Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Trichinenziekte. No. 2815. YVoensdag 4 Mei 1892. 32e Jaargang. BEKjENDMAKING. De Burgeineester der gemeente Ter Neuzen Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. maakt bekend, dat eene Openbare Yergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdug den 0 Mei 1893, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 3 Mei 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat het microscopisch onderzoek van Amerikaansch varkensvleesch te Utrecbt bij herhaling tot de ontdekking van trichinen lieeft geleid, en maakt de ingezetenen opmerkzaam op het gevaar dat in het gebruik van varkensvleesch in rauweu of ongaren toestand gelegen kan zijn. Ter Neuzen, 2 Mei 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. JPolitieli Overzicht. Met een zucht van verlichting is gister menigeen naar bed gegaan, verheugd dat de gevreesde eerste Mei zoo kalm was afgeloopen. Hier en daar, het ergst te Luik in Belgie, hebben de dynamiet- misdadigers aanslagen gepleegd, maar in de groote stedeu, waar men het meest hen vreesde, hebben zij zich stil gehouden. Op den boulevard de la Sauveniere te Luik hadden Zondagavond twee zware dynamietontplof- fingen plaats gehad in de woning van het Senaatslid Selys, en in die van zijn zoon. De schade is zeer aanzienlijk, maar niemand werd ernstig gekwetst. Een onafzienbare menigte ijlt naar de plaats van de misdaad. In het zuidelijk deel der stad heeft een derde dynamiet-aanslag plaats gehad. De derde dynamietontploffing had plaats in het koor van de kerk St. Martin. De ruiten ter waarde van fr. 100,000 zijn vernield. In de naburige woningen zijn over een afstand van 300 meter honderden ruiten gebrokeu. Verder is nog een vierde aanslag beproefd, maar de lont was uitgedoofd. In de stad heerschte een oubeschrijfelijke paniek. De eerste ontploffing bij baron Selys Longchamps, zoon, boulevard de la Sauveniere 34, had te 8,10 plaats en geleek een kanonschot. FEUILLETON 7) IV. Mejuffrouw Bertha Berthuis zit met een hoog- rood gelaat in haar pronkkamertje haar theegasten af te wachten. Zij hijgt en blaast en toch zit haar het vet niet in den weg armen als zwavel- stokken, een kin, aan welke men geneigd zou zijn de eigenschap toe te kenneu, het vel van de hand, die haar zou willcn streelen, op te kunnen scheu- ren, en voorts alles naar evenredigheid. Maar zij heeft een zuren voormiddag gehad. Haar geheele huisje heeft zij, met het oog op de gevraagde visite, van den vroegen morgen aan eigenhandig met bezemen gekeerd en met boenders en lappen geboend en gewreven op het gevaar af, de wel eenigszins wrakke meubeltjes schade toe te brengen. Eigenhandig heeft zij dit alles gedaan. Ja, want ziet u, die domestieken, zij doen alles verkeerd, en dan dat getalm. Ik doe het duizendmaal liever zelf. De zaak is, dat zij het niet te breed heeft en met een loopmeisje op enkele uren van den dag het redden moet. Daarbij is zij kraakzinde- lijk, aan welke eigenschap het, volgens sommigen, In een oogwenk was de geliefde wandelplaats der Luikenaars met een talrijk publiek gevuld. Men liep blootshoofds en ten prooi aan een grooten angst dooreen. Vier minuten later hac tien meter verder bij baron Selys, den vroegeren liberalen voorzitter van den Senaat, een tweede ontploffing plaats. Een verblindende vuurgloec. was een oogenblik zichtbaar, een groote vlam scheen uit den muur te voorscbijn te komen. De ontstelde toesohouwers ijlden terug tegen de nog steeds aankomende menigte in, om weldra we der te keeren. De politie drong daarop de menigte achteruit De eerste patroon was geplaatst in het kozijn van het benedenvenster, en sloeg de zware ijzeren stangen van het venster in duizenden stukjes De schade is hier aanzienlijk. De dienstmaagd