Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2823. Woensdag 1 Juni 1892. 32e Jaargang. Cf BEKLNUMAKING. Nty-Si S0SliA'S I)e Burijemeester der gemeente Ter Xeuzen Binnenland. ABONNEMENT' FEUILLBTON \ElZEASilE C01RA1 Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland t 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonueert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■Sit Iliad verscliijnt Dinsdasr- en Vrijilagavond liij denr maakt bekeud, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijtlug den Juui IJS'JaS, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 31 Mei 1892. De Burgemeesler voornoemd, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht. De Fransche Minister van justitie heeft een scberpe wet op de drukpers ingediend. Opruung tot moord, plundering en brandstichting worden zwaar met gevaugenisstraf en geldboeten geslratt, 6ok als die opruiing geen rechtstreeksche gevolgen heeft gehad. Misdaad tegen den Staat en poging om soldaten te verleideu tot ongehoorzaamheid worden eveneens zwaar gestraft. Over in beslag- nemiug van geschriften en drukwerken, van strooi- en aanplakbiljetten bevat de wet mede storage bepalingen. In de Code Penal komt een artikel voor, waarin de doodstraf wordt geeischt voor hen, die door het duen springen van een mijn, gebouwen, schepen of schuiten zullen vermeld hebben. Nu zal de poging tot zulke misdrijveu ook gevoelig strafbaar worden gesteld. Dat er over het ontwerp des Ministers veel praats zal komen in Kamer, Senaat en daar buiten, dit is zeker. Hondderdduizenden in Engelaud lijden onder de werkstaking der Durhamsche kolendelvers, maar hunne middelen zijn nog niet uitgeput en zij houden den strijd vol, ofschoou in Engeland bijna alle werkstakmgen dit jaar ten nadeele van de werk- lieden zijn afgeloopen. De mijnwerkers verlangden eene loonsverhooging van 5 pet. en thans zijn zij bereid zich in eene loonsverlagmg van 10 pet. te schikken, maar de mijndirectien willen eene ver- laging van 13£ pet. Eenige direction willen onder geene voorwaarden laten werken, voordat de om- standigheden gunstiger zijn geworden. Het mislukkeu der werkstakingen heeft het goede resnltaat gehad, dat de Londensche dokwerkers er van hebben afgezien, den arbeid neder te leggen om hunne positie te verbeteren. Hun leiders brachten hun onder het oog, dat tegenwoordig voor elken werkstaker een dozijn plaatsvervangers zich zou aanbieden. Thans neemt de beweging ten gunste van den werkdag van acht uren in kracht toe. De voor- naamste Engelsche staatslieden zijn er tegen den duur van den arbeid door eene wet voor te schrijven, maar op de aanstaande parlementsverkiezingen kunnen de werklieden grooten invloed oefenen en zij zullen hun stem onthouden aan candidaten, die zich niet willen verbinden, den achtuurswerkdag aan te nemen. DOOR <J. J. VAS DF.Il HOEVEW. 15) rmr, Aan een der meisjes, Sofie Molenaar, sloot Dora zich in 't vervolg van tijd nauwer aan. Sofie was levendig en vroolijk, maar had eeuig ontzag voor de kuren van Dora, zooals de andere meisjes haar afwijkende gedragingen soms oneerbiedig betitelden. Allengs werden de beide meisjes vriendinnen, die elkander heure kleir.e geheimen toevertrouwden. Maar toch van Enno sprak Dora ook zelf tot Sofie nooit. De ouders van Sofie woonden te Amsterdam. En als Sofie van Amsterdam vertelde, spitste Dora bizonder de ooren, niet slechts omdat het die groote stad gold, van wier heerlijkhedeD zij zich geen te groote voorstellingen scheen te kunnen maken, maar vooral omdat het dfiar was, dat Enno ademde, leerde en speelde. Zou hij als de andere jongens ook zoo vroolijk spelen vroeg zij meer dan eens zich zelve af. Zij kon het zich niet voorstellen, dat hij recht vroolijk was zonder haar. Hij moest haar missen, meende het meisje. Weet je, Dora, wat ik wel aardig zou vinden Home rule is een bijzaak