1 r s ssci r, szssfys?jsa. w li •iff o T*sk iLSJaiftasa.* vs s,is. s*. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. J TER NEUZE\, 33 Februari 1893. T Slg d- he., A„ V Om ons op den duur onafhankelijk te maken van de protectionistische maatregelen, telkens door den Engelschen Minister van landbouw te nemen, om den invoer van levend Nederlandsch vee in Engeland te verbieden, beveelt de heer Jules van Hasselt te Kampen aan hoe eer hoe beter er toe over te gaan stoombooten in te nchten en in de vaart te brengen, om geslacht vee in een bevroren toestand van Nederland op de vleeschmarkten van Engeland in te voeren. De Nederlandsche veehandel en alle veehouders behooren z. i. de handen krachtig ineen te slaan om door oprichting van slachtplaatsen b. v. te IJmuideD, Hoek van Holland of Eeijenoord, llar- lingen, Delfzijl, en het in de vaart brengen van flink ingerichte stoomers, van vriestoestellen voor- zien, gelijk b. v. van Australia uit geregeld geschiedt, de verzeuding van geslacht vee te bevorderen. De Pruisische regeering heeft voor al het spek, dat uit Nederland naar Pruisen wordt inge- voerd, een verplicht, streng onderzoek gelast naar trichinen en vinziekte, alvorens dit verder ver- zonden mag worden. Uitsluitend zijn daartoe de grensplaatsen Kaldenkirchen en Emmerik aange- wezen, alwaar reeds gebouwen voor dit doel zijn ingericht. Bij de heden door de Middelburgsche rechtbank behandelde strafzaak tegen C. A. Louwerse en M. de Ruijter, beschuldigd van moord op P. de Kraker, bracht het 0. M. hulde aan de diensten, door den wachtmeester A. van den Ameele in deze zaak bewezen door wiens scherpzinnigheid de maatregelen door de beklaagden zoo listig beraamd, zijn verijdeld. De schuld der beklaagden volkomen bewezen achtende, vordert het O. M. voor beiden veroordee- ling tot levenslange gevangenisstraf. Voor een eivolle zaal ('voor 9 uur stond het al zwart van 't publiek voor 't gerechtsgebouw) ving de zitting aan, de beklaagde De lluijter was zeer bedroefd. Louwerse, hoewel zeer bleek van gelaat, kalm, erg voor zich ziende. De beklaagden bekenden volledig het hun ten laste gelegde, slechts enkele afwijkingen van ge- ringen aard volgdeu in verband met hunne in de instructie afgelegde bekentenissen. De verklaring van den kneoht G. Kaptein vordert veel tijd door diverse afwijkingen van beide beklaagden. Veel rumoer in de zaal maakt het hooren moeilijk. Herhaaldelijk wordt 't publiek tot stilte aangemaand. M. de Ruijter tracht onophoudelijk de hoofdschuld te werpen op Louwerse, waarop zij herhaaldeliji door den voorzitter wordt gewezen. (In ons volgend nummer zullen wij een uitvoeng verslag van deze zitting geven.) 'Asia 111 skiff. In den nacbt van j.l. \rijdag op Zaterdao' zijn bij den landbouwer E. Wolfert alhier ontvreemd 34 kippen en 1 haan Hoewel de politie dienzelfdeu nacht in de nabijheid der hot- stede surveilleerde heeft zij geen spoor van dieven ontdekt. Naar men zegt, had de eigenaar de dieren iuist den vorigen dag verkocht, tegen f 1 per stuk, zoodat hem door dezen diefstal eene schade van 35 gulden berokkend is. Kaamslas- Gemeenteraadszitting van jl. Vrijdag, den 19 Februari. Tegenwoordig al de leden, 1 Mededeeling van ingekomen stukken. a Kennisgeving van den heer G. de Yisser Cz., dat hy we-ens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van het" algemeen burgerlijk armbestuur. b Brief van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het kohier der schoolgelden over de dienst 1892. c Kennisgeving van de hoofden der scholen in den Groote Huisensspolder en te Othene, dat de aan hunne scholen be- noemde onderwijzers, de heeren A. H. Riekels