A1 g e m e e d Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2812. Zaterdag 23 April 1892. 32e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- FEUILLETON. e. vi\ unit iiueves. 4) Ill TER KIEIIZEASCHE 01 RAM Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blart verscliifnt lliimdag- en Trijda^avond bij den nitjfever J. A M OE 9 A W O E te Ter lYeuzen* folitieli Overzicht. In de Fransche Kamer vielen onlangs harde woorden over de houdiug der marine op Afrika's kust. Op de reede van Kotonoe lag de kruiser Sane, bemand met 210 matrozen, onder bevel van den kapiteiu ter zee Founder. De militaire kom- mandant van de plants, begrijpeude dat het zwakke garnizoen een aanval van den vijand niet zou kunnen weerstaan, besloot aan den gezagvoerder van het oorlogsschip hulp te verzoeken. Door middel van signalen werd nu aan den kommandant der Sane geseind 50 man te ontschepen, waarop terug werd geseind onmogelijk. De zee was kalm en de ontscheping had zonder gevaar kunnen plaats hebben. De chef van de handelsfactorij van Kotonoe verzocht nu den gouverneur zich aan boord van het schip te begeven om den komman dant op het dreigende gevaar opmerkzaarn te maken en de heer Bayol, luitenant-gouverneur der kolonie begaf zich naar de Sane, waar hij met de gewone eerbewijzen werd ontvangen, maar slaagde niet in het verkrijgen van hulp. Fournier liet een depeche van het departement van marine zien, waarin hem uitdrukkelijk verboden werd zelfs een enkel matroos te ontschepen, maar den gouverneur met zijn kauon- nen te oudersteunen. Bayol beweerde, dat in dit geval van het voorschrift mocht worden afgeweken, Fournier integendeel hield zich aan de orders, hoewel Bayol beweerde, dat Fournier toch niet kon toelateu, dat de Fransche kolonisten door de troepen van Behauzin zoudeu worden vermoord. Bayol werd een dejeuner aangeboden, maar hij gebruikte uiets. Fournier schertste zelfs met deu hachelijken toestand der bezetting. Onverrichterzake kwam Bayol weler aan wal en deelde den kommandant Perrillon den uitslag mede. In 1883 verkeerden de kolonisten te Kotonoe in een zelfden gevaarlijken toestand. Gelukkig kwam er een fregat in het gezicht, waarvan onmiddellijk, toen door signalen op het gevaar was gewezen, 50 matrozen werden ontscheept, die de Fransche kooplieaen te hulp kwarnen en hen uit hun netelige positie verlosten. Dat fregat waseen Duitsch oorlogsschip de Sophie onder bevel van den schout-bij-nacht Knorr. De Franschen mogen 't weten. Nu wij toch met onze gedachten in Afrika verwijlen, vermelden wij tevens van den toestand op de Oost-Afnkaansche kust. Te Zanzibar is vrij wat gisting. Er is zelfs eene samenzwering ontdekt tegen den Sultan en de Eugelschen. Ook uit het binnenland komen voor de Europeanen min gunstige tijdiugen. Niet alleen de Arabische slavenjagers maar ook de inboorlingen beginneu zich te verzetten tegen het doordriugen van de Europeanen. Een Portugeesche expeditie onder Carmago en Ebo is aangevallen door den Sultan van Kisani. Wei bleven de eersten overwinnaars vooral door hun kauou, maar 't gevecht was hevig De Engelschen DOOll Geheel ten onrechte verdacht mevrouw Van Leeuwen Enno's moeder, dat zij haar zoontje opge- stookt had om naar Dora toe te gaan en het kind uit te hooren over wat er voorviei op de villa. En daarom zeide zij op den dag daaraanvolgende tot Dora, toen deze haar vroeg, of ma nu het hok wou laten maken voor het konijn, dat Enno haar gegeven had Hoor eens, Dora, ik wou liever, dat je dat konijn van Enno niet aannam. Ik zal zelf wel een konijn voor je koopen, als je daar zoo op gesteld ben. En waarom niet dat van Enno, ma vroeg Dora verwonderd. Het is zoo'n mooie, ma Er zijn meer mooie konijnen, kind hernam mevrouw Van Leeuwen. Ik wou liever dat je met Enno niet zoo omging. Met Enno niet, ma Waarom niet vroeg het kind alweder, nu niet