Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Pokken-epidemie. Levering van sciioolbehoeften. oav&BQsoBa No. 2795. Woensdag 24 Februari 1892. 32e Jaargang. aanbesteden Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. een Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Gelet op bet in de Staatscourant gegeveu bericht van de epidemische verbreiding van pokken in de gemeente Groesbeek, en op art. 18 der wet van 4 December 1872 (8t.aatsblad n°. 134) brengen ter kennis der ingezetenen dat, zoolang die ziekte in ons land epidemisch heerscht, iedere maand op nader te bepalen dag en nur, in het oude school lokaal gelegenheid zal worden gegeveu tot kostelooze inenting en herinenting. Ter Neuzen, 23 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 8 Maart a. s., des voormiddags 10£ ure, ten gemeenteraadhuize aldaar, in het openbaar en bij enkele inschrijving de levering van BOEKKN en andere behoeften voor de openbare scho- len in de gemeente voor het loopende jaar. De voorwaarden liggen op de gemeente-secretarie ter inzage. Ter Neuzen, 22 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. Scherpe debatten werden in den Duitschen Rijks- dag weder gevoerd. Ditmaal ging het over de toestanden in het leger, met name over de rnishan- delingen van soldaten door onderofficiereu en over de militaire rechtspleging. De circulaire van Prins George van Saksen heeft leelijke dingen aan het licht gebracbt en nu kwamen afgevaardigden met gruwelijke verhalen aandragen. De regeering kon al de opgenoemde gevalleu niet als feiten consta- teeren, en de Wurtembergsche afgevaardigde Haussmann constateerdeIn het Duitsche leger wordt voor de eer, de gezondheid, het leven der manschappen op voldoende wijze gezorgd. Buhl (nationaal—liberaal) en Richter (Duitsch-vrijzinnig) stelden voor om de bepalingen betreffeude het recht tot het indienen van beklag door militairen te FEU ILLETON. (Slot). Een trek van misnoegdheid kwam op 's Konings gelaat. Opstaan beval hij barsch. Voor geen raensch knielen, alleen voor God Gij voelt het hm, hebt vroeger anders gevoeld. Bewijs hebben Daar schoot haar bet papier van den ouden Kempe te binnen, en het te voorschijn halend, zeide zijAch hier heb ik iets Wantrouwend zag de Koning naar het dichtge- vouwen papier. Wat is dat Ik weet het zelve nietzoo even gaf het mij de vader van den armen gevangene. Hij zegt, oat daarop zijn zoon moet vrij gelaten worden. De Koning wenkte een der op den achtergrond zich bevindende officiereu Hackwitz, nemen, lezen Later berichten Toen zich tot het meisje wen- dende, vervolgde hij nog eens van u hooren vertellen Maar kort Grete verhaalde de gebeurtenissen, zooals ze ons bekend zijn, maar hoezeer zij zich inspande, om kort te zijn, toch vergat zij al spoedig het bevel, en al meer en meer in vuur gerakend, schilderde zij in het verhaal der feiten alles, wat haar jong hart haar tot verontschuldiging van den veroordeelde tngaf. De Koning viel haar niet in de rede, maar herzien en de mishandelde soldaten tot het indienen van klachten te verplichten. Verder stelden zij voor, bij de herziening van de militaire strafvordering eerie openbare en inon- delinge behaudeling in te voeren en aan de recht- banken een blijveud en zelfstandig karakter te geven evenals in Beieren. Von Caprivi was er niet voor om verauderingen aan te brengen, doch bij de stemming kreeg hij zijn zin toch niet geheel. Wei werd met eene kleine meerderheid besloten het aangeven van misbandelingen niet als plicht te stellen, maar het overige werd aangenomen met 143 tegen 100 stemmen. Bij het parlementaire diner bij den Rijkskanselier was ook de Keizer tegenwoordig. Hij was zeer opgewekt, ging eerst na 12 uur weg, maar sprak geen woord over eenige politieke kwestie. Zit Caprivi