Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zone-tijd Greenwich of Midden-Europa 7 verbinding ten dezen tusschen de Noord-Holland- sche en de Friesche kust, welk werk eene uitgaaf zal vorderen van 42.000.000 vervolgens het tot stand brengen van vier verschillende bedijkingen, die gezamenlijk f 148.000.000 zullen vorderen en waardoor 216.000 hectaren verkoopbaar en bebouw- baar land of wel 190.000 hectaren, wanneer men alleen het zeer vruchtbare aanneemt, zullen verkregen worden. De kosten van het geheele werk worden dus geraamd op f 190.000.000, terwijl een tijdvak van 32 jaar wordt gesteld om het volledig uit te voeren. TER NEUZEN, 22 Maart 1892. In de op Vrijdag 25 Maart a. s. te houden openbare vergadering van den gemeeuteraad alhier, komen de volgende punten in beharideling uitslag aanbesteding schoolbehoeften en adres belangheb- bende Bergen op Zoom adres van Dr. H. B. van Nes om gemeentegrondnader adres bewouers Kerkhoflaan over sloot voor hunne woningbrief kamer van koophandel betrekkelijk benoemingen, budget en reglement van ordebrief van Gedepu- teerde Stalen over getal onderwijzersbenoemen leden commissie grindweg af— en overschrijvingen in gemeentebegrootiug 1891 bestek gewoon onder- houdkohier hoofdelijken omslag idem belasting honden ingekomen stukken en mededeelingen. De vrijwillige brandweer „Luctor et Emergo" alhier, trok heden namiddag, omstreeks 5 uren, uit naar het gehucht Driewegen, teneinde aldaar eene oefening te houden met de spuit. Naar het schijnt is het doel dier oefening, na te gaan hoedanig te handelen bij eventueelen brand te dier plaatse en in hoe weinig tijd men het terrein zou kunnen bereiken. Niet onaardig was het gezicht van het vervoer per as van de spuit met een gedeelte van het personeel in uniform. Het komt ons voor, dat dergelijke oefeningen van zeer practisch nut zijn en veel bijdragen om bij voorkomende gelegenheden met succes te kunnen optreden. Voor het beroep naar Driesum is door den heer L. Bouma, predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier, bedaukt. Bij resolutie van den Miuister van Financien zijn benoemd tot buitengewoon deurwaarder de hoofdkommies J. van Moort te Axel, de kommies 3e klasse P. de Vos te Ter Neuzen en de kommies 4e klasse J. J. Pannekoek te Koewacht. Door den bouwkuudige J. Bertel werd Zaterdag alhier narnens den WelEd. heer H. C. E. van [Jsselsteijn, in twee perceelen en in massa, bij enkele inschrijving aanbesteed het bouwen van een heerenhuis. Ingeschreven werd door de heeren voor het eerste perceel (metselwerk,) J. van de Velde, voor J 4020H. van de Velde, voor f 3998 en J. Drabbe, voor f 3994. Voor het tweede perceel (timmerwerk enz.,) G. J. Balken- stein, voor f 4780 en P. A. Mielen, voor f 4275. Voor de massa J. Scheele Dz., voor f 10,000 G. J. Balkenstein, voor f 8925 en H. J. Gander- heiden, te Vlissingen, voor f 7250, aan wien de gunning is verleend, zijnde de overige inschrijvers alien alhier woonachtig. Gisteren werd door den bouwkundige J. Scheele Dz. alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Iliervoor hadden ingeschreven C. de Smidt, voor f 1136 P. Bruggeman, voor f 1055 en P. A. Mielen, voor 860, alien te Ter Neuzen. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De in het laatst van het vorige jaar op de Kalootbank gestrande Noorsche schoener Fram is door den kooper van het wrak, den heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, afgebracht en naar Middelburg vervoerd, om gesloopt te worden. Koewacht. Vrijdag namiddag brak er eensklaps in het droge vlas van Ch. v. P. alhier een brand uit, die zich in het eerst nog al ernstig liet aanzien. Aanstonds waren een brandmeester en eenige man- schappen ter plaatse en door hunne vereenigde pogingen moebten zij er in slagen den brand in zijue geboorte te blusschen. Gelukkig, want had de brand zich uitgebreid, de gevolgen waren niet te overzien geweestdaar eene groote hoeveelheid vlas daar geborgen was en er vele woningen in den omtrek staan. Een woord van lof dus voor die wakkere mannen, die door hun flink optreden velen voor een groot onheil behoed hebben. Houtenisse. Het plan, tot het oprichten eener boterfabriek, zal verwezenlijkt worden. Een vol- doend getal laudbouwers heeft zich daartoe ver- bonden, en het getal deelnemers ueemt nog toe. Eerstdaags wordt een voorloopig bestuur be noemd, dat met de uitvoering van een en ander zal worden belast. die langzamerhand in violet overgingenin het oosten was het hemelgewelf reeds douker blauw en werd hier en daar een ster zichtbaar. Het was een wonderlijk schoone avond. Maar Denise bleef er ongevoelig voor. Onop- houdelijk herhaalde zij bij zichzelve het woord dat Bertha met zooveel schrik en angst had uitgesproken faillieten dat woord kwam haar schrikwekkender voor dan brand, dan pest, dan de dood zelve. En had Bertha ook niet gezegd, dat de heer Duvernay zich zou dooden, indien de portefeuille niet terug- gevonden werd. (Wordt vervolgd). Hoofdplaat, 21 Maart. Maandag j.l. bezocht de heer Gerritsen, arr. schoolopziener, onze ge meente. Het hoofd der school nam na afloop van dit bezoek ontslag uit zijne betrekking, waarover Donderdag j.l. door den gemeenteraad eene geheime raadszitting gehouden werd. Het ontslag werd op eervolle wijze verleend, met ingaug van 1 Juni e. k. De heer Luypen is ruiin 65 jaar en telt meer dan 40 dienstjaren en kan dus aanspraak maken op pensioen. 's Gniveiihuge, 22 Maart. Tweede Kamer. Tydens' interpellate over de armoede in Frieslaud is ingetrokken. De heer Keuchenius heeft eene interpellate aan- gekondigd over de tijdelijke verlenging van het Biliton-contract. Met 61 tegen 15 stemmen besloot de Kamer zich te onthouden eeu oordeel uit te spreken over de rechtmatigheid van de aanspraken der ambtenaren aan de rijkspostspaarbank op leges. De Militie-noodwet is aangenomen. De motie-Schepel tot instelling van een afzonder- lijk landbouwdepartement werd bestreden door den Minister van Waterstaat als zijnde onuoodig. Hij verklaarde, dat wordt voorbereid een adviseerend landbouw-college en verbetering van kleine rivieren. Hierop is de motie—Schepel ingetrokken. De interpellate van den heer Borgesius over krankzinnigengestichten, waarin hij sterk het Haagsche gesticht afkeurde, is geeindigd na de verklaring van den Miuister Tak, dat gerechtelijke iustructie is ingesteld, gegrond op het verschenen rapport der inspecteurs. De Minister van Oorlog antwoordde aan den heer Tydensdat hij geen hofinvloeden heeft ondervonden bij de vertraging in de benoeming van den commandant van het regiment grenadiers. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P. F., oud 32 j., vrouw van L. E., arbeidster te Clinge, is wegens overtreding van 's rijks be- lastingen veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. C. C., vrouw van C. J., te St. Jansteen, is wegens als voren vrijgesproken. Th. E. P., oud 25 j., schipper te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld lot f 12 boete of 10 dagen hechtenis. M. de P., oud 43 j., koopman te Axel, is wegens als voren van een dier vrijgesproken. A. de K., oud 25 j., arbeider te Clinge, is wegens vernieling veroord. tot 14 dagen gevang. Ter griflie van bovengenoemde rechtbank is op heden door Mr. M. J. de Witt Hamer, advocaat alhier, als verdediger en raadsman van Maria de Ruijter, weduwe van P. de Kraker, hooger beroep aangeteekend van het op den 8 dezer tegen haar gewezen vonnis, waarbij zij tot 20 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld. Louwerse berust in de uitspraak. Men schrijft Haarlem Vrijdag avond te 6 uur heeft de officier van justitie requisitoir genomen tot verlenging der voorloopige hechtenis van Alida Seeders, weduwe Hendrik Oxener en reeds dien avond stond de arrondissements-rechtbank die verlenging voor zes dagen toe. Behoudens nadere verlenging kan zij dus weder tot Donderdag nacht 12 uren in bewaring worden gehouden. Door een schipper werd uit den Raamsingel een hemd opgevischt en dadelijk liepen er geruchten, dat dit kleedingstuk als overkleed bij den moord was gebezigd. Hiervan is echter niets gebleken, want in de eerste plaats werd het gevondeu bij de Houtbrug, een plek, ver van het moordtooneel verwijderd en in de tweede plaats is het hemd zoo oud en versleten, dat bet meer dan waarschijnlijk is, dat het door eene schippersvrouw als niet meer bruik- baar is weggeworpen. De justitie hecht dan ook aan het vinden niet de minste waarde. Ook werd de instructie in de zaak weder voort- gezet. Naar men verzekert, bestaat er kans, dat men tot afdamming van het water in den Raamsingel zal overgaan, om zoodoende eveutueel daarin geworpen voorwerpen, op den moord betrekking hebbende, te vinden. De Ulrechtsche hoogleeraar Baron d'Aulnis de Bourouill wijdt in het Utrechtsch Dagblarl van jl. Dinsdag eene beschouwing aan de gevolgen, welke een vervanging van den zonnetijd door den spoortijd voor onze maatschappij zou hebben en ontwikkelt daarin hoofdzakelijk dezelfde bezwaren als door ons reeds zijn aangewezen. Wanneer onze bezigheden alle twintig minuten worden verlaat, zal het Nederlandsche volk elken morgen twintig miuuten meer verslapen en des avonds twintig minuten vroeger van kunstlicht ge- bruik maken. Dit geeft een verlies van 120 uur kostelijk zonnelicht per jaar voor ieder Nederlander, die naar de klok leeft. Wanneer het kunstmatig vroeger invallen der duisternis aan ieder ingezeten niet meer dan een cent per week kost, dan brengt zulks voor onze natie eene raeerdere uitgave mede van f 2,340,000 'sjaars. Deze som overtreft de gezamenlijke divi- denden onzer beide spoorwegmantschappijen, en overscbrijdt verre alle uitgaven, voor het hooger onderwijs in Nederland. De hoogleeraar stelt ook de vraag, of de voor- genomen verschuiving van den klokkentijd niet strikt genomen met de bestaande wetten strijdt. Zoo is in de arbeidswet bepaald, dat de door de wet beschermende personen niet vroeger dan te 5 uur des voormiddags en niet later dan te 7 uur namiddags in fabrieken of werkplaatsen arbeid mogen verrichten. Het hierbedoelde mid- daguur is de zonnetijd. Mag nu door willekeurige verzetting van de gemeente-uurwerken, voor alle fabrikanten en andere werkgevers, zonder dat over hun belang wordt geraadpleegd, een andere dagverdeeling worden ingevoerd? In onze Kieswet (art. 41) staat, dat de inleve ring van stembriefjes moet aanvangen te 9 uur en eindigen te 5 uur des zomers en 4 uur des winters. Dat is weder de zonnetijd of de Atnster- damsche