Gemengde berichten. Telegrafische berichten. gezonden, aan vader, moeder en kinderen. Om woord te houden, heb ik Beets nog eens bezocht nu niet bet veen in, maar de schreden gericht naar het logernent van den heer H. Touing, lid der commissie voor de noodlijdenden. Gelukkig heeft de heer T. over eene ruime lokaliteit te beschikken, anders zou er wellicht geen plants geweest zijn, om die groote collectie kleedingstukken enz. uit te pakken en wat te rangschikken. Nu geleek de gelagkamer en het daarachter gelegen balkounetje een winkel van manufacturen, con- fectie en bont. Een voor een kwamen de vrouwen bij den heer T. en de beide armvoogden. De eerste had op- gaven, wat in de huishouding noodig was, gebleken bij bet bezoek der commissie aan de gezinnen de armvoogden pakten hier en daar en de rnoeder nam, met een gullen, dankbaren lach op bet gelaat, de verschillende rollen en pakjes in outvangst die voorzichtig in een bedsloop gepakt werden om ze daarin naar huis te dragen. De commissie had vooral baai voor onderkleeding aan- gekocbt, voor bovenkleeding bovendien en dat stond de huismoeders aan, bet zijn sterke spullen. Ja- ponnen werden uitgedeeld, om daarvan voor de kinderen jurkjes enz. te maken, en sommige over- jassen omsloten spoedig bovenlichaam van flinke huisvaders, wier Zondagsche kleederen den weg van alle vleesch waren gegaan. De vaders en moeders waren dankbaar en tevreden bun werd toezegging gedaan dat met ongeveer veertien dagen het benoodigde beddegoed zal worden uitgedeeld. Dan zal er in de meeste buishoudingen al veel verbeterd zijn. Waar de commissie haar best doet alles zoo goed te regelen als mogelijk is, is het bedroevend te zien, hoe van socialistische zijde weer gewerkt wordt om al die zaken in een verkeerd daglicht te stellen en de leden dier commissie verdacht, te maken op eene wijze, zooals dat alleen in de socialis tische pers mogelijk is. Ja, een paar heetboofden daartoe opgestookt door leiders, nntzagen zich niet na eene godsdienstoefening den predikaut Krol bij de kerk te Beets op te wachten en hem brutaal te zeggen het geld is voor ons bijeengebracht wij arbeiders hebben te beslissen, hoe er mee gehandeld zal worden, niet de heeren van de com missie. De heer K. was nog zoo welwillend aan hen te antwoorden, dat zij toegelaten zouden worden tot de vergadering der commissie, om daar hunne grieven tegen de commissie te berde te brengen. Met den hoofdonderwijzer van Beets Tj. Na- wijn aan den spits, trok men in optocht naar de vergadering der commissie, waar de twee arbei ders gehoord werden en heel wat kalmeerden tijdens het onderhoud. Toen werd het hoofd der school Nawijn tot de commissie toegelaten. Hij had in een blad de commissie beschuldigd, iwee gezinnen, die tot de socialisten behooren, opzettelijk met de bedeeling te zijn gepasseerd. Na toelichting der commissie trok de heer N. deze beschuldiging in. Echter sterk veroordeelde hij het voornemen der commissie om de slechtste krotten op te ruimen en daarvoor nieuwe arbeiderswoningen met een lokaal voor werkverschaffing in de plaats te stellen. Dat was, volgens den heer N., niets anders dan het stichten eener slavenkolonie te Beets De heer Nawijn had ten behoeve der Beetsche bevolking eene som van f 283 ontvangen en deze aan de commissie overgedragen. Hij eischte deze in de vergadering terug en aan zijn verzoek werd volaaan. In eene later gehouden vergadering voor de afdeeling Beets van den Bond voor A. K. en S. werd besloten deze som voorloopig in de spaarbank