eik lc Ter Neuzen. Gemengde berichten. Handelsbericbten. Advertentien. Christelijke School te Hoek, TER NEUZE\, 8 Maart 1892. Bij de Chr. Ger. gemeente te Driesum (Friesland), vorige standplaats van den beroepene, is beroep gedaan op den heer L. Bouma, piedikant alhier. Heden werd alhier door Burgemeester en Wet- houders in drie perceelen aanbesteed de levering van boeke.il en andere behoeften voor de openbare scbolen in de gemeente voor het loopende jaar. Voor het eerste perceel, school A, werd inge- sehreven door H. Verlinde, te Bergen op Zoom, voor f 249 P. J. van de Sande, voor f 255,95 en M. de Jonge, voor f 334,99, beiden te Ter Neuzen. Voor het tweede perceel, school B, door H. Verlinde, te Bergen op Zoom, voor f 461 door P. J. van de Sande, voor f 466,56^ en door M. de Jonge, voor f 551,07, beiden te Ter Neuzen. Voor het derde perceel, school C, door P. J. van de Sande, te Ter Neuzen, voor f 86,84^ en door H. Verlinde, te Bergen op Zoom, voor f 90. Voor de levering der schrijf- en kautoorbehoeften voor de gemeente-administratie waren opgaven inge- komen van P. J. van de Sande, voor f 44,33 en van M. de Jonge, voor f 51,95, beiden te Ter Neuzen. Zaterdag 5 Maart werd door den heer I. Gazan in het Hotel Rotterdam" alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Ingeschreven werd door de heeren J. Drabbe voor f 4898 P. A. Mielen voor f 4778 en M. D. de Putter voor 4647, alien te Ter Neuzen. Het werk is niet gegund. Eenige dagen geleden waren eenige kinderen aan 't spelen. Een meisje voor een jongen weg- loopende verschool zich achier een deur. Onge- lukkig stak de jongen met een stuk ijzer door een reet of het sleutelgat en verwondde het meisje, dat daarvoor stond te kijken, aan oog en hoofd zoodanig, dat het gisteren aan de gevolgen overleed. De flobert-schietwedstrijd gedurende de maand Februari j.l. gehouden door de leden der scherp- schutters-vereeniging „Voor Vaderland en Koning" alhier, had den volgenden afloop de le prijs werd behaald door serg.-maj.—instr. de Cooker met 33 p., 2e door schutter F. Faas met 31 p., 1. s. 11, 3e door schutter W. Nederhand met 31 p., 1. s. 10 en 4e door buitn lid J. 1). Riemens met 29 p. Het maximum der te behalen punten was 36. Met de aanstaande voltooiing van het laatste gedeelte der voorgenomen werken tot verdediging der zeedijken vodr Ter Neuzen, van wege de genie, zal alsdan een flink en duurzaam werk daargesteld zijn, hetwelk bij de bewoners en bezitters van eigendommen in de vele daarbij belanghebbende polders in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen enz., gerustheid en vertrouwen zal geven, daar, zooals ieder weet, de Oostelijke zeedijk, onder beheer der genie, bij een der stormen en hoogen waterstand der Wester-Schelde, in Februari 1889 in eene gevaarlijke positie verkeerde. Iloek, 7 Maart. Heden werd alhier door het bestuur van den Koudepolder bij enkele inschrijving in het openbaar aanbesteed, het onder profiel brengen en begrinten van pi. m. 1100 M. weg in gezegden polder, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1893. Inschrijvers daarvoor waren de heeren A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 1420 J. de Bree Fz., te Hoek, voor f 1360 A. