Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2808. Zaterdag 9 April 1892. 32e Jaargang. Algemeen ftp ei voelpaflea in ie pmeente Aiel. AANKONDIGING. ie wepn ei voetpaden met ie tatierten. AAWBESTBDHSG. li aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT- het onderhouden van - en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere ge- meente-eigendommen, gedurende 1892. FEUILLBTON TEI <01RUT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Mi t 111 ail verscliijnt Minsilaj?- en Vrijilng-avnntl bij den uitgever P. J. VAX ME S A M M E te Ter Keuzen. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND maken bekend, dat. het ontwerp tot wijziging van den ligger der wegeu en voetpaden in de gemeeute Axel, door hen ingevolge art. 27 6 juncto artikel 20 van het Reglement op de wegeu en voetpaden, naar aanleiding van een bezwaarschrift gewijzigd is vastgesteld dat hun besluit tot vaststelling van dat ontwerp IIKDFV aan Burgemeester en Wethouders van Axel is gezonden om daarmede te handelen over- eenkomstig art. 22 van genoemd Reglement en heriuneren belanghebbenden voor zooveel noodig aan art. 23 van dat Reglement. Middelburg, 7 April 1892. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ter Neuzen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 19 April 1892 vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van Ter Neuzen, 7 April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op ilinsdag, 12 dezer, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis alhier, in het openbaar, bij enkele insc'nrijving, in drie perceelen Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar van af Diusdag 5 dezer, in Naar het Fransch van CHARLES MESIil'S, 12) -■ Wat u betreft, besloot bij, wij zullen het wel met elkander schikken, wees gerust Gij hebt miju fortuin gered, mijn vriend, ik neem het op mij om voor de nwe te zorgen. Het schaamrood steeg de wegwerker naar het gelaat. Voor mijn vrouw en mijn dochter, dat kan nog, mompelde hij. Maar ik, ik Is het niet juist vooral jegens u, dat wij dank- baar moeten zijn? zijt gij het niet die de portefeuille gevonden hebt Zijt gij het niet, die haar door uw dochter aan mij teruggezonden hebt Toen eerst begreep de wegwerker, dat zijn dochter, terwijl zij hem dwong zijn plicht te doen, de eer haars vaders gered had en hem misschien een toekomst bereid had even schoon waarschijnlijk, en zeker eervoller, dan die welke hij zich zelve ge- droomd had. Dit gevoelde hij thans; vijf jaren later kreeg hij het bewijs er van Ziet gij daar het witte huis met de groene zonne- blinden, aan de poorten van Honfleur, bijna aan het begin van den grooten weg naar Parijs Op de glimmende koperen plaat op de deur leest gij de volgende woordeu Jan Maillard, Aannemer. afdruk verkrijgbaar tegen betaling van 75 cents per exemplaar. Inlichtingeu ziju te bekomen bij den gemeente- bouwmeester door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 9 dezer, 's middags twee ure, te beginnen bij het gemeentehuis. Ter Neuzen, 1 April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overziclit. De heer Koscielski, lid der Poolsche partij in den Duitschen Rijksdag, heeft van den Keizer eene groote schilderij, voorstellende het Keizerlijk jacht, ten geschenke ontvangen, met een eigenhandigen brief, waarin Z. M. hem en den overigen leden der geuoemde partij dank betuigt voor hunne houding bij de behandeling van het regeeringsvoorstel ter aanschaffing van eene kruiserkorvet, welke aanvraag toen door het centrum in vereeniging met de vrij- zinnigen is verworpen. Voordat de