Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 2804. Zaterdag 26 Maart 1892. 32e Jaargang. ®i WilWillll, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVEBTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. JPolitieli Overzicht. Het Welfenlouds geeft in de Pruisische vertegen- woordiging nog al wat drukte. In beginsel zijn alle partijeu in den Landdag bet ontwerp gunstig gezind, maar over den vorm bestaan sterke be- denkiugen, vooral over den wenk, dat de Landdag zijn recht ten opzicbte der opheffing zou opgeven en dit geheel aan de kroon zou overdragen. De Landdag wil zijn recht niet opgeven en evenmin een toestand in bet leven roepen, waarbij de op heffing van het beslag aan de genade van den Koning van Pruisen zou worden overgelaten. Ver- scheidene sprekers hebben 't woord gevoerd Richter (vrijzinuig), Dr. Von Heeremann (centrum), Dr. Krause (nationaal-liberaal), graaf Limburg Stirum (conservatief) en Von Tzschopke (vrij— conservatief). Met uitzondering van den vertegen- woordiger van het centrum, waren alien voor het voorstel van Richter, om het ontwerp naar een speciale commissie te verzenden. De Minister van Financier! bestreed dit voorstel, omdat dit vertraging zou geven. Het voorstel van Richter werd echter aangenomen alleen het centrum stemde tegen zoodat het ontwerp naar eene bijzoudere commissie van 21 leden zal worden verzonden. In het ont werp wordt bepaald, dat het geheele kapitaal in het bezit van de Pruisische kroon blijft, terwijl slechts met toestemming van den LaDddag bepalingen kunnen worden gemaakt betreffende het beheer van het kapitaal. De hertog van Cumberland zal de rente van het fonds verkrijgen, maar het kapitaal zal als een onvervreemdbaar vermogen van het Welfenhuis worden beschouwd. Bij gelegenheid dat een aantal personen een bezoek bracht aan de graven der gesneuvelden bij de barricade-gevechten in 1848, had er een klein opstootje plaats, waarbij de politie van hare wapenen gebruik moest maken. Veel had dit evenwel niet te beduiden. Misschien is het doel der manifestanten mislukt. De 22 personen, die zich bij het vorige standje te Berlijn niet gunstig hebben onderscheiden, zijn gevonnist. Zij zijn veroordeeld tot straf van twee maanden tot drie jaren. Onder hen zijn eenige aankomende jongelieden en leerjongens. In Engeland heeft de Minister van Binnenlandsche zaken bij sommigen wrevel veroorzaakt, omdat hij weigert twee ter dood veroordeelde wilddieveu gratie te verleenen. Drie stroopers werden door twee jachtopzieners betrapt en er ontstond een gevecht, waarbij de beide opzieners werden gedood en de arbeiders zwaar gewond. Twee van dezen zijn ter dood veroordeeld en een tot 20 jaren dwangarbeid. Tal van verzoekschriften om gratie zijn ingekomen en zelfs in het Parlement stonden sprekers op om te verzoeken het vonnis te wijzigen. FEUILLETON Naar het Fransch van CHARLES II ESC VS. 8) Eindelijk bereikte Denise het voetpad, dat naar de woning van Jan Maillard geleidde. Het was een holle weg, waarboven zich de takken van het aan weerszijden opgaand hout vereenigden. Het was bijna volkomen duister onder het bladeren- gewelf, waar tusschen de opkomende maan hier en daar nieuwsgierig heengluurde. Voor het eerst in haar leven was Denise bang. Het scheen haar toe als zag zij zwevende spook- gestalten, en tusschen deze Bertha's treurende ziel. Oh! indieu ik hen kon redden, zuchtte zij. Met deze gedachten vervuld, bereikte zij de hut van den wegwerker. De deur en de blinden wa ren gesloten. In de schaduw weggedoken, scheen het huisje als ingeslapen. Doch toen zij dichterbij kwam, hoorde Denise het geluid van stemmen. die van haar ouders. Zij voerden een levendig gesprek, het was bijna een twist. Het jonge meisje kon niet verstaan wat er gezegd werd maar haar hart werd als saam- geknepen door die toornige uitroepen, die reeds in tangen tijd haar oor niet