Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2803. Woensdag 23 Maart 1892. 32e Jaargang. BKKENDMAK1NG. ITi I)e Burgemeester der gemeente Ter Neuzen Binnenland. ABONNEMENT: FJECUILLKTON 7) De commissie uit het bestuur heeft als uitgangs- punt aangenomen het door den heer Lely den tegenwoordigen Minister van W., H. en N., des tijds ingenieur der vereeniging uit een technisch oogpunt best gekeurde der drie plannen nl. eene afsluiting over Wieringen naar Friesland bij Piaam gevolgd door indijking in vier gedeelten met suc- cessieve droogmaking van elk dezer gedeelten een groot meer blijft tusschen die vier nieuwe polders en den afsluitdijk bestaanaan welk meer de commissie, in plaats van don historischen naam „Flevo" dien van IJsel-meer geeft. TER IEIIZENSCHE COIIRANT. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Dit bind verscliijnt Ilinsilaj;. en \rij(lag»vond blj den uifgever ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. .1. A M I) E S A A D E te Ter Neuzen* maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen Vrijdag den 25 Muart 1892, des voormiddags ten 9 ure. Ter Neuzen, den 21 Maart 1892. De Burtremeesler voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Jr*olitiel£ Overzicht. De centrale sectie der Belgische Karaer heeft met 5 tegen 2 stemmen besloten het Koninklijk referendum bij de later bijeen te roepen coustitu- eerende vergadering in te dienen. Er is ecbter een dubbel voorbehoud gemaakt. In de eerste plaats, dat het referendum niet kan worden toegepast op wetten die nog niet in de Earners zijn behaudeld en in de tweede plaats, dat de leden bun vrijheid van overtuiging behouden en ook vrij blijven bij de latere steinmingen. Te Haine St. Paul in Henegouwen hebbeu 1600 raijnwerkers het werk gestaakt, wegens een loonsverlaging met 15 pCt. Het hof van assises te Luik heeft uitspraak gedaan in de zaak van den dynarniet-diefstal te Ombret bij Luik. De jury verklaarde Bustin, Hansen en Langdorf schuldig aan diefstal en heimelijk vervoer van dynamiet-patronen. Hansen werd bovendien schuldig verklaard aan een poging orn eene ont- plofling te veroorzaken en aan samenzwering. Het hof veroordeelde Hansen tot 15 jaren dwangarbeid en Bustin en Langeudorf elk tot 12 jaren gevange- nisstraf. De drie veroordeelden zullen verder, gedurende 20 jaren onder politietoezicht staan. De dynamietaanslagen hebben aanleiding gegeven tot een dvnamiet-interpellatie in de Earner, 't Was de heer Dreyfus, die den Minister om iulichtingen verzocht. Loubet antwoordde, dat een ontwerp zou worden ingedieod, waarbij dynamieteurs gelijk zouden worden gesteld met brandstichters. De regeering zou met alle gestrengheid te werk gaan en zou rusten noch aarzelen. De heer Martin wilde iets naders weten omtreut de geheime fondsen en wenschte niet, dat het geld alleen gebezigd werd voor het subsidieeren van dagbladen. Hij meende, dat de politie zich wel van al de schuldigen had kunnen meester makeu, omdat er voldoende aanwijzingen bestaan. Loubet weigerde inlichtingen te geven over het gebruik der geheime fondsen en over de genomen maatregelen, daar een en ander door openbaarmaking alle kracht zou verliezen. Er is besloten verschillende huiszoekingen te doen en alien, bij wie ontplofbare stoffen of werktuigen of zelfs anarchistische geschriften zouden worden gevonden, in hechtems te neraen. In 35 Naar het Fransch van CHARLES HESLYS. De belangrijkheid van het door Bertha genoemde cijfer trof Denise niethet arme kind kende slechts de allerkleinste sommen, en kon zich van de grootere geen denkbeeld maken. Maar er stond zooveel smart uitgedrukt op het gelaat van haar jeugdige beschermster, dat ook zij begon te beven en te weenen. Waukelende daalde Bertha de laatste treden van de stoep afDenise viug haar op, drukte haar aan haar hart, geleide haar naar een bank waarop zij haar deed neerzitten, terwijl zij zelf aan haar voeten neerknielde. Er