Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2804. Zaterdag 26 Maart 1892. 32e Jaargang. Gemengde berichten. Handelsberichten. Kantongerecht te Ter Neuzen. Kantongerecht te Hulst. Na afloop der Woensdag door den rechter commissaris afgenomen verhooreu heeft de officier van justitie te Haarlem, overwegende, dat de aan- vaukelijk tegen Alida Severs gerezen hezwaren door de nader ingewonuen inlichtingen niet voldaende bevestigd zijn om tegen haar eenigsn rechtsingang te vragen, hare onmiddellijke invrijheidstellinggelast De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de werkster vrouw Oxener aan de misdaad geheel on schuldig is. Bij het spelen op de half geslechte kazemat aan de kazerne vonden te Grave een paar jongens bij het uittrekken van een zoae een zestal horlo- ges, die bij onderzoek aldaar reeds geruimen tijd bleken gelegen te hebben. Het waren alle oude Engelsche zilveren uurwerken. Kort geleden vond op die plaats een daar arbeidend persoon een zil veren kas, waarin geborgen een ketting. Het gevondene is gesteld in handen van den burgemeester. Als een zeldzaamheid voor biljardliefhebbers vermelden wij het feit, dat de bekende proffesseur de billard, de heer Henry Wilden, eergisterenavond in het koffiehuis van het Hotel de l'Europe te Amsterdam een serie maakte van 718 caram boles in een match van 1000 caram boles parti libre, iets dat nooit te voren in Holland was vertoond. Men schrijft uit Utrecht. In de Croeselaan onder deze gemeente werd Maandagmiddag een voorbijgaDger door twee be- schonken personen aangehouden en om geld ge- vraagd. Toen hij dat niet wilde geven, werd hij door hen aangegrepen, en tegen den grond geworpen, waarna het hem echter gelukte zich los te rukken en, zij het dan ook al met achterlating van zijn hoofddeksel, te ontkomen. Minder goed kwam echter een landbouwer er af, die op zijn land werkzaam zijnde, onverwacht door hen werd aange- vallen, mishandeld en naar den slootkant gesleept, waarna zij hem ongetwijfeld te water zouden hebben geworpen, indien niet op zijn hulpgeroep twee voorbijgangers waren toegesneld om hem teoutzetten. Intusschen was de politie gewaarschuwd, en had deze weldra de beide Maandaghouders, die er met hunne witte dassen (zij hadden namelijk dieu morgen een kind van een hunner begraven) heel deftig uitzagen, ingerekend en in de gelegenheid gesteld bun roes uitteslapen. Daar van een en ander proces-verbaal werd op- gemaakt, zal dit zaakje hen ongetwijfeld nog lang heugen. De plannen voor een nieuw oorlogsvaartuig worden door de marine-commissie van het Congres der Yereenigde Staten overwogen. Het vaartuig dient om op zeer korten afstand op vreemde schepen te vuren. Het heeft een tonneuinhoud van 2400. Onder de merkwaardigste bijzonderheden behooren een kanon onder water en een hydraulische buffer, welke laatste het vaartuig op 8 voet van het vreemde schip doet ophouden en te gelijk het kanon afschiet. Daarait wordt dan een hoi projectiel geworpen, dat eene springladiug van 450 Eng. ponden kruit bevat. Een der merkwaardigste echtparen die te Parijs leefden, is onlangs heengegaan. Eenige jaren geleden kocht een arm man, die eene zeer kleine som bijeengeschraapl had, een stukje gronds in Montmartre en bouwde daar eenige hutten die hij verhuurde aan voddenrapers. De nieuwe kolo- uie werd goed bevolkt en de /,Cite Maupy" breidde zich uit. „Pere Maupy" zelf was niet zeer gezien onder zijn clienten, daar hij te veel voor zijn eigen fortuin zorgde en daarin trouw werd bijgestaan door zijne vrouw, een echt ^manwijf." Zij waren zeer aan elkaar gehecht en toen de man dezer dagen stierf, zond de treurende weduwe al de huurders in de Cite Maupy weg, sloot zich in een vertrek op met een kolenkomfoor en maakte aldus een eind aan haar leven. In haar testament drong zij er op aan, dat er vooral geen voddenrapers bij haar begrafenis zouden worden toegelaten. Ramp te Amsterdam. Zooals wij eergisteren aan eenigen onzer abonnes konden mededeelen heeft een vreeselijk ongeluk Dinsdagavond te Amsterdam plaats gehad. Tegen 8 uur n.l. werden de bewoners der Iluiden- straat en aangrenzende Keizersgracht, door een hevigen knal opgeschrikt. In den drogistwinkel van den heer Yan Eupen, perceel n°. 