Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissetnents-reclitbank te Middelburg. van patent te trachten, althans minstens, hetzij de Regeering daarbij steunende, hetzij, het evenge- noemde recht aanwendend, te bewerken, dat in en door de heffiing van het recht van patent de rechtvaardigheid in de eerste plaats tusschen de burgers, maar niet minder ook tusschen de uijveren op zich zelf in wet en in practijk betracht worden. De heeren C. C. Alberti, gemeente-secretaris te Beetsterzwaag, J. A. T. Krol, predikant aldaar, G. J. van Brugghen, predikant te Beets, JLank- horst, vervener te Beetsterzwaag, H. Toering, vervener te Beets en H. J. Brouwer, vervener te Gorredijk, doen een beroep op de publieke lief- dadigheid ten behoeve van de gemeente Beets, waar de uood grooter moet zijn dan hij misschien ooit in ons land ergens geweest is. Zij schrijven De ellende in dit ongelukkig dorp is ten top gestegener moet hulp komen en wel direct. Burgerlijke en diaconie-armbesturen zijn niet bij machte in dezen hulp te verleeneu waarom wij een beroep doen op de publieke liefdadigheid. Ruim duizend personen lijden aan de grootste armoede. Zij, die te veel eergevoel hebben, om zich tot de armbesturen te wenden, zijn de meest ongelukkigen. Rijke landgenooten, onverschillig van welken rang of stand, brengt een offer op het altaar der humaniteitBitter en groot is de armoede. Van de ingekomen giften zal door ons mededeeling in de couranten geschieden. TER XEUZEY, 1 Maart 1893. Verleden Zaterdag zijn uit onze gemeente om als getuige te dienen bij de Staatscommisse van enquete vertrokken de werklieden E. van Wijck en M. Verschelling. Voor hetzelfde doel gingen mede 2 vrouwen en 1 man uit Philippine. Zanmslag. Door burgemeesler en wethouders is in hunne vergadering van jongstledeu Vrijdag tot schatter voor de huurwaarde van localiteiten, waarin sterke drank in het klein wordt verkocht, beuoemd de heer M. de Jonge, Rijksschatter van de personeele belasting. Koewaclit. In de laatste dagen heeft men hier weer van nachtelijke diefstallen gehoord. Zoo hebben de dieven een bezoek gebracht bij den heer burgemeester dezer gemeente en daar 18 kippen ontvreemd. Toen zij zagen, dat er bij vergissing waschgoed buiten was blijven liggen, hebben zij nog een 20tal handdoeken, wat borstrokken, hemdeu, kousen enz. medegenomen. Den volgenden nacht hebben zij een zekeren Pottelberghe van een 20tal kippen outlast en tevens een bezoek gebracht op het Belgisch gedeelte van deze gemeente. Hier moeteu zij het minder goed getroffen hebben, want een zekere Z, door het leven gewekt, moet de schurken, vier in getal, verjaagd hebben en, naar men zegt, gekend. 't Is te hopen, dat zij hunne welverdieude straf niet zullen ontgaan. St. Jansteen. Heden (Maandag) was onze ge meente in feestdos. 's Morgens vroeg werden de bewoners door kanongebulder gewekt; den ganschen dag wapperden de vlaggen van alle huizenvoor de kerk waren eerebogen en versieringen aange- bracht; de godsdienstoefeningen waren geregeld, als op Zondagen uit alles zag men dat er feest werd gevierd. Wat er dan aan de hand was .J Den 29 Pebruari van dit jaar was het 100 jaren geleden, dat de Katholieken de vrijheid herkregen om hunne godsdienstoefeningen te houden, nadat zij een anderhalve eeuw van dit recht verstoken waren geweest. Voorwaar een schoone dag, wel waard om niet onopgemerkt voorbij te lateu gaan. En ook hun, die er geen direct belang in stellen, moet het genoegen doen, dat in de laatste eeuw, de woorden vrijheid en verdraagzaamheid in het vrije Nederland geene ijdele klauken geweest zijn. Men schrijft ons uit Biervliet Zondag jl. had een opvoering plaats van de rederijkerskamer Jacob van Leuuep, zoo welgeslaagd dat zij zich meten kon met de beste uitvoeringen uit het bloeitijdperk dier kamer. Opgevoerd werden y/De erfgenamen van Brompton Hall" een drama in 5 bedrijven door La Mar en //De Muizenjacht" blijspel in 1 bedrijf. Een talrijk publiek was opgekomen, dat de goed geslaagde voorstelliug zeer toejuichte. De harmonie, ons muziekgezelschap, verleende hare medewerking. Vreemdelingen, die de opvoering bijwoonden be- tuigden hunne groote tevredenheid aan bestuurs- leden voor de uitstekende wijze der uitvoeriug, waarbij de dames niet den minsteu lof inoogsten. 