Rijksdag gesloten werd is met nagenoeg algemeene stem men eeu voorstel aangenomen om schadevergoeding toe te kennen aan de gezinnen der soldaten, die jaarlijks voor de manoeuvres worden op- geroepen. Hoewel die vergoeding niet ruim berekend is, zal zij in het geheel toch meer dan 3£ millioen mark per jaar aan de schatkist des Rijks kosten. Tegen die som zag de regeering op en daarom ondersteuude zij het voorstel niet. Met het oog echter op de groote legeruitgaven, waarbij de 3^ millioen eene kleinigheid is, en op de eenstemmig- heid van alle partijen in dit opzicht verwacht men dat de Bondsraad zijne goedkeuring aan dit wets- voorstel niet onthouden zal. Eene verwerping zou stellig een slechten indruk maken, die misschien merkbaar en van gevolgen zou zijn, wanneer de regeering het volgend jaar met hare nieuwe leger- voorstellen komt. Van de arnarchisten, beschuldigd van deelneming aan het complot te Walsall, zijn Maandavond Cailles, Charles en Battola ieder tot 10 jaren tucht- huisstraf veroordeeld en de aanbrenger Deakin, die door de jury in 's hofs genade aanbevolen was, tot 5 jaren tuchthuis. Voordat het vonnis werd geveld, hielden de beschuldigden toespraken. Charles verweet der politie zelve dit complot ineengezet te hebben. Hij en zijn vrienden bedoelden niet in Engeland en dergelijke landen met dynamiet te werk te gaanalleen in Rusland, waar andere middelen, om zich vrijheid te verschaffen, geheel uitgesloten zijn. Battola hield een vurige rede in Die Jan Maillard is onze oude wegwerker. De heer Duveruay behoorde niet tot die klasse van lieden, die denken hunne dankbaarheid vol- doende getoond te hebben door het schenken van een som geld, doch die niet verder zien. Neen, hij heeft hem die hem van den ondergang gered heeft, aan de ellende en armoede willeu onttrekken. Hij heeft tot den wegwerker gezegd Gij hebt een goede opvoeding gehad, mijn vriend. Door het ongeluk er toe gedwongen, hebt gij de wegen leeren kennen, maak wegen. Neem uw ontslag Ik zal paarden, karren en gereedscbappen voor u koopen. Schrijf in voor het een of ander openbaar werk ik zal borg voor u blijven. Vooruit vooruitzoo bereikt men zijn doel Jan Maillard had den raad opgevolgd en de voorspelling van den fabrikant was bewaarheid ge worden. Zij, die zich het sombere, boosaardige gelaat van den wegwerker nog heriuneren, herkennen dezen niet in den aannemer. Hij is een bedrijvig, werk- zaam mensch, met openhartig gelaat, vrijen oogop- slag, en een glimlach op de lippenhij is een goed vader en een goed echtgenooteen door alien geacht burger; hij is een gelukkig en een braaf mensch. Magdalena is ook veranderd, zeer in haar voor- deel. Zij is eene dame, eene der liefdadigste vrouwen uit de geheele stad. Een herinnering aan het ver- ledene glijdt thans slechts hoogst zelden als een schaduw over het gelaat, dat alleen nog in de toe komst blikt. De beide echtgenooten zitten in de vroolijke eet- zaal aan het ontbijt. Het is midden in de lente het geopende venster heeft uitzicht op een tuin vol het Fransch, verklarende aan het geval te WalsaL geheel onschuldig, doch overigens een volslagen anarchist te zijn, omdat de anarchie voor de maat- schappij de toestand is, waarin alien in vrede en harmonie met elkander samenleven. Was hij schui- dig, hoe veel meer schuldig zijn dan de generaals en de kolonels, wier beroep het is boedermoord te plegen en te doen plegen op groote schaal Alle medearbeiders noemde Battola zijn broeders, lpaar de hedendaagsche maatschappij, zeide hij, is humbug, en daaruit vloeien alle maatschappelijke euvelen voort. Battola