33, het tweede huis van de Keizers gracht, had een ontploffing plaats, vermoedelijk door benzine veroorzaakt. Dadelijk daarop sloeg een vlammenzee naar buiten het benedengedeelte van den voorgevel stortte iu de straat en ver- brijzelde in den val de zijramen van den banket bakkerswinkel op den hoek der Keizersgracht. Nog grooter bleek weldra de ramp te zijn. Onder het brandende puin zag men een man vruchteloos pogingen doen om zich uit het vuur te redden. Een gasfitter der //Imperial", Joh. A. Reyg- bart, wierp zich met levensgevaar tusschen de balken en steenen en trok den ongelukkige te voorschijn. Zijn gelaat was geheel bebloed en zijn kleederen braudden. Spoedig trokken anderen hem het bran dende goed van het lijf, waarna de man naar het gasthuis werd gebracht. Twee knaapjes, die op het oogenblik der ont ploffing juist voorbij den winkel liepen, werden door het neerstortende puin tegen het pothuis van den banketbakkerswinkel geslingerd en voor dood weggedragen. Intusschen hadden de vlammen met ongelooflijken spoed om zich heen gegrepen. Het belendende perceel, het hoekhuis, een sigarenwinkel, stond in lichterlaaie. En ook naar het onderhuis van den banketbakkerswinkel aan de overzijde waren de vlammen overgeslagen. De toestand werd met elk oogenblik ontzettenaer. Men had omtrent de bewoners der brandende huizen niet de minste zekerheid, maar spoedig bleek, dat een tieutal personen gewond waren. Yer- scheidene werden zoo spoedig mogelijk per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Ook twee knechts van den banketbakker werden, voor het fornuis staande, verwond. Yerder bekwamen verschillende personen wonden door het breken van ruiten. Te 10 uur miste men nog mej. Broekmans, een vrouw van 83 jaar, die een bovenkamer hij den drogist bewoonde, en een tweeden persoon, terwijl inmiddels bekend was geworden, dat een der ge- wonden, een knaapje, overleden was. De een zocht zijn moeder, een ander miste zijn zuster, een derde rende naar het gasthuis om zich zekerheid te verschaffen. De raderbaren kwamen en gingen. Het was een tooneel van angst en radeloosheid, zooals men daar ter stede gelukkig nog nooit gezien had. Ongeveer 10 minuten na het uitbreken van den brand gaven reeds 4 stoomspuiten en 3 handspuiten water, terwijl bovendien een drietal brandkranen in gebruik werden genomen. De brandweer richtte, onder leiding van den commandant Hoogenhoom en den sectiebrandmeester Brulldadelijk hare straleu de belendende perceelen. De slangen werden daartoe door de Huidenstraat en over het dak van het vierde perceel der Keizersgracht ge- legd. Te kwart voor negenen kwam ook de „Jan van der Heyde" hulp brengen, maar toen was men den brand reeds in zoover meester, dat nog slechts nu en dan de vlammen opflikkerden. Thans kon men het tooneel der ramp beter overzien. Het hoekhuis was geheel uitgebrand, van het meubelmagaziju waren alle vensters verbrijzeld, en tusschen de beide huizen in hing nog het boven- gedeelte van den gevel van het huis, waar de ramp was ontstaan ook de nok was nog aanwezig. Aan beide zijden der straat waren tot negen huizen ver de glasruiten gesprongen en in sommige woningen waren op het