Gemengde berichten. Januari 45 28 s., 5 m., 5 ij., 4 k., 2 1, 1 p. 109433 Februari 44 28 s., 8 m., 3 1., 2 r. ij. 1 ij., 1 k., 1 pp. 102324 Maart 53 28 s., 10 m., 5 ij., 3 h., 3 k., 1 pp., 1 r. ij., 1 1., 1 a. 129276 142 341033 rechtszakenT Arrondissements-reclitbiink te Middelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen, zoutbelasting voor mingegoeden evenmin als voor de zuivelbereiding overwegend bezwaar opleveren. Hij verwacht stellig, dat de frauduleuze invoer geheel zal ophouden. De Minister berekent, dat de schatkist door de voorgestelde accijnsverlaging een verlies zal lijden van 1,997,000, waar tegen- over zal staan eene besparing van kosten voor personeel langs de zuidelijke grenzen van f 60,000 a f 70,000 per jaar. De twaalfde jaarvergadering van Patrimonium werd gisteren door den heer Kater geopend met een rede, waarin hij aan de stichting en den bloei van den Bond herinnerde en daarna opkwam tegen bet beweren van Mr. De Kanter, dat het sociaai congres geen resultaten opleverde en alleen be- legd was om den opgestoken storm tusschen de groote heeren en Patrimonium te bezweren. Uit het jaarverslag bleek, dat het getal afdeelingen met 14 toenam en thans 114 bedraagt, met ruim 10,000 leden. In verschillende afdeelingen bestaan bibliotheken, Zondagsscholen, jongelingsvereenigin- gen, school-, zieken- en weduwenfondsen enz. De ontvangsten beliepen f 1420, de uitgaven f 1080, saldo f 340. De vergadering herkoos de heeren Van Yliet, van Leeuwarden, en Sizoo, van Dordrecht, tot bestuursleden. Daarna werd begonnen met de be' handeling van de 37 voorstellen uit de afdeelingen Voor de vanwege de afdeeliug Leeuwarden van den sociaal-democratischen bond op 1 Mei al daar te houden nationale meeting, ten gunste van een norinalen arbeidsdag van acht nren is gehuurd en groot stuk land in de Schrans. De meeting zal door muziek worden wopgeluisterd". Het is thans vast bepaald, dat als sprekers zullen optre- den Domela Nieuwenhuis, Helsdingen en Fortuijn. In de N. R. Ct. is reeds een beknopte maar aantrekkelijke en duidelijke beschouwing geleverd over het Zuiderzeeplan. De schrijver besluit zijn overzicht met een vergelijking tusschen deze droog- making en die van de Haarlemmermeer en doet daarbij uitkomen dat laatstgenoemde moest worden uitgemalen, omdat zij in den werkelijken zin van het woord een waterwolf was, terwijl de Zuiderzee een weinig schadelijke watermassa isbron van bedrijf voor visschers en varenslieden plaats van vermaak voor liefhebbers van spelevaren tafereel, op hare eilanden en wateren, van veel eigeuaardig9 en Hollandsch natuurschoon, dat in de eentonige welgedaanheid van een voorspoedige inpoldering verloren zal gaan. Zij vreet niet in op het land, maar de bodem rijst, langzaam doch gestatig te haren koste. Zware stormen doen haar somtijds buiten hare oevers treden, doch blijvend nadeel wordt daardoor niet te weeg gebracht. De laatste over- strooming, die onheil van beteekenis over het land bracht, dagteekent van 1825. Na dien tijd zijn de waterkeeringen in zulk eene mate versterkt, dat eene herhaling dezer ramp, volgens het ge- tuigenis der ingenieurs, misschieu niet tot de onmogelijkheden, maar zeker tot de onwaarschijn- lijkheden behoort. De Zuiderzee droog te maken, is dus niet noodzakelijk, aldus besluit het blad. Het te doen volgens het plan der Zuiderzee—vereeniging, is eene onderneming, zoo degelijk voorbereid, zoo goed doordacht, zoo eervol voor den Nederlandschen naam en zoo veel belovend voor onze nationale welvaart, dat zij ieders ernstige overweging en levendige belangstelling verdient. TER XEIJZE,\, 8 April 1892. In de heden gehouden raadsvergadering, waar- van het verslag in etn volgend nummer zal gegeven worden, is op verzoek met 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend aan J. W. P. Yrielink, als onderwijzer aan school A het verzoek van Dr. H. B. van Nes, om een strook grond op de smidswal in erfpacht, werd toegestaan omtreut het verzoek van de bewoners