Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2798. Zaterdag 5 Maart 1892. 32e Jaargang. BEKKNDMAK1NG. VEEMARKT RS WlRWiiiSR. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze coarnnt behoort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van KOEWACHT maken bekend, dat de jaarlijksche dit jaar zal gebouden worden op Woensdag 6 April 1893. Koewacht, 23 Febrnari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DIERICK, Burgemeester. H. YSEBAERT, Secretaris. F»olitieli Overzicht. De Maasforten zijn aau de Belgische militaire overheid door de aannemers opgeleverd. De werken vormen bij de bruggehoofden van Namen en Luik ware geretrancheerde kampen, gezameulijk bevat- teude 41 forten en verschansingen, voorzien van 166 groote en kleine pantserkoepels, die deels vast, deels draaibaar zijn. Of ze eenigen weerstand kunnen bieden Granaten van de grootste kracht zijn afgeschoten op de koepels, die volgens het nieuwe systeem met betou bekleed zijn en t is gebleken dat 8 granaten, precies op dezelfde plaats treffende, noodig waren om den koepel te doen springen. Eene groote werkstaking is weder in aanlocht in Eugeland. Op zoo groote schaal heeft men nog geen zet gedaan. Volgens de Daily News zullen de gasfabrieken, de spoorwegen, de groote industrieen haar even pijnlijk gevoelen als de arme burgers, op welke laatsten echter ten slotte de zwaarste last zal drukken. De leiders zeggenwij willen voor met minder dan zoo en zooveel werkenverhoogt gij, patroons, uwe prijzen in evenredigheid en laat de eonsumenten u en ons tevreden stellen. Dat klinkt heel eenvoudig, maar de methode heeft nog altijd gefaald in de toepassing en zal ook nu weer falen. Verstandig overleg tusschen patroon en werkman alleeu kan tot een betere verhouding leiden, die zeer wenschelijk is, eene betere verhouding tusschen patroon en werkman moet leiden tot betere verhouding van loon tot arbeid. In Berlijn schijnt het weer rustig te zijn. Na ons laatste overzicht hebben er nog opstootjes plaats gehad. Vrijdag en Zaterdag vielen er nog onge- regeldheden voor. De politie ging streng te werk. Tegen acht uur werden straten afgezet en mochten de bewoners niet op straat. In het geheel zijn Vrijdag 73 personen gevat. Zaterdagnacht ging 't heftig toe. De politie werd met steenen geworpen. Het voorstel der socialistische leden van den gemeen- FEUILLETON Naar het Fransch van CHAKIiES DE§L¥$. 2) Het was drukkend warm het was in het midden van Augustus de verzengeude zonne- stralen zetten den weg als in vuurgeen boom die eenige schaduw boodhet kwam hem voor als vlogen bliksemflitsen voor zijn oogen heen en weer, Het zweet gutste den armen wegwerker langs het gelaat. Eindelijk waagde Magdalena het om zachtjes te zeggen Jan, het is tijd om te etenhier is uw soep en een frissche, verkwikkende drank. Zij gaf hem het blikken eetketeltje en de kruik met appelwijn, die zij hem dagelijks op hetzelfde uur bracht. Zonder haar met een enkel woord te danken, begaf hij zich naar de stroohut en begon in stilte te eten. Magdalena ging tegenover hem zitten zij breide. Op eens gingen een drietal rijtuigen, waarin verscheidene vroolijke badgasten uit Trouville waren gezeten, in vliegende vaart op den weg voorbij. Die prachtige zomertoiletten, die golveude sluiers, teraad om door spoedige uitvoering van gemeente- werken werkeloozen werk te verschaffen, wordt beschouwd als onuitvoerbaar en strekkende om opwinding te bevorderen. Toch heeft een orgaan der socialisten aangeraden om zich te onthouden van elke samenscholing, daar ongeregeldheden en vernielen van eigendommen niet de middelen zijn om een einde te maken aan den heerschenden nood. Bij de behandeling der marine—begrooting in