Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2806. Zaterdag 2 April 1892. 32e Jaargang. AAWBBSTEBIMS. BEKENDMAK1NG. VEEMARKT ai wsswsr&sr. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: advertentiEn. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. het onderhouden van - en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere ge- meente-eigendommen, gedurende 1892. t*olitiefet Overzicht. FEUILLETON. Het was een wonderlijk schoone, frissche, stille morgen. Nooit verlichtten de eerste stralen der opkomende zon een meer helderen bemel. De vo- gelen zongen luidkeels hun morgenlied in het vochtige gebladerte, dat in den zonneschijn schit- terde en flonkerde, als ware het bezaaid met dui- zenden diamanten. De zieke man heeft John Bull aardig bij den neus gehad. Een paar weken geleden is Ahmed- Eyoub bassa door den Sultan aangewezen om den firman van investituur zoo veel als de acte van aanstelling aan den nieuwen Khedive van Egypte te brengen, en nog is hij niet vertrokkeu. De Britten, die zich verbeelden in zaken die Egypte betreffen de eerste viool te inoeten spelen, liggen in de Nijlmonden gereed om met veel lawaai uit te stoomen om den afgezant van den GrOoten Heer aan zijn vasal in te halen, alsof de zaak hun eigenlijk aangaat. De Porte wil, dat de afgezant door de Egyptenaren en niet door de Engelschen ontvangen worde en Salisbury wil vooraan staan om der wereld en in de eerste plaats aan de Egyptenaren zelven te toonen, dat de Engelschen de feitelijke meesters van Egypte zijn. Mooi zou 't wezen indien Ahmed-Eyoub stilletjes te Cairo met zijn boodschappen verscheen. bpoedig bereikte zij het meeuwenhol en on ver* TER HTZl.VSfllK COIIRANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit IiIikI verscliijnt llinsilag- en A-'rij<lng;iivnn<l Ijij tien itltgfever I". J. V A S K K S A A G te Ter A'euzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 12 dezer, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis alhier, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in drie perceelen Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar van af Diusdag 5 dezer, in afdruk verkrijgbaar tegen betaling van 75 cents per exeinplaar. Inlichtingeu ziju te bekomen bij den gemeente- bouwineester door wieu plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 9 dezer, 's iniddags twee ure, te beginuen bij het gemeentehuis. Ter Neuzen, 1 April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van KOEWACHT maken bekend, dat de jaarlijksche dit jaar zal gebouden worden op Woensdag 6 April 1892. Koewacbt, 23 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. D1ERICK, Burgemeester. H. YSEBAERT, Secretaris. In den Duitschen Rijksdag heb'oeu Eugen Richter en Liebkuecht het aan den stok gehad. Liebknecht was er slecbt over tevreden, dat hij beschuldigd werd van hoogverraad, omdat hij in 1870 tegen de leening gestemd had, hij noemde integendeel het toestemmen der leening hoogverraad, omdat de oorlog van '70 een spel tusschen Bismarck en Napoleon was. Hij noemde de inlijving van Elzas- Lothariugen eene groote staatkuudige fout, omdat daaruit de toenemende bewapening voortvloeit. Liebknecht eindigde, misschien naar 't voorbeeld Naar het Fransch van CHARLES DESL1A. 1Q) Er was nog niemand in den omtrek te zien niemand kon hem dus gadeslaau. Toch stond Maillard van tijd tot tijd een oogen- blik stil, om met bespiedenden blik het eenzame en verlaten veld te onderzoeken. Dan verborg Denise zicb snel achter den een of anderen boomstronk, of ging zij op den grond liggen. Ging de wegwerker weder verder, dan volgde zij hem, maar zoo voorzichtig, dat zij niet het minste geraas verosrzaakte zoo snel wist zij gebruik te maken van elke gelegenheid