Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. SCH UTTE RI J. No. 2818. Zaterdag 14 Mei 1892. 32e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- Bij deze courant belioort een bijvoegsel. folitieli Overzicht. FEUILLBTON. TER IEUZE1ISCHE 01 RAVI. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Mit blail verscliijnt llinsdag- en Vrijilagavnnd bij den liitgever A A HE S A A I» E te Ter A'euzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN herinneren belanghebbenden dat zij zich ter in- schrijving voor de Schutterij woeteu vervoegen op de gemeente-secretarie, tusschen 14 dezer en 1 Juni a. s. en dat zij, die in gebreke blijven dit te doen, ambtshalve ingeschreven, zonder loting ingelijfd en bovendien tot geldboete moeten ver- wezen worden. Ter Neuzen, 5 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De verkiezingen voor gemeenteraden in Frank- rijk zijn voor goed in republikeinschen geest uit- gevallen ook de herstemmingen waren voor die partij gunstig. In 239 hoofdplaatsen van departe- uienten en arrondissementen hebben herstemmingen moeten plaats hebben. In 110 plaatsen is de raad geheel republikeinsch. In 100 andere hebben zij de meerderheid. Zij wounen nog 7 plaatsen eu hebben dus in 't geheel in 18 plaatsen de meerder heid verkregen, waar zij die tot dusver nog niet hadden. De conservatieven wonnen in drie plaatsen de meerderheid. De sucialisten zijn er bij de ver kiezingen slecht afgekomen, te Rouan, St. Etienne en Troyes zijn zij alien naar huis gezonden en door tegenstanders vervaugen. De Italiaausche regeering heeft van de erfge- namen van Garibaldi het eiland Caprera gekocht, teueinde daar versterkingen aan te lagged, alsof de schatkist er nog niet berooid genoeg uitziet. de crisis in Italie duurt nog voort. Den kouing is de raad gegeven om aan Gioletti de samenstelling van een nieuw ministerie op te dragen eu deze zou weder den koniug geraden hebben Crispi er voor te spanned. Ook is Nicotera bij den koning in gehoor ontvangen. De Moscoviet en John Bull kunnen het nog altijd slecht met mekaar vinden, vooral ter oorzake van de toestanden in Azie. Nu eens komt de Emir van Afghanistan in 't spel en dan eens de Shah van Perzie en elk voor zich wil bij die Oostersche monarchen de mooie man zijn en zijn slag slaan. Rusland werkt den invloed van Engeland tegeu en de Brit heeft het land als hij verneemt dat de Moscoviet een wit voetje bij een der Muzel- manuen heeft. Oulangs werd in Perzie een Engelsche tabakmaatschappij opgericht, die van den Shah het monopolie kreeg. Maar de maatschappij vond tegen- stand bij de onderdanen van den Shah eu deze werd geuoodzaakt aan de maatschappij te kennen DOOR A. AAA IIEK HOE1EK. 10) Je pa, zei de dominee zacht, maar ernstig, is ongelukkig geweest en heeft toen iets gedaan wat niet goed was, maar we mogen vertrouwen, dat onze beste hemelsche Vader uw pa vergeven heeft, mijn jongen. Och, dat, de kindereu wat meer op hnnnen aller- hoogsten en allerbesten Vader geleken, dacht de heer Vermeulen, terwijl hij met Enno zoo sprak. Met verbijsterde oogen zag Enno den dominee aan. Je mama, mijn jongen, heeft daar, zooals je nu al begrijpen kunt en later nog beter begrijpen zult, veel, heel veel onder geleden. En weet je wat nu het beste is P Dat je er maar niet verder over spreekt met je ma, want dat bedroeft haar na- tuurlijk. En zorg jij maar, mijn jongeu, dat jij een goede zoon altijd blijft, van wien je ma eer en genoegen beleeft. Zul je dat Enno P Ja, dominee antwoordde Enno met tranen in de oogen en op erustvollen toon, dat beloof ik u. Ma zal geen verdriet van mij hebben. Goed zoo, mijn jongenGetrofFen door den kloeken vastberaden toon, waarop Euno deze woor- te geven, dat hij zijne verplichtiugeu niet kon na komen. Maar toen moest er eeue schadeloosstelling komen van even 6 millioen gulden, en de Shah was als altijd kort bij kas. In dezen nood werd hem de reddende hand