Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2814. Zaterdag 30 April 1892. 32e Jaargang. «u deze couraut behoort een bijvoegsel. PQKKEN-EPIDEMIE. Binnenland. ABONNEMENT- FEUILLETON TER M.I/TYSdlE (OIRAYT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■•it bla.ct verscliijnt ■Musclar- en Vrijda^avond bij den nitg^ever Jf. VIS II E s A A II E te Ter Meuzen. Uit overweging dat in meerdere gemeenten van het Rijk en ook elders de pokken epidemisch verbreid zijn, wordt inenting en herinenting, waar- toe thans minstens eeninaal 's maands gelegenheid wordt gegeven, bijzonder aanbevolen. Ter Neuzen, 29 April 1892. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. De Belgische regeering neemt omvangrijke voor- zorgsmaatregelen, zoowel in het Henegouwsche als in het Luiksehe gebied, ter zake der Mei-betoo- gingen. Op vele plaatseu van het Maasdal heeft het den schijn, alsof er een staat van beleg heerscht, daar alle wegen, die naar Luik voeren, bewaakt worden. Gewapende patrouilles doen dienst bij fabrie- ken en kolenmijnen de scbutterij is tegen Zondag mede onder de wapens geroepen. Het oordeel der bevolking is ongunstig, daar zij van meening is, dat de overheid door haar overdrijving geweldda- digheden als 't ware uitlokt. Over 1 Mei schijnt men voorloopig althans te Berlijn vrij gerust te zijn. Het zal er wel zeer druk wezen, en aan betoogingen voor den achturigen werkdag zal geeu gebrek zijn, maar men vleit zich met een rustigen afloop. De Keizer is weer aan 't rondtrekken. Na zijn visite aan den Saksischen groothertog te Eisenach, is hij naar het Saargebied gereisd oin het beloofde bezoek bij den vrijheer Von Stumrn, een der groote industrieelen der streek, op het kasteel Halberg te brengen. Aan de halte Bischmisheim stapte hij af en werd door talrijke deputaties en „Kriegervereine" feestelijk outvangen. Hij bezichtigde de werkplaatsen en logeerde op Halbergden volgenden rnorgen deed hij natuurlijk in de vroegte het garnizoen van het naburige Saarbriicken alarmeeren, dat hierop langs het kasteel Halberg voorbijtrok. Tegen den middag reisde Wilhelm II over Bingerbriick terug. Eerst werd nog een bezoek-te Schlitz bij Graaf Gorrtz gebracht, daarna vertrok hij van daar naar Schwerin voor de begrafenis zijner tante, vervolgens wordt de reis naar Meppen voortgezet. Uit Sofia maakt men melding van de ontdekking van een complot, dat ten doel had een aanslag tegen den sultan en tegen vorst Ferdinand te ondernemeu. De politie vond te Roestschoeb in de woning van een Armenier 14 bommen, die met een ontplofbare stof en met ijzerspiinters waren gevuld. Tengevolge daarvan werden 15 personen in hechtenis genomen. In andere plaatsen zijn DOOR G. J. V AX IIKU IIOEVEK. 6) Stil, Thor zei de jager tot den dog, die bij het zien van vreemdelingen, zij het ook onder ge- leide van zijn meester, woest uitvielstak met zijn gezelschap het geplaveide binnenplein over en klopte toen aan een klein poortje, gesloten door een stevige eikenhouten deur, terzijde van den half verwoesten, breeden hoofdingang. De deur ging open en op den drempel vertoonde zich de bejaarde knecht, wiens gelaat, schier geheel met een stoppeligen grijzen baard overdekt, er zeer weinig uitlokkend nitzag. Mijnheer klonk het op verbaasden toon uit zijn mond, en hij wees tegelijk op de kinderen. Ja wel, ik ben het zelf, Hendrik zei de jager zacht glimlachend. Laat mij met mijn gezelschap binnen, als je wilt. Hendrik ging in klimmende verbazing ter zijde en liet zijn heer met de zijnen door. Voorafgegaan door den ouden heer kwamen de kinderen thans in een nauwen donkeren kronkelenden overwelfden gang. Hoe verblijd ook dat aan hare nieuwsgierigheid werd voldaan, vond het meisje het hier toch wel wat akelig en dachtouwillekeu- mede huiszoekingen gedaan. De Armeuier die gearresteerd is, onderhield gemeenschap met twee Bulgaarsehe uitgewekenen. Het onderzoek moet hebben