en 0. Borgman op 1 Febr. j.l. in functie zijn getreden. d Uitnoodiging van den Commissaris der Koningm tot indiening eener opgaaf van 2 personen voor de benoeming van een zetter van 's Rijks directe belastingen in de plaats van den heer G. de Visser voornoemd, e Verzoek van bewoners van het gehucht Reuzenhoek en twee anderen, om aanleg van een grindweg over de geheele breedte bovendijks aan dat gehucht. De beslissing omtrent dit verzoek wordt aangehouden tot e7 7ekentn.ZivlnSde Commissie voor de Nieuwjaarsgiften over 1892, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag f 606 10 Va2 Benoeming van een lid voor het algemeen burgerlijk armbestuur Daartoe wordt met 4 stemmen gekozen de heer L J Geelhoedt. De heer D. Dekker verkreeg 2 stemmen en J P. Geelhoedt 1 stem. 3 Opmaking eener opgaaf van 2 personen voordebenoe- rmBij "de ?erstZeettvrije(Zstemidng voor denjeersten candidaat Bii de tweede vrije stemming verkreeg de heer M de Jouge 4 stemmen C A. Wisse 2 stemmen en J. Geelhoedt Jz. 1 stem. vTr den tweeden candidaat hadden 4 stemmmgen plaats. Bij de eerste stemming verkregen J. Geelhoedt .Iz A. Decs Jacsz., L. J. Geelhoedt, D. Dekker, J. van de Ree, C. A. Wisse en M. de Bruijne ieder 1 stem. G<&j"de' derde °temming verkregen de ^^Q^lhoecU0 d' Jz. en M. de Bruijne ieder 2 stemmen, L. J. Geelhoedt, D. IVkker en A. Dees Jacsz. ieder 1 stem. BH de herstemming eiudelijk over bet eerstgenoemde tweetol werd de heer J. Geelhoedt Jz. gekozen met 4 stemmen i„ do.. Kioto. Hiiioiompo'dj-o dit'i'lor. borpm.o.to. wedde van 1. Conform dit voorstel werd besloten. 5 Wijziging der begrooting voor 1891. Deze had ten doel eenige posten, waarvoor meer moet worden uitgegeven dan geraamd is, te verhoogen, tenemde andere met een gelijk totaal bedrag te verlagen. 6 Wijziging der begrooting voor 1892. Deze wijziging betrof het toevoegen van een nieuw artikel tot het toekennen van een gratificatie aan het hoofd der school te Othene voor buitengewone lesuren tijdens de vacature. 7 Wordt besloten tot overschrijving op eenige posten der begrooting voor 1891 en afschrijving uit den post van onvoorziene uitgaven en beschikking over dezen laatsten post voor de voldoening van gemaakte kosten bij het bezoek van den Commissaris der Koningin op 27 Juli 1891. 8. Vasts telling van het kohier van den hoofdehjken omslag voor 18J2. Dit wordt behandeld in eene zitting met gesloten deuren, waartoe met 6 stemmen tegen 1 wordt overgegaan. Tegen stemde de heer Van de Ree. Na heropening der openbare zitting worden de door den Raad aangebrachte wijzigingen medegedeeld. Het kohier bedraagt aan oorspronkelijke aanslagen de som van /4941.12J. In de begrooting is uitgetrokken een bedrag van t>3U0. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Lamswaarde. De Zangvereeniging ;/Vrijbeid Eendracht" albier gaf Zondag ook haar derde en laatste concert. Een otrertalrijk publiek bewees, dat de belangstelling bij de bevolking groot is, terwijl dittnaal eene reden te meer tot druk bezoek wasdat de opbrengst ten voordeele der armen strekte. Slechts 5 weken waren er sedert het vorige concert verloopen en daar de vereeniging nu reeds weer met een ruim programma voor den dag kwam mag men zeggen dat daar gewerkt wordt terwijl het dag is. De blijspelen „De mislukte erfenis" en „De betooverde boterkarn werden goed afgespeeldhoudiug, bewegingen en rolvastheid lieten niets te wenschen over. De I voordrachten vlotten ook goed en er werd zuiver gezongen. I Geen wonder dus dat de bezoekers een genotvollen avond hadden en tevreden huiswaarts keerden. Zeeuwsch-Clinge. Het concert, dat onze zang- vereeniging Zondag gaf, viel