Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2799. Woensdag 9 Maart 1892. Jaargang. Drieerlei Regeeringsvormen. Binnenland. ABONNEMENT: FEUILLETON. TER NEIIZENSCHE (OIRAVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADYERTENTIEN. Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit blail verscliijnt llin§dag:- en Xrijil»^a.voii«t l>ij den uitgever V A W HE S A N D E te Xer H'euzen. In elk land heeft men in verschillende tijden verscbillende regeeriugsvormen gehad, docb met het oog op dit betoog, is het voldoende enkel rekening te houden met het naaste verleden, het heden en de vermoedelijke toekomst van Europa zoodat volstaan kan worden met te spreken over 1° de Absolute Mouarchie 2° de Constitutioneele Monarchie of wat daarmede vrijwel gelijk staat de Constitutioneele Republiek en 3° de Volksregeering. In de Absolute Monarchie geldt als regelregis voluntas suprenta est lex dat wil zeggeu, de wil van den Vorst en van den Vorst alleen is de hoogste wet. In Rusland vindt men nog het onvervalschte type van de Absolutie Monarchie. Hoeveel macht en invloed een Rus moge bezitten hoe verdienste- lijk hij zich ook moge hebben gemaaktin welke nauwe verwantschap hij tot den Alleenheerscher moge staan de wil of de gril van den Czaar rukt hem midden uit zijue familie, en zendt hem zonder eenig onderzoek en soms op eene valsche aanklacht naar den kerker, waar hij zonder hoop er ooit uit te komen, of de zijnen in dit leven terug te zien, zijne dageo moet slijten tusschen de gewone misdadigers. In de Constitutioneele Monarchie of Republiek, berust, de macht feitelijk bij de Volksvertegen- woordiging. De Koningiunen van Eugeland en van Nederland, de Kouiugen van Belgie en van Italic en de President der Fransche Republiek, hebben alien ongeveer evenveel of juister uitgedrukt, alien ongeveer even weinig macht. Wanueer de rechter, die op den laagsten trap der rechterlijke macht staat, u tot de gevangenis veroordeelt in naam der Koningin dan is de dienaar der open bare macht verplicht, u naar de gevangenis te breugen. Gaf de Koningin persoonlijk het bevel, gij zoudt u volstrekt niet behoeven te verontrustenhet stuk zou slechts waarde hebben, om het te ver- koopen aan Engelschen, die veel van curiositeiten houden. In de Consiitutioneele landen, hebben de persouen die door het volk daartoe zijn aangewezen, het heft in handen. In de Democratic, naar alle waarschijnlijkheid de regeeringsvorm der toekomst, zal de macht niet bij de Koningen zooals vroeger, en niet bij de Volks- vertegenwoordigers zooals thans, maar bij het volk zelf berusteu. In Zwitzerland is men in dat opzicht het verst gevorderd, daar toch heeft men nu reeds, het Referendum en het recht van Initiatief. Wanneer in Zwitserland een zeker aautal burgers (minstens 30,000) van oordeel zijn, dat eene wet welke door de volksvertegeuwoordigers is aange- nomeu, niet goed isdan refereeren, dat wil zeggen, dan ouderwerpen zij die wet aan het oordeel van het volk zelf. Het volk kiest daar niet enkel vertegenwoordigers maar het stemt over wetteu Naar het Fransch van CHARLES DESLYS. 3) Ofschoon zijn vrouw diep gebukt ging onder hun ongelukkig lot, bij haar sprak het geweten nog altijd luide. Zij trachtte te strijden tegen den boozen geest die zich van Jan Maillard scheen te hebben meester gemaaktdoch hij bleef onver- murwbaar en eiudigde met haar op ruwen toon te bevelen hem alleen te laten. Een laatste straal van hoop blonk nog in Mag- dalena's oogen. Die portefeuille bevat misschien slechts papieren die voor u zonder waarde zijn, zeide zij. Dat zullen wij dadelijk zien, antwoordde hij er is nu geen gevaar meer. AUe geraas had werkelijk opgehoudener was niemand op den weg. Maillard raapte de porte feuille van den grond op. En als ware hij een wild beest, dat met zijn Prooi i" den muil, naar zijn hoi terugkeert, zoo snelde hij, de portefeuille met beide handen om- klemrnende, naar de hut. Kora zeide hij tot