Gemengde berichten. t Jft u zullen kunnen komen, zal de Minister van Finan cien evenwel aan de Tweede Kainer in breede trekken de beginselen mededeelen, waarop bedoelde ontwerpen zullen rusten. Het hoofdbestuur van het Nederl. onder- wijzersgenootschap bericht, dat de over leerplicht gestelde vragen door 114 afdeelingen zijn beant- woord. Met een paar uitzonderingen hebben alle afdeelingen zicb voor leerplicht tot het 14 jaar verklaard. Ouderteekend door ongeveer 200 der voor naainste landbouwers en verveners uit het Zuidoosten van Drenthe, is aan den minister van fiuancien een adres gezonden, waarin, naar aanleiding van het bericht, dat afschaffing der tollen op rijkswegen en vaarwaters voorbereid wordt, verzocht wordt niet alleen de rijkstollen, maar alle tollen op vaarwaters en wegen af te schaffen. Van 8 Maart tot heden zijn te Nijmegen, op eene bevolking van 32000 zielen 78 personeu door pokken aangetast, dat, is 0,2 pet. Van deze 78 lijders zijn overleden vier, til. eene kraamvrouw met kind, een ongevaccineerd kind en een man, die geweigerd had zich te laten revaccineeren en daarbij belast was met het verwijderen van de besmette voorwerpen uit de huizen der pokken- lijders. Dr. Mezger, die reeds lang plan had Wies- daden te verlaten, zal zich naar alle waarschijnlijk- heid in het najaar te Rome gaan vestigen, alwaar hij zijne seances voor massage in het Palazzo Doria zal houden. De bevoegdheid om in Italie de genees- kunde uit te oefenen, die de wrijfdokter voor wat Frankrijk en Duitschland aangaat reeds lang bezat is hem dezer dagen door de Italiaansche regeering verleend. Een reeds lang gekoesterd plan zal daar- door nu tot uitvoering komen. Des zomers wil dr. M. in Syracuse of Palermo doorbrengen, terwijl hij ook Domburg nu en dan voor een poosje zal bezoeken. Dezen zomer reeds, in de maanden Juli en Augustus, zullen dan ook zittingen voor masage in de Zeeuwsche badplaats worden gehouden, en vele vreemdehugen hebben daarom hun voornemen te kennen gegeven dr. M. derwaarts te willen volgen. Hier verdringen de patienten zich bij den grooten man, schrijft men uit Wiesbaden aan Gelria. Russen en Franschen, die het grootste contingent leveren, maken queue, en de vorsten en prinsen zijn altijd tegenwoordig. Wat dan ook de reden is, dat dr. M. weer verandert, is moeilijk te zeggen. TEIt AEIJZEA, 7 Juni 1892. Proffesor Bosco heeft Zaterdag en Zondag alhier zijn goeden naam gehandhaafd. In verschillende localen bracht hij zijne bezoekers tot bewondering. Wij waren niet in staat een der seances bij te wonen, maar hoorden van verschillende zijde, dat hij o. a. Zondag avond, voor een eivolle zaal in het Hotel de la station groote bijval had en velen hem nogmaals weuschten te zien optreden. J I. Vrijdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed, het verplaatsen van de draaiplaats aan den kop van bastion I en het wegruiinen van grond uit de beide voorhavens te Ter Neuzen begrooting f 7600. Ingeschreven werd door den heer M. C. de Jong P.Mz., te Sliedrecht, voor f 6766. Axel, 3 Juni. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelandeu van den polder Oude Eglantier, is tot dijkgraaf benoemd de heer M. Wolfert, in plants van den heer J. Wolfert, die niet meer in aaumerking wenschte te komen. Philippine. Algemeen hoort men de visschers klagen over den slechten tijd. De garnalenvangst is als mislukt te beschouwen want weken achtereen was de vaugst zoo schraal, dat de slijtage aan netten niet kon verdiend worden. Met de ver- zending van mosselen is het al even ongelukkig gesteld. Verleden jaar om dezen tijd zag men de kade vol karren staau, nu zijn het enkele honden- karrende kwaliteit laat dan ook nog veel te weuschen over. Flinke regenbuien afgewisseld met zonneschijn zijn wenschelijk voor het goed worden der mosselen- in het midden. Maar nog eens, ik ontroof u uw kostbaren tijd. Tot ziens, mijnheerEn op nieuw trachtte zij te ontkomen. En op nieuw mislukte haar dat. Ja, mejuffrouwging George voort zonder er weer op te willen merken, dat het meisje hem reeds goen dag had gezegd, het is toch de zuivere waarheid ik gevoel mij dikwijls zoo alleen, zoo eenzaam en verlaten