een druk bezoek ten deel, zoodat het lokaal (de parochiale school) bijna te klein was. De oorzaak hiervan is met ver te zoeken. Speelde men vroeger toch voor dames en heeren afzonderlijk, de ondervinding had geleerd, dat de ruimte wel voldoende zou wezen voor alien, zoodat men dan ook thans slechts een dag concert gaf. Maar die eene dag is eene dag van genoegen geweest voor de Clingenaren. Het ging er vroolijk toe en de leden van ,Weldoen door Vermaak hadden zich blijkbaar veel moeite gegevenomhun publiek niet te leur te stellen. Het zingen liet, op een enkel nummer na, dat de krachten der ver eeniging te boven ging of scheen te gaan, liet niets te wenschen over. Het tooneelspel Bernard de advocaat der armen" werd goed afgespeeld en het blijspel nBaas Prikker", dwong een unauiem applaus af. Ook de kleinere slukjes voldeden uitstekend. Deze zangvereeniging strekt voorzeker Zeeuwsch- Clinge tot eer, de volksoutwikkeling in aanmerking genomen, en haar directeur roepen wij een dankbaar woord van waardeering toe. Biervliet, 22 Febr. Zondag j.l. gaf de rede- rijkerskamer ,/Al doende leert men" eene opvoenng van Ferdinand de spelerSergeant Kwelgeest, en Wie zal haar krijgen De uitvoering mocht zeer goed genoemd worden, doch het publiek was in geriuge mate vertegen- woordigd. Vijf h zes tooneelopvoeringen per jaar in eene gemeente als Biervliet, is meer dan de helft te veel. Middelhurg. 23 Febr. Tot lid der Prov. Staten is gekozen de heer Mr. P. J. F. van \oorts Vader met 1642 stemmen. Goes. Tot lid der Prov. Staten werd heden gekozen de heer M. de Jonge met 1582 stemmen. f)e heer P. Dekker Jz. verkreeg 911 en de heer J. G. P. Tiemans 207 stemmen. De Goesche stoomboot Zondagmorgen van Goes naar Rotterdam vertrokken, is omstreeks 8 ure voormiddags, bij Stavenisse, aan het Zwarte lonuegat, met bijna hoog water aan den grond gevaren, zonder bij het volgende tij er af te kunnen komen. Men vreest dat de boot gebroken is en er zijn lichters bij om de lading over te nemen. [Jet is reeds geruimen tijd geleden, dat bekend werd gemaakt, dat valsche bankbiljetten van f 25, gemerkt H. B. 2177, in om loop waren gebracht. Het blijkt thans, dat nog met alle valsche biljetten uit de wandeling zijn, want uit Aijmegen wordt bericht, dat eene bankinstelling aldaar een dergelijk papier heeft ontvangen. De beruchte Von Barnekow, die, met achter- lating van vrouw en kind, dezer dagen naar Amenka vertrok, en op wiens verwijdenng uit de partij der socialisten was aangedrongen, schrijft thans met het kalmste gezicht brieven uit Amenka in liecht voor Allen. Men moet erkennen, dat de heer Nieuwenhuis zijn vrieuden met gemakkelijk loslaat, als ze hem, zooals Van der Goes, maar niet naar de kroon steken. In dit opzicht doet hij voor menigen gescholden bourgeois niet onder. Geheel in den trant van het Leger der lleils houdt de heer Tj. Stienstra van Drachten met zijn broeder en mej. De Jong bijeenkomsten voor de Volkspartij in Friesland. De heer Stienstra houdt een redebij afwisseling wordt alleen door he drietal een socialistisch lied gezongen onder bege- leiding van een guitaar, die mej. De Jong bespeelt. Het trio trekt tot nog toe voile zalen en vindt onder de Volkspartij veel bijval. In de Huisvrouw verhaalt mej. C. Alber- diugk Thijm naar aanleiding van de Haagsche schandalen het volgende Ik herinner mij een geval uit mijne meisjesjaren, dat een rijk jongmensch krankzinnig werd. Zijn woeste buien maakten zijn nabuurschap voor anderen levensgevaarlijk, hij moest dus opgesloten worden. Dit gebeurde, er werd ruim voor hem betaald. Bij tusschenpoozen was hij kalm en scheen hersteld, dan keerde hij