op het Dijkje, wed. Vossaert c. s., aangaande het terrein achter hunne woningen werd geen beslissing ge- nomen. Tot leden van het stembureau voor de a. s. verkieziug van leden der provinciate slaten werden aangewezen de heeren Van IJsselsteijn en Van der Hooft. Betrekkelijk de aanschrijving van Ged. Staten om de klokken in den nacht van 30 April tot 1 Mei 20 minuten te doen stilstaan en alzoo te rekenen volgens Greenwich-tijd werd op voorstel van den heer Nelemans besloten Ged. Staten het volgende te melden De raad van de gemeente Ter Neuzen kennis genomen hebbende vau de missive van Ged. Staten van 25 Maart 1.1. spreekt de wenschelijkheid nit, dat er overeenstemming besta tusschen den offi- cieelen en burgelijken tijd, acht aansluiting aan den Midden-Europeeschen tijd gewenscht, doch meent dat de zaak onvoldoende is voorbereid om tot ingrijpende veranderingen op 1 Mei a. s. over te gaan. Yerder werden aangenomen de hoofdbeginsels der nieuwe bouwverordening, zijnde deze 1°. dat het bouwen aan openbare strateu en wegen iedereen vrij staat, behoudens natuurlijk het in acht nemen van de voorschriften omtrent rooilijn en bouw van woningen 2°. dat tegen het aanleggen van straten, naar eigen verkieziug en zonder eenige zorg voor hard- making en rioleering, afdoende maatregelen moeten worden genomen 3°. dat voorziening moet worden getrolfen omtrent het bouwen vau woningen buiten verbanc met openbare straten en wegen 4°. dat de voorschriften verband houden met de plaatselijke omstandigheden en bepaaldelijk den belanghebbenden zoo min mogelijk moeite ver- oorzaken of op kosten jagen, en 5°. dat een overgangsbepaling in 5t leven wordt geroepen omtrent straten, die bereids bij het in werking treden der verordening in aanleg zijn. Met het oog op den ingestelden nachtdienst der politie werd besloten nog f 25 te bestemmen voor den buitengewonen politieagent voor de meerdere diensten die deze thans moet presteeren. In de volgende vergadering zal de nieuwe bouw verordening artikelsgewijze worden behandeld. Gisteren deelden we per bulletin aan onze lezers binnen de stad het volgende mede Heden morgen kwam met de Provinciale stoom- boot de justitie uit Middelburg andermaal hier aan, met zich voerende, under zwaar geleide, een drietal Belgen, welke op eenige aanwijzing te Haarlem ziju gearresteerd als verdacht deel genomen te hebben aan diefstal met inbraak op de hofstede van de weduwe A. Dielemau te Zaamslag. Onmiddellijk na aankomst der boot is de justitie met de verdachten naar de hofstede gereden, ten einde een confrontatie te houden. De confrontatie nu heeft plaats gehad, doch zonder gunstig gevolg. De verdachten toch zijn op vrije voeten gesteld. Evenwel begaf zich, op eene vingerwijzing van een der verdachten, de justitie naar Stekeue. Heel veel licht is nog niet in deze zaak, ofschoon de politie ijverig aan 't werk is en niet wanhoopt. Bij de Woensdag alhier plaats gehad hebbende jaarlijksche keuring van stieren waren 7 stuks aangevoerd. De l8te prijs werd niet toegekend, doch aan moedigings—premien verleend van ieder f 20, aan de heeren H. Wolfert Dz. en J. P. Scheele2de prijs aan den heer II. Wolfert voren- genoemd3de aan den heer Jan de Feijter, alien alhier. In de Woensdag gehouden algemeene ver gadering van het Zeeuwsch Genootschap der weten- schappen zijn tot lid benoemd o. a. de navolgende heerenK. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Stoppeldijk en Boschkapelle, arrondisseineuts-scboolopziener te Boschkapelle J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, Groede en Nieuwvliet, arrondissements-schoolopziener te Groede en Mr. L. Stevens, oud-lid der provinciale staten van Zeeland, oud-burgemeester van Sas van Gent te Amsterdam. Te Breda slaagde voor de vrije en orde-oefe- ningen de heer C. Hack van Zuidzande. Aan de tweede kamer is o. a. aangeboden een ontwerp van wet tot naturalisatie van Th. P. F. van Haelst, landbouwer te Stoppeldijk. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud. bruto. Uitgevaren zijnin Januari 37, in Februari 31 en in Maart 43 zeeschepen. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. rainerie, ij. ijzer, k. kolen, 1. ledig, p. pitcbkolen, r. ij. ruw ijzer, pp. pijpaarde, a. aardappelen. Ter Hole (bij Hulst), 5 April. Heden namiddag omstreeks half 4 uur brak er brand uit iu de woning van C. L. Platjouw alhierde huisjes van A. van der Hooft en de wed. J. de Maaijer, mede weldra door het vuur aangetast, werden met het eerste geheel in de asch gelegd. Het grootste gedeelte van het huisraad werd gered. Niets was tegen brandschade verzekerd. Oor- zaak was, het spelen van kinderen met lucifers. Koewacht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn er bij den landbouwer P. de Roover weer kippen ontvreemd. De man gaf hiervan dadelijk kennis aan de politie en deze door eenige aanwijzigingen op het spoor gekomen, Dam Woensdag avond als vermoedelijke dader een Belg in hechtenis, die vroolijk jaarmarkt was komeu houden en zeker niet gedroomd had, dat hem 's nachts gratis logies, zou gegeven worden in Axel. Gisteren moet hij een langdurig verhoor onder- gaan hebben. Koewacht. De jaarmarkt, welke hier verleden Woensdag gehouden is, lokte tal bezoekers en wat let voornaamste is voor een jaarmarkt daaronder waren vele koopers en verkoopers. Het aantal beesten, dat werd aangevoerd, overtrof verre dat van verleden jaar. Thans waren er 186 stuks hoornvee, 13 paarden, 12 schapen en 3 varkens. Onder het hoornvee waren vooral prachtige beesten, zoodat de commissie voor het toekennen der premien eene moeilijke taak had te vervullen. Ofschoon men in de laatste dageu klaagde over gedrukte markten, zoo was er toch veel handel en werden er meer dan honderd stuks hoornvee op de markt verkocht, terwijl vele beestjes reeds van de hanc gezet waren, v66r zij het marktplein bereikt hadden De premien werden als volgt toegekend aan A Ferket te St. Jansteen voor het schoonste land- buuwpaardaan de wed. G. Bonte te Koewacht, voor het schoonste veulenaan J. de Bakker te Koewacht, voor de schoonste baatgevende koe aan de wed. N. de Blieck te Koewacht, voor de vetste vaars aan P. Bruggeman te Koewacht, voor den schoonsten stieraan A. Aerts te St. Jansteen. voor de schoonste schapen aan J. de Block en A. Aerts beiden te St. Jansteen, voor het grootste getal koeien en aan J. van Hoorebeke te Cluijzen Terdonck en A. Lambrechts te Ertvelde, voor het grootste getal koeien op de markt gekocht. De rechthauk heeft in hare zitting van 8 Apr! de volgende vonnissen uitgesproken 1. A. H., oud 29 j., werkmau en 2. L. H. °ud 24 j., polderwerker beiden te Kapellebrug (Clingej, zijn wegens mishandeling de le veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e vrij- gesproken. C. L. L., oud 21 j., polderwerker te Kapellebrug, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen ge- vangenisstraf. Zitting van Vrijdag 8 April. Veroordeeld i J. B., landbouwer te Selzaete. ter zake van openbare dronkenschap tot eene boete van 3. subsidiair 2 dagen hechtenis. Vrijgesproken i O. F. A. M. K., expediteur, P. K., werkbaas en E. G., kantoorklerk, alien te Ter Neuzen, ter zake van voorwerpen op de boorden der havens van een Rijkskanaal doen brengen, zonder vergunning van den haven meester. De kosten te dragen door den staat. Uutslagen vail ri-olilsvervolgiiisj G. p. stoombootgezagvoerder te Louden, ter zake vanals bevel- voerder van een stil liggend schip op een der havens van een Rijkskanaal niet de ligplaats innemen, hem aangewezen door den havenmeester. De kosten te dragen door den staat. Het Zuiderzendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op 20 Juli, op het landgoed Goeree, gelegen langs de spoorlijn WouwBergen-op-Zoom. Voor die gelegenheid zullen ten gerieve van het uit- en instappen der reizigers, die zich met de extra-treinen naar het feestlerrein weuschen te begeven, expresselijk daarvoor perrons worden aan- gelegd langs de beide lijnen. Naar men verneemt, bestaat bij de Maatschap- pij