Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. ©©silk9© aamiiDj No. 2811. Woensdag 20 April 1892. 32e Jaargang. 4 QEbDbflSMINQ Binnenland. der gemeente H O E K FEUILLETON. IRANT ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. llit lilatl verseliijnt Hinxflae:- en Vrijclagavond bij «len nitjfever 3. V A SJ 1> E S D E te Ter 1'enzen. van 1H78. Houders van Certificate!! nan toonder der op- genoemde geldleeuing worden uitgenoodigd die stukken ten spoedigste te vertoonen, bij ouderge- teekende, ten einde, voor zooveel noodig, alsuog rentebetaling en afLssing kunne geschieden. Hoek, 12 April 1892. De Gemeente-Ontvanger, J. DIELEMAN Wz. folitieli Overzicht. De alleenheerscher van Rusland, vrijwillig geker- kerd in zijn paleis Gatchina uit vrees voor de nihilisten, en zelf niet in blakenden welstand ver- keerende wat zijn lichamelijken toestand betreft, heeft tbans nog over iets anders te peinzen. De hongersnood, die nu den staat al reeds 300 millioen roebels gekost heeft, woedt nog voort de belastingen brachten 60 millioen minder op dan het vorige jaar en zullen misschien wel 100 millioen onder de raining blijven; twee ministers ziek, de eene naar het lichaam, namelijk Von Giers, 'sCzaren rechterhand doode- lijk krank, de andereVischnegradski, de man van de financien, krank naar den geest. Onder de zitting van den Rijksraad gevoelde hij zich niet wel. Toch reisde hij den volgeuden dag in gezelschap van den Minister van verkeersmiddeleu en een geneesheer naar Gatchina ran rapporten en voorstellen bij den Gzaar in te dienen. In den spoorwaggon begon hij verward te spreken, zoodat zijn ambtgenoot het noodig vond den Czaar er van te onderrichten voor de ontmoeting. Hij herkende zijn meester niet en werd onder geleide naar St. Petersburg teruggezondeu. Overspanning is de oorzaak van 's mans zielelijden. De honger snood des lands, de economische achteruitgang, de mislukte buitenlandsche leening in aanmerking genomen, dan is bet niet te verwonderen, dat de hersenen van den bejaarden man zijn bezweken hij werkte en peinsde dag en nacht. Zal de Gzaar een man in zijne plaats kunnen vinden met zoo veel kennis, wilskracbt en werkkracht Degeldmarkt geeft daarop een outkennend antwoord want nauwelijks was de toestand van den heer Vischne gradski bekend, of de roebel daalde anderhalf percent. En alsof de lijdenskelk van den machtigen ge- bieder aan de Newa nog niet vol genoeg is, komen er ook nog voor Rusland noodlottige tijdingen uit het Oosten. De Emir van Afghanistan, Abdoerrah- man, heeft zicb verklaard voor den Brit en tegen deu Rus en zich met dat gevoelen gewend tot de aanzienlijken onder zijne onderdanen. De Russen, zegt de Emir, willeu Afghanistan gebruiken als DOOR J. VAX Hi:II HOETEK. 3) Maar mevrouw Duits, hoewel beleefdheid met beleefdheid, en vriendelijkheid met vriendelijkheid beantwoordende, werd niet gemeenzaam dan met den dominee en zijne vrouw. Zij leefde voor het overige stil en teruggetrokken van de kleine wereld die haar omgaf, en hield zich hoofdzakelijk bezig met de opvoeding van haar kind. Ook had zij tijd over om de arraen in haar buurt te bezoeken en geld, om hen op kiesche en verstandige wijze te oudersteunen, hoewel de zeer eenvoudige inrichting van haar huishouding seheen te bewijzen, dat zij niet over een mime beurs te beschikken had. Hoe bedektelijk zij ook deze werken van barm- hartigheid volvoerde, konden zij toch niet geheel v^rborgen blijven. Sommigen dier beweldadigden verkondigden luide haar lof. 