Mandenmaker. goedloopend BILJARD Gemengde berichten. Handelsbericbten. Advertentien. Kolenvereeniging „De Voorzorg" Vereeniging tot bevordering der belangen van Suikerbietentelers. U Telegrafische berichten. A. VAN HOEVE en ADRIAN A VAN HOEVE. TER NEUZEN (Naaikussen.) Afdeeling Ter Neuzen. tegen Hagelschade in het voormalig Ve district van Zeeland. TER NEUZEV, 4 Maart 1892. Sedert den eersten dezer maand worden door de directie van de spoorwegmaatschappij Mechelen- Ter Neazen tegen verminderden prijs boekjes be- schikbaar gesteld bevattende 5 coupons of kaartjes voor reizigers van Ter Neuzen naar een aandelijn liggend station en omgekeerd. Deze boekjes worden niet op naam gegeven en zijn dus van groot voordeel en gemak voor 't reizend publiek. Na het in werking treden der wet van 27 April 1884 tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinuigen werd door den geneeskundigeD Raad voor Zeeland bij Gedeputeerde Staten aangedrongen op het bevorderen der oprichtiug van een krank- zinnigengesticht door en in de provincie. Naar aanleiding hiervan zijn door genoemd college inlichtingen gevraagd bij de inspecteurs voor het Staatstoezicht en bij verscheidene autori- teiten en deskundigen, dit laatste naar de kosten van oprichting en exploitatie. De uitkomsten van deze beinoeiingen deelen thans Gedeputeerde Staten bij brief van 26 Febr. jl. aan de leden der Provinciate Staten mede. Op grond van uitvoerig vermelde inlichtingen en de hieruit genomen gevolgtrekking stellen daarom Gedeputeerde Staten aan de leden der Proviuciale Staten voor 1°. hun gevoelen uit te spreken, dat een pro- vinciaal geneeskundig gesticht voor krankzinnigen vooralsuog niet wenschelijk is 2°. hen te machtigen overeenkomsten aan te gaan tot het doen opnemen van arme krankzinnigen uit Zeeland in de gestichten te Coudewater, Dordrecht en Loosduinen 3°. hun op te dragen in de Zomervergadering nadere voorstellen te ontwerpen in verband met de nieuwe regeling. Op gisteren werd alhier, door den eerstaan- wezend ingenieur der genie, bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van steenglooiingen op ge- deelten van de Oost- en Westzeedijken te Ter Neuzen (laatste gedeelte) onder beheer der genie te Bergen op Zoom; raming f 13,000. Vier biljetten werden hiervoor ingeleverd als van de heeren D. de Doelder alhier, voor f 12,797 H. Klaassen te Zaamslag, voor f 12,450 J. de Bree Fz. te Hoek, voor f 11,885 en A. Tholens Dingz. alhier, voor 10,720. Zaamslag, 4 Maart. In den afgeloopen nacht zijn alhier twee arbeiderswoningen, staande in het zoogenaamde Stoofstraatje, totaal afgebrand. A1 het huisraad, de kleederen en het weinigje wintervoorraad, dat er nog aanwezig was, is eene prooi der vlammen geworden, zoodat de arme be- woners van alles beroofd zijn. Toen men het onheil ontdekte, bad de brand reeds zulke afmetingen gekregen, dat de bewoners, die reeds sliepen, niet eens tijd hadden, al hunne kleederen aan te trekken terwijl het tweetal kinderen van C. van Z. met moeite gered is. Door spoedig aangebrachte hulp van de brandweer alhier zijn de belendende huizen gespaard gebleven. De oorzaak is onbekend. Niets is tegen brandschade verzekerd, zoodat de liefdadig- heid hier ruimschoots gelegenheid vindt, otn op milde wijze te toonen, wat zij kan waar hare hulp wordt ingeroepen. We zijn dan ook innig overtuigd, dat het den armen lieden, die thans bijna alles