Zeeland het voornemen om eerlaug een goederen- stoombootdienst van VlissingenRotterdam en omgekeerd en tusschengelegen plaatsen te openen en zulks in verband met de Zeeuwsche stoomvaartlijn VlissingenHull. Gisterenmorgen had te Zwolle een droevig ongeluk plaats, J. Dijk, knecht bij den paarden- koopman E. Dijk, die een waggon met paarden naar Utrecht moest vervoeren, had de onvoorzichtig- heid zijn hoofd buiten den waggon te steken, juist toen een locomotief langs zijn waggon kwam ge reden waarmede zijn hoofd zoodanig in aanraking kwam, dat het geheel was verbrijzeld en in elkaar gedrukthij was onmiddellijk dood. Aan de ijverige nasporingen der politie te Hilversum is het gelukt de jl. Maandagavond uit de onbewoonde villa van den heer L. Norman aan den Laarderstraatweg, gemeente Hilversum, ge- stolen goederen, als beddegoed, een pendule enz., reeds in de derde hand verkocht, op te sporen en de vermoedelijke daders, niemand anders dan de bewaarders zelven der villa, zooals later bleek, aan te houden. In het verhoor voor den commissaris van politie bekenden zij tevens den diefstal van een pomp, reeds vroeger gepleegd. Te Nieuwediep is dezer dagen door den havenwachter de Graaff uit de haven opgehaald het lijk van een onbekend man, dat met een lijn aan een der meerpalen was bevestigd. Behalve uit deze omstandigheid, bleek ook uit een brief, die op het lijk werd gevonden, voldoende, dat hier zelfmoord is gepleegd. Uit dezen brief meent men verder te mogen afleiden, dat de ongelukkige, J. L. genaamd, te Amsterdam woouachtig was. Dat het verspreiden van geruchten en voor- spellingen soms treurige gevolgen kan hebben, bleek dezer dagen te Weerdingermond. De profetie nl., dat de wereld den 298ten Maart jl. zou vergaan, had bij de huishoudster van den bakker Van B. aldaar geloof gevonden en zij scheen dien dag niet gerust te gemoet te gaan. De laatste dagen voor den 298ten was zij reeds wat zonderling in haar gedrag en liet haar werkzaamheden soms in de war loopen, tot het den 29,ten Maart, al pratende over het vergaan der wereld, bij haar tot volslagen verstandsverbijstering overging. Nadere bijzonderheden omtrent den moord te Gouda brengen aan het licht, dat deze in koeien bloede is geschied. Tot tweemaal toe moet er eene snede zijn toegebracht, en dat niet zonder verweer, aangezien de toppen der vingers waren doorgesneden. Andere aanwijziDgen doen blijken, dat de dood niet plotseling, maar eerst na een ver- schrikkelijk lijden is ingetreden. Maar men vermoedt, is ook het lijk twee a drie- maal verlegd geworden, om den diefstel mogelijk te maken de diefstal zelf moet, wat het geld be- treft, grooter zijn dan aanvankelijk werd gemeend, aangezien ook de opbrengst van winkelgoederen in het bezit van de verslagene was. Het totaal van het ontvreemde moet dan ongeveer /400 hebben bedragen. Dat den moordenaar bij den diefstal nog met oordeel is te werk gegaan, kan daaruit blijken, dat alleen het horloge met ketting van wijlen O. is medegenomen, en de ketting aan den commensaal behoorende, is achtergelaten. De gearresteerde verdachte moet werkelijk des nachts naar Rotterdam zijn geloopen en tusschen Gouda en Moordrecht door den rijksveldwachter G. zijn ontmoet. Met den tweeden trein zou hij dan van Rotterdam naar Amsterdam zijn ver- trokken. Het onderzoek in de woning aan den Kleiweg schijnt gesloten te zijn, aangezien de goederen der verslagene gisteren daaruit zijn verwijderd en naar het verkoophuis getransporteerd. Een eigenaardig geval doet zich voor bij de verandering van de postwet, met Het Nbl. v. Ned. op. Wanneer men nu een bedrag van f 17,50 per postwissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wanneer men er twee postwissels van maakt, een van f 12,50 en een van f 5, betaalt men cent. Terwijl men dus aan de post dubbele moeite veroorzaakt, is de verzending goedkooper. Door den commissaris en den hoofd-inspecteur van politie te Zwolle zijn een partij nieuwe kleeding- stukken, servetten, handdoeken en