't Is een beste mevrouw klonk het hier. Zij heeft van nacht den beelen tijd gewaakt bij buurvrouws Jansje om haar op zijn tijd de kruiden in te geven roemde men haar elders. Mevrouw is zelve naar den dominee geweest om voor Elze-meu wat onder- stand te vragen verkondigden weer anderen. Dat de dochtertjes van Zwaan, Smit en nog een een weg naar Indie. Als de Afghanen voor hen partij trekken, zullen zij door het Russisch leger gebruikt worden als doelwit voor de Engelsche kanounen en gcwereu de Russen zouden de Afgha nen berooven van hunne wapenen en levensmidde- leu, hunne vrouwen beleedigen en de Afghanen vermoorden als deze zich wilden wreken. Het doel der Russen is, Indie te bezitten, en om dit te bereiken moeten de Afghanen vernietigd worden. Deze kunnen dus oiimogelijk vrienden van de Russen zijn. Zoo spreekt de Emir, dier. de Czaar zijn vriend waande, en, zoo niet geheel, zeker ten deele spreekt Abdoerrahman waarheid. Dat John Bull met deze verklaring in zijn nop- jes is, dat spreekt en bij kan dan ook kwalijk zijn Schadenfreude" voor 't oog der wereld ver- bergen. Toch gaat het den Brit in Egypte niet naar den vleesche. Bij de plechtigheid van de afkondiging van de investituur-firman en de depeche des Sultans voor het Abbin-paleis te Cairo, zag men meer dan Engelsche uniformen ook de Frau- schen en Italianen, die voor de reede van Alexan dria liggen met hunne oorlogsbodems, waren er vertegenwoordigd, alsof ze wilden zeggen tot John BullWij mogen evengoed van de partij zijn als jij. 't Spreekt ook van zelf, dat de Brit daar liever uiets had gezien dan Engelsche uniformen om de voogdijschap beter te laten uitkomen. Men bericht, dat verscheiden Russische generaals plotseling last hebben outvangen St. Petersburg te verlaten en het bevel op te nemen over de troepen, die aan de Duitsche grens ziju samengetrokken. Of als feit, of louter als sensatie-bericht moet dit verschijnsel zeker ergens weer dienst voor doen, als een soort politieke bliksemafleider. De Servische regeering heeft eindelijk den Bul- gaarschen uitgewekene Risoff gelast, het land te verlaten. Nu naar deu Czaar, daar vindt hij wel onderdak en een postje er bij voor zulke lieden is de Gzaar niet ver. Het gouden jubile wegens den 508t™ verjaardag van het huwelijk van het Deensche Koningspaar zal met veel plechtigheid worden gevierd. De Britsche admiraliteit zal een eskader naar Kopen- hagen zenden, Frankrijk's Noordzee—eskader en Rusland's Baltische vioot zullen in de Sont ver- schijnen, terwijl Oostenrijk, Italie en Turkije door enkele oorlogsschepen zullen worden vertegen woordigd. Voorwaar eene grootsche vertooning voor het voorbeeldig koninklijk echtpaar. Onverwacht komt de Italiaausche Minister-pre sident Di-Rudini den Koning het ontslag van het geheele kabinet aanbieden. De heeren Ministers konden het niet eens worden over de financieele maatregelen en de in te dienen ontwerpen. De Koning droeg op staanden voet Di-Rudini op om nieuwe ministers te zoeken, die met zijne plannen kunnen meegaan. paar andere boerenarbeiders driemaal in de week bij haar kwamen om naaien en breien te leeren, was natuurlijk ook al spoedig bekend in het geheele dorp. Ja, het weldadige gevolg voor al de hulp- behoevenden der gemeente van deze wijze van hulpbetoon was, dat mevrouw Vermeulen het initia- tief nam tot het oprichten van een naai- en brei- school en daarbij zeer dringeud de hulp en steun van mevrouw Duits verzocht. Zoo leefde de weduwe uiterlijk kalm voort en mocht zich in de toenemende achting "en genegen- heid harer mede-burgers en burgeressen verheugen. Er was nog slechts een aristocratisch klubje, dat zich op een afstand van haar hield, vreezende zich in eenig opzicht wellicht te zullen compromitteeren. En tot dat klubje behoorde ook een harer naaste burinnen, mevrouw Van Leeuwen, die insgelijks weduwe was. Mevrouw van Leeuwen was zeer rijk en had, na den dood van haar echtgenoot, die geneesheer was geweest, hier te Hensloo, hare gehoorteplaats, de villa laten bouwen welke zij nu reeds ettelijke jaren bewooude. Ook zij had* slechts een kind, de kleine Dora, haar oogappel en haar trots. Maar zij had hier bovendien nog andere familie en vele goede bekenden. Tot die familie behoorde ook een oom van reeds gevorderden leeftijd, die voor een zonderling doorging en ook wel dien naam mocht dragen. Hij had indertijd de ruiue van het kasteel en den