den Rijksdag bracht de socialist Metzger de mishandeling van marimers te Wilhelmshafen ter sprake. De staatssecretaris Hollmann deelde mede, dat slechts wettelijke straffen werden opgelegd. Verscheiden manschappen hadden, niettegenstaande de strafbedreigingec, herhaaldelijk den verloftijd overschreden. De overige manschappen, bevreesd voor eene algemeene beperking van het verlof, wreekten zich nu door bedoelde lieden met een eindje touw te bewerken. De mishandeling was niet wreed geweest, maar toch werden de schuldi- gen bestraft. Uit Konstantinopel werd gemeld, dat dezer dagen een moordaanslag is gepleegd op Vulkowitsch, den diplomatieken agent van Bulgarije. Een onbekend man sprong op hem toe en gaf hem eeu messteek in de zijde aan welker gevolgen de gewonde reeds is overleden. Dr. Vulkowitsch was vroeger militair geneesheer in Bulgaarschen diensthij nam mei den rang van majoor ziju ontslag uit het leger om als officieus vertegenwoordiger van het vorsten- dom te Konstantinopel op te treden. Van deze taak heeft hij zich gedurende verscheidene jaren, ouder zeer moeilijke omstandigheden met groote tact en uitnemend gevolg gekweten. Een zwaar verlies heeft Bulgarije in hem geleden. Alle pogingen om wautrouwen tusschen de Porte en Bulgarije te verwekkeu stuitten af op de kalme en energieke houding van den vertegenwoordiger van vorst Ferdinand. Geen wonder, dat de onrust- stokers, die de voornaamste Bulgaarsche staatslieden uit den weg willen ruimen, ook dezen diplomaat als slachtolfer kozen. Te Konstantinopel wordt een zekere Ivanoff, een voormalig kawas der Rus- sische legatie van de misdaad verdacht. Vermoedelijk is dit dezelfde, die in dienst was van generaal Kaulbars toen deze in Bulgarije vertoefde. Ivanoff verliet Sofia tegelijk met generaal Kaulbars en ging vervolgens naar Konstantinopel. Er wordt gezegd, dat eenigen tijd geleden Ivanoff verklaard had dat Dr. Vulkowitsch zou worden vermoord. Door het geheele land heeft de moord groote verontwaardi- ging verwekt en van alle zijden komen betuigingen van deelneming in het lot van den vermoorden diplomaat. Aangenamer is het te vermelden, dat verscheidene invloednjke Zankowisten, onder welke Dr. Pomianoff te Sofia en Dr. Ivan Geschoff te Philippopel, aan Stamboeloff een schrijven hebben gericht, waarin zij erkennen, dat de politiek van die schitterende kleuren, dat schaterlachen, al die vreugde, al die rijkdom, ai dat geluk, schenen den in zijn hoi neergehurkten wegwerker een bijtende spotternij toe. Ook ik ben rijk geweest, zeide hij. Ha als zich eens een gelegeuheid voordeed om het wederom te worden Alle middelen zouden mij goed zijn In zijn oogen blonk een sombere gians. Jan, stotterde Magdalena, ach 1 zwijggij maakt mij bang. Maillard trok de schouders eens op toen ledigde hij dorstig als hij was, in een enkele teug wat in de kruik nog vau den appelwijn overbleef. Ga een weinig slapen, raadde Magdalena hem aan. Ik wil nietmtjn bloed kooktik heb koorts 1 het is hier ook zoo warm. Ik stik. Lucht 1 lucht Hij ging naar buiten. Groote, donkere wolken, die door bliksemstralen doorkruist werden, stapelden zich aan het zwerk opeeuin de verte rommelde de donder. Snel naderde dit ontzagwekkende geluid er begonneu groote regendroppels te vallen. Eenige miuuten later kletterden de regenstralen op de ellendige hut, en het onweer brak los. Zachtjes door zijn vrouw teruggeleid, had de wegwerker een schuilplaats gezocht iu de hutmet de ellebogen op de knieen gesteund, het gelaat in beide hauden verborgen, bleef hij oubewegelijk zitten. Zaukoff verkeerd was eu zich verklareu voor de politiek, die thans door Stamboeloff wordt ge- voerd. Volgens het Dagblad wordt aan het Depar- tement