Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2807. Woensdag 6 April 1892. BEKENDMAMNG. AAHBB_8TBDIHTG. 32e Jaargang. 81 W18Wi®Ki®. Binnenland. De Borgemeester der gemeente Ter t\euzen aanbesteden: ABONNEMENT- advertentiEn. het onderhouden van - en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere ge- meente-eigendommen, gedurende 1892. PBUILLETON. IVEUZE Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren ei. Brieven- bushouders. (OIKAM Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. IB it blacl verscliijnt llinsda^- en Vrijrtag:a.voii<t bij den uitgever jr. V A 1 E S iH D E te Ter Neu.en. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den GemeeDteraad is belegd tegen Vrijdag den 8 April 1893, des vooriniddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 5 April 1892. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op IHnsdag, 12 dezer, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis alhier, in het openbaar, bij enkele inse'nrijving, in drie perceelen Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar van af Diusdag 5 dezer, in afdruk verkrijgbaar tegen betaling van 75 cents per exemplaar. Inlichtingeu ziju te bekomen bij den gemeente- bouwmeester door wieu plaatselijke aanwijzing zal gescbieden op Zaterdag, 9 dezer, 's middags twee ure, te beginnen bij het gemeentehuis. Ter Neuzen, 1 April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Jr*olitieli Overzicht. Den 78sten verjaardag van prins Bismarck heeft men in bijna alle groote steden van Duitschland feestelijk herdacht. Uit Berlijn vertrokken velen naar Priedichsruhe, oin den prins geluk te wenschen. Graaf Waldersee kwam van Altoua overde nati- ouaal-liberale partij zond een gemeenschappelijken gelukwensch per telegraaf. Vele bladen van ver- schillende richting brachten liulde aan de groote verdiensten van den ijzeren kauselier. De Vossische Zeitung schreef Bismarck is thans veel meer populair dan ooit, te voren, toen bij nog de teugels van het bewind in handen had. Dit dankt bij aau den nieuwen koers. De ervaringen van den laatsten tijd bebben aanleiding gegeven tot vergelijkingen, welke juist Naar het Fransch van CHAIILES DEiLYS. n) - Zij zag Bertha terug, veel bleeker nog dan de vorigen avond opnieuw weerklonk in haar ooren al hetgeen Magdalena in den afgeloopen nacbt had gezegd het seheen haar toe, dat men haar daarginds te Honfleur wachtte, dat de beer Duvernay reeds het noodlottige wapen in de handen had. Zij verbeeldde zich dat zij nauwelijks den tijd had om den grooten afstand af te leggenzij was bang te laat te komen. Zij keerde terug naar den ingang van het hoi en op gevaar af van tegen de rotsen verbrijzeld te worden, daalde zij haastig van de steile helling af. Dan spoedde zij zich langs den oever, dwars door het bosch, in rechte lijn en vlug als de pijl uit uit den boog naar het doel. Het sloeg twaalf uur, toen Denise het hekwerk voor het huis van den heer Duvernay bereikte. Daar hadden zich groepen morrende werklieden vereenigd. Wij willen onmiddellijk betaald worden, zeiden sommigen. Wij zijn niet zoo dom om aan dat vertelseltje niet gunstig uitvallen voor den tegenwoordigen tijd en den leidenden staatsman van het. oogenblik. De vrijzinnige partij is stellig volkomen vrij van eenig verlangen naar Bismarck's terugkeer, maar zij heeft, ondanks haren afgebroken strijd tegen hem steeds in hem de buitengewone persoonlijkheid en de in de geschiedenis overgankelijke verdiensten erkend, en des te openhartiger kan zij thans zeggen reeds het gezond verstand moest de huidige regeering gebiedenom de toenemende klachten over Bismarck's