niet zoo heel gemakkelijk in zijn zetel, ook de Engelsche premier kan niet van de ruimte spreken. Kort voor het sluiten van de debatten over het adres van antwoord op de troon- rede, heeft een stemming plaats gehad, die voor de regeering zeer ongunstig was. De Iersche afgevaardigde Sexton had als amendement voorge- steld, aan het antwoord de woorden toe te voegen ffdat de meerderheid der Ieren overtuigd was van de ongeschiktheid van het tegenwoordige rijkspar- lemeut, om wetten voor Ierland te maken." Dit amendement werd wel verworpen, maar met 179 tegen 158 stemmen. Met een innig welbehagen wijst het orgaan van Gladstone op dit feit, //dat de stevige muur van honderd" de meerderheid, op welke Lord Hartington zich placht te beroemen is geworden tot een dunnen wand van eenentwintig. Nu is het wel waar dat de rechterzijde slecht vertegenwoordigd was, maar waarom Begint men in te zien, dat de conservatieve regeering ten einde loopt P Op een landgoed in het Engelsche graaf- schap Sussex zijn 51 koeien en 42 schapen door mond— en klauwzeer aangetast. Hoe bet nog met de grondwetsherziening bij onze buren, de Belgen, zal komen, dat is nog niet te voorzien. Wat het referendum betreft, het ontmoet telkens weer tegenstand. En wat het algemeen stemrecht aanbelangt, Frere Orban zal zeggen 't is me goed, als ik daardoor verzekerd ben van eene meerderheid en Woeste zal zeggen 't is mij ook goed, als ik daardoor verzekerd ben vau eene meerderheid. Nu zeggen de socialisten, dat itidien den eersten April niet tot herziening besloten is, zij eene algemeene werkstaking zullen organiseeren. Maar dat is ook al weer gauwer gezegd dan gedaan. Intusschen gaat men ook in Belgie voort met alle gevaarlijke geschriften der socialisten in beslag te nemen, ook het Brusselsche blad Le Consent, dat onder de lotelingen ver- spreid werd, is in beslag genomen. De werkstakende koetsiers te Parijs doen niets hoorde, in zijn stoel geleund, den blik vast op haar gevestigd, haar aandachtig aan. Eindelijk was zij aan het einde. Zoo gevoel ik het, majesteit en zoo stellig als ik in 't begin aan zijn schuld geloofde, zoo zeker ben ik nu van zijn onschuld overtuigd: En hij in boeien en ik in vrijheid het is haast meer dan ik dragen kan Bedachtzaam schudde de Koning het hoofd. Vreemd, zeer vreemd, herhaalde hij en vervolgde meer in zich zelven, dan tot de smeekelinge vonnis vernietigen, zou tucht verzwakken. Maar plotseling bedacht hij zich en vroeg zich omwendeud Hack witz, wat staat in dat papier De adjudant kwam eerbiedig nader en zeide Merkwaardig, majesteit, als deze brief echt is, valt er aan de onschuld van den fuselier niet te twijfelen. Het is een brief van Kempe aan een neef, die als landverhuizer naar Brazilie ging. En uit dezen brief blijkt, dat de neef aan zijn bloedverwanten in het vaderland zijn verloving met een Duitsche landgenoote meedeelde. Daarop geeft Kempe geant- woord, en in dat antwoord komt een uitdrukking voor mag ik ze voorlezen De Koning knikte, en de officier las Met je verloving wenschen we je veel geluk. Je geeft me moed, jongen, en ik zou je wel willen navolgen. Want ik ben smoorlijk verliefd, en het ergste is maar, dat ik niet goed weet, hoe ik 't haar aan het verstand zal brengen, want ze doet zoo vreemd en kijkt een gemeen soldaat in't geheel dan vergaderen en in die vergaderingen wordt het woord gevoerd door echte roervinken, die niets minder voorstelden dan om een optocht te doen naar alle afgevaardigden, senatoren en leden van den Parijschen gemeenteraad, om hun te vragen zich plechtig te verbinden om de werkstaking te steuuen. 