te beleggen. De heer Nawijk bepleitte in de bijeeukomst met de commissie nog het recht der arbeiders om te eiscben, dat de bijeengekomen gelden pondsgewijs onder hen verdeeld werden, dat de commissie ontkende. Zij zou beslissen, hoe de. gelden het best zouden worden besteed in het belang der Beetster bevolking en wilde niet van verdeeling weten. Ja, antwoordde Magdalena openhartig, en al zoudt ge mij daarna dooden, ik zou tevreden ster- ven, want ik zou de overtuiging hebben, goed te hebben gehandeld, van onze hoofden de ongelukken te hebben afgewenteld, die ik voorzie, ons zelven te hebben gered Denk, wat ge wilt, antwoordde Maillard, maar geef u geene moeite om nog langer te zoeken, ik zeg u dat het nutteloos is de buil is goed ver- borgeo. En nu geen woord meer, laat mij gaan slapen. Magdalena was ten einde raad zij boog het hoofd en zeide niets meer. Gedurende enkele minuten bleef Denise nog op de trap zittenniets meer hoorende, ging zij stil naar haar kamertje, wierp zich geheel gekleed te bed, en doodvermoeid door al hetgeen zij dien dag ondervonden had, viel zij weldra in een koorts- achtigen, door benauwde droomen onderbroken slaap, waarin zij steeds de laatste woorden di3 zij haar moeder had hooren uiten, meende te hooren. Bij het aanbreken van den dag werd Denise wakker door een licht gedruisch, het openen van de huisdeur. Zij sprong van haar bed, liep naar het venster, en zich zoo plaatseude, dat zij niet kon gezien worden, keek zij naar buiten. Zij zag hoe haar vader, met zijn gereedschappen op den rug, zich als gewooulijk naar zijn werk begaf. Zou dan het geld niet eens een weerstandskas kunnen vormen voor eene werkstaking in de Beetser venen Het optreden van den socialistischen hoofdonder wijzer wordt algemeen afgekeurd, het is voor dezen ambtenaar zelf een groote fout. De commissie lijdt onder zijne verdachtmaking totaal niets. Zij kende bij hare ondersteuning geen politieke kleur. Om den gevers en geefsters aan Beets in de gelegenheid te stellen, te beoordeelen op welke wijze de commissie de gelden besteedt, heeft de commissie den photograaf de la Hoche Buse te Heerenveen uitgenoodigd photografies te maken van krotten, die zulleu worden opgeruimd. Later worden afbeeldingen genomen van de daarvoor in de plaats gestelde arbeiderswoningen, zoodat men zal hebben het voorheen en thans te Beets. De commissie stelt de fotografien verkrijgbaar bij genoemden fotograaf tegen 40 cts. per stuk. De commissie zal moeielijk beter verantwoordiug aan de gevers kunnen doen dan door deze af beelding. Zij hoopt ze daarom in veler woning te zien, als blijkt van belangstelling in haar pogen om den toestand to Beets te verbeteren. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld. In ver- baud met den bijeenkom3ten der socialisten te Beets, laat de burgemeester aldaar streng politie surveiileeren. TER NEUZEN, 29 Maurt 1892. Bij koninklijk besluit zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in de kantons Ter Neuzen de heer Mr. J. P. Dronkers en Oostburg de heer W. G. de Smidt. Ook voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Wanswerd heeft de heer L. Bouma, predikant alhier, bedankt. LI. Zaterdag slaagde te 's Hage voor het exameu in de nuttige handwerken, mejuffrouw E. J. P. Eijke van hier, thans tijdelijk verblijvende te Rotterdam. Aan het toelatings-examen voor de Rijks- normaallessen te Axel, op jl. Zaterdag den 26 dezer, is deelgenomen door 14 leerlingen, waarvan 5 werden afgewezen. Geslaagd zijn voor de eerste klasse C. Mels