's Gravenhage, 1 Maart. Tweede Kamer. De heer Bahlmann heeft zijne voorslellen omtrent zoutaccijns en laudbouwmaatregelen ingetrokken. De volgende week heeft het sectie-onderzoek plaats inzake belastingwetten. Donderdag zijn kleine wetten aan de orde. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P. D., oud 45 j., schipper te Graauw, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maandeu gevangenisstraf. P. P. v. N., oud 16 j., smidsknecht, thans te St. Nicolaas, is wegens alsvoren veroora. tot 2 maanden gevang. Voor bovengenoemde rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen G. K., oud 17 j., molenaarsknecht thans te Vorden, ter zake dat hij, destijds zijnde molenaarsknecht bij C. A. L., te Zaamslag, aldaar van dezen in den loop van den zorner van 1891 heeft vernomen, dat hij, L., voornemens was P. d. K., wonende te Zaamslag het leven te beuemen, ten einde daar- ua met diens weduwe te kunnen trouweu en ver- volgens aldaar op 1 October 1891 des naipiddags omstreeks vijf uur en alzoo op een tijdstip waarop de moord nog kon worden voorkomen, van gemelden L. heeft vernomen, dat hij, L., van plan was dien avond genoemden P. de K., bij zijn terugkeer van het Spui onder Axel, waarheeu gemelde De K. zich met zijne vrouw, zooals hij beklaagde en L. wisten, zich begeven had, op te wachten en met een revolver "neer te schieteu dat hij beklaagde alzoo kennis dragende van dat voornemen tot het vermoorden van genoemden De K., welke moord dan ook dien avond omstreeks acht uur door voormelde L. in vereeuiging met M. de R., vrouw van gezegden De K., is gepleegd, opzettelijk heeft nagelaten van dat voornemen tot moord tijdig voldoende kennis te geven, hetzij aan de ambtenaren der justitie of politie, hetzij aan genoemden P. de K. De beklaagde bekent volledig, ouder hevig weenen zegt hij zwaar berouw te gevoelen en tot stilzwij- geudheid te zijn gekomen door de bedreiging van Louwerse met het leven en de vrees voor levens- lange gevaijgenisstraf. De officier van justitie meende, dat die drijfveer niet bestond, daar beklaagde daarover in de iustructie nooit repteintegendeel achtte hij dat het motief alleen was vuil winstbejag (verkrijging van een rempla?ant en plaatsing op de molen.) Hij betreurde het, dat de wetgever geen zwaardere straf op 't misdrijf had gesteld en vorderde de hoogste straf zijnde 6 maandeu. Uitspraak op Dinsdag 8 Maart. Een afschuwelijk misdrijf is Vrijdag te Haarlem gepleegd. In een zeer klein huisje, Raamsiugel N°. 10, tegenover het Wilsonsplein gelegen, werd te 9 uur brand oDtdekt door een voorbijganger. De brand- hen op zijde, bij zich zelve mompelendeEen landlooper met zijn familie. Die brave lieden Eindelijk bereikte men het dorp. De mdruk welke door de reizigers werd teweeggebracht was afkeerwekkend niemand herkende Jan Maillard ternauwernood verwaardigden eukele bloedverwanten zich, zich zijner te herinnereu. De afgunstigen verheugden zich in stilte over zijn val hij was immers vroeger, in den tijd van voorspoed, zoo trotsch geweest. Zijn vroegere vrienden wendden overdreven onverschilligheid voor, omdat zij vrees- den dat hij geld van hen zou willen leenen. Kortorn de ontvangst was afschuwelijkzoo atschuwelijk( dat het hun bijna speet Parijs te hebben verlaten. Ook van een andere zijde was de reis noodlottig geweest. De beide jongste kinderen, uitgeput van vermoeienis, waren al dadelijk ziek geworden. Het meisje stierf, den derden dag na aankomst; haar broertje volgde haar twee dagen later. Denise was zoo zwak en bleek, dat men elk oogenblik vreezen moest, dat een derde graf zou noodig worden. Magdalena's wanhoop was hartverscheurendde sombere droefgeestigheid van Jan Maillard werd bijna waanzin. Het openbare medelijden werd bij het zien van al dit lijden eindelijk geroerd. Aan de liefderijke