toegestoken, natuurlijk door de Russische regeering. Zij bood aan, het geld te leenen tegen slechts 6 procent. Vergelijk daar nu eens bij de mislukte leening, te St.Petersburg uitgeschreven, en de hongersnood in het rijk van den Czaar, wie zegt dan nog dat de politiek niet een wonderlijk ding is. De Bulgaren beginnen wat krasser te handelen tegenover Rusland. De ministerraad heeft besloten, aan alle schepen der Russische maatschappij Gegariu het aandoen van de Bulgaarsche Donau-havens te verbieden. Bij het proces tegen de moordenaars van den Bulgaarschen agent te Konstantinopel dr. Voelco- vitsch, zijn Meidschan en Christo ter dood ver- oordeeldde beide broeders Toefekchieff werden veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. Uit Afrika wordt gemeld, dat Emin-Pacha aan de pokken is overleden, maar daar dit bericht van de Arabieren komt, behoeft het nadere bevestiging. Van eene expeditie naar Abomey schijnen de Franschen af te zien, hoewel de bruiue meneer te Dahomey nog altijd zich geen katje betoont om zonder handschoenen aan te pakken. Een telegram uit Kolono meldt, dat Koning Behanzin aan den gou- verneur en de kooplieden van Porto-Novo een schrij ven heeft gericht, waarin hij beweert, dat hem volgens het verdrag van October 1890 het bezit van den Oeweme toekomt. Hij zou de Fransche kauonneerboot aan- vallen, omdat zij kwatn om zijn troepen overlast aan te doen. Als hij vijandelijke bedoelingen had dan zou hij reeds lang Porto-Novo hebben aangevalleu. Als de Franschen hem echter wilden aantasten, dan moesten zij maar komen hij was bereid hen met 10, 20, zelfs met 40,000 soldaten overal terug te drijveu. Kranig In Amerika vechten de generaals nog elk met zijn aanhang. Bij Caracas heeft een gevecht plaats gehad tusschen regeeringstroepen en opstandelingeu. De laatsteu trokken zich terug, een derde van hun aantal aan dooden en gewonden achterlatend. De regeeringstroepen hadden 25 dooden en 10 ge- kwetsten. Ook daar dus nog moordpartijen op vrij groote schaal, maar dan, zoo't heet, gewettigd. Wie verlost de republieken van heerschzuchtige generaals, die elk voor zich monarchje willen spelen In de zitting der Tweede Karner van Woens- dag zijn de beraadslagingen over de conclusie der commissie, inzake het adres De Kanter tot wijziging der jachtwet en de daarop voorgestelde atnen- dementen voortgezet. den uitsprak, drukte de dominee zijn jongen vriend de hand en verwijderde zich langzaam. En Enno ijlde naar zijn mama, die nog steeds diep verslagen in de kamer ter neer zatgreep hare hand, kuste haar de tranen van de bleeke wangen weg en zeide Niet meer schreien, ma! Ik heb dominee beloofd, dat ik mijn best zal doen. Toe, ma, kijk me nu weer eens vriendelijk aan I Geroerd tot in het diepst harer ziel door die ongekunstelde taal van het minnende kinderhart, sloeg de moeder hare armen om haar zoon, drukte hem aan haar bouzend hart, kuste hem op de blozende wangen en zag hem door hare tranen, zooals hij verzocht had, vriendelijk aan. Beste jongen snikte zij. Mijn lieve beste jongen Des avonds kwamen, volgens belofte, de dominee en zijn echtgenoote te zameu mevrouw Duits be- zoeken. De geteisterde vrouw was nu gelukkig wat kalmer gestemd, terwijl Enno reeds den ge- rusten slaap der gezondheid en der onschuld sliep. U betoont mij zooveel hartelijkheid en vriend- schap, zei de weduwe tot hare beide bezoekers, dat ik mij beschaamd gevoel, dat ik voor u altijd alles zoo verzwegen heb. Maar och, u zal het wel begrijpen. Ik heb wel eens gedacht, dat ik het behoorde te doen, en toch stelde ik het gedurig op nieuw uit. Och, we begrijpen dat alles zoo goed, lieve vrieDdin zei mevrouw Vermeulen, de arme de hand drukkende. We weten wel, dat het geen De heer De Kanter ontkende belanghebbende te zijn. Slechts het algemeen belang staat hij met duizenden voor en er zijn nog veel meer duizenden die niet tnede petitioneerden omdat zij onder den plak