Gemenirde berichten. Telegrafische berichten. en zaliga RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Een klacht van een huismoeder. Verboden invoer van vee naar Belgie- overtuigen. Het laatste zou zeker meer gepast geweest zijn. Te Stiens werd een 93jarig oud-strijder minzaara door H. M. de Regentes toegesproken. De socia- listen droegen een bord, waarop de woorden //Arm Friesland vraagt recht en brood." Den 15d,n Juni ji. heeft aan het Depar- tement van Buitenlandsche Zaken de uitwisseling plaats gehad der acteu van bekrachtiging van de op 25 Maart 1891 te 's Gravenhage tusschen Nederland en Belgie gesloten overeeukomst, strek- kende ter verbetering van de verlichtintt en beton- niug der Wester-Schelde, met het den 30 Novem ber daaraanvolgende geteekend additioneel artikel. De vereeniging der Christ, en Nederd. Gere- formeerde kerken is tot stand gekomen. In de Vrijdag gehouden vereenigde zitting der beide Gereformeerde kerken werden de besluiten in zake de vereeniging gelezen en daarmede de zitting als die van de generate syuode van Gere formeerde Kerken in Nederland geconstitueerd. De praeses las een concept-adres ter kennisgeving aan de hooge regeering, in zake de vereeniging dit concept werd goedgekeurd en als coramissie van correspondentie met de overheid werden benoemd de heeren De Savornin Lohman, Noordtzij en Douuer. De volgende generale synode van Gereformeerde Kerken zal in Augustus 1892 te Dordt worden gehouden. TER NEUZEN, 21 Juni 1892. De Goesche courant van heden schrijft het volgende n,De heer E. van den Bosch zoud ons bij schrij- ven van 18 Juni een afdruk van zijn artikel over het Nederl.-Rundveestamboek, onder mededeeling, dat hij dien afdruk /heden,dus op 18 Juni, zond aan alle ,/provinciale bladen in Zeeland", met ver- zoek om opname in het eerstvolgend nummer. Aan de waarheid dier mededeeling willen wij niet twijfelen, maar aan de Middelb. Ct. zal dan die toezendiug voor de tweede maal zijn geschied, want in dat blad verscheen het stuk reeds in het nummer, dat Vrijdagavond 17 Juni is uitgegeven. Dientengevolge vermelden wij alleen, dat het artike een krachtige aansporing bevat om een meer alge- meene iuschrijving van rundvee in het stamboek te bevorderen, waardoor de kosten verlaagd zouden kunnen worden." Wij onderschrijven dit geheel en al. Ook wij ontvingen eerst gisteren dit schrijven, met de mede deeling dat dit aan de provinciate pers ter zelfder tijd was toegezonden. Om dezelfde reden als ooze confrater uit Goes kouden wij geen plaats verleenen aan het artikel des heeren Van den Bosch. Heden had alhier door burgemeester en wethouders de aan besteding plaats voor het bouwen eeuer nieuwe school met bijlevering van materialen enz. Hiervoor hidden ingeschreven de heeren G. J. Balkenstein, voor f 17580 P. A. Mielen en J. van der Velden, voor f 17190 M. D. de Putter, voor f 16900; J. Scheele Dz., alien te Ter Neuzen, voor J 16800 P. Duijvesteijn en P. J. Wisse, te Zaamslag, voor f 16678 en J. A. van der Hell, te Middelburg, voor f 16590. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Naar wij vernemen zullen de weesjongens uit Gent a. s. Zondag een uitstapje doeu naar onze stad. Zooals aan velen bekend is vormen een 40tal der weezen een muziekcorps dat meermalen op verdienstelijke wijze optrad. Met genoegen kunnen we dan ook mededeelen, dat door hen een concert in de buitensocieteit //de Thoetuin" zal gegeven worden. Een hartelijke ontvangst wij twijfelen er niet aan wacht den ouderloozen uit Gent van onze gemeentenaren. Met genoegen kunnen wij melden, dat eene nuttige instelling alhier, het Ter Neuzensche ziekenfonds, op morgen, 22 dezer, 10 jaren zal hebben bestaan, zijude opgericht den 22 Juni 1882. Het fonds telt thans 649 leden. Dan ben ik verplicht voor u een familiegeheim, een treurig familiegeheim te ontsluieren. Het zal mij moeite kosten, oude wooden op nieuw op te rijten, maar het moet nu, ik zal daardoor den troost genieten, dat gij met mij ook medegevoelen zult. Eenigerinate uit egoisme dus, voegde de oude heer er met een flauwen glimlach bij, maak ik u deelgenoote van mijn geheim. Hij bemerkte, dat Dora hem belangstellend aan- staarde, en hij ging voort haar vragende Hebt gij wei eens hooren spreken van eene nicht van uwe moeder, die vele jaren geleden ver- pleegd werd bij een dokter in den achterhoek van Gelderland en daar gestorven is Met een enkel woord, zooveel ik mij kan her- iuneren, oom Zij was eens mijn verloofde, Dora U verloofd ontsnapte onwillekeurig aan Dora's mond. Dat verbaast u, kind Ik kan het mij begrijpen. fcSir toen, vele, vele jaren geleden, was ik gelijk -;elen, een jongeling, die vol illusien vertrouwend ^iimoedig het leven tegenlachte. En dan die Je* uren in hare nabijheid Ik zag tot naar op is de beheerscheres van mijn leven. Het SlDg mij yjs u, Doraik wist niet van halfheio ln mijne toe 'iding in mijne liefde. Ik behoorde haar '°e ffeJieel en obTjvjrdeeld, met hart en ziel. En zij G, miju vertrou op haar was grenzeloos. De Door den geneeskundigen inspecteur is het heerschen der mazelen in onze gemeente epidemisch verklaart. De ziekte is tot heden niet kwaadaardig. Sterfgevallen zijn nog niet voorgekomen. Tot veldwachter te Cadzand is door den Commissaris der Koningin benoemd I. H. Mullie, veldwachter alhier, terwijl tot vierden politie-agent in onze gemeente is aaugesteld J Ilamelink. Bij koninklijk besluit is tot burgemeester der gemeente Zaamslag herbenoemd de heer C. de Bokx, met ingang van 2 Juli a. s. Axel, 18 Juni. Heden werd door den heer A. E. C. van Dishoeck ter herinnering aan zijn 40jarige ambtsvervulliug als gemeente-o Avanger, aan het muziekgezelschap //Concordia" alhier ten geschenke gegeven eene medaille dragende aan de eene zijde het opschrift A. E C. van Dishoeck aan //Concordia" en aan de andere zijde 40jarig jabile als gemeente-ontvanger, Axel 17 Januari 1892. Des avonds bracht het muziekgezelschap hem als bewijs van erkentelijkheid, eene serenade. Koewacht. Aan deze gemeente is boven de gewone toelage eene rijkssubsidie verleend van 3100 gulden tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs. Walsoorden, 20 Juni. Daar op 4 Juni te Borssele door het bestuur van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en Borssele het onderhoud van de polders heeft plaats gehad is nu door het bestuur namens de Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd en het werk gegund aan den heer J. A. Adriaansens-Polfliet, te Walsoorden, voor f 36,980. (De raining was f 33,103.) Zeeuwsch-Clinge, 15 en 16 Juni. Deze beide dagen zullen nog in de herinnering van onzen ZEerw. heer pastoor en van zijne parochianen blijven voort- leven. Op 16 Juni was het n.l. 25 jaren geleden dat de ZEerw. heer Koremans, pastoor te Zeeuwsch- Clinge, tot priester gewijd werd, van welken tijd hij 17 jaren alhier doorbracht. Reeds den vorigen avond kondigde klokgelui en kanongebulder aan, dat de 16 Juni een feestdag wezen zou, zooals hij dau inderdaad was. 