heeft verklaard, dat zij te hall1 zes iemaud heeft hooren dreigen, het hotel in de lucht te doen vliegen, maar zij gaf daarop geen acht. De tweede patroon was geplaatst in het aangren zende huis in de porte-cochere, en veroorzaakte gelukkig minder schade. De oude heer Selys liep geheel ontsteld on der het publiek. Duizenden vullen den boulevard. Over de derde ontploffing vernemen wij dat de patroon gelegd was in den hoek van de sacristie De schade was nog grooter dan bij een der vorige ontploffingen. Het inwendige der sacristie is zwaar beschadigd. Alle glazen en vensters in dat deel der kerk zijn vernield, eveneens bij den rechter Bonjean, in het Couvent des economes en in verschillende naburige huizen. Ook hier verdrong zich eene groote menigte op den heuvel, waarop de kerk is gebouwd. De schutterij werd met spoed onder de wapens geroepen. Wat Parijs betreft, is alle vrees te schande gemaakt en de oproepingen tot demonstration, die in de straten waren aangeplakt, hadden niet alien een bloeddorstig karakter. Eene noodigde alle gehuwde mannen uit te eiscben den werkdag van acht uren en de afschaffing van de staande legers en de schoonmoeaers. Een socialist gaf zijnen partijgenooten den raad, de iuvaliden uit te noodigen zich aan het hoofd hunner demonslratie te stellen. Op die oude dapperen zou men niet durven schieten. In vollen ernst werd verhaald, dat eenige jonge- lieden zich hebben verbonden, de dynamitards met huune eigen wapenen te bestrijden en hen zonder vorm van proces van kant te maken. En de Figaro verzekerde, dat der regeering een middel bekend was om het ontploffen van bommen en dergelijk tuig te voorkomenhet recept werd er evenwel niet bij gegeven. Vrijdag reeds was in den ministerraad overwogen moet worden toegeschreven, dat zij zoo buitengewoon schraal er uitziet, want ook op gewone dagen is zij steeds met bezem, boender, wrijflap enz. enz. in de weer. Zij heeft zich nu slechts wat raoeten haasten, vandaar die roode kleur, dat hijgen en dat blazen. Want zij had nog meer moeten doen, als daar is het bakken van kaakjes, het snijden van rookvleesch, dat een weinig uitgedroogd was, even als zij zelve, enz. enz. Ziet u ik doe zulke dingetjes altijd zelve, want je weet niet, hoe die bakkers er mee knoeien sterke boter, zure krenten en wat dies meer zij. De waarheid was, dat Hens- loo zich in een uitstekende banketbakker mocht verheugen, maar, maar die oude schaal voorziene portemonnaie van de schrale Juffrouw Bertha Nu zal ieder wel kunnen begrijpen, dat deze dame wat opdrachtig van kleur enz. was. Zij had zelfs geen tijd gehad om op de gewone wijze te mid- dagmalen. A1 bakkende had zii nu en dan van haar eigen bakseltjes gesnoept en zij drong zich op, dat zij voldaan was, meer dan voldaan, en van avond zou zij immers ook een broodje met rook vleesch gebruiken, ten minste als de visite niet al te hongerig zich betoonde. Zoo zat zij dan nu in haar pronkkamertjehet gonzende theewater naast en het theeblad voor zich, het geheele serviesje van fijn Saksisch porce- lein, een erfstuk in hare familie, nog eens afvegende met een fijn theedoekje, en onderwijl peinzende over vervallen grootheid. Had zij niet dijkwijls of nieuwe wetten tegen de anarchisten noodwendig waren. Hij kwam tot de conclusie, dat de bestaande wetten voldoende waren, maar dat zij streng moesten worden toegepast en de eigenaars van dynamiet onder nauwletteud toezicht moesten worden gesteld. Gisteren badden in geheel Frankrijk de verkiezingen der gemeenteraden plaats. Van de 36,134 ge- meenten hadden 20,642 eene republikeinsche en 15,495 eene conservatieve meerderheid. Of de bezorgdheid voor de anarchisten invloed heeft gehad op die verkiezingen, is nog niet bekend. De afloop van het proces Ravachol heeft de voorstanders