van Oorlog druk gearbeid aan de Legerwet. In die wet zal, volgens dat blad, het beginsel van den persoonlijken dienstplicht worden opgenomen met vaststelling van den tijd voor het eerste verblijf ouder de wapeus op acht maanden. De heer Borgesius heeft verlof verkregen op een nader te bepalen dag den Minister van Binnen- landsche zaken te interpelleeren over den toestand van de krankzinnigengestichten en meer in bijzonder van dat te 's Gravenhage. De nieuwe postzegels van drie cent, bestemd voor den 1 April in te voeren stadspostdienst, drageu de beelteuis der Koningin sn zijn oranjegeel gekleurd. In de laatste dagen dezer maand worden zij algemeen verkrijgbaar gesteld. De Staatscourant van 3 Maart bevat een koninklijk besluit van 11 Febr. 1892 (Slbl. 42) tot uitvoering van onderscheidene bepalingen der postwet. Daaruit blijkt o. m. Met gedrukte stukken worden gelijkgesteld geautographeerde stukken, alsmede die met en relief ingedrukte punten, ten gebruike der blinden, voorts alle op eenige andere wijze, dan door boek-, plaat-, steen- of lichtdruk, werktuigelijk vermenigvuldigde stukken (die, door de schrij(machine verkregen, uitgezonderd), mits zij bij ten minste 20 volkomen geluikluidende met elkander overeenstemmende exemplaren, gelijktijdig ter post bezorgd worden. Een brief mag het gewicht van 2 kilogram niet te boven gaan. Behalve het gewone port, is voor aangeteekeude brieven met aangegeven geldswaarde (hoogstens f 6000) een opklimmend recht verschuldigd van 2£ cent voor elke f 100 of elk gedeelte van /100 aangegeven waarde, met eeu minimum van 12j cent voor elken brief. Deze brieven moeten verzegeld zijn. Ten aanzien van gewone aange- teekende brieven is de verzegeling niet verplicht. Het bij vooruitbetaling verschuldigde recht der postbewijzen bedraagt 2£ cent; dat der postwissels voor een bedrag tot en met f 5 2£ cent, boven fb tot en met f 12,50 5 cent, boven f 12,50 tot en met f 25 10 cent, boven f 25 tot en met f 37,50 15 cent, boven f 37,50 tot en met f 50 20 cent, hoven f 50 tot en met fib 25 cent en voorts 5 cent voor elke som van f 25 of gedeelte van 25 boven f lb tot en met f 500. Boven dit bedrag is voor elke f 100 of gedeelte van 100 een recht van 10 cent te heffen. Daarbuiten verdubbelde de storm in kracht. Smartelijk aangedaan boog Magdalena zich tot haar echtgenoot voorover, en verwijderde zachtjes zijn handen van zijn gelaat, zonder dat hij den minsten tegenstand bood. Hij weeude. Jan, mijn arme Jan I wat scheelt u toch, dat gij zoo bedroefd zijt? Waarom maakt gij u zelve zoo ongelukkig. Omdat mijn geduld en mijn kracht teneinde zijn omdat dat ellendige bestaan mij ondragelijk wordt, omdat ik lijd, wanneer ik u zonder een enkele klacht te uiten zie lijden, Magdalena, omdat ik denk aan de toekomst van ons kind, onze arme Denise, die weldra vijftien jaar zal zijn. Denise gevoelt zich niet ongelukkig, mijn vriend Denise doet even als ikzij is niet in overvloed opgegroeid, zij betreurt niets, en werken schijnt haar niet hard toe. Werken Jan, dat is Gods wet. En haar armen om hem heenslaande, maande Magdalena haar echtgenoot met al de teederheid van haar liefhebbend hart, met al de kracht van haar gezond verstand, tot het volbrengen van zijn plicht aan. Reeds begonnen betere gevoelens wederom de overhand te krijgen, toen van de zijde vau den weg de stem weerklonk van den opzichter der wegen, die in een rijtuig gezeten, voorbij de hut kwam. Het bedrag dat op kwitantien, wisselbrieven, assignation en ander handelspapier wordt inge- vorderd, mag, voor ieder stuk afzonderlijk, de som van f 500 niet te boven gaan. Het is geoorloofd, briefkaartformulieren te bezigen die niet van Rijkswege zijn uitgegeven, mits