zijn vrouw. Kom en als ge dan toch niet naar huis wilt terugkeeren, welke door de volksvertegenwoordigers bereids zijn aangenomen. Zoo werd in 1877, de wet regelende den arbeid in de fabrieken, krachtens het refe rendum onderworpen aan de volksstemming en alstoen bekrachtigd met 181,383 tegen 170,223 stemmen. In Juli van het vorig jaar, werd door het Zwit- zersche volk een zeer gewichtig besluit genomen. Toen heeft het zichzelf het recht van initiatief toegekeud, dat wil zeggen, het recht om grond- wettige bepalingen aan eene volkstemming te onder- werpen, zoodra dat door 50,000 stenurerechtigde Zwitzersche burgers wordt verlangd. Waar de ver tegenwoordigers slechte wetteu maken kan het volk die wetten te niet doen, waar de vertegenwoordigers hun tijd met onvruchtbare krakeelen verspillen, wordt de wet door het volk zelf in het leven geroepen. De dagen van het Absolutisme in Europa zijn gelukkig voorbij. Van Rusland en Turkije kan niet eens gezegd worden, dat het uitzonderingen zijn op den regel, aangezien zoowel de Rus als de Turk slechts met edn been in Europa staan. Wei is waar, heeft de jeugdige Duitsche Keizer ons herinnerd sinds zijne troonsbestijging, aan de woorden regis voluntas suprema lex maar er is niemand, die die woordeu letterlijk opvat. Men weet immers, dat ook de Koning vau Pruissen eenmaal voor de Revolutie op de vlucbt is moeten gaan en dpt tegenwoordig in het land van den Allergenadigsten fleer Keizer en Koning, het onderdanige en trouwe volk, krachtens de Grondwet een woordje kan meespreken door middel van zijne vertegenwoordigers en al hecht de Keizer aan dat oordeel slechts waarde, voor zoover men zijne plaunen toejuicht, hij is verplicht, willen of niet, daarmede rekening te houden. De Keizer begint dat blijkbaar zelf reeds in te zien. Nog geen twee jaar geleden, werd door den Keizer in een zijner tafelspeechen gezegd //die mij weerstaat verpletter ik"dit jaar heeft hij aan zijne trouwe Brandenburgers verklaarddat de ontevredenen en mopperaars hem plezier zouden doen met het land te verlaten. Het is niet eens waarschijulijk, dat men aan zulk eene beleefde uitnoodiging gevolg zal geven. Ook Bismarck, die nochtans zoolang hij baas was, het met de Grondwet zoo nauw niet nam, achtte detusscheu- komst der Volksvertegenwoordigiug noodig, om een handje vol biddende monniken en een paar luidruchtige sociaaKdemocraten uit het Rijk te verbaunenofschoon ze door hem als Rijksvijanden en Staatsgevaarlijke lieden waren gebraudmerkt. Hoe geheel anders is de toestand in Rusland, daar behoeft men zooveel omslag niet te maken. Evenals vroeger duizenden Katholieke Polen naar de tnijnen van Siberie werden gesleurd, werden onlangs duizenden weerlooze Israelieten met vrouw en kinderen midden in den barren winter het dien dan althans tot iets: ga op den uitkijk staan! Hij zat reeds op het stroomet koortsachtig bevende handen betastte hij de portefeuille alvorens deze te openen. Magdalena liet zich nedervallen op een steen die bij den ingang van de hut lag, en met het gelaat in beide handen verborgen, begon zij zachljes te bidden. Op dezelfde oogen blikken, dat zij God zoo vurig bad, dat de bekoring niet te sterk zou zijn voor haar man, deed een zegevierende kreet van dezen haar plotseling het hoofd opheffen. Baukbiljetten, zeide hij opgetogen, bankbiljetten Helaashet was maar al te waar de portefeuille lag geopend op de knieen van den wegwerker het geldswaardige papier ritselde tusschen zijn vingers. Gij moet dat teruggeven, zeide Magdalena moedig. Het is een fortuin I Reden te meer om het den eigenaar terug te geven. Denk toch aan den ongelukkige, die het verloren heeft Laat ons eens tellen, ziede de wegwerker. Zijn grijnslach en zijn flikkerende oogen waren voor de arme vrouw een zeker bewijs, dat haar geen andere hulp meer overbleef dan Godzij be gon weder te bidden. Een, twee, driehijgde Jan Maillard (en hij lachte en maakte gebaren als een