Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 281 fi. Zaterdag 7 Mei 1892. 32e Jaargang. Gemen^de berichten. BURGERLIJKE STAND. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Hiddelburg. Bijvoegsel van de Ter feuzensche Courant. TER NEUZEN0 Mei 1893. Bij resolutie van den Minister van Financien zijn met ingang van 1 Mei jl. bevorderd, de navolgeude ambtenareu. P. de Yos, te Ter Neuzen van de 3e tot de 2e klasse S. Kuut, te Walsoorden, van de 4e tot de 3e klasse; C. J. de Bruijne, te "Walsoorden, van de 4e tot de 3e klasse en A. van Laere, te Ter Neuzen, van de 4e tot de 3e klasse. De beer P. Minderhoud Jz., te Borssele, die onlangs de akte bebaalde, is thuns beuoemd tot onderwijzer aan de Cliristelijke school te Ter Neuzen te Axel en te Nieuwdorp. Op 4 Mei j.l. overleed te IJzendijke, in den ouderdom van 57 jareD, de heer Mr F J. Brevet, notaris aldaar. Uit 's Gravenpolder meldt men Buitenge- woon talrijk was de schare, die Zondagnamiddag was opgekomen bij het afscheid van D8. A. M. Knottnerus. Hij had tot tekst gekozen 2 Thim. 2 vers 8b. De gemeente zoug den vertrekkeuden leeraar staande toe Ps. 121 vers 4. Wij verliezen in hem een goed burger, een uitstekend leeraar. Zitsimshig. Aanstaanden Zondag hoopt onze beroepen leeraar, de Weleerw. heer A. M. Knottne rus, des namiddngs alhier zijue intreeleerrede te houden terwijl ZWeerw. des voormiddags in de H. dienst zal bevestiga worden door een collega- vriend, den WTeleerw. heer P. F. van den Nieu- wenhuizen,predikant teWoudrichemin Zuid-Holland. Axel. De Weleerw. heer Ds. F. W. J. Wolf, predikant bij de Ned. Ger. albier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Apeldoorn bedankt. Philippine. Dat onze gemeente alles behalve stiefmoederlijk door het provinciaal bestuur behan- deld wordt, zooals men wil doen gelooven, blijkt hieruit dat van wege de provincie 1°. in 1878 een som van f 2720 ten voordeele van deze gemeente is toegewezen als subsidie ter gemoetkoming in de aflossing der schuld2°. in 1886 3000 subsidie is verleend voor het vergrooten van de haven 8°. in 1887 een renteloos voorschot is toegestaan van f 30200 ten behoeve van de bestrating met keien van den weg van de kom dezer gemeente bij de haven tot den grintweg langs het kanaal van Ter Neuzen en alzoo in verbiuding met het station Philippine van den spoorweg GentTer Neuzen. Ieder weldenkend ingezeten erkent deze welsprekende feiten met dankbaarheid. Philippine. Bij de verkiezing voor twee leden voor den gemeenteraad ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het ontslag nemen van de heereu J. F. Yoerman en E. de Bock waren Dinsdag jl. tweemaal 22 briefjes ingekomen. Bij de opening der stembus had de heer A. de Milliano 18 en J. B. van Hurck 17 stemmen. Beiden hebben het lidmaatschap aangenomen. Koewacht. Drie kermisgangers, die er nog maar een dagje bijgelapt hadden, kwamen Woensdag in eene herberg tot de ontdekking, dat al bevat het spreekwoordwaar de brouwer zit, kan de bakker niet zit ten veel waarheid, toch de maag hare rechten "heeft, die men niet straffeloos over het hoofd mag zien. Om kort te gaan ous drietal had een vreeselijken honger. Zij bestelden daarom een stevig middagmaal en deden de tafel zooveel eer aan, dat de verschillende spijzen uit borden en schotels in korten tijd naar huune magen verhuis- den. Na den maaltijd nog een glaasje en toen ja