Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2809. Woensdag 13 April 1892. 4 2ZIDLEENINQ 32e Jaargang. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Binnenland. ABONNEMENT- der gemeente H O E K van 1878. PEUILLETON. TER MiimsrnE (OlRiVI Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland t 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verscliijnt Dinstla^- en Vrydagavond bij den uifgever J. A A Af n G A S D E te Ter Kenzen. Vergadering op Duiidenlng' 14 April 1892, 's avonds ten 7 ure. Punten van behandeling 1°. Benoeming Secyetaris. 2°. Ingekomen stukken. 3°. Bespreking ontwerp adressen. Houders van Certificate!! aan toonder der op- genoemde geldleening worden uitgenoodigd die stukken ten spoedigste te vertoonen, bij onderge- teekende, ten einde, voor zooveel noodig, alsnog rentebetaling en aflissing kunne geschieden. Hoek, 12 April 1892. De Gemeente-Ontvanger, J. DIELEMAN Wz. JPolitieli Overzicht. In Spanje is weder een aanslag gepleegd, die echter mislukt is. Er was een complot gesmeed om de Kamer, den Senaat en het koninklijk paleis in de lucht te laten springen. Onder de trap, die van de woning van den president der Kamer naar de vergaderzaal der Kamer voert, hadden twee anarchisten een ontplofbare stof neergelegd. Toen zij bet gebouw wilden verlaten, werden zij in hech- tenis genomen. Zij bleken te zijn de Pranscbman Devac en de Portugees Fereira. Uit de bij hen gevonden papieren bleek hun plan. Het wetboek van strafvordering zal nu worden herzien en met zware straffen zullen deze soort menschen worden bedreigd. Te Barcelona zijn 14 Fransche anarchis ten in hecbtenis genomen om uit het land te worden gezet. Over nieuwe aanslagen en plannen melden de buitenlandsche bladen nog het volgendeTe Angers is een bom, die tegen een venster van het commissariaat van politie was geplaatst, ont- ploft. Een agent werd gekwetst. In den omtrek zijn tal van ruiten verbrijzeld. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Ook Mathieu loopt nog vrijmen zegt dat hij in vrouwenkleeren is ge- stoken. Te Valencia moet ook een bom ontploft zijn, terwijl te Malaga een doos met dynamiet is gevonden. 't Gaat er doorMisschien leest men binnen kort dat er een keele zaal vol anarchisten in de lucht gesprongen is. Te Berliju zijn ver- scheidene huiszoekingen gedaan bij anarchisten. Tal van personen werden in hecbtenis genomen, i) DOOR. e. J. AAA I)i:It IIOGVGV. I. Enno, waar ben je Hier ma Niet ver wegloopen, mijn jongen Neen, ma En Enno, een jongen van om en bij de tien jaar, dreef lustig zijn hoepel voort op den effen grintweg, die langs het kuis van zijn mama liep. Hijgende van de inspanning moest hij eindelijk zich een weinig rust gunuen en rondziende bespeurde hij in den tuin van eene fraaie villa een klein meisje, dat in het gras zat en luid snikte. Wat scheelt er aan, Dora? Wacht, ik kom bij je riep Enno het kind van den weg af toe, sprong met hoepel en al over een laag ijzeren hek, vloog dwars door het grasperk naar de schreiende, en herhaalde toen zijn vraag. Doch het kind antwoordde niet, scbudde slecbts, zielsbedroeft, met het zwartlokkig hoofdje. Toe, Dora, zeg het raij maar Misschien kan ik je helpen drong Enno aan, en liet zich naast Dora in 't gras vallen. Maar het meisje bleef zwijgen. terwiji verschiliende geschriften in beslag zijn ge nomen. De Oostenrijksche sociaal-democraten waren voornemens op de Paaschdagen een partijdag te Linz bijeen te roepeu, doch de regeering heeft dit verboden. De Italiaansche regeering is voornemens het initiatief te nemen, dat de Engelsche afgevaar- digde Vincent van zijn regeering verlangde. Zij wil alle mogendheden bijeen roepen tot een