Algemeec Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Kamer van KoophandeL AANKONDlGINCh Wepn eu Veefpaden met Je talwerten. No. 2805. Woensdag 30 Maart 1892. 32e Jaargang. &I Binnenland. ABONNEMENT: advertentiEn. FEUILLETON. TER HIEIIZEISCHE <01RANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit Itlail verscliijnt Rinsilng- en Trijdagavond bij «ten nilpevep P. J. V A Si II C S A Si II E te Ter Aeiizen. Oaderscheidene monsters specerijen en voedingsmiddelen, dezer dagen ge- kocbt bij door het lot aangewezeu winkeliers albier, zijn tot onderzoek opgezonden naar het bureau voor Scheikuudige en Mikroskopischeonderzcekingen te Middelburg. Volgens rapport van 22 Pebruari jl. is de uitslag van dat onderzoek geweest, als volgt Melk. N°. 1. (Adman van Kerkvoort) 2. (Gelein Xlauwers) 3. (Cornelis de Zeeuw) h 4. (Wede Anthouie Verschelling) 5. (Jacobus Jansen) u 6. (Jacobus Meertens), vrij van schadelijke bestanddeelen, N°. 6 de beste, N°. 2 de miuste. Na N°. 6 volgt N°. 5 en dan N°. 1, 4 en 3 en eindelijk N°. 2 in kwaliteit. Cognac. N°. 1. (Jan de Kok), vrij van schadelijke bestanddeelen. 2. (Arie H. Donze), id. Iioftie. N°. 1. (P. G. Maandag), vrij van schadelijke stoffen. 2. (J. P. van Herp) id. Thee. N°. 1. (C. B. Quist), vrij van schadelijke bestanddeelen. u 2. (D. Herrebout), id. Tarwe brood. (J. van Hoeve), zuiver tarwe brood en geen vreemde bijuiengselen. Tarwemeel. N°. 1. (A. Wieland.) Zuiver tarwe- meel, leverde goed gluten, vrij van vreemde meelsoorten. 2. (J. van de llee), id. 3. (P. van Wijck), id. Gemalen kaneel. N°. 1. (J. de Jager.) Zuiver, niet uitgetrokken eu vrij van vreemde bestanddeelen. 2. (A. E. Bliek), id. Azijn. N°. 1. (Wed. J. A. Valk.) Vrij van schadelijke of expres toegevoegde bestanddeelen. 2. (P. J. Versluijs), id. Suiker witte. (K. Haak), zuiver. Suiker bruiiie. (E. van Doeselaar). Zeer onzuiver, van slechte kwaliteit door de vele zouten, uit de stroop afkomstig. Peper. (Wed. A. Mobach). Van slechte kwaliteit, verontreinigd met zand. ■tier. N°. 1. (J. A. Donze.) Vrij van salicylzuur en vrij van schadelijke bestanddeelen. 2. (P. van Aalst), id. 3. (Ch. L. Hamerlijnck), id. Itoode wijll. (J. de Jager). Vrij van schadelijke stoffen. Ter Neuzen, 29 Maart 1892. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN. Naar het Fransch van CHARLES RENLYM. 9) Op eens drong het geluid eener stem tot haar doorhet was de stem van Maillard, die driftig uitriep Zal er nu eindelijk een einde komen aan dat gejammer Ik heb die portefeuille gevonden, zij is van mij en ik behoud ze, dat zeg ik je Hoe slaperig Denise ook ware, toeu zij deze woordeu hoorde, was zij dadelijk klaar wakker. Zij zag Bertha en haar wanhoop terug. Zij dacht aan dat huis in rouw, waar zij zoo gastvrij ont- vangen was aan den heer Duvernay, die misschien zich zelve dooden zou, omdat hij een groote som gelds verloren had, en dat geld was gevonden door haar vader Ja, maar hij weigerde om het terug te geven. Een uur later had Magdalena den moed den toorn van Jan Maillard nogmaals het hoofd te bieden De echtgenooten hadden zich nog altijd niet ter ruste begeven. Openbare vergadering op Dontlei'dag 31 II a art, des avonds te 7 ure, Te behandelen punten Voordracht Secretaris. Ingekoineu stukken. Verdere besprekingen. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. J. A. VAN ROMPU, waarnd Secretaris. Ter Neuzen, 29 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belangheb- benden dat te beginnen op Oonderdag 14 April e. k., vanwege de gemeente eene algemeene opne- ming zal worden gehouden van de Zaamslag, 25 Maart 1892. C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. lr*olitielt Overzicht. De Belgische Kamer zal tot 8 of 9 April aanst. zitting houden, eu na afdoening van de spoorweg- begrooting, de aanvullingskredieten voor de Maas- forlen enz. tot den 19 dier maand vacantie uemen om dan de lang verwachte beraadslagingen over de grondwetsherziening te openen. Men verwacht, dat de Senaat, die den 26 April zou bijeenkomen, tegen 4 of 5 Mei op zijne beurt die beraadslaging zal kunuen beginnen en de zitting den 10 of 12 dier maand zal kunnen worden gesloten, waarna de verkiezingen 12 Juni plaats hebben. De nieuw te verkiezen Kamer of Constituaute zou den 4 Juli bijeenkomen In de Eransche Kamer hebben ze het de afge- loopen week druk gehad over arbeidswetgeving. In de Kamer van afgevaardigden was een wets- ontwerp aan de orde, dat strafbepalingen bevat tegen patroonsdie een werkman outslaan op grond van zijn lidmaatschap eener werklieden- vereeniging, terwijl de Senaat beraadslaagde over eeu outwerp betreffende den arbeid van vrouwen. Ook in de kerken wordt tegenwoordig dikwijls over het arbeidersvraagstuk gesproken, wat echter nu en dan aanleiding geeft tot raiuder stichtelijke tooneelen. Zoo moest onlangs uit de kerk Saint- Merri iernand, die met den geestelijke over de sociale kwestie wilde debatteeren, verwijderd worden, terwijl jl. Dinsdag de toehoorders in diezelide kerk haudgemeeu werden en de redenaar den kansel moest verlaten. Men verwacht over deze zaak in De wegwerker zat midden in het vertrek, met de ellebogen op de tafel, het hoofd in de handen geleund. Het maanlicht, dat door de reten van de blinden viel, bescheen in het overigens duistere vertrek, alleen de gestalte van Maillard, en liet duidelijk zien dat hij in sombere overpeinzingen verdiept was. Magdalena knielde naast haar echtgenoot neder. Zij vatte zijn hand, die hij haar liet. Zij drukte een kus op zijn hand; hij keerde het hoofd naar haar toe en zag haar aan met een blik waarin nog slechts medelijden uitgedrukt lag. Aangemoedigd door deze gelukkige verandering, durfde zij hem op nieuw te smeeken. Doch nu zat achter de deur iemand te luisteren. Op haar teenen was Denise de trap afgeslopen en op de onderste treden gaan zitten, en daar luisterde zij met een nieuwsgierigheid, grooter dan ooit eenig vrouwenhart deed kloppen. Jan, zeide Magdalena, geef mij die portefeuille. Geef ze mij, ik smeek het u Morgen-ochtend bij het aanbreken van den dag zal ik ze naar Honfleur brengen. Oh ik heb het adres, dat de omroeper bekend maakte, zeer goed onthouden! Neen, zeide de wegwerker na een oogenblik stilte. Mijn vriend Maar, arme vrouw indien ik weiger, dan doe ik dat juist om u,om ons kind, om u dochter. Mijn dwaas gedrag scheen u beiden tot ellende te de Kamer een interpellatie van conservatieve zijde. Pas in December heeft de Eransche Kamer 25 millioen fr. voor Tongkin toegestaan en deze week vroeg de regeering reeds weer 12 millioen. Na- tuurlijk gaf dit aanleiding tot heftige klachten over die //geldverslindende, noodlottige kolonie", waar de gevechten met zeeroovers onverpoosd voort- duren en de soldaten het zoo ellendig hebben, dat zelfmoord aan de orde van den dag is. De 12 millioen werd met 306 tegen 144 stemmen toe gestaan. Voortdurend hoort men te Parijs nog van anar- chistische woelingen. Thans moet men een groep anarchisten op het spoor zijn, die in plaats van door dyuamiet, door vergif de maatschappij onderst boven willen keeren. Een hunuer is gearresteerd. De man had