toen moest er betaald worden. De waard kwam met de rekening en onze vrienden tastten in hunne zakken, doch kwamen al spoedig tot de min aan- gename ontdekking, dat zij op de kermis hunne beurs wat al te goed hadden aangesproken. Zij konden met hun drieen niet meer bij elkander brengen dan elf cent. Of de waard daarmee tevreden was? Dat kan men denken. Gelukkig stonden onze vrienden nog al ter goeder naam en faam bekend, zoodat, de waard, na hunne plechtige verzekering van spoedig te komen betalen, ze on- gemoeid liet vertrekken. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Mei de volgende vonnissen uitgesproken A. v. M., oud 26 j., arbeider te Boschkapelle, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. P. 't G., oud 18 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. L. J. P., oud 23 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrijgesproken. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren behandeld het hooger beroep, aangeteekend door Maria de Ruijter, weduwe van P. de Kraker, tegen het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij zij veroordeeld werd wegens medeplichtig- heid aan den moord op wijlen haar echtgenoot tot 20 jaren gevangenisstraf. De weduwe De Kraker verklaarde voor het hof in appel gekomen te zijn, omdat zij meende in evenredigheid van haar aandeel in het misdrijf tegenover dat van Louwerse te zwaar gestraft te zijn. De advocaat-geueraal wees op het hoog ernstig karakter van het misdrijf, dat niet uit arroopde of hebzucht maar tot bevrediging van lage hartstochten gepleegd was tegen een echtgenoot, met wien de beschuldigde sedert jaren was gehuwd. Voorts achtte de advocaat—generaal de teekenen van berouw van een twijfelachtig karakter. Hij wees op de aanhitsing van den moordenaar door de vrouw om in verbaud met een en ander te betoogen dat er kalm overleg had bestaan om na de misdaad de schuld op anderen te schuiven. Uit alles bleek het optreden van beklaagde als daderes en niet slechts als medeplichtige. Het requisitoir strekte tot vernietiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank wegens gebrek in bewijsvoering en, opnieuw rechtdoende, veroor- deeliug van vrouw De Kraker tot 20 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. Simons van Amsterdam, betoogde dat beklaagde slechts raede- daderes was en wees op haar ongelukkig huwe- lijksleven. De uitspraak is op 19 dezer bepaald. Te Epe zou zekere F. P. H. zich Zaterdag in het huwelijk begeven. Al de toebereidselen waren reeds gemaakt. Den vorigen avond echter had de ambtenaar van den burgerlijken stand be- richt ontvangen, dat de bruigom reeds met eene andere vrouw getrouwd is, die nog in leven is. In plaats van andermaal te trouwen werd H. in hechtenis genomen, en gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Sequah heeft Maandag avond van Gouda afscheid genomen. De laatste seance was zonder muziek, omdat de muzikanten, wier verzoek om loonsverhooging was afgewezen, het werk hadden gestaakthet publiek kreeg daarom vergunning om tijdens het wrijven zelf muziek te maken met het natuurlijk instrument, den mond. Het liet zich niet onbetuigdJt was een geschreeuw, dat dat de ossen doof werden. De gevierde man werd door eene eeregeleide te paard naar »de Zalm" gebracht waar hij, dikwijls onderbroken door 't ontploffen van vuurwerk, zijn afscheidswoord sprak, den