getroffen hadden, en de treu- Maar alles om nietde twee ter dood veroor- deelden zijn opgehangen. Minister Matthews noemt men in de pers nu ,/Hangmimster" of //Galgenpatroon". Uit Londen wordt geseind, dat de mijnwerkers, die tot de Federation behooren, den arbeid hebben hervat. Meen meent dat hun besluit, om slechts 5 dagen per week te werken, volstrekt geene stijgiug der kolenprijzen tengevolge zal hebben. Thans is de prijs nog steeds dalende. De steenkolenmarkt is zeer stil, bij weinig vraag. In het Engelsche Hoogerhuis werd medegedeeld dat een aanval van de koloniale troepen op Timboe door de inlanders was afgeslagen. Van de officie- ren werden hierbij drie gewond en een gedood, terwijl van de manschappen 21 werden gewond en een gedood. Men is voornemens voor een nieuwen aanval den steun van enkele inlandsche stammen te vragen. b De Bulgaren klagen bij voortduring nog over Rusland, dat alien in bescherming neemt, die maar iets tegen de Bulgaarsche regeering ondernemen. Stantscheff en zijn medeplichtige, die door de Bul gaarsche regeering beschuldigd worden den Minister Beltscheff te hebben vermoord, bevinden zich te Odessa in veiligheid, nadat de Turksche overheid hen heeft laten ontsnappen. Thans is ook zekere Schischmanoff, beschuldigd van medeplichtigheid in den moord op Dr. Voelkovitsch te Odessa aange- komen, nadat de Turksche autoriteiten den gearres- teerde op verlangen van den Russischen gezant te Konstantinopel aan dezen hadden uitgeleverd. Van de Russische ambasade is Schischmanoff door twee der beambten van den gezant op een naar Odessa besteinde boot gebracht. Is 't wonder dat elk rechtgeaard Bulgaar den Russen een ingekankerden haat toedraagt Het aandeel der gemeenten in de lichting voor de nationale militie van het jaar 1892 is door Gedeputeerde Staten van Zeeland, voor watZeeuwsch- Vlaaudereu betreft, als volgt vastgesteld Aardenburg 5, Axel 8, Biervliet 6, Boschka- pelle 3, Breskens 6, Cadzand 6, Clinge 7, Eede 4, Graauw 6, Groede 7, Hengstdijk 1, Hoek 6, Hontenisse 13, Hoofdplaat 3, Hulst 4, Koewacht 5, Oosthurg 6, Ossenisse 2, Overslag 2, Philippine 4, Retranchemeut 2, Sas van Gent 3, Schoondijke 5, St. Jansteen 3, Sluis 6, Stoppeldijk 5, Ter Neuzen, 13, Waterlandkerkje 3, Westdorpe 6, IJzendijke 8, Zaamslag 7, Zuiddorpe 2, Zuidzande 4. Aan de Zuiderzee-vereeniging heeft H. K. H. de Groothertogin van Saksen een opmerkelijk ant- woord gezonden, waarvan het een en ander is medegedeeld. rige herinneringen aan haar jeugd wederom wakker riepen. Zij vatte de klink van de deur en opende deze. Dadelijk werd het stil. De beide echtgenooten schenen verrast, bijna verschrikt door de plotse- linge verschijning van het meisje. Zwijg zeide MaiUard tot Magdalena. Het was stil. Denise maakte hiervan gebruik om eens rond te zien. Een van die lange dunne kaarsen zooals men die alleen nog in Normandie aantreft, verlichte fiauw het lage vertrek, en wierp ter nauwernood eenige bevende lichtstralen op de dik- buikige steenen beeldjes en koperen sieraden op den breeden schoorsteenmantel. Tegen de wit ge- kalkte muren dansten onbestemde schaduwen op en neerin de hoeken verdween de zoldering in volslagen duisternis en dit te meer naar mate zij verder verwijderd waren van het rossige licht dat midden op de tafel stond te branden. De blikken van het jonge meisje mochten al tot in de donkerste hoeken van dit sombere vertrek doordringen, zij zag niets verdachts. Maar het gelaat haar vaders miste zijn' gewone uitdrukking de wegwerker scheen ten prooi aan hevige gemoeds- bewegingonder zijn gefronste wenkbrauwen flik- kerden zijn oogen met een vreeraden glans. En wat vooral de aandacht van Denise trok, was dat haar moeder geweend had. Kom toch binnen zeide eindelijk de wegwerker, doch op den toon van iemand, die niet goed weet Zij spreekt hare waardeering uit van het streven oer vereeniging en verklaart