Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2820. Zaterdag 21 Mei 1892. 32e Jaargang. Binnenland. abonnement FEUILLETOM TH U:rZEVS( HE 10 HUM Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbonders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit blatl verscliijnt Dinsdas- en Vrijdagavnml bij iteo uitgever A A T¥ WE SAMOE te Ter Weuzen. Bij deze conrant behoort eeu bijvoegsel. JRolitiels Overzicht. In de Belgische Kamer heeft de Minister Beernaert een en ander gezegd over de betrekkiugen met den Congostaat. Hij deed uitkomen, dat de baud slechts van ^ersoonlijken aard is tengevolge van eeuheid van souverein. Hij outkende ten stelligste, dat de staat handel dreef in geweren en den negers wapens zou ver- koopen. Voorts nam hij de officieren en ambte- naren aldaar in bescherming tegen de beschuldi- gingen welke men vaak tegen hen richtte. Ook deed hij uitkomen welke groote offers Koning Leopold zich getroost had, om voor den Belgischen handel dit groote Afrikaansche land te ontsluiten. Volgens hem waren de aldaar gemaakte vorderin- gen hoogst belangrijk, en was de tijd nu gekomen om aan de grensbepaling krachtig de hand te slaan. De speciale correspondent der Daily News te Cleveland hangt een akelig tafereel op van den in de noordoostelijke graafschappen heerschenden nood. Tusschen de 90,000 en 100,000 menschen zijn daar broodeloos en moeten van giften leven, niet door eigen schuld, door onwil of luiheid, maar enkel tengevolge van de nog steeds voortdurende werkstaking der kolenmijnwerkers in Durham. Deze lieden zegt de berichtgever zijn thans even berooid als de bevolkiug van westelijk Ierland in tijden van hongersnood. Te Middlesborough wordt de toestand nog zorgelijker geinaakt door de volslagen uitputting van het oudersteuningsfonds. Terwijl het aantal bedeelden onder de armenwet daar ver- leden jaar om dezen tijd slechts 3000 bedroeg, loopt het thans reeds over de 14,000. In het Londeusche Hyde Park is j 1. Zondag weder^ eens een groote betooging gehouden. Ongeveer 15,000 spoorwegbeambten waren er samengekomen en namen een resolutie aan, waarin aan de besturen der verschillende spoorwegmaatschappijen een ver- mindering van werktijd en een verhooging van loon gevraagd wordt. Of bij de economische toe- standen in Engeland hun wenschen veel kans op vervulling hebben, schijnt zeer twijfelachting. De heer Forrer, lid van den Zwitserschen Nationalen Raad, die belast is met de samenstelling vail eene algemeene Zwitsersche wet op verzekermg ter zake van ongevallen en ziekten, heeft de grondtrekken van zijn ontwerp hekend gemaakt. Het heeft de volgende strekkingDe verzekering geschiedt van staatswege en is verplichtend ten opzichte van persouen, die in beroep of bedrijf niet zelfstandig werkzaam zijn. Het land wordt verdeeld in verzekeringsdistricten, ieder met een DOOR O. J. VAS DER MOEVES. 12) Evenals een machtige stroom, die een tijdlang door een dam dwars in zijn bedding gelegd, met geweld is tegengehouden, wanneer eindelijk die breidel is weggenomen, met verdubbeide kracht, ja schier met een zekere woede, zijne wateren voorwaarts stuurt, zoodat het schuim van de golven spat en het luide ruischt en bruischtzoo verdub beide thans ook het gekakel en gebabbel en veel luider dan daar straks weerklonk het in de zaal. Er werd sterk gegesticuleerd door velen een weinig stilletjes gevloekt door sommigen, dominee mocht dkt niet hooren, en voorts meuig glaasje rooden wijn geledigd, om de droge keelen te laven en tot nieuwe inspanning te bekwamen. En al dat gekakel, en al dat gebabel, en al die gesticulaties en al die vloeken over stil, dat alles goldt slechts tien persoon de arme weduwe Duits. Hoe bedrogen deze heeren en dames van het Nut zich in hun dominee. Ofschoon geen vloeken beminnende, daar hij dat terecht een bewijs van groote onbeschaafdheid achtte, hoorde hij toch on- eindig liever een hartigen vloek uit den mond van den man, wiens ziel rechtmatig in opstand komt tegen een of ander der maatschappelijke gruwelen, dan dit jam- merlijk gebabbel ten laste