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 1347 J. Meertens, te Hoek, voor 1340 K. de Vos, te Ter Neuzen, voor /"1290 D. de Witte, te Ter Neuzen, voor f 1192,50 en D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 1159, zijnde laatstgenoemde dus aannemer. Zaamslag. Jungstleden Zaterdagmiddag ontving de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier het heugelijke bericht, dat Ds. A. M. Knottnerus van 's Gravenpolder het op hem uitgebrachte beroep heeft aangenomen. Dat deze tijding door vele, om niet te zeggen door alle, leden dier gemeente met zeer groote blijdschap vernomen werd, valt licht te begrijpen, als men bedenkt, dat zij reeds bijna 4 voile jaren herderloos is en er algemeen verlangend werd uitgezien naar een eigen herder en leeraar. Moge het besluit van Z.W.Eerw., om onder ons te komen arbeiden, en hem zelven en der gemeente tot rijken zegen strekken Zaamslag. In ons bericht, voorkomende in het vorig nummer van dit blad, betreffende den brand alhier van j.l. Donderdag op Vrijdag, komt eene vergissing voor. die we, ter wille der waarheid, verplicht zijn te herstellen. Tengevolge van verkeerde En zij lachte, zij sprong, zij zoug Het was een lust om haar te zien. De dood van haar broertje en zusje, het verdriet harer ouders, de tallooze moeilijkheden van de eerste dagen, alles hielp om deze volkomen vrijbeid, dit landelijk genieten een geheele maand lang te laten voortduren. Denise was geen meisje meer, het was een echte jongen men zag haar meer op de takken van de boomen, dan aan den voetzij doolde door bosschen velden en weiden. Bijna geen speel- makkers hebbende, men minachtte haar toch om haar vader, sloot zij vriendschap met de schapen, die geen trots kenden, met de groote bruine koe van dezen, met de kippen en eenden van genen, met het jonge veulen, niet minder dol dan zij ja zelfs de jonge varkens, die zij schaterlachend aan de staarten trok, werden in den vriendenkring opgenomen. (Wordt vervolgd.) inlichtingen hebben we n.l. meegedeeld, dat beide arbeiderswoningen door den brand vernield zijn. Dit nu is gelukkig niet het geval, aangezien de woning van P. S. wel reeds door de vlammen was aangetast en aanmerkelijke schade geleden heeft, maar door de fliuke werking der brandspuit toch is behouden gebleven. Met blijdschap kunnen we tevens mededeelen, dat er nog des voormiddags na den brand eene commissie govormd is, die reeds dienzelfden dag de belangrijke som van f 438,60 inzamelde, waardoor den armen lieden, die thans van alles beroofd zijn, hulp en redding kan verschaft worden. Lof en dank aan hen, die zich bereid betoond hebben, de liefdadigheid der ingezetenen te hulp te roepen Lof en dank ook aan hen, die door hunne milde bijdragen der commissie in staat gesteld hebben, lenigiug aan te brengen in de zware ramp, den armen bewoners getroff'en Koewacht. Hoe een huisgezin soms door het ongeluk kan vervolgd worden, daarvan hebben we in deze gemeente een treurig voorbeeld gezien. Voor een viertal weken stierf in zeker huisgezin het jongste kind, kort daarop de moederen verleden Maandag werd het lijk der oudste dochter, een meisje van 18 jaar uit het huis gedragen. Iu den tijd van een maand dus drie sterfgevallen in een huis. Daarbij komt nog, dat de vader van het gezin reeds meer dan twee jaar door eene ziekte is aangetast, die hem onbekwaam maakt tot iederen arbeid. We hopen, dat de milddadigheid en het medelijden niet zullen ontbreken om zooveel mogelijk de smarten van dit beklagenswaardig gezin te lenigen. Overslitg. Bij de Belgische boeren uit den oratrek wekte de afkondiging van het besluit, waarbij de invoer van mest uit Belgie iu Nederland verboden is, eene ware sensatie. De meesteu hunner toch bebouwen land op Nederlandsch grond- gebied, ja, daar zijn er, wier boerderij voor het grootste deel over de grens gelegen is. Zullen zij oogst winnen, dan moeten zij mesten, en de invoer van stalmest verboden zijnde, zit er voor hen niets anders op dan kunstmest te koopen wat voor velen hunner eene leelijke streep door de rekening maakt. Ook vele kleine landbouwers van Zeeuwsch-Over- slag zitten met de handen in het haar, tengevolge van het