's Morgens voor dag en dauw was ieder al in de weer om de laatste hand te leggen aan de versieringen van straten en huizen. Natuurlijk begon het feest in de kerk met eene plechtige hoogmis waarna de jubilaris eene aubade werd gebracht door de fanfaren aan de pastorie. Ook de schooljeugd kwam een lied aanheft'en en vereerde den geestelijken vader een album en een bouquet. Het uitstapje 's middags naar Kapellebrug gedaan slaagde bij het prachtige weder naar wensch. Aldaar werd ZEerw. die in een open rijtuig gezeten en van eene eerewacht te paard vergezeid was eene verrassing bereid door den veekooper Mercie. Deze had n.l. een portretje van den heer Koremans in handen weten te kriigen en daarnaar eene keurige buste laten makeu welke hij in prachtige lijst den jubilaris aanbood. Aan de school te Kapellebrug werd ZEerw. toegesproken door den heer E. J. van Weesemaal, boofd der school aldaar, die met zijne schoolkinderen tevens een feestliedje zong. In goede orde naar het dorp Clinge teruggekeerd werd 's middags het feest begonuen met plechtig lof nadat te voren nog eene serenade was gebracht door de zangvereeniging waarbij de directeur P. Eggermont, h. d. s. aldaar, een hartelijk woord tot den jubilaris richtte. De feestoptocht waarmede na de vesper het feest op straat besloten werd, bestoud uit 16 nummers, waaronder de 10 sociteiten. Een twintigtal eere- bogen, waarbij meestal de jobilaris werd toege sproken door een kind en een bouquet werd vereerd gekroonde sparretjes langs de straat, guirlandes, bloemen en vlaggen versierden het dorp en de buitenwijken leverden het bewijs dat men veel voor zijn pastoor over heeft. De dag verliep bijzonder rustig. Alleen wou ik er nog op wijzen dat het een schandaal was, hoe eenige brood- dronken lui (meestal Belgen) onder de straatver- sieringen huishielden reeds toen de jubilaris nauwelijks was voorbijgegaan. De recbtbank heeft in hare zitting van 21 Juni de volgende vonnissen uitgesproken J. K. V., oud 46 j., timmerman te Axel, is wegens mishandeling vrijgesproken. B. v. W., oud 17 j., opperman te Ter Neuzen, is wegens overtreding der drankwet en mishandeling minste verdenking of achterdocht tegen haar zou ik mijzelf als halsmisdaad hebben toegerekend. Wij waren voor elkander geschapen, dus meende ik en wandelde welgelukzalig aan hare zijde door mijn aardsch paradijs. O, als wij's avonds de zon in purperen gloed zagen ondergaan, heerlijk voor 't laatst nog het landschap verlichtende, en ik haar toefluisterde De zon moge ondergaan, maar onze liefde nooit, liefsteen zij dan zoo hartelijk mijne hand drukte en een vriendelijke glimlach om hare lippen speelde Of als wij op een schoonen voorjaarsmorgen langs de bloeieude doornhagen wandelden, arm in arm, en met welbehagen dezelfde liefelijke geuren inademden, en elkaer beloofden, dat het aan ons niet zou lisrgen, als ons beider leven niet aan zulk een vriendelijken en blijden morgenstond gelijk bleef, ja, dat geen wereldsche machten de geur onzer liefde zouden rooven (Wordt vervolgd.) van een ambtenaar veroordeeld tot 7 dagen en f 3 boete of 1 dag hechtenis. B. Toud 16 j zonder beroep te Hulst, is gens diefstal veroord. tot 3 maanden gevange- nisstraf. A. 8., oud 64 j., werkman te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. R. K., oud 49 j., huisvr. van P. V., te Heikant (St. Jansteen,) is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. 