Gouwenaars verzocht hem een klein plaatsje te gunnen in het groote hart, waar- door zij zich onderscheiden, en een glas champagne ledigde op den voorspoed van hunne stad. De laatste seance van Sequah te Goude heeft een bloedigen nasleep gehad. Eenige Waddings- veensche jongelui, wandelden na afloop met vier Boskoopers naar hunne respectieve woonplaatsen terug. Men verkeerde in vroolijke stemming. Zekere G., een der Boskoopsche heeren, scheen echter meer gedronken te hebben, dan hem direct paste, en zocht op allerlei manieren het bloed zijner Waddingsveensche tochtgenooten aan het gisten te brengen. Bij het uiteengaan der wegen gaf ge- noemde G. bij wijze van afscheid, met een snoeimes J. B, een snede over het gezicht, K. v. E. zeven sneden over den arm, terwijl K. v. D. twee sneden over de hand ontving. Vooral de verwondingen den laatste toegebracht, waren van dien aard, dat zijn toestand niet zonder gevaar is. Men sclirijft uit Elst (Betuwe) Voor eenige dagen werd deze streek bezocht door een Belg, zich noemende Siiskind uit Brus- sel, die tegen hooge prijzen bij enkele landbouwers een 14-tal paarden opkochtde levering en beta- ling zou eenige dagen later plaats hebben. Hij vertrok uit zijn hotel zonder orde op deze zaken te hebben gesteld. Informatien, te Brussel inge- wonnen, brachten aan het licht, dat aan het opge- geven adres, niemand van dien naam bekend was. Men vermoedt daarom, dat de handelingen van dezen man niet zuiver zijn, zoodat eene waarschu- wing aan de landbouwers elders niet onnoodig is. Naar men verneemt heeft dezelfde persoon ook dergelijke handelingen gepleegd te Alphen a/d Rijn. Door den commissaris van rijkspolitie te Leeuwarden is Dinsdagavond de hand gelegd op een viertal personen uit die gemeente, die zich Zondag j.l. na afloop der meeting hebben schuldig gemaakt aan het met vereende krachten mishandelen van den majoor der rijksveldwacht De Jager. Allen zijn overgebracht naar bet huis van bewaring. Uit het onderzoek is gebleken, dat de mishandeling van ernstigen aard isgeweest,jin zoover, dat de majoor eenige oogenblikken is blootgesteld geweest aan de woede van eene groote volksmenigte, die hem had omsingeld en geisoleerd en op allerlei wijze mishandelde, totdat de commissaris van rijkspolitie van Leeuwarden, op het vernemen wat er gaande was, zich met eenige inanschappen over de grens der gemeente begaf, zich met geweld met den stok een weg door het volk baande en den majoor te hulp kwam en ontzette. Onder het viertal bevond zich de bekende Lerk, die ten vorigen jare wegens opruiing tot gevange- nL-straf werd veroordeeld. Toen hij werd overgebracht riep hij Leve de sociale democralie. Een der gevangen genomenen is gehuwd. Zijne vrouw had hem Zondag van de meeting trachten te verwijderen, doch het mocht haar niet gelukken. Bitter schreiende, zoodat het medelijden der om- standers er door werd opgewekt, stond zij er bij, toen haar man naar het huis van bewaring werd overgebracht. Nader verneemt de N. R. Ct. dat de wed. Willeboer, wier man door het bekende. spoorweg- ongeluk om het leven kwam, de tusscheukomst vau een advocaat heeft ingeroepen, om in der minne van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor- wegen f 20,000 te verkrijgen. Nabij het strand te Katwijk waren Dinsdag middag eenige garualenbootjes aan het visschen toen de deining allengs sterker werd, moesten