besluit houdende het verbod, om met trekossen de grens van uit Belgie te overschrijden. Daardoor bevinden genoemde landbouwers zich in de noodzakelijkheid, hunne op Belgisch grondge- bied gelegen akkers door anderen te laten be wer ken, want al mogen zij met hunne dieren vrij Belgie ingaan, zij kunnen ze niet naar den stal terug- voeren, zonder de Wet te overtreden. Zoo ergeus, dan hebben de landbouwers, die aan de grenzen wonen, reden tot klagen. Bij den druk, waaronder zij evengoed als de landbouwers uit andere streken gebukt gaan, hebben zij een aantal tijdroovende en niets beduidende formahteiten te vervullen, zoodat iemaud, daaraan niet gewoon, driemaal op een dag gevaar zou loopen om bekeurd te worden, en zijn zij afhankelijk van de grillcn (zooals de menschen zich met zeer verklaarbare gramstorigheid uit- drukken) van de beide Regeeringen. Men schrijft ons uit IJzemlijke Bij den landbouwer De Blaeij stierf een jonge koe (een pink). Om er van af te zijn, gaf bij het dier aan een buurman, die het gaarne aan zijn honden wilde geven. Boven het verlies, dat de boer lijdt, komt er nog bij, dat proces-verbaal opgemaakl is, wegens verzuim van aangifte. Zaterdag jl. werd het gestorven dier in beslag genomen en het vleesch, met petroleum, onbruik- baar gemaakt. Hansweert, 7 Maart. De inlaagdijk, waartoe door het bestuur der Breede Watering werd besioten aan de plaats gehad hebbende „val" te maken en waaraan dag en nacht met kracht door ruim 300 man gewerkt wordt, is zoo goed als op hoogte en de polder schijnt voor ,/vloeien" voldoeude beschermd te zijn. Bij den val is de zeedijk geheel ondermijnd en het weinige dat nog van de binnenglooiing bleef staan, zakt langzaam wegwaar men den eenen dag over den buitenberm liep, stond daar den volgenden dag 15 meter water. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank beeft in hare zittiug van Dinsdag 8 Maart de volgende vonnissen uitgesproken 1°. C. A. L., oud 29 j.geboreu te Nisse. 2°. M. de R., oud 30 j., weduwe P. de K., geboren te Zaamslag, beiden wonende te Zaamslag, gedetineerd te Middelburg, ter zake van moord door twee personen te samen en in vereeniging ieder veroordeeld tot twintig' jaren gevangenisstraf, met bepaling dat de tijd door de veroordeelden vddr de ten uitvoerlegging van deze uitspraak voorloopig in verzekerde bewaring doorgebracht bij de nil- voering van de hen opgelegde tijdelijke gevangenis- straf geheel zal worden in mindering gebracht. Voor wat het mededaderschap van de tweede beklaagde betreft bevat gemeld vonnis o. a. de navolgende overwegingen O. ten aanzien der qualificatis te geven aan het door de tweede beklaagde gepleegde dat hetgeen te haren aanzien is bewezen hierop neerkomt, dat zij met den eersten beklaagde het plan gevormd heeft om haren man het leven te benemen dat zij ter uitvoering van dat plan haren mede beklaagde mededeeliug heeft gedaan van den tijd waarop en de plaats waar hij haren man zoude aantreffen dat in overleg met haar de eerste beklaagde zich ter aangewezen plaats heeft begeven om hun voor- nemen ten uitvoer te brengen en dat zij zelve, terwijl de eerste beklaagde het geweld op haren man pleegde, dat diens dood heeft tengevolge gehad aan dat geweld plegen heeft deelgenomen. O. dat, al moge nu het door haar gepleegde geweld niet van dien aard zijn geweest, dat mede daaraan de dood van De Kraker is te wijten, zij niettemin door woord en daad rechtstreeks heeft deelgenomen aan het op De Kraker gepleegde misdrijf en, evenals haar mede beklaagde, den wil heeft gehad om De Kraker het leven te benemen. Overwegende dat de 2de beklaagde derhalve den moord heeft medegepleegd. G. K., oud 17 j., molenaarskuecht, geboren