geworden, zeide dezer dagen lord Roseberryde werkmau heeft tegen woordig in Engelaud een stem hij verlangt, dat voor hem zal worden gedaan, wat hij voor zijn welzijn uoodig acht en het Parlement zal den weg vau experimenteele wetgeving inslaan betgeen voor de positie van het industiieele Engeland gevolgen kan hebben, die nog niet zijn te voorzien. Wat er van het Dieuwe Italiaansche Ministerie terecht zal komen, kan de tijd spoedig leeren. Giolitti, Minister-president, heeft het program van het Kabinet ontvouwd en verklaarde, dat het Ministerie den weg zal volgen door het Parlement aangewezen, zich zal bezig houden met verbetering van den financieelen toestaud en tot de ecouo- mische verheffing des lands zal medewerken nieuwe lasten zal men trachten te vermijden en bestaande uitgaven te verminderenvoor oorlog zal men zich bescheidenlijk binnen een uitgaaf van 246 millioen houden. Een reeks van ont- werpeu liet Giolitti de revne passeeren, welke voor het uiteengaan der Kamer behandeld moeteu worden. De indruk, door den Minister gemaakt, was van dien aard, dat eene stormachtige zitting volgde en het in de couloirs niet beter giug. Ware de zitting niet vroegtijdig gesloten, misschien ware het Kabinet nog staaude de vergaderiug ge- vallen. Een latere zitting was mede rumoerig en werd onder groote beroering gesloten. Het parle- mentaire schijnt meer en meer te verdwijnen en dat naar mate men de volksvertegenwoordiging meer uitbreidt. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. De meeste, zoo niet alle parlementen tellen veel te veel leden. Den 23 Mei is de Czaar met zijne familie te Kopenhagen aan wal gestapt zonder eenig ceremo- nieel. Dat kwam al heel toevallig. De Kouing van Denemarken was aan het station den Groothertog van Luxemburg gaan begroeten, moest vervolgens in den Raad van State zitting nemen en daarna eenige deputaties ontvangen, die hem bruilofts- geschenken kwamen brengen. Daarom was de aankomst van de Poolster, die den Czaar met zijne familie aan boord had, op 4 uur bepaald. De Czaar echter wilde schoonvadtr verrassen en onver- wacht de familie op Amalienberg overvallen. De Poolster nadert de kust en de telefoon gaat dit verklikken aan de vergaderde heeren, die de zitting opheffen. In een wip trekt de oude monarch zijn Russische uniform aan, pakt zijn oude vrouw in den arm en komt nog juist bij tijds om de kinderen en kindskinderen in ontvangst te nemen bij het aan wal stappen. De Beheerscher aller Russen lachte hartelijk om deze scene en was er ter dege mee in zijn schik dat de receptie een zoo weinig officieel karakter droeg. Ook de Prins van Wales is reeds aangekomen om het gouden feest mee te vieren. zei Sofie op zekeren dag kort vo6r de vacantie tot hare vriendin. Als ik ma eens vroeg, of je bij ons mag logeeren. Dora bloosde. Ja, dat zou zij ook wel aardig vinden. Zou je ma het goedvinden, denk je, Sofie O ja, zeker wel. Ik zal terstond schrijven. Zou jou ma je permissie geven Dora meende, dat zulks wel gaan zou. De meisjes schreven en de respectieve mama's gaven beiden hare goedkeuring van het plannetje te kennen. Vol blijdschap omhelsden de vriendinnetjes el kander en zagen thans met nog grooter verlangen den tijd tegemoet, waarop het vacantie zou zijn. Zij rekenden samen niet alleen uit, hoeveel dagen het nog zou duren, maar zelfs de uren, de minuten en eindelijk de seconden. En iederen keer was t nu nog maar zooveel dagen, zooveel uren, minuten, seconden Eindelijk was het vurig gewenschte oogenblik aaugebroken. Sofie's papa kwam haar en haar vriendinnetje afhalen en weldra zaten zij in den trein, die hen regelrechtnaar de hoofdstad voeren zou. Wat zag Dora op, toen zij de straten en grachten der Amstelstad doorkruiste. Zij, die van de wereld nooit iets anders als Heusloo en nu laatst het kleine stadje, waar de kostschool gevestigd was, had gezien. Ma^r te