zij huiswaarts keeren. Op de bank gekomen, werd een der vaartuigjes plotseling opgenomen en als door de golven verzwolgen. De twee opvarenden behielden hunne tegenwoordigheid van geest en klemden zich aan het verongelukte vaartuig vast. Gelukkig dreef de boot naar wal en werden de visschers door rappe handen uit hun benarden toe- stand verlost. De stad Antwerpen richt., opal de Zondagen tus- schen 3 Juli en 11 September 1892 haar 8ste festival in, aangeboden aan al de zang-, fanfaren-, harmonie- en syraphonie-maatschappijen uit het land en den vreemde. Elke maatschappij mag, voor hare deel- neming, den dag kiezen die haar het best bevalt. De eerste premie is 1000 frank voor de maatschap- pijen en 200 frank voor de bestuurders. Groote feesten zullen te Antwerpen plaats hebben op 13, 14, 15, 16 en 21 Augustus. De maatschappijen, die het prospectus niet ontvangen hebben, kunnen dit per postkaart vragen aan den burgemeester der stad Antwerpen. Het volgend staaltje van toepassing der lynch- wet wordt uit Louisiana gemeld. Ella, een vijf- tienjarig negermeisje, dat eene poging aangewend had om het gezin haars meesters, een in wijden omtrek geacht farmer, te vergiftigen, zou door twee politie-beambten naar de naastbij gelegen ge- vangenis gebracht worden. Het drietal had, op ponnies gezeten, reeds de helft van den weg afgelegd, toen uit een dicht struikgewas een groep gemaskerden, ongeveer ten getale van twintig, te voorschijn kwam. Is dit de meid, die de familie Helmer heeft trachten te vergiftigen? vraagde een hunner. Geen der be- ambten antwoordde hierop, maar't meisje zelf zeide op vasten toen Ja, die ben ik O, zoo, dan moeteu we je juist hebben, sprak een ander der gemaskerden, terwijl onderscheiden zijner makkers de ponnies bij den teugel grepen. De twee beamb- ten boden geen tegenstand, en ook het meisje zelf deed geen poging om zich te verzetten of genade te verkrijgen.. De gemaskerden spraken geen woord. Zwijgend leidden zij de ponnie van 't meisje naar een grooten boom, waar een der wrekers een touw over een tak wierp, een tweede het vrije eind daar- van aan den stronk vastmaakte, terwijl een derde het andere eind, waaraan zich een strik bevond, om den hals van 't meisje lag. Toen dit geschied was, kreeg haar ponnie een flinken slag met een zweep, zoodat het dier van schrik en pijn voor- uitvloog, en Ella met een ruk en een zwaai in de lucht bleef hangen. Daar men haar de handen niet gebonden had, deed zij nog wanhopige pogingen om den strik van haar hals los te maken, wat haar echter niet gelukte. Niet lang duurde het, of het slachtoffer der wraak was dood, waarna de gemaskerden naar de eene zijde, de beide beambten naar de andere zijde wegreden, terwijl het lijk van 't meisje gedu- rende den nacht aan den boom bleef hangen, waar naar de kerk rijdende boeren het den volgenden morgen vonden. Van 16 tot en met 30 April. Hitlst. Huwelijks-aangiften. 