heerschte een oogenblik stilte. Lieve Bertha, zeide eindelijk Denise, die altijd door op het ontstelde gelaat had gestaard van die haar veroorloofd had zich haar vriendin te noemen en die zij als een zuster beminde, Bertha, zie mij aan, spreek tot mij Gij hebt mij gezegd dat uw vader geld, veel geld verloren heeft. Ja, antwoordde de dochter van den fabrikant, geld, dat hij meebracht van Caen, waar hij het van een zijner vrienden geleend hadgeld, dat hij noodig had om morgeu betalingen te doen, gebouwen, meest in de omliggende plaatsen, St. Denis, Clicby en Levallois—Perret, werden huis zoekingen gedaan. Vijf persouen, onder wie een vreemdeling, zijn aangehouden. De uiterste linkerzijde van de Fransche Earner heeft zich tot eene zelfstandige groep geconstitueerd onder den naam van republikeiusch—radicale—socia- listische groep. Eene scheiding wil deze groep niet, zij wil samenwerken met de republikeinen van den echten stempel. Zij wil, met de echte republikeinen, de instelliugen niet toevertrouwen aan de hoede van de nieuwe vrieuden, die zich nog zoo kort geleden aanhangers toonden van het Caesarisme in den persoon van een oproerig soldaat. Men mag van de nieuwe groepen denken en schrijven wat men wil, wij gelooven dat ze een leven van korten duur zal hebben. De Duitsche Eeizer heeft afgezien van zijn reis naar IJsland, daar dit eiland niet telegrafiseh met het vaste land is verbonden en de politieke toestand den Eeizer niet veroorlooft zonder snelle verbinding met Berliju te blijven. Hij heeft echter niet afge zien van een walvisschenjacht. De ex koning van Servie, Milan, heeft zijn bezit- tingen in dat land op 2 millioen geschat en wenschte nu daarvan de renten betaald te krijgen. Daar echter in de Skoepschtina een dergelijk voorstel zeker zou worden verworpen, heeft het regentschap besloten de financieele regeling met Milan niet bij de volksvertegenwoordiging in te dienen. De noodige gelden zullen nu betaald worden uit de civiele lijst van den jongen koning, en hiervoor is geen wet noodig. Milan heeft ook zijue betrek- king van kolonel-titulair van het naar hem ge noemde Oosteurijksch regiment neergelegd, en den Eeizer verzocht die waardmheid aan den jongen Servischen vorst over te dragen. De ex-koning dankt vervolgens op hartelijke wijze den Eeizer voor de aan zijn Huis bewezen waarlijk vorstelijke welwillendheid, en voor de genegenheid die hij Servie heeft getoond De spilzieke vorst zal zijne uitgaven nu wel belangrijk raoeten inkrimpen of schulden maken, waarin hij en zijns gelijken niet zooveel been vinden. Leenen tegen ongehoord hooge rente is voor hem niet onmogelijkzoolang hij nog een zoon heeft die eenmaal den koninklijken zetel te Belgrado zal innemen, zoolang worden er ook woekeraars gevonden die voordeel met hem trachten te doen. Naar men verneemt heeft het II. M. de Regen- tes behaagd deel te nemen in de hypothecaire geld- leeniug, groot 150,000, rentende 4 pet., ten be- hoeve van de cooperatieve bouwvereeniging van werklieden Ons tehuis, te VGravenhage. het is de eerste van de maand, de vervaldag De vervaldag herhaalde Denise op de wijze van iemand die den schijn wil aanneraen te begrijpen, maar dit in werkelijkheid niet doet. Gij hebt gelijk hernam Bertha, gij kunt dat niet weten, arm khid Gij zijt wel gelukkig Welnu dan. Maak het mij duidelijk, opdat ik althans met u kan weenen. In de stem en in den blik van Denise lagen een onuitsprekelijke teederheid en medelijden uit gedrukt. Bertha boog zich over haar heen, omhelsde haar en antwoordde Indien mijn vader die portefeuille niet terugvindt, dan zal hij niet alleen morgen zijn schuldeischers en werklieden niet kunnen betalen, maar hij zal buitendien de oorzaak zijn van den ondergang van den braven man, den ouden vriend, die hem zoo edelmoedig zijn geheele fortuin toevertrbuwde. Voor een koopman, voor mijn vader is dat erger dan algeheele ondergang, is dat