Joor Vaderland en Zoning." VACCINATIE. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Advertentien. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. „Wetenschappelijke Berichten. z. be be rf i.i i i ini te r\. a a Ondertrouwd CARL KOCH en Ondertrouwd JOHAN KAREL RIBBENS en liME* Ook namens mijne familie betuig ik mijnen dank voor de deelneming bij het overlijden mijner geliefde echtgenoote on dervonden. Gelegenheid tot gratis vaccinatie te TER NEUZEN in het ziekenhuis aldaar 's middags een ure. Scherpschutters-vereeniging Aan het derrte rijksopvoeclingsgesticht voor jongens, te Ommerschans te stichten, zal de naam gegeven worden van //Gesticht Avereest." Er zal een^geheel nieuw gesticht worden gebouwd, inge- richt voor 160 jongens in het hoofdgebouw en voor 80 in zijgebouweD, met alkoven voor slaapzalen. Verder zal het gebouw bevatten een ziekenzaal en woningen voor directeur, adjunct-directeur en le bewaarder. Ook wordt er eene touwslagerij ingericht, waarvoor eene geheele nieuwe baan wordt gemaakt. TER NEUZEN, 22 April 1892. In de heden alhier gehouden vergadering der kiesvereeniging ,/Burgerplicht" is tot bestuurslid kerbenoemd de heer M. J. van Vessem, te Axel en in eene vacature benoemd de heer J. C. M. Hartman te Zaamslag, terwijl met algemeene stemmen besloten is bij de a. s. verkiezing van 4 leden voor de Provinciale Staten slechts een candidaat te stellen n.l. den heer Mr. J. G. van Deinse te Hulst. Bij advertentie daartoe opgeroepen kwamen gisteren avond een dertigtal belangstellenden samen op de bovenzaal van het Hotel de Commerce" alhier tot het oprichten eener afdeeling der schippersvereeniging //Schuttevaer". De heer J. A. van Boven, burgemeester, nam daartoe uitgenoodigd, welwillend de leiding der vergadering op zich. Na opening schetste hij in het kort het doel en streven der vereemging ^Schutte- vaer" en wees hij op de vele goede resultaten, die het werk sedert jaren bekroonden. Van groot belang achtte hij het dan ook, dat in een streek als deze, in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin //Schutte vaer" nog niet vertegenwoordigd is, eene afdeeling werd gesticht. Vooral heeft deze alle reden van bestaan en kan deze hoogst nuttig zijn voor de belangen der binnenvaart, daar hier tal van schippers wonen en in onze onmiddellijke omgeving de mosselvangst in onze wateren aan velen bestaan verschaft. Hij bracht daarom hulde aan den heer J. Tollenaar op wiens initiatief deze vergadering is belegd. Daarna gaf spreker lezing der statuten, waarna dadelijk 28 aanwezigen als lid toetraden. Met groote meerderheid van stemmen werd alsnu gekozen tot voorzitter de heer J. A. van Boven, tot bestuursleden de heeren J. Tollenaar, B. van Eck en F. Dooms en tot secretaris-peuningmeester de heer P. J. van de Sande. In verschillende bladen werd dezer dagen medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering aan de Belgische uitlevering gevraagd had van 2 personen verdacht van den beruchten diefstal bij de wed. Dieleman te Zaamslag. Dit bericht kunnen wij geheel tegenspreken. Trouwens levert in een zaak, zooals deze thans nog is, een Rijk zijn eigen onderdanen niet uit en kan dus van een aanvraag geen sprake zijn. Bij het in de vorige week gehouden examen voor roeier der dranken zijn geslaagd de navolgeude commiezen bij 'a rijks belastingen, t. w. die der 4a° kl. T. Roorda te Koewaeht, A. J. W. Korff te Philippine, P. Lauret te Ter Neuzen, J. de Boet en P. F. Leenknegt te Sas van Gent. Te Breda zijn bij het examen voor vrije en ordeoefeniugen geslaagd de heeren H. R. Karstel te Zuiddorpe, N. J. Imandt te Hulst en W. A. Imandt te St. Jansteen. Woensdag werd alhier aanbesteed het bouwen van een wagenhuis en varkenshokken op de hofstede van mej. de wed. Cortvriendt, bewoond door A. Dieleman. Hiervoor schreven in de heeren Ver- meulen en Kooman, te Sluiskil, voor f 1850 C. Platteeuw, te Hoek, voor f 1835,50 W. Nieuweling, te Ter Neuzen, voor f 1743,50 P. A. Mielen, te Ter Neuzen, voor /"1740 Duij- vestein en Wisse, te Zaamslag, voor f 1685 M. Robijn, te Hoek, voor f 1677,05 en J. van 't Hof, te Hoek, voor f 1650. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. |In de tweede helft der maand Maart is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres vanD. Leaton, Shields. Zaamslag. Op het akte-examen voor onderwijzers te Middelburg is jl. Woensdag o. in. geslaagd, de heer W. D. de Vries alhier, kweekeling aan de Rijks-normaallessen te Axel. Koewaeht. Dinsdagnamiddagspeelden tweekleine kinderen, broertje en zusje, in de nabijheid van een waterput. Het jongentje, een ventje van een jaar of vier viel er in. Het meisje hierdoor ver- schrikt begon om hulp te roepen en trachtte haar broertje te redden; doch met het ongelukkig gevolg dat ook zij te water geraakte. Eene vrouw, welke daar in de nabijheid werkte kwam op het angstge- schrei toegeloopen en redde spoedig het kleine meisje. Toen eerst bemerkte zij, dat er nog een kind in lag. Moedig begaf zij zich nogmaals in den put en haalde den reeds gezonken knaap uit het water. Eerst meende men, dat het kind gestorven was, doch door loepassing van de bekende methode werden de levensgeesten weder opgewekt en is het thans buiten gevaar. De moeder gevoelde zich daardoor geheel ont- stemd. Doch alien troostten haar met de gedachte, dat zulks wel veranderen zou, als het kind grooter en wijzer werd, en de feestelijkheden gingen on- yerdroten haar gang. (Wordt vervolgd) Men schrijft ons uit het land van Cailzaml Eene vorige week schreven wij, dat een Bel gische landbezitter een deurwaarder zond naar een landbouwer om achterstallige pachtpenningen te innen of beslag te leggen op diens inboedel, en hoe die inbeslagneming geschorst werd. Thans moet gemeld worden, dat voor het einde van den uitsteltermijn bij den pachter op nieuw de deurwaarder verscheen, die nu op vee, vruchten enz. beslag legde. Ook bij een anderen pachter van den zelfden eigenaar is een paar dagen later insgelijks alles opgeschreven. De handelwijze van sommige Belgische grond- eigenaars schijnen van weinig menschelijke gevoelens te getuigen. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 April de volgende vonnissen uitgesproken. F. v. d. B., oud 50 j., landbouwer te Houtenisse, is wegens overtreding der belasting op de honden te Hontenise ontslagen van rechtsvervolging. P. C., oud 58 j., zonder beroep te Graauw, is wegens bedelarij veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. Zooeven kregen wij, schrijft de Opmerker, een van de lang verwachte dubbeltjes te zien, met den beeldenaar van "Koningin Wilhelmina. Hoewel wij niet verwend zijn in dit opzicht, is dit werkstuk van's Rijks munt toch zoo beneden alles, dat wij er niet o.-er kunaen zwijgen. Ten eerste is het kopje, de gelijkenis daarge- laten, slecht van teekening en slecht gemodelleerd zonder eenigen smaak is het als een uitgeknipte pleister op de munt geplaktverder is het omschrift //Wilhelmina Komngin der Nederlanden" slecht verdeeld en slordig uitgevoerd de letters vallen bijna alle voorover, zelfs het kartelrandje is ongelijk. Als verontschuldiging zullen wij maar aannemen, dat men bevreesd is geweest iets te maken dat nog mooier was dan de nieuwe postzegels, die dan minder gunstig zouden afsteken. Het is wel treurig dat van deze gelegenheid voor 's Rijks munt om eens iets moois te maken zoo slecht gebruik is gemaakt. Wij voor ons verkiezen de oude dubbeltjes, waar meestal in het. geheel Diets op te zien is. In de Begijnesteeg te Haarlem werden