Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Levering van sehooibehaeften. No. 2796. Zaterdag 27 Februari 1892. 32e Jaargang. aanbesteden ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busboaders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij (leze couriuit behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 8 Maart a. s., des voormiddags 10$ ure, ten gemeenteraadhuize aldaar, in het openbaar en bij enkele inschrijving de levering van BOEKEN en andere behoeften voor de openbare scho- len in de gemeente voor het loopende jaar. De voorwaarden liggen op de gemeente-secretarie ter inzage. Ter Neuzen, 22 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de gebrekkige correspondentie tengevolge van den mist in onze verwachting teleurgesteld, zijn wij genoodzaakt het verslag der zitting van 23 Februari in zake den moord op P. de Kraker aan de Middelburgsche Courant te ontleenen. Eene afschuwelijke misdaad die allerwege in den lande, maar vooral in de streek waar zij gepleegd werd, groote sensatie wekte, moest heden voor bovengenoemd college worden berecht, nl. de in den avond van Don- derdag 1 October 1891 op den Oatspolderschen dijk onder Ter Neuzen op Pieter de Kraker gepleegden moord. Zooals algemeen bekend is, viel al spoedig nadat het lijk van de De Kraker ontdekt was, op de vrouw van den vermoorde verdenking dat zij in de daad de hand zou hebben gehad en werd zij, evenals de molenaar C. A. Louwerse dien men den moordenaar achtte, gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. De vrouw bekende weldra haar aandeel in de misdaad, doch Louwerse, ofschoon bij door de vrouw beschuldigd werd, bleef geruimen tijd ontkennen, totdat ook bij eindelijk schuld beleed. Vooral door de ontkenning van Louwerse werd de instructie zeer bemoeilijkt en duurde het drie voile maanden, voordat de recbtbank een be- velscbrift uitvaardigde, waarbij deze zaak naar de openbare terechtzitting werd verwezen immers dat bevelschrift is gedateerd 31 Decem ber 1891. De openbare behandeling werd door velen met nieuwsgierigheid tegemoet gezien en reeds lang voor tien uren bewoog zich heden ochtend een massa volks voor het gerecbtsgebouw om den celwagen, die de beklaagden naar de zitting brengen zou, af te wachten en een blik op de gevangenen te slaan. Een niet minder talrijk publiek was in de rechtszaal aanwezigalle beschikbare zitplaat- sen binnen het hek waren bezet en achter het bek bleef geen staanplaatsje onbenuttigd. Als haringen stonden de nieuwsgierigen op elkaar gepakt. Even na tien uur traden de rechters de zaal binnenhet waren de beeren Mrs. J. van der Lek de Clercq, president, P. J. Callenfels en Jbr. J. Schuurbeque Boeije, rechters, en met hen de griffier, de heer Jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje, subsituutgriffier. De beer Mr. J. A. van Hoek, officier van justitie, bezette den zetel van den ambtenaar van het openbaar ministerie. Als verdediger van Louwerse, molenaar, trad op de heer Mr. W. A. van Hoek, terwijl de verdediging van de weduwe De Kraker aan den heer Mr. M. J. de Witt Hamer was op- gedragen. Op bevel van den president werd de tweede beklaagde binnengeleid. Zij was een vrouw van een net burgerlijk uiterlijk. Vervolgens werd ook binnen geleid Louwerse, een knappe, jonge man met een intelligent uiterlijk. Het was een treurig gezicht die beide men- scben in de voile kracht des levens behoorende tot den fatsoenlijken stand in de maatschappij plaats te zien nemen op de bank der beklaag den, als beschuldigd van eene zoo zware misdaad. Beiden bleken ontroerd, vooral de weduwe De Kraker hunne antwoorden op de gewone vragen omtrent ouderdom enz. waren bijna onverstaanbaar. Louwerse herkreeg echter weldra zijne kalmte. Op een tweetal tafels