Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaanderen. Brandschouwing. No. 2825. Woensdag 8 Juni 1892. 32e Jaargang. PUB LI CA TI E. AAXBBESTEB IMS. Binnenland. aanbesteden: ABONNEMENT- advebtentiEn. het bouwen eener nieuwe school met bijlevering van materialen enz. FKUfLLETON. TER HIEilZEMSCHE <01 lit VI Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,824- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit hla.«l verscliijnt en Irijtlaga.onil l»ij den uitsjever A W BE SAM" BE te Ter IVeuzen* Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat in de week tusschen 18 en 20 dezer binnen deze gemeeute de jaarlijksche collecte zal plaats hebben, ten behoeve van het Fouds tot aanmoedi- ging en ondersteuning van de gewapende dienst in °de Nederlandeu, welk Fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Neder- 1 a uds Overzeesche Kolonien of Bezittingen, en noodigen initsdien een ieder uit oun door eeue milde bijdrage dat Fouds tot vervulling van het edele doel van zijne bestemmiug te helpen in staat stellen. Ter Neozen, den 7 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. In deu loop dezer en zoo noodig ook der vol- geude week zal, ingevolge art. 35 der verordening op de brandweer, aan de huizen der ingezetenen in de kom dezer gemeeute eene brandschouwing plaats hebben. Ter Neuzen, 7 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Den 2t'ten Juni 1892, des voormiddags 11 uren, zal het Gemeentebestuur van TER NEUZEN ten raadhuize De plaatselijke aanwijzing zal Woensdag, 15 Juni 1892, des uamiddags 2 uren, geschieden. Gedrukte bestekken en teekeningen zijn h f 1, verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. Ter Neuzen, 7 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. DOOR fi. J. I AS DER HOEI'EK. 17) Zijn toekomst scheen hem van nu aan alleen van Dora's wederliefde af te haugen. En waarlijk, indien Dora hem haar hart had kunnen geven, zou zij geen onwaardige hebben toebehoord. Wie hem goed kende, roemde hem als ieinand van uit- muntende inborst, van vele gaven, van een geest, die, boven het platvloersche verheven, gaarne en met overtuiging, dus met kracht mee instemde het ,/Exelsior Dora was het meisje, dat zijn hart verlangde. Zij kon met hem meegevoelen, dat was hem in zijne gesprekken met haar overvloedig gebleken zij kon hem verstaan, ook als hij boven bet gewone, het alledaagsche zich verhief. Met Dora zou hij eeu hemel hebben op aarde. Helaas nu juist, nu die overtuiging zich bij hem gevestigd had, ontvlood zij hem. Waarom? Waarom toch O, als zij zijne gezelliune was, dan zou zijn kun- stenaarsgeest zich eerst recht verheffen, krachtiger dan tot dusver de wieken uitslaan dan zou hij beroemd, groot worden, groot worden door haar. Liefde en roem, wat haddeu de hemel en de aarde JPolitieli Overzicht. In Kopenhagen zal men Keizer Wilhehn niet te zien krijgen. De toespraken van den Deenschen monarch, en wel bepaaldelijk de herinuering aan den veldtocht van 1864, is door de gevoelige Ber- lijners wat hoog opgenomeu en niet minder de feesten door de Sleeswijkers gehouden ter gelegen- heid van de gouden bruiloft hunner gewezen souve- reinen. In Berlijn schijnt men dadelijk aangesto- keu te zijn. De Nancy—feesten strekken daarvan mede ten bewijze. Er zitten een paar uitwassen aan Keizer Wilhelms rijk in't noorden Sleeswijk- Holstein, in 't oosten Polen, in 't zuiden Silezie en in 't westen Elzas-Lotharingen (om over Hannover, Hessen, Nassau en Frankfort met te spreken), en over die uitwassen heeft ineuig Pruis een onrustige nacht doorgebracht, omdat de titel van afkomst volgeDS sommigen pleit tegen rechtmatig bezit. Men kan zoo eerlijk zijn als goud en een beele provincie 3telen, als 't recht