en dan zou ik veel willen geven, om aan een vertrouwde, die met mij gevoelen kan, mijn gemoed, mijn overkropt gemoed uit te storten. U zal mij begrijpen, als ik u meedeel ik heb sinds jaren reeds geen moeder meer. Mag ik u van mijne moeder verbalen Dora gevoelde zich geroerd. Zulk een verzoek kon, mocht zij niet weigeren. Zij kniktedus toe- stemmend. (Wordt vervolgd). St. Jansteen. Den 1 dezer 's voormiddags had er te Absdale, in het veld een vrij ernstig geval plaats. Twee jongens, J. van den Berghe, werkman te Siekene en P. Stekeling, werkman te St Jansteen, waren aan 't werk en kregen twist met elkander die zd<5 hoog liep, dat v. d. Berghe op den grond werd geworpen, op den rechter arm viel en dien arm zoodanig bezeerde, dat de hulp van 2 genees- heeren te Stekene moest worden ingeroepen. Van den Berghe lijdt veel pijn en zal geruimen tijd werkeloos moeten blijven. Oostburg. Zondag j.l. vergaderde de liberate kiesvereeniging in ons district om een candidaat te proclameeren voor het lidmaatschap der Provin cial Staten, vacature de heer Mr. F. J. Brevet. Op de voordracht waren in een vorige bijeen- komst geplaatst de heeren De Bats, te Biervliet, De Bruijne—De Die, te Sluis, en Risseeuw, te Zuidzande. Uitgebrncht werden 72 stemmen, waarvan 2 bianco. De heer De Bats verkreeg 67, De Bruijne- De Die 2 en Risseeuw 1 stem. Onmiddellijk na afloop vergaderde ter zelfder plaatse, bij de wed. Risseeuw, de maatschappij der hagelverzekering. Meer dan honderd gemeten waren opgegeven om de hagelschade te willen vaststellen Voor- namelijk leden Hoofdplaat en IJzendijke, twee der geteisterde gemeenten, en kunnen thans door te verwachten schadeloosstelling ondervinden, hoe nuttig zoo'n vereeniging werkt. Voor een land- bouwer, die door verhageling geruineerd zou zijn, is de hagelmaatschappij onmisbaar. Toch telt de maatschappij betrekkelijk te weinig leden, omdat men tegen het hooge inleggeld opziet. Men vergeet, dat die betaliug maar eenmaal voorkomt en men zelf de font is van het hooge bedrag, door te late ainsluiting. Ten slotte dient nog gezegd, dat in deze ver gadering een sehattingscommissie is aangewezeu. Men meldt uit Gilze Donderdagmorgen ging de molenaarsknecht van den heer Theeuwis naar zijn werk in den molen, die op circa 5 minuten afstand van het huis staat. Wie schetst zijne verbazing, toen hij bemerkte, dat de roeden afgevallen waren en de molen totaal uitgebraud was. Bij nader onderzoek bleek, dat graan, erwten en schors, die onder lagen, ook een prooi der vlammen waren geworden. Vermoedelijk was de molen 's avouds te voren in brand geloopen en dit niet door den knecht bemerkt. De grappige zijde van dit ongeval was, dat van de geheele gemeente niemand iets van der. brand had gemerkt. De verpachtingen van kriekenboomgaarden te Oud—Beierland en omstreken zijn begonnen. Er werden zeer hooge prijzen besteed den boom- gaard bracht zelfs 1200 op. In geen jaren hebben de bootnen zoo vol gehangen zoodat bij guustig weer een ruime oogst kan ver- wacht worden. In de laaste weken is in de geheele Betuwe een zeer levendige handel in lammeren. Verschil lende handelaren komen met Texelsche en andere rassen lammeren herwaarts, om deze aan de land bouwers te verkoopen tegen den varieerenden prijs van f 4 tot 8,50 Duizenden lammeren vonden de laatste weken op deze wijze in de Betuwe hun nieuwe eigenaars. De handel in oude schapen is stil. In het tegenwoordige voorjaar zijn de klachten over de hoedanigheid der Friesche boter op de Engelsche markt weder zeer algemeen geweest,. Het kwaad wordt toegeschreven aan het te spoedig verwerken der melk van pas afgekalfde koeien. Niet alleen de prijs der boerenboter, maar ook die der fabrieksboter werd hierdoor uit den aard der zaak zeer gedrukt. Daar het kwaad zich dit jaar in veel sterkere mate dan vroeger heeft doen ge voelen, wordt een onderzoek gedaan, waaraan de verkeerde gewoonte is toe te schrijven. Er wordt, hoewel zeer zeldzaam, onder de menschen wel eens gesproken van de dienende iefde, die enkele vrouwen eigen is. Bij de dieren vindt men daarvan vele voorbeelden, vooral onder dieren van het vrouwelijk geslacht. Men kent de voorbeelden van de