Gemengde berichten. Ook eeu waggon der Staatsspoor in de nabijheid op de spoorlijn staande werd bescliadigd. - In Friesland gaat men nog maar door met voor het geschenk aan de Koningin (eeu Friesch costuum) giften in te zamelen. Het geschiedt rniu of meer officieel, door aanschrijving tot de burge- meesters, die dan meestal de veldwachters belasten met het rondgaan met de lijst van inteekening. Ook de aruiste gemaenten worden niet overge- slagen. In Opsterland bracht de lijst zeer weinig op en in Schoterlaud moet zij geheel in bianco tot den burgemeester zijn teruggekeerd. De uniformveraudering bij het leger wordt met 1 Jan. 1891 verplicbtend gesteld. Bij het wapen der infanterie wordt de tegen- woordige uitmonstering door rood vervangen. De panden van de korte jas worden verkort. Desluiting bestaat uit eene rij knoopen, terwijl zich aan de achterzijde twee knoopen zullen bevinden. De kraag, zonder distinctief, wordt lichtblauw. De schouderpassanten vervallen, maar passanten voor het dragen van de epauletteu worden aan- gebracht. Het dragen van de Epaulet is alleen in groot tenue verplicbtend. De chacot wordt vervangen door een kepi, en de rangsbekleeding zal evenals bij de Marine op de mouweu zichtbaar zijn. Uit Zierikzee wordt met leedwezen mede- gedeeld, dat de heer J. H. C. Heijse, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, die gemeente gaat verlaten en zich vestigen te Middelburg, alwaar hij het huis heeft gehuurd in den Langen- delft, vroeger bewoond door mevr. de wed. Versluijs. De gemeenteraad van Middelburg heeft be- sloten de jaarwedde van den gemeente—ontvanger met f 500 te verhoogen en op f 2500 te brengen. De Kamer van Koophandel te Windschoten heeft besloten alle geoorloofde middelen aan te wen- den, om bij de Regeering op afschaffiug der plakze- gelwet aan te dringen. Reeds wordt een adres aan de Tweede Kamer voorbereid. TER NEUZEN, 81 Mei 1892. [n de op Yrijdag 3 Juni a. s. te houden raadsvergadering komen de volgende punten in behandeling besteding nieuwe school adres gemeente—ontvanger jaarweddeidem onderwijzer J. J. van Doeselaar jaarwedde; rechten van dans- tenten; mededeeling ingekoinen stnkken. Gisteren bracht Z D. H. P. Luyten, Bis- schop van Breda, op zijne terugreis van Sas van Gent een bezoek aan onze gemeente. Op de grenzen werd Z. D. H. door eene commissie verwelkomd en naar de stad begeleid. Uit vele woningen woei de nationale vlag, terwijl hier en daar eenige ver- siering was aangebracht. Na onze gemeente te hebben bezichtigd, is Z. D. H. heden middag weder vertrokken. Zoudagnamiddag werd door het muziekge- zelschap „Apollo" het geannonceerde concert in de buitensocieteit „de Theetuin" alhier, gegeven. De opkomst der leden was niet groot, wat misschien zijn oorzaak had in het festival dat op denzelfden dag te Westdorpe plaats had. Toch amuseerden de aanwezigen zich uitstekend't was dan ook een overschoone lenteavond. Het muziekgezelschap Apollo" was nog een schoone verrassing bereid. In de pauze werd n.l. den voorzitter den heer J. Sturm, door den heer burgemeester J. A. van Boveu namens Z.E. den Commissaris der Koningin in onze provincie eene schoone medaille overhandigd, waarop aan de eene zijde u Jhr. Mr. de Brauw, Commissaris der Koningin" en aan de aan de andere zijde ,,27 Augustus 1891", ter herinnering aan Hoogstdeszelfs bezoek aan deze gemeente en uit eikentelijkheid voor de hem toen gebrachte ovatie. Met dankbaarheid en ouder herhaalde fanfarens werd dit geschenk aangenomen. Naar wij vernemen zal in de volgende tnaand de societeit „de Theetuin" haar 5jarig bestaan feestelijk vieren. Hieraan zal medewerken het gunstig bekende harmonie—gezelschap van Exaerde. Wie zich kau herinneren hoe 11 jaar geleden dit muziekcorps, in het schoollocaal op het zandplein en later op het marktplein de toehoorders in ver- rukking bracht, zal zeker groote verwachting koesteren van het a. s. feest. Volgens rapport van