Gemengde berichten. Ook ons stadsmeuschen is het niet naar den zin, want wij hadden verlangd naar een zoelen, groenen Paaschdag voor den eersten voorjaarstocht naar buiten. Het schijnt, dat de winter maar niet weg wil. Op de lentevlaag is weer kou gevolgdnacht- vorsten hebben het winterkoren gedood en het jonge gras blijft in den grond verborgen. De boeren klagen dan ook steen en been, en als men ziet hoe dor het er nog uitziet in de polders om de stad, kan men hun klagen begrijpen. Alleen de lammetjes en kieviten houden de hoop levendig, dat spoedig door een malsch regenbuitje de echte, weldadige lente zal komen. Er is slechts een troost, al is het een magere elders is het niet beter. Zoo is in de laatste dagen in Engeland de tem- peratuur gemiddeld even laag geweest als op een gewonen winterdagde noordenwind, hoewel niet sterk, was scherp en doordringend. De temperatuur was gedurende de nachten bij- zonder laag voor de maand April en eergisteren werd het geheele koniukrijk door een strenge nacht- vorst verrast. Te York was de laagste temperatuur 25° F. en in de voorsteden van London zelfs 20° F. Op vele plaatsen is sueeuw gevallen. Ook Parijs is Donderdag morgen weer in den winterslaap gevallen. Er valt voortdurend regen en er waait een ljzige wind. Dit alles verbindert echter niet dat de toevloed van vreemdeliugen bijzonder groot is. Sinds de tentoonslelling van 1889 heeft men niet zulk een toeloop, ook uit de provincie niet bijgewooud. TER IYEI ZEV, 19 April 1892. Naar wij vernemen bestaat bij de Chr. Ger. gemeente alhier het voornemen het kerkgebouw, dat onvoldoende plaatsruimte heeft en overigens minder geschikt is, te vergrooten. Gisteren werd alhier door de tooneelver- eeniging ;/Vooruitgang is ons streven" opgevoerd /(f't Lied van moeder", tooneelspel en//Een luister- vink" blijspel. Hoewel 't eerste stuk reeds vroeger was opgevoerd, was de belangstelling voor dit fraaie stuk groot, getuige het talrijk opgekomen publiek dat met groote belangstelling de uitvoering volgde. Het spel verdiende dit dan ook ten voile, daar de spelers toouden het karakter hunner rollen te be grijpen en bestudeerd te hebben en na het vallen van het gordijn was telkens een daverend applaus de tolk der tevredenheid van het publiek. Ook het aardige blijspel ,/Een luistervink" werd vlug en net afgespeeld en bracht menigmaal de lach- spieren in beweging. Een geanimeerd bal besloot dezen prettigen avond. Met ingang van 1 Mei a. s. zijn verplaatst de navolgende ambtenaren van den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen de kommies le kl. M. C. Commelin, van IJzen- dijke naar Aardenburgde kommies 2e kl. S. A. Hurg, van Hulst naar Hoedekenskerke en H. F. M. Hulsenboom, van Aardenburg naar Zierikzee de kommies 3e kl. J. A. van Hoeve, van Eede naar IJzendijke en de kommies 4e kl. K. Wiersum van Hulst naar Vlissingen (haven), L. Michielsen van Ossendrecht (tijd.) naar Hulst, H. de Lange, van Haarlemmermeer (tijd.) naar Hulst, H. Eijke, van Hulst naar Eede, J. van Beveren, van Sas van Gent naar Hulst, L. van der Linden, van Steen- bergen (tijd.) naar Sas van Gent en J. Schuiling van Millingen (tijd.) naar Philippine. Zatuuslug. Jongstleden Yrijdag is alhier door den notaris Mr. J. P. Dronkers, ten verzoeke van het Diaconie-Armbestuur der Ned. Herv. gemeente alhier, in het publiek geveild 1°. Een huis en erf, in de Achterstraat van het dat het beiden bleek, dat hunne harten elkander uitnemend verstonden en zij dus geschikt zoudeu zijn elkander gelukkig te maken. Een nieuwe vader kou voor haar kind ook niet anders als goed zijn, meende de moeder. Maar van die ure aan taande het gelukszonnetje van de kleine Dora. Had zij voor dien tijd reeds meenen te bespeuren, dat zij niet meer zoo geheel en onverdeeld heerschte in het hart van haar ma, thans werd dit eene zekerheid, eene vreeselijke zekerheid voor haar. En niet ten onrechte bracht zij dien ommekeer iu verbaud met de bezoeken van den zwarten man en had zij dientengevolge een zeer sterken afkeer van deze. Was