's Graver huge, 21 Juni. Tweede Kamer. Met 14 tegen 37 stemmen is besloten a. s. Donderdag de belasting ontwerpen te behandelen. Men schrijtt uit Rotterdam Het was Zondag avond op de kade van de Boompjes zeer rumoerig. Nabij het bootwerkers- wachthuis schoolde een aantal sjouwerlieden samen, die luide hunne afkeuring te kenneu gaven over het arrest van het gerechtshof, waarbij kapitein Bakker van de Obdam tot 3 maanden gevangenis- straf is veroordeeld, met vernietiging van het vonuis der Rotterdamsche rechtbank, dat hem een jaar had opgelegd. Het had al den schijn, dat men een opstootje wilde verwekken. Van het genoemde wachthuis trokken de ontevredenen naar het huis, waar kapiteiu Bakker gewooud heeft, missschien wei in de meening dat men hem daar nog zou vinden. Toen dit bleek niet het geval te zijn, keerde men terug naar het wachthuis, om daar opnieuw samen te scholen en luidruchtig aan het gemoed lucht te geven. Er was eene groote politiemacht op de been, maar zij had blijkbaar instructies om met groote voorzichtigheid op te treden, en zoolang het bij woorden bleef, de lieden hun gang te laten gaan. En daar het werkelijk bij woorden bleef, liep alles vrij kalm af. Ernstige botsingen althans hadden niet plaats, en er werd niemand gearresteerd, ofschoou er misschien in de uitingen van sommigen daartoe wei aanleiding zou geweest zijn. In 't Eriesche dorp Nijehorne heeft het volgende vreemde geval plaats gehad. Reeds sedert eenigen tijd had het de aandacht der buren getrokken, dat de weduwnaar F. S. zeer dikwijls kwam ten huize van zijn buurman J. D., vooral als deze afwezig was doch men liet J. D. daarvan niets weten. Toen de kindereu van F. S. en J. D., die twee kleine kinderen heeft, 's morgens opstonden, zagen zij op de tafel met krijt geschreven wij zij naar Amerika vertrokken. De weduwnaar F. S. en de vrouw van J. D. waren samen de wijde wereld iugegaan. Algemeene ontsteltenis verwekte dit in beide huishoudiugen, en vooral J. D. was zeer ontsteld, omdat zijne vrouw het kleinste kiud had meegenomen. Bij onderzoek bleek, dat ze na een voetreis van een paar uur per spoor naar Amsterdam was vertrokken. Het schijnt echter dat het reizen hun niet be- vallen is, of dat ze op een hinderpaal zijn gestuit want in den nacht van 18 op 19 Juni zijn ze teruggekeerd. De weduwnaar ging natuurlijk weer naar zijn huis, maar de vrouw van J. D. werd niet in hare wouing toegelaten. De man heeft haar den toegang uitdrukkelijk verboden. Of het paar opnieuw de reis zal aanvaarden moet de tijd leeren. Uit Steenbergen wordt het volgende gemeld In October 1887 heeft een jongetje van zekeren v. R., toen hier kermis was, een kleiu houten fluitje ingeslikt, welk voorwerp in de luchtpijp be- klemd raakte, terwijl alle geueeskundige hulp vruch- teloos bleek om het daaruit te verwijderen. Dezer dagen maakte echter de jougen zich driftig, begon hevig te hoesten, met het gelukkig gevolg, dat het fluitje losraakte en uit den mond te voorschijn kwam. De overgelukkige vader toonde het voor werp aan vele menschen. Het had een lengte van 3^ en een dikte van ruim 1 cM. en was nog in gaven toestand, ofschoon het 4 jaar en ruim 7 maanden is verborgen gebleven. Aan het 29ste jaarverslag van Bethel te Zetten is het volgende ontleend De oorzaken van opneming waren al de gewone. Meisjes die lichtzinnig zijn, die gevaar liepen op den slechten weg te geraken, die reeds gestolen hebben en voor wie de gevangenis zich ook reeds geopend heeft, werden evenals vorige jaren opge- nomen. Bijua is het duizeudtal vol. Yelen die op