te Zuiddorpe, P. A Andriessen te Ilontenisse, E. Kieboom te Westdorpe, J. Teepen te Lamswaarde, E. Rogiers te Clinge, Anna Haraerliuck te Ter Neuzen en Janneke Los te Ter Neuzen. Yoor de tweede klasse slaagde Johanna de Kraker te Hulst en voor de derde klasse A. Eggermond te Lamswaarde. Yrijdag 1.1. had alhier een treffenu ongeval plaats. Een vrouw uit een talrijk gezin had dien avond eenige z.g. vetbollen gebakken, en zou in een pan het overtollige vet wegbergen, toen de bodem uit de pan viel en hierdoor het heete vet terecht kwam op het hoofd van een bijna 2-jarig meisje. Het kind kreeg daardoor zulke ernstige brandwon- den dat het gisteren na een hevig lijden is overleden. Gisteren avond is door den wachtmeester der marechaussee alhier gearresteerd zekere M. v. W., oud 32 jaar, koopman, geboren te Berg-Ambacht, wonende te Ter Neuzen, als verdacht van het plegeu van ontucht met een 13jarig meisje na opgemaakt proces-verbaal is hij heden weer in vrijheid gesteld. llnek. Gemeenteraadszitting op Zaterdag. 26 Maart. Tegenwoordig alle leden uitgezonderd J. C. de Jonge. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter brengt ter tafel een adres van J. Moens alhier, houdende verzoek om tegemoetkoming voor het ophalen van straatmest. Op advies van burgemeester en wethouders wordt met algemeene stemmen besloten hem daarvoor, telkens voor een jaar f 65 te betalen. Hierna werden de heeren J. de Feijter Wz. en J. van Wijck herbenoemd als leden van de commissie van beheer over den grindweg HoekTer Neuzen. Het kohier van de belasting op de honden voor den dienst 1892 werd vastgesteld in totaal op f 66. Vervolgens werd besloten tot het doen van eenige af- en overschrij vingen in de gemeentebegrooting voor 1891. De voorzitter geeft lezing van een schrijven van Gedepu- teerde Staten, waarbij zij er op aandringen de jaarwedde voor een onderwijzer te brengen van f 450 op f 500, daar zich geene sollieitanten voor de vacante betrekking opdoen. Op voorstel van den heer J. de Feijter Wz. wordt met algemeene stemmen besloten dit voor als nog niet te doen en den afloop der voorjaars-examens af te wachten. Zijn ingekomen lo. een adres van J. Risseeuw houdende verzoek om verhooging van jaarwedde. Met zes stemmen tegen een werd besloten de jaarwedde van adressant met ingang van 1 April a. s. met 50 te verhoogen. 2o. twee aan Gedeputeerde Staten gerichte adressen van A. A. van Haelst en wed. Cortvriendt-Bonte, houdende be- zwaren tegen den nieuwen ligger der wegen en voetpaden ten opzichte van den binnendijk. De raad noodigt burgemeester en wethouders uit ter zake goedgunstig voor adressanten te adviseeren. 3o. een adres van 53 inwoners dezer gemeente verzoekende verbetering van den binnendijk door het aanleggen eener kunstbaan. Denise zag hoe hij eerst het voetpad volgde, dat naar den grooten weg voerde. Maar nauwelijks was hij de laatste boomen voor- bij die langs het pad stonden, of Denise zag, dat hij plotseling bleef stilstaan en omzichtig naar alle zijden uitkeek, waarna hij, langs de heggen slui- pende, den weg insloeg naar het strand, Waarheen gaat mijn vader nu vraagde het jonge meisje zich zelve af. Juist voor het niet zeer hooge venster lag een hoop lompen. Zonder zich tijd tot nadenken te gunnen, sprong Denise uit het venster op de lom pen en volgde van verre haar vader. (Wordt vervolgd). Na vele besprekingen wordt het voorstel van den voorzitter, om burgemeester en wethouders te machtigen deze zaak voorloopig te onderzoeken, aangenomen met vier tegen twee stemmen. 