outslag door het eenige juiste middel doelloos te maken, namelijk door eene vaste en vrijere st-aat- kunde naar den geest van de liberate burgerij. Het wekte verbazing, dat te Wiesbaden de regeeringspresident en de burgemeester zich aan het hoofd durfden stellen van het feestcomite. De stroom van bezoekers te Eriedrichsruhe was zeer grootdaarbij kwamen van alle kanten tele- grammen, bloemgeschenken enz. In den laatsten tijd hoort men herhaaldelijk van het samentrekken van Russische troepeu aan de Duitsche grenzen. Natuurlijk laten de Duitschers en Oostenrijkers hun oostelijke grenzen niet onbe- waakt. Men verhaalt, dat ongeveer elken avond uit de Pruisische grensvesting Thorn een ballon met electrisch licht wordt opgelaten, dat de gansche omgeving bestrijkt. Den 238ten Maart moet zelfs boven Warschau zoo'n ballon bespeurd ziju. De Russen zijn, zooals te begrijpen is, met een der- gelijke spionnage niets in hun schik en beweren, dat dergelijke lucht-observaties in strijd zijn met het volkenrecht, dat echter in zoo iets niet heeft kunnen voorzien. De groote concentratie van Russische troepen schijnt niet in verband te staan met plannen van aanval. Generaal Gourko, die outlast is van zijn taak als civiel gouverneur van Polen, om zich geheel aan bet commando over de legercorpsen, die te zamen meer dan 350,000 man sterk moeten zijn, te kunnen wijden, heeft onlangs even een bezoek te Petersburg gebracbt, waarheen hij outboden was door den ministerraad, en, naar men beweert, heeft hij toen aangedrongen op vergunning om de Russische bevolking aan de grenzen zestig wersten naar het binnenland te ver- plaatsen. Negen tienden dezer bevolking bestaan uit Israelieten en volgens den generaal zijn ze zeker welwillend voor den vijand en doen ze nu reeds dienst als spionnen. De generaal verklaarde, dat hij met de tegen- woordige organisatie volkomen gereed was voor de verdediging maar niet voor den aanval. Eerst moest zijn geheele leger met het nieuwe geweer gewapend zijn. En de helft heeft nog het onde Berdin-geweer. Yerder beklaagde hij zich dat de helft zijner spoorwegwagens hem ontnomen waren voor dienst in de hongersnood-districten. Nu de zoo gevreesde Ravachol achter de tralies van de verloren portefeuille te gelooven beweerden anderen. Denise verhaastte haar schreden zij ging den tuin door, trad het huis binnen en was weldra in de kamer van den fabrikant. Onbewegelijk, stoin, ontsteld zat hij daar. Aan weerszijden van zijn stoel stonden zijn vrouw en dochterzij weenden. In een hoek van het vertrek stonden eenige schuldeischersook die schenen onlevreden en wilden het niet gelooven. Denise ging recht naar den fabrikantverwonderd zag Bertha haar aanDenise lackte haar toe. Toen trok ze uit haar mouw de hand terug, die van af het meeuwenhol daar was verborgen gebleven. Mijuheer, zeide zij, mijn vader zendt mij hierheen om deze portefeuille te geven, die hij dezen ochtend op den weg gevonden heeft. Is het die, welke u verloren hebt Het was een stormachtige, sombere avond. Voor de hut zat Magdalena op een steenen bank. Eensklaps stond Jan Maillard voor haar. Hij was dooasbleek, hij liep als ware hij gekwetst. Zijn vrouw wilde hem ondervragen; hijgafgeen antwoorddoch vatte haar bij de hand en ging met haar de hut binnen, waarvan hij de deur zorg- vuldig achter zich sloot. Op hetzelfde uur doolde Denise in den omtrent rond. Gebruik makende van de eerste vreugde zit, begint men in Frankrijk's hoofdstad weer op streek te komen en kan men er weer aan rustiger dingen denkeu. Woensdagavond werd onder presi dium van den heer Passy te Parijs eene vergadering gehouden