oogenblik der ontploffing de klokken blijven stilstaan. De knal was tot op de Wester- markt gehoord. De brandweer begon nu met het omverhalen van het hangende stuk gevel en den nok. Vooraf werden op bevel der brandweer alle huizen aan de overzijde en naast het verwoeste perceel ontruimd, terwijl de gaskranen afgesloten moesten worden. Toen dit geschied was, ving de brandweer haar gevaarvolle taak aan. Rappe gasten klommen op de daken der belendende perceelen, en sloegen eerst een lijn om den nok van het gebouw, welke na eenige rukken te 10 uur 20 rnin. omlaag stortte. Vijf en twintig minuten later lag ook het laatste stuk van den gevel in de straat en begon men het puin op te ruimen. Men vermoedde, dat daar- onder de twee vermiste personen bedolven waren; sommigen van hen, die van den aanvang af op het tooneel van de ramp waren geweest, meenden zelfs, dat Dog vier personen niet weergtvonden waren. Volgens officieele opgave waren in het binnen- gasthuis binnengebracht 1 doode3 verwonde mannen en 4 verwonde vrouwen. Onder het ruimen van den puinhoop bleek eerst hoe vreeselijk de ramp was geweest. Iu het voor- huis werden achtereenvolgens gevonden de lijken van de echtgenoote van den heer Van Eupen, van de 83jarige bewoonster der le verdieping, juffrouw Broekmans en van de vrouw van den kruier Van Wijle (in het pothuis van den banketbakkerswinkel gevestigd,) wier bijstand eenige oogenblikken voor de ramp was ingeroepen. Het waren misvormde verkoolde vleeschklompen bijna geheel onkenbaar. De heer Van Eupen was tijdens de ramp afwezig en vond zijn geheele gezin omgekomen. Geen wonder, dat hij van schrik wezenloos is. Een kind van een paar jaar ligt nog onder de puinhoopen, in het achtergedeelte van het gebouw, waar de brandweer nog niet kon doordringen. Ook schijnt dat een vrouwelijk familielid, sedert eenige dagen bij den heer Van Eupen gelogeerd is omgekomen. De dienstbode is door de ontploffing op straat geworpen en zwaar gekwetst onder het puin van- daan gehaald. De meest waarschijnlijke lezing van de oorzaak is deze, dat een vat met benzine lekte, althans de hulp van juffrouw Yan Wijle werd ingeroepen om te helpen bij het schoonmaken van den winkel. Naar men zegt, is de dienstbode toen met een licht gekomen om bij te lichten, waardoor de ont ploffing ontstond. De snelle uitbreiding van den brand is daaraan te wijten, dat in den gemeenschappelijken muur tusschen den drogistwinkel en den sigarenwinkel een gat van omstreeks zes vierkanten meter ge stagen werd. Het puin viel in de huiskamer achter den winkel, welke kamer in een oogwenk in vlam stond. Gelukkig was de vrouw des huizes juist afwezig, anders ware het aantal slachtoffers nog grooter geweest. Volgens nader onderzoek moet de oorzaak der ramp, naar later gemeld wordt, gelegen zijn in het vlam vatten van petroleum, die uit een lek geworden petroleumvat in den winkel vloeide, door juffr. Yan Wijlen opgedweild zou worden, waarbij echter door een noodlottig toeval het licht in aan- raking met de olie gekomen zou zijn. In het Gasthuis zijn zes dooden de banketbak- kersknecht en een voorbijganger liggen nog be- denkelijk, Het kindje van den heer Yan Eupen is nog niet gevonden. Nog wordt vermist een nichtje van juffr Broek mans, die haar oud-tante oppaste. Onder de voorwerpen van waarde zijn terugge- vondeu de effectentrommels van juffrouw Broek mans (de effecten echter eenigszins beschadigd) benevens een ijzeren geldkistje van den sigaren- handelaar Welarager, uit wiens woning gelukkig alle inwonenden gered zijn. Men vreesde, dat zich onder het puin nog het lijkje bevond van een kind, vermoedelijk een meisjedit vermoeden bleek waarheid te zijn, daar het lijk van het kind