hier binnengekomen zeevarenden, was in de laatste dagen der vorige week in de Noordzee, bij het Kauaal het weder zeer buiig, met vele onweersvlagen. moest, en afscheid nam, stonden haar de oogen vol tranen. Het eenige wat haar vertroostte, was dat Sofie's mama haar tegen het volgend j lar opnieuw te logeeren vroeg. Maar toch, het was zoo'n tijd, een geheel jaar VII. De tijd is wederom zijn gang gegaan, te lang- zaain voor sommigen, te haastig voor de meesten. Intusschen kenmerkt zijn gang zich eeuwin, eeuw uit, door eene regelmatigheid, die aan het volmaakte doet deuken en, onverzadelijke veelvraat, wordt hij nooit moede de dagen, de maanden, de jaren, tot zelfs de eeuwen toe, te verslinden. Dora heeft het volgend jaar haar Enno terug- gezien en zich verblijd. Slimmerd die zij is, heeft zij de zelfbeheersching gehad, t'huis met geen enkel woord tot iemand, zelfs niet tot hare moeder te reppen van het wedervinden des verlorenen. Op hare verhouding tot haar mama en den echt- Na afgelegd examen is, ingaande met 1 Juni, tot klerk bij de staatsspoorwegen benoemd de heer J. A. Sturm Fz., vau Goes, thans surnumerair bij de centrale controle te Utrecht. Ilnek. Raadsvergadering van 28 Mei. Tegen- wooidig de voorzitter, alle leden en de waarnemeud secretaris. Na opening der vergadering worden de nojulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld". Bij de stemming ter benoeming van een onder wijzer aan de open bare school (stemopnemers de heeren De Regt en Jurrij) wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. J. van Doeselaar alhier, zuliende de benoeming rekenen in te gaan met 1 Juni a. s. Op het betrekkelijk verzoek van het bestuur der brandweer wordt met algemeene stemmen be sloten tot aankoop der benoodigde slangen met koppelingen. Wordt opnieuw aan de orde gesteld, naar aan- leiding van een insrekomen schrijven van het hoofd- comite tot het bevorderen van de aausluiting van Nederland bij de Midden-Europeesche tijdregeling, de vraag of het bestuur dezer gemeente bij zijn besluit blijft dan wel of het dit nog wenscht te wijzigen. Met vijf tegen twee steminen, die van de heeren Van Wijck en Jurrij, wordt besloten het vroeger genomen besluit te handhaven. Nadat de voorzitter nog eenige mededeelingen gedaan heeft betreffende de gehouden aanbeste- dingen van het gewoon onderhoud der gemeente- gebouwen enz. en de levering der schoolbehoeften wordt de vergadering gesloten. Ilnek. In de vergadering van ingelanden van den Koudenpolder op 30 Mei jl. werd eene voor- dracht opgemaakt ter benoeming van een dijkgraaf en daarop geplaatst de heeren Jac" van Wijck, J. Riemens en P. Dieleman Cz. Op de voordracht ter benoeming van een afge- vaardigde voor het waterschap „de Nol" werden geplaatst de heeren Jac« van Wijck, Lev. Bakker en F. Haak, terwijl in de plaats van den eervol ontslagen ontvanger-griffier, den heer C. J. A. Fercken, gekozen is de heer W. S. J. Dieleman alhier. Z.ianisla<r, 30 Mei. In de op heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van de calamiteuse Margaretha-, Kleiue Huissens- en Eendrairtpolders is herbenoemd als dijkgraaf de heer W. de Klerk Sr. en is benoemd tot outvauger-griffier de heer E. H. Woriman, ge meente—secretaris alhier. Voor den Kleine-Huissenspolder is tot dijkgraaf herbenoemd de heer P. Dieleman en als plaats- vervangend dijkgraaf de heer J. Verpoorteterwijl de heer E. H Wortman ook voor dezen polder en eveneens voor den Eendragtpolder benoemd werd tot ontvanger-griffier, zoodat ZEd. thans voor al de opengevallen betrekkingen in de plaats getreden is van zijnen als zoodanig eervol ontslagen voorganger, den heer C. J. A. Fercken. Westdorpe, 30 Mei. Begunstigd door prachtig weder had Zondag 1.1. alhier het festival plaats, waarvan melding is gemaakt in dit blad. Alles werd volgens 't programma uitgevoerd, terwijl een tallooze menigte de uitvoeringen bijwoonde en de feestviering in de beste orde eindigde. Sas