staan. Litvoerig betoogde spreker dat wel degelijk schade door het wild wordt aangebracht en wel helangrijke schade. Hij haalt daartoe verklaringen aan uit allerlei streken des lands hem toegezonden, waaruit blijkt dat geheele cultures wordeu vernietigd trots alle maatregelen om het wild tegen te houden. Wel wordt gewezen op de buitengewone vergunningen die verleend kunnen worden, maar die zijn zeer moeielijk te krijgen. Spreker wil geen afschaffiugjacht of jachtwet, maar wijziging. Vrijheid van eigendom, behoud van art. 641 B. W. en onbeperkt recht van toe- eigening van wild. Hij verlangt geen anarchistischen toestand, maar den geordenden geregelden, waarin echter ook zij die overlast onderviuden zich zullen kunnen be- vrijden van dien last. Eindelijk betoogt hij dat afschaffing heerlijk jaehtrecht mogelijk is tegen schadeloosstelling en met gelijktijdige conversie van grondrente, zoodat. de afschaffing den Staat niets kost. len slotte vroeg hij of van dezen Minister van Justitie eene wijziging der jachtwet is te verwachten. Het amendement-Boreel bestrijdt spreker. De heer Farncombe Sanders bestreed de con- sie der meerderheid omdat het een dualistisch stelsel is en zou gaarne zien dat de Regeering het beginsel overwoog om het jaehtrecht toe te kennen aan gemeenten en provincien, die het verpachten. De behandeling werd gisteren voortgezet. Door den heer Levy werd nader de mogelijkheid betoogd van de afschaffing der heerlijke rechten zonder schadeloosstelling gelijk dit o. a. ook in Duitschland geschiedt. Hij verdedigde voorts het recht van de grondeigenaars om het wild op hun eigendom te bemachtigen. De heer Rutgers van Rozenburg bleef volhouden, dat maatregelen genomen moeten worden tot wering van het schadelijk wild, hetgeen kan geschieden door het ruimer verleenen van buitengewone ver gunningen. Spreker beval de aanneming der conclusie van de minderheid aan, terwijl de heer Halfmans daarentegen verklaarde voor die der meerderheid te zullen stemmen, al was het maar alleen om te doen uitkoraen, dat hij deze Kamer - in strijd met sommiger bewering volkomen bevoegd acht voor kiesrechthervorming, ook andere hervormingen tot stand te brengen. De heer Boreel betoogde nader dat schadever- goediug de hoofdquaestie was. Met 41 tegen 37 stemmen is daarna verworpen de conclusie der meerderheid van de Commissie in zake de Jachtwet; aangenomen is, met 44 tegen wantrouwen was. Wij hebben zoo innig met u te doen. Maar u moet u niet te diep laten ter neer slaan. Het oog omhoog, het hart naar boven niet waar, beste man Gewis, antwoordde de heer Vermeuleu, oog en hart omhoog tot God. Er is zooveel in bijna ieder menschenleven wat mysterie is en blijft. Maar ondanks zooveel raadselachtigs, dat ons omringt ondanks zoo groote smart, als ons menigmaal treft, bespeuren wij toch ook wel Gods vaderhand, en vernemen wij wel zijn zacht en vriendelijk woord. Een kruis met rozen is T menschenlot, zegt onze De Genestet. En wie ondervindt dat niet Niet enkel rozen Geen kruis alleen de liefde voegt ze ge- trouw bijeen. Mijn zwaarbeproefile vriendin, merk op de bloemen, die blijven ook voor u aan 't kruis. De bloeme lacht u, o lach haar toe En vloek het kruise nooit, levensmoe. Ja ik hoop mijn kruis te dragen, met Gods hulp, gelijk het een Christinne betaamt, domineezei de weduwe met zachte droeve stem. Ik begrijp u, dominee, die bloeme is mijn Enno, mijn jongen. Hy zei mij straks nogo, ma ziet u mij toch weer eens vriendelijk aan. En ik heb hem toen toegelachen en dat verlicht zoo mijn hart. Goed zoo, mevrouw zei de dominee. En zoo zal uw Enno steeds, als het kruis zwaar drukt, uw troost zijn, uw steun en uw vreugde. Dat geve God, dominee zei de weduwe, eer- bieaig hare handeu vouwende. 