gisteren gevonden is. Een 7-tal personen zijn zwaar, velen licht gewond. Nader wordt gemeld Gistermiddag te kwart over eenen zag men de brandwachts, die in de puiuhopen aan het werk waren, plotseling ophpudeuMen had het lijkje van het kind van den heer Yan Eupen gevonden De kleine was in zittende houding en het gezicht ongedeerd. Een breede streep boven de slapen bewees, dat het neervallende puin de kleine gedood had. Ondauks deze treurige ontdekking moest het onderzoek nog voortgezet worden, want het lijk van mejuffrouw Brederode uit Edam, die bij mej. Broekman logeerde, werd nog steeds vermist. De brandweer groef al dieper en dieper, tot wel een meter beneden het peil der straat, maar hoe men zocht, het lijk werd niet gevonden. Reeds was er aan gedacht den treurigen arbeid te staken, toen te halfvijf midden in den kelder het onher- bare lichaam diep onder het puin gevonden werd. Ook dat lijk werd evenals dat van het kind per gasthuismand weggevoerd. Het vreeselijke onheii heeft dus zes menschen het leven gekost. ZEETIJDINGEN. Yan 22 tot en met 25 Maart. Yan 22 tot en met 25 Maart werden tangs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op- en 31 afgeschut; door de Westsl. 5 op- en 1 afgeschut. Dordrecht, 25 Maart. KOERS VAX HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,60 a f 47,75 Engelsch per 12,05 H 12,08 Bijvoegsel van de Ter Heusensche Courant. Zitting van Vrijdag 25 Maart 1892. Veroordeeld s P. G. V. en J. S., werklieden te Zaamslag, J. F. R-, werkman te Ter Neuzen, J. P. R., werkman te Hoek, P. K., P. d. B., P. d. S. en C. v. A,, werklieden te Boschkapelle, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een dijkieder tot eene boete f 2. subsidiair 2 dagen hechtenis. J. d. B., huishoudster te Hoek, ter zake van ijkovertreding tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurd- verklaring der maat. C. V., landbouwersknecht zonder bekende woonplaats, ter zake van het niet inleveren van zijn verhuisbiljettot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. H. T., scheepsgezagvoerder te Goole, ter zake van het te snel varen op een rijkskanaaltot eene boete van f 50,—, subs. 10 dagen hecht. G. M., scheepsgezagvoerdet te Hull, ter zake als voren tot twee boeten elk van f 60, subs. 12 hecht. voor elke boete. E. D., wed. P. D., winkelierster te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete Yan f 6, subs. 3 dagen hecht. J. J., werkman te Ter Neuzen en P. v. E., werkman te Axel, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. L. 0., werkman te Axel, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. W. v. T., werkman en M. H. J., metselaar, beiden te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht. L. N., te Maassluis, ter zake van het blijven in eene her- berg na de sluitingtot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. E. J. B., herbergier te Philippine, ter zake van het geopend hebben zijner herberg na de sluiting; tot eene boete van f l, subs. 1 dag hecht. M M., arbeidster en P. E. v. K., dienstmeid beiden te Ter Neuzen. ter zake van het dansen in eene herberg; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Zitting van Maandag 21 Maart 1892. J. H., te Hulst en C. d. B., te Clinge, zijn wegens jacht- overtreding ieder veroordeeld tot eene boete van f 5, subidiair 2 dagen hechtenis. P. V., te Clinge, is wegens overtreding der wapenwet veroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. S. M., te Graauw, is wegens overtreding van art. 427 Wetboek van Strafrecht veroord. tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. A. v. D., te Clinge, is wegens het verwekken van nacht- rumoer veroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Ch. H. F., te