om zich te verbergen, dat men haar zou gehouden hebben, voor een dier jonge Indiaauschen, zooals die be- schreven worden in de romans van Fanimore Cooper. Als door een geheim voorgevoel geleid, zonder van zeker iemand die ,/den juisteu koers had", dat hij den juisten koers had. Bijval en gelach klonk van de banken der uiterste liukerzijde. De voor- zitter riep Liebknecht tot de orde. Richter zei spottend, dat de socialisten het over de inlijving nog niet eens waren Liebknecht viel hem in de rede; er werk gescbreeuwd en op stoelen en tafels geslagen. Later kwam Richter met Caprivi in botsing, dien hij voor gehalveerd hield, omdat de betrekkingen van rijkskanselier en van Pruisische Minister- president gescheiden waren, 't geen Richter zeer onpractisch vond. Ons bestek laat niet toe over dat twistgesprek breed uit te weiden, 't zij genoeg te vermelden dat de beide heeren het niet eens werden. In den Landdag heeft de Minister- president, graaf Eulenburg, voor de zitting ver- klaard, dat de regeering afziet van de verdere beraadslaging over het schoolwetsontwerp, totdat zij later op de zaak zal terugkomen, uit oorzake van de beweging in den lande door het bekende ontwerp teweeggebrackt. De Engelsche regeering heeft de jongste depeches, met de Vereenigde Staten over het geschil omtrent de Behringzee gewisseld openbaar gemaakt. Een voorstel van Salisbury tot verbod van de robben- vangst binnen zekeren kring en een beperking der visschertj daar buiten, werd afgewezen. Amerika eischte dat Engeland zicb aansprakelijk stellen zou voor de kandeliugen der visschers. Hiertegen stelde Salisbury voor, dat de visschers borg zouden stellen voor de schadevergoeding, welke het scheids- gerecht zou vaststellen maar ook hiervan wilde de republiek niet hooreu, daar zij het plan onuitvoer- baar noemde. Jl. Zaterdag heeft nu de premier naar Washington geseind, dat hij toestemde aan de scheidsrechterlijke uitspraak terugwerkende kracht te geven, mits Noord-Amerika vooraf de conventie omtrent de arbitrage bekrachtigt. Een verbod ten aanzien der robbenvangst kan na te denken, zonder zich rekenschap te geven van de mogelijke gevolgen harer handeling, ging Denise verder, niet wetende of zij waakte of droomde. Zij was als een slaapwaudelaarster, die gehoorzaamde aan een onbekende kracht. Voor den laatsten keer keek Jan Maillard nog eens bespiedend rondtoen, gerustgesteld door dit vluchtig onderzoek, verdween hij. Na eenige oogenblikken gewacht te hebben, boog het jonge meisje bij het verder gaan zoover zich voorover, dat zij langs den grond scheen te kruipen, zoo bereikte zij de kust. Daar ging zij op het korte, droge gras liggen, en keek voorzichtig over den rand van de hoogte naar beneden. Met haastige schreden langs den oever gaande, bereikte Jan Maillard weldra een plaats, die met groote, zwarte rotsblokken bezaaid was. Des te beter, zeide Denise bij zich zelve, hij zal mij niet kunnen zien. Zij bevond zich op dit oogenblik op den top van eene steilte, welker lager gelegen gedeelte het gemakkelijk afdalen begunstigden. Denise was trouwens behendig als een gems; in enkele sprongen was zij beneden. Nu moest zij nog trachten om ongemerkt de rotsen te bereiken. Dit. was het gevaarlijkste vau alles, want daartoe moest zij langs een gedeelte van het strand gaan, dat geheel open lag. Gelukkig was Jan Maillard aan het gezicbt ontrokken. Denise hoopte, dat dit ook met haar het geval zou zijn. alleen onder de voorwaarde gegeven worden, dat van dit verbod de gezagvoerders, die borg willen stellen voor eventueele veroordeeling tot schade vergoeding, zullen zijn vrijgesteld, Het antwoord van Noord-Amerika is nog niet ingekomen. De Engelsche pers is over den kwetsenden toon der