er dan ook voor anderen iets van te be- merken, dat die moeder niet meer voor haar kind was als voorheen Veronachtzaamde zij haar lieveling op eenigerlei wijze P Geen mensch zou dit naar waarheid hebben kunnen beweren. Uiter- lijk was de moeder geheel dezelfde gebleven voor haar kind en zij zelve wist ook niet beter, of zij had haar Dora lief als te voren. Maar Dora, zoo jong als zij nog was, bezat een verwonderlijk fijn gevoel waar het de lietde betrof. Zij zou het zelve ook niet hebben kunnen zeggen, waaruit het bleek, dat ma minder lief voor haar was, dan voorheen. Maar toch, zij gevoelde dat zij ma's liefde niet meer alleen bezat. En zij kon het niet uitstaan, dat ma soms alleen sprak met dien man of dat zij niet altijd mee mocht, als die man met ma uitgiug. Ja zelts, als zij wel mee mocht, was het weer niet goed. Zij wilde met ma alleen wandelen, zooals zij gewoon was. Wat had die vreemde, die zwarte er bij noodig Het kind openbaarde eene bijzondere hartstoch- telijke natuur. Wie zij lief had, had zij ouvoor- het dorp, wijk A 174, kadaster sectie F, n° 860, groot 45 centiaren. Gekocht door Arie van de Yelde voor de som van f 465. 2°. Een huis en erf in dezelfde straat, wijk A 171, kadaster sectie F, n°. 357, groot 25 cen tiaren. Kooper Johannes Platteeuw voor /180. 3°. Een huis en erf, insgelijks in die straat, wijk A 165, kadaster sectie F, n°. 352, groot 17 centiaren. Kooper: Jacobus Penne voor f 105. Zaamslag. Aanbesteding op jl. Zaterdag, den 16 April, door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1892 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van bovengemelde calamiteuse polders Raming f 8010. Ingekomen inschrijvingsbil- jetten vanD. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 8999 J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, voor f 8400 J. C. Bolier, te Bruinisse, voor f 8388 J. de Jonge, te Biezeliuge, voor f 8358 J. van Popering Mz., te Bruinisse, voor f 8340 Adr. van der Beek, te Zaamslag, voor /8319; P. J. Verbist, te Hontenisse, voor f 8210 en H. Klaas- seu, te Zaamslag, voor f 8108. Behoudens nadure goedkeuring van Ged. Staten is het werk gegund. Zaamslag. Jongstleden Yrijdag is in de ver- gadering van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier tot voorzitter van dat collegie benoemd de heer D. Dekker Sr., zulks ter vervanging van wijlen den heer D. E. Wolfert. Zaamslag. Gemeenteraadszitting op Vrijdag, den 15 April. 1°. Mededeeling van ingekomen stukken als a. Brieven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van vroegere raadsbesluiten. b. Verzoek van het muziekgezelschap alhier, om afstand van gemeentegrond op het dorpsplein voor plaatsing van eene kiosk. c. Idem van hetzelfde gezelschap oraeenejaar- lijksche bijdrage uit de gemeentekas. Beide verzoekschriften gesteld in handen van burgemeester en wethouders om bericht. 2°. Aanbieding van het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1891. Wordt besloten, dit den leden rond te zenden. 3°. Af- en overschrijving in de begrooting van 1891, ter dekking in het tekort op den post vergoeding van het Rijk voor de inning der ge- meenteopcenten. 4°. Onderhandsche gunning van de levering der schoolbehoeften. Wordt goedgekeurd de gunning aan C. Stoffels alhier voor de dorpsschool en die aan Floris de Moor te Hulst, voor de school te Othene. Burgemeester en wethouders worden tevens uitge- noodigd om in 't vervolg bij dergelijke bestedingen alleen ingezetenen als inscbrijvers toe te laten. 5°. Machtiging tot wijzigingen in de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1891, hoofdzakelijk tengevolge van het tekort op den post wekelijksche bedeelingen. 6°. Het suppletoir kohier van de schoolgelden over het lBte kwartaal jl. werd met algemeene stemmen vastgesteld met een aangeslagsne ten bed rage van f 1,20. 7°. Werd goedgekeurd de staat van oninbare posten op de schoolgelden dienst 1891, ten bedrage van f 144,60. 