Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No- 280'2-Za'erdag 19 Maarl 1892.32* Jaargang. Gemengde berichten. BORGERLIJKE STAND. Bijvoegsel van de Ter Ueusensche Courant. TER NEUZEV, 18 Maart 1892. Het Engelsche stoomschip Normakapt. Thor, varende tusschen Goole en Gent, doch nu wegeus de werkstaking te Goole, van daar naar Londen vertrokkeu, is op de Theems door een ba^gervaartuig aangevaren, waarbij de Norma is gezonken, doch het volk gered. Woensdag voormiddag had vdor Antwerpen eeue aanvaring plaats tuschen een Eugelsche stoom- boot en de Belgische sleepboot Actiev, welke uit- week voor eene aankomende Duitsche stoomboot. De Engelsche stoomboot brak door midden en zonk oogenblikkelijk. De bemanning werd gered. IJzendijke, 16 Maart. Deze gemeente vierde heden feest. Men ik althans heb het niet gedaan zou niet verwacht hebben, dat de aan- leiding daarvan zoo'n algemeene en geestdriftige belangstelliug en deelneming zou gewekt hebben. De Eerw. heer P. Verhoeven .staat hier nog geen zes jaren aan het hoofd der R. K. gemeente, en al herdacht hij heden ziju vijf en twintig jarig priester- schap, slechts gedurende een klein aantal jaren derhalve zijn zijn priesterlijke bedieningen aan genoemde gemeente ten goede gekomen. De algemeene belangstelliug en deelneming, die Z.Eerw. heden bij zijn priesterlijk zilveren jubile ook van andersdenkenden ondervond, mogen wel ten bewijze strekken, dat hij en als pastoor en als IJzendijksch burger hier eene groote populariteit heeft verworveu eu zich verdienstelijk heeft gemaakt. Van alle huizen wapperde, in den vroegen morgen reeds, de nationale viag. Het plein vdor en de ingang van het kerkgebouw waren met groen en festoen versierd. Nog grootscher was de aanblik van de versiering in het kerkgebouw zelf aange- bracht. Aan toepasselijke opschriften, noch aan den triomfboog op het kerkplein, noch aan den gevel der pastorie en der bijzoudere school, was gebrek. En toen de torenklokken der kerk verkoudigden dat de jubilaris de kerkelijke oefeniug tot dank- baarheid ging opdragen, stroomden de scharen tempelwaarts. Bij de plechtige oefening werd de waardige jubilaris geassisteerd door zijn neef, den Eerw. heer W. Verhoeven, door zijn kapelaan Vissenberg, zijn college van Schoondijke en zijn vriend van af zijn jeugd, den Eerw. heer F. A. Kerstens. Middelerwijl voerde het zangkoor de Misgezangen van Kriesels ganschnietonverdienstelijk uit. Vdor de oefening dankte de jubilaris zijne parochianen met diep bewogen stem voor de ge- schenken, waarmede zij het kerkgebouw naar aan- leiding van zijn jubile hebben willen vereeren, onder welke een prachtige geschilderde kruisweg en eene diep en luid klinkende torenklok, wel eene bijzoudere vermekling verdienen. Na afloop bracht de jubilaris een bezoek aan de bijzondere zusterschool, waarvau de leerlingen hem toepasselijke liederen toezongen en hem ook met een geschenk vereerden. Tegen den avond bracht het fanfarencorps dezer gemeente hem eene serenade. De loco-voorzitter van het corps, de heer M. Lucieer, uitle bij zijne warme felieitatie den wensch, dat het hem gegeven moge zijn, nog tal van jaren burger van IJzeudijke te blijven om, gelijk hij nu reeds bijna zes jaren gedaan heeft, zich ook te wijden aan de voortplanting van vrede en eensgezindheid onder de bevolkiug van IJzendijke. (Tusschen twee haakjes, Mijuheer de Redacteur, dit muziekgezelschap sloeg my met zijne uitvoering een figuur ver boveu mijue verwachtiug. Het brengt flinke, ronde toonen voorthet executeert correct. Dat corps van 21 man mag gehoord worden en een, waardoor het geevenaard wordt, heb ik in Staats-Vlaanderen nog niet aangetroffen. De direc- teur, de heer Vermast, heeft eer van zijn corps.) De armen dezer gemeente zijn heden door den jubilaris zoo ruim bedeeld geworden, dat zij thuis ook