alleen verbaasd, maar ook bedroefd. Dat vind ik minder goed voor je, antwoordde mevrouw op eenigszins hoogen toon om zoodoende van het lastige bepaalde antwoord af te komen. hadden een fellen strijd te voeren tegen het vijandig opperhoofd Karimoe, die op Fransch grondgebiea is gevlucht, en de Fransche expeditie in Samadoe leed een nederlaag, waarbij 4 officieren en 81 negersoldaten in handen van den vijand vielen. Men zegt ook, dat Behanzin, koning van Dahomey, 21 Europeanen te Wijddah heeft doen oplichten, waaronder verscheidene zusters van barmhartigheid, die alien naar Abomey, zijn hoofdstad, zijn gebracht om geofferd te worden, zoodra de Franschen hem zullen aanvallen. Volgens een later bericht heeft de Engelsche regeeriug zich tot de Fransche gewend ter zake van een gemeenschappelijke handeling in Afrika, om te beletten dat er wapens en ammunitie ver- kocht worden aan zekere stammen of staatjes aldaar. Volgens het bericht is het aan geen twijfel onder- hevig, dat de koning van Dahotney snelvurende wapenen gekocht heeft van Engelsche en Duitsche huizen, die factorijen in gindsche streken hebben. Waarschijnlijk zullen er ook stappen tot mede- werking worden gedaan bij Portugal, uit welks kolonie in Guinea voor eenige jaren eene bende rebellen, die in Senegambie verwoestingen aan- richtte, van wapenen en ammunitie voorzien werd. Een Bulgaarsche nota is den Sultan ter hand gesteld, waarin verlangd wordt de forineele erkeuning van den prins van Coburg als vorst van Bulgarije, de verbanning der Bulgaarsche vluchteliugeu van het Turksche grondgebiea en eindelijk een door den Sultan aan Rusland te doen verzoek tot uit- levering van drie uitgewekenen, verdacht van mede- plichtigheid aan de op Bulgaarsche overheden ge- pleegde politieke moorden. Zoo wordt er gezegd. Uit het verre westen kornt mede eene verras»ende tijding, namelijk dat de diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Stateu en Chili afgebroken zijn. Behalve de gezant Egan is ook de consul te Santiago teruggeroepen. De Chileensche gezant te Washington is naar Chili teruggekeerd, om zitting in het Congres te nemen en zal voorloopig niet vervangen worden. Woensdagnamiddag te 2 uren brachten H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes een bezoek aan het Agnetapark onder de gemeente Hof van Delft. Te half 2 uren was het personeel der fabrieken met de banieren en vaandels opgesteld in 2 rijen van de brug bij den winkel tot de villa „Rust Roest," terwijl de Harmoniekapel zich had ge- plaatst tegenover de villa. Bij aaukomst van Hare Mejesteiten in het park deed de Harmoniekapel het„Wilhelmus" en vWien Neerlandsch bloed" hooren. HH. MM. stapten af aan de villa van den heer J. C. van Marken, waar aan elk Harer een bouquet Dat vind ik leelijk van mariep Doortje uit met trilleude stem. Zoo mag Doortje niet spreken, hervatte haar raoeder. Ma heeft, als zij u dat verbiedt, daar hare redenen voor. Enno is veel aardiger voor mij dan ma barste nu het kind schreiende los. Wat zeg je daar, Dora Is ma niet goed voor je? Neen, Enno vind ik tegenwoordig veel aardiger, hield Dora vol. Je maakt mij bedroeft, mijn kind! Je hieldt vroeger altijd zooveel van mij, is het niet Ja zeker, ma. O, toen was ik zoo gelukkig. Maar nu houdt ma ook zooveel niet meer van mij. Hoe kom je daaraan, Dora Dat is dien zwarte man zijn schuld die moet weg riep het kind hartstochtelijk uit. Dora Dora riep de moeder ontsteld, die mijn- heer is een*"beste man en hij wil zoo graag je pa worden en zal beel veel van je houden. En je weet wel, wat ik je gisteren gezegd heb, niet waar Als je tegen je aanstaande pa vriendelijk bent, zooals een kind behoort te zijn, dan zulje zooveel konijnen en ander moois nog daarbij hebben, als je maar wilt. Enno heeft me dat rooie konijn gegeven en dat wil ik hebben, maar tegen dien naren man wil ik