naasten omtrek gekocht, en er een paar Thans is de officieele circulaire van den Minister van Binnenlandsche zaken, gedagteekend 10 Maar jl., verschenen, houdende mededeeliGg, dat de Minister van waterstaat, handel en nijver- heid de spoorwegondernemingen heeft gemachtigd, bij den aanvang van den aanstaanden zomerdienst, die op 1 Mei 1892 bepaald is, ook voor den uitwen- digen dienst der spoorwegen den middelbaren tijd van Greenwich in zooverre in te voeren, dat de dienstregelingen, ook die voor het publiek bestemd, volgens dien tijd worden opgemaaktvoorts dat eene wijzigiug van de reglementen voor den dienst op de gewone en op de locaalspoorwegen zal worden bevorderd in dien zin, dat, waar sprake is van Amsterdamschen tijd, daarvoor de middelbare tijd van Greenwich in de plaats zal worden gesteld. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen als zijn gevoelen doen mededeelen, dat ter vermijding van stoornissen in het burgerlijk leven, de gemeenteklokken in over- eenstemming dienen te zijn met de op de spoorwegen en bij het post- en telegraafkantoor aangenomen tijdsbepaling. De Zutph. Crt. deelt uit goede bron mede, dat in Juni de indiening van een wetsontwerp op den leerplicht bij de Tweede Kamer kan worden verwacht. Op 14 dezer overleed te Middelburg de alom in Zeeland welbekende geneesheer A. de Puijt, in den ouderdom van 58 jaren. De overledene, die den 22 October 1833 te Aardenburg werd geboren, genoot zijne opleiding aan de vroegere clinische school te Middelburg. Men schrijft aan het Vad. Aan 's Rijks-munt wordt tegenwoordig druk gewerkt. Op de begrooting van financien is, zooals men weet, den Minister een crediet geopend voor aanmunting van guldens, waaraan in vele streken des lands gebrek is. Zooals de Minister bij de toelichting zijner aanvraag deed uitkomen, moest dit, daar van vermeerdering der hoeveelheid zilveren staudpenningen natuurlijk geen sprake mag zijn, door versmelting van andere standpenningen ge schieden. Even natuurlijk moet deze operatie een kleine vermindering van het geheele bedrag ten gevolge hebben, daar de te versmelten rijksdaalders door slijtage aan gewicht verloren hebben en dus een kleiner bedrag aan guldens opleveren dan met de nominale waarde overeenkomt. Men berekent de slijtage op 2 pCt. makende over de 1^ millioen te vervaardigen guldens een verschil van f 30,000. Nu, daar algemeen erkend wordt, en niemand beter dan de heer Pierson dit weet, dat wij te veel zilver hebben, zou elke vermindering van den voorraad welkom zijn. vertrekken voor zich laten in orde brengen, welke hij bewoonde met een ouden, trouwen knecht, die, evenals hij zelf, een ijverig jager was. Met deze zwierf hij, het geweer in de hand, veelvuldig door de bosschen, maar nooit hield hij eenig verkeer met de menschenwereld, zelfs zijne familie bezocht hij nooit en ontving ook volstrekt geen bezoeken vau wien het ook ware. Hij leefde zoo eenzaam en verlaten als een echte kluizenaar en sloeg bij voorkeur een zijpad in, als een ontmoeting met deze of gene op den weg dreigde. Meermalen doolde mevrouw Van Leeuwen met haar dochtertje in den omtrek van de rui'ne rond in de hoop iets van haren vreemdsoortige aan- verwant te zien te krijgen. Doch steeds te vergeefs. En al had zij nog zoo krachtig op zijn deur geklopt, toch zou haar, evenmin als een ander, zijn open- gedaan. Dat wist zij en daarom beproefde zij het ook maar niet. Zij bevroedde evenwel niet en kon het ook moeielijk, dat haar oom in den donkeren avond meermalen om haar huis zwierf en luisterde aan de raraen van haar zitvertrek met ingespannen aandacht en een trek van welgevallen om de lippen, als hij hoorde, hoe prettig en hurtelijk zij zich met haar dochtertje onderhield, en dat hij dan zuchtte en dachtsij is toch beter dan de anderen. Inderdaad, moeder en kind waren onafscheidelijk, en hoewel zij, gezellig van aard, gaarne menschen zag, het gezelschap van haar kleine Doortje beviel Wat geschiedt