het oogenblik in de inrichting zijn hebben kuappe oppasseude ouders, die al het mogelijke deden om haar op den goeden weg te houden, maar ten slotte niets beters wisten dan een gesticht. Het verslag doet tal van interessante mede- deelingen. Zoo kwam er een meisje wier moeder, wegens het slechtste wat eene moeder kan doen, in de gevangenis zit. Haar half idiote zuster is op Steenbeek opgenomen en een kind van deze op het Kinderhuis, terwijl een zusje van haar op Talitha Kumi haar opvoeding krijgt. Van de 27 verpleegden, dit jaar opgnomen, waren 5 uit Amsterdam, 3 uit Arnhem, 3 uit Rotterdam, 2 uit 's Gravenhage, 2 uit Hilversum, 3 uit Leiden, 2 uit Middelburg, en uit Haarlem, Harderwijk, Schiedam, Sliedrecht, Utrecht, Zwart- sluis en Gouda, eik 1. Van haar die vertrokken, zijn 14 in diensteu geplaatst, eene werd pleegzuster en gedraagt zich aanvankelijk uitstekend. Een meisje ging naar een weeshuis terug waaruit zij gekomen was, de overigen keerden terug naar ouders of andere tamilie. Het vorige jaar werd een nieuwe maatregel inge- voerd, daarin bestaande, dat men de ouders of voogden een belofte liet teekenen, om de meisjes, die zij naar de inrichting zonden, twee jaar te laten blijven. Deze nieuwe maatregel werkt uitstekend. In Leeuwarden moet de vorige week, het volgende comische geval zich hebben voorgedaau. Een bruidegom uit Amsterdam moest te Leeu warden trouwen en logeerde toevallig in hetzelfde hotel waar Sequah logeerde. 's Morgens komt het rijtuig met twee paarden voor het hotel. De koet- sier en palfrenier met bouquetjes op de borst. Spoedig was er een groote meuigte nieuwsgieri- gen, die meende, dat Sequah naar de zaal van Van der Widen zou rijdeu. Onze bruidegom keek wei eenigzius vreemd op, toen hij zooveel belangstelling voor zijn huwelijk zag, doch schreef dit aanvankelijk toe aan kleiti- steedschheid van de Leeuwarders. Toen hij zich echter aan den ingang vertoonde in zijn feestkleedij, raakte het publiek nog meer in de war, temeer omdat zijn postuur wei eeniga- zius met dat van Sequah overeenkwam. Met een hoogrood gelaat stapte onze bruidegom in de koets, steeds meer kleureude, naarmate de meuigte aangroeide en hem begon toe te juichen. Nauwelijks waren de paarden in bewegiug of het volk wierp zich op het rijtuig, spande de paarden af en in weerwil dat de bruidegom protesteerde, trok men het rijtuig voorbij de woning der bruid die haar bruidegom voorbij zag rijden en in ou- macht viel. Gelukkig kwam men weldra den wagen van Sequah tegen en zag het volk zelf zijn veruissing in en liet onzen bruidegom staan. De koetsier, die met de paarden gevolgd was, spande weer in en reed de bruidegom naar zijn bruid, die spoedig om de grap lachte. Dat de vergissing de vroolijklieid van de bruilofl- gasten niet weinig verhoogde laat zich begrijpen. I G E Z 0 A I) E A S T U Iv K E V Mijnheer de Redacteur Ofschoon ik niet veel tijd heb, en te veel met mijn kleintjes te doen heb, moet ik iets op papier breugen om onzen burgervader te vragen, of hij ons niet verlossen kan van de groente-koopmans en vrouwen, ten minste, zooals het verkoopen nu geschiedt. Nauwelijks doe ik mijn jongste, of 't is v't jingeling" //groente noodig juffrouw" Nog niet klaar of alweer is't het zelfde deuntje, en dat duurt van 's morgens half zeven tot half tien. Geloof me waarde burgemeester, 't is een last als men zoo 15 maal uit zijn werk geroepen wordt en met altijd 't zelfde „groente noodig" Och geef ons een groeutemarkt Ter