4°. het verslag der Nieuwjaars-commissie van den afge- loopen winter. Wordt goedgevonden deze commissie den dank van den raad te betuigen. Yoor kennisgeving werden aangenomen 1°. een brief van C. P. Geelhoedt te Zaamslag, waarbij hij zijne sollicitatie naar de betrekking van onderwijzer alhier intrekt 2°. een missive van Gedeputeerde Staten, houdende vast- stelling der ferrekening van het voorschot in de rijksbijdrage der kosten van het lager onderwijs over 1890 3°. als voren, houdende opgaaf van het bedrag der over 1892 uit te keeren rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs 4°. als voren, waarbij goedgekeurd is terug ontvangen het raadsbesluit van 13 Februari 11. no. 6 tot beschikking op den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1891; 5°. als voren, waarbij het primitief kohier van den hoofde- lijken omslag goedgekeurd is terugontvangen, en 6°. het proces-verbaal van de op 12 Maart 1.1. bij den gemeente-ontvanger plaats gehad hebbende kasopneming. Nadat de heer Van Wijck de wenschelijkheid heeft uitgesproken van het doen leggen van eene goot op het Noorden, en aan burgemeester en wethouders is opgedragen dit te onderzoeken wordt de vergadering gesloten. Zaamslag. Door den dijkr.tad der waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha c. a. is in eene vergadering op Vrijdag 25 Maart onder uadere goedkeuring besloten tot bet doen uitvoeren van 2 zinkstukken tusschen de peilraaien 1 7 en I7b van den Eendragtpolder, waarvan de begrooting bedraagt f 14(572. Vervolgens werd de begrooting voor het dienstjaar 1892/93 vastgesteld op een bedrag van J 15803,22s in ontvang en uitgaaf. Aan- vankelijk wordt de heffing eener bijdrage van de aangrenzende polders niet vereiscbt. Zaamslutr, 29 Maart. Heden is aan den cala- miteusen Eendragtpolder eene oeverafschuiving ont- staan. Voorloopig kan deswege worden bericbt dat hare lengte ongeveer 55 M. en de breedte 60 M. bedraagt. Tengevolge dier afschuiving is een gedeelte van twee strandhoofden en eenig rijsbeslag gelegen voor een kraagstuk verloren gegaan. Sedert Januari 1890 hebben aan genoemden polder geen afschuivingen plaats gegrepen. Axel, 28 Maart. Met ingang van 1 April e. k., is tot griffier ter secretarie alhier beuoemd de hter J. M. Dregmans. Hulst. Voor de stierenkeuring van Maandag 1.1. alhier waren slechts 4 stieren aangebracht. Dat er zoo weinig waren, most vooral toegeschreven worden aan bet zeer slechte weder. De 1' prijs werd toegekend aan den heer A. van Overmeire alhier en de 2e prijs aan den heer Van VYaesberghe-Janssens, burgemeester alhier. Evenwel was er een groot getal runderen aange- voerd, nl. 48, waarvan er 15 stuks verkocht werden. Door den heer A. van Overmeire waren ge durende dit kwartaal ter veemarkt alhier aange- voerd 111 ruDderen en door den heer d'Hooge te St. Jansteen 98 stuks. In 't geheel werden in dit kwartaal gezamelijk 252 stuks rundvee aangevoerd. Walsoordcil. Do uitvoering van het op 16 dezer aanbestede oeverwerk aan onzen polder is onder- hands opgedragen aan H. Klaassen, aanuemer te Zaamslag, voor de som van f 9465. Borssele. Mejuffrouw G. C. Duijvestein, onder- wijzeres alhier, is als zoodanig benoeind te Nieuwe Tonge op een jaarwedde van 500 gld. 