6 April. Ludovicus van Huffel, oud 31 j., jm. en Rosalia Maria vande Walle, oud 22 j., jd. 11 April. Leonard Adriaan Pieters, oud 31 j., jm. en Jozina Maria Bogaard, oud 40 j., wed. 13 April. Cor nells Lambertus Everaard, oud 29 j., jm. en Cornelia Cap- pendijk, oud 34 j., jd. Augustus Kamsen, oud 30 j., jm. en Johanna Maria Wingerden, oud 24 j., jd. 15 April. Petrus Verschuren, oud 25 j., jm. en Petronella Dullaert, oud 28 j., jd. 16 April. Jan Francies Magnus, oud 26 j., jm. en Johanna Catharina Esseling, oud 23 j., jd. 23 April. Honore Smit, oud 23 j., jm. en Rosalia de Poorter, oud 20 j., jd. Gustavus Alired Dortant, oud 26 j., jm. en Leonia Heijman, oud 24 j., jd. 26 April. Pieter Johannes Vernaeve, oud 34 j., jm. en Maria Josepha d'Hondt, oud 21 j., jd. 27 April. Gilles Smit, oud 29 j., jm. en Clarisse Adriana Ferket, oud 24 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 27 April. Ludovicus van Huffel, oud 31 j., jm. en Rosalia Maria van de Walle, oud 22 j., jd. 28 April. Jan Francies Magnus, oud 26 j., jm. en Johanna Catharina Esseling, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 April. Petrus Johannes, z. van Alphonsus Pierssens en van Johanna Petronella Wittock. 5 April. Elisa Hendrika Maria, d. van Jules Hendrikus Marinus Willekens en van Nathalia de Schrijver. Anna Amelia Nathalia, d. van Charles Johannes Burm en van Eugenia Isabella Fricot. Overlijden. 11 April. Hypolitus van den Berghe, oud 48 j., z. van Josephus en van Vergenie Rombout. 12 April. Johannes Josephus Vermenlen, oud 91 j., weduwn. van Anna Maria Philippus. 22 April Edumondus Ruijloft, oud 1 m., z. van Petrus en van Apolonia Franken. Axel- Huwelijks-aangiften. 20 April. Rudolphus de Jonghe (van Westdorpe), oud 41 j., jm. en Yerginia Catha rina Dellaert, oud 29 j., jd. 21 April. Pieter Mangold, oud 53 j., weduwn. en Fran(;oise Maria Wisse, oud 47 j., wed. 29 April. Eduardus Hendricus Schoof, oud 21 j., jm. en Wilhelmina Ludovica Wauters, oud 26 j., jd. 26 April. Echtscheiding tusschen Amandus Bruggeman en Martina Francisca Disco. Geboorten. 15 April. Neeltje, d. van Jaspert Heijnsdijk en van Geertruij Reminsen. Christina Maria Santina, d. van Jacob van der Weele en van Janna Heijboer. Dina, d. van Hendrik Jongejan en van Elisabeth Mertens. 17 April. Cornelia, z. van Cornelis van Espen en van Geertruij IJzebaert. 24 April. Michiel, z. van Levinus de Yisser en van Jozina Helena Mechielsen. 28 April. Jacomina Cornelia Catharina, d. van Abraham Dieleman en van Pleuntje Ramondt. 30 April. Jacobus, z. van Jan van Doeselaar en van Geertrui Hamelink. Bosch kapelle. Huwelijks-aangiften. 22 April. Jo hannes Leonardus Kox, oud 30 j., jm. en Rosalia Willems, oud 31 j., jd. Josephus Robijn (van IJzendijke), oud 28 j., jm. en Amelia Ivens, oud 25 j., jd. 29 April. Josephus Truijman, oud 28 j., jm. en Louisa Victoria Lambert, oud 24 j., jd. Geboorten. 4 April. Theodoras Alphonsius, z. van Jo hannes Dobbelaar en van Marianna Asselman. 10 April. Rosalia Maria Louisa, d. van Pieter Schuren en van Apolo nia van de Lavoir. Overlijden. 5 April. Aloijsius Ottjes, oud 12 j„ z. van Petrus en van Cecilia van Gemst. 12 April. Jan Francies Coolsen, oud 44 j., echtg. van Anna Catharina van Water- schoot. 26 April. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Jacobus Hermans en van Isabella Krieckaart. CTinge. Geboorten. 16 April. Antonins Alouijsius, z. van Augustus van Duijze en van Maria Amelia Ferket. 26 April. Martha Lucia Clementina, d. van Alouisius Fran- ciscus Smet en van Seraphina de Wilde. 27 April. Josephus, z. van Gilles Blommaert en van Maria Cecilia Heijndrick. Overlijden. 21 April. Seraphinus van der Heijden, oud 5 w., z. van Charles Louis en van Stephania van Ertvelde. 25 April. Clothilde Vereecken, oud 20 m., d. van Aloijsius en van Carolina Vergauwen. Stephanie Leonie Cabaret, oud 3 m., d. van Petrus en van Joanna Catharina Verelst. 