niet vriendelijk zijn. Nu is ma heel boos op Dora En als je weer zoo spreekt, dan zou ma niet meer van Dora houden. werd aangeboden. Inmiddels vormde zich een op- tocht die, voorafgegaan door de Harmoniekapel, bestond uit de verschillende vereenigingen, als de vereeniging „De Kern", van de Gistfabriek en de Oliefabriekde gymnastiek-vereeniging „Sparta" en de brandweer, welke laatste voor de Vorstinnen proeven van haar bekwaamheid aflegden. Het eerst werd de Recreatiezaal bezichtigd, daarna de boekdrukkerij en de in aanbouw zijnde school, terwijl verder aan den oudsten bewoner van het park, zekere Plak, een bezoek werd ge bracht, waarna de Koninginnen zich weder naar de villa begaven. Te 3 uren verlieten HH. MM. hoogst voldaan het Agnetapark, onder de luide hoera's der verschillende vereenigingen en verdere aanwezigen. Bij het afdeelingsonderzoek van de noodwet ter subsidieering van noodlijdende gemeenten bleek dat er een principieel ernstig bezwaar bestaat tegen hulpverstrekkiug uit de staatskas aan gemeenten, terwijl het stelsellooze van de nu voorgestelde bedeeling ook werd afgekeurd. Veleu zouden alleen er in berusten als een tijdelijke maatregel. Som- migen meenden dat de noodwet voor 3 jaar moest geldendaar eene herziening der gemeentebe- lastingen, kiesrechthervorming en kamerontbinding moesten voorafgaan. Anderen drongen krachtig aan op eene herziening der gemeeutebelastingen onmiddellijk na de rijksbelastingen voor kiesrecht hervorming en zouden anders tegen dit ontweip stemmen. Een derde groep wilde uitsluitend voor een jaar subsidien toestaan in afwachting eener afzonderlijke wet, regelende de grondslagen der subsidieering. Wijziging der wetsvoordracht werd aanbevolen in dien zin, dat milder werd gesubsidieerd volgens art. 49 der schoolwet. De toestand, vooral in Friesland, werd vrij algemeen zorgwekkend ge- noemd en vele middelen tot herstel werden aan- gegeven. Behalve de wetsontwerpen van ondergeschikten aard, zullen de a. s. parlementaire werkzaamheden voornamelijk gewijd worden aan de behandeling van het Billiton-contractde artsenwet; de aan- haDgige interpellation en de conclusie omlrent de jachtwet. Over laatstgemeld onderwerp verwacht men een uitvoerig debat. Een behandeling der belastingvoorstellen zou eerst na het Pinksterreces in aaumerking kunnen komen. De directeuren de postkantoren hebben de opdracht ontvangen een rood geschilderden minuut- wijzer op de klokken te doen aanbrengen, die in den buitenmuur of in de kamers voor het publiek geplaatst zijn. De zwarte wijzers zullen den Greenwich, de roode den plaatselijken tijd aanwijzen. Men schrijft aan de M. Ct. Men wil in Belgie eene nieuwe spoorbaan maken, die eene verkorting der route van Ostende naar Ma ma riep het kind nu met tranen in de oogen en sloeg bevende hare armen om hare moeder, u moet weer zooveel als vroeger van mij houden. Toe ma, asjeblieft, laat dien vreemden man loopen. Aangedaan en toch tegelijk verstoord over het aanhouden van het kind maakte mevrouw Van Leeuwen zich los uit die omarming. Zij hoorde in den gang een welbekenden stap en verliet haastig het vertrek, om verdere onaangenaamheden te ver- mijden. In deerniswaardigen toestand bleef Dora alleen. Haar ma had haar verstooten voor dien vreemden man, dat meende zij. Want zij had de voetstappen in den gang ouk wel gehoord. Ten doode toe be droefd wierp zij zich op den grond en schreide bitterlijk en wrong wanhopig de kleine handjes. Zoo bracht zij geruimen tijd in de eenzaamheid door. Eindelijk kwam een der meiden in de kamer en vroeg haar wat haar deerde. Ma ma kreet het kind. Ma komt zoo weerom luidde het antwoord. Is ma dan uit Ja met mijnheer Dat woord klonk het kind als een donderslag in de ooren. Toch was ma weer uit met dien man en liet haar, zoo bedroefd als zij was, zooals ma wel wist, alleen het Noord-Westen van