over het belang van den vrede. Een der sprekers in deze vergadering eindigde zijn schitterende improvisatie met deze woorden „onze staatkunde voor den vrede is de politiek van het leven tegenover die van den dood." De heer Passy heeft zich in Frankrijk tot apostel gemaakt voor eene edele zaak en het kliminende succes der vrede- congressen geeft hoop voor de toekomst. Voora' voor de kleine staten is het geweuscht, het streven dier congressen zooveel tnogelijk te steunen De Eerste Kamer heeft Zaterdag aangenomen de overeenkomst met Oostenrijk betreffende den vrouwen- en meisjeshandel, en na eenige discussie, waarin op de onbillijkheid werd gewezen tegenover de Nederlandsche landbouwers, het wetsontwerp tot schorsing van het uitvoerrecht van suiker in Nederl.-Indie. Dit laatste werd aangenomen met 29 tegen 9 steinmen. Hierna ging de Kamer op reces. De Minister van Financien heeft bepaald 1°. dat in Juli van dit jaar op nader te be- palen tijd en plaats zal worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en wel voor tien plaatsen 2°. dat in Augustus a. s. op nader te bepaleu plaats en tijd zal worden afgenomen het tweede examen voor bovengenoemde betrekking, waaraau slechts kunnen deelnemen zij, die in 1887, 1888 en 1889 het in art. 4 van het besluit ven 23 April 1887 hedoeid examen met gunstig gevolg hebben afgelegdtevens zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van examen voor de be trekking van aspirant-verificateur, voor hoogstens twee plaatsen 3°. verzoekschriften om tot die examens te worden toegelaten, moeten voor of uiterlijk op 1 Juni a. s. bij het departeraent van financien zijn ingekomen. Met het oog op de nieuwe tijdregeling hebben Gedep. Staten aan de gemeentebesturen in Zeeland een uittreksel uit den brief van den Minister van Binnenlandsche zaken dd. 10 dezer gezondenen daarbij dien besturen in overweging gegeven na den nacht van 30 April op 1 Mei e. k. op het telephoon- of telegraafkantoor in hun gemeente, of waar dit niet aanwezig is, op het naastbijgelegen kantoor van het juiste uur zich te vergewissen en de klok der gemeente daarnaar te regelen. Voor 15 April a. s. zullen zij gaarne van die besturen veruemen of zij wenschen mede te werken van de familie Duvernay, had zij zich, onmiddellijk na de teruggave van de portefeuille, teruggetrokken, doch zij was de wotiiug haars vaders niet durven binnengaan. Jan Maillard was tegen de deur gaan zitten zijn oogen waren met bloed beloopen, zijn vuisten dreigend opgeheven en met gesmoorde stem zeide hij Bestolen Men heeft mij bestolen Ongelukkige, dat hebt gij gedaan. Ik riep Magdalena uit. Geen praatjes onderbrak Jan op afgemeten toon. De portefeuilleGij alleeu weet, dat ik die gevonden heb, gij alleen kunt haar mij ontnomen hebben Geef ze mij dadelijk terugik wil het Jan Geef mij de portefeuille terug, ongelukkige, zoo niet De wegwerker ging strompelend naar de plek, waar Magdalena stond. Jan, zeide zij niettemin, als ik de hand had kunnen leggen op dat geld, dan zoudt gij het zeker niet teruggevonden hebbenik zou het in- tegendeel openlijk bekennen, ik zou mij daarop beroemen. Maar ik heb het niet, Jan Gij liegt riep hij woedend uit, gij liegtik wil dat ge mij zegt waar mijn zestig duizend francs zijn Waar zijn ze Komaan, zeg het Maar spreek dan toch Hij had Magdalena bij de polsen gegrepen, en tot het invoeren van den Greenwicher tijd in de saraenleving. De N. R. Ct. dringt er op aan, niet te rusten voordat bewerkt is, dat alle autoriteiten, die het wel meenen met 's lands belang, en daar- toe mogen toch zeer zeker de besturen der groote spoorwegmaatschappijen in de