8°. Met algemeene stemmen werd het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen, om aan Gedep. Staten te berichten, dat vooralsnog de gemeenteklok niet zal geregeld worden naar den Greenwich-tijd in afwachting van hetgeen door andere gemeenten hieromtrent besloten wordt. waardelijk lief, hing zij aan met haar gansche hart. Maar zij eischte dan ook wederkeerig onverdeelde toegenegenheid van het voorwerp harer toegenegen- heid. Geen derde mocht zich daar tusschen plaatsen. Wee dien derde, die toch zich tusschen haar beiden indrong. Zij kon hem eeren nocli beminnen. En toch, die derde was gekomen. Zij moest voortaan de liefde van haar ma deelen met een vreemde. En die gedachte kon zij onmogelijk ver- dragen. Zij was de eenige, zij was zelfs, zij begreep het bij ingeving, de eerste niet meer in het hart van haar ma. En zij gevoelde zich diep, diep ongelukkig en beschuldigde ma in haar binneuste van allerlei onliefelijkheden. In zulk een toestand had Euno haar aangetroffen en haar hart gestolen door zijne raeewarigheid. De kinderen ontraoetten elkander anders zelden of nooit. Want, gelijk we reeds weten, behoorde Dora's mama tot dat aristocratische kliekje, dat tot dusver geweigerd had met Enno's moeder zich bezig te houden. Maar had Emio haar vertroost en hare tranen gedroogd door zijn verleidelijk voorstel om zijne kouijnen te gaan zien, en haar straks zelf tot vroolykheid gestemd en met blijdschap vervuld door zijn aanbod haar een konijn naar hare keuze af te staantegelijkertijd had hij voor haar een licht doen opgaan over haar toekomst. Die zwarte man, had Euno gezegd, zou haar pa worden. En pa's, dat wist zij wel, al had zij haar eigen pa niet ge- kend, woonden bij de ma's in het zelfde huis. Alzoo zou die man voortaan altijd bij ma blijven, en hij altijd zich plaatsen tusschen haar en hare liefde. Dat ma haar in tegenwoordigheid van dien vreemde, zij het ook op zachten toon, bestraft had, was ook al een harer grieven. En dan kwam er spoedig nog iets bij. (Wordt vervolgd). 9°. Tot stemopnemers voor de a. s. verkiezing van 4 leden der Prov. Staten werden benoemd de heeren De Klerk en Van de Ree en tot plaatsver- vaDgers de overige leden. 10°. Tot leden der commissie van loting voor de schutterij werden benoemd de heeren Van Kerk- voort en De Kraker en tot plaatsvervanger de heer Dekker. Tot leden der commissie van onderzoek naar de reden van vrijstelling en uitsluiting van den schutterlijken dienst werden benoemd de heeren Van Kerkvoort en De Bokx en tot plaatsvervanger de heer Riemensterwijl de heer E. H. Wortmau tot secretaris gekozen werd. Hulst. Op de spoorlijn tusschen Niekerken en Beveren is de portefeuille van den graankoopman Aug. Freijzer te Hulst, welke Donderdag 1.1. aan het station te St. Nicolaas gerold is, na van zijn geldswaarde ontdaan te zijn, terug gevonden. Het vermoeden dat de dief naar Antwerpen vertrokken was, is daardoor nu bevestigd. Te Dordrecht zijn gedurende Sequah's ver- blijf 40,000 fleschjes ingeklaard it 1,25 per sluk f 50,000. Hoe hoog de Sequab-maat- schappij die middelen schat zegt een der bladen bewijst wel dit, dat zij tegen 7 cent het stuk werden ingeklaard. Aan het station te Gouda is Sequah een kistje tfSequah-pijpen" overhandigd. Hij rookt zelf niet, maar was niettemin dankbaar voor de attentie. De directie van het Rott. Nwbl. verbindt zich jegens de nabestaanden van den drager van haar blad, wien een ongeluk met doodelijken afloop overkomt, de som van f 500 uit te keeren. Dit is dezer dagen geschied. Jacob Peteroff, een bootwerker, overkwam op 9 April jl een ongeluk, waarbij hij het leven verloor, en thans is aan zijne weduwe het geld uitbetaald. Het Rott. Nwbl. voegt er bijAangenaam is het ons te kunnen mededeelen, dat het geld goed besteed zal worden in het zaakje der weduwe, die zoo aangedaan was over het bedrag, dat haar toekwara, dat hare krachten haar begaven op haren weg om het geld te halen na ten huize van een familielid weder bijgebracht te zijn, nam zij de som dankbaar in bezit. De bakkers te Kampen op een 5—tal na die in een onlangs gehouden bijeenkomst be sloten hadden tot