ontnomen is, niet zal ontbreken aan hulp en redding in dezen treurigen toestand. Dezelfde rijtuigen die in den loop van den morgen voorbijgekomen waren, reden op hun terug- tocht naar Trouville wederom langs de hut, Jan Maillard keek ze na, met een blik vol haat. Bijwijlen scheen het alsof de steel van zijn hainer in zijn handen langer werd, als wilde hij in het voorbijgaan heimelijk die verschijning van den overvloed treffen, welker wreede tegenstelhng als een beleediging van zijn elleude en vernedering, zijn oude wonden weder openreet. Er was een oogenblik dat het door een der wielen opgespatte slijk hem in het aangezicht vloog hij stiet een kreet uit als een wild dier, en maakte een beweging als wilde hij zich op het rijtuig werpen. Haastig naderde Magdalena hem. Plotseliug bedaarde hij en veegde zijn gelaat met zijn mouw af, maar voor de tweede maal mompelde hij Ha dat eens de gelegenheid komedat zich een gelegenheid voordoe En met een gejaagdheid, welke aan razernij grensde, begon hij zoo krachtig op de steenen te slaan, dat de vouken er uitvlogen. Gedurende een half uur bleef de weg eenzaam. Magdalena was naar de hut gegaan ora haar maud te halen zij maakte zich gereed om naar huis terug te keerenzij reikte haar echtgenoot de hand om hem vaarwel te zeggen. Op datzelfde oogenblik verscheen bij een hoek, welken de weg maakte, een man te paard. Jan en Magdalena keken tegelijkertijd naar den ruiter. Het was iemand van ongeveer vijftigjarigeu leeftijd, met eerlijk, openhartig gelaatmen raadde in hem den man van zaken, den koopinan, of beter nog den bedrijvigen landbewoner. Hij scheen aan een hevige onrust ten prooi, en zette zijn paard, dat reeds in gestrekten draf was, tot nog grootere snelheid aan. Op het oogenblik dat hij de echtgenooten St. Jansteen. Woensdag was de knecht van den molenaar J. Buijsrogge alhier, waarschijnlijk ten gevolge van het jaarmarkt houden den vorigen dag, een beetje dommelig met het gevolg, dat hij op de kar, waarmede hij om graan geweest was, in slaap viel. ,/Het karretje reed op den zandweg, terwijl de voerman lag te rusten" en zoo ging alles goed tot dat het span bij den molen kwam, welke in vollen gang was en waarvan een paar wieken stuk sloegen. De schade aan molen, kar enz. bedraagt f 400. De knecht en het paard bleven ongedeerd en de eerste werd onmiddellijk uit zijn dienst ontslageu. Biervliet. Zooals men zich herinneren zal was het oorspronkelijke plan den weg door den polder die den Braakman zal ontnomen worden, te begrin- ten. Pogingen werden evenwel gedaan om van de regeering te verkrijgen dezen te bekeien, en wel met gunstig gevolg, daar het Rijk genegen is een keiweg te leggen, op voorwaarde dat de gemeente Biervliet het onderhoud voor hare rekening neme, waar tegen ons gemeentebestuur geen bezwaar maakt. Voorzeker eene belangrijke verbetering! Ilansweert, 3 Maart. Heaen heeft er aan den zepdijk van de Breede Watering, juist boven den Oost- Havendam te Wemeldinge, eene oever-afschui- ving plaats gehad. Over eene lengte van p. m. 50 Meter is zelfs de grootste helft der kruin van den dijk wegge- vallen. De meeste bewoners van het z. g. Verderf" hebben hunne woningen reeds ontruimd, en alles wordt beproefd om het gat tegen verdere afbrok- keliug te beschermendaarvoor zijn honderden menschen aan het werk. 