't Moet er in een der bijeenkomsten heftig zijn tosgegaan. Citoyen Dumas zal den minister van binnenlandsche zaken in de Kamer interpel- leeren en een voorstel indienen eener volledige amnestie ten gunste van alle veroordeelden wegens vergrijpen of misdaden ter zake van werkstakiug. Maar onze Citoyen heeft den tijd, want ook het Fransche ministerie houdt werkstaking en de politie gaat voort de niet werkstakende koetsiers in be- scherming te nemen, terwijl de rechtbauk de puutjes op de i's zet door streng te straffen alle werkstakers die geweld plegen tegen de werkende collega's. Zoo er niets in den weg komt zullen nl. onze Koninginnen zich in October naar Weimar begeven, om tegenwoordig te zijn bij de gouden bruilofts- viering van onze beminde prinses Sophie, aau wie ook uit Nederland een huldeblijk zal worden aan- geboden, ten bewijze dat haar vaderland haar even- miu vergeet als zij wederkeerig Nederland. Staatsblad N° 41 bevat een koninklijk besluit, dd. 11 Febr. j 1., waarbij bepaald wordt dat de nieuwe postwet in werkiug treedt op 1 April a. s. De belastingvoorstellen zijn Zaterdagavond aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld. Zij zijn 1°. eene belasting op de inkomsten uit vermogen. Voor de regeling dezer belasting wordt de waarde van het vermogen naar zijn toestand bij het begin van het belastingjaar bepaald naar in de wet be- paalden raaatstaf in 7 rubriekena. gebouwde en ongebouwde eigendommen b. gronden tot bouw- terrein besterad of als zoodanig te koopc. grond- renten, tienden, erfpachten, vaste huren d. effecten e. hypothecate en andere schuldvorderingenf. vruchtgebruiken, lijfrenten, tontines enz.; g. han- delsvoorraden, schepen, vaartuigen, werktuigen, paarden en voertuigen, goud- en zilverwerk en overige roerende zaken. In rubriek a. wordt voor gebouwde eigendommen de waarde bepaald op het vijftienvoud, voor onge bouwde op het twintigvoud hunner belastbare op- brengst, verrainderd met grondbelasting, polder- en waterschapslasten, grondrenten, tienden, erfpach ten, vaste huren enz.rubriek b. wordt geschat naar de bekende verkoopwaarde rubriek c. op het twintigvoud der waarde van de uitkeering rubriek d. op kunne geldswaarde naar de laatst bekende gegevensrubriek e. op het bedrag van het kapi- niet aan. Wel, ik ben de zoon van een rijken boer, en binnen korten tijd trek ik het bonte pak uit. Je kent haar ook wel goed, 'tis dat mooie meisje uit den winkel in het kleine huis aan de markt. Een kreet van Grete's lippen viel den voorlezer in de rede. Verbaasd staarden alien op het meisje, maar de Koning zeide haar vriendelijk toeknikkend Voorloopig genoeg gehoord, en tot den kommandant zich wendende vervolgde hij Mijn waarde Heck- stadt, dadelijk nieuw onderzoekbrief bij de stukken gevangene gewoon arrest overbrengen, daarblijven, tot alles is afgeloopen. Buiten zich zelf van vreugde vloog Grete het huis uit, de oude boer kwam haar tegemoet. Hij komt vrijriep zij hem toe, greep den oude bij den arm en trok hem mee. Natuurlijk duurde het nog geruimen tijd eer de gevangene vrij kwam. Het onderzoek had met angstvallige nauwgezetheid plaats, en de laatste twijfel werd nog opgeheven, nadat ontegenzeggelijk was bewezen, dat de brief echt en eenige weken voor den vermeenden moordaanslag was geschreven. De Braziliaansche neef had hem, nadat hij uit het vaderland het bericht van Kempe's zoogenaamde misdaad ontving, aan den vader van den gevangene gezonden, zeer juist vermoedende, dat daardoor een gunstige keer in de zaak van den veroordeelde kon komen. Maar dat bewijs kon slechts met behulp der Braziliaausche regeering verkregen wor- taalrubriek f. op het twintigvoudig bedrag rubriek g. naar de verkoopwaarde. De waarde van het vermogen wordt verminderd met het bedrag der schufdvorderingen en het twintigvoud der uitkeeringen wegens vruchtgebruik en verschuldigde lijtrenten enz. Een per mille is als normale voet van heffing voorgesteld. Partieele ontheffirig wordt verleend aan vermogens onder de f 25,000 en geheele ontheffing aan vermogens onder 13,000. Van vermogens van f 100,000 en meer is eene progressie van 1 tot 1^ per mille voorgedrageu, die bij 500,000 eiudigt. Eigen aangifte is voorgeschreven, maar bij den aanslag kan van de aangifte afgeweken, zelfs bij verzuim van aangifte een aanslag opgelegd worden. 