Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 19 Februari 1893. Aangaande X., zijn stumhouder en nojr wat. Uit Beets in Friesland, wordt aan het N. v. d. D. een stuk gezonden, om liefdegaven te vragen. Daarin lezen wij Daar Donderdag der vorige week het water te Beets (Friesland) aan den zuidkant van den straatweg iets dalende was, is echter van Xrijdag^nf door den aanhoudenden noordwesten wind en t bui'ige weer het water aan den noordkant zoo verbazend hoog gestegen, dat de meeste polders van heeren ver- veners en de geheele Prikkeweg onder zijn geloopen. Enkele woonhokken of krotten zitten er tot aan de venster toe inde meesten moeten dan ook hunne woningen verlaten. Zaterdagavond werden nog eenige huisgezinnen (waaronder moeders met hare zuigelingen in den boezelaar) onverwachts gehuisvest in de oude school alhier; 't getal van dezen is, klein en groot, ge- klommen tot pi. m. 80. De toestand aldaar is onhoudbaar geworden, er moet hulp worden verleend. Het houden van een algemeene collecte voor die noodlijdenden zou zeer wenschelijk zijn en t alge- meen armbestuur alhier zeer ten goede komen, daar dat college zich nu kollossale uitgaven moet getroosten in dezen barren toestand. Naar aanleiding van de aaneensluiting van vele suikerraffinadeurs in de Vereenigde Staten en elders, ten doel hebbende de ruwsuikerprijzen te drukken, is bij eenige beetwortelfabrikanten in Nederland de vraag ontstaan of zij niet zelven hunne ruwe suikers bij lage prijzen in de aan- staande campagne zullen gaan raffineeren. vv ordt dil plan doorgevoerd, dan zal in de suikerindustrie eene groote omwenteling plaats vinden. Door den Minister van Financien is bepaald, dat voor het bekomen van teruggaaf van geringe bedragen wegens te veel betaalde invoerrechten en accijnzen voortaan geen schrijtelijk verzoek op zegel behoeft te worden ingediend, doch dat de belanghebbenden kunnen volstaan met een mondeling verzoek aan den controleur. De deurwaarder der directe belastingen L. D. Oosterveld, te Ter Neuzen, is mede aangesteld als buitongewoon kommies bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Gedurende de 2e helft der maand Januari is door het hulpkantoor te Axel de volgende oube- stelbare brief verzonden aan het adres van J. de Feijker te Hulst. Sluiskil, 17 Febr. Onder den bescheiden titel „Buitengewone vergadering" was het concert aan- gekondigd, dat heden avond bij Th. Fermout alhier door de zaugvereeniging „Cresceudo' word gegeven. Inderdaad wat Crescendo" ten beste gaf was meer dan men op eene buitengewone vergadermg zou verwachten, was werkelijk een goed en amusant programma. Onder begeleiding eener viool, bespeeld door een jong mensch uit Belgie, thans te JSluiskil ziine geboorteplaats, vertoevende, werden een tienta nummers gezongen, die alle goed voldeden. Vooral „Koor der Schepping" Harmonie", Werkmanslied ,,'t Liefste Vaderland" en ,/Kerstlied" werden met gevoel gezongen. Maat en voordracht waren goed. ,/Koor der Schepping" weid herhaald op verzoek van den aanwezigen directeur eener Axelsche zustervereeniging. De hoogste belooning voor de toewijding, die de directeur, de heer Scheffelaar Klots voor /Crescendo aan den dag legt en voor de moeite, welke hy z.ch cretroost, viel hem Woensdng avond 'ten deel, namelijk dit concert van /Crescendo was het overtuigend bewijs, dat de ijver en de zorg van den directeur goede vruchten hebben voortgebracht, dat de vereeniging „Crescendo" dank ook den stalen ijver barer leden, in staat is iets goeds te lateu hooren. Ter afwisseling werden een paar tooneelstukjes en eene voordracht met zang ,/Dienst- bodeklacht" ten beste gegeven. Het eerste tooneel- stukie „Een avontuurtje van mijnheer Kikkerbil is een juweeltje, echt komisch en heeft eene be paald zedelijke strekking. A1 de personen, die er in