tijd, naar de bedoeling des wetgevers De vraag keert terug, of men in Nederland zon der tusschenkomst des wetgevers, de klokken overal mag verzetten In het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering (art. 15) staat, dat van October tot Maart geen exploot of tenuitvoerlegging van vonnissen zal kunnen geschieden voor 8 uur des morgens en 5 uur des namiddas's Dezelfde vraag keert na hier terug. Aan welke verwarring en processen zal men niet blootstaan, indien die vraag niet door den wetgever zelven is beantwoord P Het spreekt vanzelf, dat de invoering van de nieuwe tijdbepaling niet zonder verzet zal plaats hebben. In de Haarl. Ct. wordt thans zelf door een inzender betwijfeld of de Regeering wel het recht heeft om op 1 Mei alle klokken 20 minuten achter te laten gaan. In verband hiermede herinnert hij, dat Napoleon III den Parijschen tijd voor alle gemeer.ten heeft willen iuvoeren, en er is van gekomen, dat men op de toreuklokken twee minuut- wijzers heeftden eenen met den uurwijzer den den plaatselijken middelbaren tijd aangeveud den anderen (zwaar verguld) den Parijschen tijd wijzend. Althans zoo was het twintig jaar geleden. Men kon alzoo op het torenuurwerk den Napoleontischen tijd zien maar men richtte zich er in het bur gerlijke leven niet naar. Wij mogen wel aau- nemen, concludeert schrijver, dat in het vrije Nederland een bestuursmaatregel niet zal doorgaau, die onder het despotisme van den gewezen Franschen Keizer zelfs in Frankrijk geen ingang heeft kunnen vinden. Vrijdagavond kwam het te Arnhem in Klarendal tot eene botsing tusschen de menigte en de politie. Te omstreeks 9 uur bewoog zich van uit de stad naar die wijk eene menigte volk, die geschat wordt op een 1000 man. Na eerst enkele straten zingende te hebben doorkruist, waarbij enkele lautarens en winkelruiten het moesten out- gelden, werd op den Klarendalsingel een jongen door een politieagent betrapt, toen hij een lautaren verbrijzelde. De jongen werd gevat en nu wilde men hem ontzetten, maar de politie behield de overhand en bracht den knaap in bewaring, waar bij ge.bruik gemaakt moest worden van de sabels. Aangevoerd door den chef dier afileeling, den hoofd- inspecteur Schuitemaker, werden door de politie een paar charges gemaakt, waardoor de menigte verspreid en de toestand weldra weder tot kalmte werd gebracht. Omstreeks 11 uur was het we der rustig. De Zweedsche journalist, de heer C. G. Udd- gren, van wiens gevaarlijke reis wij destijds melding maakten, zal thans eenige lezingen houden over zijn merkwaardigen roeitocht van Goteuborg, via ons land, naar Calais. Dat een reis van meer dan 1200 mijlen in een sloepje aanleiding gaf tot ontbeiingen, ontmoetingen, lotgevallen van allerlei aard, laat zich begrijpen, maar tevens dat zij voor iemaud, die ziet, denkt en gevoelt, een rijken oogst gaf van indrukken. De eerste lezing, die het verhaal zal bevatten van des heeren Uddgren's reis van Gotenborg naar Delfzijl, werd Maandag te Amsterdam gehouden de tweede, Zaterdagavond daaraanvolgende zal een verhaal geven van- de indrukken, die de koene reiziger van ons land en volk en van het verdere deel zijner reis ontving. In andere steden van oris landRotterdam, Leiden, Utrecht en Delft, is de heer Uddgrenge- noodzaakt van zijn verhaal slechts eene lezing te geven. De heer Robert Peel, die te Monte-Carlo 10,000 p. st. aan de speelbank gewonen had en reeds zijn spoortreinkaartje genomen had om met zijnen buit naar Eugeland terug te keeren, waar hij