te Mijnsheerenland, thans wonende te Vorden, werd door bovengenoemde rechtbank tenzelfden dage veroordeeld tot zes maanden gevangenisstrnf ter zake van het kennis dragende van een voornemen tot het plegen van moord op een tijdstip waarop het plegen van dat misdrijf nog kan worden voorkomen, opzettelijk nalaten daarvan tijdig vol- doende kennis te geven hetzij aan de ambtenaren der justitie of politie, hetzij aan den bedreigde. Het Haarl. Dagblad vernarn van den rech- ter-commissaris in de zaak van den moord op den Raamsingel, dat hij in de verhooreu van de fatni- lieledeu der slachtoffers aanleiding had gevondeu, om Vrijdagavond eene huiszoekiug te doen bij de werkster, juffrouw Oxener. Ten gevolge van die huiszoeking zijn door de justitie een aantal klee- dingstukken in beslag genomen, maar de justitie heeft voorloopig geene aanleiding gevonden om eenige arrestatie te doen. Een hevige hrand brak Zaterdagmiddag uit op de vierde verdieping van eene woning aan het Hang te Rotterdam in welk pand een zaak in mandenwerk en aanverwante artikelen wordt ge- dreven. Zoodra de vlammen de derde verdieping hadden aangetast, namen zij ook daar een grooten omvang en konden de zich daar bevindeude spuitgasten zich ternauwernood redden. Een hunner, geen weg meer binnen door kunnende vinden begaf zich naar voren aan de zijde van het Hang, en ook daar geen uitkomst tot redding ziende en reeds aan haar en aangezicht door de vlammen geschroeid sprong hij uit het raam der derde verdieping in een door hulpvaardige handen opgehoudeu spring- zeil. De man werd bewusteloos naar het ziekenhuis weggedragen hij had eene dijbreuk en eene woud aan het hoofd bekomen. Zij toestind is echter vooralsnog niet gevaarlijk. Eerst te vier uur, nadat de brand twee uren had gewoed, was men de vlammen meester. De derde en de vierde verdieping zijn totaal uitgebrand, terwijl veel water en ook brandschade aan het overige gedeelte van het pand is toegebracht. Alles was verzekerd. Dat iemands gebeente in een biscuittrommel wordt gestopt na zijn dood, is al erg genoeg, maar wanneer het dan nog niet eens rustig in den grond wordt gelaten, dat is minstens onbeleefd. Wijlen de heer Dareau heeft dat lijdelijk moeten dulden, altijd wanneer de geest van den heer Dareau nog naar zijn gebeente heeft omgezien. De heer Dareau was iu Brazilie gestorven en daar begraven. Zijue weduwe kwam 17 jaren na den dood van haar echtgenoot op het denkbeeld dat zijn gebeente in Franschen grond moest rusten. Wat er toen nog van overgebleven was, kon ge- makkelijk in een trommeltje worden medegenomen, dat vroeger menigmaal met koekjes in een gezelschap was rondgegaan. Zoo ingepakt, nam mevrouw Dareau haar man naar hun beider vaderland mede. De douanebeambten letten niet op het kistje dat blijkbaar een biscuittrommeltje was, maar de geschiedenis werd ruchtbaar en een pluizer suuffelde een wetsartikel op, waarbij verboden werd om het stoffelijk overschot van een Franschman naar Frankrijk te brengen zonder toestemming der regeering en mevrouw Dareau werd veroordeeld tot het betalen van eene boete van 16 francs. Yolgens Dr. Kolb, een bekend Dnitsch sportliefhebber, is de meest vermoeiende beweging loopen. Wielrijden is lang niet zoo schadelijk en, zelfs wanneer het overdreven wordt, nog niet eens zoo schadelijk als dansen wanneer men dit over draft. Deze waarnemingen heeft Dr. Kolb geno men met een zeer gevoelig instrument, door Dr. Richardson uitgevonden, waarmede men de pols- slagen kan meten. Dr. Kolb zegt, dat in vele gevallen, waarbij de dood wordt toegeschreven aan overmatige inspanning bij wielrijden, de oorzaak niets is dan eene ougesteldheid van het hart of van een slagader. Rotterdam, 7 Maart. Londen, 7 Maart. KOE RS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,75 5 47,85 Engelseh per 12,05 12,09 ZEE T1J DIN GE IN. Van 4 tot en met 7 Maart. Van 4 tot en met 7 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op— en 32 afgeschut; door de Westsl. 