bemoeiingen van den pastoor was het te dauken dat een gehouden inzameling in de eerste behoeften van het ongelukkige huisgezm kon voor- zien. De opzichter der wegen verwaardigde zich eindelijk te herinneren dat Jan Maillard en hij op het college vrienden waren geweest, en bood hem een plaats aan als werker aan den weg, die Hon- fleur en Caen met elkander verbindt. Hij nam het aan het was immers brood voor zijn vrouw het was misschien het leven van zijn laatste kind, van zijn dochter Sedert dien dag waren vijf jaren voorbijgegaan. Maillard was aau het ruwe, zware werk gewoon gewordendoch zijn geest was altijd in opstand gebleven tegenover de ondervonden vernedering. Zonder de zachte en vertroostende berusting van Magdalena, zou hij den hamer reeds lang ver hebben weggeworpen. Zeer dikwijls nog had die galeiboef aan den openbaren weg, die veroordeelde, die zich niet vergrepen had aan maatschappelijke wetten of instellingen, opwellingen om zijn ketenen te verbreken, wanneer hij daar nederzat met door vermoeienis gebroken ledematen en het hem kookte en bruischte in zijn hoofd. Door een liefkoozing, door een blik, door enkel uit het hart voorkomende woorden, wist zij hem tot bedaren te brengeu. Bijna zonder het te be- merken, nam hij dan zijn weggeworpen gereedschap- pen wederom op en hervatte den onderbroken arbeid. Zij wist zoowel zijn trots te doen buigen, als zijn rnoed aan te wakkeren. Die eenvoudige Parijsche werkster was een bewonderenswaardige, een waar- lijk Christelijke echtgenoote. Eens op een dag, vond zij echter haar man in zulk een staat van woede en opgewondenheid, dat zij hem ter nauwernood dorst toe te sprekeu. (Wordt vervolgd.) weer drong naar binnen en vond de beide bewoonsters, de weduwe Stokmans, oud 85 jaar, en haar zuster, de weduwe Dekkers, oud 83 jaar, vermoord. Het lijk der eene lag half verbrand op den vloer, dat der andere op een stoelvermoedelijk door een bijlslag waren beider schedels gekloofd. Alle laden en kasten waren opengebroken en geledigd en de inhoud lag over den vloer verspreid. De officier van justitie was dadelijk ter plaatse en deed drie personen aauhouden, wauronder de zoon van de weduwe. Later zijn ze echter weder losgelaten. Geld, waarop de misdadiger of de misdadigers waarschijnlijk geaasd hadden, was er niet in huis de effecten, die een der slachtoffers bezat, werden te 's Gravenhage bewaard. Een uur voor het ontdekken van den brand was de woning der vermoorden door de werkster verlaten, zoodat het misdrijf weinig tijd schijnt te hebben gekost. De buren hebben niets gemerkt, alleen hadden zij gekerm van een kat gehoord, die zooals gebleken is, ook gedood is. Een bijl is in het tuintje gevonden. De dader is waarschijnlijk door een achterdeur verdweuen. Ilet huisje bestaat uit twee vertrekken, een keukentje en den zolder. De lamp werd afgerukt gevonden en de bedgor- dijuen brandden toen de achterdeur door de brand- weer werd opengebroken. Nader meldt men nog uit Haarlem Het tooneel van de misdaad is een zeer armoedige woning. De moordenaar heeft een zijner slacht offers overvallen, terwijl het in een stoel zat althans zoo werd het lijk gevonden. Het tweede lijk lag in een hoek op den grond. De moordenaar schijnt na den moord alles ouderzocht te hebben, althans de laden eener latafel waren geopend en alles lag daarin dooreen. Toen dit onderzoek vruchteloos uitviel, schijnt hij op het vermoeden te zijn gekomen dat de kleine bezittiug der weduwe Dekkers wel- iicht in het bed geborgen was. Het veeren bed althans was uit de slaapstede getrokken en open- snedeu blijkbaar was het doorzocht, want de veeren lagen door het kleine vertrek verspreid en dekten gedeeltelijk het op den grond liggeude lijk. Aan den auderen kant is het niet ouinogelijk, dat de moordenaar aldus handelde om den brand spoedig grooten omvang te doen krijgen want de brand is gesticht nadat het bed gedeeltelijk met petroleum was overgoten. Oogenblikkelijk na de brandstichting heeft de moor denaar het huis verlaten, naar men zegt door een achterdeur. In