onteering. Bertha Hij zou het niet overleven, hij zou zich dooden Mijn moeder en ik hebben dit begrepen wij ver- laten hem dan ook niet meermaar wij ver- inogen niets tegen het verdriet. Ook het verdriet is een wapen dat doodelijke wonden toebrengt Maar als men die portefeuille eens terugbracht Wij hebben dit gehoopt, doch nu alle hoop opgegeven. Zij moet niet ver van hier op den De vereenigiug 'oeoogt het bouwen en verhuren van woningen, geschikt voor ambachtslieden en andere werklieden, en voldoende aan de eischen der gezondheidsleer. De vereeniging heeft reeds de beschikking verkregen over een terrein, gescbikt voor 220 woningen. Voorloopig zullen 74 wo ningen worden gebouwd, die bijna alien reeds door de leden zijn besproken. Het voorstel van Gedeputeerde Staten omtrent de verpleging van krankzinnigen in gestichten is in de gisteren gehouden zitting der Provinciale Staten, na eenig debat van de heeren L. van Waes- berghe, Mr. Hennequin, Lucasse, Snijders, Huvers en Heyse, zonder hoofdelijke stemming geheel aangenoraen. De heer Van Waesberghe heeft zijne stem in de volgende woorden gemotiveerd z/Uit de memorie van toelichting bij het voorstel van heeren Gedeputeerde Staten blijkt, dat kort na bet in werking treden der wet van 1884 tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigen, de geneeskundige Raad voor Zeeland aandrong op het bevorderen der oprichting van een krank- zinnigengestieht door en in deze Provincie en dat de Inspecteurs van het Staatstoezicht op krank zinnigen, daarover ons inlichtingen gevraagd, onder andere verklaarden „dat het voor de krankzinnigen, die tot een der protestantsche kerkgenootschappen behooren niet verkiezelijk is om door katholieke geestelijke broeders en zusters verpleegd te worden." Het schijnt dat dat gevoelen van bedoelde Heeren Inspecteurs op verre na niet algemeen ge- deelt wordt want toch, onder andere, in het gesticht Coudewater, waren op 16 Maart j.l. 426 verpleegden waaronder 264 katholieken en 156 protestanten, dus meer dan de helft. In de veronderstelling echter dat de Inspecteurs voor het Staatstoezicht op de krankzinnigen met die verklaring bedoelen: dat het voor de krankzinnigen verkiezelijk is dat ze verpleegd en behandeld worden volgens de godsdienstige opvoeding die ze vroeger genoten hebben kan ik die verklaring begrijpen, maar dan ook is het zeer duidelijk, dat het voor de krankzinnigen die tot het Roomsch Eatholiek kerkgenootschap behooren juist zeer verkiezelijk is „om door katholieke geestelijke broeders en zusters verpleegd te worden". Het spreekt toch van zelf, dat iedere geloofs- overtuiging gaarne geeerbiedigd wordt, en dat bij gevolg de Eatholieken bij voorkeur wenschen dat hunne geloofsgenooten volgens eigengeloofsovertui- ging behandeld en verzorgd te zien, vooral daar het hier gelat de ongelukkigste natuurgenooten, namelijk de arme krankzinnigen, op wier zielsziekte en krankheid van geest eene behandeling gelijk- vormig aau hunne godsdienstige opvoeding dikmaals van een gewenschte invloed is, of althaus zijn kan en nu juist omdat bij aanneming van dit voorstel weg gevallen zijn mijn vader is daar zeker van. Hij was reeds dicht bij huis toen hij het ongeluk bemerkt heefthij is op zijn schreden teruggekeerd hij heeft gezocht, ondervraagd, groote belooningen uitgeloofden nog altijd geen tijding Nietsniets Op dit oogenblik weerklonk de stem van mevrouw Duvernay, die Bertha terugriep. Vaarwelvaarwel lieve Denise, bidt voor mijn vader Zij snelde naar binnen. Denise verliet langzaam het huis, en begaf zich op weg naar het dorp, al loopende nog eens alles overdenkende wat Bertha haar gezegd had meer en meer kreeg zij medelijden met de slachtoffers van dit vreeselijke ODgeluk. Als bij intuitie begreep zij al den ernst van de vreeselijke omstandigheden, waarin de koopman verkeerde, begreep zij den schrik van diens vrouw en dochter. Ozeker zal ik voor hen bidden, zeide zij