eerstdaags in het huwelijk denkt te treden, leeft aan de verleiding geen weerstand kunnen bieden, keerde naar de speeltafel terug en verloor zijne geheele winst met een aanmerkelijke som op den koop toe. Vrijdagavond is te Selzaete de kostschool voor jongens tot den grond toe afgebrand. Gelukkig zijn er geen menscheulevens te betreureu. Alleen leeft een schoenmaker die zijn gereedschap wilde redden, ernstige brandwonden bekomen. Het ge- bouw, dat pas een paar jaren gesticht is, staat slechts een tiental meters van het krankzinnigen gesticht, waarin meer dan 300 personen verpleegd worden. Gelukkig is dit geheel gespaard gebleven. Oorzaak van den brand oubekeud. Te Rainhill bij Melbourne is in een villa bewoond door den thans in hechtenis genomen Williams, een vreeselijke ontdekking gedaan. Onder den vloer van de keuken werden de lijkenvaneen vrouw, waarschijnlijk een mulattin en van vier kinderen gevonden. Het onderzoek der politie bracht aan het licht, dat Williams medeplichtig was aan tal van zwendelondernemingen te Sydney, Melbourne, Kaapstad en in Engeland. Hij leefde onder verschillende namen, en als Lawsou huwde hij in 1890 met miss Matheson te Beverley in \orkshire. Deze dame heeft hij plotseling verlaten. Alle pogingen om een spoor te vinden van zijn vermoedelijke vrouw en twee kinderen, die op ge- heimzinnige wijze zijn verdwenen, bleven vruchte- loos. Waarschijnlijk is Williams dus schuldig aan den moord van 9 personen, nl. van mrs. Williams (miss Mather), een mulattin en vier kinderen en een vrouw met twee kinderen. De politie had geruimeu tijd noodig om in de keuken der villa te Rainhill de lijken op te graven. Deze lijken waren met cement bedekt en gaven een afschuwelijke lucht af. Het lijk der vrouw was geheel gekleed. Het oudste meisje bleek ge- worgd te zijn, van de vrouw en de andere kinderen bleek de hals afgesneden. De bewering dat Williams dezelfde was als Jack the Ripper vond te Melbourne gereedelijk geloof. Men werd in dit vermoeden verstrekt door de om- standigheid dat de moorden te Louden geschied waren, toen Williams naar men meeude, juist in Engeland, waarheen hij was vertrokken, was aan- gekomen. Toen Williams zich te Rainhill vestigde, ver- toefde hij geruimen tijd in het Commercial Hotel, waar vele inwoners van de plaats bijeenkwamen, om naar zijne verhalen te luisteren. Later huurde hij de bedoeide villa, waar hij den tuin in orde bracht en den keukenvloer met cement liet be- dekken. Lang bleef hij niet in de villa wonen, maar vestigde zich spoedig weder in het hotel, omdat hij in de villa, zooals hij zeide, niet kon slapen. Slechts eenrnaal bemerkten een paar lieden, die boodschappen aan de villa bezorgden, de komst van een vrouw, van haar vertrek echter vernamen zij niets en evenmin hebben zij haar later terug- gezien. Te Rainhill verscheen Williams later in een vreemde uniform, voorgevende officier te zijn in een der Bengaalsche cavalerie-regimenten. Op nadere vragen hieromtrent gaf hij echter altijd ontwijkende antwoorden. I X G E Z O I) E x\ STUKKE Yoor de invoering van den Greenwich-tijd met 1 Mei a. s. moeten de klokken, die thans naar den Amsterdamschen tijd geregeld zijn, 20 minuten worden stil gehouden. De werkzaamheden die naar de klok plaats hebben van kantoren, aanvang van school en kerk, opening van winkels, enz., zullen daardoor feitelijk 20 minuten later gezet worden. In de dagbladen is gewezen op het nadeel dat hiernit voortvloeit, niet het minst doordat de duisternis naar de klok