optraden, gaven blijkeu met ernst hunne rol bestudeerd te hebben. /,Hans Dussel" deed het publiek hartelijk lachen. Alleen hij, die geen lachspierer. bezat zou Hansje tot eenen Hans gegroeid met een erustig gelaat hebben gadegeslagen. De personen in dit tooneel- stukje waren ook alien, zonder oudersche.d berekend voor hunne taak. Dienstbodeklacht" en het extranummer door den gast uit Belgie voldeden mede zeer goed Het tooneel zelve was netjes. De heer Lijbaart die het schilderde en in orde bracht, heeft daar- door „Crescendo ten zeerste aan zich verplicht. Het publiek was talrijk, enkelen uit ler Neuzen en Axel waren aanwezig. Na afloop bleef men nog eenen geruimen tijd xecht gezellig bijeen. Alles liep in de beste orde af en ieder verliet zeker de zaal met de gedachte die perzik smaakt naar meer. lloek 19 Febr. Gisteren gelukte het onzen veldwachter bij den landbouwer A. Westerbeke, in den Lovenpolder, een paar beruchte dieven J H. en P. M., in handen te knjgen. Zij hadden door verbreking van een slot zich weten meester te maken van een honderd kilo steenkolen. St. Jansteen. "Verleden Zondag had alhier de laatste uitvoering in dezen winter plaats door de societeit ,/Opwaarts". Alweder mocht het gezelschap zich in een druk bezoek verheugen en alweder had het voor een ruim programma gezorgd en het uitgevoerd op eene wijze, die de beste aanbeveling voor later is. Het programma was in twee af- dee'lingen gesplitst en iedere afdeeling werd be- gonnen en besloten met een driestemmig lied, die bewezen, dat de nog jonge vereeniging op muzikaal gebied groote vorderingen maakt. Van "de blijspelen beviel ,,200 gulden belooning" het beste terwijl van de voordrachten en duetten „Vergunning" den meesten bijval genoot. Was dit voor een deel toe te schrijven aan de geestige antwoorden van den Amsterdamschen kaaiboef ten tooneele gebracht bij moude van een der beste dillettanten van het gezelschap ook de minder dankbare rol van politie-agent, droeg door goede vertolking tot het succes veel bij. Zoo zou ik voort kunnen gaan en overal wat goeds of aardigs van vertellen, doch dit Zou te veel plaatsruimte vorderen. Laat ik daarom eindigen met een woord van lof aan den directeur van het gezelschap, den heer Goldschmitz, die waarlijk alles doet ora den bloei van de zoo nnttige en genoegen verschnffende vereeuiging te bevorderen en verder aan alien, die deze nuttige zaak op eene of andere wijze steunen. Koewacht, 16 Febr. In deze gemeente zijn voor de lichting der nationale militie voor 1893 tot heden ingeschreven het buitengewoon getal van 31 lotelingen. Sedert 1853 is nooit dit getal bereikt. Dit jaar bedroeg het getal lotelingen slechts 19. Burssele, 17 Febr. In de heden gehouden vergadering der Werkliedenvereeniging werd aan- gekocht ongeveer 180 karren Ruhrkolen a 10,14 per kar van 1700 Kg. Leverancier daarvan is de heer Ochtman te Goes, vertegenwoordiger der heeren Franz Haniel C°. te Ruhrort. Van het vervoer per schip werd aannemer schipper J. den Boer Sap voor 2,75 per kar. Het losseu werd aangenomen door M. Karelse Mz., tegen f 0,48 ais "het schip tegen den kaaimuur ligt en 0,55 als het uitdragen over een auder schip moet plaats hebben. Het vervoer per as werd toegewezen aan P. Zweemer naar gelang van den afstaud tegen 4, 6 en 10 cent per H. L. zich had, moest de baker haar zoolang een gulden geven, dan moest zij Donderdag bij haar komen koffie drinken en kreeg dan den gulden benevens de godspenninz, verder kreeg zij hoog salaris en veel verval. Ze gaf op juffrouw Smit te heeten en te wonen Haarlemmerplein 8. Donderdag ging onze baker er geen maar op het geheele pleiu was geen juffrouw Sinit bekend en dus was het alleen om den gulden te doen geweest. 