voor de recbtbank waren verschillende, op den moord betrekking hebbende, bewijsstukken nedergelegdde jas die de vermoorde aanhad op bet oogenblik dat het misdrijf gepleegd werd, verschillende klee- dingstukken van Louwerse, benevens de parapluie waarvan later spake is. Na voorlezing der acte van verwijzing werd door den ambtenaar van het openbaar ministerie voorlezing gedaan van de dagvaarding. Daar- bij worden 1° C. A. Louwerse, oud 29 jaar, geboren te Nisse, molenaar te Zaamslag, en 2° M. de Ruiter, oud 30 jaar, weduwe van P. de Kraker, geboren en wonende te Zaamslag, beiden te Middelburg in hechtenis, beklaagd ter zake dat zij te zamen in den loop van den zomer van bet vorige jaar het plan hebben beraamd om Pieter de Kraker, den man van de 2e be klaagde, het leven te benemen dat de le be klaagde met dat doel in September jl. een revolver heeft gekocht en zich met die revolver, geladen met twee kogels, in den avond van 1 October jl., in overleg met de 2e beklaagde, heeft begeven naar den Catspolderdijk. onder Ter Neuzen, teneinde aldaar genoemden Pieter de Kraker, van wien hij wist, ingevolge mededeeling van de 2e beklaagde, dat hij langs dien weg huiswaarts zou keeren op te wachten en deze aldaar, in gevolge bun boven beraamd plan, neerte schieten; dat de le beklaagde vervolgens aldaar dien avond, omstreeks 8 uren, van achter een boom, waar hij zicb geplaatst had, op voormelden De Kraker, die met de 2e beklaagde huiswaarts keerde, twee revolverschoten heeft gelost, zonder dezen daar- door te treffen, daarna De Kraker heeft aange- grepen en met dezen aan het worstelen is geraakt dat de le beklaagde, toen De Kraker zicb daarop had losgerukt en wegvluchtte, De Kraker is achterna geloopen van achter heeft vastgegrepen en op den grond geworpen en, boven op hem liggende, met de handen de keel heeft dichtge- knepen, tengevolge waarvan De Kraker door verstikking is gestorvendat de 2e beklaagde bij deze laatste handeling, toen de le beklaagde op haren man lag, aan den le beklaagde heeft toegeroepen schiet maar, slant er op en zelf haren man met een paraluie slagen tegen het hoofd heeft toegebracht, tengevolge waarvan De Kraker belet werd zich te verweren. Hierop werd voorlezing gedaan van het huwelijkscontract van de tweede beklaagde, van het procesverbaal van den rechter-commissaris inzake de overname van het lijk, de overlijdens- akte van den verslagene, procesverbalen van verschillende politiebeambten, rapporten van deskundigen en andere stukken uit het dossier, waaronder ook de eerste bekentenis van de be klaagden. Uit het verslag der deskundigen bleek, dat naar bun oordeel De Kraker tengevolge van verstikkiug is overleden. Verder bleek, dat bij een microsco- pisch onderzoek van de kleedereu van Louwerse bloedvlekken zijn geconstateerd. Tijdens de voorlezing dezer stukken snikte de weduwe De Kraker aanhoudend. Het aantal in deze zaak gedagvaarde deskun digen en getuigen h charge bedroeg 28, terwijl een, op verzoek der tweede beklaagde, gedagvaarde getuige a decharge, zekere Jan Willemse, arbeider te fer Neuzen, niet was verschenen, waarop de verdediger, de heer Mr. De Witt Hamer, voorlezing van diens verklaring verzocbt. Dit geschiedde en er bleek uit dat indertijd de vrouw van getuige door De Kraker was gekust. Alvorens tot het verhoor der aanwezige getuigen werd overgegaan, werden de beklaagden gehoord. Zij bleven bij hunne afgelegde bekentenis dat zij in den zomer van 1891 afspraak haddeD gemaakt De Kraker te dooden. Eerst bestond het plan dit te doen als De Kraker eens alleen uitgingtoen dit te lang duurde werd goedgevonden het plan uit te voeren als man en vrouw samen uitgingen. Zaterdag voor den moord heeft de vrouw van De Kraker Louwerse gewaarschuwd dat zij Don- derdag