gerekend, alsdan 20 minuten vroeger invalt. Daarom heeft de hoogleeraar Prof. A. A. W. Hubrecht te Utrecht het denkbeeld geopperd om niet den tijd van Greenwich voor Nederland aan te nemen, maar den Midden-Europeeschen tijd, waartoe het noodig zoude zijn op 1 Mei a. s. de klok 40 minuten vooruit te zetten. Naar de klok levende, zal men daardoor zijn werkzaam heden 40 minuten vroeger verrichten. In December heeft dit voor sommigen wel eenig hezwaar, doch voor het grootste gedeelte van het jaar wordt daardoor voor het meerendeel der bevolking dagelijks 40 minuten kostbaar zonlicht gewonnen. Wordt de Midden-Europeesche tijd aangenomen, dan heeft Nederland denzelfden tijd met geheel Duitschlanddaarentegen zal de tijd in Nederland een vol uur verschillen met Belgie, dat den Greenwich-tijd aanneemt. Dit verschil met Belgie achten wij voor Ter Neuzen een groot voordeel, want in Belgie komende, zal het daar een uur vroeger zijn dan het eigen horloge aanwijst. Teneinde door het aanDemen van den Midden-Europeeschen tijd deze zaak in economischen zin voor Nederland voordeelig op te lossen, wenscht men uit alle oorden des lands daartoe strekkende adressen aan den heer Minister van Binnenl. Zaken te zien gericht. Ook bij den uitgever dezer ligt van af 23 dezer uiterlijk tot en met Maandag 28 dezer een adres van deze strekking ter teekening. Dat ieder, die in deze zaak belang stelt, daarvan spoedig door onderteekening van het adres blijk geve J. NELEMANS, Ingenieur van den Waterstaat. Aan de Redactie van de Ter Neuzenbohe Courant. Mijnheer de Redactenr I Vergun mij door middel van Uw veelgelezen blad onder- staande ter overweging te geven. Bijna iederen dag lees ik een bericht dat hier of daar een vereeniging is opgericht, bijv. tot tegengaan van misbruik van sterken drank, bevordering van de Zondagsrust, tegen de werkeloosheid, enz. enz., alle vereenigingen die den workman in meerdere of mindere mate ten goede komen. Is er sprake dat hier of daar een huisgezin, een gemeente of zekere streek, hetzij door eene ontploffing, overstrooming of watersnood in armoede verkeert, spoedig is eene commissie gevormd en in minder dan geen tijd zijn duizende guldens daarvoor door het guile Nederlandsche volk bijeen gebracht om al die rampen en die ellende eenigszins te lenigen. In groote zeehavens worden voor den werkman gebouwen gesticht als wachtlokalen, werkhureaux, leeszalen, asylen voor dakloozen, uitbetalingslokalen enz. Wanneer ik dat alles lees komt mij onwillekeurig den werkman van Ter Neuzen in gedachte, die aan de loskade zijn brood moet verdienen en waarvoor tot heden nog weinig is gedaan, wat hem ten goede zou kunnen komen. Dat hier op verre na niet noodig is wat in grootere zee- havens, zooals Rotterdam, Antwerpen, enz. eene behoefte is, zal niemand betwijfelen maar wat hier wel moest wezen, is een lokaal, loods, of gebouw, hoe men het ook noemen wil, geplaatst op het spoorwegterrein, zoodanig ingericht dat de werkman des voor- en namiddags er zijn warme kop koffie en boterham kan nuttigen, beschut in den winter tegen regen en wind en des zomers tegen de heete zonnestralen. Zoo'n gebouw, in den winter verwarmd, kon tevens dienen voor wachtlokaal en gelijktijdig worden benut om er de loonen uit te betalen, om langs dien weg te voorkomen, dat de werkman verplicht wordt een deel van zijn zuur verdiende penningen in dranklokalen te vcrteren waar het loon door werkbazen wordt uitbetaald.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2