op de punt van het zwaard zit. Stop Eerstdaags verschijnt de Poolster in de haven van Kiel met een kostbare lading, den Czaar, aan boord, om daar den jongeu Duitschen Keizer te outmoeten, teneinde eene contra-beleefdheid te bewijzeu aan de Majesteit, die hem al eens te Narwa met een bezoek heeft vereerd. Te Berlijn komt Alexander niet, want nadat de beide monarchen een dag in elkanders nabijheid te Kiel hebben doorgebracht, keert de Poolster iu den nacht weder lerug naar Kopenhagen. Er is sprake van nog eene ontmoeting en wel tusschen Wilhelin en den ex—rijkskanselier op Friedrichsruhe, die ten doel zal hebben den Keizer te overtuigen dat zekere, in binnen— en buiten- landsehe bladen tegen deu Keizer en zijne regeering gerichte asnvallen ten onrechie zijn toegescbreven aan zoogenaamde ophitsingen uit Eriedrichsruhe. De voorstelling is mooi genoeg om waar te zijn, duukt ons zoo. Edoch, 't kan waar zijn in de politieke wereld kan alles waar zijn wonderlijker ding dan de politiek inoet er nog uitgedaeht worden. Dat vorst Bismarck zooveel invloed op den jongen Keizer zal verkrijgen als hij op diens groot- vader heeft gehad, zal wel niemand vermoeden. Over de betrekking tusschen die beide mannen wist de overleden burgemeester van Berlijn Von Forckeubeck, een intiem vriend van Keizer Fnedrich, iets mede te deelen. Ziehier een staaltje Von Forckeubeck woonde eens een intiem avondfeestje bij Kroonprins Friedrich bij. 't Gesprek kwam op den grooten invloed van den rijkskanselier op den Keizer. Ja, zeide de Kroonprins, rnijne heeren, dat is nu eenmaal zoo en niet anders. Als Bismarck mijn vader een verbond voor wilde slaan met Garibaldi dat zou nog niet eens zoo erg zijn, die is tenminste nog generaal maar als bij hem een alliantie met Mazinni wilde voorstelleu, dan samen hem meer te bieden En, helaas, zij ontweek hem. Waarom Waarom toch Hij moest haar zien, haar spreken. Hij moest zekerheid hebben. Het werk vlotte niet. Hij was stil en teruggetrokkeu. De familie, bij welke hij gelogeerd was, kende den anders zoo levenslustigen jongen man niet meer, en ondervroeg hern iederen dag naar zijne gezondheid en schudde twijfelend bet hoofd, als hij ten antwoord gaf, dat niets hem deerde. Hoe werd hij gemarteldElken dag nam zijn kwaal en kwelling toe. Zoo kon hij niet langer voortleven. Er moest, koste wat het koste, een einde aan dien toestand van baugen twijfel komen. Maar hoe? Dora was bijna niet meer zichtbaar. Het gerucht kwam hem ter ooren, dat zij plan had op reis te gaan. Langer dralen mocht, kon bij thaus niet. Hij zou belet vrngeu op de villa en haar om een onderhoud verzoeken. Daartoe was hij besloten, toen het toeval hem te hulp kwam en de ontmoeting van het meisje op andere wijze tot stand bracht. De ruine met haar houtrijken achtergrond was altijd een aantrekkingspunt voor Dora geweest. En Everhard, dit wetende, richtte tallooze keeren derwaarts zijne schreden, maar in den laatsten tijd te vergeefs. Ook daar zelfs was Dora thans niet te ontmoeten. Toch bleef hij derwaarts gaan. Haar geliefkoosde plekjes waren ook de zijnen gewordeu. Daar bracht hij dikwijls uren door, zou mijn vader eerst wanhopig in de kamer heen eu weerloopen en uitroepen Bismarck, Bismarck, wat maakt gij van mij I" Dan zou mijn vader midden in de kamer blijven staan en zeggen „Als gij echter meent, dat het in het belang van het land noodzakelijk is, dan is er eigenlijk niet veel tegen in te brengen Keizer Wilhelm heeft officieel de verloving aange- kondigd van prinses Marie van Edinburg met den Rumeenschen troonopvolger. Oom te St. Peterburg schijnt zijn verzet tegen die verbintenis te hebben opgegeven en de jonge groothertog van Hessen zal zich een andere vrouw moeten zoeken. Ook zijn de planuen van Carmen Sylva te Boekarest daarmee iu duigen gevallen, want hare hofdame zal nu van den asngenomen zoon troonsopvolger moeten afzien. Berekeningen falen wel meer en bij nauwkeurig omzien zal hier of daar nog wel eens iets vailen te koppelen. De bekende anti-semitiscbe rector Ahlwardt, die in eene brochure Judenflinten de wapenfabriek van Lowe van kuoeierijen bij de levering van geweren heeft beschuldigd, is te Berlijn in hechtenis genomen. 