r Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Inbraak, Diefstal en Moordpoging te Zaamslag. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Hel gemis vaa die kamer zegt Dr. Reeling Brouwer is het typisch en ineest doorslaand bewijs, meer nog dan bet gering traktement en de voorgespiegelde ruimschoots gelegenheid tot uit- oefening der practijk, meer zelfs nog dan de wijze waarop men gewoon is uitvoering of geen uit- voering te geven aan des geneesheers bevelen en adviezen, dat men den medicus en diens taak in het gesticht niet naar waarde weet te schatten. Rechtstreeksche aanleidingtot de ontslag-aanvraag is gegeven door den president-regent Mr. De Savor- nin Lohman, die beweerde een klacbt tegen den dokter ontvangen te hebben, wegens het toelaten van bezoeken bij een der patieuten, terwijl de dokter beweert dat bij een streng verbod van elk bezoek bij bedoelde patiente had gegeven, doch dat aan bet gesticht zijn verbod in deu wiud werd geslagen. Deze onjuiste mededeelingen van den president- regent maakten alle verdere samenwerking onmoge- lijk en was de droppel, die den emmer deed over- loopen. namiddag waren TER NEUZEN, 5 April de op Vrijdag 8 April a. 1892. In de op Vrijdag 8 April a. s., des morgens 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in bebandeling Verzoek ontslag onderwijzer Vrielink; idem Dr. Van Nes om gemeentegrond idem wed. Vossaert e. a. om terrein achter hunne erven stembureau verkiezing leden Provinciale Staten tijdregeling met 1 Mei a s. verordening op het bouwen enz ingekomen stukken enz. Naar men verneemt, zal binnen kort een geregelde dagelijkscbe stoombootdienst voor goederen en passagiers, van Gent op Ter Neuzen vice versa worden geopend. Bij knninklijk besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van den polder Nieuw-Othene de heer M. Dielcman Wz, en tot plaatsvervangend dijk graaf van den polder Vergaert de heer P. P. de Vleeschauwer. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn o. a. benoemd tot kweekelingen aan de rijks- kweekschool voor onderwijzers te Middelburg A. L. Kok van Zaamslag, A. A. Rademakers van Westdorpe en B. B. Arhnau van Sluis. Bij het op de haven komen albier had gisteren naclit eene aanvaring plaats tusschen de Engelsche stoomschepen Shieldrake, kapt. Worsnop, van Liverpool naar hier en Gent, en River Derwent, kapt. Richards, van Louden naar bier, beide met stukgoederen. De River Derwent bekwam aan bakboord een gat boven de waterlijn, alsmede belangrijke averij aan de verschansing, terwijl men vreest. dat aan bakboordzijde, door indrukking, nog andere averij is ontstaan, hetgeen eerst na lossing zal blijken. De Shieldrake bleef ongedeerd en beide scbepen zijn naar de loskade opgestoomd. Heden middag half een geraakte te Sluiskil een jongelje van 1 f jaar van Willem van Drongelen al spelende te water en zou zeker den dood ge- vonden hebben, daar het reeds twee maal naar boven was gekomen, zoo niet Cornelis van Doeselaar juist aankwam om water te scheppen en het ongeluk bemerkende, alle pogingen in het werk stelde om den drenkeling te redden, hetgeen hem dan ook Dat de laatste partij bouwland bet in kwaliteit wint, is gemakkelijk te begrijpen. Voor dezelfde partij land betaalde de tegen- woordige bezitter 15 h 16 jaren geleden de som van 36000. De waarde van de landerijen is minstens 50 pCt. gedaald. De pachtprijzen zijn nog veel te weinig gedaald, om met succes het landbouwbedrijf uit te oefenen. Vele eigenaars, vooral Belgische heeren, mochten daarmede wel eens rekening houden. Toch komen telkens nieuwe liefhebbers opdagen om een pacht te probeeren, ten kostte van den ouden pachter. Nieuwvliet, 3 April. Gisteren een drietal werklieden bezig aan den molen van A. Luteijn eene nieuwe roede aan te bechten. Doordien de gallerij, die eenigszins zwak was en tengevoige van de zware stukken die er op lagen brak, vielen de werklieden naar beneden. Twee hunner waren zeer erg gekneusd, waarvan de een reeds heden morgen is overleden, terwijl de toe- stand