in zijne familie terug. Hij voelde het echter altijd zelf vooruit, als zijne ziekte weer terugkeerdedan zat hij bitter te weenen, verborg zich, en sprak,/0 God, ik voel het 't komt weer Zoo duurde het eenige jaren met tijdelijke tusschenpoozen van beterschapmen verloor dus de hoop niet, dat hij eiudelijk geheel genezen zou. Wat gebeurde echter Eens, toen hij in t krank- zinnigengesticht zelf nog al kalm was, stond men hem toe, met andere beterenden samen te dineeren tegen het eind van 't dine begon hij met flesschen te gooien. Dit was natuurlijk weer een bewijs vau krank- ziunigheid, en ofschoon de bewakers hem direct naar zijne kamer terug brachten, lieten zij hem alleen met dat gevolg, dat hij zijn rechterhand, lachende boven een gaslicht liet verbranden Hij moet wel gevoelloos geweest zijn, door hier mee voort te gaan De reuk van brandend vleesch bracht een opzichter in zijn vertrek, en deze zag den ongelukkige staan, lacheud kijkeud naar zijne ver- kolende vingertoppen en het afdruipende vet Toen de familie later den armen jongeu man bezocht was de arm afgezet, en werd deze (een delicate attentie tegenover de familie) op sterk water gezet, aan haar vertoond 1 Sequah's optreden te Dordrecht heeft nog een eigenaardig nasleepje gehad. Zooals bekend is, had men zijn apotheker S. geuoodzaakt bij zijn apotheek, alzoo in de bestuurskamer van Musis Sacrum" te wonen. Toen de man nu ziek werd en geen behoorlijk bed bezat, wist men de vrouw, bij wie hij aanvankelijk zijn intrek had genomen te bewegen hem haar bed af te staan wanneer S. beter werd of onverhoopt kwam te overlijden, zou hij haar wel schadeloos stellen. Toen de oude man dan ook zijn eiude voelde naderen, stelde hij edelmoedig een bankbiljet van 1000 mark te harer beschikking, als belooning voor de liefderijke ver- pleging en als schadeloosstelling voor het geheel bedorveu bed. I Deze week begaf de vrouw zich opgetogen naar het beddenmagazijn van den heer Keuss aldaar over- tuigd dat zij zich daar eens flink kon inspannen. Wie beschrijft echter haar teleurstelling toen haar werd medegedeeld, dat het vermeende bank biljet niets anders was dan een reclameprentje in den vorm van een bankbiljet van 1000 mark, als souvenir voor dengeen die zou meenen dat het een echt biljet was. Natuurlijk had de heer Keuss geen lust in ruil voor de souvenir het gekochte bed af te staan maar ried hij der koopster aan, zich onmiddellijk tot Sequah te wenden, die zeker ook wel edelmoedig genoeg zou zijn de vergissing van den overleden apotheker, wiens lijden en ver- drukking hem reeds zoo ter harte waren gegaan, goed te maken. De vrouw moest zich echter troosten met het antwoord dat Sequah met zijn apotheker reeds geheel had afgerekend, terwijl van andere zijde der vrouw nog eenige liefelijkheden ten aanzien van 'sapothekers bezittingen werden toe^evoegd. Er ontbreekt nu nog maar aan, uat Deze onderscheiding is te meer opmerkelijk, daar in Duitschland, het bierland bij uitnemendheid, de jury zeker hooge eischen zal gesteld hebben. Voor het doen ontdooien van de sneeuw gebruikt men te Parijs zout, waarvoor, wegens dit doel, geen aceijns betaald behoeft te worden. Het kost, franco het station La Villette, 31 francs de 1000 kilo. Met den accijns zou de prijs 191 francs zijn. Er wordt van het zout een ruim ge- bruik gemaakt, want gedurende de twee dagen, dat het te Parijs heeft gesneeuwd, heeft men alleen aan zout 50000 fraucs uitgegeven. In een der diamantslijperijen te Antwerpen is men op 't oogenblik bezig met het slijpen van een diamant, die niet minder dan 474 karaten weegt. Hij is 7 c. M. lang en 4,75 c. M. in dwarssnede. Wanneer