van Gent, 30 Mei. Heden werd in onze gemeente een zeldzaam feest gevierd, de reeds lang gewenschte nieuwe Roomsch Katholieke kerk zoude worden ingewijd. Zaterdag den 28 Mei beijverden de inwoners zich reeds om bij die gelegenheid de gemeente een feestelijk aanzien te geven, zoodat er Zondagmorgen reeds een 15tal eerebogen waren opgericht. Uit alle huizen wapperde de Nederlandsche vlag. In den namiddag zou Monsigneur P. Luyten, Bisschop van Breda, in de gemeente aankomen door het luiden der klok des namiddags om 5J uur werd dit aangekondigd. Nadat Monsigneur aan de pastorie was afgestapt en eenige oogenblikken rust geuoten had, heeft Z. D. H. omringd van een groot aantal heeren Geestelijken, vreemdelingen en gemeenteuaren een wandeling door de net versierde gemeente gemaakt. Miandagmorgen om 8 uur begonnen de plechtig- heden van de inwijding der kerk, welke ten eeu uur in de namiddag eindigden. De kerk was dien morgen vol met geloovigen, welke met godsdienstige aandacht die pleehtigheid volgdeu na afloop der plechtigheid konden de vreemdelingen, waarvan er geuoot van haar mama is overigeus niets aan te merken. Het innige, dat de betrekking tot haar mama voorheen kenmerkte, is even wel niramer te ruggekeerd, Haar mama betreurt dat dikwijls met de tranen in de oogen. Haar echtgenoot is even- wel zeer goed voor haar en ook voor Dora, en daarover verheugt zij zich. Gedureude den tijd, waarin zij Enno niet ziet, en dat is verreweg het grootste deel van het jaar, zijn Dora's gedachten steeds met hem bezig, voor zoover hare schoolstudien het loelaten. Om de voile waarheid te zeggen, lijdt haar werk er wel eeus onder. Wat wordt hij groot! wat wordt hij knap Wat is hij goed en lief voor mijO, zonder hem zou ik zoo diep ongelukkig zijn Ik wou, dat ik hem maar eens eventjes, heel eventjes zien rnocht 1 Deze en dergelijke gedachten hielden haar in dezen tijd voortdurend bezig. (Wordt vervolgd). een menigte in de gemeente aanwezig waren, de net en met smaak versierde gemeente omwandelen. De opschriften der eerepoorten welke vooral de aandacht hebben getrokken waren in de Molenstraat: J«z'cht Sas z/an Gent Vier biz/ en Zedig Uw iweevoudig feest 1 Toon hoe ge in uwe Geeste/z/ke hoofz/en 's Heeren Hez/gezanteu wilt z/ereeren. Bij de Pastorie /ngrezzVante Epzsz'ope Benedzcat Zzeur Proczzrel qzze aux tie a effzzsa. Voor de nieuwe kerk Consetrevit R'zzeretizTissemus Antistus Petrzzs Luyten Tertzs xaJanie yubzdante Pastore. Bij den ingang der oude kerk had men een prachtige eerepoort opgericht met het volgende opschrift j/aren strekte ik tot zfoon Aan des Scheppers eenigeu Zoon 'k Juic\\ nu zzyner Heer/z)'khez'z7 Schooner zoning is bereid. en nog een aantal anderemet een woord, ieder geloovige heeft zijn best gedaan om te versieren De gemeente heeft dan dien dag ook een feest gevierd, dat tot in het nageslacht nog in herinnering zal blijven. Iloschkiipelle. Uit het drietal sollicitanten voor onderwijzeres alhier werd op 25 Mei jl. tegen een jaarwedde van f 500 met ingang van 1 Juni d. a. v. benoemd mejuffrouw J. C. Hijmering van Schore, thans tijdelijk in betrekking te Goes. Koewacht. In den laatsten tijd hoorde men hier niet meer van nachtelijke diefstallen doch Vrijdag- nacht hebben weder eenige dieven enkele landbou- wers met een bezoek vereerd Bij den een zijn een 9 tal kippen, bij een ander 5 konijnen, bij een derde een klok met kuikeus medegenomen. Ook een ander landbouwer bemerkte'smorgeus, dat er 's nachts heden op zijn hof geweest waren. Daar schijnen ze niets van hun gadiug gevonden te hebben of zoo goed niet in de gelegenheid geweest te zijn het machtig te worden, want de man imiste niets. Xieinvvliet. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, is door den heer J. Groeneweg, candidaat te Amsterdam, bedankt. In het Noorden Buiten Spaarne onder Haarlemmer- liede is een 20jarig jongmensch, ambtenaar bij de Hollandsche spoorwoonachtig te Haarlem, bij het baden verdronken Eenige jongens waren in de Zuiderzee gaan baden. Een 12jarige jongen uit de Qnellijustraat te Amsterdam waagde ?ich te ver, met het ongelukkig gevolg, dat hij plotseliiig wegzonk en verdronk. Te Maastricht is een knecht die het paard zijns meesters in de Maas liet baden, zelf in de diepte geraakt en verdronken. Te Doetinchem is een 14jarige jongen bij het zwemmen verdronken. De 15jarige zoon van schipper Bouman te Goudswaard is bij het baden verdronken. Zijn kameraads, die getuigen waren van het ongeval, konden hem onmogelijk redden. Te Franeker is de 17jarige knecht van den landbouwer Prins bij het zwemmen verdronken. Te Wateringen geraakte een 4jarig knaapje, dat aan het toezicht van een ouder broertje was ontsnapt, ineen sloot. Eenige oogenblikken later werd zijn lijkje opgehaald. Het 3jarig zooutje van den smid H. Rietberg te Kamperveer geraakte in een onbewaakt oogenblik in de Wetering, waaruit hij levenloos werd opge haald. Een 24jarig man, die met nog eenige anderen in het IJ te Amsterdam aan het zwemmen was, is in de diepte verdwenen. Hoewel dadelijk alles in het werk werd gesteld om hem te redden, mocht dat niet gelukken. Iemand te IJmuiden werd dezer dagen zoo boos op zijn jongen, die een varken had losgelaten, dat hij, hem oorvijgen toedienende, achterover dood neerviel. Zoudagmiddag had bij den wedstrijd met zeilvaartuiizen op de Schelde bij Bath een ernstig ongeluk plaats. De Admiraal de Ruyter, een stoomjacht van den heer Van Maanen, volgde de courses. Aan boord bevonden zich de eigenaar, de heer Willem van Maanen, de advocaat Hoefnagels, diens vrouw en twee matrozen. Ter hoogte van het verdronken land van Saeftiuge voor Bath kantelde en zonk het vaartuig. De andere vaartuigen kwamen de vijf personen, die met de golven worstelden, te hulp. Met moeite gelukte het den heer Van Maanen, mevrouw Hoef nagels en een raatroos te redden. De advocaat Hoefnagels en de tweede matroos verdwenen in de diepte. Zoudagnamiddag had men hun lijken nog niet gevonden. De drie schipbreukelingen werden op een zeiljacht naar Antwerpen teruggebracht. Mevr. Hoefnagels was half kraukzinnig van smart. Met alle kracht moest men haar verhinderen in het water te springen, toen zij vernam dat haar echtgenoot om het leven was gekoinen. De heer Hoefnagels was een jong advocaat met een schitterende carriere voor zich, bemind en geacht te Antwerpen. Hij was 35 jaar oud. Het gezonken vaartuig is verloren. Rotterdam is de vorige week tweemalen het tooneel van een grooten brand geweest. In den nacht Van Woensdag op Donderdag is de stoomgrulmolen van gebr. Van Beckum, aan de Oostmaaslaan, afgebrand. De geheele stooragrut- molen, een gebouw van drie verdiepingen, is met de machine-kamer uitgebrand. Het geheel was verzekerd voor f 89,075. Vrijdagnacht brak een hevige brand uit in loods 6 van het stedelijk handelsterrein, grenzende aan de spoorweghaven. De geheele loods was in een uur tijds geheel vernield. Gelukkig was er weinig wind en woei deze uit het zuidwesten, zoodat de vuurstroom, voorafgegaan door een kolossale rook- kolom, welke uren ver zichtbaar was, in schuine ricliting van de aangrenzende loodsen werd afgeleid, anders waren de gevolgen niet te voorzien geweest. Ook droegen de het vorig jaar gebouwde brandvrije muren, tot afscheiding van de aan elkander palends loodsen, bij tot afwending van het gevaar voor de anderen. De loods, bestemd voor granen, was ter halver len^te daarmede gevuld, en terwijl de loods zelf reeds lang een prooi der vlammen was geworden, vertoouden de hoog opgestapelde graanbergen nog een ware vuurzee. De schade bedraagt minstens een paar ton gouds. Behalve de loods zijn nog verbrand vier goederen waggons van de staatsspoor, terwijl vele andere wagens zijn bescliadigd. De loods bevaite behalve graan nog hoeveelheden rijst, rotting, enz. en was gedeeltelijk verhuurd aan het Blouwhoedenveem. De waarde van de