Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2810. Zaterdag 16 April 1892. 32e Jaargang. 4. QRIi.DL.EEHIN3 Binnenland. ABONNEMENT- ISiJ deze courant behoort een bijvoegsel. der gemeente H O E K van 1878. FEUILLETON 2) TER VEl m.M HE (01 RAVI Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. l)it III ail verseliijnt ISinsilii en Vrijilngavnml bij «ten uitgever PJ. V A W HE S A SI D E te Ter Bieitzen. Houders van Certificate!) aan toonder der op- genoemde geldleeuiug worden uitgenoodigd die stukken ten spoedigste te vertoonen, bij onderge- teekende, ten einde, voor zooveel noodig, alsnog rentebetaling en afhssing kunne geschieden. Hoek, 12 April 1892. De Gemeente-Ontvanger, J. DIELEMAN Wz. folitieli Overzicht. Trots het traktaat van Berlijn, op welks grond Ferdinand niet als vorst van Bulgarije kan worden erkend en Rusland zich in de Zwarte zee niet mag versterken, gaat de Czaar voort met het uit- rusten van oorlogsbodems te NikolajefF, Odessa, Teodosia en Sebastopol. Zoo pas liep de „Twnalf Apostelen" van stapel, die zeker mee zullen helpeu tot een liefdewerk of de vervulling van een chris- telijken plicht, namelijk oin de halve maan van de tinne der Sophia-Moskee neer te halen, om plaats te maken voor het kruis, voor tal van eeuwen door Keizer Constantijn daarop geplant, toen Byzantium Constantinopel werd en nog geen Stam- boel was. Met bekwamen spoed brengt Rusland in de Zwarte zee een sterke vloot bijeen, versterkt de havens en de zieke man doetniets. Binnenkort zal de Russische vloot in de Zwarte zee bestaan uit 5 linie -pantserschepen, 8 kanon- neerbooten, 2 ram-torpedoschepen, 51 torpedo- schepen en 20 kruisers. Dardenellen en Bosphorus worden versperd, zoodat geen enkele oorlogsbodem de Zwarte zee kan binnen komen en de gansche oostkust van Bulgarije of Oost-Rumelie ligt open en bloot voor den Oosterschen barbaar. Zal het traktaat van Berlijn dan misschien den Russen paal en perk stellen Dan is het te laat. Arm Bulgarije Bezoldigde moordenaars op uw bodem gezondenServie en Rumenie gevleid met be- loften de zieke man in volslagen onmachtde Russen aan uw ooster-strandende groote mogend- heden met een traktaat van Berlijn in handen, dat nu al verklaard wordt voor nul en van geenerlei waardevdor-Azie in handen van den Czaar Pontus Euxines midden in 't Russisch gebied evenals het zoute Caspische meerMisschien scheiden u slechts weinige jaren van zoo'n toestand. De toestand in Dahomey geeft de Fransche regeering veel zorg. De rapporteur gaf in de kamer een overzicht en ontwierp een treurig beeld van den toestand in Soedan. Hij was tegen de kredieten DOOR J. VA» UElt HOETES. Enno's moeder, die weer in huis was gegaan, kwam een poos daarna den tuin opnieuw ingeloo- pen en vroeg toen haastig aan Dora Weetjema, dat je hier bent Neen, zei het kind, ma was uit met dien zwar- ten man. En heb je het dan aan een van de meiden gezegd Neen, inevrouw Dat is niet goed van Dora Ga dan gauw naar hnis, anders zou je ma ongerust kunnen worden. Mag ik Doortje't huis brengen, ma vroeg Enno. Ja, maar terstond terugkomen zei zijne moeder en daarop vloog Enno met Dora aan de hand den tuin uit en den weg op. Bij het hek van Rusthof zagen zij Dora's moeder reeds in groote ongerustheid heen en weer loopen en uitkijken. En een mijnheer liep den weg op en riep 400 luide hij kon DoraDora !j Dora, hem bemerkende, gevoelde grooten lust terug te keeren en zich ergens te versteken. Doch haar jeugdige begeleider trok haar voort. De zwarte man, hij was 't, had Dora aan Enno haastig ingefiuisterd, wilde haar hand grijpen, maar zij orndat men zoo lichtvaardig haudelde. Men wilde alles tegelijk nemen, Tonkin, Soedan, Madagascar, Congo, zonder het verkregene te verzekeren. De regeering beloofde op den rechter oever van den Niger te zullen blijven en vraagt nu kredieteu om verder te kunnen gaan. Hij