afschaffing der gewoonte om nl. met het paaschfeest een krentenbrood aan hunne klanten te geven, bezorgden op Goeden Vrijdag aan menig arm en hulpbehoevend gezin een blijdeu dag. Aan ongeveer 2000 personen werd door hen rogge en tarwebrood verstrekt. Een vischhandelaar bij Amsterdam had 700 kilo snoek en baars opgegaard, om in den gesloten tijd naar het buitenlaud te verzenden. De politie heeft tweemaal een gedeelte dier visch aangehouden, waarna op verzoek van den eigenaar aan de justitie, de geheele partij onder politie-toezicht naar de Naardermeer is overgebracht en daar in vrijheid gesteld. De heer Ed. Wulff, directeur van den circus bij het Centraalstation te Rotterdam, heeft de wed- denschap van f 500, met een sportinan aangegaan, om iu 12 dagen een Hollandschen slier te dresseeren, met glans gewonnen. De slier is een fraai dier en gehoorzaamt blindelings aan de bevelen van den directeur. Hij springt over hindernissen, loopt voor- en achterwaarts in de manege en wordt ten slotte op een verhevenheid, onder de tonen van den marsch uit de Aida, weggedragen door de stalknechts. Alle ellenden van de invoering van den nieuwen tijd ondervinden wij reeds hier, schrijft men uit de Geldersche gemeente Herwenen aan het N. v. d. D. De gordels der tijdverschillen worden door eene lijn gescheiden, die tusschen de Prote3tantsche en Katholieke kerken doorloopt. De Protestantsche klok (gemeenteklok P) houdt zich niet aan Berlijn, maar aan Moskou de Katholieke klok heeft den middelbaren leeftijd. De school regelt zich naar den middelbaren tijd. De kinderen onder Bommel volgen den spoortijd. De arbeiders beginuen met Amsterdam en eindigen met Moskou. De verpachtingeu volgens Moskou beginuen met Amsterdam. De Raadsvergaderingen beginnen met Greenwich en eindigen met Moskou. De burge meester wordt in de gemeente verwacht volgens Moskou en komt naar de tijdrekeuing van New- York. De koeien staan Moskou te roepen en de melksters zingen Greenwich. Een pachter wil volgens Greenwich mijnen en bevindt, dat hij het volgens Moskou deed. De varkens worden afgeleverd naar Moscovischen tijd en leveren geld op naar Greenwichen tijd. Niets stoort zich aan het request van prof. Hubrecht. Niets luistert naar de klaagtonen van dr. Schuringa. Maar weldra wordt in Herwenen de profetie vervuld Er zal geen tijd meer zijn Onlangs werd te Athene een groote juwee- lendiefstal gepleegd, die veel opzien verwekte. De nieuwe hoofdcommissaris van politie, die naar den welluidenden naam van Baidaktavis luistert, wilde met alle geweld den schuldige vinden en gaf aller- eerst bevel alle verdachte persouen op te pakken. Nadat uit een groot aantal de meest verdachte waren uitgevischt, begon men ze tot bekentenissen te dwingen. De couranten bevatten bijzonderheden over de martelingen, die de ongelukkigen onder- gingen en dagbladschrijvers, die in de gevangenissen waren doorgedrongenberichtten afschuwelijke bijzonderheden over 't geen zij hadden gehoord en gezien. Toen de openbare raeening hier tegen opkwam, maakte de politie een allerongelukkigste tegenspraak, openbaar, maar nu de beschuldigden uit haar klauwen zijn, komt de waarheid aan het licht. Zekere Neri, wien door den hoofdcommissaris was toegevoegd dat hij bepaald bekennen moest, daar anders de politie een zot figuur maakte, werd van Maandag tot Vrijdag, driemaal per dag, met een doornigen stok op den rug geranseld. Een andere keer werden hem kokend heete eieren onder de oksels gelegd en men kookte in zijn tegenwoordig heid olie, waarmede men hem dreigde te begieten. Anderen werden op dezelfde mauier mishaudeld vier bunner werden den geheelen nacht, gebonden en moedernaakt aan de koude lucht blootgesteld. Als voedsel kregen zij gezouten visch, maar geen driuken. Een der ongelukkigen kwam eerst acht dagen na de ondergane martelingen, weder tot bewustzijn. Zijn hoofd is vol wonden die, daar zij niet verpleegd werden, tot verettering overgingen zijn armen en beenen zijn blauw opgezwollen en een van zijn groote teenen werd gebroken. De