inter national conference, waarin de maatregelen zouden worden besproken, die tegen de anarchisten moeten worden genomen. Een Belgisch officieus blad meent, dat men te veel gewicht toeschrijft aan de weinige misdadige dwazen, die er waarscbijnlijk slechts toe gekomen zijn de aanslagen van Ravachol na te volgen, door het waarnemen der paniek die zich plotseling heeft meester gemaakt van de verschiliende regeeringen. Deze zijn echter toegerust om de misdaden te onderdrukken. De Franschen zitten tegenwoordig ook niet op hun gemak vanwege den toestand in het buitenland. Het departement van kolonien heeft uit Porto Novo bericht ontvangen, dat de Dahomeyanen Ketonne en verscheidene andere dorpen hebben verhrand 6000 goed gewapende Dahomeyanen zijn gelegerd op vier uren afstand van Porto-Novo. Zij maken zich gereed de stad aan te vallen. De luitenant- gouverneur heeft van koning Behanzin weder een oubeschaamden brief ontvangen van dezen inhoud „Ik ben nooit naar Franknjk getrokken om oorlog te voeren, en zie met leedwezen, dat dit rijk mij belet dit te doen tegen een Afrikaansch land. In- dien gij niet tevreden zijt, kunt gij doen wat gij wilt, ik ben gereed." De Fransche ministerraad heett besloten de noodige hulp naar Dahomey te zenden. Porto-Novo is in staat van verdediging gebracht, maar het garnizoen is slechts 400 man sterk. Later is een bericht gekomen, dat het Dahomevaansche leger zich naar Allada richt, een groot aantal gevangenen en kudden met zich voe- reude. Men weet nog niet recht, wat die zwarte Afrikaansche sinjeur in zijn schild voert. De berichten uit Bulgarije zijn vol verontwaar- diging over de van Russische zijde aangestookte raoordaanslagen en complotten. Opraerkelijk is het dat de diplomatic der groote mogendheden zich zoo rustig houdt en niet bij de Porte aandringt, dat deze hare internationale verplichtingen vervult, de betaalde moordenaars bewaakt en hen zoo mogelijk onschadelijk maakt. S imenzweerders worden uit de Russische schatkist betaald om te werken tegen de rustige en vreedzame ontwikkeling van Bulgarije. Rusland heeft Bulgarije van Turksche heerschappij bevrijd en gaf dit land een vrije grondwet en nu wil Rusland trachten met dolk en revolver zijn doel te bereiken. Maar dit middel zal niet bateu, als de Bulgaren op den ingeslagen weg voortgaan die langzaam maar zeker tot de overwinning over Russische intriges en tot de onafhankelijkheid voert. De Bulgaren zijn met hun Stamboeioff en Mijn ma de borst Wil je mijn hoepal hebben vroeg hij, baar zijn speeltuig voorhoudende. Door dit bewijs van hartelijkheid en edelmoedig- heid getroffen, hief Dora nu 't gebogen hoofdje op, zag Enno met haar donkere kijkers aan en zei smeekende Ma houdt niet meer van mij Ben je dan stout geweest vroeg Enno, ver- baasd over het feit, dat een ma niet van haar kind houden zou. Neen kreet Dora. Dan houdt je ma ook wel van je. houdt altijd van mij, zei de jongen verheffende. Mijn ma houd niet meer van mij kreet het meisje wederom. Hoe weet je dat P Ma was anders altijd bij mij en ik ging altijd met ma wandelen, maar nu gaat ma altijd zonder mij uit. En ik heb je gisteren nog met je ma zien wandelen. Ja, toen was de zwarte man er niet. Wat voor een zwarte man? riep Enno, opsprin- gende en wijdbeens voor het meisje gaande staan. Wie anders dan die man, die hier in den laatsten tijd zoo dikwijls bij ma komt, en als hij er is, kijkt ma meer naar hem dan naar mij. Dit zeggende vloeiden de tranen het achtjarige kind langs de wangen. Ah 1 riep Enno. Weet je dat niet, Doortje hun Ferdinand meer dan tevreden en begeeren ic hun plaats volstrekt geen Kaulbars of Russisch grootvorst. En waarom aan Bulgarije