Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2817. Woensdag 11 Mei 1892. 32e Jaargang. SCH UTTERIJ. SOFIA'S aaaTULiD; 1 r J Binnenland. ABONNEMENT' advertentien. FiflUILLHiTOJSI TER NEIIZENSCHE (01R4VT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels 0 40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden pnjs. r liit hlail verscliijnt Hinxdai;- en Vrijilacavond bij den nitgever I". J. \r j| E S A E te Ter lemen. Burgemeester en Welhouders van TER NEUZEN herinnereu belaughebbenden dat zij zich ter in- sohrijving voor de Schutterij moeteu vervoegen op de gemeente-secretarie, tusschen 14 dezer en 1 Juni a. s. en dat zij, die in gebreke blijven dit te doen, ambtshalve ingeschreven, zonder loting ingelijfd en bovendien tot geldboete moeteu ver wezen worden, Ter Neuzen, 5 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jr*olitieli Overzicht. De Russische Minister Von Giers is thans geheel buiten gevaar, tot groote blijdschap van den Czaar. Dat is eene goede tijding met het oog op de Oostersche politiek, maar tegelijkertijd ziju de be- richten uit de Donauvorstendomraen minder gerust stellend. Men maakt zich ongerust over dt wapening van Servie. De Minister van oorlog heeft last gegeven de werkzaambeden nan de ver- sterkiugen langs de Bulgaarsche greDs voort te zetten. Ook heeft de Minister den eersten ban der militie opgeroepen om gedurende 30 dagen te worden geoefend. De student Koescheleff, die voor eenigen tijd te Koustantinopel op verzoek van den dragoman van het Russische gezantschap wederrechtelijk werd ge- MBgeu genomen en op eisch der Porte weder op vrije voeten werd gesteld, staat door zijn vader in nauwe verbindiugen met de Bulgaarsche emigrauten te Odessa. Zijne verklaringen toonen duidelijk, dat de werkelijke moordenaars van Dr. Voelcowitch aan boord van het Russische stoomschip Czar zijn aangekomen en vandaar onder bescherming der Russische overheden naar het binnenland zijn vertrokken. Merdscban en Christo zijn wel in de zaak betrokken, maar hebben den moord niet gepleegd. Uit de verklaringen van Koescheleff blijkt nog, dat na de vermoording van den Minister Beltscheff diens moordenaars een week lang zich verborgen hielden in de drukkerij van den vader van Koescheleff te Sofia en daarop met dezen naar Odessa vertrokken. De toestand in Griekenland is ook verre van rooskleurig. Daar bevechten voortdurend een paar mannen elkanders gezag en Koning George raakt tusschen ben in de klcm. Trikoepis en Delyannis voeren een hoogen toon en beurtelings het bewind. De eerste, thans de premier, be.weert, dat zijne partij bij de aanstaande verkiezing eene meerderheid in het nieuwe Parlement zal verkrijgen, terwijl de gewezen premier Delyannis hetzelfde verzekert van DOOR J. 11* IIKit HOEl'EW. 9) i Snikkende kwam Eano uit school aanloopen. Wat scheelt je, mijn jongen vroeg zijne moeder. Ze zeggen, bracht Enno met moeite uit, dat pa een dief en moordenaar was. Roerloos, met wijdgeopende oogen, hoorde de rampzalige vrouw deze vreeselijke woorden aan. Enno was geheel buiten zich zelf. Toen een der jongens hem daareven dus vriendelijk omtrent zijn pa had ingelicht, had Enno hem een knap ora de ooren gegeven, dat de jongen suizebolde. Maar toen waren al de jongens op hem aangevallen ■Mer den uitroep 't is ook al een kleine moorde- »ar en Enno had de vlucht moeten nemen. Vindt u dat niet geraeen, ma P vroeg Enno, en hij geen woord van zijn moeder vernam. Ta, mijn kind Ter nauweruood kon mevrouw ts deze enkele woorden uitbrengen. Haar hart oonsde zoo verschrikkelijk en alles draaide voor hare oogen. Om niet neer te storten moest zij *ich vastgrijpen aan de tafel. De slag irof zoo onverwacht. In hare afzondering nad zij van de komst van den indischen heer nog niets vernomen. zijne partij. De laatste beklaagt zich tegenover de kiezers over de willekeurige