hij eenmaal geslepen is, zal hij toch nog een gewicht hebben van meer dan 200 karaat. Deze steen is dan, na den „Groot- Mogol", die in het bezit is van den Shah, de grootste diamant ter wereld. De waarde van den diamant, die weldra in Antwerpen zal ter bezichtiging gesteld worden, is vooralsnog niet te bepalen. Te Valence (Frankrijk) is op het Champ de Mars, dat vol wandelaars was, groote ontsteltenis verwekt door een uit een beestenspel ontsnapten ijsbeer. De geheele wandelplaats was in een oogen blik als schoongeveegd en eerst na een langdurige jacht werd het dier met een strik gevangen. Een tienjarig meisje werd door een klauwslag gekwetst en van een bediende van het personeel, die het dier hielp bemachtigen, werd het been deerlijk opengereten. Een afgrijselijke moord, zooals gedurende de laatste jaren in Zwitserlaud niet is voorgekomen, had dezer dagen plaats in de nabijheid van Zurich. In een logemeut, dat niet zeer goed ter naam en faam bekend stond, vond men door een zouder- ling toeval het aan stukken gesneden lijk van een vreemdeling, een Engelschman, die daar een paar weken gelogeerd had en plotseling verdwenen was. De kastelein beweerde, dat hij weer naar zijn vaderland vertrokken was, doch daar er ten opzichte van's kasteleins dochter en den vreemdeling vreemde geruchten geloopen hadden, meende de politie een onderzoek te inoeten instellen, dat de vreeselijke misdaad aan het licht bracht. Het aan stukken gesneden lichaam van den man vond men in den kelder. Op de meest koelbloedige wijze hield de kastelein staande, dat het gewoon vleesch was, dat ingezouten moest worden. Des- kundigen dachten er echter anders over en de man werd in hechteuis genomen, beschuldigd van moord, met diefstal als drijfveer. De dochter is voorloopig op vrije voeten, doch wordt door de politie streng in het oog gehouden. Wetter a. d. Ruhr staat overeind van een alleibedroevendst voorval, dat daar heeft plaats gehad. Twee jongelieden, van 16 en 17 jaar, die bcidon in de fabriek, waarin zij werkten, zeer goed stonden aangeschreven, en beiden zoons van zeer achtens- waardige ouders, gingen voor eukele dagen, na het middagmaal naar het bosch, in plaats van naar de fabriek, en hingen zich daar aan eenzelfde touw en aan denzelfden boom op. Het touw hadden zij om een tak geslingerd, en aan elk der beide einden een lus gemaakt. Niemand bugrijpt wat de jongelieden tot deze treurige daad heeft kunnen drijven. luegevuogu. -l-ji o 1 het gemis van haar bed aan de vrouw rheumatiek bezorgt. Door den heer L. Zeiler te Wijk bij Duur- stede, algemeen voorzitter der vereeniging van crepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, wordt in eene kameraadscbap- peliike circulaire aan de onderofficieren van het leger een krachtig en dringend beroep gedaan op hunnen weldadigheidszin. Hij vraagt van hen, om van hunne soldij ledere vijf dagen een cent af te staan ten bate van ge- noemde vereeniging. Zooals. bekend is, stelt zich deze vereeniging ten doel, de gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Ned., leger, die voor de wet van 1877 gepensioneerd werden te steunen. De pensioenen van deze oud-gedienden bedragen niet meer dan voor een onderofficier /"150, voor een korporaal 120 en voor een soldaat f 100. Pogingen om aan de wet van 1877 terugwerkende kracht te verleenen, of verbetering in den treurigen toestand te verkrijgen door staatszorg, mislukten tot dusverre, zoodat nog steeds tal van veteranen van het Nederlansche leger aan eigen lot zijn over- gelaten en afhankelijk zijn van de liefdadigheid. Een welgesteld landbouwer aan den Heikant te Tilburg slachtte twee koeien, maar gaf