midden van al de wonderen, die thans hare oogen aanschouwden, werd toch J. TAW n K AIDE te Ter Neuzen* Men meldt uit Sand van 28 Mei Gisternamiddag vijf uur reden Hare Majesteiten met Prinses Elisabeth en groot gevolg voor de laatste maal uit. Prachtig weder begunsligde dezeu tocht. Men reed naar Uuterssmatt en Hunds- bach. De Koningiu-Regentes had bevel gegeven voor de vorstelijke dames het diner op het balcon te dienen en bleef daar met hare zuster Prinses Elisabeth geruimen tijd vertoeven. Hare Majesteit scheen met moeite van deze plek te kunnen scheidennimmer heeft zij zoolang daar gezeten. Het gevolg verpoosde zich tot donker in het bosch achter het hotel. Hedenmorgen waren de Koninginnen reeds vroeg op het balcon en genoten met blijkbaar welge- vallen de heerlijk zuivere dennenlucht, geruimen tijd lieten zij den blik waren over het landschap, het dal en de boschrijke dreven en toen het uur van vertrek naderde, trokken zij zich blijkbaar met weemoed terug. Elf uur zou men wegrijden en alle gasten en bedienden uit het hotel stonden geschaard om den Hoogen gasten nog een hartelijk atrwel toe te wuiven, toen de Koningin buiten trad werden haar en ook der Regentes prachtige bloemen aangeboden. De Vorstinnen waren zeer oldaan over deze hartelijke begroeting. Om elf uur reed de extra-trein weg van het station Biihl. In den salonwagen van Hare Majesteiten had de bezitter vau het hotel, de heer Maier,een reusachtigen bouquet laten plaatsen, die smaakvol was samen- gesteld uit de bloemen, die in het Schwarzwald in het wild groeien. De hotelhouder had in den trein een keukenwageu, want Hare Majesieit de Koningin-Regentes had den Koning en de Koningin van Wurtemberg, die Hare Majesteit de Koningin te Bruchsal kwamen begroeten, genoodigd een dejeuner te gebruiken, dat dan ook onder weg naar Heidelberg werd opgedragen. Bij Biihl waren weinig menschen aan den trein, daar de Koningin-Regentes uitdrukkelijk iedere ovatie verboden had. De dienstbaren in het hotel en de regeerings- beambten, die buitengewone diensten moesten ver- richten, zijn alien ruim beloond de familieleden van den eigenaar vau het hotel ontvingen als aandenken rijke geschenken. De vereeniging Nederland en Oranje te Berlijn zal aan H. M. de Regentes, ter gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan het Duitsche Hof, een prachtig hulde-adres aanbieden. Dit pronkstuk schrijft de Berlijnsche corres pondent van de N. R. Ct. afkomstig uit den bekenden kunsthandel van Haker alhier, bestaat uit een album van blauw fluweel. Op de voorzijde is op een zilveren schild de letter E., met eene gedurig iedere andere gedachte verdrongen door dezeZou zij Enno niet spoedig ergens tegen komen Ja, zij zou hem thans zeker zien. Het onervaren meisje berekende niet, hoe toe vallig dat wezen zou in een stad als Amsterdam. Maar het toeval was haar werkelijk gunstig. Zij was nog maar een paar dagen in de stad, toen Sofie's mama een bezoek ontving van mevrouw Duits. Beiden dames zagen elkander zelfs veel. Mevrouw Duits herkende Dora niet aanstonds. Maar Dora herkende Enno's moeder wel. Nauwe- lijks was mevrouw Duits binnen gekomen, of Dora, hoogelijk verrast, vloog op haar toe met den uit- roepO, mevrouwEn toen mevrouw Duits bevreemd haar aanzag Herkent u mij niet Ik ben Dora Nu volgde eene hartelijke omhelzing en velerlei vragen werden er wederzijds gewisseld. Mevrouw Duits vroeg Dora met Sofie een dagje bij zich. Ik wist niet, dat je mevrouw Duits keude, zei Sofie later. Ik wist immers niet, dat zij een vriendin van je ma was, antwoordde Dora met een bios op de wangen. Thans zou zij Enno zienWeer werden de uren, de minuten, de seconden zelfs uitgerekend, maar nu niet in gemeenschap met haar vriendinnetje. Enno was nog niet t'huis, toen Dora en Sofie op visite kwamen bij zijne moeder. Hij was reeds geruimen tijd op het gymnasium, hoorde het