zij met deze overeenstemmen, wat betreft de gedrukte op- schriften de afmetingen en de stevigheid van het papier. Naar gemeld wordt, zijn dezer dagen van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren aan het departement van financien verzonden de voor- stellen met uitgewerkte memorien van toelichting tot wijziging van sommige artikelen der wetten, regelende de pensioenen der burgerlijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen. Die voorstelleu zijn den Minister aangeboden naar aanleiding van eene daartoe door dezen in December aan den pensioenraad gedane uitnoo- diging. Daar de regeering in de Tweede Kamer erkend heeft, dat eene wijziging van sommige artikelen voornamelijk der weduwenwet wenschelijk is, ver- wacht men, dat de Minister van Financien in het belang vau tal van weduwen en weezen, de door den pensioenraad noodig geoordeelde veranderingen spoedig zal onderzoeken, zoodat binnenkort die wetsontwerpen tot wijziging der wetten van 9 Mei 1890 de Tweede Kamer zullen kunnen be- reiken. Bij de aanstaande verkiezingen voor leden der Provinciale Staten (Mei) zal het Centraal co- mite van antirevolutionaire kiesvereenigingen zich onthouden van samenwerking te zoeken met de Katholiekenhet Centraal comite adviseert slechts bij eerste stemming alleen eigen candidaten te steunen en bij herstemming dien caudidaat, die voor de partij de voorkeur verdient boven diens tegenstander. De geneeskundige inspecteur van Noord- Holland, Dr. Dozy, heeft de gemeente Urk bezocht en met burgemeester en wethouders vergaderd over het nemen der noodige maatregelen, om uitbreiding der typhus-ziekte tegen te gaan. Van Bruggen, predikant bij de hervormde gemeente te Beets (Fr.) in welke veenkolonie tegenwoordig zooveel armoede en ellende geleden wordt, heeft zich tot den heer Insinger te Amsterdam gewend, ten einde pogingen in het werk te stellen, om oppassende arbeidersgezinnen, uit Beets naar Canada (Noord-Amerika) te doen verhuizen, waar zij zeker lotsverbetering zullen vinden. Hoe ellendig de toestand te Beets is, kan hieruit blijkeu, dat een krot, dat door een gezin bewoond werd, op last der autoriteiten verbrand is, omdat het door het vele ongedierte totaal onbewoonbaar was. HeidaarJan Maillard, het regent niet meer het is reeds drie uur. Vooruit, luiaard, aan het werk. Hier ben ik hier ben ik antwoordde de wegwerker werktuigelijk. Met een glimlach vol bitterheid op de lippen, met een blik, waarin meer wanhoop lag uitgedrukt dan ooit te voren, ging hij naar den weg eu hervatte zijnen arbeid. De groote weg, de omgeving, de hemel zelf, waren geheel en al van aanzien veranderd. Een dikke mist deed den gezichteinder inkrimpen en raakte bijna den grond de boomen lieten huu met regen bezwaarde takkeu hangen. Niets dan platge- regend gras, modderige beken en slooten en door den wind gerimpelde waterplassen. Zonder de nog altijd heerschende ondragelijke hitte, zou men ge- dacht hebben plotseling in het midden van den winter verplaatst te zijn. Die plotselinge veranderingen in de weersgesteld- heid komen op de Normandische kust veelvuldig voor. Klaarblijkelijk was de storm nog niet uitge- woedna de verademing die hij der ontroerde natuur schonk, zou hij zijn vernie.lingswerk met vernieuwde woede hervatten. Stil en in zich zelf gekeerd, was Jan Maillard wederom begonnen aan het stukslaan van de steenen. Zonder het afgebroken gesprek weder te durven hervatten, stond Magdalena op eenigen afstand van hem te breien een somber voorgevoel drukte haar, TER SEIIZEISCHE (OIRANT. Wit lila.it -verscliijnt lMnsilag- I'll Vrijda^avonil bij lien uilgever jr. V A D E A S D E te Ter A'euien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1