Woens- dagmorgen twee lijken gevonden, dat van een 56-jarigen man, Van Wijk geheeten, en dat van de 70-jarige vrouw Geylvoet. Dinsdagavond had Van Wijk aan de vrouw een bezoek gebracht en, naar uit het onderzoek blijkt, moeten zij door kolendamp bevangen en gestikt zijn Toen men later het kleine vertrek openbrak, lag hij voor voorover op den stoel, ter- wijl de vrouw op een stoel zat. Hun dood is blijkbaar alleen aan een ongeluk toe te schrijven. Men meld uit Wageningen In December 1891 vestigde zich hier het gezin van B. S. be- staande uit man, vrouw en drie kinderen S. had reeds 47 jaar te Opheusden gewoond, toen hij zich hier kwam nederzetten. De vorige week werd hem de huur opgezegd en hij zijn woning uitgezet. Na eeu nacht op het gras geslapen te hebben, werd hij enkele dagen door den commissaris van politie gehuisvest en Zaterdagmorgen werd het gezin met den armelijken inboedel per kar Daar Opheusden vervoerd doch nauwelijks was het aldaar aange- komen en een gedeelte van het huisraad ontladen, of de burgemeester gelastte bij monde van den veldwachter, de terugreis te aanvaarden. Hieraan werd gevolg gegeven en zoo kwam men weer in Wageningen aan, om 's avonds opnieuw de reis naar Opheusden te ondernemen. Toen nu B. S. daar voor de tweede maal was aangekomen en hij ging zoeken naar een gepaste woning, werd door eenige personen uit Opheusden zijn geheele inboedel van de kar gehaald, in een sloot geworpen en vernield zelfs het laatste brood van 't ongelukkig gezin werd oneetbaar gemaakt. Zoo beroofd van zijn have en goed, moest het gezin den ganschen nacht op den dijk onder den blooten hemel doorbrengen, daar niemand zich zijn lot aantrok en men zelfs hun een dronk waters weigerde. Den volgenden morgen l»ten Paaschdag ging het weer naar Wageningen terug waar de daaropvolgende nacht opnieuw onder den blooten hemel werd doorgebracht. Thans gaat het gezin voor de derde maal naar Opheusden. Een misdadig en bloedig tooneel is Woensdag voormiddag tusschen 10 en 11 uur voorgevallen in het laboratorium van de apotheek der firma Moet, op het Plein te 's GraveDhage, gedrtven door den apotheker B. J. C. de Wijs, als gerant der firma. Tegen gemeld uur ontwaarde de knecht, kijkende door het ruitje van de scheikundige werkplaats, dat zijn patroon zich daar in weerloozen toestand bevond met tal van bloedende wonden aan hoofd en polsen. De toegang tot die localiteit werd hem belet, daar de deur op slot was. Da delijk werd de politie gehaald en met behulp van een moker slaagde men er in de deur open te breken. Men vond toen den heer De Wijs, badende in bloed en schier bewusteloos. Wat was er gebeurd Men weet dit er van, dat de heer De Wijs dezen ochtend in het laboratorium met den apothekersbediende Vrouwenvelder bezig was met het distilleeren van vloeistoffen voor de apotheek. Men vermoedt dat de apothekersbediende, wien over eeDigen tijd zijne betrekking was opgezegd, nadat hij 23 jaar in de apotheek werkzaam is ge weest, alleen zijnde met zijn patroon, zich hierover den heer De Wijs, heeft willen wreken. Het is gebleken, dat hij hem heeft aangevallen met het hakmes, in het laboratorium voorhandeo, met welk scherp werktuig hij zijn meester zes vleeschwonden heeft toegebracht op het hoofd en aan de polsen, dat de bediende daarna de werkplaats verlaten en zijn patroon opgesloten heeft, hem alzoo in hulpe- loozen toestand achterlatende. Na aldus zijn wraak op zijn heer bekoeld te hebben is hij naar den zolder geijld alwaar de man door ophanging een einde aan zijn leven maakte, op die wijze de misdaad uitwisschende. Onmiddellijk nadat men den verwonde had bereikt, zijn de wonden, zoo goed als't onder deze omstan- digheden kon, verbondeu en is hij naar 't zieken- huis overgebracht. De kwetsuren zijn