's Gravenhage, 29 Maart. Tweede Kamer. In gekomen is een ontwerp tot vermindering van den zout-accijus. Met 45 tegen 36 stemmen is aange nomen het ontwerp tot schorsing der uitvoerrechten van Ned. Indie. Bij de hangeude beslLsing omtrent de Biliton-overeenkomst zijn de rechten van den Staat voorbehouden. Bij Koninklijk besluit is heden eervol ontslag verleend aan den heer C. J. A. Fercken als notaris te Ter Neuzen. Een dubbele moord te Breda Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur heeft te Breda een dubbele moord plaats gehad. De brievenbe- steller F. heeft eerst zijne 26 jarige vrouw, met wie hij slechts. enkele maandeu gehuwd was, en daarna zich zelven met een revolverschot gedood. Beiden leefden in voortdurende onmin. De spoedig ter plaatse aanwezige geneeskundige kon slechts den dood constateeren. Men raeldt uit Breda Donderdagavond ging het hier van circa 5 tot 11 uur zeer oproerig toe. Het tooneel van het tumult was in de Nieuwehuizen, waar zich de woning bevindt van zekeren D., rondventer van het Rotterdamsch Nieuwsblad en tot het Leger des lleils behoorende, van wien gezegd werd, dat hij in den namiddag een pater op straat grovelijk be- leedigd had. Nadat een hoop volk, die langzamer- hand tot duizeuden aangroeide, zich in de nabijheid zijner woning verzameld had, ging men eindelijk tot gewelddadigheden over. Men verbrijzelde de ruiten, wierp met steenen, trapte de deur van het huis in en wilde zich van den persoon in kwestie meester maken, die inmiddels had weten te vluch- ten. De politie trachtte met de blanke sabel de menigte uiteen te drijven, doch toen dit door de groote overmacht niet gelukte, maakte de beredeu politie eene charge, waardoor weldra de straten werden schoongeveegd. Het verdere van den nacht ging rustig voorbij. Hoewel menigeen door een steenworp getroff'en werd, werd gelukkig niemand ernstig gevvond. De Engelsche consul te Amsterdam waar- schuwt in de Engelsche bladen tegen de prak- tijken eener Amsterdamsche oplichtersbende, welke aan handelaars in Engeland groote verliezen be- rokkentzij doet belangrijke bestellingen, zonder het bestelde ooit te betalen. De consul ontvangt let- terlijk wekelijks klachten der slachtoffers hij iu- formeerde bij de Amsterdamsche politie hieromtrent maar dit baitte niet, aangezien de Nederlandsche wetgeving geen middel tegen dergelijke praktijken aan de hand geeft. Daarom roept het consulaat de hulp der pers in. Men sehrijft uit Beets (Friesland) Er bestaat hier groote gisting onder de bevolking. De behoefiigen eischen, dat al het ingekomen geld direct ondor hen zal worden verdeeld en dat de ondersteunings-commissie aan hen rekening en verantwoording zal doen. De stemming is van dien aard, dat de burgemeester van Opsterland marechausees heeft gerequireerd. Een hevige ontploffing heeft Zondag plaats gehad in het hoekhuis van de rue de Berlin en de rue de Clichy te Parijs. De ontploffing is ver- oorzaakt door een dynamietpatroon, die was neerge- legd op het portaal van de tweede verdieping, blijkbaar met het doel om den advokaat-generaal Bulot, die het onderzoek naar de daders der vorige dynamietaanslagen leidde, te treffen. De ontploffing heelt groote schade aangericht de trap werd weggeslagen, alle ramen en meubelen verbrijzeld en vijf personen werden rain of meer ernstig gekwetst. De heer Bulot liep echter geheel vrij. Gelijkstraats wooude een apotheker met zijne vrouw, die juist in den vroegen ochteud bevallen was. De arme vrouw is door de ontploffing zoo verschrikt, dat men voor haar leven vreest. Op het oogenblik der ontploffing kwam juist de scherpschuttersvereeniging van Battignolles voorbij. De hoornblazer zag rook uit het dak slaan en ijlde naar den brandweerpost. Een voorbijganger vroeg hem wat er aan de hand was en toen