besloot met de uitroep Leve de anarchie, de toekomst der menschheid Uit naam van het hof de vonnissen uitsprekende verklaarde de voorzitter, dat het niets ter zake deed, waar de beklaagden hun plannen voor dynamiet- onlploffingen ten uitvoer legden. Het vonnis verraste de veroordeelden blijkbaar. Battola riep uit: Wat veroordeeld en onschuldig zijn. Een sterke politiemacht bewaakte het gerechts- hof en de gevangenen, omdat de aanhangers der anarchisten in grooten getale opgekomen waren. De President der Fransche republiek, omgeven door zijn militair huis, heeft den Nederlandschen gezant, Jhr. De Stuers, die hem het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw kwam overhandigen, op het Elysee ontvangen. De laatste berichten over de bewegingen der strijdmacht van Dahomey luiden ernstig. De door de Franschen bezette kustplaatsen loopen zelfs gevaar en om hunne forten te Kotonou, Porto Novo en Grand Popo te verdedigen beschikken zij slechts over hoogstens 730 man Oorlogsschepen zijn niet aanwezig. De Sand, met 200 koppen en 6 kanonnen, heeft te Montevideo het bevel gevonden naar de Afrikaansche kust te gaan, maar het is de vraag, of zij tijdig aankomt. Velen verlangen, dat de Koning van Dahomey zoo zal worden getucbtigd, dat hij in langen tijd niets meer zal kunnen ondernemen. Maar daarvoor is eene expeditie noodig, die vele soldaten en veel geld kost en koloniale expedities vallen daarom niet in den smaak der Fransche kiezers, vooral nu de toestand in Tonkin veel minder goed blijkt te zijn dan officieel werd verzekerd en nieuwe ver- wikkelingen op Madagascar zijn te duchten. De Zwitsersche bonsraad heeft besloten een stand- beeld op te richteu voor Wilhelm Tell, niettegen- staande de bewering, dat die held nooit bestaan heeft. Het gedenkteeken wordt op eene der openbare plaatsen van Geneve opgericht. Wilhelm Tell zal afgebeeld zijn in staande houding en met gedek- ten hoofde, zooals de legende hem beschrijft op 't oogenblik dat hij den paal met den hoed van bloemen, waarin de vogelen hun jubelend lied om- hoog zenden tusschen de openingen van de half gesloten zonneblindeu valt eeu zonnestraal naar binnen, waarin ontelbare stofjes op en neer dansen. Terwijl Magdalena de koffie inschonk, vouwde Maillard de courant open, doch alvorens te gaan lezen, vroeg hij aan zijne vrouw Zeg, Magdalena, komt Denise dezen morgen niet ontbijten Mevrouw Maillard had den tijd nog niet gehad om te antwoorden, toen in den tuin frissche vroolijke meisjesstemmen gehoord werden. Het waren Denise en Bertha. Elkander bij de hand houdende, kwamen zij binnen het scheen dat zij van elkander geleerd hadden, wat aan haar eigen persoontje ontbrak. Denise gaf de gezondheid aan Bertha en deze opvoeding en netheid aan Denise. Het zijn twee volmaakte jonge dames, twee aller- liefste schepseltjes. Na de eerste begroetingen nam Bertha een ernstig gewichtig uiterlijk aan. Mijnheer Maillard, mevrouw, zeide zij, wij zijn dezen morgen niet alleen hierheen gekomen, wij zijn twee persocen die u over zeer belangrijke zaken moeten spreken slechts een beetje vooruitgesneld. Welke personen Mijn vader, mijn breeder. De heeren Duvernay, vader en zoon en daar ik hen hoor aankomen en Denise niet bij dat onderhoud kan tegenwoor- dig zijn, verbergen wij ons maar in den tuin tot straks En weg waren de beide jonge meisjes. De heer Duvernay verscheen op den drempel, achter hem stond ziju zoon. Zooals men zich zal herinneren, reisde deze laatste Gessler voorbijgaat. Het beeld zal in brons zijn, 3 meters hoog, op een voetstuk in marmer van Uri, versierd