getoond, dat een deel der bommen te Konstantinopel zou worden gebruikt voor een aanslag tegen vorst Ferdinand. Bij de jongste verkiezing in Denemarken hebben de radicaleu den slag verloren. In het Folkething bezat de rechterzijde 25 zetels en won uu 5 de gematigd liberalen kwamen van 38 op 43, terwijl de radicalen van 39 op 28 daalden. De gematig- den zijn nu het sterkst, de radikalen het zwakst vertegeuwoordigd. De groote meerderheid van gematigden en conservatieven zal nu samen regeeren en zonder twijfel zal Estrup huu naar de oogen zien. De radicaleu hebben vooral bun ondergang bewerkt door zich tegen alles te verzetten wat maar van de regeering uitging, zelfs tegen de wetsontwerpen van vooruitstrevenden aard. De rnacht der radicalen is geheel gebroken, te meer daar zij zich ook nog gesplitst hebben. Drie sociaal-democraten, die tot dusverre lid van het Folkething waren stemden met de linkerzijde. In de Zuid-Amerikaansche republiek Venezuela staan de zaken voor den president Palacio zoo, dat hij veel gevaar loopt het lot van zijn collega Balmaceda in Chili te moeten deelen. Ofschoon Palacio in 1892 moet aftreden, is hij niet van plan zulks te doen. Nu wil generaal Crespo zijn zetel inuemen en heeft eene macht om zich heen verzameld. De op Palacio afgezonden officieren liepen over, in vele regimenten hadden muiterijen plaats, bommen ontploften in het paleis van den president te Caracas en de aanbangers van generaal Crespo maakten van de verwarring gebruik om de gevangenissen te opeuen en hunne vrienden in vrijheid te stellen. Palacio stelde zich zelf aan het hoofd van een leger en rukte op tegen generaal Mora, een onder- bevelhebber van Crespo. Vele gevechten hadden plaats en volgens de laatste tijdingen zouden de regeeringstroepen volkomen zijn gestagen en zich in wanorde naar het zuiden hebben teruggetrokken, terwijl hun aanvoerder de wijk nam naar de haven- plaats Puerto-Cabello. Alle weerbare manschappen zijn opgeroepen, handel en bedrijf staan stil en vele maunen hebben de wijk genomen om aan de conscriptie te ontsnappen. Ook daar dus weer een strijd van geueraals tegen generaals, die elk voor zich belust zijn op den presidentszetel, De correspondent der N. R. Ct. te Londen seint, dat H. M. de Koningin-Regentes aan Koningin Victoria, die eergisteravond te Darmstadt is aan- gekomen, eene dringende uitnoodiging gezonden heeft, om op hare doorreis naar Vlissiugen aan rig aan de spookgeschiedenissen, welke de kinder- meid haar natuurlijk had verteld zag rond of zij ook al geesten zag en drong zich dichter aan tegen Enno, die, hoewel ook wel een beetje bang, zich als een kloek ridder wel wachtte zulks aan zijne dame te laten bemerken. Aan het einde van dien gang ontsloot de oude heer voor hen een deur en zij betraden een ruime, kille zaal, die er ook alles be halve vriendelijk uitzag, want de hooge boog- vensters bijna geheel dichtgemetseld, lieten slechts een spaarzaam licht door, en de naakte steile wanden met hun ledige nissen zagen dreigend op den voorbijganger neder, alsof zij zich zoo aanstonds op hem wilden werpen. En toch, wie weet, welke schitterende festijnen in een vroegere eeuw deze waDden hadden aanschouwd hoe zich daar binnen een bontkleurige menigte van hoofsche jonkers en jonkvrouwen verdrong, terwijl wellicht uit die nissen de standbeelden der geharnaste voorvaderen op dat gewoel nederzagen. Zeker is het evenwel dat thans van dat alles hier niets te bespeuren was en de kinderen het hier nog akeliger vonden dan in den donkeren gang, en steeds schuwer om zich heen zagen. Hun begeleider evenwel stapte zonder naar rechts of links te zien, stevig voorwaarts de lange zaal door en opende toen weder een lage deur, die in een hoek was aangebracht, en toegang verleende tot een ander vertrek, ook nog ruirn op zichzelf, maar klein in vergelijking der reusachtige zaal. een luncheon of een middagmaal de gast van