Hulst, is wegens straatschenderij veroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. M., te Hulst, is wegens alsvoren veroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. E. K., te Hulst en A. v. M., te Boschkapelle, zijn wegens alsvoren ieder veroord. tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. L. S te Clinge, is wegens alsvoren veroord. tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. C. L. d. S., te Clinge, is wegens het niet muilkorven van aangespannen honden veroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. v. V., te Stekene (Belgie), is wegens het niet doen stilstaan van zijn honden en er bij gaan staan bij het voorrijden van een rijtuig veroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. B. M., te Clinge, is wegens het niet muilkorven van aangespannen honden veroord. tot eene boete van f 0,50, sabs. 1 dag hecht. P. J. K., te Hontenisse, is wegens het toelaten van be- zoekers in zijne herberg na sluitingsuur veroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. F. v. B. en J. C., te St. Jansteen, zijn wegens alsvoren ieder veroord. tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. P. L. S., J. F., J. C. en J. K., te Hontenisse en P. C. d. B., te St. Jansteen, zijn wegens het verblijven in een tapperij na sluitingsuur ieder veroord. tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. d. B., P. F. d. B. en A. v. G., te St. Jansteen, F. d. B., te Koewacht en P. v. B., te Graauw, zijn wegens als voren ieder veroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 6 hecht. J. V., te Stoppelijk, H. R., zonder bekende woonplaats en F. W., te Clinge, zijn wegens openbare dronkenschap ieder veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. A. D., te Graauw, is wegens openbare dronkenschap bij eerste herhaling veroord. tot 10 boete of 3 dagen hecht. J. v. G., te Graauw, is wegens het in dronkenschap verstoren der orde veroord. tot 3 dagen hecht. i Datum. YLAG. NAAM. M3. Yan en naar. Lading. Voor Ter H'euzen! 22 Eng. s.s. Sinloo 3073 Marryport ijzer 24 idem River Lagan 2272 Londen stukg. Belg. s.s. Terneuzen 2278 idem idem Eng. s.s. River Clyde 2721 idem idem Van Ter 4'enzen 22 Belg. s.s. Schaldis 866 La Rochelle phosph. 23 idem Elzine 1853 Middlesbro ledig Eng. s.s. Italia 1131 idem idem idem River Derwent 2272 Londen stukg. Belg. s.s. Londres 2367 idem idem 24 Eng. s.s. Sinloo 3073 Cardiff ledig idem Fulmar 3007 Liverpool stukg. Voor Gent 22 Fra. sch. Marie Aline 278 Portneux aardapp. 23 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. idem Ravenshoe 1141 Goole idem 24 Deens. s.s. Commerzienrath Boekel 3561 Libau vl. en gr. Van (went 22 Eng. s.s. Sunbeam 279 Londen phosph. 23 Eng. bark Lorraine 2465 Antwerpen ballast Noor. sch. Melikoff 732 Christian sand idem Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Aire 1763 Goole idem Deens. s.s. Valdemar 2324 Antwerpen ledig 24 Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith idem idem Rovigo 2539 New-Castle idem Duits. s.s. National 2366 Kopenhagen zemelen Van Selzaete 22 Eng. s.s. Commercial 321 Havre ledig Bij kleine aanvoer ondergingen de prijzen bijna geen veran- dering. Puike Zeeuwache en Vlaamsclie Tarwe 8,20 a f 8,90 nieuwe 7,20 a 8,20. Rogge Zeeuwache en Vlaamache f 6,50 a f 7.30. Gerst Zeeuwache en Vlaamache winter f 4, a f 4,70. Overmaasche 4,00 a f 4,50. Zeeuwache en Vlaamache zomer f 4,00 a f 4,60. Haver dunne f 3.00 a 3,50. Paardebooneu f 6,20 a f 6,80 Duiveboonen f 7,00 a f 7,30. Witteboonen f 8,- a f 9,Bruineboonen 10,00 a 12,00. Erwten 8,50 a /9,50. Voeder 6,20 a 6,70. Koolzaad fa fLijnzaad zaai f a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5