Neuzen, Groentemaand. N. N. Als bij eene verkiezing voor leden van de Tweede Kamer de candidaten van de eene of andere partij in de couranten worden aanbevolen, dan hebben die lui verstand van polderzaken, van handel en nijverheid, zijn doorkneed in gemeentezaken enfin, zoo'n candidaat, zooals hij in couranten en strooibiljetten wordt aanbevolen, wordt den kiezers voor- gesteld als" iemand, die eenmaal op het kussen zittende, de belangen van boeren, burgers en buitenlui met hand en tand zal verdedigenmaar eenmaal gekozen, doet hij net als zijn voorganger, ja is zells nog een grooter knikker. Sedert vijf jaren is de vrije invoer van varkens uit Nederland naar Belgie verboden en van af 10 Juni ook de in- en doorvoer van rundvee, schapen, bokken en gditen. Jaarlijks worden er meer dan honderd duizend stuks vee naar Belgie uitgevoerd. Bijna al het vee, dat in de provincie Zeeland wordt verkocht, wordt naar Belgie uitgevoerd. Blijft het verbod van invoer nog eenigen tijd van kracht, dan is de schade, die de landbouwers, neringdoenden, boot- en spoorwegmaatschappijen daardoor zullen lijden, niet te overzien. Sedert 1865 is het de tweede maal, dat Belgie zijne grenzen sluit voor het Nederlandsche vee. Toen was het wegens het heerschen der veepest in Nederland, maar nu is het een represaille-maatregel, omdat de Belgische land bouwers hun vee op Nederlandsch grondgebied niet mogen weiden en hun mest niet over de grenzen mogen brengen ter bemesting hunner landerijen. He Nederlandsche Regeering sluit de grenzen, omdat er in de provincie Antwerpen het mond- en klauwzeer of de zoogenaamde .muilplaag" heersclit. Boor het sluiten van de geheele grenslinie zijn vele Belgische landbouwers bijna geruineerd. Bij het verne men van die tijding ontstond een ware paniek onder de grensbewoners. Het regende dan ook spoedig requesten aan den Minister van Landbouw, leden van de Kamer en Senaat. Het schijnt, dat die heeren wat beter de belangen der grensbewoners be- hartigen dan onze veel belovende en veel wetende in polder- en gemeentezaken doorknede knikkers en jabroers, want in de zitting van 29 April wordt de Minister He Bruijn door den heer 't Kint de Roodebeke over het sluiten der grenzen reeds ge'interpelleerdhij vraagt zelfs maatregelen om den invoer van vee, meststoffen en landbouwgereedscljappen uit Nederland te beletten. In de zitting van 20 Mei wordt de Minister ook in den Senaat door den heer Van Oekerhout en den heer Baron He Coninck de Merchen over de sluiting der grenzen ge'interpelleerd. Zie hier het antwoord van den Minister He Bruijn »Wij hebben onmiddellijk onderhandelingen begonnen om de intrekking van 't verbod, waarover met reden wordt geklaagd, van de Nederlandsche Regeering te bekomen. Baron de Coninck bedriegt zich, wanneer hij meent, dat wij uit kracht der verdragen, behalve in 't geval dat er veeziekte bestaat, het recht niet zouden hebben, de opheffing van het verbod te eischen. Sedert vier en vijftig jaar is het de eerste maal, dat de Nederlandsche regeering hare maatregelen van voorzorg overdrijvende, de geheele grens sluit. Wij hebben de Nederlandsche regeering verzocht, onze verdragen toe te passen, en ik geloof, dat ze niet onredelijk genoeg zal zijn, ons zulks te weigerente meer daar wij in gevallen van denzelfden aard nooit aan de Nederlandsche veefokkers het recht weigeren om hun vee in de weide te doen, behoudens zekere voorzorgen, die er te nemen zijn." i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2