hij antwoordde, dat hij de brandweer ging waarschuwen, zeide de onbekendewaar bemoei je je mee, en hij voegde bij dat woord een vuistslag, die den hoornblazer tegen den grond wierp. Men verinoedt, dat de onbekende de dader of een der medeplichtigen is geweest. De hoornblazer heeft een uitvoerige beschrijving van's mans uiter- lijk kunnen geven, zoodat de politie niet wanhoopt hem te vinden. Nadat de brandweer een begin van brand had gebluscht en de bewoners der verschillende ver- diepiugen langs ladders had gered, is zij met be- hulp der scherpschutters, met het opruiraen van den puinhoop van het trappenhuis begonnen. Tot ver in de straat is de schok gevoeld. In de belendende huizen zijn te 8 uur 10 alle klok- ken blijven stilstaan. Te Parijs is bij het schoonmaken van een regeubak in dec wand daarvan een gat gestooten, dat toegang tot een onderaardsche gang bleek te verleenen. Die gang leidde naar een vertrek waar men een soldaat en een officier van de oude na- tiouale garde vond. De soldaat leunde met den rug tegen den muur en de officier zat met over de borst gekruiste armen voor eene tafel waarop glazen en eene flesch stonden. Beide personen schenen in sluimerende houding te zijn gestorven. Men verinoedt dat beiden in 1870 in de onderaard sche ruimte de wijk genomen hebben voor de Duitschers en dat later de zij wand instortte. Het volk denkt echter natuurlijk dat de Duitschers den wand dicht metselden om de twee Frauschen te laten omkomen I G E I O I) E STUKRE i\. He nieuwe tijil-regeliiig. Zeer veel is daarover reeds geschreven. De een wil 20 minuten verlaten, de ander 40 minuten vervroegen. Ilet laatste achten wij het minst van al gewenscht. Waarom zoozeer af te wij ken van den zonnetijd, die natuurlijk toch overal, zooveel mogelijk, behoort te worden gevolgd. Tusschen den zonnetijd en den middelbaren tijd bestaat reeds meermalen een aanmerkelijk verschil. 40 minuten vervroegen wordt door menigeen gewenscht om aan te sluiten aan den spoortijd in Duitschland. Yoor deze streken past echter, wegens hare ligging, ten deze aansluiting aan Belgie. Indien Belgie 20 minuten verlaat en deze streken 40 minuten vervroegen, verschilt dat een vol uur, waaruit noodwendig groot ongerief voor het verkeer tusschen deze streken en Belgie moet voortvloeien. Dat eenvoudig onze spoortijd aansluite bij dien van Belgie, maar verder in deze zaak hier alles zooveel mogelijk on- veranderd blijve. Dit is naar ons oordeel het verstandigst en in dien geest wordt ook in andere Rijken gehandeld. Ter Neuzen. Ite l'rovinciale Stoomhnotdienst. In zeer zwaren mist kwam de provinciale stoomboot Zeelandia", kapitein Van Dijk, Zondagavond, half 7 uur, hier behoorlijk aan. Reeds kort na het vertrek uit Vlissingen was de mist zeer sterk neergeslagen. Toch werd ook nog Borssele aangedaan. De stand van het getij liet toe te blijven doorvaren. Bij ongunstigen getijstand zou dit minder te verantwoorden zijn geweest. Niettemin was ook thans bij de vereischte kennis en ervaring veel voorzichtigheid en beleid noodig om de boot zonder ongeval te Ter Neuzen te brengen. Onder het varen werd reeds op grooten afstand het heldere geluid van eene bel gehoord, hetwelk, zooals later bleek, afkomstig was van eene stoomboot, die voor den Nieuwe Neuzenpolder ten anker lag. Bij dergelijke gelegenheden is het hoog noodig datgoede ge- luiden worden gemaakt te Borssele, aan de ombuiging van den dijk van den Nieuwe Neuzenpolder aan de zijde van den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2