nu echter? De regeering koopt zilver aan, ten einde in het deficit te voorzien. Een voor de schatkist zeker voordeelige operatie, al loopt zij over een betrekkelijk klein bedrag, want nooit noteerde het zilver lager dan thans, zoodat men voor ongeveer 65 cents een gulden kan maken. Maar is ze te rechtvaardigen Wij achten het een gevaarlijk antecedent, al blijft voor't oogenblik de operatie binnen enge grenzen beperkt. In be- ginsel doet de regeering niet anders dan wat de muntverzwakkers van vroeger tijden deden een min waardig betaalmiddel aanmaken en't voordeelig saldo opstrijken. Men zegt, dat de hoogleeraar Pierson gebloosd heeft, toen de Minister Pierson dit besluit nam. Met het oog op de meerdere uitbreiding der pokken in de laatste dagen in onderscheidene ge- zinnen in onderscheidene buurten van NijmegeD, is thans allerwegen eene publieatie van den bur- gemeester aangeslagen, waarbij op de verplichting tot aangifte binnen 24 uren van ieder geval van besmettelijke ziekte wordt gewezen en de strafbe- palingeu der wet op de besmettelijke ziekten worden in herinnering gebracht. De toestand der pokziekte laat zich daar thans ernstig aanzien. Eenige lijders zijn Woensdag en Donderdag weer in het ziekenhuis opgenomen. Blijkens mededeeling van mr. J. Kruseman, secretaris van den Volksbond, zijn in het asyl Hooghullen sinds Januari 1891 opgenomeD 24 drankzuchtigen, terwijl 56 aanvragen om plaatsiug inkwamen. Van de verpleegden trokken zich som migen weer terag, doch tien anderen bleven en werden als hersteld ontslagen. Thans zijn van de in 1891 opgenomen patienten nog 10 onder behan- deling. De inrichting, onder leiding van dr. Wester- hof en mejuffrouw De Vries, wordt thans belang- rijk uitgebreid. De schrijver van een ingezonden stuk in Het huisgezin, de heer C. A. van der Wal te Sloten, deelt mede, dat er in wording is een aaneenge- sloten Landbouwverbond over geheel Nederland, dat, afgescheiden van elke politieke richting, de kracht, die onder de landlieden berust, tot hun belang zou benutten. De schrijver meent, dat de bestaande landbouw-maatschappijen niet werken gelijk de boeren het zouden verlangen wijl zij, die niets van den landbouw kennen, er de eerste viool hi spelen. De Bond zou niet alleen op wetgevend gebied, maar ook op economische toestanden, b. v. publieke verpachting van gronden etc., groote ver- anderingen en verbeteringen kunnen teweegbrengen. Binnenkort zullen omtrent den nieuwen Bond nadere mededeelingen gedaan worden. de moeder toch 't best van alles. En het meisje beantwoordde die teedere moederliefde met de innigste gehechtheid. Ma was in haar waken, in haar droomen altijd de hoofdpersoon. Voor ma bewaarde zij haar lekkerste beetjes, haar fraaiste hloemenzonder ma kon zij bijna geen oogeDblik. Het was ma voor en ma na bij alles en altijd. Samen gingen zij steeds uit. Samen zaten zij't zij in de huis- 't zij in de leerkamer en in de slaap- kamer stond haar ledikantje vlak naast het ledikant van haar ma. En zoo leidden moeder en dochtertje samen, altijd samen, een wezenlijk idyllisch leventje en groeide de kleine als in een atmosfeer van liefde op. Zij ging weinig of niet met andere kinderen om. Zij gevoelde daar niet de minste behoefte aan. Hare moeder was haar ma, haar vriendin, haar speelkameraad, haar eenigste en haar alles. Daar kwam de zwarte man tusschen beiden en maakte aan dat vredig, gelnkkig samenzijn een einde. De heer Blokland was den vorigeu zomer te Hensloo bij eene bevriende familie eecigen tijd gelogeerd geweesthad kennis gemaakt met Dora's mama en de bekoorlijkheden der bloeiende weduwe hadden zijn hart en zinnen met storm veroverd. Bij gevolg zag Hensloo hem binnen korten tijd herliaalde malen en bepaaldelijk was de villa van mevrouw Van Leeuwen spoedig al een oude bekende voor hem. De weduwe van hare zijde ontving hem steeds vriendelijker en bij een dier bezoeken geviel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1