's Gravenhage, 4 Maart. Tweede Kamer. De heer Van der Kaay nam heden zitting. Op de voordracht voor den Hoogen Raad komen voor de heeren Mr. Galje, oud-rechter in de arron- dissements-rechtbank te Maastricht, Jhr. Mr. S. Laman Trip, vice-president en Mr. C. Asser, rechter in de arroudissements-rechtbank te 's Gravenhage. Op de voordracht voor de rekenkamer werd eerste caudidaat de beer Le Bron de Vexela te 'sGra- venhage. Naar aanleiding van het geheimzinnig ver- dwijnen van twee kinderen van den heer S. te Amsterdam geeft het Nieuws het volgend verhaal 't Spreekt van zelf, dat men 't eerst aan een ongeluk of aan een misdaad dacht. Hoewel 'tvrij onwaarschijnlijk was, dat op klaar- lichten dag twee kinderen in een drukke omgeving zouden verdronken zijn, zonderdat dit was opgemerkt, werd toch in de Keizersgracht, tusschen de Regu- liersgracht en de Utrechtschestraat, eenige uren gedregd, terwijl inmiddels de politie naar alle kanten nasporingen liet doen. Bij de stalhouders, de rijtuigondernemingen, aan de stations en aan de uitgangen van de stad, overal werd geinformeerd en overal vruchteloos. Toen kwam men op het idee, dat de knapen misschien in hun onbezonnenheid ervan door waren gegaan. Daar zij familie in Haarlem hadden wonen en het duinenland op de meeste jongens een groote aantrekking uitoefent, werd op raad van de politie eerst in die richting het onderzoek Maillard voorbijreed, geraakte van het zadel een groene portefeuille los, welke voor hun voeten viel. Magdalena opende reeds den mond om den reiziger te waarschuwen. Zwijg zeide Jan. En bij zette den voet op de portefeuille. De ruiter had toch iets gehoordzonder den gang van zijn paard te vermiuderen, draaide hij het hoofd om. Voor de tweede maal wilde Magdalena spreken. Zwijg toch herhaalde de wegwerker, die zich voor zijn vrouw plaatste en haar hand drukte, als wilde hij die verbrijzeleninstinctmatig nam hij zijn hoed af om den reiziger te begroeten. Deze had niets gemerkt, hij kon niets zien, doordien Maillard met zijne breede schoenen de portefeuille geheel verborg, hij beantwoordde den groet van den wegwerker en was weldra achter een denne'ooschje verdwenen. Maillard had zich niet bewogen, hij stond als een beeld. Gedurende eenige oogenblikken stond Magdalena sprakeloos en onbewegelijk naast hem. Jan fluisterde zij eindelijk op een toon alsof zij uit een akeligen droom ontwaakte. Zult ge dan nooit uw mond kunnen houden zeide de wegwerker, die met een oor tegen den grond, angstig luisterde naar het zich in de verte verwijderend geluid van het dravende paard. Ja! vervolgde niettemin de brave vrouw, ja, die portefeuille is niet van ons. Niet van onswaarom niet Wat ver- loren is, is verloren. Ik heb mijn fortuin ook verloren, en die haar opgeraapt hebben, hebben haar niet teruggebracht. Een glimlach van zelfvoldoening gleed over zijn gelaat bij het uiten van dit schoonschijnend argu ment, en door eene energieke beweging gaf hij duidelijk zijn voornemen te kennen. (Wordt vervolgd.) ingesteld en begaven twee der onderwijzers van de school, vergezeld van een rechercheur, zich per rijtuig derwaarts. Het was inmiddels acht uren geworden. Langs den geheelen weg werd niets bespeurd en ook bij de familie was van de knapen niets bekend. Op den terugtocht vernam men aan het tolhek bij Halfweg, dat aldaar des middags ongeveer 4 uren twee jongens, waarvan een schooltasch droeg, gezien waren, maar alle verdere naricht ontbrak. Nog behoedzamer dan op den heenweg