7 op— en 5 afgeschut. A. s. Donderdag 10 Maart, hopen onze geliefde ouders en grootouders CORNELIS MICHIELSEN en JACOMINA VERLINDE hunne 40jarige Eclitvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen, 8 Maart 1891. Op de laatst gehouden keuring van Paarden te Hulst is de l'rijs van 500 gulden toegekend aan den Heer JOH®. DE FEIJTER P.Zoon te Zaamslag, voor het invoeren van den besten Dekhengst. Op verzoek van velen zijnor begun- stigers is ondergeteekende, COIFFEUR te St. Nicolaas, voornemens tweemaal per maand, zijnde den eersten en derden Maandag naar Ter Neuzen te komen. Wie hem in zijn beroep wenscht te spreken, gelieve de orders af te geven aan den heer F. A. Susijn, Nederlandsch Logement of aan den heer J. Michielsen, Hotel do Commerce. E. VINCENT, Coiffeur te St. Nicolaas. 'k Ileb eerst gedocht En dan gekocht, Meer als een groene wisse, Ik wil voortaan, De Poon af gaan, En liefst naar Hontenisse Ik HENDRIK SCHEEL, Schrijf niet te veel, Ik hoop het daar te wennen Bij vreugd en pret, Ron! gans Magret, Die lui te leeren kenneD. Zaamslag, Maart 1892. Allen, die belang stellen iu de op- richting van eene worden uitgenoodigd tot bij woning eener verga- dering in de vroegere openbare school aldaar, op lloiiderdiig 10 maart a. s., 'savonds te vijf uur. Inschrijving van nieuwe leerlingen tegen 1 April a s. Ter Neuzen, 1 Maart 1892. HET BESTUUR. De aanvoer was heden klein, de handel verkeerde in flauwe stemming. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe /8,60 a /9,00, mindei 7,10 a 8,20. Rogge 6,25 a 7,75, mindere 6,00 a 6,10 Gerst 3,90 a 4,75. Haver/2,50 a 3,90 Paardeboonen /6,00 a 6,80. Duiveboonena Bruineboonen 8,00 a 11,50. Witteboonen Walchersche f 10,00 a 10,50. Erwten 10,50 a 10,75 mindere a Kanariezaad beste 6,00 a 6,75, mindere 5,50 a /5,75. Ajuin /1,50 a 1,80 per 50 kilo. Koolzaad 11,00 a 12.00. Eieren 4,00 a 4,25 per 100 stuka Aardappelen Zeeuwsche 3,25 a 3,75. Granen, Tarwe, Gerst, Mais en Meel prijshoudend, Haver vas Datum. YD AG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Menzen 4 Belg. s.s. Terneuzen 2278 Londen stukg. 5 Eng. s.s. River Clyde 2721 idem idem Duits. i.s. Gouss 1178 Bilbao minerie 6 Eng. s.s. Lilian 3450 idem idem idem Constance 3061 idem idem idem River Derwent 2272 Londen stukg. idem Antiquary 2915 Leith idem Ned. s.s. Talisman 2025 idem idem 7 Eng. s.s. Shieldrake 3057 Liverpool idem Van Ter Neuzen 5 Eng. s.s. Stanhope 3745 Shields ledig idem City of Bristol 3542 Rotterdam idem 6 Belg. s.s. Terneuzen 2278 Londen stukg. 7 Eng. s.s. River Clyde 2721 idem idem idem Lynton 4721 New-Castle ledig Voor Gent t 4 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. Duits. s.s. Alexander II 2061 Libau vlas Eng. s.s. Calder 1784 Goole stukg. 5 idem Esk 1999 New-Castle kolen idem Rosa 1294 Goole stukg. idem Polo 1373 Hull idem 6 idem Vegesack 1579 Londen idem Duits. s.s. Henriette Schlusser 2273 Libau vlas Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. 7 idem Aire 1763 Goole idem Noor. sch. Melikoff 732 Arendal hout Van dent 4 Ned. s.s. Prima 1779 Ystad zemelen Eng. s.s. Norma 1385 Goole stukg. idem Cherbum 1822 New-Castle ledig 5 idem Spindrift 2003 Londen stukg. Duits. s.s. George 2076 Aarhuus zemelen Eng. s.s. Calder 1784 Goole stukg. 6 idem Polo 1373 Hull idem idem Rosa 1294 Goole idem Duits. s.s. Esk 1999 Shields ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2