herhaaldelijk getracht als keuken- knecht in dienst te komen bij een der meest aristocratische clubs te Parijs, ten einde de in de club te gebruiken spijzen te kunnen vergiftigen. In Pruisen heeft men thans een nieuwen Minister president gekregen in graaf Eulenburg en een nieuwen Minister van onderwijs en eeredienst in Dr. Bosse. Beiden staan bekend als conservatieve en kerkelijke gezinde mannen, zoodat de rechterzijde en het centrum eenigermate gerustgesteld zijn. De twee nieuwe Ministers kunnen nu althans in den raad der kroon een tegenwicht vormen tegen het liberalisme van Miquel. Caprivi blijft rijks- kanselier en Minister van buitenlandsche zaken, maar niemand gelooft, dat deze regeling van langen duur zal zijn. Richter betoogde in de Ereisinnige Zeitung, dat Eulenburg als Minister-president zouder portefeuille moeilijk zijn zelfstandigheid zal kunnen haudhaven tusschen den rijkskanselier aan de eene en Miquel aan de andere zijde. Doch nog moeilijker moet het voor den kanselier zijn, de politiek van Duitschland te leiden, als de leiding der Pruisische politiek aan een ander is opgedragen. Dit kan alleen eenigen tijd goed gaan, als de Minister president zich met een ondergeschikte rol tevreden stelt doch men betwijfelt, of Eulenburg hiervoor de geschikte man is. Is hij niet meegaande, dan zal de keizer weldra tusschen Caprivi en Eulenburg moeten kiezen en velen verwachten, dat de eerste dan het veld zal ruimen. Waarschijnlijk echter zal de omstandig- heid, dat Caprivi aan het Weener hof zeer gezien is en ook het vertrouwen van den czaar heeft ver- worven, op de keuze van invloed zijn. In het Engelsche parlement werd dezer dagen een belangrijk debat gevoerd over den wettelijken achturigen werkdag. De afgevaardigde Leake had een wetsvoorstel in dien geest ingediend ten be- hoeve der mijnwerkers, wier zwaar en gevaarlijk werk het volgens den voorsteller wenschelijk maakte, een langere dagtaak te verbieden. Zeer opmerkelijk was het, dat de werkliedenafgevaardigden hebben gedoemd. Ik vind nu een middel om u daaraan te onlrukken, en gij wilt niet dat ik mij daarvan bedien. Neen, neen A1 zou ik mijn ziel er door verliezen, ik behoud de portefeuille. God wacht niet met kastijden tot na dit leven zijn hand straft de boosdoeners reeds op deze aarde onrechtmatig verkregen goed brengt geen zegen aan. Een oogenblik bleef Maillard nadenkend zitten. Toeu, met een valschen glimlach op de lippen Dat zijn ijdele woorden, niets dan klanken; wij hebben immers het bewijs van het tegendeel. Her- iunert gij u Pieter Boucaille nog Den ellendeling, die te Parijs onze buurman was, en u zulke slechte voorbeelden gaf? Dat is mogelijk hij was in dien tijd armer dan ik, en eensklaps, gij zult u dat nog herinneren, was hij alle ellende te boven. Weet gij hoe Ook hij vond een aanzienlijke som geld, ook hij kon alies teruggeven hij heeft alles gehouden. En hij is daarom toch niet gevloekt geworden integendeel, alles geiukte hem. Hij heeft zaken begounen, hij is rijk geworden, geacht en gelukkig. Gelukkig wat weet gij daarvan Ik weet dat, en dat behalve ik, niemand zijn geheim gekend heeftHet voorbeeld is goed en ik zal het volgen ik zal doen evenals Pieter Boucaille. Jan Maar waartoe zou het dienen hier te herhalen, in het parlement Burns en Eenwick met kracht tegen het voorstel opkwamen. Zij keurden dit staatssocialisme af, al erkenden zij, dat de meeste werklieden er voor waren. Het gezond verstand zou volgens hen in de economische toestanden overwinnen en de wet van vraag en aanbod zou wel zelve tot