Duitschland zal moeten vormen. Volgens de bij het ministerie van spoorwegen berustende ontwerpen zal eene verbinding St. Gillis Antwerpen met eene brug over de Schelde gemaakt worden, waardoor men eene directe lijn Ostende— Antwerpen zal bekomen, die, door overbrugging der Schelde, verbinding met de lijn Antwerpen— Glad bach knjgt. Men meent daardoor den Nederlandschen spoor wegen al het transito verkeer van en naar Engeland te ontnemen, doch men vergeet dat de reis naar Noord-, West-Duitschland via Nederland toch altijd nog de kortste blijft en de haven van Ostende het gebruik van groote, diepgaande, zeewaardige schepen niet toelaat. Vele belanghebbenden bij handel en scheepvaart te Antwerpen verhetfen hunne stem tegen eene vaste brug over de Schelde en hebben der regee riug verzocht tot den bouw van een tuunel over te gaan. Zooals bekend is, richtte het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer zich in de maand Januari jl. tot den Minister van Waterstaat met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat voortaan onder- scheid worde gemaakt tusschen Zqn- feestdagen, in dien zin, dat de dienst aan de kantoren der posterijen uitbreiding zou erlangen, vooral op die Cbristelijke feestdagen, waarbij op de algemeene erkenning valt af te dingen, alsook daar, waar Zon— en feestdagen elkander onmiddellijk of in zeer korte tijdruimte opvolgen. Het bondbestuur ontving hierop dd. 19 Februari 's Ministers antwoord, behelzende het besluit, dat voor het vervolg op een tweeden Christelijken feestdag, voor zooveel niet op Zoudag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen zijn open- gesteld voor het aannemeu van pakketten, het verzenden van postwissels en de behandeling van quitantien. Naar aanleiding hiervan wendde de Bond zich opnieuw tot den Minister.. Hij deed opmerken, dat, ofschoon door deze wijziging aan enkele be- zwaren van het groote publiek werd tegemoet gekomen, handel en nijverheid daarbij evenwel geen baat van eenigerlei beteekenis zouden onder- vinden, daar pakketten, postwissels en quitantien voor hen juist niet tot de spoedeischende zaken behooren. Wat de Minister had besloten betrof alleen uitbreiding van werkzaamhedenhandel en nijverheid hebben echter in de eerste plaats belang bij uitbreiding van diensturen. Op grond hiervan heeft de Bond opnieuw tot den Minister het verzoek gericbt, te willen bevorderen dat de diensturen op Cbristelijke feest dagen uitbreiding erlangen. Het uur kwam steeds nader, waarop mevrouw de weduwe Van Leeuwen geen weduwe meer zou zijn, en haar tegenwoordigen naam zou verwisselen voor die van mevrouw Blokland. Zij was thans de bruid. En bij gevolg heerschte er op de villa voortdurend een groote drukte. Feestelijke partijen waren aan de orde van den dag en tegen haar zin ging Dora met haar ma mee. Tegen haar zin, hoe sterk kinderen in den regel ook op uitgaan gesteld zijn, omdat ffdie mijnheer," zooals zij zich nu eenigs zins beleefder uitdrukte, er altijd bij was. Was die er maar niet bij geweest, dan zou zij dol veel plezier er in hebben gehad, en zou zij dol veel pret hebben gemaakt. Ongelukkig voor de kleine, kon die mijnheer in de gegeven omstandigheden niet best worden thuis gelaten. Alle pogingen werden door Dora's mama in het werk gesteld, om het kind tot vriendelijkheid jegens haar aanstaande papa te bewegen en de heer Blokland zelf deed ook wat hij kon. Vriendelijke woorden, zakkcn met suikergoed, een prachtige pop, zooals Dora er nog nooit een gezien had, alles kortom werd door hem aangewend, maar het kinderlijke hart was niet te vermurwen. Schuchter hield zij zich steeds op een afstand van den man, in wien zij den roover zag, die haar de liefde harer moeder had ontstolen, en geen enkelen vrieudelijken of blijden lach kon hij haar outlokken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1