niet gegeven wat geen der groote mogendheden eenmaal aan Servie en Rumenie heeft geweigerd En wie staat Bulgarije''s zelfstandigheid in den weg Nie- mand anders dan de bevrijder zelf, Rusland. De zaken met den zieken man zouden de Bulgaren heel gauw vereffend hebben zonder eenige hulp van buiten. Een Reuter-telegram uit Berlijn meldt dat HH. MM. de Koniugin en de Koningin-Regentes reeds in het begin van Mei aan HH. MM. den Keizer en de Keizerin te Postdam een bezoek zullen brengen. Volgens de Berliner Borsen Courier is dit bezoek bepaald op 15 Mei en zullen de KoniDginnen Haar intrek nemen in het Koninklijk slot te Berlijn. Uit Arolsen wordt gemeld, dat HH. MM. dezen zomer ook daar worden verwacht, om een bezoek te brengen aan den Yorst van Waldeck, vader van Koniugin Emma. Uit ingenomenheid met de hulde, dezer dagen door de kinderen der openbare scholen in Den Haag aan Hare Majesteiten gebracht, met het zingen der liederen in den tuin van het paleis, welke Vrijdag avond door de kinderen werden ten gehoore gebracht op de uitvoering ten bate van de vereenigingen voor de kindervoeding en de vacantiekolonieu, heeft H. M. de Koniugin 150 en H. M. de Koningin- Regentes f 100 ten behoeve dier instellingen ge- schonken. Wij vernemen dat aan het aanvankelijk plan om de Tweede Kamer nog in deze maand bijeen te roepen hoofdzakelijk ter behandeling van het nieuwe Billiton-coutract, geen gevolg zal worden gegeven. De voorloopige regeliug tusschen de regeering en de maatschappij getroffen, is van dien aard, dat eene zeer spoedige beslissing over eene nieuwe coticessie niet noodzakelijk is, en daarom heeft de Minister van Kolonien verklaard, dat een afbreken van het Kamerreces voor deze aangelegenheid door hem niet wordt verlangd. Echter zal de Kamer toch in het begin van Mei weder bijeenkoinen. Donderdagavond hield prof. J. M. Telders in de kiesvereeniging Burgerplicht te Delft zijneaan- gekondigde rede over de plannen tot atsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Na eenig debat werd met algeineene stemmen door de zeer talrijk be- zochte vergadering de volgende motie aangenomen De vergadering besluit aan het bestuur op te dragen zich bij adres te wenden tot de regeering, met het verzoek die maatregelen te nemen, welke kuunen strekken om de droogmaking van de Zuiderzee in uitvoering te doen koinen. Zij zeggen allemaal, dat die meneer je pa wordt. Mijn pa Pa is dood Ja, maar uu krijg je van je ma een nieuwe pa. Ik wil geen nieuwe pa. Ik heb aan magenoeg. Hoor eens, Dora zei Enno met een diepzinnig geziclit, dat begrijp ik ook eigenlijk niet wat je met een nieuwen pa doet. Ik heb aan ma ook genoeg. Neen, ik vind het eigenlijk ook niets aardig van je ma. Kom ga met mij mee naar mijn konijnen kijken. Ik heb roode en zwarte en zij zijn al heel groot. Dit voorstel ontlokte een glimlach van vergenoegen aan het bedroefde Doortje. Haastig veegde zij haar tranen met haar rnollig armpje af en volgde Enno die met zijn hoepel vooruit sprong. Maar plotseling hield Enno stil en vroeg Moet je 't niet eerst aan je ma vragen Ma is uit was 't anlwoord. O, zooGa dan maar gauw met mij mee. Nu, wat zeg je er van vroeg Enno met zelf- voldoeniug op de blozende wangen, toen beideu voor het groote konijnenhok stonden en Dora met onmiskenbaar welbehagen de diertjes heschouwde en hun koolblaren voorhield. Mooiriep het meisje vol verrukking. Ik wou, dat ik ook konijnen had. Wil je er een van mij hebben Graag I zei Dora in de handen klappende. Kies maar uit, welke je wilt. Die roode! Aan H. M. de Koningin-Regentes der Neder- landen is het volgende adres gericht Eerbiedig wenden de ondergeteekenden, alien onderwijzeressen aan openbare lagere scholen in Nederland, zich tot Uwe Majesteit met een verzoek, voor haar, maar vooral ook voor haar werkkring van belang. Art. 38 der Wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. 