Koningin Emma te zijn. Koningin Victoria heeft deze uitnoodiging aaugenomen, en er worden nu schikkingen getroffen omtrent den loop der treinen, om de sainenkomst der beide Koninginnen mogelijk te maken. Het koninklijk jacht //Victoria en Albert" komende van Portsmouth, wordt a. s. Zondag te lissingen verwacht, en zal Maandag avoud waar- schijnlijk in de haven komen, ten einde Dinsdag de Koningin van Engeland in te schepen. De circus van Carre te Amsterdam leverde Woensdagmiddag een feestelijken aanblik op. De Koninklijke loge schitterde van rood en goud en prijkte met kroon en wapens. In de arena waren in gekleurd zaagsel kunstig de wapens van Nederland, Waldeck-Pyrmont en Amsterdam geteekend, zoodat het geheel een schitterend tapijt geleek en aan beide zijden van het tooneel waren tropheeen van vlaggedoek en wapens aangebracht. Kort nadat de vorstelijke personen hadden plaats genomen, werd een aanvang met de voorstelliug gemaakt. De Romeinsche Post met 8 tijgerhengsten door Adolf Carre gereden, viel zeer in den smaak der jonge Koningin, die levendig in de handen klapte. Daarna was aan de beurtde opvoering van eenige episodes uit het bekende Rembrandt-ballet. Terwijl met de gewone vaardigheid de toebereidselen werden gemaakt, raadpleegde de kleine Koningin, door hare moeder hierop opmerkzaam gemaakt, geruimen tijd het haar overhaudigde keurig bewerkte pro- gramma. Voorgesteld zouden worden //Het •Sprookje," de groote optocht en het kinder-orkest. Schepte de jeugdige Koningin in /,het Sprookje" reeds veel behagen, vooral nam de optocht haar aandacht geheel in beslag. Bij het verschijnen van den zegewagen met het borstbeeld van Rem brandt gaf zij het sein tot een algemeen applaus. Meermaien raadpleegde zij hare moeder omtrent de beteekenis van een of anderzoo vroeg zij bij de verschijning van Rembrandt in de zwarte kleeding te paard nieuwsgierig „Wie is dat P" En ook hier waren het de kleine pony's waarin de kleine Koningin in het bijzonder behagen schepte. Gedurende de pauze deed de Regentes den heer Carre bij zich ontbieden en betuigde hem hare hooge tevredenheid. Maandagavond overleed te Zierikzee op 63ja- rigen leeftijd Mr. J. Moolenburgh, lid der Eerste Kamer voor de provincie Zeeland. Eene langduri<*e ziekte sleepte den waardigen man ten grave, door wiens afsterven zijne woonplaats Zierikzee niet alleen maar de geheele provincie Zeeland een zeer groot verlies lijdt. Voor Mr. Moolenburgh in 1883 lid der Eerste Kamer werd, was hij tal van jaren lid van de Prov. Staten waartoe hij in 1853 was verkozen. Bovendien bekleedde hij de betrekkingen van notaris en voorzitter der Zeeuwsche landbouw- maatschappij, terwijl hij voorts nog ijverig werk- zaam was in verschillende betrekkingen van meer plaatselijk belang. In alien echter onderscheidde hij zich door zijne heldere adviezen, zijn onpartijdig oordeel, zijn humanen omgang en zijne groote kennis van zaken. Hij was bovendien een krachtig voorstander van de liberale beginselen. Mr. Moo lenburgh zal dan ook ongetwijfeld in zijne omgeving zoowel als daar buiten diep betreurd worden. Naar aanleiding van feiten, ter kennis geko- men van de eerste afdeeling der Staatscommissie van arbeids-enquete, aangaande het beheer van sommige fondsen en maatschappijen tot uitkeering bij ziekte en overlijden, roept de afdeeling voornoemd alien op, die in staat mochten zijn, uit eigen er- varing bijzonderheden mede te deelen omtrent be- paalde te dier zake betrekkelijke feiten, met name royement ondanks geregelde betaling der contributie en niet-uitbetaling van een deel of van het geheele bedrag der bedongen uitkeering, om daarvan voor den 15 Mei e. k. opgave te doen hij desver- kiezende ongefrankeerden brief aan het adres der Staatscommissie van arbeids-enquete, le af deeling, 's Gravenhage, 36 Parkstraat. De afdeeling zal vermoedelijk voor de laatste maal op deze wijze aan belanghebbenden