hare warme belang- stelling in het zeer gewichtige, ernstige, nationale vraagstuk, dat in zijne gevolgen zoo belangrijk kan worden voor de ontwikkeling van Nederland Prinses Sophie vertrouwt, dat nu de zaak zoo veelzijdig is onderzocht geworden en met de ver- schillende belangen rekening gehouden is, eerlang tot den aanvaDg van het groote werk zal kunnen worden overgegaan, waardoor zij een harer liefste wenscheD zoude in vervulling zien komen. De Minister van Buitenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkeus een bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de invoer van schapen uit Nederland in Belgie tot nader order zal kunnen geschieden niet alleen met cer- tificaten, door gediplomateerde veeartseu afgegeven, maar ook met certificaten afgegeven door personen, die in Nederland krachtens art. 16 der wet van 8 Juli 1874 tot de uitoefening der veeartsenijkunst zijn toegelaten. Naar men aan de Arnh. Crt. meldt, zal door de justitie een onderzoek worden ingesteld naar eenige gevallen van stemomkooping, gepleegd bij de iaatste verkiezingen voor de Prov. Staten van Gelderland in het kiesdistrict Elst. Vele guldens werden daar voor enkele stemmen geboden en betaald. De burgemeester van Edam heeft in de jl. W oensdag gehouden Raadszitting een omstandig verhaal gedaan van hetgeen aanleiding heeft ge- geven tot de beschuldiging als zou hij eenige ge- meenteambtenaren hebben geschorst, omdat zij eene bijeenkomst hadden bijgewoond, waarin de heer Domela Nieuwenhuis als spreker optrad. Daaruit bleek, dat de betrokken beambten der gasfabriek alleen wegens herhaalde achteloosheid en onverschilligheid door hem als hoofd der gas- commissie geschorst waren en hun voorloopig op hun traktement f 1,50 ingehouden was, waarover nader door de gascommissie moet beslist worden. Voorts wees de voorzitter er herhaaldelijk op, dat een en ander geen verband hield met de bij woning van de socialistische vergadering, en dat nog andere gemeenteambtenaren deze bijgewoond hadden, zonder daarover eenigszins lastig te zijn gevallen. De sociaal-democraten hebben Woensdagavond te Amsterdam weder een wettig geconstitueerde vergadering in de war gebracht. In eene vergade ring der jougelings-vereeniging Groeu van Prinsterer, die zich ten doel stelt de anti-revolutionaire begin- selen te verspreiden en waarin jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman zou spreken over organisatie van den arbeid en die tegen 10 cents entree toe- gankelijk was, waren de sociaal-democraten weder in talrijken getale opgekomen. Na de lezing van een Psalm gaf de voorzitter het woord aan den spreker van den avond. wat hy zegt. Gij komt van avond zeer laat te huis, kleine En toch is het eten nog niet gereed. Komaan, Magdalena, haast u,het kind en ik hebben honger. Zonder een woord te spreken, hurkte de arme vrouw ueder bij den haard, en begon zij met bevende handen het bijna uitgedoofde vuur wederom aan te wakkeren. Moeder, ik zal u helpen, riep Denise uit, die tot nu toe op den drempel was blijven staan, en naar haar moeder snellende, bukte zij zich over haar heen en kuste haar. Sommige kussen zeggen veel meer dan geheele volzinnen. Deze beteekende ik begrijp dat gij lijdt, en ik zou u zoo gaarne willen troosten, moeder. Maar als Magdalena dit begreep, ongelukkig raadde Maillard haar, en hij scheen er in het ge heel niet mede ingenomen. Dat is niet noodig, zeide hijwij behoeven uw hulp nietverzorg uw geit maarga, ga weg, Denise En hij duwde haar naar buiten. Wat was er toch gebeurd, dat haar vader, ge- woonlijk zoo goed voor haar, haar zdo behanaelde Wat gebeurde er dezen avond in de hut van den wegwerker Terwijl zij zich deze vragen stelde, begaf Denise zich met loome schreden naar het met riet gedekte afdak, aan de acbterzijde tegen de hut gebouwd, dat tot stal voor de geit diende, en gaf deze een De bekende Kamphuizen