eerste plaats gerekend worden, inzien dat de iulijving bij Greenwich ons op den duur inhonderderlei vorm telkens wederkee- rend nadeel bezorgt. Zoo wij lijdelijk blijven, zal de drang tot unificatie zich zdo sterk doen gevoelen, dat wij dan, zonder het te willen, in het burger- lijk leven al zeer spoedig naar den Greenwichtijd zouden gaan rekenen. Dan eerst zouden, maar te laat, de oogen opengaan van hen, die thans liever den Amsterdamschen naast den spoorwegtijd willen behouden, maar die, moet er geunificeerd worden, veel liever op Greenwich een uur voor, dan daar- mede gelijk zouden zijn. Het verslag is thans bekend van de commissie over de inlichtingen op het adres van Mr. Ph. de Kanter c. s. te Haarlem, houdende verzoek tot wijziging der wet op de jacht en visscherij. De commissie weerlegt uitvoerig de argumenten en schij nargumenten, door den Minister ten voor- deele van de jachtwet aangevoerd en komt door hare overwegingen tot de overtuiging, dat er geen algemeen belang is aan te wijzen, van genoegzaam gewicht, om de vrijheid van den eigenaar van den grond tot het bemachtigen en dooden van wild en schadelijk gedierte op eigen grond tot bescher- ming vau zijne veldvruchten in die mate te be- perken, als door de wet van 13 Juni 1857 (Staats- blad no. 87) geschiedt en daarom acht zij wijziging der jachtwet in dien zin noodig. De Minister van LaDdbouw heeft den invoer in irankrijk verboden van levende runderen, geilen, schapen en varkens uit Belgie. De beesten uit Holland, door Belgie gevoerd, zullen alle in 1' rankrijk worden toegelaten als zij per spoor worden vervoerd in wagons, met lood afgesloten door de Ilollandsche douane-beambten. Dezelfde maatregelen zijn voorgeschreven voor vee uit Duitschland. De Noorsche regeering heeft den invoer in Noorwegen verboden van uit- Nederland herkom- stige levende paarden, runderen, schapen en geiten. I it eenige stukken, opgenomen in het Vader- land, betrekking hebbende op het door Dr. Reeling Brouwer tegen 21 September a. s. gevraagd ontslag als lc geneesheer aan het Haagsche krankzinnigen- gesticht, blijkt o. a. dat het bestuur van dit ge- sticht de plaats, die de medicus daar inneemt, z6o weinig telt, dat hem zelfs een eigen kamer wordt onthouden, niettegenstaande hij reeds kort na het aanvaarden zijner functie daarom heeft gevraagd en daarop later is teruggekomen, laatstelijk nog den 7den Maart jl. schudde haar met zooveel kracht heen en weer, dat zij op de knieen viel. Geen klacht, geen verwijt kwam haar over de lippendoch onveranderlijk zacht en bedaard, her- haalde zij Ik heb het geld niet, Jan. Die bedaardheid bracht den wegwerker geheel buiten zich zelve van woede. Hij snelde naar een hoek van het vertrek, vanwaar hij met een hamer gewapend, bij Magdalena terugkwam. Hij zwaaide den hamer boven haar hoofd, en met een woede die aan waanzin grensde, riep hij uit De portefeuille Geef mij de portefeuille Eensklaps trad Denise binnen. Gister-avond, riep zij uit, heb ik, achter die deur verborgen, alles gehoorddezen morgen ben ik u gevolgd ik ben na u in het meeuwen hol geweestIk kom nu terug van Honflenr, van den heer Duvernay En het geld het geld Ik heb het aan de rechthebbenden terugge^even. Geheel een huisgezin zegent ons op dit oogenblik. Het is uw moeder die u dien raad gegeven heeft. Neen, het is mijn gewetenhet is God! Be- schuldig dus mijn moeder niet, indien uw woede iemand moet treffen, dat het dan mij alleen zij. Slecht kind slechte dochter Vergeef mij, vader En met over de borst gekruiste arrnen, knield(j zij voor haar vader neder.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1