Openbaar lager onderwjjs (Murine Venekerinp-Maatseiappij Gemengde berichten. Advertentien. DANKBETUIGING. TER NEUZEN. liem, door een paar personen aangewezen plaats Lege veil, en het lijk van De Kraker gevonden. Hp deelde mede hoe het lijk lag, welke wonden het had enz. Hij heeft het lijk doen overhrengen naar de woning van den verslagene. Zijne verdere mededeelingen omtrent het door hem ingesteld onderzoek waren voor onzen ver- slaggever onverstaanhaar. De volgende getuige, de wachtmeester der marechaussee A. van den Ameele te Ter Neuzen, gaf een relaas omtrent verschillende, door hem in beslag genomen voorwerpen. De pet van den vermoorde, onder aan den Catspolderdijk gevonden, een pantoffel van Louwerse, verder verschillende kleedingstukken. De tweede beklaagde had aan hem, getuige, verklaard dat De Kraker een som van /"400 aan bankbiljetten bij zich had. De beklaagde erkende dit. Zij gaf ook toe destijds eene onwaarheid gesproken te hebben. Twee volgende getuigen, de marechaussees P. van Hecke en P. Postma, verklaarden het lijk van P. de Kraker uit diens woning ver- voerd te hebben naar het politibureau. H. Jansen, werkman te Othene, die nabij den molen woont, welke Louwerse in huur heeft, is 1 October tusschen zeven en half acht uur buiten zijne deur geweest en heeft niet gezien dat er in diens woning licht branddehad er licht gebrand, dan had hij het moeten zien. Op eene vraag van Mr. De Witt Hamer of deze getuige met vrouw De Kraker bekend is, antwoordde hij ontkennend. Hij heeft nimmer iets ten nadeele van de tweede beklaagde ge- hoordvan hare verhouding tot Louwerse was hem niets bekend. De dertiende getuige J. Wilhelm te Othene is in den avond van 1 October omstreeks half acht op den Catspolderdijk geweest en is daar een hem onbekend man tegengekomen, gekleed in zwarte kleederen. Louwerse verklaarde iemand te zijn tegenge komen doch weet niet wien. C. de Meester, de volgende getuige, eveneens werkman te Othene, is ook omstreeks half acht op bedoelden dijk geweest en heeft twee scho- ten gehoord en ook tweemaal om hulp hooren roepen. De vijftiende getuige, D. Kervink, werkman te Othene, heeft eveneens om half acht in de richting van den Catspolderdijk hooren schieten. Ook deze getuige had nooit iets ten nadeele van De Kraker en diens vrouw gehoordeven- min is hem ooit iets ter oore gekomen van eenige verstandhouding tusschen Louwerse en de andere beklaagde. De zestiende getuige Anna de Putter, vrouw van A. de Kraker en schoonzuster van de tweede beklaagde, wonende te Spui, verklaarde dat in den avond van 1 October haar broeder en zuster bij haar op bezoek waren gekomen. 's Middags zijn ze gekomen en 's avonds om half zeven vertrokken zij. Tijdens het bezoek heeft getuige niets aan de tweede beklaagde gemerkt. Zij was opgewekt, pleizierignu en dan echter sloeg zij de oogen neer en was dan stil en in zichzelve gekeerd. Dit is getuige toen niet opgevallen, maar later heeft zij het zich herinnerd. De verhouding tusschen de tweede beklaagde en haar man was niet van de beste. De man was van een bedaard karakter. De beklaagde hierop gehoord, zeide dat haar man lastig was, ofschoon zij moet toegeven daarover nooit tegenover familie of kennissen geklaagd te hebben. Getuige heeft niet gemerkt dat de tweede beklaagde merkbare haast maakte omwegtegaan. Op eene vraag van den officier van justitie verklaarde getuige nog dat de parapluie bij het vertrek heel was en dat de tweede beklaagde die bij het heengaan droeg. Getuige verklaarde verder nog dat de tweede beklaagde thuis hard werken moest, doch dat zij zich daarover nooit beklaagde. Zij deed dit gaarne. Nog deelde getuige mede dat De Kraker uit den aard zijner zaken, hij was commissionair nog al dikwijls van huis was. Na het verhoor van deze getuige werd de zitting gedurende een half uur geschorscht. Vervolg en slot in het Bijvoegsel. TER NEUZEN, 26 Februari 1892. De heer C. J. A. Percken alhier heeft, in zijne betrekking als notaris, daarvan ontslag aan- gevraagd. Dinsdag j.l. gaf de orkest-vereeniging »De Volharding" alhier in het Nederlandsch Logement een concert, dat over het geheel zeer goed voldeed. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd, in aanmerking genomen de krachten waarover de vereeniging te beschikken heeft. Werd „Le tribut de Zamora" op verzoek herhaald, dit zou met meerdere het geval geweest zijn, wanneer aan de uitnoodiging daartoe, in den vorm van welgemeende toejuiching gevolg gegeven was. Ken woord van dank mag niet onthouden worden aan de dames en heeren, die geheel vrijwillig de vereeniging hebben bijgestaan. Van de gelegenheid tot een dansje werd als altijd een druk gebruik gemaakt. Gisteren morgen viel een ijzeren hijschblok uit den mast van het Engelsche stoomschip Lizzie, dat alhier aan de loskade lag, in het ruim, waardoor de werkman A. Rouw aan den liukerarm en zijde werd verwoud. Hoewel niet gevaarlijk verwond zal het toch wel eenigen tijd duren, voordat hij weer zal kunnen werken. Door den inspecteur van politie Klaassen is een onderzoek naar de oorzaak daarvan ingesteld. Mocht het voor eenige dagen aan den ijverigen veldwachter Wondergem te Hoek gelukken twee beruchte djeven te arresleeren wegens diefstal van steenkolen bij nacht, thans is door den veldwachter met de marechaussee een onderzoek ingesteld naar een voor eenigen tijd ontvreeraden wollen deken, die dan ook bij J. H. een der kolendieven, is in beslag genomen. Naar men verraoedt, moet er te Hoek nog meer zitten waarnaar ijverig onderzoek worat gedaan. Door het bestuur van den Goesschen polder, gemeente Hoek, werd Woensdag jl. de levering en het vervoer aanbesteed, vrij op den wal te Ter Neuzen, van 120 M3. grind, in twee perceelen. Voor het eerste perceel werd ingeschreven door de wed. J. de Lege voor 2,30 en de heer M. D. de Putter voor f 2,05 per M8., beiden te Ter Neuzen. Voor het tweede perceel door de heeren G. Scheele voor f 0,35 en L. Kolijn voor f 0,33, beiden te Hoek en J. Dieleman Az., te Ter Neuzen, voor f 0,29. Door den provincialen inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen teMiddelburg is benoemd tot visiteuse aan het grenskantoor Clinge mejuffrouw P. G. van der Meyden, echt- genoote van den heer W. H. Croes, kommies- ontvanger aldaar. Bij koninklijk besluit is bij de rustende schutterij in Zeeland benoemd bij het 5de bataljon, tot tweeden luitenant de heer H. A. Verhelst, thans schutter. Mej. L. M. Wage, onderwijzeres te Bosch- kapelle heeft voor eene benoeming in gelijke betrek king te Stoppeldijk bedankt. Graauw. Bij de herstemming voor lid van den Raad alhier is gekozen de heer J. van Damme, met 48 stemmen. Op den heer H. Francken waren 39 stemmen uitgebracht. II ii 1st. Waarschijnlijk tengevolge van de weige- ring van eenige gegoede landbouwers om tegen den prijs van f 11 contracten te sluiten voor de levering van suikerbieten, hebben een paar Belgische suiker- fabrikanten, daar zij anders geen genoegzamen vooraad konden verkrijgen, den prijs op 12 per 1000 K.G. gebracht. II ii 1st. De laatst gehouden vergadering der Onderlinge Verzekerings maatschappij tegen Hagel- schade in het voormalig 5e district van Zeeland werd door een tachtigtal leden en eenige belang- stellenden bijgewoond. Uit het verslag, dat door den Secretaris-penning- meester over het afgeloopen jaar, het eerste jaar van het bestaan der maatschappij werd uitgebracht bleek, dat de vereeniging reeds 140 leden tell, die ruim 9600 gemeten oogst tegen hagelschade ver- zekerd hadden en waarvoor aan premies was ont- vangen f 2659.62 of gemiddeld 28 cents per gemet terwijl aan deelgenooten onder de gemeenten Clinge, 's Jansteen en Westdorpe wegens geleden hagelschade f 298.66 vergoed is geworden. De rekening sluit met een batig saldo van on- geveer f 2000 hiervoor zijn aangekocht en gede- poneerd bij de Nederlansche Bank 3£ centificaten Nederlandsche werkelijke schuld. De landbouwers die nog tot de maatschappij wenschen toe te treden, betalen voor hun aandeel in zooevengenoemd kapitaal van f 2000, twintig cents per gemet. Ten slotte werden in deze ver gadering eenige artikelen van het reglement ter verduidelijking en in het voordeel der deelgenooten gewijzigd. In het welbegrepen belang der landbouwers is het zeker wenschelijk, dat het getal leden nog meer moge toenemen. Koewucht. Deze week mocht het aan E. van Acker alhier weer gelukken zich meester te maken van een otter van middelmatige grootte en wel in de kreek nabij het zoogenaamde Arduinenland. Niet ver van deze plaats heeft genoemde visscher dezen winter er nog een bemachtigd, die een beetje grooter was. 