gebleken niet van levensgevaar- lijken aard te zijn. De dader die zich zelf executeerde, was gehuwd en huisvader van een gezin van vier kinderen. Het laat zich begrijpen, dat, toen deze aanslag op het leven van den heer De Wijs buiten bekend werd, een talrijke raenigte zich voor de woning op bet Plein verdrong. Alles wijst er op dat het slachtoffer zich gedu- rende den aanval hevig en koelbloedig heeft ver- weerd totdat zijn aanvaller, door angst gedreven, de bijl er bij neerlegde en uit vrees voor ontdek- king zich ging van kant maken. Een en ander schijnt vooraf zorgvuldig te zijn overlegd, zoodat hij in alles met voorbedachten rade heeft gehandeld. Verleden Zondag meldde zich een net gekleed onbekend persoon bij den oud-Minister van Finan- eien Marianno Carvalho te Lissabon aan, verzoekende dezen alleen le mogen spreken. Bij hem toegelaten, haalde hij onverhoeds een revolver uit en, op het hoofd van den heer Carvalho aanleggende, eischte hij eene som van 500 milreis (ruim f 1300.) De heer Carvalho, ziende dat hij met een krankzinnige te doen had, stelde hem een deel van het bedrag ter hand en zeide hem het overige te zullen zenden. De man nam er genoegeu mee, vertrok en was spoedig in handen der politie. Uit verschillende streken van Frankrijk komen berichten over hevige sneeuwbuienMaandag woedde een zware sneeuwstorm boven Parijs, en terzelfdertijd hoorde men langs den kant van den Eiffeltoren een hevigen donderslag. In de omstreken van Parijs hebben de planten, groenten en fruitboomen zeer veel geleden. Te Amiens, Rijsel, Eppinal, Troves, Belfort enz. heeft het insgelijks gesneeuwd. Uit Dyon wordt geseiud De schade, door den vorst aangericht in de wijngaarden, was reeds groot, maar na dezen nacht is alles verloren. Het heeft hevig gesneeuwd en gevroren en al de wijnhaar- den van Chenove, Marsannay en Couchey zijn ver nield. De departemeuten der Ain, Savoie en Dauphine werden erg geteisterd. Uit Grenoble meldt men ook hevige sneeuw buien. De sneeuw lag van 5 tot 10 cM. dik op de velden. De berichten uit het -zuiden zijn even slecht. Overal onweer en sneeuwstormen. I A G E L 0 l> E N 8 T U Ii It E V. Mijnheer de Redacteur Wil s. v. p. onderstaand bericht der N. R. C. in uw blad opnemeu. De sterfte der in het instituut Pasteur tegen de gevolgen van dollehondsbeet ingeente personen neemt, blijkens de in de laatste vergadering van het instituut overgelegde statistiek, voortdurend af. In 1886 bedroeg zij nog 0,94 pet., in 1887 daalde zij tot 0,73 pet., in 1888 tot 0,55 pet., in 1889 tot 0,38, in 1890 tot 0,32 pet. en in 1891 tot 0,19 pet. Van de in 1891 uit het departement der Seine 225 ingeente personen is er met een overleden. Ook elders zijn de uitkomsten gunstig." Vs w- Z- ^at er 7an e^e ten sterft. Bij voorbaat dankende, Uw dw. dr. Van der Moer. Ter Neuzen, 22 April 1892. Van 1 tot en met 15 April. lioewarlif. Huwelijks-aangiften. 8 April. Petrus Joannes Thuij, oud 25 j., jm. en Angelica Maria de Nijs (van Stekene, Belgie), oud 24 j., jd. Victor Ilellens (van Moerbeke, Belgie), oud 23 j., jm. en Maria Coleta Coone, oud 20 j., jd. Petrus de Dauw, oud 29 j., jm. en Seraphina de Winne, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 April. Cerilus Josephus Domi- nicus IJsebaert (van Moerbeke, Belgie), oud 30 j., jm. en Ludovica Temmerman (van Stekene, Belgie), oud 24 j., jd. 8 April. Antonius de Caluwe, oud 24 j., jm. en Philomena van den Berghe (van Stekene, Belgie), oud 28 j., jd. Geboorten. 9 April. Alphonsius, z. van Philomena van Bunderen. 11 April. Coleta Josephina, d. van Charles Louis Ignatius Wijnacker en van Rosalia de Koninck. 12 April. Melanie Marie, d. van Aloijsius Miggens en van Maria Theresia Raes. Sidonia Maria, d. van Edinnondus Bonte en van Maria Delphina Breijaert. 