van eene onschuldige vrouw. Wat men er van zeide, was niet veel meer dan een herhaling van wat wij de dames op het thee- partijtje bij Juffrouw Bertha Berthuis reeds hebben hooren verkondigen. ambtenaar aan het hoofd. De geheele inriohting wordt geplaatst onder bestuur en toezicht van het reeds bestaande bondsbureau voor verzekeringswezen. De vrijwillige ziekenfondsen blijven bestaan. Daarnevens worden gemeentelijke ziekenfondsen als staats normale kassen ingericht. De premie wordt voor de eene helft door den werkgever, voor de andere helft door den werknemer betaald. De inrichtingen van vrijwillige verzekering kunnen zich in de staatsverzekering doen opnemen. Kleine ongevallen worden behandeld als ziekteomtrent zware wordt van wege de staatsverzekering beslist. De miuisterieele crisis in Italie is geeindigd met de vorming van een nieuw ministerie door den heer Giolitti. De buitenlandsche pers ziet in het nieuwe Kabinet niets dan een ministerie-Crispi zonder Crispi, doch het Journ. des Debats erkent dat al is Crispi's invloed op nieuw aan het stijgen, het nieuwe Kabinet toch niet het uitdagend karakter heeft, dat men in een hernieuwd optreden van den ouden premier zou gevonden hebben. De staat- kunde van het drievoudig verboud blijft, naar men verneemt, door den minister van buitenlandsche zakeu Brin onverzwakt gebandhaafd. Deze heeft een circulaire aan de vertegeuwoordigers van Italie in den vreemde gericht, waarin hij zegt dat de politiek des vredes ook door de nieuwe regeering zal worden gehandhaafd. De Koln. Zeit. verneemt uit Berlijn, dat het Italiaansche koningspaar in het begin van Juni het Duitsche hof zal bezoeken. Met de expeditie van den Duitschen majoor Wissmann naar het Afrikaansche binneuland begint het ernst te worden. De Times verneemt dat hij Maaudag Cairo verlaten zou met bestemming naar Zanzibar, waar hij zich met een twintig Europeanen zal inschepen naar Quilimane. Hij zal 200 man- schappen van verschillende stammen en o. m. eenige Maxim-kanonnen medevoeren. Langs de Zambesi en de Shire-rivieren hoopt hij de Nyassa en Taganyika- meren te bereiken eu er vaste stations te stichteu. Binnen een jaar hoopt hij aldaar stoombooten te hebben en dan veel, zoowel ter beteugeling van den slavenhandel als ter vermeerdering der kenms van Afrika, te kunnen tot stand brengen. Naar de Times meldt is de gezondheid van den wakkeren ivi; rder weer geheel in orde. Omtrent den inhoud van het kieswetsont- werp van Minister Tak lekt niet veel uit, daar de Dat het een schande was, dat zoo'n mensch zich zoo had ingedrongen bij fatsoenlijke lieden dat zij geheel Hensloo beleedigd hadwaarvoor die vrouw hen, achtbare burgers en burgeressen van hunne altijd ter goeder faam staande plaats, wel aanzaghoe gelukkig het was, dat de waar- heid eindelijk aan het licht was gekomen; hoe dankbaar men dien Indischen heer behoorde te zijn, en hoe noode men hem heden miste in het gezelschapaan hoe groote gevaren men misschien ontsnapt wasdit en nog veel meer, maar alles over hetzelfde onderwerp en in denzelfden schoo- nen geest werd besproken en beredeneerd tot wal- gins toe. Die uitwerking oefende het ten minste op domi nee Vermeulen. Hij had zich lang weten te be- toomen, maar nu begon het de spuigaten uit te loopen. Hij kon, hij mocht, hij wilde niet langer er het zwijgen toe doen. Hij stond op van zijne plaats aan de tafel des bestuurs en met oogen, vonkelend van toorn, zag hij de gansche vergade- ring over. Ik verzoek den voorzitter, mij voor eenige oogen- blikken het woord te geven, sprak hij en er was een lichte trilling merkbaar in zijn stem. Toen de voorzitter aan zij n verzoek voldaan had ving de heer Vermeulen aan en sprak in weiuige, maar krachtige bewoordingen er zijn innig leedwezen over uit, dat leden van eene maatschappij, geboren uit den geest der Christelijke humaniteit, zich dik- wijls nog te weinig beijverden, dat schoone beginsel in toepassing te brengen, zooals nu weder bleek uit het harde oordeel over een rampspoedige vrouw, die steeds onberispelijk en liefderijk