't Is een leerstuk voor andere bakers Dezer dagen kwam eene dame bij eenige gegoede Amsterdammers toegangskaarten te koop bieden voor een uitvoenug in /.Odeon waarop zich een zangquartet zou doen hooren en verder humoristische numers zouden ten beste gegeven worden. Velen kochten van haar een of meer van die kaarten a f 0,99. Toen echter Maandagavond de bezoekers in grooten getale voor „Odeon aankwameu' konden zij onverrichterzake weder naar huis gaan. Ilun werd medegedeeld, dat voor de bewuste voorstelling dien avond wel de zaal was afgehuurd, maar de man, die dat gedaan had, een Duitsch sprekend heer, had sedert niets meer van zich doen hooren Men heeft hier dus met oplichterij te doen gehad. Een ieder zij alzoo op zijne hoede voor deze humoristische lieden Het Centr. vertelt, dat er in Amsterdam drie candidaat-schutters waren, die besloten saraen te koopen, daar de onkosten te hoog 's Cravenhage, 19 Febr. De Koninginnen lieten heden den generaal Verspijck op zijn 70Bten jaardag door den adjudant, den heer De Ranitz, complimenteeren. Eene commissie overhandigde namens Indische officieren een huldeblijk, bestaande uit een beeld, uitdrukkende Militaire dapperheid hierbij was gevoegd een album en opdracht, waarin de heer Verspijck gehuldigd wordt als een sieraad van het Indisch leger en dapper generaal. Op de toespraak van den heer \an Rees ant- woordde de heer Verspijck hartelijk. Namens de Vereeniging Moed, Beleid en Trouw bood de heer Charles Boissevain met eene toespraak een bronzen beeld aan, voorstellende een Indischen slangenbezweerder. Van heinde en ver stroomden blijken van belang- stelling van hoogere en lagere militairen. Bij de dezer dagen in den Langendelft te Middelburg gehouden verkooping werden goede prijzen besteed. Zoo bracht op: een Oost-Indiseh tafelservies f 1400, een diamauten collier f 9. 5, een zilveren kroon met email 580, een gouden vingerring met diamanten steen 410, een gouden snuifdous f 325 enz. XJit alle Europeesche landen komen berichten over den plotseling ingetreden winter. Overal heeft het sterk gesneeuwd. Op vele plaatsen is het verkeer belemraerd door de gevallen sneeuw, op andere geheel gestremd. In de Friesche gemeente Oosterlingwerf was het in den laatsten tijd onveilig wegens deserteurs uit de kolouie Veeuhuizen, die wegliepen, om naar Hoorn gezonden te worden, waar zij geen veldarbeid hehoeven te verrichlen. Nu zijn er echter tegen desertie streuge strafbepalingen gemaakt, want in plaats van met opzending naar Hoorn, wordt de deserteur gestraft met 60 tot 120 dagen celstraf. Deze maatregel werkt zeer gnnstig in het belang der veiligheid der omgelegen dorpen, daar de desertie nu reeds belangrijk is afgenomen. In 1890 werd te Leeuwarden een huwelijk voltrokken tusschen een jonkman van 18 en een weduwe van 47 jaren. Men begrijpt dat dit aan leiding tot veel gepraat gaf, te meer daar de weduwe reeds groote kinderen had, een zoon van 21 jaar thans militair in O.-Indie, en een zoon van 18 jaar. Laatsgenoemde moest eergisteren voor de nati onale militie loten, maar tegelijk ook zijn stiefvader. De moeder en echtgenote behoeft echter niet bevreesd te zijn, dat de lotelingen den soldatenrok hebben aan te trekken, de zoon is nl. vrij op grond van broederdienst, de man als eenige wettige zoon zijner nog levende moeder. Dinsdag van de vorige week kwam een oogenschijnlijk nette dame een baker aan de Hugo de^Grootkade te Amsterdam vragen haarinMeite willen helpen. Toen alles afgesproken was, had de nette dame ongelukkig haar portemonnaie vergeten en kon dus geen godspenning geven, toen vertelde ze, dat ze nog naar de Weesperzijde moest en gaarne met de tram wilde gaan, maar daar ze geen geld bij een r— r liepen, zoo zij zich elk een pair zouden aanschaffen Het verhaal luidt dus Drie aspirant dienstdoende schutters, zittende aan een lessenaar op eenzelfde kantoor, kochten voor gezamelijke rekening