't Schijnt dat deze vischdieven in onze wateren nog al voorkomen. De Goesche stoomboot Admiraal de Ruijter, die Zondag onder Stavenisse omhoog was geva- ren, is Maandagmorgen, na geheel gelost en de breuk zoo goed raogelijk met behulp van katoen en spek verholpen te hebben, opgestoomd naar Dordrecht. De passagiers, die aan boord waren, werden Zondagmorgen door den veerman van Yiane afgehaald en naar de Ziurikzeesche stoomboot de Schelde gebracht, zoodat deze hunne reis naar Holland konden vervolgen. Wijlen Mej. P. C. de Jonge te 's Heeren- hoek, heeft haar vermogen van f 2 0,0 00 vermaakt aan de R. K. gemeente van 'a Heerenhoek, Ovezande en Heinkenszand en aan het gesticht der zusters van den H. Franciscus aldaar. Te Brielle ontstond in den ochtend van 22 Februari in het zuideinde brand op den hooizolder door een kat, die, in vlam staande hare toevlueht op dien zolder nam. Men zegt dat door baldadigen de kat met petroleum overgoten en in brand ge- stoken is. De Justitie zal de zaak wel onderzoeken en mocht het bewaarheid worden dat het schandelijk feit is gepleegd, dan is het te hopen, dat de schul- digen ontdekt en streng gestraft zullen worden. De brand werd spoedig gebluscht. Eergisteravond ontving Sequah gedurende zijn seance een zilveren lauwerkrans en een bloemstuk hem uit dankbaarheid vereerd door een patient, die hij van zijn pijnen had bevrijd. Hij behandelde weder twee personen. Gistermiddag genoten weder 50 arme vrouwen in het Casino een versterkend middagmaal. Gelijk de vorige keeren, werd voor den maaltijd door een der gasten luide het „Onze Vader" gebeden, terwijl na afloop alien het Yolkslied aanhieven. Gisterennamiddag is tusschen Groede en Oost- burg nabij het gehucht Scherpbier de knecht van den bierbrouwer Meijer uit Oostburg van een brouwerskar gevallen. Een der wielen ging hem over den hals. De man is kort daarop overleden. Te Rockanje heeft de vierde zoon van een arme weduwe een vrij nummer voor de militie getrokken. Te Oorschot viel het twaalfjarig dochtertje van den laudbouwer V. door het ijs van een diepe kolk. Een flinke knaap, zoon van den heer J. van den Akker, sprong er oogenblikkelijk bij, en toen deze hulp onvoldoende bleek, werd hij door twee zijner speelmakkers, zoontjes van den heer C. van Haaren, 9 en 10 jaren oud, gevolgd. Met vereenigde krachten brachten deze flinke jongens het reeds zinkende meisje op het droge en redden haar van een wissen dood. In het Hongaarsche comitaat Arva heerscht zulk een hongersnood, dat duizend personen geen ander voedsel hebben dan een soort van brood, uit gemalen boomschors gebakken. Methusalem II In het dorp Ardok, in den Kaukasus, moet een zekere Tscho-Merdanolf, wonen, die nu reeds 164 jaren oud en nog zeer gezond is. Ilet is de St. Petersburger Zeitung, welke het feit vermeldt. Blijkens bericht uit Londen, is de zoon van den gouverneur der Engelsche Bank, den heer Lidderdale, sinds eenige weken verdwenen. Hij stond op het punt van te trouwen en zou geschaakt zijn door een jeugdige Amerikaansche dame, die smoorlijk op hem verliefd was en nu aan boord van haar jacht meegevoerd zou hebben. Het geval baart groot opzien. Een tegenhanger van de beruchte moord- geschiedenis in het Wienerwald bij Weenen (echtpaar Schneider (brengt thans Maagdenburg in op- schudding. Een zekere Fritz Erbe en een modiste, Dorothea Buntrock, plaatsten advertentien in dag- bladen, waarin een bejaarde dame een juffrouw van gezelschap zocht, teueinde haar op reis te vergezellen. De slachtoffers vermoedelijk zijn er twee ver- moord werden, juist als te Weenen, in een bosch gelokt en omgebracht. Aan de N. R. Ct. wordt uit Brussel ge- schreven dat er, wanneer men de loopeude geruch- ten mag gelooven, ernstig sprake van is, dat Leon Peltzer de beruchte moordenaar van den advocaat Bernays die, zooals men weet, deswege ter dood veroordeeld was, maar zijne straf in levenslange gevaugenisstraf veranderd zag, dezer dagen uit de gevangenis zal worden ontslagen. Den 7 Maart zal hij tien jaren in eenzame opsluiting te Leuven hebben