vroeg echter of er ook debat was, waarop een ontkennend antwoord volgde. Ieder, die de vergadering zou willen verlaten, kon zijn entreegeld terug bekomen. Dat gaat niet, riepen vele stemmen. Er werd gefluit vernomen en rumoer gemaakt. Het hielp niet of de voorzitter met sluiting der vergadering dreigde. De socialen riepen: niet heengaan. De heer De Savornin Lohman bepleitte kort het recht en de wijze van vergaderen van elke vereeniging, en toen daarop weder rumoer volgde, sloot de voorzitter de vergadering. De socialisten namen hiermede geen geuoegen en wilden nu op eigen houtje de vergadering voort- zetten, wat echter voorkomen werd door het op- treaen van een brigadier met 4 agenten, die de zaal kalm ontruimden. Nu de rustverstoringen tot het verledene behooren en niet verder te vreezen zijn, heeft de burgemeester van Bergen op Zoom de verbods- bepalingen op samenscholingen van meer dan twee personen ingetrokken. 17 personen zijn bekeurd wegens goedvernieling, 6 personen wegens wederspannigheid en 12 per sonen wegens samenscholing, in strijd met de publicatie van den burgemeester der gemeente. Het Heilsleger houdt weder oefeningen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Het is de Iaatste avonden in Den Bosch weer niet pluis. Als de sigarenmakers de dagtaak heb ben geeindigd en de teekenschool sluit, trekken de daardoor ambulant gewordenen bij troepjes door de straten om hun gemoed in krachtig gezang lucht te geven en enpassant hier en daar eene straatlantaarn inwerpende. Ongetwijfeld st.aat een en ander in verband met de terechtstelling van den ontslagen hoofd-agent van politie op Zaterdag a. s. en het zou ons geens- zins verwonderen, dat de politie, die het tot heden zonder strenge maatregeleu af kon, dan al hare wijsheid zal behoeven om den wagen recht te houden. Dat de nieuwsgierigheid, omtrent hetgeen die dag zal baren, groot is, valt te begrijpen. Mr. Van Hengel zal als verdediger van beklaagde optreden. De rechtbank te Rotterdam deed uitspraak in de zaak tegen G. Bakker, scheepsgezagvoerder, beschuldigd van in den avond van 19 Juli 1891 aan boord van het stoomschip ,/Obdam", varende tusschen New-York en Rotterdam, opzettelijk den stoker Simon Blom van het leven te hebben be- roofd, door met een geladen revolver een schot op hem gelost te hebben, tengevolve waarvan Blom in de borst getroffen werd en korten tijd later groote hoeveelheid frisch gras. Denise was erg langzaara in haar bewegingen. Zij vreesde bijna de hut binnen te gaan. Tot driemaal toe liep zij er om heen, eer zij besluiten kon den drempel weder te overschrijden. Het lage vertrek zag er nu geheel anders uit. Een groote hoeveelheid droog hout knetterde in den haardde inhoud van een grooten ketel, die aan een ijzeren ketting boven het vuur ging, begon te koken. Jan Maillard liep met groote stappen het vertrek op en neer; Magdalena had juist de tafel gedekt. Komaan, zeide de wegwerker schijnbaar onge- duldig, komaan, vrouw de soep. Een oogenblik, zeide Magdalena, ga maar zitten. De wegwerker ging naast zijn dochter zitten hij was onnatuurlijk vroolijk. Het was duidelijk, dat hij iets wilde verbergen, dat zijn geheele ziel in beslag nam wie weet misschien trachtte hij wel zijn geweten in slaap te wiegen, en koorts- achtig opgewonden zeide hij tot twee of drie malen toe tot Denise Wij zullen heel gelukkig worden, kleine gij zult het zien, wij worden nog heel gelukkig. Toen Denise het hoe en waarom wilde weten, vermeed de wegwerker haar te antwoorden. Eindelijk kwam Magdalena met de soep en vulde zij de borden. Men at zonder een woord te spre ken. De Iaatste stukken brandend hout verspreid- den door het geheele vertrek een rosachtig schijnsel j TER IEEZENSCHE (OURAYT Oit Itlait verscliijnt Dinsda^- en Vrijdagavnnd bij den uilgever J. I A A D E S A A H E te Ter H'euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1