de hoop bij ontdekking van den brand het blusschingswerk te bemoeilijken, heeft hij de deuren gesloten, vensters, welke zoo laag zijn, dat men van de straat door het kozijn de woning kan binnen stappen, waren van groene luiken voorzien. Het blijkt, dat het sluiten der deuren een tegengestelde werking had, want aoor gebrek aan lucht verstikte de brand oogenblikkelijk, zoodat slechts een klein gedeelte van het meubilair geschroeid is. De Haarl. Ct. bevestigt dat de zoon van de weduwe Stokmaus, een bekend straatfiguur, meer bekeud als Barend de Neus, vroeger een veroor- deeling heeft ondergaan wegens verwonding van den directeur van het Armen- en ziekenhuis. ler afwering van elk vermoeden kan dienen, dat deze gehoord is en terstond zijn alibi heeft kunnen bewijzen. Yolgens hetzelfde blad was het beursje der ver moorde geopend en leeg. Naar wij vernemen, kan het hoogstens eenige guldens bevat hebben. Verder meldt het blad, dat door de justitie vele voorwerpen in beslag zijn genomeu. Aau het Haarl. Dgbl. ontleenen wij nog de volgende beschrijving van den aanblik, dien de plaats der misdaad bood Het schouwspel was afschuwelijk. Ylak bij het raam lag op den grond een der beide vrouwen, de borst ontblood, de kleederen half van't lijf gescheurd, de handen en de borst geschroeid, en aan den middelviuger nog de viugerhoed. Het gezicht is als 't ware ineeugeschrompeld, verkleind en geel als een wassen masker, de haren hingen er over- heen, vermengd met geronnen bloed. De eene voet is geslagen om den poot der tafel, blijkbaar om zich te verweren. Naar men verneemt is, in verband met dit misdrijf, Zaterdagavond op last der justitie te Haarlem gearresteerd zekere 0. met echtgenoote. Bij een handelaar in muziekinstrumenten aan het Spui te Amsterdam, vervoegde zich Zaterdag een Eranschman, die verklaarde een professeur de musique te zijn te Rotterdam en nu voor een zijner leerlingen een viool te behoeven. Maar een goede Hij probeerde en speeldetaf van violen werden te voorschijn gehaald en eindelijk zei hij, zijn leerling even te zullen gaan halen. Toen ver- wijderde hij zich, maar in gezelschap van een der kostbaarste violen, die hij met kennersblik had uitgezocht en die hij, toen de winkelier even afwezig was, ouder zijn jas verborg. 't Was een viool van 700, dus nogal de moeite waard De veronderstelling, dat de //professor" met zijn ,/speeltuig" over de grenzen zou trekken bleek juist; want de politie nam hem en de viool aan het station in bewaring, toen hij op het punt stond, naar Brussel te vertrekken. Donderdag avond circa 8 uren traden twee manspersonen (waarschijnlijk vagabondeerende vreem delingen) de eenigszins alleen staande woning van den \ndbouwer L. Z. te Hierdeu binnen en ge- lasten aan de vrouw, die met een kind alleen te huis was, om hun het geld te geven dat zij te mis had. De vrouw zeide dat Ze geeli gfeld te mis had, waarop de vreemdelingen haar ant woo rdden, dat ze dat wel in de kast zoude hebben. De vrouw zeide dat dit niet het geval was en dat ze boven- dieu de kast niet open kon krijgen, omdat ze den sleutel niet kon vinden. Zij grepen daarop de vrouw aan, bonden haar een doek voor 't gezicht en smeten haar met het kind in de bedstede, met bedreiging, dat ze haar onmiddellijk zoudeu dood- steken, wanneer ze 't waagde eenig geluid te geven. Daarop ontnamen ze haar het zilveren oorijzer met gouden krullen en openden de kast met een sleutel dien zij bij zich schenen te hebben, ontvreemden daaruit een muntbiljet van f 10 en eenig zilver- geid en maaklen zich uit de voeten. Het verdient opmerking, dat den vorigen dag ook twee vreemdelingen bij Z. in huis waren ge weest om te bedelen en dat toen de sleutel van de kast dadelijk werd vermist, en het is alzoo meer dan waarschijnlijk dat dit dezelfde personen waren, die ook de inbraak pleegden. Sequah werd de vorige week bij een schatrijke dame in Den Haag aan huis ontboden en behan- delde haar met zijn Sequah-oil met het gewone succes, zoodat zij hem dan ook recht daukbaar de f 500 gaf, die hij had