kat, die jonge honden zoogt, en omgekeerd de bond, die jonge katten aan haar borst toelaatvan kippen, die eendeueieren uitbroeden, de jonge eeudjes later als haar kiekens lief heeft en ze met smart nastaart, wanneer ze te water gaan. Dat echter een hond een leeuwin zoogt is een geval, dat zich niet vuak voordoet. De leeuwin in Artis, te Amsterdam, heeft nn ongeveer een maand geleden een welp geworpen van het mannelijk geslacht. Nu is echter haar melk opgedroogd, zoodat zij niets meer te zoogen had. Men heeft nu een gewonen hond, d. w. z. van gewone grootte, die jongen had aan den jongen leeuw als min gegeven. Het beestje kan het best met zijn min vinden en groeit goed. Het gekste van het geval is, dat het kind bijna zoo groot is als de min. Langzamerhand begint men den jongen koning aan fijn vleesch te gewennen, ook om het doorbreken van de tanden te be- vorderen. Wanneer die doorbreken wordt de min hem ontnomen, ofschoon men zich toch niet bevreesd zou maken dat de dienende liefde van den hond, door haar zuigeling beloond zou worden als de wolf de diensten van Roodkapje. Wellicht dat de moedermelk zelfs op den aard van den jongen leeuw invloed heeft. Waar men zich echter bevreesd voor maakt, is niet de tamheid, die de leeuw van den hond kan afzuigen, of wel de getrouwbeid den honden eigen, maar hij zou ook een andere eigenschap kunnei erven en het brullen wel eens verleerd hebben en gaan blaffen. Het exemplaar zou er dunkt ons te zeldzamer door worden. Een posttrein die Donderdag van Agram naar Brod ging, is door een orkaan overvalleu, die twee waggons le en 2® klasse letterlijk opnam en een eind verder neerwierp in een sloot. De andere waggons werden geheel vernield. Er zijn 22 rei- zigers gewond, waarvan velen doodelijk. De tele- graphische verbinding is gestoord. Het stoomschip Miranda heeft te New York het bericht aangebracht van een dier zonderlinge omwentelingen, als alleen in Zuid- en Centraal- Amerika kunnen plaats hebben. Zekere geueraal Bonilla is op 18 Mei met 24 man in een gewa- pende sloep van Guatemala in een haven van Honduras aangekomen. Hij zette zijn leger aan land, verdreef de regeeringstroepen, leverde slag, waarbij deze laatsteu 40 maunen verloren, verwoeste het tolkantoor, brak eeuige huizen af, sneed de telegraaflijnen door en brak ook nog de spoorrails op. De generaal vond nog al aauhang en is toen het biuneuland ingetrokken. Te Budapest is op hoogen leeftijd eene dame overleden, die veel van zich heeft doen spreken, Marie Hoche nl., die in 1848 in militairen dienst trad en ondanks hare sekse eerst als jager en later, toen zij aan den voet gewond was, als huzaar aan den veldtocht in Hongarije deelnam, wegeus dappere daden op het slachtveld tweemaal gedecoreerd werd en tot kapitein werd bevorderd. Kort na deze hevordering evenwel werd haar geheim ondekt; zij huwde toen een officier en bleef zooaoende aan het leger verbondeu. Uit Civitavecchia komt het bericht, dat aan boord van het stoomschip, waarmede de feest- gangers van het eiland Caprera, waar de sterfdag van Garibaldi herdacht is terugkeerden, in de na- bijheid van Corsica levendige, tegen Frankrijk gerichte, irredentistische demonstraties gehouden zijn. Er werden stormacbtige kreten op ,/het Italiaansche Corsica" uitgebracht. In de nabijheid van Parijs is een brand- stichter gevat, en wel een man, die herhaaldelijk het bosch van Fontaineblau in brand heeft gestoken Intusschen hebben te Troyes de vlammen opnieuw gewoed. De stallen van het slachthuis zijn geheel vernield. De oorzaak van den brand in de graanpakhuizen te Corbeil, die zulke vreeselijke gevolgen heeft gehad, schijnt gevonden te zijn. Een der slacht- offers van de ramp een werkman in de pakhuizen die zwaar gekwetst naar het gasthuis is gebracht en sedert is overleden, heeft men telkens al ijlende hooren reepen Steek toch uwe pijp niet aan Steek uwe pijp niet aan Hoogst waarschijnlijk heeft die man deze waarschuwing toegevoegd aan een werkman, die in strijd met het reglement wilde gaan rooken. Hieruit leidt men af, dat de overal verspreide stofdeeltjes van het meel vuur zullen gevat hebben bij het aansteken van de lucifers. De overstroomingen