26 April. Desire de Backker, oud 1 m., z. van Jacobus en van Cornelia de Vilder. 30 April. Willem Hendrik Croes, oud 3 m., z. van Willem Hendrik en van Petronella Geertrnida van de Meijden. (■raanw. Huwelijks-aangiften. 26 April. Jan Francies de Koster, oud 24 j., jm. en Mathilde Durinck, oud22j.,jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 29 April. Ludovicus Franciscus Delien, oud 34 j., jm. en Paulina van Bellen, oud 32 j., jd. Jacobus Maas, oud 35 j., jm. en Sophia de Koster, oud 31 j., jd. Jacobus van Immerseel, oud 29 j., jm. en Rosalia Maas, oud 27 j., jd. Overlijden. 16 April. Sophia Wilhelmina vandeVoorde, oud 3 j., d. van Jan Francies en van Rosalia van Poorten. 23 April. Apolonia Matheijssen, oud 76 j., echtg. van Phi lippus van Bunderen. 24 April. Josephus de Boeij, oud 8 m., z. van Petrus Augustinus en van Maria Paulina Franssens. ■Icnuslilijk. Huwelijks-aangiften. 20 April. Modestus van de Vijver, oud 61 j., wednwn. en Rosalia van Craenen- broeck, oud 51 j., jd. Geboorten. 17 April. Johanna, d. van Petrus Pardon en van Elisabeth van Laar. Overlijden. 27 April. Pieter Taalman, oud 78 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Cornelia Franciesca van Looy en uit het tweede huwelijk van Judoca Bouwens. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 22 April. Francies van Denderen, oud 29 j., jm. en Johanna Cornelia de Rooij, oud 26 j., jd. 28 April. Pieter Jacobus Carpentier, oud 43 j., jm. en Paulina van Huffel, oud 22 j., jd. 29 April. Cornelis Verschuren, oud 60 j., weduwn. en Petronella van Heese, oud 41 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 April. Petrus van Kerkhoven, oud 44 j., jm. en Elisabeth de Cleen, oud 42 j., wed. 27 April! Petrus Hiel, oud 38 j., weduwn. en Maria Euphenia Verbist, oud 38 j., jd. Petrus Johannes van Waterschoot, oud 21 JV jf?-. en APolonia Heijman, oud 22 j., jd. Pieter Anthonij Fruijtier, oud 24 j., jm. en Louisa van Bastelaar, oud 27 j., jd. Petrus Kant, oud 24 j., jm. en Elisabeth Rottier.oud 22 j., jd. 30 April. Petrus Ebert, oud 57 j., weduwn. en Cornelia de Burger, oud 34 j., jd. Geboorten. 17 April. Desire Carolus, z. van Pieter Au gustinus Weemaes en van Leonia van Kerckvoorde. Krijn, z. van Jozias Lucasse en van Adriana Krijnsen. 18 April. Josephus, z. van Cornelis de Bakker en van Coleta Cambeen. 21 April. Petrus Augustinus, z. van Jan Francies Vaal en van Johanna Rozalia Schrijvers. 26 April. Petrus, z. van Petrus Schelfhout en van Petronella van Laar. 30 April. Eduardus, z. van Josephus Bemardus de Vlieger en van Apolonia Dankaart. Overlijden. 17 April. Jan Francies Verschuren, oud 60 j., echtg. van Apolonia Dobbelaar. 22 April. Dorethea de Feber, oud 81 j., wed. van Ferdin. Vercruijssen. Johannes Sarneel, oud 62 j., echtg. van Apolonia Volkerijk. Maria Totte, oud 77 j., echtg. van Francies Jos. Eijsackers. 25 April. Franciscus Hendrickx. oud 73 j., echtg. van Cornelia Polfliet. 27 April. Maria Rosalia Serrarens, oud 8 j., d. van Petrus en van Cornelia Janssens. 30 April. Barbara Janna deBeul, oud 64 j., echtg. van Albertus Jos. Asselman. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 21 April. Theo- philus Meert (van St. Jansteen), oud 33 j., jm. en Maria Louisa Raes, oud 38 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5