Alg emeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2821. Woensdag 25 Mei 1892. 32e Jaargang. abonnement- Binrienland. advertentiEn. FEUILLETON. TER NEllZENSCHE COHAIT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. if Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bla.il verscliijnt llinsiilas- en Vrijdasravoml bij den uftgever V A K E S A W n E te Ter A'enzen. Folitiek Overzicht. De Franscbe Minister-president heeft bekend gemaakt, dat sedert Maart gevangen genomen zijn 167 anarchisten. Daarvan zijn losgelaten 118, zoodat zich nog 49 in verzekerde bewaring bevinden. Te Paiijs zijn t9 gcarresteerd, tengevolge van de dvuainiet—aanslagen op eeu huis op den boulevard Saint-Germain en op de kazerne Lobau. Iwaalt zijn vrijgelaten en 7 veroordeeld. Op of sedert 22 April zijn 52 anarchisten te Parijs gevat en hiervan zijn nog 9 in arrest. Moineuu en Jamotte, beschuldigd van verzet en bedreigingen in den nacht van 1 Mei, zijn door de rechtbank van Luik veroordeeld tot 4 en 3 jaar gevaugenisstraf. Morhay is vrijgesproken. Vele gevangen anar chisten gedrageu zich treurig. Nossent, die in de vergaderingen het hoogste woord had en die aan alle misdaiien medeplichtig is, huilt thans als eeu kind en verlaugt naar zijue moeder. Matthysen heeft bekend waar de door hem bewaarde ont- plofbare stoffen zijn verborgen. In de nabijheid zijner woning werd een zak met 200 patronen en eeue hoeveelheid Favier-kruit gevonden, afkomstig uit de rnijn „des Artistes"dus gestolen. Ook Dekein bekende, dat hij van Nossent dynamiet- patronen had ontvangen en deze zijn gevonden op een der eilandjes in de Maas. Nossent had de patronen van Beaujaii. In een beekje vond een vrouw 18 patronen en bij een mijnwerker te Wotten werdeu 10 voor den dag gehaald. Het laatste slachtoffer van den aauslag der dynaraiet-mannen te Parijs is begraven. Een lijkdienst had plaats in de Jozefskerk en daarna werd de kist, die Very's lijk bevatte naar het kerkhof Pere la Chaise gebracht. Een groote volks- menigte was daar verzameld. Aan de groeve hield de Minister-president Loubet een aanspraak, waarin hij er op wees dat bij reeds vroeger de anarchisten had gebraudmerkt, die lage boosdoeners zijn. Warme woorden van lof sprak hij voor Very, als een offer, dat gevallen was voor zijn plicht jegens zijn medeburgers. De staat en de stad zouden in de behoeften van het gezin voorzien, zeide de rede- naar. Voorts sprakeu nog de voorzitter van den gemeenteraad, die ook bij het graf van Hamond, den letterzetter, het woord had gevoerd de ver- tegenwoordiger der regeering, major Pistor en eukele anderen. De offers, die vallen door het dynamiet brengen ons met onze gedachten bij de lijken der speelbank. Moordend lood, een diepe rotskloof, bet zilte nat dat Italie's schoone kust bespoelt waar Genua (de schoone) verrijst, ziedaar de middelen waardoor de ellendige speler te Monaco een einde aan zijn leven rnaakt. Treurig is het voorwaar, te lezen dat de speelbank in het afgeloopen jaar een netto wiust heeft gemaakt van bijna 26 millioenen francs, ongeveer 2£ millioen meer dan in het vorige jaar. Er werd besloten DOOR (i. J. AAA UEK HOEVES. En velen der vaders en moeders waren bartelijk bedroefd, toen de weduwe straks vertrok, en hunne docbtertjes hielden hare leermeesteres bij het kleed vast, als om haar terug te houden. Maar zij moest immers weg De openbare meening, gevormd door het hoog en laag gemeen van Hensloo, wenschte, wilde zulks. Ook op de villa Rusthof deelde men die meening Dora had Enno gedurende een paar dagen niet ontmoet, maar toen zij nu bij nicht Christine voor haar mama een boodschap deed, had zij hem in het boschje bij de mine zien zitten met trauen in de oogen, zooals zij zelve eens zat in den tuin, toen Enno haar zoo heerlijk vertroost had. Zij ging oogenblikkelijk naast hem zitten, en vroeg hem wat hem deerde. ToeD begon Enno te snikken en zei, dat hij het niet zeggen kon, maar dat hij er zoo akelig van was. Dora hield