krankzinnige) vijf, zeven, tien alien van duizend francs. Ha land uiigejaagd, door eene enkele pennestreek van den Czaar. Niet alleen heeft de Absolute Monarchie bet afgelegd, ook de Volksvertegenwoordigiug heeft reeds haar besten tijd achter den rug en zal weldra plaats moeten maken voor de Volksregeering. In het eene land zal het wat vlugger geschieden dan in het andere, even als zulks geschied is met het invoeren dir Grondwettenmaar de triomf der Democratie in Europa, is menschelijker wijze ge- sproken, zeker. Nederland, dat wat het kiesrecht betreft ver ten achter is, zal overeenkomstig den aard en de zeden der bevolking slechts langzaam volgen, maar volgen zal het doen. Terwijl in Zwit serland de burgers reeds in zekeren zin het recht hebben wetten te scheppen of af te schaffen, moeten wij ons nog tevreden stellen met eene doode musch, welke men het recht van Petitie noemt. Meenen bij ons 100,000 man, dat door eene wet hunne heiligste rechten worden geschonden dan hebben zij het recht een verzoekschrift te zenden hetzij aan de Volksvertegenwoordiging die er eens geducht over praat en zich verder om de zaak niet be- kommerthetzij aan de Koningin die het stuk naar het Ministerie zendt, waar men het netjes van een nuinmer voorziet en in de archieven bij de oude papieren opbergt. Men voelt thans het hemelsbreed verschil, tusschen het Nederlandsche recht van Petitie en het Zwitsersche Referendum, het recht om nederig te smeeken en het recht om zelfstandig te bevelen. (Wordt vervolgd.) De heer Henry Tindal heeft een Open brief aan den hoofdredacteur van de Middelburgsche Couraut in het licht gegeven, waarin hij eenige algemeeue beschouwingen levert over gebeurtenissen en toestanden hier te lande, welke zijne goedkeuring niet wegdragen. In zeer krasse termen verwijt hij invloedrijke bladen gebrek aan moed in het voor- lichten der natie. Exemplaren van dezen brief zijn gratis verkrijg- baar bij de uitgevers Holdert Co. te Amsterdam. Ter heriunering diene, dat de jongelingen, die tot de lichting van 1892 behooren, om bij het korps hunner keuze te worden ingedeeld, zich v<5or 20 Maart a. s. schriftelijk moeten aanmelden ter plaatse waar zij aan het daartoe vereischte examen wenschen deel te nemen. Die aauvrage moeten bevattennaam, voor- naam, woonplaats, wapen, korps en garnizoen hunner keuze. Het programma van dit examen omvat1°. het schrijven van eene goed leesbare hand 2°. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal3°. de vier hoofd be werkingen der rekenkunde, het zijn mooie, echte bankbiljetten van duizend francs Het is al lang geleden dat ik die gezien hebWelk een genot Het maakt mij dronkeu Twiutig, vijf en twintigHa ha deze zal ik niet meer verliezen, ik zweer hetDertig YeertigWelk een vondstIk had er een voorgevoel van ja, het is de hemel zelve die ons dit geld in den schoot werpthet is het onze Vijftig zestigEr zijn zestig bankbiljetten van duizend francs Jan! riep Magdalena eensklaps verschrikt uit; Jan.... daar komt die rniter in galop terugrijden. Reeds stond de wegwerker overeind. Met een snelle beweging verborg hij de portefeuille in een binnenzak van zijn werkkiel. Toen greep hij zijn hamer, plaatste dezen tegen zijn voorhoofd, en met een blik, op een toon die geen twijfel omtrent zijn bedreiging overlieten, zeide hij Magdalena, indien gij niet hetzelfde antwoord geeft als ik, indien gij mij ook maar met.den enkel woord weerspreekt, indien ik gedwongen word om dit geld, mijn laatste hoop terug te geven, dan dood ik mijzelve oogenblikkelijk, hier voor uw oogen, zoowaar ik Jan Maillard heet! Denise was een aanvallig kind, en zooals Mag dalena terecht had opgemerkt, zij dacht er niet aan zicK over haar te beklagen. Haar eerste kinderjaren had zij in een voorstad van Parijs op een vliering doorgebracht. Toen was zij zwak en treurde. met geheele getallen 4°. de kennis van het Neder landsche stelsel van maten en gewichten 5°. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis6°. voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Het examen, dat op een dag afloopt, wordt ge- houden tusschen 25 Maart en 5 April. Zij, die zich aan het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en school- onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gym- nastiek, hetwelk op 1 April e. k. een aanvang zal nemen, verlangen te onderwerpen, moeten zich voor 17 Maart e. k. aanmelden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij wenschen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte-akteb. getuig- schrift van zedelijk gedrag. De adspiranten, die de akte van bekwaamheid vermeld in art. 56 onder a. of b. der wet op het lager onderwijs, of de daarmede gelijk gestelde akte van bekwaamheid of toelating bezitten, moeten ook dat stuk bij hunne aanvrage overleggen. De voorzitter der commissie te Breda is de schoolopziener in het district Tilburg, te Oisterwijk. Dat het misbruik van sterken drank in de veenstreken der gemeente Emmen en Odoorn groot is, bleek voor ongeveer vijf jaren, toen daar de sluikhandel uit het naburige Hannover bloeide. Toen was de winter voor vele veenarbeiders een gewenschte tijd, want bij den gevaarvollen tocht over de grenzen, ten eiude het gedistilleerd als contrabande binnen te halen, werd veel geld verdiend. Thans, nu dat bedrijf door eene verhooging van den accijns op het gedistilleerd in Pruisen niet meer winstgevend is, verneemt men ditwant de armenzorg is er veel kostbaarder door ge worden, omdat vele gezinnen, die des winters van dien handel leefden, thans bedeeld moeten worden. Dat er echter nog zeer veel sterke drank ver- bruikt wordt, blijkt hieruit, dat een verkooper in het klein te Weerdiugermond onlangs in zes weken vier okshoofden uitsloeg. De veenarbeider, die des winters vaak dag aan dag in de aan te leggen wijken of zijkanalen werkt, en daarbij in het koude welzand staat, meent, dat sterke drank voor hem onontbeerlijk is, en hij zal zich dien niet ontzeggen, ook al wordt de belasting da3rop nog met de helft verhoogd. Eene verhooging van den accijns op het gedistil leerd zal in deze streken slechts het wederinvoeren van den gehaten sluikhandel in de hand werken, en daar deze de bevolking moreel vernedert en de kosten van bewaking der grenzen verhoogt, zal zoodanige verhooging hier in het brandpunt der streken, waar de meest hartstochtelijke zucht naar drankgebruik bestaat, nadeelig werken. Alleen in Valthermond werd in het vorige jaar f 27,500,42 aan accijns op het gedistilleerd betaalddit is ge- middeld ongeveer f 530 per week en ongeveer f 75 per dag. Na een werkelijk hoogst moeilijke reis, welke voor haar een voortdurend genot was geweest, vond zij zich zelve terug in het hartje van Normandie, in de groene weide, onder de groote boomen, in den koesterenden zonneschijn, bijna aan den oever der zee. Welk een vreugde Welk een geluk? Nimrner genoot een van den ketting losgemaakte jonge hond, een uit zijn kooi ontsnapt vogeltje met voller teugen van de herwonnen vrijheid. Men had medelijden met haar, ter wille van haar klein, bleek gelaat en om haar ellende. De eerste dagen na aankomst beweerde men zelfs dat zij zou sterven. Sterven, zij W'el zeker! zij werd integendeel als herboren zij begon nu eerst te leven. Wat men voor vermoeidheid, voor groote lichaams- zwakte hield, was slechts verbazing, kinderlijke opgewondenheid. Reeds den volgenden morgen ontwaakte zij daaruit. Binnen enkele dagen kende zij al de voetpaden uit den geheelen omtrek; zij besteeg de groenende heuvelen, ging schuil in het hooge gras, rolde heen en weer door het pas gemaaide graan, welks door- dringende geuren haar bedwelmden. Eerst des avonds keerde zij naar huis terug, met bloemen in de haren, een grooten tak bloeienden hagedoor bij wijze van zounescherm over den schouder, en in de andere hand een menigte wilde bloemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1