van den tweede vrij enrstig is. De derde is minder gekwetst. Borssele, 4 April. Ds. Van Spankeren van Heinkenszand maakte gisteren aan de gemeeute bekeud, dat de beer K Loggers, pred. te Wes.kapelle voor bet beroep naar bier beeft bedankt. Mej. Duijvestein, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd te Ooltgensplaat, en heeft deze benoeming aangenomen. in Hoorden we in de laatste tijden vau vele dief- stallen, drieste aanvallen op boerenerven, wat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gescbiedde, zet de kroon op het werk en verplaatst ons in de dagen van Cartouche. Nabij bet dorp woont op eene kleine hofstede, de weduwe Dieleman met bareu zoon, een 16jarige dienstbode M. H. en een knechtje K. H. Omstreeks 9 uur was de vrouw met haar zoon de woon- tevens slaapkamer naar bed gegaan even als meid en knecht. Alles was als naar gewoonte goed gesloten en gegreudeld. In de kamer waar moeder en zoon sliepen brandde een licht. Omstreeks half elf worcft de vrouw door een geweldigen bons wakker en zag zij in korteren tijd dan hier te beschrij veil is, voor haar bed vier manneu staan, die de deur met een zwaren balk hadden ingeloopen. Onmiddellijk were zij uit het bed gesleurd, ten gronde geworpen, geslagen en getrapt. Een der dieven wierp zich daarna op haar met het mes in de band, haar toe- roepende „waar is je geld, of 'k snij je den nek af." De vrouw zeide geen geld te hebben Intus' schen had de zoon het bed verlaten en viel de indringers aan, den oogenblik slechts, want hij werd getroffen door een schot in den linkerarm en was dus weerloos. Na hem op bed geworpen te hebben, begonuen de bandieten bun onderzoek. Alles wat iets in kon houden werd onderzocht 't kabinet werd opengebroken, de laden onderzocht enz. totdat de dieven de lamp opnaraen en met een paal de deur der zijkamer deden bezwijken, oge en 1 beursjemetzilverenknip. Eenige obligation en coupon-bladen droegen de kenmerken in handen geweest te zijn, daar zij gescheurd verspreid lagen. Wijselijk hadden de inbrekers deze lateu liggen. De jonge dienstbode was, na het leven gehoord te hebbeu van schrik onder bed gekropen, terwijl de koewacbter K. H., die op den zolder sliep, verklaarde niets gehoord te hebben. De vrouw evenwel kon mededeelen dat en Weeding en spraak der dieven aanduidden, dat het Belgen waren. Een er vau was kort en dik en had over 't boofd een blauw gestreepte slaapmuts deze sprak bij de plundering geen woord, drie anderen waren flirik gebouwde kerels, 'tkwam de vrouw voor, dat nog twee handlangers daar buiteu de wacht hielden. Door de politie is nog gevonden op de plaats, waar de paal om de deur te forceeren, moet gehaaid zijn, een zakje dat nog zout bevatte, wat haar in het vermoeden versterkt, datlui van 't allooi der zoutdieven hier bezig geweest zijn. Aan den zoon is nog dienzelfden nacht genees- kundige hulp verleend, terwijl bij des Ziterdags is geopereerd. Aanvankelijk vreesde men voor het behoud van zijn leveu thans echter vernemen wij dat zijn toestand vrij gunstiger is. Ook de toestaud der weduwe wekt geen bezorgdheid. De justitie uit Middelburg heeft reeds een streng onderzoek ingesteld, doch tot heden zonder resultaat. Ook in de gemeente Stekene worden uasporingen gedaan. Een der dieven moet verwond zijn geweest, daar op den grindweg bloedsporen zijn gevonden. Waarschijnlijk hebben de booswichten midden door 't land loopende de grenzen en daarna Ant- werpen bereikt. Aanvankelijk meende men dat ook effecten waren outvreemd, dit is 't geval niet. Toch verkreeg de politie op verzoek dadelijk de nummers der waarden aangekocht ten kantore van heer Van Waesberghe- Janssens te Hulst. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 April de volgende vonnissen uitgesproken E. B., oud 52 j., werkman te Koewacht, is wegens beleediging veroordeeld tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. A. H. d. V., oud 30 j., werkbaas te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot 7 dagen hecht. G. V., oud 26 j., arbeider te Hulst, is wegens beleediging en bedreiging veroord. tot 3 maanden gevangenisstraf. C. C., huisvr. van C. L. Soud 47 j., win- om daar hun roof voort te zetten. De vrouw was ben evenwel ook in die kamer gevolgd. Mishan- deld werd zij daar niet, maar nogmaals met den na eenige moeite mocht gelukken en het knaapje aan I dood dreigend gevraagd, waar haar geld was. Noodig de ouders gezond en wei teiug kon schenken. Ossenisse. Telde de kolenvereeniging Vooruit- gang is ons streven" bij bare oprichting op 11 April 1891 slechts 46 leden, thans is dit getal gestegen tot 70, waaronder reeds uit eene andere gemeente, zoodat deze vereeniging zeer in bloei toeneemt. Over 1891 werden aan deze vereeniging twee ladingen prima kwaliteit Rubr-kacbelkoleu geleverd. Voor dit jaar zijn echter reeds drie ladingen aan gekocht. De lossing der eerste lading steenkolen beeft in het begin der vorige week plaats gebad. De steenkolen worden thans aan de leden ge leverd a 12 per 18 H. L. of 1570 kilo (bere- kend naar de reeds ontvaugen lading.) Men scbrijft ons uit Biervliet Een veertien dagen geltden werden bij publieke veiling ongeveer 8 gemeten bouwland in den Eli- sabethpolder verkocht voor 2225, d. i. ruim 300 per gemet met inbegrip der kosten. Donderdag jl. presenteerde men een kavel van 29 gemeten in den Wilbelminapolder. Er werd f 14010 ge- boden, wat meer is dan f 500 met de kosten berekend, en toch ging de verkoop niet door. terug Mail- tot Wat zou hier gebeuren de wegwerker was als krankzinnig. Op eens hoorde men op den weg bet geratel van een rijtuig. Magdalena en Denise stonden haastig op lard wierp den hamer weg en trok zich t in het donkerste gedeelte vau het vertrek. Onmiddellijk daarna verschenen drie gestalten binnen de kamer. Het waren de heer Duvernay, zijn vrouw en zijn docbter. Bertha snelde naar Denise en sloot haarzenuw- achtig in haar armen. Mevrouw Duvernay ging naar Magdalena. Wat den fabrikant aangaat, hij ging recht op den wegwerker af, en hem beide handen tegelijk toestekeude, zeide hij met innig ge- voelde dankbaarheid Ik dank u, Jan Maillard, ik dank u gij zijt eeu braaf mensch. was dit niet meer want chiffonniere, kabinet, alle kasten begon men te onderzoeken, waarop de vrouw zeide ,/neem het dan maar Dat gebeurde dan ook. Alles ging onbeschrijfelijk snel te werk. De vrouw hoorde na enkele minuten een der roovers iets fluisterend zeggen en in een ommezien waren alien verdwencn. De vrouw ging daarna naar haar zoon zien en vond hem in deeruiswaardigen toestand, geheel met bloed bevlekt onder kussens en dekens. Onmid dellijk ging zij hulp zoeken bij haar buurman P. van Tatenhove. De gemeente politie en de wachtmeester A. van den Ameele waren dienzelfden nacht spoedig op het terrein van de inbraak en konden zich daar van de gruweldaad overluigen. De verwoesting in beide kamers was groot, terwijl het stuk hout, waarmede de deuren ingeloopen waren, in de zijkamer gevonden werd. Geconstateerd werd thans dat gestolen waren 7 bankbiljetten van f 100, 2 van f 60, 3 van 40, 2 muntbiljetten van 10, 1 bankbiljet van 100 francs, 1 van 20 frcs, 8 gouden tientjes; aan rijksdaalders en guldens 150, 5 stukken van 20 frcs., 5 van 10 frcs., 2 gouden hemds- knoopen, 2 zilveren broekstukken, 1 gouden hor- De wegwerker stotterde eenige onverstaanbare woorden. Gij gaat nu met ons mede, zeide Bertha tot Denise wij verlaten elkander nimmermeer dat is afgesproken Werkelijk zeide mevrouw Duvernay dan ook tegen MagdaleDa Wilt gij mij veroorloven mij te belasten met de opvoeding van Denise, wij staan in voor haar toekomst. Het zal met u wezen als met mij, Magdalenawij hadden slechts een dochter van nu af zullen wij er twee hebben. En zij wees haar op de twee vriendinnen, die elkander omarmd hielden en door haar tranen heen elkander toelachten. In dieu tusschentijd sprak de heer Duvernay tot Jan Maillard. (Slot volgt.) kelierster te Clinge, is wegens vernieling veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. A. H., oud 30 j., werkman te Clinge, is wegens diefstal veroord. tot /10 boete of 10 dagen hecht. J. L. L., oud 10 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 50 cent boete of 1 dag hecht. C. A. G., oud 12 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal vrijgesproken. J. J. H. v. D., oud 10 j., te Ter Neuien, is wegens diefstal veroord. tot 50 cent boete of 1 dag hecht. 