verschillende huishoudelijke artikelen, toebehoorende aan het krankzinnigengesticht te Meerenberg, in beslag ge nomen in het kosthuis van iemand die verloofd was met eene in dat gesticht wonende dienstbode en binnen korten tijd in het huwelijk hoopte te treden. Zij had die goederen aan haren verloofde gezonden en ter hand gesteld. Een moedige daad werd Zondag voormiddag verricht door P. C. Schuit, wisselwachter aan den overweg van den Diergaardsingel te Rotterdam. Toen den sneltrein uit Den Hiag, welke te 11,46 uur aan het station D. P., aldaar aankomt, reeds in het gezicht was, begaven zich eenige kinderen, komende van den Beugeldijkschen weg op den overweg om naar den Diergaardsingel over te steken en kropeu daartoe onder de reeds neergelaten afsluitboomen door. Een dier kinderen, een meisje van 10 jaar, ge naamd S. Duvelaars en wonende aan de Joseph- straat, had reeds bijna den overweg gepasseerd, toen zij, op de rails staande, waarlangs de trein moest komen, door het geschreeuw van wandelaars op het dreigende gevaar opmerkzaam werd ge- maaktdoch door den schrik bevangen en niet wetend'e wat te doen, doordien men van weerszijden stond te schreeuwen, bleef zij op de rails staan. Genoemde wisselwachter snelde toe en greep, met gevaar voor eigen leven, het meisje op het oogen- blik dat de iocomotief nog slechts eukele meters van haar verwijderd was. De moedige beambte rolde met het kind aan de overzijde van de rails op den grond, doch geen van beiden bekwam letsel. In Stiermarken is een man in vrijheid gesteld, die nu bijna zeveu jaren onschuldig in het tucht- huis had doorgebracht. Hij was in 1885 ter dood veroordeeld wegens een moord die gepleegd was op een zijne buren. De keizer had die straf in 20 jaren tuchthuis veranderd. Gelukkig voor hem, want thans is zijn onschuld aan het licht gekomen. De jury had hem indertijd bij meerderheia van stemmen schuldig verklaardhij zelf had zijn on schuld altijd volgehouden. Onlangs kwam een dwarsfluitspeler heel be- scheiden op eenige heeren af, die voor een koffie- liuis in Parijs zaten. Mijnheeren, zei de man, ik zou graag een stukje speleD, maar ik weet dat de heeren niet bijster op mijn instrument gesteld zijn. Bedeesd hield hij daarop, als bewijs dat hij ook zonder te spelen betaling aannam, zijn hand op en werkelijk werd hij er goed voor beloond, dat hij de ooren der hoorders spaarde. De sinjeur kwam haast elken dag terug en maakte goede zaakjes. Onlangs zeide iemand die goed in zijn humeur was Nu heb ik jou en je instrument dikwijls genoeg gezien laat nu eens hooren wat je kan en speel een mooi deuntje. Ik speel heel slecht, gaf de fluitspeler ten ant- woord. Dat komt er niet op aan, laat eens hooren 1 Toen werd onze maat verlegen. Ik ben een arme ongelukkige duivel, zeide hij, en moet bekennen dat ik heeletnaal geen fluit kan spelen ik gebruik het instrument enkel maar, om de menschen schrik aan te jagen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. werden de passagiers in den Great Western-trein tusschen de stations Wrexham en Ruabon opge- schrikt door luid gegil. Men zag een meisje van ongeveer 16 jaar zich op de loopplank van een der rijtuigen bewegen. Het gelukte niet den con- ducteur of machinist te waarschuwen, maar ten aatste slaagde het meisje er met levensgevaar in angs de loopplanken een rijtuig le klasse te be- reiken, waar zij spoedig in veiligheid was. Zij vertelde, dat zij in den trein door een man was aangevallen, die door haar gegil bevreesd voor ont- dekking geworden, uit den waggon was gesprougen. Men heeft den man nog niet teruggevonden. De politie vermoedt, dat een welbekend misdadiger de schuldige is. De orkaan die het noordwesten der Vereenigde Staten heeft geteisterd, moet ontzettende schade hebben veroorzaakt en talrijke menschenlevens lebbeu gekost. Te Towanda alleen is het getal slachtoffers bijna 20 dooder, en 60 gewonden, te Augusta vond men 4 dooden, het juiste cijfer in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2