Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 2819. Woensdag 18 Mei 1892. 32e Jaargang. BKKENDMAKLMG. Binnenland. He Burjemeesler der gemeenle Ter Neuzen FEUILLISTON. TER NEliZENSCHE COIIRANT ABO N.N E M E N T Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Bit hlad verscliijnt Binstlag- en Vrljdajfttvond bij tlen uitsever ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. .1. A HT BE I AS D E te Ter Weuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeeuteraad is belegd tegen rijdug den 20 Mei 1892, des vooriniddags ten 9^ ure. Ter Neuzen, den 17 Mei 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Politiek Overzicht. Het debat over den eendenvijver in den Pruisischen Landdag zal den Keizer-Koning niet bijzonder gesmaakt hebben. Wat was er aan de orde P W el men zei, dat er staatsgebouwen zouden worden afgebroken en rijks- en stadsgrond afgestaan, ten- einde een nieuwen aanleg bij het koninklijk slot te verkrijgen en dat door middel van eene loterij de benoodigde geldsom voor afbreken, opbouwen en aanleggen zouden worden verkregen. Het was de welbespraakte heer Richter, die oubescbroomd het woord voerde en de koe ferm bij de horens vatte. Aanleiding werd gevonden in de oprichting van het gedenkteeken voor Keizer Wilhelm I, dat eerst buiteu het Branderburger Thor zou verrijzen, maar dat de Keizer liever in de nabijheid van het slot wenschte te zien opgericht. Volgens zeker plan zou dan de Spree-arm tot een meertje of vijver worden verbreed. Het gedenkteeken zou komen voor den ingang van bet slot, ackter het monument zou een grootsche brug worden gebouwd, die wel lastig voor de scheepvaart zou zijn, maar waarvoor de scbippers zooveel moesten over hebben, dat zij zich met schepen van geringere hoogte tevreden stelden. Het plein zou verfraaid worden met boom- groepen, watervallen en wat niet al. lerrassen zouden worden aangelegd en het slot zou komen te liggen als op een eiland, afgezonderd van de woningen der burgers. De maritieme neigingen van den vorst zouden worden gestreeld, door het voor- uitzicht dat zijn jacht voor het slot kon ankeren. Voor zulke weelderige zaken, zei Richter, waren geene geldmiddeleu en waar zou het eiude zijn als men zulke ondernemingen op touw zette. Moest eene loterij de gelden versehaffen, dan zou het grootste deel van de opbrengst ten goede komen aan de bankiers en de debitanteu. Richters s rede werd gedurig afgebroken door betuigingen van bijval en hilariteit en toen hij het slotwoord had uitgesproken nam Minister Von Botticher het woord en las een kabinetsorder voor, waarin bepaald werd, dat het monument voor Wilhelm I moet worden opgericht aan den oostelijken oever van het Spree- kanaal, zoodat de eendenvijver veroordeeld is. De kabinetsorder was volgens Richter niet heel oud. De minister Herrfurth deelde ten overvloede DOOR U. J. VAI BEII HOEVES. 11) Mevrouw Vermeulen stond op en kuste haar. Toen hief zij het hoofd weder op en vervolgde Een kleine erfenis, die mijn kleine Enno ten deel viel, stelde mij in staat met mijn kind naar Holland te reizen en hier mijn verblijf te vestigen, nadat lk een poos in Rotterdam gewoond had. Het was er duur en ieder oogenblik vreesde ik daar iernand te zullen outmoeten, die mij herken- nen zou. Hier was het stil en afgelegen. Hier zou ik in vrede kunnen wonen, al vreesde ik toch nog altijd. Helaasnu is wat ik vreesde toch gebeurd En nu waarheen Mijn arme jongen 1 Ik weet het nietIk ben ten einde raad. Beste vriendin zei nu mevrouw Vermeulen, tot in de ziel getroffen door den wanhopenden toon, op welken de laatste woorden werden uitgesproken, blijf hier. Ik zal u beschermen tegen ieder, die het waagt uw rust te storen of uw naam aan te randen. Dat verzeker ik u. Maar haar echtgenoot schudde, terwijl zijn vrouw dus sprak, droefgeestig met het hoofd. Hoe graag ik