evenwel aan. Mag ik het niet weten En ik bennogwelje zusje zei zij en begon toen insgelijks te schreien. Daarop had Enno haar in korte, afgebroken woorden de oorzaak van zijn leed verteld. Zij hadden van zijn pa zoo slecht gesprokeu. een dividend uit te keeren van 235 fr voor ieder aandeel. De nominale waarde van een aandeel bedraagt 500 fr., het dividend is dus ruim 40 pet. De baukhouders noemen dat vooruitgang. In bet afgeloopen jaar heeft zich een der voornaauiste aandeelhouders, prins Roland Bonaparte, geheel uit de bank terugijetrokken. Na den dood zijner vronw verkocht hij de bankaandeelen en zij brachten hem meer dan 40 millioen fr. op. De voornaamste aandeelhouders zijn thans wij noemen de namen tot hunne schande vorst Radziwill en baron Camille Blanc, die ook de meeste aaudeelen van prins Bonaparte hebben gekocht. Waarom wordt dat pesthol niet gesloten evenals vroeger met een dito moordenaars—bedrijf te Wiesbaden en te Fran- fort is geschied Ju Griekenland is het nog onrustig. A1 de oud—Ministers van het kabinet- Delyannis hebben bij de verkiezingen de nederlaag geleden. Het succes van Tricoupis bij de stembus is volkomen; in 't geheel zijn 170 zijner aanhangers verkozen en slechts 7 bepaalde volgelingen van Delyannis. De Koning wil het oude ministerie nog wat laten zitten, maar de Ministers, die bij de verkiezingen vielen, bevinden zich niet meer op hun gemak en willen liever vandaag dan morgen de portefeuille pakken. Delyannis zegt, dat zijne nederlaag is veroorzaakt door omkooperij. Bij eene rede door hem iu de hoofdstad gehouden, hadden er nieuwe botsingeu tusschen de aanhangers van de twee politieke hoofdpersonen plaats. Misschien moet Tricoupis met eenige maanden weer plaats maken voor Delyannis. Beide mannen kennen de wufte Grieken. De Czaar gaat nog steeds voort met het russi- fiseeren der grensbewoners en dat nationaliseeren gaat natuurlijk op Russische manier. Zoo zijn een aantal Duitsche onderwijzers uit het laud gezet, omdat zij binnen een gestelden termijn zich niet voldoende hadden geoefend in de Russische taal. En die uitzetting gaat zoo spoedi'g, dat de menschen hunne bezitingen voor een spotprijs moeten ver- koopen. Ondragelijk moet de druk zijn, die den Duitschers is opgelegd. De eigenaar eener bij- zondere school is verbannen, alleen omdat hij een portret van den Duitschen Keizer in school had opgehangen. Ook de Polen worden gekneveld, vaudaar de haat van dezen tegen de Russen. Er heerscht in Polen een stilte, die het uit- barsten van een vulkaan voorafgaat. De Polen hopen op een krijg tusschen Duitschland en Rusland en op een zelfstandig volksbestaan. Arme Polen, welk een illusieOfschoon niet gevierendeeld, zijt gij toch getierceerd, uw land en uw volk worden beschermd of gedrukt door den sterken arm van de drie monarchendie gebieden over Rusland, Oostenrijk en Duitschland. Ge hebt niet een meester, maar drie, en onder die drie is en blijft er een Czaar. Toen was Dora opgevlogen. Durven zij van jou pa wat zeggen had zij uitgeroepen en was hem toen om den hals gevallen en had hem de traneu van de oogen gekust. Maar Enno's oogen hadden zich gedurig met tranen gevuld, al was hij Dora er hartelijk dankbaar voor, dat zij er niets van wilde gelooven. Hoor eens, Dora, zei mevrouw Blokland tot haar dochtertje, toen zij opgewonden thuis kwam, papa en ik willen volstrekt niet dat je ianger met dien jongen omgaat. Dat is geen gezelschap voor je. Je bent van een fatsoenlijke familie. Is Enno dan niet fatsoenlijk, ma zeide Dora. Neen, zei de heer Blokland op beslisten toon. Dat is geen gezin waar je komen mag. Ik ver- bied het je ook bepaald. Ik wou dat rnijn eigen pa nog leefde riep het kind hartstochtelijk uit. Je eigen pa zou niet anders hebben gesproken als ik, zei de stiefvader streng. Mijn pa zou zoo nooit gezegd hebben, hernam Dora onverwijld. Mijn eigen pa zou veel te goed voor mij zijn geweest. Te goed juistriep de stiefvader, wien het ver- droot, gedurig dat kind