in Rusland van het Fransche bond- genootschap te leur gesteld en zij vreezen, dat de Czaar er onaangeuaam door zal worden aangedaan. Zij meenen, dat de Fransche regeering, om dien indruk uit te wisschen, het initiatief moet nemen om een internationaal congres ter bestrijding der anarchie bijeen te roepen. Reeds lang heeft Rusland gemeenschappelijke maatregelen gewenscht tegen socialisme, nihilisme en anarchisme, maar het kan nauwelijks hopen, dat Frankrijk onder de tegen woordige omstandigheden daartoe den eersten stap doet. Sedert een generaal aan het hoofd der regeering van Duitschlaud staat, schijnt het moeielijk te zijn l'ruisisch minister van oorlog te blijven. Den 8 April 1889 werd generaal Bronsart von Schellen- dorf vervangen door generaal Von Verdy en reeds den 4 October gaf hij zijne portefeuille over aan generaal Von Kaltenborn-Stachan. Ook deze is thans zijne portefeuille moede. HH. MM. de Koninginnen zullen van den 21 tot en met den 23 Juni te Groningen verblijven, om den 24,ten te vertrekken. Een groot verlies heeft onze nijverheidswe- reld getroffen. Zaterdagavond 11 uur is plotseling te Groningen overleden Willem Albert Scholten, geb. 6 Oct. 1819 te Loenen op de Veluwe. Zijn eerste fabriek vestigde hij te Groningen in 1841 en hij kwam zelf in 1861 daar wonen. Thans was hij eigenaar van 24 fabrieken en 31 boerderijen. Hij was stichter der Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaat- scbappij, van de GroningerRotterdamsche Stoomb. mij., van het Kiuderziekenhuis enz. In de provin- cie Groningen was hij de hoogst aangeslagene. Zijne veelzijdige verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw in 1870, van het Legioen van Eer in 1878, van de Stanislasorde in 1883. Zijn eenige zoon J. E. Scholten zal hem als bestuurder der groote nijverheids ondernemingen opvolgen. hooren verhalen, dat haar overgrootpapa in een vergulde koets had rondgereden langs 's heeren straten. En bij grootpa dreunde het geheele huis als de zilverbak viel, welk ongeluk nog al eens scheen plaats te hebben gegrepen juist als er bo- zoekers waren. En dan had grootmama bitter zich beklaagd, dat die domestieken een kruis waren en dat zij zelfs het zilveren tafelgereedschap zouden vermorselen als daar eenige mogelijkheid op bestond. Daar klonk het klingeling aan de voordeur, en het loopmeisje, voor den ganschen avond in dieust genomen, borg handig een appel, in welken zij juist gebeten had, in haar zak en slofte uit het keukentje het korte smalle gangetje door naar de voordeur. Mevrouw Lis, geboren Uitdrager en mejuffrouw Josefine Adeler heetten de eerste genoodigden, die binnen traden en hartelijk werden begroet door de gastvrouw. Beiden ontdeden zich van hare over- kleedij, die door het loopmeisje werd overgenomen, maar niet dan nadat mevrouw Lis het kind ge- vraagd had of zij eerst even haar handjes mocht zien, door welke omstandigheid het gelaat der gastvrouw nog hooger werd gekleurd. Maar op voorbeeldige wijze betoonde zij hare verontwaardi- ging bedenkendehet zijn mijne gasten, en zij was, terwijl men plaats nam, juist op het punt om uit te roepen En wat zeggen de dames daar nu van U weet het immers toch ook al toen het De eerste Meidag is, voor zoover thans bekend is, op eene uitzondering na, het gansehe land rustig afgeloopen. Leeuwarden alleen maakt eene uitzondering. Daar hadden de zuivere sociaal-democraten elkaar rendez-vous gegeven. De meeting zelve, die werd bijgewoond door een 40tal vereenigingen met naar schatting 1500 leden, verliep ordelijk. Domela Nieuwenhuis en Fortuin voerden hier het woord. Toen na afloop van de meeting de optocht werd georganiseerd, werd een rood vaandel onthuld. Daardoor werd het verbod van den burgemeester overtreden, waarom de politie het wilde beletten. In