in Noord-Amerika. Thans is de schade, door het buiten de oevers treden van de Mississippi, de Missouri, de Arkansas, de Tennessee, de Black-River, de White-River en de Red-River enz. veroorzaakt, voor de verschillende betrokken staten door het departement van land- bouw geschat. Men rekent, dat in Missouri 500,000 hectaren graan, vert-egenwoordigende eene waarde van 10,000 dollars, geheel zijn verwoest. De schade, toegebracht aan de woningen wordt geschat op 1,000,000 d. In Tennessee is voor 600,000 d. aan katoen verwoest en voor 100,000 d. aan tarwe. uit Petersburg, van 22 Mei Men schrijft aan het Hbld. Het is te begrijpen, dat tegenwoordig iedereen in Rusland zich afvraagt, hoe dit jaar de oogst zal uitvallen De berichten, waarnaar verlangend uitgezien wordt door jong en oud, loopen zeer uiteen. In sommige proviucien luiden zij gunstig, in andere daarentegen zeer onbevredigend. En men heeft tenminste twee goede jaren noodig, wil men zich lerstellen van den hongersnood van verleden jaar. Er wordt op verschillende plaatsen over gebrek aan regen geklaagd. De zon schijnt reeds sedert weken met zulk een kracht aan den wolkloozen hemel, dat men soms zou denken in het hartje van den zomer te zijn. De boeren vragen zich af, hoe het af zal loopen. De geestelijkheid trekt met heiligeubeelden rond over de velden en besproeit ze met wijwater, doch geheel tevreden zijn de boeren daarmede niet. Zij gebruiken zelf nog eenige toovermiddeleu om de natuur tot regen aan te sporen en vragen gaarne aan waarzeggers of wijze vrouwen wat die van den toestand denken. De sprinkhanen zijn een bijna even groote plaag als het regegengebrek. Bij duizenden en inillioenen strijken zij op de velden neer. De treiuen kunnen soms niet rijden, doordat de locomotief op een laag sprinkhanen stoot. Deze dieren worden dan tot tot een pap gewreven en de wieleu van de loco motief draaien rond zonder dat de locomotief op de glibberige rails vooruit gaat. De boeren verzamelen milliarden eieren van de sprinkhanen en werpen geheele raanden, zakken en einmers vol eieren en larven dezer insecten op het vuur. Een zeer goede oogst kan men in Rusland volstrekt niet verwachten. Het zal rnooi wezen, als hij tamelijk goed is. Er komt nog bij, dat in menige provincie het noodige zaaikoren niet uitgedeeld is en dat soms maar de helft der akkers werd bezaaid. De toe- komst is dus voor Rusland bijna uog donkerder dan verleden jaar Mei. Er is namelijk een vrij schrale oogst in het vooruitzicht en er ligt een jaar misgewas achter den rug. Verleden jaar Mei had men ten minste nog niet zulk een slechtjaar doorgemaakt. Het personenverkeer op de Russische spoorwegen tracht men in den laatsten tijd te bevorderen door de vrachten voor het personenvervoer te verrain- deren. Het gevolg van dezen op zichzelf anders zeer voortreffelijken maatrege), is intusschen ge weest, dat tal van boeren het platteland hebben verlaten en zich zoo spoedig mogelijk naar een groote stad begaven. Alleen aan het Nicolai-statiou te Petersburg kwamen laatst 2000 boerenarbeiders dagelijks aan en thans weet men slellig, dat er reeds meer dan 40,000 landlieden te Petersburg zijn gekornen. Weldra zal er op het platteland gebrek aan werkkrachten zijn. in andere steden wordt in het klein horhaald, hetgeen te Petersburg op groote schaal ge- schiedt. GEREEATERAAD V A A TER AEIJZEA. Zitting van "Vrijdag 3 Juni. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de leden van den raad Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Joz. de Feijter, Harte, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser, Van IJsselsteijn, Van der Hooft, De Koeijer en Nelemans benevens de secretaris. Afwezig de heer Grenu. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, zegt de voorzitter hij het begin der zitting te moeten mededeelen, dat de heer Grenu tengevolge den uitgesproken twijfel aan de echtheid der door hem opgegeven cijfers van de koopsom van den grond aan het Schelpenpad, den raad ter inzage heeft toegezonden de authentieke stukken desbetreffende. Hij wil thans, voldoende aan 't verlangen van den heer Grenu, lezing van een en ander geven. De heer Moes achtte het wenschelijk deze zaak in een besloten vergadering te behandelen. De voorzitter integendeel meende dat deze zaak juist in t openhaar moest behandeld worden, wat ook wel de wensch van den heer Grenu zal zijn. De heer Nelemans wenschte eerst te weten of het de be- doeling van den belanghehbende is, dat openbaarheid wordt verlangt. De heer Wieland gelooft dat de heer Grenu hier wel prijs op zal stellen. Eenige leden zijn het hiermee eens, andere deelen de meening van den heer Moes, waarop de voorzitter voorstelt den belanghehbende te vragen of hij geheime behandeling verlangt. De heer Mr. Dronkers kan zieli hiermede niet vereenigen. Het hangt niet af van den heer Grenu of de behandeling al of niet geheim zal wezen, maar aan den raad. Op voorstel van den heer Nelemans wordt thans besloten deze kwestie aan 'teinde der zitting op te lossen. De voorzitter deelt mede, dat terug ontvangen is het goed- gekeurde bestek van de nieuw te bouwen school. Thans dient een geformuleerd besluit genomen te worden tot aankoop van den grond en het woonhuis. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Op eene betrekkelijke vraag van den heer Moes of er G localen zijn zullen en er op gerekend is, dat de school later vergroot kan worden, antwoordt de voorzitter toe- stemmend. De heer Visser wenschte de tijd van aflevering van 6 maanden op 5 te brengen. Hij acht dit in 'tbelang van 'tonderwijs, daar er zoo gebrek aan plaats zal komen. Hiermede stemt de heer Nelemans niet in. Om goed werk te hebben is 6 maanden hoogst noodig, bovendien zal het onderwijs door die eene maand niet zoo veel lijden. Daar de heer Visser geen voorstel van zijn denkbeeld maakt, wordt overgaan tot het volgende punt Adres van den gemeente-ontvanger om verhooging zijner jaarwedde. De voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor aan het verzoek van adressant te voldoen en zijn jaarwedde met 100 te verhoogen, nu Ter Neuzen in de zesde klasse staat, aanwijzende een salaris van 500 tot 700. De heer Nelemans gelooft dat dit adres bij Gedeputeerde Staten en niet bij den raad behoort. Immers art. 104 zegt: Hij. de ontvanger, geniet een jaarwedde, die door Ged. Staten, nadat de raad is gehoord, wordt bepaald. Nu zou het mogelijk zijn. dat ons besluit werd vernietigd. De voorzitter dit toegevende zegt, dat het meermalen gc- schiedt. dat de raad Ged. Staten voorstellen de jaarwedde van burgemeester, secretaris of ontvanger te verhoogen. De heer Van IJsselsteijn kan wel met het voorstel van bet Dag. Best, medegaan, doch vindt de verhooging wat gering. Nu komen we reeds bijna aan 't maximum der zesde klasse. de verhooging diende hiermede overeen te stemmen. Hij gaf in overweging uit het oogpunt van billijkheid deze op f 150 te bepalen. Wordt dit aangenomen dan zal men een heele tijd gespaard blijven voor verzoeken om verhooging. De voorzitter zegt dat Burg, en Weth. dit zeker zouden voorgesteld hebben, indien de geldmiddelen der gemeente in zoo'n ongunstigen toestand niet waren, en hiermede dient ten rade gegaan worden. De heer Moes is om dezelfde reden voor 't voorstel van het Dag. Best, vooral ook met het oog op de gunstige gel- delijke positic van adressant. De heer Van IJsselsteijn stelt het alleen voor billijkheids- halve. Hier mag niet gevraagd worden of de ontvanger fortuin heeft of niet. Bovendien is het een feit, dat die ambtenaar reeds lang te weinig salaris genoot. De heer Moes wenschte deze zoo kiesche bespreking liefst in gesloten vergadering. De voorzitter is hiertegen, hij is voor openbaarheid, wat leidt tot waarheid en licht. Nadat vele leden in principe voor, doch met het oog op den geldelijken toestand der gemeente tegen het voorstel van den heer Van IJsselsteijn hadden verklaard, trekt deze zijn voorstel in en wordt met algemeene stemmen aangenomen Ged. Staten te verzoeken het tractement van den gemeente- ontvanger met 100 te verhoogen. In behandeling komt het adres van den onderwijzer J. J. van Doeselaar om verhooging van jaarwedde. De voorzitter herinnert dat in beginsel is aangenomen de jaarwedden der onderwijzers in 't generaal te regelen, Nu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2