u ook bij ons hield, evenals mijne nog mede, dat de regeering geen plan had een nieuwe loterijleening te bewilligen. Richter kon tevreden zijn, want zijne rede vond bovendien bij alien een grooten bijval. De Franschen zijn om meer dan eene oorzaak niet op hun gemak. Dynamiet—zaken, kwestien van sommige bisschoppen met de regeering, de triple—alliantie, de Egyptische aangelegenheden en nu op nieuw de troebelen met een Afrikaansch vorst. Uit Dahomey kwam dezer dagen het bericht, dat 4000 Dahomeyanen Porto-Novo hebben aan- getast. De aanval werd door 200 inlandsche tirailleurs, in dienst der Fransche regeering afge- slagen. Den volgenden morgen kwamen de zwarte soldaten terug en in een nieuw gevecht werden 400 Dahomeyanen gedood of gewond. Op het slagveld voud men talrijke Remington—geweren. De Franschen hadden 15 gewonden en onder dezen ook den gouverneur. Waren de Franschen er hier maar mee afmaar enfin, wij weten er alles van. Men beweert dat Gresser, het hoofd der St. Petersburgsche politie, het offer zou zijn geworden der nihilisten. Hij was een uitnemend hoofd van politie dat de residentie aan de Newa had sedert Trepow, aan wiens werkzaamheid de kogel van een booswic'nt een einde maakte. Trepow is wel ge- nezen van de wonde, maar zijn ambt is sedert waargenomen door Gresser. [n 1889 stierl Trepow en de Czaar stelde zijn voile vertrouwen in Gresser. Reed hij uit, dan reed Gresser voorop. In 1887 redde Gresser het leven des Czaars door de tijdige ontdekkiug en arrestatie van samenzweerders en ont- ving van de Czarine een som van 100,000 roebels ten geschenke, terwijl de Czaar hem een jaargeld verleende van 6000 roebels, dat ook aan zijne kin- deren zal worden betaald. In de nabijheid van Budapest is op een der spoor- weglijnen een aanslag gepleegd. Een doos met 8 patronen was op de rails geplaatst, maar werd door een rad van den locomotief verwijderd. Slechts een patroon is ontploft, waardoor echter geen schade werd veroorzaakt. De Koningin-Regentes heeft Dr. J. J. Sal- verda de Grave naar Sand ontboden, opdat de Koningin haar lessen zal kunnen vervolgen. Dr. Van Tienhoven had geen bezwaar, dat zij haar studies voortzette. De Minister van Waterstaat heeft, op het verzoek van den Nederlandschen bond ter be- strijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer, gevestigd te Leeuw- arden, om uitbreiding van het getal uren van openstelling van de post— en telegraafkantoren of Christelijke feestdagen, geantwoord, dat de geringe toeloop van het publiek aan die kantoren op de vrouw, ben ik 't hierin toch met mijn vrouw niet eens, sprak hij vervolgens U heeft het terstoud goed ingezien, mevrouw 't Beste voor u is, dat u van hier vertrekt. Mevrouw Vermeulen zweeg. Zij gevoelde wel, dat haar echtgenoot gelijk had. Maar waarheen, dominee vroeg de arme vrouw met gebogen hoofd. Naar een groote stad, mevrouw antwoordde de heer Vermeulen. Dat is voor u in alle opzichten 't beste. Enno komt ook spoedig op den leeftijd, waarin hij aan de lagere school ontgroeit. Enno's moeder erkende, dat die raad goed was. V. In den loop derzelfde week, waarin de ijzeren hand van het noodlot zoo zwaar was neergekomeu op den schouder der arme mevrouw Duits, was het vergadering der leden van het Departemeut Hensloo der loffelijke Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Het was heden eene vergadering met dames. Ten zeven ure in den avond, het uur voor de samenkomst bepaald, was de tamelijk ruime zaal van het logement de Wildeman, waar het Nut vergaderde, reeds goed bezet. Dat was niet altijd het geval. Was er iets bijzonders aan de hand? Zou mo- gelijk van avond een gevierd redenaar optreden, door geld en goede woorden daartoe overgehaald? bedoelde dagen geen grond heeft om te onderstellen, dat er behoefte zou bestaan aan de door den bond gewenschte vermeerdering