van haar patehoorenspreken, terwijl zij hem nauwelijks aanzag, gramstorig uit. Dat woord beviel iutusschen ook aan zijne echtge- noote niet. Dat denk ik toch niet, bracht zij, zij het ook op zachten toon, in het midden. Over het doen en laten van Hare Majesteiten de Koninginnen te Sand schrijft het R. N. „Hare Majesteiten leven zeer afgezonderd, zelfs het gevolg ziet de hooge vrouwen weiuig of niet in de inorgeuurenalleen terwijl de jeugdige Koningin les krijgt, wordt de hofmaarschalk graaf Dumonceau of de particuliere secretaris De Ranitz tot de Koningin Regentesse toegelaten om haar de staatsstukken voor te leggen, die bekrachtigd moeten worden en haar voordrachten te doen over verschillende beschikkingen, die genomen moeten worden. Hare Majesteit bepaalt dan ook waar 's middags heen gereden wordtdoch dit blijft tot zelfs voor de koetsiers geheim, nadat bet voorge- komen is, dat aan eenig ,/Luftcurort," waar de hooge gasten een oogenblik wenscheu te toeven, bericht gezonden was van hunue komst. Alle dorpsautoriteiten waren saamgekomen in hunne Zondagsche kleeding en fijne witte handschoenen, terwijl zelfs een der plaatselijke gezaghebbenden eene rede begon, die met de geheele galavertooning in overeenstemming den geheelen hofstoet in de moeielijke positie bracht ernstig te moeten blijven bij zooveel dwaasheid. Sedert wordt zelfs wel eens onderweg de roete gewijzigd, zoodat nu onverwacht de houders der ^Curhauser/' zooals er daar velen zijn, drie rijtuigen zien oprijden en dan bemerken, dat de Nederlandsche Koninginnen hun huis de eer van een bezoek waardig keuren. Het gevolg verzamelt zich even voor het vertrek bij het rijtuig der Majesteiten, die den eerbiedigen groet vriendelijk beantwoorden, terwijl dikwijls de jeugdige Koningin op dezen of genen toesnelt en de hand reikt of met een ander een enkel woordt wisselt. De lakeien, die gereed staan om de Koninginnen hij het uitstijgen behulpzaam te zijnmoeten gewoonlijk zien, dat de Jeugdige hen te vlug af is en nadat de Koningin-Regentesse in het rijtuig gestegen is, heeft spoedig het gevolg plaats genomen graaf Dumonceau met drie dames in het tweede en de overige heeren in het derde rijtuig de gids stijgt op en in matigen draf, onder eerbiedig huldebetoon der verzamelde gasten, verdwijnt de stoet achter het denneubosch uit het oog. Een der hofdames blijft steeds thuis, om toe te zien, dat nauwkeurig alle bevelen voor de huishou- ding worden opgevolgd en dat de lakeien niemand, onder welk voorwendsel, toelaten tot de particuliere vertrekken der Koninginnen. Bij de verkiezing van een lid der Eerste Kamer in de buiteugewone vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland van Zaterdag jl., werden op den benoemde, Mr. E. Fokker, uitge- bracht 21 van de 38 stemmen. Op Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort (a.—r.), Dat weet gij natuurlijk beter vrouwliefher nam de heer Blokland, nog steeds eenigszins opge wonden. Maar ik ben het geheel met je eens, dat Dora bij Duits niet meer aan huis mag komen. Heb je dat verstaan, Dora P vroeg hij wederom op strengen toon. Het kind antwoordde niet, maar ging driftig de kamer uit om in de eenzaamheid te schreien en het vnste voornemen bij zich op te vatten, om, wat er ook mocht gezegd of verboden worden, Enno, haar beste broertje steeds te blijven liefhebben. Korten tijd daarna vertrok mevrouw Duits uit Hensloo, voor haar wel een plaats onzaliger gedachte- nis. De heer en mevrouw Vermeulen deden haar uitgeleide tot de hoofdstad, waar zij besloten had zich te vestigen. Hartroerend was het afscheid der beide kinderen. Vooral Dora's smart was aangrijpend. Enno, ook geroerd, vond toch eenige vertroosting in de ge- dachte aan al het nieuws, dat hij zien zou dat reizen met het spoor, welks heerlijkheden hem nog geheel onbekend warende groote stad van Amsterdam, die is gebouwd op palen, wat hem ook zeer zonderling voorkwam en dergelijken. Zijne blijdschap, als hij aan dat alles daeht, zou