meisje sroon daarboven gegraveerd, terwijl een gouden kraus van laurier— en eikenbladeren het schild omgeeft. Inweudig is bet album met wit satijn bekleed en, in sierlijk schrift, bevat het het volgende adres van hulde, omlijst door schoone teekeuingen en versieringen vAan Hare Majesteit Emma, Koningin-Regentes der Nederlanden, de vereeniging van Nederlanders te Berlijn, tot onderhouding van de betrekkingen met het vader- and, door beoefening der Nederlandsche taal, iustandhouding van Nederlandsche gewoouten, be- vorderiug van het gezellig verkeer, door het ver- leenen van hulp aan behoeftige landgenooten, onder de leus Nederland en Oranje, brengt Uwer Ma jesteit hare eerbiedige hulde. Zij is innnig overtuigd, dat de band, die Nederland en Oranje samenvat, onverbreekbaar is, een band, die door Uwer Majesteits wijs en mild bestuur, door de liefde voor het dierbare Nederland, die de edele moeder kweekt in het gemoed van het vorstelijk kind, onze geeerbiedigde jeugdige Ko ningin, bevestigd wordt. God zegene Nederland en onze geliefde Koningin Berlijn, 30 Mei. Het Bestuur." De letters van den naam Emma zijn met de lievelingsbloemen der Regentes, madeliefjes, raei- doornbloesem en edelweiss smaakvol doorvlochten. Boven het adres houden de Nederlandsche en Waldecker leenwen de wapenschilden van Nederland en Waldeck, terwijl aan de beide zijden het Ber lijnsche stedelijk wapen, de zwarte beer op zilveren grond, en de Duitsche rijksadelaar op gouden grond zijn afgebeeld. Verder eene reeks van goed uitge- voerde teekeningen van gezichten uit Postdam en uit Berlijn, genomen van de punten, waar de Koninginnen verblijf zullen houden, zooals het nieuwe paleis te Postdam, het oude Nederlandsche paleis te Berlijn, met het gedenkteeken van den ouden Fritsverder het koninklijk paleis te Berlijn met het park en de beroemde oranjerie en het tarras van Sans-Souci te Postdam. Voor zoover tot dusver bepaald is, zal het boven- genoemd bestuur van de vereeniging Nederland en Oranje Dinsdag-namiddag in de fraaie zalen van het paleis te Berlijn door H. M. de Regentes per- soonlijk worden ontvangen. Op de reis naar Berlijn zal de extratrein, die koninklijke bezoeksters brengt, te Maagdeburg een oogenblik stilhouden, waar de Koninginnen door den Nederlandschen gezant, jhr. Van der Hoeven begroet worden. Voor het station zal eene militaire eerewacht zijn opgesteld, welke Koningin Emma op de gebruikelijke wijze inspecteeren zal. In de Nederlandsche kolonie heerscht groote geestdrift over de komst der Koninginnen. nu en tevens dat hij de eerste in zijne klasse was. Daar wordt opeens ontstuimig aan de schel ge- trokken en Enno met zijne boeken onder den arm stormde de huiskamer binnen, maar bleef toen plotseling verbaasd staan. Was dat zijn zijn zusje Dora Zoo groot gewor den Eene heele dame alEn hij kneep en trok aan zijn pet, die hij eerbeidig had afgenomen. Dora moest hem 't eerst toespreken Dag, Enno zei zij, hem de hand toestekende. Ken jij mij ook niet meer? Er was iets pijnlijks in den toon, waarop zij deze woorden uitbracht. Zij had zich die ontmoeting na zulk een lange scheiding anders voorgesteld. Hoe zou zij ook hebben kunnen rekenen met de blooheid, die jongens van Enno's leeftijd in zulke gevallen pleegt eigeu te zijn Doch Enno, bemoedigd door Dora's toenadering, drukte nu hartelijk hare hand en heel spoedig waren zij samen aan het keuvelen en het ophalen van de voorvallen uit den tijd vtoen zij nog kin deren waren." Hoe genoot thans Dora wat vond zij het akelig, dat Enno 's middags weer naar die nare school moest, waarom had hij ook geen vacantie? Na schooltijd evenwel kwam hij ijlings weer aange- sprongen en het dagje was om, voordat men het wist. Dora was spoedig weer geheel t'huis bij mevrouw Duits. En toen zij ten laatste naar Hensloo terug

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1