verbrande goederen is nog niet bepaald, die vau de loods zelf is geschat op 600t)0. Nu de warme dagen zoo plotseling gekomen zijn, hebben de veenarbeiders het zwaar te verduren. Den geheelen dag staan zij in de felle zon te arbeiden en drinken dan veel van het onzuivere veenwater. Plotselinge sterfgevallen zijn daarvan het gevolg. Te Mildam zakte o. a. een veenwerker op het land ineen en was een lijk, en ook te Terband stierf plotseling een veenarbeider. Zoudagmiddag, omstreeks 12 uur brak een felle brand uit in eene der stoomkatoenspinnerijen der firrna Ter Kuile en Morsman, aan de Bothof- straat to Euschede. Spoedig. was de geheele fabriek alsmede drogerij kalanderij, appreteerderij, benevens de uieuw gebouwde machinekamer eene prooi der vlammen. Met veel moeite slaagde men er in de aangrenzende nieuwe weverij, verwerij, spoelerij en spinnerij derzelfde firma en de spinnerij der firma Van Heek C°. te behouden. Aan de weverij der firma Ter Kuile Morsman is echler belaugrijke schade toegebracht door het omvallen van een puuur der branderij waarbij een persoon zoo ernstig aan het hoofd verwond werd, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Eene aangrenzende woning en het gebonw der vereeniging Eigen Hulp geraakten meae in brand dien de brandweer echter spoedig gebluscht had. De brand is in de drogerij om staan. De spinnerij werkte met circa 12000 spindels. Ongeveer 150 arbeiders zijn nu geruimen tijd zonder werk. De schade is aanzienlijk. Alles was verzekerd bij beurspolis te Amsterdam. Donderdagavond is er op den weg tusschen Houtigehage, een klein dorpje, en Drachten een drama afgespeeld, dat zeer waarschijnlijk aan eene jonge vrouw, die op het punt staat moeder te wor den, het leven zal kosten. Dadelijk voegen wij er bij, dat deze vronw niet een persoon is van beste reputatie zij heeft haar man verlaten en heeft veel „verkeeringzij wordt in de wandeling „mooie Mike" geuaamd. In den laatsten tijd had zij verkeering met den 26jarigen jongeling A. Postma, iemand die zich ook niet verheuiten mag in een besten naam. Volgens Mike was hij de vader van het kind, dat zij onder het hart draagt, wat P. ontkent. Donderdag was het kermis te Drachten. P. had met een ander meisje afgesproken daar sa- men kermis te houden. Toen P. Mike op de ker mis ontmoette, deelde hij haar dat mede, doch Mike was niet gezind des avonds tliuis te blijven, hoe P. daarop ook aandrong. Hij beval, dreigde haar, doch nieis hielp. Postma, die inmiddels een paar borrels had gedronken, werd ten slotte kwaad, pakte haar aan, nam een met hagel geladen pistool uit den zak, zette de tromp in de zijde van Mike en loste 5 bout portant. Mike werd later hevig bloe- dende opgeuomen en per rijtuig naar huis gebracht. waar de doctoren Fischer en Beintema eene diepe, levensgevaarlijke woude constateerden. P. was in middels op de kermis en ging met zijn tweede meisje kermis houden, alsof er niets gebeurd was. Toen de politie hem te ongeveer 4 uren arresteerde, ontkende hij alles, maar voor den rechter-cominisaris verklaarde hij geschoten te hebben. Mike had nog kracht genoeg om aan het gerecht inlichtingen te verschaffen, doch haar toestand is zeer zorgelijk. Beschuldigd van poging tot doodslag, werd P. des avonds naar Heerenveen overgebracht. Al de polderjongens (ongeveer 700), bezig met de indijking onder Uithuizen en Uskwerd, hebben het werk gestaakt, nadat door eene deputatie, bestaande uit 70 putbazen, vruchteloos bij het polderbestuur op loonsverhooging was aangedrongen. Tot dusver ontvingen de werklieden 30 cent per vierkanteu meter. Thans eischen zij, dat dit loon tot 45 cent worde verhoogd, gelijkstaande met nagenoeg 2,50 per dag. Er is versterking van politiemacht aangevraagd en ook is eene afdeeling infanterie, groot 70 man, onder aanvoeriug van den luit. Greve, derwuarts vertrokken, ten einde er de rust te blijven handhaven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2