bij zichzelve, want zij zijn wel te beklagen. Maar waarom ben ik arm Waarom kan ik hun niets auders geven dan mijn gebeden. En met voorover- gebogen hoofd ging zij, verder. Zij bemerkte zelfs niets van de liefkoozingen van de geit, die, ver- wonderd over de ongewone treurigheid harer mees- teres, onophoudelijk met de kop wreef tegen haar, slap langs het door den wind bewogen kleedje, afhangenden arm. Halfweg haar woning gekomen, werd Denise van heeren Gedeputeerde Staten omtrent de ver pleging van krankzinnigen in geneeskundige gestich ten, verkregen wordtdat de arme krankzinnigen volgens hunne godsdienstige opvoeding van welke richting ook zullen kunnen worden verpleegd en behandeld, juich ik dit ontwerp ten zeerste toe en geef daaraan gaarne mijn stem." De wet tot voorziening ter tijdelijke verster- king van de nationale militie, meer bekend onder den naam van //noodwet", die in de afgeloopen week bij de Tweede Earner in behandeling is ge- weest en waarvan heden de eindstemming zal plaats hebben, bepaait, nu enkele amendementen daarop door die Earner zijn aangenomen, dat de wijzigingen bij dit ontwerp in de militiewet van 1861 aan te brengen in werking zullen blijven tot 1 Mei 1895. Wanneer voor dien tijd geen definitieve regeling onzer defensie is vastgesteld of geen nieuwe #nood- wet" is bekrachtigd, treedt derhalve met dien datum de thans vigeerende militiewet weder in werking. De wijzigingen nu bij meerbedoeld wetsontwerp voorgesteld zijn in hoofdzaak de volgende a. Tot 1895 zullen zeven lichtingen in dienst worden gehouden b. In plaats van tusschen 1 en 15 Mei zullen de miliciens tot 1895 in dienst worden geroepen tusschen 1 en 15 Maart. c. In plaats van in de maand Februari zal de loting geschieden tusschen 7 October en 7 November. d. De inschrijving der lotelingen zal plaats hebben van 1 Januari tot 31 Augustus. Het dagelijksch bestuur der Zuiderzee-Ver- eeniging heeft thans zijn arbeid voltooid. In den loop dezer maand is het nog voornemens de leden, donateurs en begunstigers der Vereeniging in een algemeene vergadering bijeen te roepen, teneinde de uit het onderzoek en uit het rapport voort- vloeiende voorstellen in behandeling te nemen. Alles te zamen vattende, gelooft het bestuur, na emstig wikken en wegen, de vraag of het voor Nederland geraden moet worden geacht in beginsel tot de groote onderneming te besluiten, bevestigend te mogen beantwoorden. Dit plan bestaat uit de volgende werken. Het leggen van een afsluitdijk van de Van Ewijcksluis over Wieringen naar Piaam, als de meest gewenschte eensklaps uit haar overpeinzingen wakker geschrikt door tromgeroffel. Zij versnelde haar schreden, zag een menigte boeren bij elkander staan, naderde den kring en luisterde. Het was de omroeper, die bekend maakte, welke belooning zou worden uitgereikt aan hem, die aan den heer Duvernay de portefeuille zou terug- brengen, welke deze verloren had een groene portefeuille. Angstig keek Denise alle aanwezigen aan. Het was duidelijk, dat niemand de portefeuille gevonden had. Zij stond als versteend, alsof zij Bertha zelve was. Niet ver van daar stond een kapelhet jonge meisje trad die binnen en knielde op de blauwe zerken neer. Zelden steeg vuriger gebed ten hemel. En zij bad toch niet voor zich zelve, noch voor de haren het was voor Bertha, voor mevrouw Duvernay, voor den ongelukkigen fabrikant, dien zij bedreig'd' zag door een onheil, in haar oogen zooveel grooter en schrikwekkender, omdat zij er mede onbekend was. Toen het jonge meisje de kapel verliet, begon de avond te vallen. De storm had de lucht afge- koeld vroolijk zongen de vogelen in de frissche, groene heggen. Aan de rechterzijde van Denise hulde de horizon zich in zijn schitterenden, kleuren- rijken mantalde nu en dan zichtbaar wordende Oceaan geleek een zee van vuur. Dichter bij tooide de hemel zich met oranjetinteq

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1