met haar man naar Zonte Spui zou gaan, en sprak zij met Louwerse af dat hij, voorzien van een revolver, beiden op den Catspolderdijk zou afwachten en haar man doodschieten. Op bedoelden dijk gekomen, heeft de tweede beklaagde gezien dat Louwerse van achter een boom kwam en gehoord dat twee schoten, die echter niet raakten, op De Kraker werden gelost. Louwerse erkende de schoten gelost te hebben en, toen het bleek dat die niet raak waren, met De Kraker te hebben geworsteld. De Kraker heeft zich los weten te maken, waarop Louwerse hem op nieuw aanvatte, op den grond wierp en de keel dicbt kneep. Hij wierp het lijk toen in eene sloot. Na den moord is Louwerse met de vrouw van den vermoorde doorgeloopen tot bij eene brug op korten afstand van Zaamslag. Daar gekomen, is Louwerse teruggegaan om zich te overtuigen of De Kraker overleden was. De tweede beklaagde is bij de worsteling tegen- woordig geweest, beeft gezien dat De Kraker weg vluchtte en opnieuw een worsteling ontstond. Zij deelde, in afwijking met hetgeen zij vroeger ver- klaarde, nu mede wel met een parapluie haar man gestagen te hebben maar daartoe door Louwerse te zijn aangezet. Louwerse ontkende dithij beweerde dat de vrouw hem had aangezet door de woorden #schiet maar, slaat er op." Na den moord is de tweede beklaagde naar huis gegaan en heeft daar gezegd, dat op haar man geschoten waszij liet het voorkomen of zij erg ontsteld was. Louwerse is naar zijne woning gegaan en is later bij De Kraker komen informeeren wat er gebeurd was. Als eerste getuige-deskundige werd gehoord de heer Dr. H. B. van Nes, arts te Ter Neuzen. Hij verklaarde het lijk van De Kraker na den moord onderzocht te hebben en deelde mede hoe het hem gebleken is dat de man tengevolge van verstikking is gestorven. Op het lijk zijn ook enkele hoofd- wonden ontdekt, die door eene parapluie kunnen zijn veroorzaakt, of door eenig hard voorwerp bij inwendige schouwing zijn geen abnormale verschijn- selen waargenomen. Het lijk van De Kraker bleek te zijn dat van een kracbtig jong man. De tweede getuige-deskundige, de heer C. L. Dorst, arts te Ter Neuzen, legde in hoofdzaak gelijke verklaring af. De derde getuige-deskundige, de heer Dr. J. C. Bolle, arts te Middelburg, die den beklaagde na den moord onderzocht heeft of hij ook verwon- dingen had, deelde mede hoe bij dit onderzoek bleek dat beklaagde eene verwonding aan de borst had. Louwerse wist niet op te geven hoe hij aan die verwonding was gekomen. De verklaring van den vierden getuige-des kundige, den heer J. Meijers, arts te Middelburg, stemde met de getuigenis van Dr. Bolle overeen. Als vijfde getuige-deskundige werd gehoord de heer Dr. H. Japikse, leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg. Deze heeft de parapluie onderzochten hem werd gevraagd of deze sporen van bloed vertoonde. Door hem is ge constateerd dat die sporen aanwezig waren en hij bleef bij dit gevoelen. Op eene vraag van haar verdediger of vrouw De Kraker gezien heeft, dat haar man bij de worsteling met Louwerse met de parapluie sloeg, verklaarde zij dit niet gezien te hebben. De parapluie, thans gebroken, was heel toen beklaagde van huis giug. De heer A. J. Wijnne, apotheker te Middel burg, als zesde getuige-deskundige gehoord, legde eene gelijkluidende verklaring af als de heer Japikse. De volgende getuige was de 17jarige mole- naarsknecht C. Kaptein, thans te Vorden, vroeger, van Juli tot den moord, bij Louwerse in dienst. Hij verklaarde dat hij in September bemerkt heeft, hoe er een ongeoorloofde verhouding be stond tusschen Louwerse en vrouw De Kraker. Hij bracht meermalen briefjes en cadeaux van Louwerse aan vrouw De Kraker. Hij moest een en ander overgeven, zonder dat De Kraker het bemerkte. Hij verklaarde verder dat Louwerse