1°. M. d. K., oud 17 j., 2°. C. M., oud 19 j., arbeidsters te Hulst, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 3 dagen gevang. A. S., oud 22 j., schipper te Graauw, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevang. H. B., oud 29 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevang. S. R., oud 22 j., werkman te Koewacht, is wegens mishaudeling veroord. tot 14 dagen hecht. 1°. L. v. H., oud 47 j., landbouwer te Koewacht, 2°. J. E. M oud 36 j., koopman te St. Jansteen, zijn wegens mishandeling vrijgesproken. P. v. D., oud 27 j., landbouwersknecht te Zaamslag, is wegens mishaudeling veroord. tot 8 boete of 6 dagen hecht. P. J. I., oud 20 j., steenbakker te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 6 hecht. brug op den Amsterdamschen weg, d. i. een half uur buiten de gemeente, te zien zou zijn. Honderden begaven zich te half twee op weg, en toen zij om twee uur op de bepaalde plaats aaukwamen, zag men niet den walvisch, maar een man met een bord, waarop was geschreven n,Op den lsten April, Kan men foppen wien men wil". De vroolijkheid was algemeen en de fopper kan pleizier van zijne grap gehad hebben. Omtrent de nasporingen der justitie in zake den moord op de Priusengracht te Amsterdam kan het Hbl. nog mededeelen, dat na het ontvangen van een ongeteekenden brief, die deu officier van justitie, Mr. Lulofs, in handen was gekomen, en waarschijnlijk mede op aanwijzing van eene tegen- woordig te Haarlem wonende vriendin der verslagene, te Haarlem twee personen zijn aangehouden, die den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. niet in hun kosthuis hebben doorgebracht, en tot op het oogeuhlik geen voldoeude inlichtingen hebben ge geven omtrent_de plants, waar zij zich dien nacht hebben bevonden. Verder heeft zich een knaap ongeveer 14 jaar oud, aangemeld en verklaard, dat hij op deu be- wusten avoud twee mannen uit de woniug der familie Viotta heeft zien komen. Met de opsporing derd oor hem bedoelde mannen houdt de justitie zich nu ijverig bezig. Aan het D. v. Z. H. wordt bericht, dat als vermoedelijke moordenaar van Anna Verhoeven gis- ter op eeu tram gevat is zekere V., diamautslijper, door de auouieme briefschrijfsters aangewezen en door een knaap herkend als een van de twee man nen, die hij deu bewusten avond uit de waning van den heer Viotta zag komen. Oulangs zijn in Belgie, tegen prijzen, ver boven de waarde, Kaapsche diamanten verkocht, die kuustmatig wit gemaakt waren. Een Eransch scheikundige, Gnillot, heeft bevonden, dat deze diamanten, door indompeling in eene verduude, violet-kleurige auiline-oplossing, hunne gele tint verliezen en even wit worden als de Indische of Braziliaansche. De aniline kan noch door een vergrootglas gezien, noch met een gemslederen lapje weggewreven wordendaarom houdt de heer Guillot het er voor, dat de kleurstof zich hecht in den scherpen hoek der facet, die ongeslepen blijft, en van dien schuilhoek uit het licht wijzigt, als het op de gladde oppervlakte valt. Het bedrog wordt aan het licht gebracht, als men den diamant in sulpeterzuur of in een weinig alcohol dompelt, en de heer Guillot raadt diamant-handelareu aan, die middelen tot onderzoek altijd in een fleschje bij zich gereed te hebbeu. De anarchist Ravachol, die thans bekend heeft aan de verschillende dynamietaanslagen te Parijs een werkdadig aandeel te hebbeu genomen, blijkt van Hollandsche afkomst te zijn. Zijn vader was burger van Heerlen (Limburg). Deze was een tamelijk zachtzinuig man, maar als hij boos werd, kon hij recht hardhandig zijn. Bij vechtpartijen trad hij vaak als scheidende partij op, door de vechtendeu als kindereu bij den arm te nemen en hen, na een