15 April. Delphina Maria, d. van Alphonse Misseghers en van Joanna Theresia Noens. Eme- rence Antonia, d. van Benignus de Maeijer en van Maria Louisa de Bruijne. Overlijden. 14 April. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. geslacht van Jozefus de Wolf en van Amelia Vervaet. Xaaiuslasr. Huwelijks-aangiften. 7 April. Jan Bakker, oud 21 j., jm. en Elizabeth Hamelink, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 April. Abraham van Hoorn, oud 21 j-, jm. en Elizabeth Hamelink, oud 21 j., jd. Daniel Wisse, oud 27 j., jm. en Henderika Wisse, oud 24 j., jd. 14 April. Marinus de Jonge, oud 23 j., jm. en Suzanna Verhelst, oud 18 j., jd. Geboorten. 3 April. Arie, z. van Jacobus Schoonakker en van Elizabeth Verpoorte. 5 April. Jacob, z. van Pieter van den Berge en van Neeltje Oppeneer. 9 April. Cornelis, z. van Cornelis Hamelink en van Geertruijda de Feijter. 10 April. Adriaan, z. van Adriaan Roster en van Ebrina van I atenhove. 12 April. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. gesl. van Anthonie van Fraeijenhove en van Debora Blok. Overlijden. 5 April. Cornelia Margaretha van de Velde, oud 56 j., echtg. van Jozias Bareman. 8 April. Maria de Bruijne, oud 60 j., echtg. van Hendrik Overdulve. 9 April. Jan Rouw, oud 34 j., z. van Martinus en van Elisabeth Demenie (overl.) 12 April. Jacoba de Visser, oud 49 j., wed. van Maarten Geelhoedt. 15 April. Jacob van den Berge, oud 10 d., z. van Pieter en van Neeltje Oppeneer. Van 19 tot en met 21 April. a VLAG. NAAM. M3. Van en naar Lading. Voor Ter Neuzen 19 20 21 Eng. sch. R. 3m. sch. Eng. sch. Noor. sch. Eng. 8.s. Deveron Marie Anna An. Walters Gjendin River Lagan 392 758 356 813 2272 Charlestone Stettin Zierikzee Pors grand Londen pijpaarde hout ledig hout stukg. Van Ter Neuzen 20 Eng. sch. Eng. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. International Raleigh Londres River Clyde 543 3816 2367 2721 Londen Shields Londen idem phosph. ledig stukg. idem Voor Client s 19 20 21 Deens. s.s. Eng. s.s. Eng. barge Fra. sch. Eng. s.s. Duits. s.s. Skjald Sapphire Olive Branch Marie Spindrift Europa 4407 2438 198 285 2003 1920 Riga idem Londen St. Brien Londen Libau vlas h. en vl. lijnkoeken aardapp. stukg. vlas Van Cient s 19 20 21 Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. Deens. s.s. Eng. s.s. J upiter Peveril Shieldrake Sea Belle Aire Ravenshoe George Dittmar Antiquary Skjald Sapphire 1112 1980 3057 2152 1763 1141 1333 2915 4407 2438 Nieuwediep Kingslynn Liverpool Londen Goole idem Flensborg Leith Methil Middlesbro ledig stukg. idem idem idem idem zemelen stukg. ledig idem Van Selzaete: 19 20 Eng. s.s. Eng. brik Jessie Emelie Fanny Scot 244 695 Margete Londen ledig ballast Van 19 tot en met 21 April werden langs de Oostsluizen alhier 36 binnenvaartuigen op— en 25 afgeschut; door de Westsl. 6 op— en 1 afgeschut. Zoo de Heere wil en wij leven hopen onze geliefde ouders LKENDERT VAN DER HOOFT en SUZANNA JOLIJT, op Dinsdag 26 dezer hunne 30jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd— en kleinkinderen. Ter Neuzen, 22 April 1892. ZULMA STANDAERT. Ter Neuzen, 16 April 1892. LUBBEGIEN DE KONING. Ter Neuzen, 22 April 1892. oor ve^e ^ewijzen 7an deelneming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde echtgenoote, moeder, behuwd- en groot moe der betuigen wij hiermede onzeu hartelijkeu dank. Ter Neuzen. E. VAN DER BENT en Familie. Axel, 22 April 1892. Uit ailer naam, J. CAPPON. op Maandag, 35 April 1893, Den leden wordt kennis gegeven dat, behalve de reeds iu gang zijude wekelijksche schieting, bij gunstig weder, ook nog elken Zaterdag zal worden geschoten, aanvangende te half 5 ure. Het Bestuur EIJKE, Voorzitter. VAN ROMPU, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2