handelwijze des Konings, di^'hetn heeft gedwocgen af te treden, ofschoon hij het voile vertrouwen genoot van de meerderheid der thans ontbonden Kamer. In Italie wordt erkend, dat het aftredend minis- terie de goede richting om tot eene verbetering van de financien te komen, heeft aangewezen maar het wordt zeer moeielijk geacht, mannen te vinden sterk genoeg om in die richting te handelen. Zijne opvolgers, zegt de Popolo, zullen op dezelfde moei elijk heden stuiten, maar er moeten mannen wor den gevoiiden, die met elkander overeenstemmen en het vertrouwen genieten van het volk. Het blijft eene groote verdienste van Rudini, dat hij het Italiaansche volk heeft vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat spaarzaamheid overmijdelijk is. Aan eene verandering der buitenlandsche politiek kan niet worden gedacht. Hiervan is men in Italie thans niet minder overtuigd dan een grootjaarge- leden, toen het mmisterie Crispi was gevallen. De hoop van sommige bladen, dat Italie het bondge- noodschap met de twee keizerrijken zal moeten prijs geven, zal worden teleurgesteld. In het Engelsche Lagerhuis had eene scene plaats, die aan een spreker schorsing bezorgde. De socialist Cuninghame sprak over een ingekomen voorstel, o. a. ten doel hebbende aankoopen, na onteigenen, van land tfft openbare doeleinden. Toen Cuuinghame zich in zijne vervoering wat sterk uitdrukte, werd hij tot de orde geroepen en het voorstel tot schorsing door het Huis aangenomen. Het zal den uitgeworpeu zondaar niet gemakkelijk zijn, zijne fout weder goed te maken, want Con tempt of the House is zoowat de ergste misdaad, waaraan een Engelsch parlementslid zich kan schuldig maken. In Den Haag zou men Cuninghame stil hebben laten praten, zoo hij niet krasser sprak dan in het Lagerhuis. De bejaarde vorstin van Engeland geeft zich altijd veel moeite om hare kleiukinderen goed onder dak te krijgen. En daaraan heeft hare majesteit ook werk, want met een paar dozijn kleinkiuderen is nog al zoo een en ander te schikken, vooral wanneer men als voorwaarde voor echtverbiutenissen stelt, dat de dubbeltjes in de familie blijven. De reis van grootmoe naar Darmstadt wordt in ver- baud gebracht met nieuwe huwelijksplannen tusschen vier kleiukinderen den groolhertog Ernst van Hessen en priuses Marie van Ediuburg, en prins George van Wales en prinses Alix van Hessen. Wel bad de openbare meening een huwelijksplan klaar tusschen prins George en de aardige prinses Von Teck de vroegere verloofde van den over- leden prins Albert van Wales maar grootmoe vond dit geen goede partij. Ook is er sprake ge- weest tusschen prinses Marie vau Edinburg en den kroonprius van Rumenie, maar daar kwam oom Want, ja, 't was alles waar, wat die heer aan- gaande haar echtgeuoot had meegedeeld. En aan- vankelijk verkeerde zij dag aan dag in den vreese- iijksteu angst, dat het. noodlottige geheim ontdekt zou worden. Maar toen de dagen voorbij gingen zonder dat geschiedde wat zij vreesde, was zij allengs rustiger geworden. Was het Gods wil, dat der arine, die reeds zoo veel, zoo outzettend veel geleden had, de laatste druppelen uit den lijdensbeker zouden worden gespaard Zij hoopte het en bad daarom zoo vurig elken morgen, elken avond. Maar nu Wat doet u raar, ma riep Enno ontsteld. Ik was van morgen al niet wel, mijn jongen antwoordde de moeder, om tijd te winnen, de waar- heid ontveiuzende. Maar wat zijn dat toch gemeene jongens, he, ma! riep Enno, nog trillende over al zijne leden. Ja, zei de moeder hijgende naar den adem. De konijnen moeten wat hebben, zei zij vervolgens. Deze herinnering was voor Enno voldoende, om hem ijlings te doen verwijderen. En toen viel de rampzalige vrouw achterover in haar stoel, sloeg de handeu voor het gelaat, en zuchtte en snikte, om een hart te doen breken. Eenige oogenblikken later kwam dominee