gelegenheid geven, haar met feiten van bovenbedoelden aard in kennis te stellen. Naar men verneemt, zullen de buitengewone opzichters van den waterstaat, waaronder er velen zijn die, eveneens als de opzichters in het vaste korps, groote districten hebben, langzamerhand opgeruimd worden, waarmede eene districtsver- vmi de opzichters in het vaste korps gepaard zal zijn. Wanneer deze laatsten hunne werkzaamheden niet afkunnen, of wanneer nieuwe werken onder huu toezicht uitgevoerd zullen worden, zullen gedurende den duur dier werken aan hen worden toegevoegd buitengewone opzichters, waarvan de bezoldiging op f 50 's maands is vastgesteld. De voorgenomen vereeniging van Christ. Ge- reformeerden en Ned. Girefermeerden (doleerenden), waaromtrent men op de in Juni a.s. te Amsterdam te houden Synode zal beslissen, schijnt naar men ons doet opmerken nog niet zoo zeker te zijn als men zoo oppervlakkig wel zou meenen. Bhjkens de stemmen, die er in sommige bladen dier richtingen opgaan, laat het zich aanzien, dat men een nieuwe afscheiding, als die van 1834, te gemoet gaat bij de Christ. Ger. Kerk. Reeds heeft de Christ. Ger. gem. van Waddingsveen zich van de Christ. Ger. Kerk afgescheiden en zich bij den Minister van Justitie als zelfstandige Christ. Ger. gemeente naar het Reglement van 1869 be- kend gemaakt. Het laten vallen van dat reglement uamelijk, hetwelk de rechtszekerheid van de kerke- lijke goederen der Christ. Gereformeerden waar- Het was hier iets vroolijker, daar de zonnestralen hier konden doordnngen door twee boogvensters, die evenwel zoo hoog waren aangebracht, dat een volwassen man van middelbare lengte zelfs staande er oumogelijk door kon zien naar buiten. Overi- gens zag het er ook eenigszins gezelliger uit, daar een tapijt op den vloer was gespreid en de noodigste meubelen niet ontbraken. Zelfs waren er eenige sieraden. Zij bestonden in een wapenrek boven den schoorsteen met zeer fraaie geweren en sabels en in een prachtig gebeeldhouwde schrijftafel. Daar boven hing aan den wand een oragekeerde schilderij. Hendrik riep oom, hebben we voor de kinderen ook wat in huis Wat verlangt mijnheer? was Hendriks niet onnatuurlijke vraag. lets lekkers, Hendrik Koude hazenpeper, mijnheer 1 Kom, Hendrik, is dat nu kinderkost? Anders weet ik niets te bedenken, grommelde de oude. Koekjes of zoo iets, bedoel ik. Dat weet mijnheer wel, dat wij geen mannen zijn om koekjes te eten. Zoo is t, Hendrik. Nu, kinderen, komt dan morgen weer aan de poort. Dan zu! je lekkers van mij hebben. Is dat goed? Heerlijk, oom juichte Dora. Maar, ging zij voort, wat vind ik dat raar, dat u die schilderij verkeerd hebt hangen. Oom verbleekte en de hand, waarin hij de buks, die hij van den schouder genomen had, vasthield, trilde. Zoo, kind zei hij somber en terstond daarop Gaat nu maar weer spelen. Hendrik zal je buiten de poort brengen, en morgen zal ik je een zak met lekkers geven. Maar komt geen van beiden o°it de poort binnen zonder mijn verlof, <*oed verstaan Dora en Enno knikten toestemmend bij de laatste woorden, die hen verschrikten door den strengen toon op welken zij werden uitgesproken. Toen drukte oom een kus op Dora'tS voorhoofd en beval Hendrik de kinderen naar buiten te brengen. Zij zeggen, dat oom zoo raar is, maar ik vind hem goed, verklaarde Dora aan haar jeugdigen vriend met groote deftigheid en beslistheid. °Vindt jij dat ook niet, Enno Enno betuigde, dat hij van helzelfde ge- voelen was. Ik vind alleen raar, dat oom die schilderij verkeerd hangt. Zoo kan niemand er iets van zien. Daar zal je oom zeker zijne redenen voor hebben, verklaarde Enno op een toon, die niet geheel van wijsneuzigheid was vrij te pleiten. Daarop liepen de kinderen op een draf naar huis, om nicht Christine te vertellen wat hun overkomen was en inzonderheid van den zak met lekkers, die hun was beloofd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1