had geleefd te midden der gemeente. Hij had zich gedrongen ge- voeld dit hier uit te spreken, op't gevaar af, dat stukken als geheim aan den Raad van State zijn gezonden. Eenige hoofdzaken echter meent de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. wel te weten. Zoo heeft hij het aantal nieuwe kiezers op 700.000 hooren schatten. Dat zou dus meer dan het dub- bele van thans zijn. Alleen Amsterdam zou 60,000 kiezers krijgen. Trouwens de vermeerdering van kiezers zal, naar hij opmerkt, over het geheel veel grooter zijn in steden dan op het platteland omdat ook bij den tegenwoordigen huurwaarde-census het kiesrecht in sommige streken van het platteland reeds zeer uitgebreid is. Voorts zegt dezelfde correspondent De nieuwe definitieve kieswet zal natuurlijk ook van een definitieve kiestabel vergezeld moeten gaaD, daargelaten de vraag of ze veel of weinig van de tegenwoordige zal afwijken. Moest ik den Minister een raad geven, ik zou zeggen wees in dit opzicht conservatief en verander in de kiestabel zoo weinig mogelijk, want hoe gij het ook doet, als gij eens aan 't verknippen gaat, zult gij nooit het verwijt misloopen, dat gij de partijschaar hebt gebruikt. Misschien echter zou hij mij antwoorden in theorie hebt gij gelijk, maar ik sta ook weer voor de kwestie van de verknipping van de groote steden, voor niet te verdedigen onregelmatigheden, die bij een definitieve regeling toch dringend herziening eischen enz. En met eenig recht zou hij er dan bij kunnen voegenAl wilde ik de partijschaar gebruiken, ik zou werkelijk niet weten hoe ik het moest aanvangen want als er zoovele honderdduizenden kiezers bijkomen, kan toch niemand meer een goede kansberekening maken. De minister van oorlog heeft de legerautori- teiten aangeschreven alles te doen tot bevordering van de zedelijke vorming der militairen, vooral van de jeugdige miliciens o. a. door hen zonder dwang aan te sporen tot bezoek der Militaire Tehuizen, katholieke vereenigingen en dergelijke, wier bestaan in de kazernes en cantines kan worden bekend gesteld. Niet ieder zal weten, dat in ons land ook bankbiljetten bestaan van f 80 en f 500. Er zijn er dan ook niet veel. Sedert jaren werden zij niet uitgegeven en die in de Nederlandsche Bank arriveerden, kwamen er niet meer uit. Er moeten thans nog 17 bankbiljetten van f 8Q en 12 van f 500 bestaan, indien zij niet verioren zijn gegaan. Vermoedelijk worden zij als zeldzaam- hedeu zorgvuldig bewaard. men hem zijne rondborstigheid ten kwade duidde. Toen de heer Vermeulen zich kort daarna ver- wijderde, gingen de monden open. Je moet toch zeggen, dat onze dominee een vlugge spreker is. Hij weet het je te vertellen, dus liet de eeu zich uit. Hij had toch wel een beetje gelijk ook, meende een ander. Wij hebben van het mensch zelf nooit kwaads gehoord, en zij heeft veel goed gedaan. Hij mag een vlugge spreker zijn, merkte een derde op, maar hij is al precies als al die ge- leerde heeren niet rekenen met de werkelijklieid, zweven in de wolken. Hij rekent met met het bloed. De jongen heeft niet straffeloos zijns va- ders bloed in de aderen. Het zal me ook een baasje worden. Daaroin vind ik het een geluk voor Hensloo, dat de moeder met baar telg binnenkort opkrast, was de meening van weer een ander Henslooer. En zoo babbelde men nog een wijle gemoedelijk voort, totdat de hamer des voorzitters weerklonk en geboor verzocht voor den tweeden spreker. Deze droeg eeu gedicht voor, dat de lof der barm- hartigheid tot onderwerp had. Toejuiching na ge- eindigde voordracht. Vervolgens nog eene bijdrage, eene van koddigen aard. En tot sluiting der bij- eenkomst een kort woord des voorzitters, waarin hij vertelde, dat men zoo prettig en genotvol was bij elkaar geweest en alien een tot weerziens toeriep. Daarop algemeene opstand vragen om doeken, mantels, hoeden, jassen. Hartelijke handdrukken, gelach en gejuich. De eigenaar van den Wilde- man sluit zijn buitendeur en dooft zijn vuur en licht. Zeer tevreden over het avondje leggen de heeren en dames van het Nut zich ter ruste, en