meermalen heeft gezegd dat De Kraker van kant moest gemaakt wordendat hij daarover practiseerde en dat, wanneer Louwerse met vrouw De Kraker gehuwd was, deze hem van den dienst zou vrij- koopen etc. In den avond van den 1 October zeide Louwerse dat hij De Kraker dien avond zou doodschieten met een revolverom zeveu uur is Louwerse weggegaan en toen is Kaptein op last van Louwerse naar den ouden De Ruijter gegaan om dezen gezelschap te houden en tevens Louwerse te waarschuwen als vrouw De Kraker thuis kwam. Hij heeft op het tijdstip dat de moord gepleegd werd met De Ruijter een spelletje domino gespeeld. Getuige deelde verder mede tegenwoordig geweest te zijn bij de binnenkomst van vrouw De Kraker en spoedig daarop naar Louwerse te zijn gegaan. Louwerse had met hem afgesproken dat brood en boter zou gereed staan en dat hij, getuige, des noods verklaren moest dat tijdens den moord Louwerse de courant zat te lezen. Getuige verklaarde op eene vraag van den president hoe hij er toe gekomen is den voor- genomen moord te verzwijgen, dat Louwerse hem gedreigd had, als hij iets verraadde, hem dood te zullen schietenmeermalen heeft deze met den revolver voor hem gestaan. Louwerse, hierop gehoord, verklaarde de belofte gedaan te hebben, maar ontkende dezen getuige gedreigd te hebben. Gevraagd hoe hij er toe gekomen was om den 17jarige in het geheim op te nemen, zeide hij dat op aanraden van vrouw De Kraker gedaan te hebben. De tweede beklaagde erkende door middel van den getuige herhaaldelijk briefjes en cadeaux van Louwerse ontvangen hebben, en dat in de briefjes steeds eene aansporing stond om met haar man uit te gaan, opdat Louwerse hem zou kunnen dooden. Zij ontkende Louwerse aange- raden te hebben den jongen in het geheim te nemen. Op eene vraag van Mr. W. A. van Hoek, waarom Kaptein thans voor het eerst van eene bedreiging spreekt, zeide deze dat hij het de eerste maal niet durfde zeggen uit vrees voor Louwerse. Ook vroeg Mr. Van Hoek of vrouw De Kraker in den namiddag van den laatsten September hem niet gezegd had »nu Kaptein, als er wat gebeurt, dan moet ge er niets van zeggen." Getuige beaamde dit. De tweede beklaagde ontkende dit. Op eene vraag van Mr. Van Hoek of, toen tusschen Louwerse en Kaptein gesproken werd over hetkoopen van een rempla^ant, gezegd is wie de kosten daarvan dragen zou verklaarde ge tuige, dat het geld daarvan zou komen van de vrouw als die met Louwerse zou getrouwd zijn. De heer Mr. De Witt Hamer vroeg of dezen getuige iets bekend was van eene mishandeling van vrouw De Kraker door haren man, die in September moet hebben plaats gehad. Getuige wist daar niets van. Louwerse zeide daar wel mede bekend te zijn. Het is geschied over dag en deze heeft het staande voor de deur gehoord. W^l vi'ouw De Kraker zwanger was en haar man vermoedde dat Louwerse daarvan de oorzaak was, is twist tusschen de echtgenooten ontstaan, waarop mis handeling gevolgd is. Op eene vraag van den officier of niet getuige door De Kraker wel eens gesproken is over de verstandhouding tusschen zijne vrouw en Louwerse antwoordde getuige ontkennend. adat alsnu een deel van de vroeger afge legde bekentenis door Louwerse was voorgelezen, deelde deze, ter aanvulling van het straks mede- gedeelde, nog mede dat hij, na De Kraker vermoord te hebben, het lijk bij de beenen gegrepen heeft en langs den dijk gesleept om het in een droge sloot te verbergen. De achtste getuige C. Klaassen, politie- beambte te Ter Neuzen, verklaarde 1 October vernomen te hebben dat er op den Catspolderdijk een moord was gepleegdhij heeft zich naar de TER \EIZE\S(HE COURANT ■Bit lilail verscliijnt Dinwilajf- en Vrijdagav.mil bij den ultgever S. V A I I. l V II te Ter Wenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1