doorgebracht, wat gelijkstaat met eeue gewone gevaugenisstraf van twintig jaren. De tegenwoordige minister van justitie L. Jeune was destijds de advocaat der gebroeders Armand en Leon Peltzer. Zooals men zich zal herinneren,is Armand reeds eenige jaren geleden in de gevangenis gestorven. Te Texarkana in den Amerikaanschen Staat Arkansas is weder op gruwelijke wijze de lynchwet toegepast. Een neger die een blanke vrouw had beleedigd, werd door het volk gegrepen, aan een staak gebonden en levend verbrand. Men zegt, dat de beleeaigde vrouw zelve de toorts in aan- raking bracht met het koolteer, waarmede men het lichaam van den ougelukkige overgoten had. Ongeveer 6000 pesonen, woonden die afschuwe- lijke wraakoefening bij, zonder dat er ook maar eene poging deed om baar tegen te gaan. INGEZONDEN S T U R R E N. Mijnheer de Redacteur Gelieve aan onderstaande regelen eene plaatsruimte te verleenen in uw veel gelezen blad. Mr. V., redacteur der Hulster Courant, schijnt niet goed op de hoogte te zijn aangaande de dief- stallen gepleegd in den omtrek der woning van H. B. Onbezonnea handelende om maar persoon- lijk iemand te noemen, zonder dat de geriugste bewijzen hiervan in zijne handen berusten, acht ik het wenschelijk, dat genoemde redacteur zijne woorden, voorkomende in no. 1399 zijner courant, herroepe. 't Ware te wenschen, dat genoemde re dacteur zijne kolommen openzette voor veel belang- rijker nieuws maar dan past men het spreekwoord toeWie zijn neus afsnijdt, schendt zijn aan- gezicht." Hoogachtend, Hulst. P. BUISROGGE. Ondcrtrouwd J. L. JURRIJ en J. H. H O E B t. Ter Neuzen, 24 Febr. 1892. Ondertrouwd MATHEUS DE BRUIJNE Mz. en JACOMINA BLANKERT. Algemeene kennisgeving. Axel, 25 Februari 1892. Konden wij op 10 dezer de geboorte van een geliefd dochtertje melden, thans moet ik de treurige tijding berichten dat mijne zoo hartelijk geliefde echtgenoote A I> R I A A STEItET E E, heden morgen zacht en in vrede is overleden in den leeftijd van 40 jaren, na een korte doch ge- lukkige echtvereeniging van nog geen twee voile jaren. Wat ik en mijn kindje verliezen, kunnen beseffen zij, die haar van nabij gekend hebben. De Heer sterke mij in deze zware beproeving. Haar diep bedroefde echtgenoot. M. H. HARINCK. Goes, 24 Februari 1892. Tot diepe droefheid van haren echtgenoot en ons, overleed heden te Goes, onze veelgeliefde dochter en zuster A I> R I A N A STERETE E nalatende een zeer jeugdig kindje. De Heere die geeft en neemt, sterke ons in deze zware beproeving. Wed. H. HARINCK en Kinderen. Axel, 24 Februari 1892. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde moeder en schooumoeder Mej. Ch. COOL SEN, weduwe van den heer J. S. Verbist, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, in den gelukkigen ouderdom van 78 jaren. J. YAN WATERSCHOOT. R. VAN WATERSCHOOT-Verbist. P. J. VERBJST. M. A. V ERBIST-Kuijpers Th. M. VERBIST. A. F. MARLET. A. MARLET-Verbist. E. VERBIST. E. A. VERBIST. M. A. VERBIST-Adriaansens. Hontenisse, 26 Februari 1892. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden zoon en broeder JACOBUS HENDRIKUS VOGEL, ons betoond. Vooral betuigeu wij onze erkentelijkheid aan het personeel van den WelEd. Heer Van IJ sselstei jn en der Societe Maritime Belge, voor de eer aan den overledene bewezen. Uit aller naam, W. A. VOGEL. Ter Neuzen, 26 Februari 1892. Aanvragen om toelating van kin deren op de openbare lagere dagscholen in de gemeente Ter Neuzen kunnen worden gedaan van 1 tot 12 Maart 1892 ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens 6 jaar oud of althans in den loop van het jaar dien leeftijd bereikende. tegen Hagelschade in het voormalig Ve district van Zeeland. Degenen, die nog tot deze Maatschappij verlangen toe te treden, zijn gehouden daarvan aangifte te doen voor 15 April a. s., bij de leden van het bestuur of de commissarissen. Het entreegeld voor nieuwe leden is bepaald op twintig cents per gemet; waardoor zij deel- gerechtigd worden in het kapitaal der vereeniging. Namens het Bestuur der Onderl. Verz.-Mij t. Hagelsch. in het voorm. Ve district van Zeeland, K. J. A. G. Baron COLLOT D'ESCURY, Voorzitter. F. VAN WAESBERGHE, Secr.-Penningm.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2