desgelijks de kastelein. Naar men verneemt zijn twee personen, K. K. en A. G., beiden werklieden te Amsterdam, gedag- vaard voor de arrondissements-rechtbank aldaar, onder beschuldiging, dat zij op 22 April 1892, bij gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan de hoofdstad, in de Kalverstraat en den omtrek daarvan te zamen aan de voorbijgangers afgegeven en zoodoende verspreid hebben een aantal exemplaren van een strooibiljet, waarin beleedigingen voorkomen voor de beide Koninginnen, met de bedoeling om aan dien beleedigeoden inhoud ruchtbaarheid te geven of die ruchtbaarheid te vermeerderen. Het geschrift is gekleed in den vorm van een toespraak „welke de Kouingin-regentes wel niet houdt in werkelijkheid, maar welke zij behoorde te houden wanneer zij volgens het oordeel der stellers deed wat betaamde." De dagvaarding deelt het geincrimineerde stuk in zijn geheel mede. Hoofdzaak is daarin de aan de Koningin in den mond gelegde verklaring, dat zij besloten heeft zich te onttrekken aan eene vereering, welke zij als huichelachtig en baatzuchtig heeft leeren kennen. Het stuk eindigt met de tot de kapitalisten gerichte verklaring //Wij hebben u lang genoeg bemiudthans willen wij u noch haten." De onderteekening luidtffnamens de gecombineerde vakvereenigingen." In de //Prins Alexander-stichting te Bennekom worden opgenomen blinde kinderen benedeu den leeftijd van 8 jaren. In het afgeloopen jaar was de gezondheidstoestand der kinderen met een enkele uitzondering niet ongunstig. In het jaarverslag worden eenige giften genoemd. Zoo werd door H. M. de Koningin de gewone jaarlijksche gift geschonken en gaf de //Vereeniging tot ver- betering van het lot van blinden" 150, een onbekende 1000, het //Groot Oosten" 300, de loge „La Bien-Aimee" f 50, terwijl ook eenige particulieren de nuttige instelling niet vergaten. Uit een legaat van den heer Rud. Lehman ontving de stichting f 1000, terwijl haar door wijlen den heer W. F. Dijkman f 200 vermaakt werd. Toch is de finaucieele toestand der Prins-Alex- ander—stichting niet gunstig te noemen. Uit de exploitatie-rekening blijkt, dat de uitgaven /6,396,75 bedroegen. Die som kon niet bestreden worden uit de jaarlijksche contribution van ledeu en dona- teurs, de verpleeggelden en de rente van het kapitaal, zoodat van de giften in eens, die tot heden tot vorming van kapitaal konden dienen, een bedrag van f 1000 ten behoeve der exploitatie-rekening Wij hebben een avondje doorgebracht te midden der dlite van Hensloo. Yerkwikkelijk heeft zeker niemand dat gevonden. Maar verkwikkelijk was het evenmin over het geheel de oordeelvellingen van den zoogenaamden minderen man, aan te hooren, al was deze dan ook geen lid der Maatschappij tot Nut van het algemeen. Wij weten, dat de zoogenaamde mindere man inzonderheid het voorwerp der goede zorgen en der oprechte belangstelling van mevrouw Duits was geweest. Zoo is het waarachtig geen kunst, zeiden velen, ja sommigen schreeuwden het uit op de straat, zoo zouden wij ook wel kunnen geven. Van eens ander mans leer is het goed riemen snijden. Eerst de lui bestelen en dan de auderen weer wat mee- geven. Zoo deed de achtkante boer ook, zooals zij zeggen. 't Is het madammetje wel. Wie weet, hoeveel zij met haar man wel gestolen heeft 't Is godgeklaagd, liet een ander zich hooren, laten wij of ons gelijken een broodje stelen voor onze bloeden van kinderen, voort is de koddebeier er bijkip, ik heb je Maar zulke luiWat blieft u, mevrouw Ja wel mevrouw Is er nog wat van uwes orders, mevrouwEn dan zit het wijf tot aan den hals toe vol gestolen zilver en goud. 'tis godgeklaagd. Ik zeg maar, er is geen gerechtigheid. Het eerbare wijf, dat aldus in groote veront- waardiging zich uitliet, had, schoon zij kind nog kraai had in de wereld, reeds sinds jaren in kwa- liteit van schoonmaakster hare klauten op de schromelijkste wijze bestolen. Dat kwam eeuigen tijd later uit, en zij boet thans nog voor hare misdaden, hare vergissingen, zooals zij zelve het noemde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1