37 stemmen de gewijzigde conclusie van de min derheid, die strekte om te verklareu, het nadeel, door het het wild veroorzaakt, door vrijgevige toe- passing of uitbreiding van art. 26 der Jachtwet te voorkomen en doelmatige bepalingen tegen seha- delijk gedierte in de wet op te nemen. Bij konmklijk besluit van 9 dezer is de Com- missaris der Koningin in Zeeland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering, op Zaterdag 21 Mei e. k., ten einde aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, in plaats van wijlen Mr. J. Moolenburgh. Aan de N. R. Ct. wordt gemeld, dat the Bristol Steam Navigation Cy. zich bij contract verbonden heeft een veertiendaagschen stoomvaart- dienst in te richten tusschen Vlissingen en Bristol. Ook moeten er onderhandelingen gaande zijn voor nog een tweede lijn tusschen Vlissingen en eene Engelsche haven aan de westelijke kust, terwijl teirens ingericht zoude worden eene geregelde ver- binding tusschen Vlissingen en eene der noorde- lijke Duitsche havens. In verband hiermede is men ijverig bezig om het daarheen te leiden, dat eene directe waterverbindiug met den Rijn tot stand komt. Mocht nu nog gevolg gegeven worden aan het vooruemen om de Castle-steamers weer de binneu- haven te doen biunenloopen, dan mag men met recht zeggen, dat de havens van Vlissingen lang- zamerhand gaan beantwoorden aan het doel, waar- voor zij met groote kosten aangelegd zijn. Eene rechtstreeksche verbinding met Londen Thames kwam reeds tot stand, door de stoombooten van de firma Little Johnston, die wekelijks de lissingsche haven aandoen. De controle van al deze lijuen zal zijn in hatiden van de directie der Zeeuwsche Stoomvaartmaat- schappij, tevens directie van de Stoomvaarmaatschap- pij Zeeland (Koninklijk Nederlandsche post). Ook door de heeren Dr. Klinkert, Dr. S. J. Halbertsma, Dr. F. K. A. Rombach, Dr. Lycklama a Nyeholt, Dr. C. P. C. Bosch, Dr. H. van Anrooy, 1 )s. i. D. A. C. van Moll, Dr. P. H. Simon Thomaes, Dr. W. M. van Loon en Dr. C. Nolen, alien leden van het medisch gezelscbap D.E.C.E.M. te Rotterdam, is een adres gezonden aan den Minister van W., H. en N., waarin zij hun leedwezen uitdrukken over de invoering van den Greenwich- tijd voor het spoorweg-, post- en telegraafver- keer, wijl uit een medisch oogpunt de nadeelen van deu middelbaren tijd van Greenwich voor het maatschappelijk leven zoo groot zijn dat de invoering van dien tijd als de algemeene voor Nederland niet aanbevelenswaardig is, terwijl daarentegen uit medisch oogpunt de Middeu-Europeesche tijd als algemeene tijd voor Nederland zeer wenschelijk is Een poos later, terwijl het zeer stil was in het vertrek, vervolgde zij lot verschooning van mijn ongelukkigen man kan ik toch het een en ander bijbrengen. Hij was van nature niet kwaad, ^rlijk niet. Hij had zelfs iets goedigs over zich. laat ik het u zeggen, hij was eigenlijk te goed. Hij kon niemand iets weigeren. Hij kon geen ellende zien, gelijk hij meermalen betuigde, en dat meende hij van harte. Maar het gevolg hiervan was, dat hij menigmaal erg werd bedrogen en dat het ons zelve vuor het noodigste dikwijls aan het geld ontbrak. En als ik mij daarover beklaagde, liep hij zuchtende weg. Hij was altijd even zacht en goed voor mij. Maar, al zeide hij er mij niets van, ik bespeurde toch wel, dat hij al dieper in geldelijke ongelegenheden geraakte. Om zich te redden begon hij grof te spelen. Vriendelijke menschen waarschuwden mij. Hevig ontsteld bad, smeekte ik hem, om ons toch niet tot3al te ruiaeeren. Glimlachend verzekerde hij mij, dat hij en veine was, en werkelijk liet hij een rijk voorziene portefeuille zien. Daardoor weinig gerustgesteld, bad ik hem nogmaals, het nu daarbij te laten. Laat mij maar begaan, zei hij, over weinige dagen zijn wij rijk. Ik weet een zeker middel om altijd te winnen een fijne uitgedachte berekening. Weinige dagen later waren wij doodarm. En nog een paar dagen later, kwam het uit, dat mijn man. ik kan het niet zeggen, u weet het. Maar, och, hij was zoo kwaad niet, als de menschen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1