Amerikaansche nota's zeer gebelgd. De scheids rechterlijke commissie zal uit zeven leden bestaan, waarvan twee door ieder der strijder.de partijen, een door den president van Frankrijk en twee door de Koningen van Zweden en Italie zullen worden benoemd. Als zetel der commissie is Parijs aan gewezen. Piet Joubert of Paul Kruger Ziedaar, zegt de Express, de vraag die op veler lippen dezer dagen zweeftWte zal bij de eerstvolgende ver- kiezing tot president van de Transvaal gekozen worden r1 Piet Joubert of Paul Kruger? Dat generaal Joubert zich candidaat zal stellen bij de eerstkomende verkiezing, is een openbaar geheim. Of de heer Kruger zich weder herkiesbaar stellen zal, is onbekend. Maar als iemand ons vraagt Wie van die twee zal het winnen indien beiden naar het presidentschap staan zullen dan antwoor- den wij de man die nu in den stoel is zal het winnen tegenover eenig candidaat nogeenmaal ten minsteWij kunnen dwalen, maar deze is onze eerlijke opinie. Dat de ontevredenheid met bet bestuur van den tegenwoordigen president lang- zaam maar zeker toeneemtdat hij zeer ongeluk- kig is, in den regel, in zijn kenze van ambtenaren en dat er een krachtige poging zal gedaan worden om hem uit zijn stoel te lichten deze dingen zijn vrij zeker, maar hij zit veel vaster in zijn zetel dan zijne vijanden denken. Generaal Joubert is ongetwijfeld een kriappe en bekwame man, een waardige opvolger vau den heer Kruger, als het zoover komtmaar als staatsman gelooven wij niet, dat hij in de schaduw van president Kruger staan kan. In de Woensdagnamiddag door de Eerste Kamer gehouden vergadermg werd meegedeeld dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Cremers, Pijnappel, Fransen v. d. Putte, Viruly en Breuning; en tot ondervoorzitters de heeren Verheyen, Pyls, Kappeyne, Mailer en Van Gennep. De heer Alberda wenschte aan den Minster van binnenlandsche zaken een vraag te doen omtrent de stukken, aan de Tweede Kamer overgelegd, betreffende bet krankzinnigengesticht te Js Graven- bage en vroeg of de Minister ook die besclieiden ter kenuisneming van de Eerste Kamer wenschte over te leggen. De Minister van binnenlandsche zaken verklaarde Eindelijk bereikte zij de rotsblokken, achter welke zij zich verschool. Alles bleef stil. Denise was niet door haar vader gezienmaar hoe zij ook uitkeek, zij zag hem ook niet. Het was een akelige, sombere plek. Aan den voet van een hooge, steile kust stapeldeu de som bere granietmassa's zich in wilde wanorde opeen, die deed denken aan een anti-diluviaanscke iueen- storting, aan een voorwereldlijke chaos. Wanneer Denise haar schuilplaats verliet en zich waagde in een der smalle doorgangen van dezen nauwen doolhof, dan kon zij plotselmg tegenover haar vader staan. Deze vrees hield haar aan haar plaats gekluisterd. M eldra echter vermeende zij eenig geraas boven zich te hooren. Zij richtte het hoofd op. Midden in de steile helling bevond zich een grot, een liol, dat bijna onmogelijk te genaken was en het Meeuwenhol genoemd werd. Behalve voor zeevogels en eenige jeugdige waag- halzen die er vogelnesten zochten, was het hoi alleen te bereiken door het hoog opspattende schuim der opgezweepte golven. Men kan zich daarom den augst voorstellen van Denise, toen zij het hoofd haars vaders uit die donkere holte zag te voorschijn komen. Het gelaat van den wegwerker vertoonde een woeste vreugde. Geruimen tijd bespiede hij den omtrek, waarna hij, zich aan de enkele uitstekende gedeelten van den rots vastklemmende, weder naar Jeneden klorn. daartegen geen bezwaar te hebben en zal de stukken naar de griffie doen overbrengen ter inzage van de leden onder geheimhouding. Mevrouw de weduwe Stuteu-Te Gempt heeft thans, als bijlage bij de door haar uitgegeven brochure Mijne ervaringen in het krankzinnigen gesticht te 's Gravenhage, een boekje in het licht gegeven, bevattende eene reeks verklaringen en mededeeliDgen, welke haar zijn verstrekt door oud- patientenfamilieleden van oud-patientenoud- geemployeerden e. a. Het boekje is tegen 25 cents verkrijgbaar gesteld. Naar de N. R. Ct. verneemt, is men aan 's Rijks munt te Utrecht op het oogenblik druk bezig met de vervaardiging van nieuwe munten, die met de beeltenis van onze Koningin zullen prijken. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de dubbeltjes, waaraan groote behoefte bestaatdan volgen de kwartjes en daarna zullen de guldenstukken worden aangemunt. Het model van Harer Majesteits portret was hiervoor zooals bekend is door prof. Jnnger ontworpen en voldeed in alle opzichten zeer goeddoch het schijnt dat de verdere uitvoering aan de artistieke eischen die mochten gesteld worden zoo weinig heeft voldaan, dat de eerste partij reeds geslagen dubbeltjes zelfs door het muntcollege moeten zijn afgekeurd. Is het blad wel ingelicht, dan zou in dezen stempel thans eenige wijziging zijn gebracht. Een voor den landbouw niet onbelangrijke kwestie werd Woensdag voor het gerechtshof, kamer van burgerlijke zaken, te 's Gravenhage bepleit. Te Wissekerke werden eenige hektaren bonwland verpacht; een der voorwaarderi van het pachtcon- tract verbood, op straffe van dubbele betaling der pachtsom, om op den akker tweemaal achtereen wit zaad te zaaien, omdat. daardoor de grond te veel werd uitgemergeld. De pachteres bouwde het eene jaar haver en wikken en het volgend jaar gerst. De verpachter achtte daardoor de hierboven genoemde verbodsbe- paling overtredeu, omdat haver en gerst beide tot de witte zaadsoort behooren. Hij stelde op dien grond bij de Middelburgsche rechtbank tegen de pachteres een vordering in tot betaling der dubbele pachtsom, welke vordering laatstgenoemd rechts- college toewees. Dit vonnis werd Woensdag, namens appellante, voor het Haagsche gerechtshof door Mr. C. A. \aillant bestreden, op grond dat er geen verbods- overtreding had plaats gevonden. Appellante had niet twee jaren achtereen de gepachte akkers met wit zaad bebouwd, want uit de enquete en contra- enquete was overtuigend gebleken dat zij het eerste der beide bedoelde jaren haver vermengd met wikken daarop had gezaaid. Zij had dus niet alleen de letter der verbodsbepaling niet overtreden, maar Eens beneden gekomen, zocht hij zijn gereed- schappen, die hij achter een rotsblok verborgen had, weder bijeen, en ging langs denzelfden weg terug dien hij gekomen was. Met schrik zag Denise hoe hij recbt naar haar toe kwam. Haar adem inhoudende, bevende van angst, hoorde zij hoe haar vader haar bijna rakelin°rs voorbijging, in zich zelven mompelende Ik zal ook eens zijn, wat Pieter Boucaille nu reeds is Er kwam zelfs een oogenblik waarin de weg werker onvermijdelijk zijn dochter had moeten ont- dekken, indien hij links in plaats van rechts gekeken had. Maar God beschermde haar; Jan Maillard ging voorbij zonder haar te zien. Gedurende geruimen tijd bleef Denise nog onbe- wegelijk op dezelfde plaats. Maar het geluid van de voetstappeu haars vaders verloor zich langzamer- hand in de verte op dezelfde plaats waar hij naar den oever was afgedaald, was hij weder naar boven geklommenhij zou nu reeds ver weg zijn. Toen stond Denise op en richtte het oog op bet meeuwenhol. Indien de beklimming mogelijk was geweest voor Jan Maillard, te meer was die mogelijk voor Denise, die zoo licht en vlug was als een eekhoreutje. Lie onbekende invloed die haar tot hier geleid had, scheen haar op te heffen van den grond en in de lucht zwevende te houdeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1