Ver- mettlen haar bezoeken. Toen hij haar in dien toestand zag, begreep hij, dat hij te laat was gekomen om haar voor te be- reiden. de Czaar achter en stak een stok in't wiel. Onge- lukkige koppelarij Geen wonder, dat er zoo m^nig vorstelijk echtpaar wordt gevonden in wiens woning alles te vinden is behalve liefde en toege- negenheid, de eenige grondslagen voor een gelukki<* samenzijn. Ie Leeuwarden is men reeds in de weer met voorbereidingen voor de komst der Koninginnen. In de meeste wijken hebben zich commissies ge- vormd, ten einde, ter uitvoering van het programma der algemeene feest-comraissie, voor gemeenschap- pelijke versiering der wijk te zorgen, en evenzoo voor hare gemeenschappelijke illuminatie op den avond van den dag, dat de Koninginnen haren intocht zullen doen (17 Juni). Eenige dames te Leeuwarden hebben het voor- nemen opgevat H. M. de Koniugin, bij gelegenheid van haar bezoek in Iriesland, een gouden oorijzer met toebehooren aan te bieden. Ie Groningen hebben een negental vereenigin- gen de liedertafel Gruno, de gymnastiek-vereeui- gingen Sparta en Olympia, de reciteer-colleges Corbulo, Talma, Eensgezindheid, Beets en Hand- werkslieden en de zangvereeniging Crescendo, be- sloten, zich bij aankomst der vorstinnen met hare vaandels op te stellen langs het trottoir naar de Heerebrug. Daarna zullen zij liefst met mede- werking ook der beide roeivereenigingen, en na het passeeren van den hofstoet gezamenlijk onder leiding van een der schutterij muziekkorpsen een optocht houden langs eenige straten en pleinen. De komst der Koninginnen te Utrecht zal zich door een reeks feestelijkheden kenmerken. O. a. zal H. M. den eersten steen leggen van het nieuw te bouwen Universiteitsgebouw, en zal een groote gecostumeerde optocht worden gehouden. Bij de steenlegging zullen ongeveer 300 zangers en zaugeressen medewerken tot uitvoering der Eeestcantate van Beets en Hoi. De Haagsche briefschrijver van de Nieuwe Gron. Ct. meldt, omtrent het aanstaand bezoek der Koninginnen aan Berlijn het volgende te heb ben vernomen De 303ten Mei komen HH. MM. te Potsdam aan zij zullen met militaire houneurs ontvangen worden en in het keizerlijk slot aldaar logeeren. Des avonds zal er galadiner en na afloop daarvan cour zijn. Den volgeuden dag gaan HH. MM. met den keizer en de keizerin naar Berlijn om eenige merkwaar- digheden, musea enz. te zien en dan zal er een parade worden gehouden op het Temgelhofer veld, waarbij de keizer zal commandeeren. 'Des middags groot gala diner in t paleis te Berlijn, vervolgens terugkeer naar Potsdam. De derde dag wordt be- steed aan de bezichtiging van de omstreken, Char- Hij nam hare ijskoude hand in de zijne en weende met haar. Zoo hij vdor zijn komst wel- licht nog eenigen twijfel had gekoesterd, hij wist nu, dat zij de weduwe was van den misdadiger. Och, dominee, dominee kreet zij. Mijn arme Enno. Mijnheer Vermeulen bleef geruimen tijd bij de arme vrouw, tot dat zij eeuigzins kalmer was ge worden. De schoolkinderen hebben Enno het al ver- weten bracht zij hakkelende uit. Ik hoopte zoo. Tranen verstikten bare stem. We moeten hier van daan zei zij later. Maar waarheen? waarheen? Overai de schandeHanden- wringend zat zij daar. Dominee Vermeulen kende zijne gemeentenaren genoegzaam, om te begrijpen, dat de weduwe hier- in gelijk bad, dat zij te Hensloo niet kon blijven. Hij sprak haar dan ook op dit punt niet tegen, maar verzekerde haar, dat zij ten alien tijd op hem en zijne vrouw kon rekenen dat zij beiden haar zouden bijstaan, zoo krachtig zij het konden, met raad en daad. En Enno vroeg zij anstig naar den heer Ver meulen opziende, moet hij weten Moeielijke vraag. De heer Vermeulen zag pein- zend voor zich. Zoo aanstonds komt hij terug. Wat moet ik zeggen sprak de vrouw met klimmenden angst. Zal ik met Enno spreken, mevrouw lottenburg, het Mausoleum