hartelijken druk, in verschillende windrichting weg te duwen. Vocht hij zelf, dan nam hij gewoonlijk den eerste den beste en sloeg er dan de voile herberg mede leeg. Hij balanceerde een volwassen man op de uitgestrekte hand en was beroemd als de gewel- dige, die zelfs in Aken alle kermis-Herculesseu vrrsloeg. Intusschen werd zijn kracht zijn doodeen reusachtig rad in zijn vaart wiliende stuiten, werd hij meegesleept en verpletterd. Ravachol zal dus wel iu zeker opzicht een aardje naar zijn vaartje zijn geweest. dagen C. A. Louwerse, de moordenaar van P. de Kraker, te Zaamslag, is door twee brigadier-veld- wachters geboeid overgebracht naar de strafgevan- genis te Groningen. De slagersknecht Pieterse uit Gouda is te Amsterdam gevangen genomen, verdacht van den Goudschen moord. Hij heeft bekend, in deu nacht van Maandag op Dinsdag (den nacht van den moord) van Gouda naar Rotterdam geloopen te hebben. De verdachte, oud 22 jaar, kwam in Juni uit Amsterdam in dienst bij den spekslager Brakel te Gouda. Hij was goed var. gedrag. Maandag avond even vdor half 11 vertrok Pieterse uit zijn dienst, om met den trein van 11,36 naar Amsterdam te gaan, naar hij zeide. Als slagersknecht kwam hij dikwijls bij de vermoorde aan huis, en deed haar zelfs een huwelijks-aanzoek, daar hij wist dat zij geld zou krijgen na verkoop van het huis. Dat er een groote hypotheek op stond, verzweeg zij. Te Weesp werd Vrijdag huis aan huis een strooibiljet afgegeven, waarop stond dat de walvisch ten twee ure op zijn doortocht van Utrecht naar Rotterdam aan de Keulsche Vaart bij de Kanaal- Van 16 tot en met 31 Maart. TerXeuzen. Huwelijks-aangiften. 21 Maart. Marinus Vermeulen, oud 31 j., jm. en Sophia Coleta Geers, oud 19 j., jd. 22 Maart. Florus Jacobus Harte, oud 48 j., jm. en Francina Johanna Kolijn, oud 39 j., jd. 31 Maart. Jacob Andries van Hoeve, oud 24 j., jm. en Adriana Maria Lijbaart, oud 22 j., jd. Francois Klaassen, oud 29 j., jm. en Wilhel- mina Pieternella van Hoeve, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Maart. Le'ier Jacobus Plat- teeuw, oud 23 j., jm. en Janneke Maria van Aalst, oud 20 j., jd. 24 Maart. Pieter Jozias Klaaijssen, oud 40 j., weduwn. en Pieternella Elisabeth de Zeeuw, oud 30 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Pieter, z. van Cornelis Riemens en van Willemina van Dijke. 19 Maart. Elisabeth Gezina Hello, d. van Gornelis Hoek en van Adriana Gezina de Mol. 24 Maart. Suzanna, d. van Adriaan Buijze en van Rachel Verhelst. 25 Maart. Maaike, d. van Cornelis Klaassen en van Leuntje Anna Dooms. 27 Maart. Francina Cornelia Jacoba, d. van Johannes Joris Kolijn en van Cornelia Adriana Kaijser. Jacomina, d. van Marinus Anthonij Vcrschelling en van Dina Stouthamer. 29 Maart. Mathilda Maria, d. van Petrus Jacobus van den Bulck en van Prudentia Sabina de Vleeschauwer. Jacomina Johanna, d. van Jozias Michiel- sen en van Jacoba Catharina Wieland. Overlijden. 20 Maart. Kornelis Alexander George Eijke, oud 7 j., z. van Martinus en van Lena van der Swan. 22 Maart. CornelisKaijser, oud 7 w„ z. van Willem Frederik en van Tona Frederiksen. 23 Maart. Johan Abraham Willemsen, oud 17 d., z. van Hendrik en van Maria Elisabeth van de Velde. 24 Maart. Adriaan Bernardus Wisse, oud 2 m., z. van Antonie en van Sietje Maria Ruben. 25 Maart. Jan Meertens, oud 5 m., z. vau Gelein en van Helena Verheijke. 27 Maart. Maria Jacoba Beije, oud 4 j., d. van Willem en van Jacoba Geense. 28 Maart. Anthonie Pieter Riemens, oud 20 m., z. van Pieter Willem en van Neeltje Stoffijn. 31 Maart. Adriana Buijck, oud 65 j., echtg. van Elias van der Bent. Hulst. Geboorten. 24 Maart. Edumondus.z. van Petrus Ruijloft en van Apolonia Franken. Overlijden. 16 Maart. Petrus Johannes de Cauwer, oud 4 m., z. van Augustus en van Melania Augustina Everaard. 30 Maart. Justina Maria van Overmeir, oud 4 m., d. van Gustave en van Sophia Charlotta Arnold. 31 Maart. Petro- nella Biesbroek, oud 91 j., wed. van Jan Coenraad dcKock.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2