met de schilden van den bond en der kantons, benevens gebeeldhouwde tafereelen uit Tell's leven. Op de binoenplaats van het Koninklijk paleis te s Hage is Woensdag door 300 leerlingen van de kostelooze scholen door het zingen van ver- schillende liederen hulde gebracht aan de beide Koninginnen, die op het bordes het lieflijk gezang aanhoorden. Het ^Wilhelmus" naar eene oude toonzetting werd op verzoek herhaald. De directeur, de heer Ten Have van Scheveningen, werd gecom- plimenteerd en evenals de begeleidende onderwijzers aan de Koninginnen voorgesteld. De tevredenheid van H.H. M.M. over de zang- uitvoering openbaarde zich in een gul onthaal van de scholieren. Manden met sinaasappelen en kren- tenbrooden werden naar buiten gebracht. Vooral Koningin Wilhelmina had veel behagen in deze uitdeeling en had geen handen genoeg om de kinderhanden met den Oranjeappel te vullen. 1 usschen de scholieren was het een wedstrijd, wie den sinaasappel uit handen van de geliefde Koningin zou ontvangen. Ook de Regentes was bij het uitreiken van de feestgave door hare dochter behulpzaam, en deed dit met eene vriendelijkheid, die zoowel bij de meisjes als de jongens elke bedeesdheid overwon. De leerlingen zullen dan ook zeker deze ont- moeting met de Vorstinnen niet licht vergeten. Hunne dankbare harten gaven zich lucht in uitbun- dige hoera's, toen de beide Koninginnen groetend en neigend de plaats verlieten. Thans is aan de Tweede Kamer rondgedeeld het wetsvoorstel, door den Minister van financien bij zijn belastingplannen toegezegd, tot verlaging van den zout-accijns van 9 tot 4 per 100 Kg. Dit ontwerp toelichtende wijst hij er op, dat eene belastiug van omstreeks 65 pCt. van den winkelprijs op een artikel van eerste levensbehoefte veel te hoog is, vooral omdat de mingegoede daar- door ongelijk zwaar wordt gedrukt; voorts dat de hooge belasting een bezwaar is voor den landbouw die groote hoeveelheden zout behoeft voor de zuivelbereiding en vooral dat de zout-accijns een moeilijk te keeren fraude tengevolge heeft, waardoor jaarlijks pi. m. vier millioen Kg. zonder betaling van accijns in consumtie wordt gebracht. Naar de meening van den Minister zal de overblijvende vroeger voor de fabriek zijns vaders. Hij is thans deelgeuoot. Het is de grootste en rijkste fabriek uit het geheele arrondissement Honfleur. Waarschijnlijk zal men evenmin vergeten zijn, dat Bertha dikwijls tot Denise gezegd heeft, dat haar breeder Leonel een knappe jonge man was, en de zuster heeft niet te veel gezegd. Aangemoedigd door een welwillenden glimlach van den heer Duvernay, kwam Lionel naar voren, aarzelt en zegt toen niet zonder eenige ver- warring Mijnheer Maillard, mevrouw, met toestemming mijns vaders, die zoo goed is geweest mij te willen vergezellen, heb ik de eer u om de hand van mejuffrouw uw dochter te vragen. Ik bemin De nise en Maar waartoe nog meer er van te zeggen Er zijn ontknoopingen, die geen beschrijving behoeven. Intusschen mogen wij nog een bijzonderheid niet vergeten. Toen de vroegere wegwerker eeu uur later het lezen der courant weder hervatte, viel zijn blik het allereerst op de rubriek,/Gemengde berich- ten", waarna hij las »Een zekere Pieter Boucaille, die eenige jaren geleden naar Belgie was gevlucht om zich aan de vervolgingen van de justitie te onttrekken, is dezer dagen door het gerechtshof te Brussel veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid." Ilier hield Maillard op en keek Magdalena aan. Welnu? vraagde zij. Zijn blik zeide het overige. D. v. Z. H,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1