van de dieusturen, en er alzoo geene aanleiding is gevonden aan zijn verzoek gevolg te geven. De Minister van financien heeft, naar aan leiding van het algemeen verslag der muntwerk- zaamheden over 1891, ter kennis gebracht van het algemeen, dat gedurende het jaar 1891 aan's Rijks munt vervaardigd en afgeleverd zijn A. voor reke- ning van den Staat: 1°. Nederland: 400,000 25cent- stukken1,000,000 lOcentstukken5,000,000 |centen 2°. Overzeesche bezittingen 860,000 ^-guldens Ned. Indie; 5,000,000 yi0-guldens id. B. voor rekening van particulieren niets, uitmakende eene nominale waarde van f 940,000. Een der Haagsche correspondenten van de Amst. meldt, dat de kiesrecht-regeling, die thans hij deD Raad van State in onderzoek is, in beginsel geheel moet beantwoorden aan den eisch van uit breiding der kiesbevoegdheid, zoover de grondwet toelaat. Naar hetzelfde blad verneemt worden, met het oog op eene spoedige indiening en aanneming van eene nieuwe kieswet, te Amsterdam de voorloopige maatregelen genomen tot het stichten van eene groote werklieden-kiesvereeniging. Het initiatief daartoe gaat uit van eenige afdeelingen van het Nederlandsch werkliedenverbond. Het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofd- onderwijzer of hoofdonderwijzeres zal dit jaar plaats hebben op 21 Juni e. k. De mondelinge examens zullen aanvangen op 13 Juli d. a. v. De commissien, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle. Bij de verkiezing voor de leden der Provin- ciale staten in het district Delft werd gestemd door iemand uit Hof van Delft, die niet op de kiezerlijst stond. Wijl nu de liberale candidaat, de heer Vermaes, juist het cijfer der volstrekte meer- derheid had gehaald, moest met die eene stem ge- rekend worden. Dit deel der verkiezing is nu nietig verklaard, zoodat tengevolge van die onregelmatigheid voor een zetel een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Het geruchf, dat de Staatsspoorweg-directie als zuinigheidsmaatregel zich van haar hulppersoneel zou ontdoen, is bewaarheid. Order is thans gegeven om al het personeel, hetgeen tengevolge der overname van de Rijn- spoorwegmaatschappij en van den ingevoerden nacht- dienst als hulpkracht werd aangesteld, zoo spoedig mogelijk (uiterlijk 1 Juli a. s.) buiten dienst te stellen. Er was niets van bekend. Geen enkel vreemd gelaat bespeurden de Henslooers in de zaal. Dit evenwel stelden velen erg te leur. Dat was dui- delijk aan hunne gelaatstrekken te bespeuren. Zij hadden iemand verwacht hier te zullen ontmoeteu. Zij hadden dat zeer vurig en daarom zeer stellig verwacht. Maar misschien kwam hij nog wel. Met dezegedachte trachtten zich deze teleurgestel- den te troosten. Hunne troost zou ijdel blijken. Hij zou niet komen, de zoo vurig en stellig verwachte. En wie hij was? Geen andere als de Indische heer, die zooveel van zich had doen spreken door de ontdekking van het lang verborgen geheim, die eene brave vrouw maar al te treurig op de tong had gebracht. Hij was gisteren vertrokken, om niet terug te keeren. Toen hij bespeurde welk onheil hij door zijne onbedacbtzaamheid had aan- gericht, sloeg hem de schrik om het hart, schaamde hij zich over zich zelf en vlood haastig. Tot de laatstgekomenen behoorde de heer Ver meulen. Zijne vrouw, die anders trouw haar echt genoot naar zulke bijeenkomsten vergezelde, wijdde thans haar avonduren aan mevrouw Duits. De dominee had begrepen, dat hij thans vooral in de zaal van de Wildeman niet mocht worden gemist. Toen hij, binnentredende, de zoo buitengewoon gevulde zaal bespeurde, scheen hem dat leed te doen. Hij nam zijn plaats in aan de bestuurstafel en zat toen stil voor zich te staren, als in over- Het aantal personen, dat daardoor plotseling broodeloos wordt gemaakt, bedraagt ongeveer 600. Te meer is dit besluit eene teleurstelling te noemen, als