den oploop, die daardoor ontstond, werd een veldwachter mishandeld, doch door zijne kameraden outzet. Een volkshoop, voornamelijk Leeuwarders, ging daarna naar het Hofplein en toonde zich onwillig om daar uiteen te gaan. Het plein werd daarop ontruimd door de politie, geholpen door de militaire macht. Vier personen werden gevangen genomen. Het bleef verder den ganschen dag woelig. Hier en daar ontstonden oploopen en werden vensterruiten ingeworpen, terwijl de politie met steenworpen begroet werd. Patrouilles doorkruisten de stad en hielpen de politie de orde handhaven. Op de andere plaatsen in de provincie Friesland, waar meetings en optochten gehouden werden, geschiedde dit zonder verstoring van de orde. Te Amsterdam werden twee meetings gehouden, in Plancius (Plantage) en in Constantia (Rozen- gracht.) Na afloop van de vergaderingen werden optochten georganiseerd, die elkaar op den Binnen— Amstel ontmoetten, waarna men gezamenlijk naar Constantia terugging. Hier ging men na't zingen van het vrijheidslied uiteen. De politie behoefde nergens tusschenbeide te komen. Te Haarlem werd een meeting gehouden in de open lucht, op het voormalig sportterein de Phoenix, te 's Gravenhage op een terrein aan den Bezuiden- houtscheu weg. Te Rotterdam werd vergaderd in de groote zaal van het verkooplokaal, waar de heeren Coruelissen, redacteur van Recht voor Allen, en D. de Olercq, uit Haarlem, als sprekers optraden en een vijftal sprekers van uiteenloopende richting, van de anarchie tot de orthodoxie varieerend, met hem in debat traden. De anarchist betoogde, dat een arbeidsdag van acht uur niets zal baten, en gaf de voorkeur aan alles op te ruimen en te vernietigen. De andere opponenten kwamen meer op voor den godsdienst, voor liefde en verbroederiug, voor verbetering en hervorming die van Boven behoort te komen. Te Arnhem werden meetings gehouden in het cafe Voorwaarts en op de Klarenbeeksche weide. lot afwisseling van den lofzang op den 8—uurswerk- dag werd aangedrongen op't zendpn van eene petitie ten behoeve der invrijheidstelling van Geelhielp dat niet, dan moest men hem vrij maken. klingeling aan de voordeur zich herhaalde en daar na drie nieuwe gasten binnentraden. De merkwaardigste van deze drie dames was ontegenzeggelijk zij, die met hoorde leDten op hoed en muts ds anderen vooraanschreed met de houdiug en de verwaandheid eener pauw. 't Was mevrouw Bels, eene geborene Chatillon. Zij was gewoon zich over niets zoozeer te ergeren als over het feit, dat hare eigene familie zich zoozeer vergeten had, om haar geslachtsnaam zoo potsierlijk teschrijven. W as het dan niet van algemeene bekendheia, dat zij eene afstammelinge was uit het hoogheerlijk, vorstelijk huis der Chatillons, dat, naar zij zeker wist, aan Frankrijk zijne koningen had gegeven en dat voorts aan alle koninklijke en keizerlijke fami- lien van gansch Europa was vermaagtschapt. Menig- maal had zij in vroegere dagen haar vader of liever papa daaro/er aangesproken en hem willen dwingeu voortaan weer te schrijven Chatillon. Maar papa een dikke goedige kruidenier met een wit laag boezelaartje voor en een zwart kapje op zijne grij- zende haren, begreep volstrekt het belang daar van niet en lachte dan onnoozel en meende, dat zijne mooie dochter maar haar best moest doen om een prins, of als het niet anders kon een hertog aan haar snoer te krijgen, maar liefst een Hollandsche want dat vreemde gekoeter in het Fransch daar ron hij niet mee terecht. En alzoo was het verklaarbaar, dat deze dame de beide andere vooraanging en in de schaduw TEtt VElZEVSdlE 1(11 IUV! Kit blait verscliijnt IlinsilHi;- en Vrijilagavond bij den iiitjjever A X K E 8 A W K E te Ter Hieuzen* DOOR J. AAA KEIl HOEVEV.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1