127) bepaalt, dat recht op pensioen wordt verkregen op 65jarigen leeftijd. Ingevolge art. 13 van die Wet zijn ondergeteekenden aan dezelfde bepalingen onder- worpen. Ingevolge art. 25 dier Wet is de eigeuaardige plaats der onderwijzeressen in de laagste klassen der lagere school; juist in die klassen is een groote levendigheid van ieertoon een eerste vereischte. Terwijl een onderwijzer na zijn 50e jaar vooral in de hoogere klassen eener lagere school nog uit- stckende diensten kan bewijzen, zijn ondergeteeken den overtuigd, dat in den regel een onderwijzeres boven vijftigjarigen leefiijd niet dezelfde waarde heeft voor de lagere schoolop dien leeftijd zal zij haar vaak zware dagtaak niet meer naar behooren kunnen vervullen. Het is daarom, dat ondergeteekenden zich wenden tot Uwe Majesteit met eerbiedig verzoek, dat het I1 we Majesteit raoge behagen, wel te willen over- wegen, of een herziening van artt. 38, 40 en 41 der Wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. 127) te dezen aanzien verbeteriug kan brengen, en wel in dien zin, dat 1°. onderwijzeressen aan openbare lagere scholen recht op pensioen bekoinen op vijftigjarigen leeftijd 2°. dat voor haar het pensioen zal bedragen een vijf en veertigste deel der jaarwedde voor elk jaar dienst, maar nimmer twee derden der jaarwedde zal overtretfen 3°. dat zij daartoe zullen storten jaarlijks vier ten honderd van de jaarwedde. Het adres, waartoe het initiatief is genomen door de dames A. L. G. Bosbooin, C. Bondam en IJ. van Dapperen, is van 1259 handteekeningen voorzien. De heer L. E. Asser, laatstelijk ingenieur bij de H. IJ. S. M. gaf Donderdagavond aan de Ver- eeniging voor handel en nijverheid te's Gravenhage in overweging, den Minister van Waterstaat te verzoeken op zijn vergunning of bevel tot invoering van den West-Europeeschen tijd terug te willen komen, wegens de vele bezwaren aan dien tijd ver- bonden, en hem tevens te verzoeken al die maat regelen te nemen, dat bij den a. s. winterdienst de Midden-Europeesche tijd in het burgerlijke leven worde ingevoerd. Als moreele dwang voor de ge- meenten om tegelijkertijd den M.-E. tijd als wette- lijken tijd in te voeren, ware dan voldoende een soortgelijk wetje al in Frankrijk, dat alleen heeft bepaald L'heure legale de la France et de 1'Alger sera l'heure moyenne de Paris. Goed Ma Ma riep Enno toen luidkeels, naar huis loopende. Wat is er, Enno? antwoordde zijn moeder op zijn geroep. Mag Dora het roode konijn van mij hebben, ma? Dora? vraagde zijn moeder. Welke Dora? Wel, Dora van Rusthof, ma 1 Is die dan hier? Ja, ma, bij het konijnenhok. Hoe komt dat meisje zoo bij je Och, ma, ze zat zoo te schreien, en toen heb ik haar maar eens meegenomen om mijn konijnen te zien en nu wou zij er zoo graag een hebben. Iutusschen was Enno's moeder het konijnenhok genaderd. Zoo Dora! zei zij was je straks zoo bedroefd? Ja, mevrouwantwoordde het meisje, bij de herinuering weer droevig ziende. Ja, ma! viel Enno in. Zij schreide zoo, weet u, omdat haar ma met zoo'n vreemdeu meneer uit wandelen was en zij t'huis moest blijven. Neen, Enno zei Dora, daarom niet, maar omdat ma van dien zwarten man meer houdt dan van mij. Dat verbeeldt je je maar, Dorazei nu Enno's moeder. Je ma houdt zeker net zooveel van je als vroeger. Je mag niet zoo raar spreken over dien mijuheer. Het is een heel goede en vriende- lijke heer. Nu, ma drong Enno aan, mag zij dat konijn hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1