men nagaat, dat velen dier werklieden er staat op maakten onder het vaste personeel te zullen worden opgeuomen. Verder is ook in andere opzichten bepaald,' dat de uiterste zuinigheid in acht moet worden genomen, terwijl bevordering van het personeel, onverschillig van welken rang voorloopig tot de vrome wenschen zal behooren. Tengevolge waarvan deze besluiten zoo plotseling zijn genomen, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar wel wil men weten, dat de uitgaven sedert dit jaar, de ontvangsten verre overtreffen. Is dit werkelijk zoo, dan zou de voorspelde Staatsexploitatie niet tot de onmogeliikheden be hooren. In eene te Arnhem gehouden vergadering van het comite voor emigratie is o. a. besloten, niettegenstaande de 5000 nog niet geheel is samengebracht, de zaak met kracht aan te vatten en voort te zetten, in de verwachting dat zij, die tot nu toe nog niet van hunne deelneming deden blijken, daarvan opgaaf doen aan den secretaris- penningmeester, den heer Jhr. L. de Geer te Velp terwijl het bureau van informatie nu reeds wordt geopend en alien die voornemens zijn te emigreeren zich tot Jhr. De Geer kunnen wendendoch geldelijke ondersteuning voor de reis kan alsnog niet worden verleend. Het bureau zal echter de landverhuizers zooveel mogelijk met inlichtingen te hulp komen. Ofschoon eerst rechtstreeks de correspondentie met Canada en verschillende Staten van Amerika, met Z.-Afrika en de Oost-Indische bezittingen geopend is, kan men, na ingekomen berichten vandaar meer volledige informatien ver- wachten. Op de Oost-Indische bezittingen en Zuid- Afrika blijft het oog gevestigd en zou men niets liever wenschen, dan naar de eigen kolonien de deur voor emigratie geopend te zien. Verder werd besloten de informatien eerst per brief in te winnen en dan later twee afgevaardig- den te zenden. Men heeft in de eerste plaats het oog op de emigratie naar Canada. In de commissie van vier heeren, die den sccre- taris en het bureau van informatie ter zijde zullen staan, zijn benoemd de heeren J. van't Lindenhout, te NeerboschH. Pierson, te ZettenRosmale Nepveu te Doom en Leembrugge te Zwolle. Aan het verslag der voornaamste gebeurte- nissen in het gouvernemeut Atjeh en onderhoorig- heden, loopende van 16 tot en met 28 April 1892, wordt het volgende ontleend De posten werden weinig beschoten. Den 16 begaf zich de gouverneur tot regeling van bestuursaangelegenheden naar de Oostkust. In den nacht van den 20 op den 21 verraste eene brigade marechaussee een groote bende Atjehers, peinzingen verdiept. Hij had evenwel een geopend oor voor het gegons der stemmen om hem heen. En er werd wat afgekakeld. De aangezichten van al de heeren en de dames waren reeds rood van de inspanning. In langen tijd had de voorzit- ter zoo veel moeite niet gehad om stilte te ver- krijgen, ten einde de vergadering met korte toe- spraak te openen en dan het woord te geven aan den eersten spreker van dezen avond. Maar al ware deze spreker welsprekend geweest als wijlen pater Brugman, een Guldenmond als eens de beroemde bisschop van Konstantinopel, het zou hem niet hebbeu gebaat. Het zou hem van avond niet zijn gelukt, de aandacht van zijn gehoor te boeien. En aaugezien de geachte spreker in de schaduw kon staan van geen der beide genoemde geestelijke heeren, kon het niet anders of hij moest thans volkomen fiasco maken. De gedachte van de geachte medeleden en geeerde vrouweuschaar zwierven elders. Een zucht van verlichting ont- snapte aan aller borst, toen de spreker met een ik heb gezegd en een buiging van de tribune aftrad en een luid applaudissement getuigde er van, hoe dankbaar men daarvoor was. Nu kon men gelukkig weer eens wat praten. Te moeten zwijgen is zeker een vreeselijke straf, als men zooveel met elkaar te bepraten heeft. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1