een pak. Ofschoon dit reeds vijf jaar dienst had gedaan, zag het er nog keurig uit, zoo goed als nieuw. De voormalige bezitter had veel handelsrelaties gehad buiten de gemeente zijner inwoning en het trof meestal zoo, dat hij op reis moest juist op den dag, dat hij exerceeren moest of inspectie maken Van de drie vennooten trok eerst vriend A. met het pak ter keuring. Het pak deugde niet, de kleur was veel te donker. Vriend B. trof het al even slecht. Ook hem werd verboden het pak te dragenhet was iets te donker. Vriend C. was gelukkiger en mocht erin slagen het hart van den wreeden inspecteur te vermurven. Het pak was juist in de kleur Doch het fraaist van alles is, dat A., voor de tweede maal zich met hetzelfde pak aanmeldend, nu insgelijks fiat kreeg, terwijl B. hardnekkig afgewezen en daardoor gedwongen werd de ven- nootschap tot exploitatie van het schutterspak in den steek te laten De beide overigen zitten er nu nog enkel over in, hoe zij het zullen aauleggen, als in^tijd van oorlog hunne respectieve afdeelingen onder de wapens moeten komen In Februari 1891 is F. D., oud 53 jaren, geboren te Hallum, timmerman, aannemer en kastelein te Oude Bildtzijl, met de 22jarige Antje M. B. naar Amerika gegaan, om daar in den naar alles wat voor de hand ligt en smijt het tot gruizels. Men schrijft uit Davos Ofschoon het Davoser landschap een hoogst interessanten aanblik oplevert door de ontzettende hoeveelheid sneeuw, waaronder het als 't ware begraven ligt, begint het er toch bedeukelijk uit te zien, niet slechts voor de spoorwegdirectie, die reeds honderden arbeiders aan het werk heeft gezet om de baan weder vrij te krijgen, maar nog veel meer voor de boeren, wier woningeu een veestallen tegen de berghellingen liggen. Op plaatsen waar men het nog nooit gezien heeft, vallen lawines. Eene in het Dischmadal vernielde een 200tal boomen, benevens een stal, waarbij 9 stuks vee omkwamen. Bij Laret, Clavadel en over de spoor- baan vielen lawines, die echter geene belangrijke schade teweegbrachten. Een paar koude en heldere dagen deed de sneeuw gelukkig weer vaslvriezen op dit oogenblik echter ontlast zich de zwaarbewolMe lucht op- nieuw in dichte vlokkenmassa's gepaard met sneeuw- jacht, waarover men waarlijk ongerust moet worden, wanneer men denkt aan de ontzettende en niet te stuiten vernieliugen welke de lawines verder kunnen aanrichten. De brandweer is daarom aangewezen om bij het eerste alarmsignaal te hulp te komen. Personen- en postvervoer, alsrnede het dringeudste goederen-transport geschieden door middel van kleine open sleden. Voor de geheele afsluiting van de buitenwereld is men hier dan ook niet bevreesd. I \T> E Z O N DEN S T U K R E X. staat Minnisota met haar te huwen, doch dat ging daar ook niet, omdat hij hier vrouw en kinderen had achtergelaten. Zij keerden daarom terug, Antje naar hare ouders en hij naar zijne vrouw. Maar de vader van Antje had een aanklacht ingediend en toen F. D., weer in het land was bemoeide de justitie zich er mee, nam hem gevangen en heeft hem voor de rechtbank te Leeuwarden doen terecht staan, terzake dat hij de minderjarige Antje had weggevoerd om haar buiten echt te bezitten. De rechtbank veroordeelde hem tot een halfjaar gevangenisstraf. (De eisch was 9 maanden.) "Zalerdag jl. keerde per Amerikaansche stoom- boot naar Amerika terug een Nederlander, die twaalf jaar geleden daarheen toog zoo arm als Job. Thans is hij een man in bonis. Het doel van zijn overkomst naar ons land was, een oude schuld af te doen. Toen hij twaalf jaar geleden zijn geboorteplaats Haarlem verliet, had hij geen geld om de reis- kosten te betalen. Familie en kenmssen verstrek- ten het hem. Nu is hij het hem destijds geleende geld met meer dan dubbele rente komen terug- betalen. In Amerika is hij eigenaar van een groote fabriek. Hij