nog hebben kunnen feestvieren. En de dag is geeindigd, zooals zij begonnen is, namelijk met den oprechten wensch op de lippen van alle ingezetenen, van welke gezindheid ookMoge pastoor Verhoeven in ons midden blijven geheel zijn leven lang Telkens melden zich meer behoeftigen bij de armvoogden te Appelscha aan. Maandag, terwijl het voortdurend sneeuwde, liep het druk. De armen ontvingen ditmaal geen geld, maar een bon, waarop ze voor vijf eu zeventig tot honderd vijftig centen aan waren konden halen in een vsinkel op dat briefje aangewezen. Op de vergadering van Vrijdag j.l. gingen stem men op over de duurte van het brood. Wijl de bakkers te Appelscha den prijs hooger hadden dan die in de omliggende dorpen, besloot men hen te verzoeken den prijs te verlagen. Dinsdagochtend kwamen 40 personen uit Ter- wispel, alien noofden van gezinuen, in optocht te Beetsterzwaag eu vroegen den burgemeester te spreken, die tevens voorzitter is van het gemeentelijk armbestuur. Zij deelden mede, dat de nood hen dwong hoogere bedeeling te verzoeken, waarop de burgemeester antwoordde, dat een onderzoek zou worden ingesteld. Aan ieder werd dadelijk een kleinigheid nitgereikt, waarop de treurige stoet kalm naar huis terugtrok. Te Heerenveen had hetzelfde plaatsdaar verschenen 50 gezinshoofden uit St. Johannesga bij den burgemeester om meer bedeeling. Ook aan dezen werd dien dag nog iets uitgereikt. De bedeelden te Jubbega klagen zeer over den te schamelen onderstand, dien zij van het ge meentelijk armbestuur ontvangen. Nu alles op is, niets verdiend kan worden, is het weekgeld naar hun oordeel niet toereikend om met de hunnen daarvan te eten. Op de Maandag gehoudeu be deeling werd afgesproken te vragen of Woensdag weer bedeeld kan worden, geschiedt deze extra-be- deeling niet, dan zal men Donderdagmorgen samen naar Heerenveen trekken om den Burgemeester om hulp te vragen. Woensdag hebben zij de gevraagde buitensjewone bedeeling gekregen. De optocht werd niet ge- houden. Hit Beets schrijft men De commissie, die besloot 30 krotten op te ruimen en daarvoor flinke arbeiderswoningen in de plaats te stichten, heeft zich tot de verveners gewend met verzoek, voortaan geen vergunning meer te verleenen, voor het bou- wen van hutten of plaatsen van woonhokken op aan hen toebehoorende gronden. Eene vergadering van het Leger des Heils te Zutfeu heeft Maandagavond aanleiding gegeven tot groote wanordelijkheden. De vergadering werd gehouden op de comediezaal boven de societeit De Harmonie en niet in het lokaal in de Laarstraat, dat der vereeniging toebehoort, doch daar werd wel de optocht naar De Harmonie geformeerd, waar 56 soldaten zouden ingezegend en iugezworeu worden en een vaandel aan het nu opgerichte Zutfensche korps zou worden uitgereikt. Onderweg werden de Heilsoldaten echter door een groote volksmeuigte zoodanig met sneeuwballeu eu andere voorwerpen gebombardeed, dat verschei- dene dames bij de ingezetenen moesten invuchten en de voortgang van den troep oumogelijk werd, terwijl de aanvallers, luide hoerah's en socialistische liederen aanheffende, door de politie, die reeds herhaalde malen tot orde en rust had aangemaand, met geweld werden uiteengedreven. Toen is een gedeelte van de bende weder naar de Laarstraat getrokken, heeft daar de ruiten van het gebouw des Legers met steenen verbrijzeld, zoomede op het Oudewand, die van de Chr. Afge- scheiden Kerk en bij eenige particulieren, bekend als vrienden van het Leger. De politie zal in het vervolg echter krachtig optredeo om een herhaling van dergelijke baldadig- heden te voorkomen. Zondag hebben te Bergen op Zoom weder crnstige rustverstoringeu plaats gehad, teagevolge van het optreden van het Leger des Heils. Reeds in den morgen werden de bezoekers door eene brooddrouken menigte lastig gevallen, uitge- jouwd en met