politie vertelt dat deze man herhaaldelijk met zijn hoofd tegen den muur is geloopen 1 Aan de N. R. Ct. wordt uit St. Petersburg geschreven, dat er een nieuw middel tegen tering is outdekt, en wel door den Russischen geneesheer Gatschkovski, die er den naam vitaline aan heeft gegeven. Gatschkovski is een dokter bij de marine en heeft, naar hij zegt, het hoofdbestanddeel van zijn geneesmiddel uit Oost-Indie medegebracht. Over de samenstelling bewaart hij een volkomen stilzwijgen. Hij wenscht zijn geheim aan het rijk te verkoopen en op deze wijze de vruchten te plukkon van zijne voorbereidende onderzoekiugen gedurende zes jaren. Hij is zelf ziju eerste patient geweest en heeft zich door de vitaline van longte- ring genezen. Daarna heeft hij bij de marine ziektegevallen met ziju middel behandeld en thans worden in de dagbladen door verschillende St. Peterburgsohe professoren aanbevelende artikelen geschreven met mededeeling van gevallen van geneziug. Zoo werd volgens prof. N. Wagner een aclitjarig tneisje, dat drie a invalleu van typhus had te door- staan en door de geneesheeren was opgeheven, door de vitaline van den dood geredeen lijder aan ruggemergstering genezen en de militaire-attache van het Fransche gezantschap, kapitein Moulin, volgens zijn eigen schriftelijke getuigenis, van hard- nekkige koortsen bevrijd, die voor geen ander middel wilden wijken. De vitaline werkt op de bloedbolletjes en daardoor op het geheele geste! en schijnt, volgens prof. Wagner, mits in redelijke dosis gebruikt, geen nadeeligen iuvloed op de gezondheid te kunnen oefenen. Het middel zal nu aan eene commissie van geneeskundigen ter ouderzoekiug worden aageboden. Het voorstel van Charles Laurent in den Parijschen geraeeuteraad, om aan Lheraut, den koffiehuisknecht, door wiens toedoen de anarchist Ravachol in handen van het gerecht is gekoinen, eene gouden medaille met het wapen der stad en 2000 fr. ter belooning toe te kennen, is in de zitting van Woensdag slechts ten deele goedge keurd. Eene medaille zal Lheraut krijgen, maar de belooning in geld blijft achterwege. De soci- alistische leden van den Raad hebben bij het indieuen van Laurent's voorstel hoog opgegeven van de veroutwaardiging, die zij gevoelden voor de misdaden der anarchisten, maar zij verklaarden nu medelijden te hebben met de zwakken, die zich zoo licht bevreesd maken. En een der leden, Yaillant, bracht in het midden, dat men zulke duistere zaken, als er iu den laatsten tijd voorgevallen zijn niet zoo oppervlakkig moet beoordeeleu, als men de rol niet kent, die de politie er in gespeeld heeft. Menigeen die wel eens een bezoek gebiacht heeft aan Engelands hoofdstad en gezien heeft hoe voorbeeldig ordelijk het reusachtige verkeer in de straten daar geregeld is, zal zeker verwonderd zijn te hooren dat de ongelukken, door overrijden van personen veroorzaakt, in Londen nog zoo talrijk zijn. In het afgeloopen jaar zijn 244 personen door voertuigen gedood terwijl in 1890 het aantal der reizigers die bij spoorwegongelukken, in geheel Engeland, omkwamen, slechts even boven de 100 kwam. De omuibussen alleen maken evenveel slachtoffers als de spoorwegen. Nog veel meer verwondingen komen voordit aantal bedroeg in 1891 meer dan 5000, daarbij nog niet gerekend de ongevallen in de City. In 't algemeen neemt het aantal sterfgevallen ten gevolge van overrijden wel af, maar het omgekeerde is 't geval met verwondingen. Grootendeels ligt de schuld aan de personen zelven. De rneeste gekwetsten zijn of Country— Covssins (Engelschen uit de provincie) of vreem deliugen. Zij verliezen hun tegenwoordigheid van geest in het rijtuiggewoel, reunen heen en weer en dan is zelfs de handigste cabman of busdriver niet in staat, een ongeluk te verhoeden. Inwoners van Londen krijgen zelden een ongeluk. Men heeft wel eens plannen gemaakt om op de drukste kruispunten bruggen te bouwen of tunnels aan te leggen. Maar de ondervinding heeft geleerd dat deze inrichtingen nooit populair werden. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2