den Surigen werkdag voeren, waar deze met de belangen van den arbeider vereenigbaar is. In Australia is hij doorgedrongen zonder in de geschreven wet te staan, terwijl elders waar T niet in de praktijk opging zulk een wet toch maar een doode letter blijven zou. In En- geland zijn ook reeds mijnen, waar T reeds zoo is, en zij vertrouwden dat de natuurlijke loop van zaken er verder zonder wet toe drijven zal. Deze adviezen droegen zeker veel bij tot de verwerping van het voorstel, die met 272 tegen 160 stemmen volgde. Het hoofdbestuur van den Yolksbond, veree- niging tegen drankmisbruik, heeft, naar aanleiding van het wetsvoorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met f 5 per hektoliter, een verzoekschrift aan H. M. de Regentes gezonden. Blijkens de memorie van toeliehting wordt in die accijnsverhooging ook door de Regeering een middel gezien tot bestrijding van drankmisbruik. Het hoofdbestuur heeft echter de stellige overtui- ging, dat eene accijnsverhooging vau enkele guldens, die de Volksbond voorstaat, veeleer benadeeleu dan bevoordeelen zal, welk gevoelen uitvoerig wordt toegelicht. Adr. verzoekt H. M., het zoo mogelijk, daarheen te willen leiden, dat bieren van een zeer laag alco- hoigehalte geheel van belasting worden vrijgesteld. Als een sterk bewijs van den treurigen finan- cieelen toestand der gemeente Ooststellingwerff wordt het volgende gemeld Er werden adressen ingezonden bij den gemeenteraad met verzoek om vrijstelling van den hoofdelijken omslag van inko- mens beneden /400. De raad was het met adres- santen in zoover eens, dat onder de f 400 eigenlijk niet moest belast, maar wat bleek Werd f 400 vrijgesteld, dan moesten 1315 personen van het kohier afgevoerd worden eu bleven er slechts 382 belastingschuldigen in de geheele gemeente met ruim 9300 zielen over bovendien behoort onder de 382 geen enkele kapitalist. Men betaald nu van /"200 af en het procent is8. De cijfers zijn officieel. De Raad kon niet aan het verzoek voldoen. Men schrijft aan het U. D. Belofte maakt schuld. In mijn vroeger schrijven over den toestand te Beets attenteerde ik er op, hoe ik hoopte getuige te zijn van de uitdeeliug van kleederen enz., die mild mochten worden toe- al hetgeen Magdalena zeide? Dat alles kan ge- makkelijk begrepen worden. De waardige vrouw riep godsdienst en eer te hulp, sprak over de wanhoop van hem die de portefeuille verloren had zij smeekle in naam van haar dochterzij sprak hem van de wroeging, die hem eenmaal zou kwellen. Zij scheen de goede geest van de hutzij was welsprekend, omdat zij een brave vrouw was. Maillard zat weder met het hoofd in de handen de ellebogen op tafel geleundhij autwoordde niet meer. Zijn stilzwijgen moedigde Magdalena aan. Een oogenblik dacht zij zelfs te hebben gezegevierd zij richtte zich op, verheugd en dankbaar zij wilde haar echtgenoot omhelzen. Hij sliep. Een onnoemelijke smart greep Magdalena in het hartop eens veranderde de uitdrukking van haar gelaateen denkbeeld kwam in haar hoofd op. Misschien had Jan Maillard de portefeuille in huis, in deze kamer verborgen Magdalena opende een van de blinden, om het maanlicht naar binnen te laten stroomen, en toen begon zij, zonder geraas te maken, te zoeken. Doch Jan Maillard had een scherp gehoor, hij ontwaakte en zag hoe zijn vrouw lag neergeknield voor het bed, met beide handen zoekende onder de matras. Hahagrinnikte hij op eensgij zoudt wel gaarne de bergplaats kennen, niet waar U zelve bestelen en het geld weg brengen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1