2°. Vermindering van sommige evenredige registratie- en hypotheekrechten. Bij overgang van vaste goederen onder de levenden onder bezwarenden titel wordt het recht van 4 pCt. tot 2 pCt. verminderd. Het recht voor verkoo- pingen van staatsdomeinen wordt ook 2 pCt. Het recht van overschrijving thans 3/-t w°rdt verminderd op 15 cent van de 100 gulden. Op de rechten en boeten van registratie en hypotheek worden geen opcenten geheven. 3°. Afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op zeep. De zachte groene zeep wordt van invoerrecht vrijgesteld en alle andere zeep belast met 5 pCt. der waarde. 4°. Verhooging van den accijns op het gedistil- leerd van f 60 tot f 65. Bij hare toelichting tot deze belastingvoorstelleD, kondigt de regeering ook nog aan eene herziening der personeele en der patentbelasting. Wat het personeel betreft, heeft de wijziging voornamelijk ten doel den druk voor de mingegoeden te verlichten. De patentbelasting zou, in verband met de vermo- gensbelasting, eene gedeeltelijke inkomstenbeslasting worden uit beroepen en bedrijven. Verder zal de minister bevorderen de uitvoering van het beginsel van peraequatie door de percentage van heffing tot 6 percent zonder opcenten te verlagen. Eindelijk wordt een wetsontwerp tot afschaffing van staatstollen voorbereid en een tot vermindering van den zoutaccijns van 9 tot 4 gulden per 100 kilogram. De afschaffing van den zeepaccijns zal een verlies voor de schatkist geven van 2 miliioen, de vermin dering van den zoutaccijns een van 2 miliioen, idem der registratie- en hypotheekrechten van 4,336,000, vermindering van de grondbelasting f 960,000 en afschaffing der tollen op vaarten en wegen 5 a 6 ton le zamen 10 miliioen. De ver- hooging van den accijns op gedistilleerd wordt op 2 miliioen opbrengst geraamd. De overige 8 miliioen zullen gevonden worden uit de belasting op de inkomsten nit vermogen. den, voor wien de Duitsche kolonist zijn verklaring onder eede moest bevestigen, en daarmee verliepen maanden. Den gevangene werd intusschen zooveel mogelijk zijn toestand dragelijk gemaakt, hij mocht zich in zijn eel naar verkiezing bezig houden en ook bezoek ontvangen. Zijn vader kwam hem elke week bezoeken, nadat hij vooraf de beide vrouwen aan de markt bezocht had. Zoo verliep de tijd. Op een middag zat Grete weer achter haar toonbank in gepeins verdiept. Zij dacht aan het afgeloopen jaar, aan den vreeselijken schrik en de verterende marteling. En weer klonk het van haar lippen zooals vroeger Leentje wacht op mij Grete wacht op u Tranen verduisterden haar blik en het gelaat in haar handen verbergende, fluisterde zij zacht in zich zelve: Grete wacht op u Grete wacht op u Daar klonk een bekende stem voor haarIk wist het! Met een kreet vloog zij op en tastte met haar handen rond, om steun zoekend, en zij zou neergevallen zijn, als de binnentredende haar niet in zijn krachtige armen had opgevangen. Zij hield hem om vat en lachte en schreide aan zijn borst. Zij, die hem in het ongeluk gestort en gered had, want zij had hem immers uit den nacht der wanhoop, waarin hij dreigde onder te gaan ge- red, gered door die woorden, welke hem het geheim van hare liefde openbaarden. TER NEtlZENSCHE COIIRMT Stit blail versehijnt Blnsdag. en Vrijcla^avonil l»ij den aitgever I". J. V A H' D K S A IV E te Ter Veil/.en. 7)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1