bedongen voor zijn visite. Bij het verlaten van haar woning stelde hij de f 500 aan de dienstbode als geschenJi ter band. Men zegt, dat de bedoelde dame Sequah Don- derdagavond een zilveren krans liet aanbieden. Bij dr. J. E. de Yrij, in den Haag, is in de vorige week een schoorsteenbrand ontstaan in zijn studeerkamer. Men schrijft aan het Vaderland, dat die brand meer last en schade heeft berokkend dan noodig ware geweest, indieu de brandweer, bekend met de wetten der verbrauding, er op be- dacht ware geweest, dat men door andere middelen dan water den voortgang van het vuur kan be- strijden. Bij schoorsteenbranden is pijpzwavel daartoe etn geschikt middel, en is nog onlangs door de brandweer te Rotterdam met goed gevolg aangewend zonder dat de spuiten water behoefden te geven, dus zonder waterschade aan te richten. Door verbranding van zwavel in de kachel, ontstaat een damp, die de toetreding van lucht (zuurstof) tot het brandend roet in den schoorsteen onmogelijk rnaakt en het vuur dooft. Toen Vrijdag de brandweer toesnelde, vroeg Dr. De Vrij den hoofdman //hebt gij zwavel bij u Dit was niet het gevaldaarom moest de schoor steen van onderen worden geopend, waardoor de vlarn nog grooter werd en water te hulp moest worden geroepen. Voor de thans gevolgde wijze van blusschiug", schrijft Dr. De Vrij, „zijn circa 2 uren noodig geweest, heeft de assuradeur uoode- loos brandschade te vergoeden en wat het ergste is, lijd ik op uiijn ruim 79jarigeu leeftijd een zeer kostbaar verlies van tijd, daar ik, tengevolga dar wijze van blusschen veroorzaakte schade, gedurende bijna 14 dagen het gebruik van mijn studeervertrek, balans en boeken moet missen." Wel was er zwavel in huis doch die was vroeger onder berusting van des dokters sedert overleden zuster en niemand der huisgenooteu wist waar ze te vinden. Nu het kalf verdronken is, heeft Dr. De Vrij toch den put laten dernpen. Hij heeft in een der ornamenten op elken schoor steen een stuk zwavel geborgen, om het bij onver- hoopt geval onmiddellijk ter hand te hebber.. Zeer raad dat anderen dit voorbeeeld volgen, deelen wij gaarne mede. De fabrikant Corvilain, die wegens nalatigheid oorzaak was dat de patronenfabriek te Antwerpen den 6 September 1889 in de lucht vloog en tot 5^ jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is voor- waardelijk outslagen. Corvilain zal zich naar Spanje begeven. In de aan het midden van Berlijn grenzende noordelijke wijkeu, de Rosenthaler-, de Brunnen- strasse en de daartusschen liggende dwarsstraten zijn Zaterdag avond van 6 tot 9 uur opnieuw ongeregeldheden voorgevallen. De politie is met niets ontziende gestrengheid te werk gegaan, alles neerliouwende en uiteendrijvende. Desniettemin ontstouden er telkens opnieuw samenscholtngen. Tegen acht uur werden verscheidene straten afgezet en werd den eigenaars van huizen aangezegd, dat zij te zorgen hadden, dat de bewoners niet op straat kwamen, zoodat de overheid in alle voorkomende gevallen de vrije hand kon hebben. Er zijn ver scheidene gevallen van zware verwonding voor- gekomen. Nadat de politie-president bericht had ontvangen, dat de bedrijvers der ongeregeldheden zich in de buitenwijken verzamelden om naar de stad te trekken, werd de geheele gendarmerie van den Kreits Niederbarmen in de kazerne gereed ge houden en werd de wacht aan de Teglerschietplaats, waar een groote voorraad dyuamiet en buskruit geborgen ligt, belangrijk versterkt. Tot dusver hebben de ingestelde onderzoekiugen echter de aan den politie-president toegekomen waarschuwingen niet bevestigd. Een overhekend straatfiguur, te Charlois bijgenaamd ,/Broeki", heeft zich aangemeld voor kolouiaal voor Oost-Indie. Hij is getrouwd en vader van 3 kinderen. 't Staat te betwijfelen of hij wordt aangenomen. De stumperd meende dat, indien hij zijn hand held hier op de Spaarbank plaatste tegen 3 pet. zijne vrouw en kroost best konden leven Als de Burgemeester hem aannam, zou hij voor Z.E.A. een mooie aap en papegaai meebrengen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2