sneeuwballen geworpen. In den namiddag groeide de bende kwaadwilligen aan en trok men onder het ziugen der heilsliederen, waarop parodieen zijn vervaardigd, naar de woning van den kapitein van het heilsleger, in de Engelsche straat. Weldra vloog een steen door de lucht en werd, onder een luid hoera, de eerste ruit inge- worpen. Binnen korten tijd waren nu alle ramen vernield en werden zelfs de meubelen in de voorste vertrekken deerlijk gehavend. Een politieagent, die in de straat verscheen en handelend wilde optreden, werd mishandeld. Zijn helmhoed werd in elkaar getrapt en daarua als projectiel gebezigd. Ware het niet dat toevallig eenige officieren van de infanterie er tegenwoordig waren geweest, die hem te hulp snelden, dan zou het slecht zijn afgeloopen met den moedigen agent. Te 5 uren verscheen de burgemeester De Roock op het terrein der onlusten, geescoteerd door de geheele beschikbare politiemacht en korten tijd daarna ook de brigade bereden marechaussee. Toen de menigte, ua sommatie, niet uiteenging werd order gegeven de straat met geweld te ont- ruimen. De charge werd met kracht uitgevoerd en in enkele minuten waren de Engelsche en omliggende straten schoon geveegd, waarbij ettelijke welgerichte sabelhouwen werden uitgedeeld. De commandant der marechaussees had op de markt het ongeluk met zijn paard, op de gladde keien te storten gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. On- middellijk steeg deze flinke onderofficier weder op en bleef gedurende den geheelen avond trouw op zijn post. Niettegenstaande dat, bleven de samenscholingen op verschillende punten van de stad aanhouden en werd door den heer De Roock besloten de militaire macht te hulp te roepen. Te 7 uren werd onder klokgelui en bekkenslag van de pui van het raadhuis een proclamatie voor- gelezen, waarbij alle samenscholingen van meer dan drie personen werden verboden. Tegelijkertijd verschenen infanterie en artillerie- patrouilles in de straten en dreven deze alle samen scholingen uiteen. In de kazerne Markiezenhof werd een detache- ment infanterie, ter sterkte van 120 man, gecon- signeerd en in de Blokstallen, 40 man bereden veld-artilleristen, om zoo noodig dadelijk uit te kunnen rukken. Niettegenstaande zich nog honderden ingezetenen langs de straten bleven bewegen, bleek de orde hersteld te ziju en was het niet noodig dat de militaire macht nog verder handelend optrad. Door de politie werden eenige belhamels gearres- teerd. Van de gewonden werden enkelen door geneeskundigen verbonden. Zondagavond 11J uur was alles rustig. Maandag bewogen zich honderden nieuwsgierigen door de Engelsche straat om de verwoestingeu aan het gebombardeerde huis van den heer E. in oogen- schouw te nemen. De politie handhaaft het verbod van het samengaan van meer dan drie personen met strengheid. Men hoopt dat de gemoederen tot rust zijn gekomen, en de wanordelijkheden niet zullen worden herhaald. Alweer klachten, nu van de menschen die indertijd naar California zijn gegaan. Een dier landgenooten schrijft aan de Haarl. Ct. o. m. Dit is nu de tweede winter, dien wij hier mede- maken. Dus ruim anderhalf jaar in dit gezegend land, en wat is er in dien korten tijd al niet voor- gevallen. Waren de dagen onder de Holl. Col. Land Company treurig te noemen en heeft men toen terecht of te onrecht op een der hoofden, met name den heer W. A. Nijgh, gescholden, sedert den terugkeer en de vestiging van genoemden heer in onze kolonie is het er zeker niet beter op geworden. Hij toch is degene geweest, die door allerlei schoone voorspisgelingen van dit goudland, familien met kinderen tot dezen stap heeft doen besluiten en wien dan ook de schuld geweten zal worden, wanneer de menschen doodarm om brood zullen moeten bedelen. Dat het met sommigen zeer krap aan is, is een onloochenbaar feit, zoo zelfs