enz., terwijl de vorstin nen dan, na een klein diner, en famile, vertrekken, om den 3« Juni te Soestdijk aan te komen. Het kan echter ook zijn dat HH. MM. nog een dag vertoeven te Arolsen en eerst den 4ien in ons land terugkeeren. Eene wetsvoordracht tot regeling van het kiesrecht is thans aanhangig bij den Raad van State. Lit het antwoord van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken op het verslag betreffende de subsidieering der noodlijdende gemeenten blijkt, dat de Minister blijvende verbetering alleen verwacht van een wijziging der gemeentewet, die de kosten tot uitvoering van Rijkswetten meer op de schouders van het Rijk zelf laadt. Van wettelijke regels en voorwaarden voor tijdelijke Rijkshulp verwacht hij weinig en voor een partieele regeling is de tijd verstreken. De gemeentewet zal na kies— en provinciale wet ter hand zijn te nemeD. Het denk- beeld vau ruimer onderwijs-subsidien bestrijdt de Minister, als in strijd met de onderwijswet, als in vele gevallen onvoldoende, als een nieuwen strijd aanmoedigende tusschen openbaar en bijzonder on- derwijs over de grootte der Rijkssubsidie. De be- pafing van t bedrag der subsidies zal in nader overleg met Ged. Staten worden vastgesteld. Dit ligt minder op den weg des wetgevers, en vaste regelen zijn bij voorbaat niet te stellen. lot dekking dezer uitgaven zal geen buitenge- wone versterking der middelen noodig zijn, daar te verwachten is, dat op het totaal der Staatsuitgaven op 1892 ruim 3 millioen gulden zal vrijvallen. Met t oog op het nadeelig slot van den dieust 1891 met f 2,358,888,10^ is, zoo geen supple- toire credieten noodig zijn, een batig saldo van ruim 6 ton te verwachten. Wegens het vervallen van het schouderen van het geweer is vanwege het Departement van Oorlog, ten behoeve van het wapen der infanterie en van de schutterijen, een nieuw exercitie—regle- ment (recrutenschool) verschenen, waarin die hand- greep dan ook niet meer voorkomt. oortaan zal met de positie van het geweer bij den voet en over het geweer in eens kunnen worden gepresenteerd, en uit den stand van gepre- senteerd geweer het geweer over genomen of bij den voet worden gezet. Minimum loon en maximum werktijd anwege bet Centraal-bestuur van het Algemeen Nederl. werklieden-verbond is aan de ministers, gede- puteerde staten, gemeente-, polder- en waterschaps- besturen en paticulieren, ingevolge opdracht de beide Paaschdagen te Amsterdam gehouden jaar- vergadering, een schrijven gericht, waarbij op de wenschelijkheid wordt gewezen, dat bij het geven van concessien en bij het toekennen of uitbesteden van werken bepalingen worden voorgeschreven, waar- O, dominee doe dat Waar is hij In den tuin, bij zijn konijnen, dominee Dan zal ik hem in den tuin opzoeken. Mijn vrouw komt u straks bezoeken. Sterkte, mevrouw Xauwelijks zag Euno den heer Vermeulen in den tuin, of hij liep op hem toe en greep de hem toegestoken hand. O, dominee, riep hij uit, die jongens hebben zoo slecht van pa gesproken en toen ik het ma zeide, werd zij ook zoo raar. Het is toch niet wezenlijk zoo, dominee? vroeg hij een oogenblik daarna, den heer Vermeulen met ongewonen ernst aanziende. De heer Vermeulen liep met Enno aan de hand den tuin verder in, Wat zeiden de jongens van je pa, Enno vroeg de dominee op zachten toon. Och, dominee, zoo leelijk ik durf het haast niet weer zeggen, domineezei de arme jongen. Ze zeiden, dat pa een dief en een moordenaar was Maar die het zei, heb ik een goeden klap gegeven' dominee? Het is immers een leugen, dominee?' Ja, mijn jongenantwoordde de dominee, dat is een leugen. Gelukkig Maar ik wist het ook wel, dominee riep Enno en hij sprong van blijdschap op. Het ging den heer Vermeulen aan het hart, dat hij Enno s vreugde zou moeten temperen. Maar het moest- (Wordt'vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1