volmaakt zijn geweest, als kleine Dora met hem mee had mogen gaan. Mevrouw Blokland had aanvankelijk Dora niet willen toestaan, Enno nog eens te zien om hem oud-Minister van Financien, waren 13 stemmen uitgebracht en op den heer W. A. graaf van Lynden, lid van Ged. Staten, die zich bij geen der pariijen heeft aangesloten, 4 stemmen. De heer Fokker zal, hoewel daartoe niet door de wet verplicht, zijne betrekking van griffier der Staten van Zeeland nederleggen, om zich geheel te kunnen wijdeu aan zijn lidinaatschap der Eerste Kamer. De verkiezing van een lid voor de Provin ciale Staten, in plaats van wijlen Mr. F. J. Brevet te IJzendijke, is bepaald op 14 Juni e. k.alge meen wordt als candidaat genoemd de heer J. L. T. de Bats te Biervliet. In de maand Augustus of September 1892 zal te 's Graven hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk der posterijen, waar- toe twintig plaatsen ter vervulling worden open- gesteld. Aanstelling van klerken der posterijen geschiedt op eene jaarwedde van 400 gulden, welke belooning tot f 1200 kan klimmen. Zij, die zich aan dat onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe voor 20 Juli 1892 aanmelden bij het departement van water- staat, handel en nijverheid door een op zegel geschreven verzoek met nauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats. Voor de over te leggen bewijsstukken en de gevorderde kundigheden verwijzen wij naar de Staatscourant van heden. Vanwege de gezamelijke comity's tot het be- vorderen van de aansluiting van Nederland bij de Midden—Europeesche Tijdregeling is aan al de ge- meentebesturen hier te lande een adres, met toelagen, gezonden waarin met aandrang in overweging wordt gegeven de quaestie der tijdregeling nogmaals bij den gemeenteraad aanhangig te maken en van het eveutueel genomen besluit den algemeenen voorzitter der locale comite's Prof. Hubrecht te Utrecht in kenuis te stellen. Ten einde het reizen op Zondag zoo veel mogelijk te voorkomen, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat de militairen, die dit jaar onder de wapenen moeten komen voor de najaarsoefeningen, en waarvoor de Maandag als dag van opkomst is vastgesteld, doch die in een dag niet van hun haardsteden hun korps kunnen bereiken, daartoe Zondags niet op reis behoeven te gaanzij kunnen dan 's Maandags afreizen en behoeven zich eerst Dinsdag d. a. v. vroegtijdig bij hun korps aan te melden. In de jongste zitting van den Belgischen Senaat heeft de Minister van landbouw op een interpellate van twee senatoren, den heer Van Ockerhout en baron De Coninck, eenige inlich- goeden dag te zeggen. Maar het kind was zoo hatstochtelijk opgewonden geworden, dat zij, het ergste vreezende, maar toegaf ten slotte, zich troos- tende met de gedachte het is nu toch voor't laatst. Het rijtuig, dat de familie naar het station zou brengen stond reeds geruiinen tijd voor, maar nog steeds hield Dora Enno omvat en wilde van geen scheiden weten. Eindelijk begreep dominee Ver meulen krachtig tusschen beiden te moeten treden. Hij nam het meisje op en droeg haar naar de villa, waar hij het aan de moeder overgaf, die het wanhopige kind schier niet meester kon blijven. Enno Euno Enno kreet het altijd maar door, totdat de krachten haar begaven en zij in een on- rustigen sluimer verviel, gedurende welken echter haar luide snikken nog gedurig werden vernomen. VI. De maanden, de jaren gingen te Hensloo. gelijk in de meeste dorpen, voorbij, zonder dat er eigen- lijk iets der vermelding waardig voorviel. Het was dag in dag uit steeds hetzelfde. Zonder mach- tige prikkels, die hen opwekken, leidt het meeren- deel der bewoners van de landgemeenten een leven dat wel niet precies met het leven der plant over- eenkomt, maar er toch wel eenige gelijkenis mee heeft. Maar van kleine Dora, die intusschen voordeelig opgroeide, kon dit niet worden gezegd. Haar inwendig wezen werd steeds krachtig bewogen dooj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1