dat zij Diet in staat zijn tot aankoop van nieuwe boomen om de doode van het gepasseerde jaar te vervangen. yNood scherpt het verstand'1, zegt men, en dit is dan waarschijnlijk wel de reden geweest, dat men, wetende te veel voor dit akelig slechte land betaald te hebben, zich tot den heer C. H. Crocker heeft vervoegd om een gedeeltelijke restitutie van het te veel betaalde. De Nederlandsche consul te San Francisco, de heer De Fremery, heeft ons daarin de behulpzame hand geleend. Het gevolg van dit alles is geweest, dat de heer Crocker met nog enkele anderen en een expert (ter beoordeeling van het land) in onze kolonie zijn gekomen, om hier en daar zelfs eens te onderzoeken of de geopperde klachten reden van bestaan hadden. Tot ons leedwezen zeide de expert bij wijlen onbewimpeld, dat hij voor zulk land nog geen two bit (Holl. geld 62j ct.) per are wilde geven, en voor ditzelfde land hebben wij wel 160 en 175 dollars, zegge 400 en 4374 betaald. Wellicht verlegen met zulke resultaten en deze niet verwacht hebbende, gaf de heer Crocker bij zijn vertrek geen direct weigerend antwoord op het verzoek der kolonisten, doch bedong een tijd van 60 dagen om compagnons oordeel te veremen. Toen de 60 dagen verstreken waren, was de heer Crocker om zaken in Mexico, doch zijn deel- genoot, de heer C. H. Huffman, hiervau partij trekkende, heeft een brief aan de vereeuigde kolo nisten doen opmaken, waarin rondweg afwijzend op hun verzoek werd geautwoord. Welken naam zou men zoo iemand moeten geven, die zaken ter waarde van 62^ ct. willens en wetens aan arme lieden verkoopt voor f 400. De kolonisten echter, wetende met wat soort mensch zij te doen hadden, hebben niet veel notitie van dat schrijven genomeu, doch zich weder rechts- streeks tot den consul gewend, die hen toch reeds van den beginne af aan in deze zaak dapper ter zijde heeft gestaan. Of het echter wat geven zal P De tijd zal het moeten leeren. De mijnwerkersbond in Engeland besloot niet langer dan deze week het werk te staken, daar het beoogde doel is bereikt. De Beiersche pastoor Kneipp, de man van de koudwaterkuur, doet tegenwoordig veel van zich spreken. Vele zieken uit heel Europa wendeu zich tot den bekenden homoeopaat, die hen dikwijls door wasschingen met koud water weet te genezen. In enkele gevallen schrijft pastoor Kneipp zijn patienten ook dieet voorzij mogen dan voorname- lijk geen opwekkende dranken, zooals koffie, ge- bruiken. Om nu deze zieken het gemis van hun kopje „troost" te vergoeden, vond pastoor Kneipp een surrogaat, ,/Malzkoffie" uit, die ten eerste geen schadelijke en ten tweede voedende bestanddeelen bevat. Dat fabrikaat werd o. a. op de voedings- tentoonstelling met goud bekroondt Om nu dezen gezonden drank als volksdrank ingang te doen vinden, heeft pastoor Kneipp den fabiikant der Malzkoffle, Franz Kathreiner's Nachfolger te Miin- chen opgedragen, door tusschenkomst van zijn vertegenwoordigers in Nederland den noodlijdenden in Beets eene groote hoeveelheid van genoemde koffie te doen toekomen. INGEZONDEN S T U K R E i\. De Groot—Hertogin van Saksen, Prinses Sophia der Nederlanden, heeft steeds onder verschillende omstandigheden en op de meest onbekrompene wijze bewijzen van gehechtheid aan het land harer geboorte gegeven. Uit Nederlaudsch oogpunt be- hoort dit natuurlijk te worden gewaardeerd en daarom achten wij het goed dat zich eene commisie heeft gevormd om, nu de Groot-Hertogin weldra haar gouden bruiloft zal vieren, bij deze gelegen- heid aan die Oranje dochter te doen blijken, dat Zij in Nederland niet is vergeten. Aan enkele personen in deze gemeente, die geacht konden worden daartoe te willen medewerken, is eene inteeekenlijst aangeboden, waarbij vooral zorg is gedragen, dat alleen in geval van werkelijk bestaande belangstelliug in de zaak medewerking zou