't Zal er nu voor den rector op aankomen om zijne besehuldigingen te kunnen staven. Dat er eeu paar heeren, Cremieux en Edouard Drumont, de anti—semiet, bij Parijs hebben geduel- leerd en dat Drumont licht gewond is gewordeu, melden wij ter loops en met tettenzin maar dat de mijuwerkers iu Durham na een rusttijd van 12 wekeu weder aan den arbeid zijn, wekt meer onze belangstelling. De mijneigenaars hebben de loons- vermindering van 184 °P lb pet. teruggebracht. Een groot aantal studenten en gymnastiekver- eenigiugen in Belgie zulleu geen deel nemen aan de feesten te Nancy. De Vlaamsche gymuastiek- vereeningingen deuken er aan om den Belgischen bond te verlaten, daar zij tegen de deelneming aan het feest zijn, omdat in een aanplakbiljet in de universiteit vermeld stond„Alle studenten van Europa zijn uitgenoodigd tot het feest te Nancy, met uitzondering alleen van de Duitsche'1 en omdat de studenten van Nancy door de pers hebben open- baar gemaakt,- dat zij bij deze feesten gebruik zullen inaken van de aauwezigheid van hooggeplaatste per- souen om een betooging te organiseeren naar aan- leiding van de kwestie van Elzas-Lotharingen. Aan eene tegen Duitschland vijandige betooging willen vele Belgen geen deel nemen, en er zullen er meer nationaliteiten zoo over denken. Verstaudig handelen de commissarissen van het feest te Nancy in elk geval niet. De beteekenis van het koninklijk bezoek. Ik kan rnijne mededeelingen betreffende het be zoek der Nederlaudsche Koninginnen niet eindigen, maar zijn schetsboek trok er geen voordeel uit. Eeu bijzonder somber plekje, waar geen zonnestraal door het dichte beukenlover dringen kon, was hem het meest geliefd. Daar had hij haar het eerst alleen gesproken. Ook nu is hij daar weer. Op een zodeubank aan den voet van een der statige woudreuzen gezeten, staarde hij peinzend voor zich uit. Wat zal de toekomst hem schenken Daar ziet hij in de verte ieinand aankomen. Als zij het was Zij is hetOok in gedachten, met het hoofd op de borst gebogen, komt zij nader. Gezegend toevalMaar toch, hij trilt. Maar ook Dora gevoelde een trilling door bare leden gaan, toen zij, het hoofd opheffende, zich bijna vlak tegenover Everhard zag. De schilder was opgestaan en groette haar be- leefd. Intusschen gloeide zijn hoofd. Was het svmpathie, die ook haar naar dit plekje hare schreden deed richten Was het wellicht ook haar heilig, dierbaar En om dezelfde redenen als hemzelve Ook zij was blijkbaar ontroerd. Hij schepte moed. In langeu tijd smaakte ik het genoegen niet u te mogen zien en spreken, begon hij, haar alzoo tot stilstaan dwingende, daar zij hare wandeliug, na zijn groet beantwoord te hebben, scheen te willen vervolgen. En toen Dora op die opmerking niet terstond het geschikte antwoord vond en daarom zweeg, vervolgde hij, dat zwijgen al weder ten zijnen gunste uitleggende, op vurigeu toon meldt de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct.. zonder eenige opmerkingen daaraan toe te voegen. Misschien heeft menig Hollandsche lezer zich ver- wonderd, dat ook aan de Nederlandsche Majesteiten, de beide dames, alhier met militaire manifestation hulde is gebracht. Maar 's lands wijs, 's lands eer. In het militaire Pruisen wordt de luister der mili taire manifestation