werd nu naar alle richtingen uitgekeken, maar met geen ander gevolg dan dat het rijtuig des nachts te 3 uren onverrichterzake weder terugkwam. Men besloot echter op dezelfde wijze werkzaam te blijven en, zoodra 't dan ook dag werd, begaven zich opnieuw twee rechercheurs langs de Haar- lemmer trekvaaart op weg. En eindelijk daar werden de deugnieten, vermoeid en afgemat en verkleumd van koude, in de diepte aan de krom- ming van den dijk bij Halfweg gevonden De elfjarige had zijn mantel beschermend over het jongere broertje uitgespreid,en zoo lagen zij bibberend tegen elkander. Ondauks de weinig benijdens- waardige positie, waarin het tweetal verkeerde, weigerde de oudste de kleine was schier te versuft om iets te zeggen op hoogen toon met de rechercheurs mede te gaan, die niets met zijn zaken te maken hadden, beweerdehij. Maar niet temin werden ze bij een boer onderdak gebracht, en na wat versterkt te zijn door boterhammen en warme melk de jongens hadden sedert het ontbijt niets genuttigd werden ze zoo gauw mogelijk op een overdekten boerenwageu geladen en ventre- a-terre naar de doodelijk ongeruste moeder ge- reden. Om tien uren waren ze weder in de ouderlijke woning. Men kan zich de aandoening van de ge- martelde moeder voorstellen, toen ze de bengels weer in haar armen had Ze werden natuurlijk zoo gauw mogelijk in bed gestopt, waarna de dokter werd gehaald, die gelukkig hun gezondheids- toestand bevredigend kon noemen, hetgeen wel hieruit bleek, dat ze weldra sliepen als rozen. Zoo goed en zoo kwaad als het inmiddels gelukt was iets omtrent het ontvluchtingsplan uit hen te krijgen, is het volgende gebleken De oudste had na de lezing van de heroemde geschiedenis van Robinson Crusoe een vier dagen geleden het plan opgevat om ook eens zoo iets te ondervinden, en zijn broertje dadelijk voor het heerlijke denkbeeld gewonnen. Het rijtuig hadden ze van uit hun schuilplaats heel goed opgemerkt maar dit steiletje laten passeeren. Ze hadden zich, voor zoover zij dit zonder hulp doen kouden, zoo goed mogelijk op een lange reis voorbereid over- schoenen aangetrokken enz. Want er moest ver- bazend geloopen worden voor je aan de zee kwam, dachten ze. De elfjarige had geprobeerd vdor het vertrek, bij een goudsmid in de stad zijn horloge te gelde te maken, maar de goudsmid had het, met het oog op de jeugd van 't ventje niet willen accepteeren. Voorts had hij nog de pas vernieuwde snaren van zijn viool meegepakt, die zouden ook wel geld opbrengen, dacht hij. Contanten hadden ze hoegenaamd niet bij zich. Een veertienjarige smidsjongen stal Zaterdag bij zijn patroon in de Aert van Nesstraat, te Rotterdam, uit een lesseuaar f 500 aan papieren geld. De kwajongen zocht daarna wat kornuiten op en nu ging hij in dat gezelschap goede sier maken in verdachte bierhuizen en logementen van gering gehalte in de Zandstraat. De jeugdige booswicht deelde rijkelijk geschenken uit aan verdachte vrouwen en was na twee dagen het geld, op f 2 na, kwijt. Hij nam nu zijn iutrek in een logementje aan de Schavensteeg en werd hier door de politie aange- houden. Ruim 30 personen zullen in dit zaakje als ge- tuigen worden gehoord. Dordrecht, 3 Maart. Bij matigen aanvoer van Granen bleven prijzen dezelfde. Bij weinig aanvoer waren alle prijzen iets lager te noteeren. Puike Zeeuwsche" en Vlaamsche Tarwe 8,30 a 8,90 nieuwe f 7,40 a 7,90. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 6,80 a 7.30. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 4, a 4,70. Overmaasche 4,00 a f 4,50. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 4,00 a f 4,50. Haver dunne 3,00 a f 3 50 Paardeboonen 6,20 a 6,80. Duiveboonen 7,00 a 7,30. Witteboonen 8,— a 9,00. Bruinehoonen 10,00 a 11,00. Erwten 8,—a 9,Voeder 6, a/6,50. Koolzaad a Lijnzaad zaai a KOEKS VAiV 1IET G E L I>. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,75 a f 47,85 12,05 12,11 Door Gods goedheid hopen op 7 Maart onze geliefde ouders ADRIAAN YAN HOEYE en JACOBA YERBRUGGE hunne 25jarige Echtvereenigiug te vieren. Hunne dankbare zoneu en dochter, B. VAN HOEVE. Voor de vele blijken van deelne- ming, ondervonden bij het overlijdeu van onzen beminden broeder, zwager en oom, den heer C. DOFFELAAR, betuigt de ondergeteekende ook narnens zijne echtgenoote en kinderen, zijnen hartelijken (lank. Loenen a/d Vecht. Uit aller naam, T. VAN ROOIJEN. Ondergeteekende betuigt zijn harte lijken dunk'aan den heer A. NOEST, te Londen, voor de betoonde moeite en belang- stelling om zijne vrijheid terug te krijgen, die hem door een misleiding der politie aldaar onlangs was ontnomen. Ter Neuzen. ABR. DEN EXTER, Vrouw en Familie. Dank en eer aan het bestuur van bovengenoemde vereeniging, voor het zorgen van een schip puike beste Rulir-Ivachelkolen op 24 Februari 1892. Het Bestuur, J. P. Scheele, lste VoorzitterL. Heule, 2de VoorzitterJ. Huijssen Jacz., Secretaris C. Frederiksen, PenningmeesterJ. de Bruijne, A. Verpoorte en P. Klauwers, Bestuursleden. Moge deze vereeniging nog dagelijks groeien en bloeien. Een lid van de vereeniging. Ter Neuzen, den 4 Maart 1892. Ondergeteekende maakt bekend dat den 9 Maart a. s., zijn zaak voor een dag zal gesloten zijn. Ter Neuzen. G. VAN DER PEIJL, Metselaar. Ondergeteekende bericht het publiek, dat hij zich alhier gevestigd heeft als Door een zeer nette afwerking, gepaard aan billijke prijzen zal hij trachten zich de gunst waardig te maken. Ter Neuzen, F. BE BREE Fz., 4 Maart 1892. Vlooswijkstraat. Ondergeteekende bericht dat in zijn Koffiehuis een nieuw en is geplaatst uit de gerenommeerde fabriek van THE01)Oltl S BE GRAUW te Bergen op Zoom. Ter NeuzeD. C. M. DE JaGER. Vergadering der leden in het „H6tel Donze" te Ter Neuzen, op Woensdag 9 Maart a. s., nam. 1| ure. Punten van" behandeling. Verslag van het verhandelde in de vergade ring van Suikerfabrikanten en lanctbouwers, gehouden te Roosendaal, uit te brengen door den Ed.achtb. heer K. J. A. G. Baron Collot oCEscury. Besprekingen over de wenschelijkheid van het stichten van een suikerfabriek op co'dpe- rativen grondslag. Zij die lid der vereeuiging wenschen te worden, kunnen zich daartoe bij het Bestuur aanmeldeu, en hebben toegang tot de vergadering. Het Bestuur, J. P. SCHEELE, Voorzitter. A. VISSER, Secretaris. Degenen, die nog tot deze Maatschappij verlangen toe te treden, zijn gehouden daarvan aangifte te doen vdor 15 April a. s., bij de leden van het bestuur of de commissarissen. Ilet entreegeld voor nieuwe leden is bepaald op twintig cents per geinet; waardoor zij deel- gerechtigd worden in het kapitaal der vereeniging. Narnens het Bestuur der Onderl. Verz.-M'j t. Hagelsch. in het voorm. Ve distric1 van Zeeland, K. J. A. G. Baron COLLOT D'ESCURY, Voorzitter. F. VAN WAESBERGHE, Secr.-Penningm.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2