er slechts een aan. Het was te begrijpen, want de andere leed aan miltvuur. Het vleesch der beide koeien werd dooreen gemengd en verisocht. De zaak is in streng onderzoek. Dat de Nederlandsche brouwers niet schromen zich in bet buitenland te laten beoordeelen en met succes, blijkt ons weder uit het bericht, dat op de iuternationale tentoonstelling van het Roode Kruis, ia deze maand te Leipzig gehouden, in de afdeeling Volksvoeding het Haantjes Fxtra Stout, uit de stoombierbrouwerij n't Haantje te Amster dam, met de hoogste onderscheiding, groote zilveren medaille, bekroond werd. IIV G E Z O N I) E STUKKEN. Mynheer de Uedacteurl Naar aanleiding van het schrijven van den heer H. JVoor en in aw nommer van 19 dezer, verzoek ik u beleefdelijk nog een plaatsje voor een slotwoord. Voor een slotwoord mijner- zijds, want het is mij bij het twistgeschrijf tusschen de heeren Hugenholtz en V. d. Moer gebleken, dat uwe lezers spoedig verzadigd zijn van polemische lectuur. Aangezien het hier echter geen dieren maar enkel menschen, geen honden maar kinderen geldt, meen ik nog wel op eenige belangstelling voor de onderwerpelijke zaak bij uwe Ter Neuzensche lezers to kunnen rekenen. Naast de overweging of, nu er eene derde openbare school staat te verrijzen, eene apaite meisjesschool niet wenschelijk ware, heb ik in mijn vorig epistel ook de vraag gesteld, of het onderwijzerspersoneel der openbare scholen niet krachtiger nog kon medehelpen om de ruwheid en onverdraagzaamheid tegen te gaan, die zich in toenemende mate onder de school- jeugd openbaren? Eene simpele vraag, dunkt mij. Men had de houding en verhoudingen dier jeugd, zooals ik die aanduidde, kunnen erkennen of betwisten, waarmede mijne vraag kon vallen of staan. Men had op de vraag zelve een ontkennend of bevestigend antwoord, al dan niet met redenen omkleed, kunnen geven. Wat doet echter de heer Vooren? Hij doet iets, wat kwaadwillige of zwartgallige menschen allicht kan doen denken aan de spreuk: Hij, men de schoen pasttrekt hem aanof aan eene andere, eene Fransche, die vertaald naar hare ware beteekenis luidtHijdie tma.au- gevallen zich verontschuldigtbeschuldigt zich. De korte zin der lange rede van het hoofd der openbare school A is, dat de onverdraagzaamheid niet geplant wordt in den bodem der openbare school en dat het onkruid van ruwheid en gemeenheid in de harten van vele schoolkinderen ontkiemt door de schuld hunner ouders en van anderen. Maar, mijn waarde heer Vooren, van de zaaiers of be- werkers van het kwaad is in mijn vorig schrijven heelemaal niet gerept. Nog minder heb ik uwe of eenige andere school daarvan beschuldigd of verdacht. Ik spreek u zelfs vrij van zulk verderflijk planten en zaaien. Hoe hebt gij, zoo schrander en helder van geest anders, nu de kluts zoover kunnen kwijt raken Lees mijn episteltje nog eens over, en gij zult zien, dat ik het kwaad, de verregaande ruwheid en de domperige onver draagzaamheid slechts heb geconstateerd, niets meer maar ook niets minder. Op grond daarvan heb ik mij alleen de bescheiden vraag veroorloofd, of ons onderwijzerspersoneel niet in staat was den schrikbarend weelderigen groei van die woekerplant en dat onkruid tegen te houden, zoo niet beide geheel uit te wieden? Mijn waarde hoofd der openbare school A, gij hebt de kwestie doodeenvoudig op een ander terrein gebracht en zijt daarop met een triomfantelijk air gaten gaan slaan in de lucht. wil gaarne gelooven, dat gij geleid zijt door uwe liefde voor uw schoolmaar met dat al hebt gij u een slechten ver- dediger getoond. Ik zal er u geen haar minder om hoog

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2