worden verleend. Eenvoudiger en beter kon het wel niet. Tegenover andere voorstellingen scheen ons deze mededeeling niet overbodig. Schrijver dezes was bereid voor Beets zijn penningske te offeren, doch wil ook gaarne aan het brengen van bovenbedoeld huldeblijk mede werken en vermeent aldus te handelen goed eu in gezonden zin. Ter Neuzen, 17 Maart 1892. Door de commissie is thans medegedeeld, dat voldoende giften zijn ingekomen, f 15,000, om in de eerste behoeften te voorzien en staakt daarom hare inzameliug. De bij ons ontvangen giften zullen aan de gevers worden teruggezonden. Aan B. te H. Het door U gezondene ligt ter uwer beschikking op ons bureau. Red. Van 1 tot en met 15 Maart. Ter Senzen. Huwelijks-aangiften. 3 Maart. Lei'er Jacobus Platteeuw, oud 23 j., jm. en Janneke Maria van Aalst, oud 20 j., jd. 10 Maart. Pieter Jozias Klaaijsen, oud 40 j., weduwn. en Pieternella Elisabeth de Zeeuw. oud 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Maart. Jan Marcus Catharinua Vermande, oud 30 j., jm. en Janna Frederika Grenu, oud 22 j., jd. Franciscus de Rijk, oud 23 j., jm. en Johanna van de Wege, oud 21 j., jd. Jacobus Leendert Jurrij, oud 20 j., jm. en Jacoba Hendrika Hoebe, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Comelis, z. van Lodewijk Frana Kaijser en van Geertruij Goossen. 2 Maart. Catharina, d. van Pieter Huijssen en van Antonia van de Wege. 6 Maart. Irma Louisa, d. van Petrus Franciscus Obrie eu van Leonie Verbrugge. Johannes Petrus Levinus, z. van Petrus Volkerijk en van Rosalie Maria Doppegieter. Johan Abraham, z. van Hendrik Willemsen en vau Maria Elisabeth van de Velde. 8 Maart. Florimond, z. van Jacobus Franciscus Dierickx en van Rosalia Seegers. 9 Maart. Willem, z. van Dirk van den Berge en van Johanna den Decker. Paulina, d. van Angustinus de Wijn en van Seraphina van Waes. 10 Maart. Adriana Catharina, d. van Pieter Wilhelm en van Elisabeth Christina Riemens. 11 Maart, Pieternella Elisabeth, d. van Johan Marcus de Zeeuw en van Adriana Schieman. 13 Maart. Louis, z. van Frederik Donze en van Francois Oppeneer. Overlijden. 5 Maart. Jan Frederiksen, oud 29 j., z. van Cornelis (overl.) en van Neeltje den Beer. 7 Maart. Barbera Krina de Doelder, oud 12 j., d. van Pieter Jacobus en van Jacomina Adriana de Vos. 10 Maart. Jozina Karels, oud 40 j., echtg. van Jan van Dixhoom. 13 Maart. Janna Adriana van de Wege, oud 1 m., d. van Jan en van Barbera de Pooter. 14 Maart. Bastiaan Kieboom, oud 82 j., weduwn. van Jacoba van Tiggelen. 15 Maart. Magdalena van Lange- velde, oud 70 j., wed. van Daniel Tholens. Jan van Wijck, oud 16 d. z. van Hendrik en Elisabeth Francina de Visser! Franciscus Johannes Geers, oud 4 m., z. van Jacobus en van Amelia Prudentia Gijsel. Hulst. Geboorten. 8 Maart. Sophia Maria, d. van Victor de Bruijn en van Maria Ludovica Muller. 10 Maart. Willem Petrus, z. van Willem Petrus de Kok en van Janna Angenita Boogaart. 11 Maart. Angela Rosalia Theresia, d. van Alphonsius Fidelus Boel en van Maria Johanna Pica vet. Overlijden. 2 Maart. Achille Pierre Antoine Joseph de" Cock, oud 3 j., z. van Cyrillus Ludovicus en van Pelagia Maria de Silva. Petronella de Bakker, oud 86 j., wed. ran Francies Janssen. 5 Maart. Maria Louisa Platjouw, oud 62 j., wed. van Nicolais Theodorus Meerschaert. 9 Maart. Albert Joseph Marie Rottier, oud 1 j., z. van Josephua Franciscus en van Maria Louisa Fricot. 15 Maart. Elisa Cordula van Geijt, oud 8 m., d. van Amedeus en van Elisa Peeters. Joseph Theophile van Geijt, oud 8 m., z. van Amedeus en van Elisa Peeters. Hoek. Geboorten. 5 Maart. Jacobus Daniel, z. van Willem Deij en van Pieternella den Hooglander. Ebrina Jacomina, d. van Jan Roose en van Maatje Dieleman. 8 Maarl. Daniel Jozias, z. van Jozias de Jonge eu van Catharina Cor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 5