beschouwd als de maatstaf van de attentie van het hof bij vorstelijke bezoeken. Dit staat vast bij alle personen, die hier met de gebruiken aan het hof bekend zijn. Aan de Ne derlandsche Koninginnen heeft men de hoogste eerebewijzen ten deel doen vallen, welke het Ber lijnsche hof slechts aan de meeste bevriende en machtigste vorsten schenkt. Ik hoorde in de laat- ste dagen van hooge beambten aan het hof her- haaldelijk verklaren, dat hoogere eerebewijzen dan die de Nederlandsche vorstinnen ten deel gevallen zijn, niet denkbaar zijn. Ongetwijfeld moet het keizerspaar door de hartelijke en schitterende ont- vangst, die het ten vorigen jare in Nederland ge- vonden heeft bij de bevolking en het hof, bijzonder getroffen zijn geweest, en, als warme kindervrienden, zijn beiden met het aanminuig lieve kind, dat koningin Wilhelmina heet, machtig ingenomen. Ten eenenmale dwaas is het, aan die bezoeken staatkundige bedoelingen toe te schrijven. Zij be- teekenen alleen weder—aanknooping en kweeking van vriendschappelijke betrekkingen tusschen vor stelijke farnilien, die tot dus ver min of meer van elkander vervreemd waren. In zoover kunnen de wederzijdsche bezoeken eenige staatkundige betee kenis Hebben, maar ook slechts in zooverre, dat het voor elke vredelievende regeering aangenaam is, als het hoofd des staats met dat van een na- burig land op vriendschappelijke voet staan. oor de op Zaterdag 18 Juni te Leeu warden te houden, door de Koninginnen bij te wonen harddraverij met paard en chais zullen, behalve de door de Koningin Wilhelmina uitgeloofde prijs, nog worden toegekend drie premiOn, een van f 150, een van f 100 en een van f 50. Door den heer P. Smit jr. te Rotterdam, is aan Ged. Staten van Friesland kosteloos afgestaan zijn prachtig stoomjacht, om dit beschikbaar te stellen voor de Koninginnen, bij het bijwonen van den hardzeil-wedstrijd op het Sneekermeer den 20 Juni. Op het spoorwegstation te Leeuwarden is men druk bezig met het oprichten van een gebouw, dat dienen zal als ontvang- en wachtkamer van de Koninginnen bij HH. MM. komst te Leeuwarden en vertrek van daar. Het wordt zoo geplaatst, dat de Koninginnen dadelijk uit den trein in de wachtkamer komen, zonder de gewone wachtkamer of vestibule te gebruiken. Hoewel de te verwachten outwerpen op de patent- en de bedrijfsbelasting niet tegelijk met de vermogensbelasting dezen zomer in behandeling Daarom zegen ik dit oogenblik, want ik heb er zeer naar verlangd u weder te ontmoeten. Dora getroffen door den toon, waarop die weinige woorden werdon geuit, voelde hare verlegenheid toenemen. Zij begreep, dat het 't best zou zijn, een geheel tegenovergestelden, een schertsenden toon aan te slaan. lT is zeer complimenteus, mijnheer Everhard 1 Heusch, u zou mij verlegen maken. Ik spreek in hoogen ernst, mejuffrouwhernam George. Wel, mijnheer Everhard, ik wist niet, dat u zulk een vleier was, autwoordde Dora. Ik wensch u, zij wees op zijn schetsboek, goed succes op uw studiOn. Ik zou het mij zelve nooit kunnen ver- geven, als ik soms door mijn plotseling optreden u had gehiuderd en eene schooue gedachte verjaagd. Na eene bevallige buiging wilde zij daarop hare wandeling vervolgen. Doch George dachtnu of nooitEn veinzende haar afseheidsgroet niet op te merken, sprak hij U mij hinderen, mejuffrouw Uwe tegen woor- digheid is het juist, die de goede en schoone gedachten bij mij opwekt. Uwe tegenwoordig- heid och, schenk mij haar nog eenige oogen- blikken. O, ik gevoel mij dikwijls zoo eenzaam, zoo alleen, zoo verlaten Te midden van de wereld, van die van leven tintelende wereld, waarin gij u beweegt, mijnheer Everhard bracht Dora weer op schertsenden toon

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1