achtte het beter Soedan een onvruchtbaar laud te ontruimen. De regeering echter meent om de eer van Frankrijk, dat er van geen ontruiming sprake mag zijn; de rebellen dienen getucbtigd en de onder Frankrijk's protecto- raat staande vreemdelingen beschermd te worden. Er waren er 00k in de kamer, die eeu marsch naar Abomey njoodzakelijk achtten Benhazin moest een les hebben, die hem zou heugen. Een ander viel de regeering geducht aan, en vooral Cassagnac en Deroulede, die het tegenwoordig bewind het jammerlijkste ministerie noemden, dat Frankrijk ooit gehad heeft. Bij de voortzetting der discussie kon men merken dat de meerderheid vol vuur was toen de „honneur" in 't spel werd gebracht. La grande nation kon zich in Afrikanietlaten vertrappen, men was toch wel in staat zijn rechten overal en door alien te doen eerbiedigen, zei Etienne, de gewezen onder-staatssecretaris van kolonien, en, ja man, daar barstten de toejuichingen los. „L'hon- neur" en „la grande nation," ziedaar geuoeg om 't Fransche bloed op te jagen. Het krediet voor Soedan met 400,000 frs. verhoosen, riep Laroche- foucauldmaar dat was de Kamer te kras, zoo 't scheen 't voorstel werd verworpen, maar daarop werd het wetsvoorstel betreffende Soedan met 387 tegen 107 stemmen aangenomen en het krediet voor Dahomey met 414 tegen 167. De Britten hebben het te kwaad in Achter- Indie. Uit Pekan wordt bericht, dat de Maleiers twee beambten van de exploitatie-maatschappij heb ben vermoord, waardoor te Pekan een paniek heerscht, omdat de plaats zelve wordt bedreigd. Verscheidene Engelsche dames van de Europeesche familien te Pekan zijn te Singapore aangekomen. De Eugelschen hebben een paar oorlogsschepen naar de bedreigde plaats afgezonden. Uit Spanje komen weder berichten over diefstal van dynamiet. Zuid-Amerika keert weer onderst boven zonder dynamiet en zonder vulcanen. Daar spelen de generaals op hun poot. In Quito en Peru begint de rebellie 00k weer. Te Buenos-Ayros zijn ver scheidene officieren, die daaraan deel hebben genomen en wien misschien de kogel wacht. In Venezuela vechten 00k de regeeringstroepen tegen de troepen van generaal Crespo, die het onderspit delft. Maar er zijn nog meer oproerige generaals, die met hunne troepen het land afzwerven en zich trachten te vereenigen. Geschiedt dit, dan is de regeering beducht, dat de opstandelingen zullen zegevieren. Wie zou nu nog lust gevoelen in eene landver- huizing naar eene der ellendige Zuid-Amerikaansche republieken wist hem te ontkomen en snelde toen als een pijl uit den boog op haar mama toe, steeds gevolgd door Enno. Mariep zij hijgende, ik heb van Enno een konijn gekregen, o, zoo'n mooie, een rooie, ma Foei, je bent een stout kind luidde in geheel anderen toonaard de begroeting van haar mama. We wigten niet, waar je gebleven was. We hebben overal naar je gezocht. Ik was met Enno even naar zijn konijnen gaan kijken, bracht het meisje verontschuldigend in het midden. Mocht Doortje dat maar zoo stilletjes doen zonder aan ma permissie te vragen vroeg daarop haar moeder. Je weet wel, dat ik er niet van houd, dat je zoo bij den weg loopt. Als ma stilletjes met dien vreemden man uitgaat, dan kan ik ma geen permissie vragen, voerde het kind brutaal daar tegen aan. En ik vind, ging de moeder voort, zich houdende, alsof zij deze opmerking van haar dochtertje niet had verstaan. Ik vind het heel onaardig vanjou, Enno, dat jij, die ouder bent, aan Dora niet hebt gezegd, dat zij dat niet doen mocht. Dat is 00k stout van jou. Enno stoutviel Dora uit, neen ma, Enno is niet stout. Ma loopt vac mij weg en hij komt bij mij en laat mij kiezen welk van zijn kouijneD ik hebben wil. Hoor eens, Dorazei nu haar moeder met ver- Weet ge waarom de orde van Oranje Nassau voornamelijk is voorgesteld vraagt de schrijver der Haagsche kroniek in de N. Gr. Ct. En hij ant- woord Het was een persoonlijke wensch van de Konin- gin-Regentes, die Haar contrabezoek aan het Duit- sche hof heeft uitgesteld, tot dat zij zeker kon zijn niet met ledige handen naar Berlijn te moeten gaan. Het plan moet nog bestaan om het eerste Grootkruis van de nieuwe orde voor keizer Wilhelm te bestem- men en hem dat ter gelegeuheid van het bezoek der Vorstinnen aan de Duitsche hoofdstad aan te bieden. Onlangs werd gemeld, dat H. M. de Konin- gin-Regentes als begunstigster van de's Gravenhaag- sche koepokvereeniging is opgetreden. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. kan nu daar bijvoegen, dat dit geschiedde naar aanleiding van de op H. M. de jonge Koningin bewerksteliigde revaccinatie en dat sedert 00k het geheele personeel, aan het paleis verbonden, deze kunstbewerking heeft ondergaan. Het Politienieuws deelt eeu gerucht mede, dat de heer Steenkamp voornemens is als hoofd- commissaris van politie te Amsterdam eervol ontslag aan te vragen, teneinde te 's Gravenhage eene andere betrekking te aanvaarden. Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft be- sloten aan Gedeputeerde Staten van Zeeland te berichten, dat het niet wenscht mede te werken tot het invoeren van den Greenwich tijd in de samenleving, omdat die invoering of voor de ge meente financieel nadeelige gevallen zoude hebben of te ingrijpende wijzigingen in het maatschappelijk leven zouden moeten worden gebracht, zoodat het vooralsnog geen wijziging zal brengen in de thans bestaande tijdregeling. Het gemeentebestuur wenscht even wel mede te werken tot het invoeren van den Midden-Europeeschen tijd in de samenleving, wan- neer die tijdregeling eveneens als spoorwegtijd werd aangenomen, omdat het eenheid van tijd niet alleen wenschelijk maar bijna noodzakelijk acht ter voor- koming van moeilijkheden. Naar de Avondp. verneemt, heeft wijlen mevr. Klatte te 's Hage het Luthersche weeshuis aldaar, waarvan zij vroeger regentesse was, tot universeel erfgenaam gemaakt, onder hepaling, dat een nieuw weeshuis zal worden gebouwd in den geest der Louisa-Stichting. lloewel door de erflaatster vele legaten zijn vermaakt, wordt het aan het weeshuis komend bedrag op f 250,000 a 300,000 geschat. Na de invoering der nieuwe postwet weiger- den verschillende postdirecteuren de inontvangst- name en verzending van kaarten, (door middel van de hektograaf of typograaf beschreven), zoo deze heffing van stem, zoo mag je niet spreken. Enje doet mij groot verdnet aan, als je zoo stil wegloopt. Dat moet niet weer gebeuren. Eigenlijk moest je voor je straf van middag geen eten hebben. Dan hij 00k nietriep de kleine, op den zwarten man wijzende, die intusschen naderbij was gekomen. Mevrouw van Leeuwen was buiten zich zelve op het hooren dier woorden uit den mond van haar kind. Maar de zwarte mijnheer, inderdaad was hij zeer donker van aanzien, daar zware zwarte wenkbrauwen zijne oogen overschaduwden en een dito baard het ouderste gedeelte van zijn gelaat bijna geheel aan het oog onttrok, de zwarte mijnheer dan nam nu het woord, en zei op zachten, vriende- lijken toon tot het kind En waarom moet ik van middag geen eten hebben Ben ik dan 00k stout geweest Jazei Dora kortaf. Mat heb ik je dan gedaan ging mijnheer op zachtzinnige wijze voort te vragen. Dat weet ik wel, hernam Dora bits, en haar ondervrager den rug toekeerende vroeg zij haar mama, of deze een hok voor haar konijn wilde maken. Zoolang Dora tegen dezen heer zoo onaardig is, krijgt zij geen konijnenhok, luidde op beslisten toon het antwoord barer moeder. Wil je voortaan vriendelijker zijn tegen mijnheer vroeg zij daarna. Neen riep het kind en liep schreiende weg. Het behoeft niet gezegd te worden, dat Enno kaart formulieren aan de adreszij.de voorzien zijn van den naam en de woonplaats des afzenders. Of men hier te doen heeft met eene verkeerde opvatting van het desbetreffend wetsartikel of wel, dat de bedoeling werkelijk zoo is, in elk geval veroorzaakt deze weigering aan den handel ongerief en tevens nadeel, daar er van de met naam en woonplaats bedrukte kaartformulieren zeker mil- lioenen in ons land voorhanden zijn, welke eventueel geenerlei waarde zouden hebben. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer, gevestigd teLeeuwarden, heeft zich in het belangvan den dienst deze zaak aangetrokken en zich tot den Minister gewend met het verzoek 1. Zoo bedoelde opvatting van heeren post directeuren onjuist mocht zijn, dit ten spoedigste ter hunner kennis te willen brengen en 2. In tegenovergesteld geval het daarheen te willen leiden, dat het bewust postbesluit alsnog worde gewijzigd in dien zin, dat voortaan 00k de verzending van kaartformulieren, aan de adreszijde van naam en woonplaats des afzenders voorzien, geoorloofd zij. De vleeschhouwers te Kampen hebben aan den Minister van Financien een uitvoerig adres gericht waarin zij verzoeken de wetgeving op het geslacht te verbeteren. Adressanten zijn teleurgesteld, dat de wet op 't geslacht niet bij de voorgestelde belastinghervor- ming begrepen is. Volkomen toegevende, zeggen zij o. a., dat het niet aangaat alles in eens te regeleu, meenen zij toch billijkerwijze te mogen aandringen, 00k de wet op 't geslacht, welke sinds 1859 ongerept is ge bleven, thans een beurt te geven te meer daar dezelve ten slotte eene aaneenschakeling van ministe- rieele beschikkingen, resolution, enz. is ge worden. 't Ligt toch voor de hand, dat verhoudingen, welke destijds bestaanbaar mogen zijn geweest, dit thans niet meer zijn en wel in de eerste plaats geldt dit van de benadering, zoowel wat de uit te keeren winstprocenten betreft, als wat de door den bena- derde aan benaderaars uit te keeren premien in den vorm van terugkooping aangaat. In de Zaterdagavond jl. gehouden vergadering van ,/Arti et Industriae" te 's Hage werd mede- deeling gedaan van een adres tot den Minister van Waterstaat enz., gericht ten geleide van eeu nieuw type voor postzegels, ontworpen door de heeren Berden, architect te 's Hage en Gips te Bergen op Zoom. Van deze ontwerpen waren door den heer Delboy photographische af beeld ingen gemaakt op de gewone grootte van een postzegel. Wat artis- tieke bewerking betreft, heeft een van de ingezon- den ontwerpen ongetwijfeld den voorrang boven het andere ontwerp, doch door den leek zal zeer bij zijn t'huiskomst aan zijn mama een getrouw verslag deed van wat er tusschen kleine Dora en haar ma en dien vreemden mijnheer was voorgevallen II. Verscheidene jaren geleden was Enno's moeder, mevrouw de weduwe Duits, te Hensloo komen wonen, slechts vergezeld van haar jeugdig zoontje, haar eenig kind. Hensloo was een tamelijk afgelegen, maar overigens geen onaardig plaatsje in het hart der goede provincie Overijsel. Van den kruin der heuvelenrij, die het dorp aan de noordzijde om- sloot, bezien, leverde het werkelijk met zijn talrijk en trotsch geboomte en in het groen half verscholen boerenplaatsen en grootere en kleinere heerenhui- zen of villa's een schilderachtigen a3nblik op, waar- aau de met mos en klimop begroeide bouwvallen van een hoogheerlijk slot op den achtergrond nog meerdere bekoorlijkheid bijzetten. En waarlijk, als men van de hoogte afdaalde tot het dorp, vond men zich niet teleurgesteld, wat geenszins van alle plaatsen of plaatsjes, die van verre bezien zich niet onaardig, ja soms bijzonder schilderachtig, voor- doen, kan worden gezegd. De menschen, die het voorrecht hadden, in zulk een lief, stil, schilderachtig oord te wonen, moesten, zou men geneigd zijn te zeggen, onder den invloed der schoone natuur, die hen omriugde, 00k zelve lief zijn, lief voor elkander, in schoonheid van ziel wedijverende met die schoone natuur, om zoo har»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1