is gehuwd en de gelukkige vader van een twaalftal zonen. Dinsdagavond heeft er een volksoploopje plaats gehad voor het gebouw van het krank- zinnigengesticht te 's Gravenhage. Dergelijke op- stootjes zijn in de laatste weken reeds herhaaldelijk voorgekomen, maar eergisteravond ging het er vrij ernstig toe, zoodat de politie noodig was, om den troep eigenlijk niet meer dan een verzameling van nieuwsgierige menschen uiteen te drijven. In de mijn Bonne Esperance" in Belgie is een onderaardsche gang ingestort, waardoor 40 mijnwerkers in eene 140 meter diepe schacht vielen. Een aantal hunner werd terstond gedood eenige anderen zijn zwaar gewond. In den dierentuin te Londen is een chim panzee, //Edgar" of Akageheeten. Het dier krijgt druk bezoek, maar men vreest dat het met lang aan het ongewone klimaat weerstand zal kunnen bieden. Hij gebruikt zijn soep, biefstuk, groenten en warmen wijn met veel smaak, maar hoewel zijne kamer goed verwarmd is, huivert hij van tijd tot tijd van koude. 's Avonds rolt hij zich in zijne dekens en trekt ze zorgvuldig over zijn kop. Hij is 5 jaar oud en ongeveer 4^ voet hoog. Gewoonlijk is hij stil en zit hij droefgeestig te kijken alsof hij aan zijn verloren vaderland denkt. Dan echter wordt hij plotseling woedend, gnjpt Die kinderen, die kinderen Stout, dat ze zijn, ongehoorzaam en oneerbiedig toen ik jong was, was dat veel beter; nu is alle gezag weg. Ze geven nergens meer om om ouders noch onderwijzers Een dergelijke klacht hoort men dikwijls, gevolgd door de verzuchting de onderwijzers doen er ook niets aan. Als 't waar is, dat de kinderen zoo stout zijn, aan wie dan de schuld Als alle ouders zoo goed zijn en in hunne jeugd zooveel beter waren, dan hun kroost is, dan ligt dat aan de ouders, die het eerst geroepen zijn hun kinderen op te voeden tot al wat liefelijk is en welluidt. En die Hendrik, die stamhouder van N.Nog nooit heeft hij op school gehoord, volgens zijn vader, dat de leerlingen bekende autoriteiten behooren te groeten. Zou Hendrik al eens van N. hebben gehoord, dat voor hem voor Hendrik bedoel ik onderwijzers autoriteiten zijn, het groeten wel waard? Voor en na de lesuren heeft N. bij de schoolgebonwen N. schijnt veel tijd te hebben de kinderen elkaar wel eens hooren schelden met kerkelijke bijnamen. Ik heb dat ook wel eens gehoord, maar er ook bij vernomen, hoe en vanwaar de kinderen aan die namen kwamen. Ik kan N. verzekeren, dat ze ze niet op school hadden geleerd De on- verdraagzaamheid bleek in die gevallen niet geplant in den bodem der openbare school. Vloeken alj ketters, gemeene taal uitslaan zoo gemeen dat ze een dragonder zou kunnen doen blozen Ik weet niet, of Hendrik mocht liij soms voor dragonder bestemd zijn (een offieier kan ook dragonder wezen) met die laatste woorden van zijn vader zal ingenomen zijn. Maar gemeene taal en vloekenIk ben wel eens van enkele plaatsen in onze veste vandaan gegaan, denkendeNu weet ik, waar de kinderen aan die woorden komen. En nogmaals ve'rzeker ik N. dat die plaatsen niet waren de openbare school. Als N. openbaar onderwijzer was, dan zou hij ook onder- vinden, dat er goed zaad in den akker kan worden gestrooid dat geen vrucht voortbrengt, omdat er »vogelen kwamen, die het oppikten." Gemengde scholen, of jongens en meisjes a part een zaak van zoo groot paedagogisch belang is maar niet op eens uit te maken. Ik wil er, al heb ik daaromtrent mijne vaste opinie, hier niet op ingaan. Maar wel komt het mij voor, dat N. nog wel eens nauw- keurig kijken mag in grootere gemeenten met hare scholen, voor jongens en meisjes a part. De zaken, die N. niet noemt maar die hij wil te keer gaan, blijven toch immers van den zelfden aard, al gebeuren ze op de wandeling. of waar ook Ze zijn, dunkt me, te erger, naarmate ze het karakter van een rendez-vous gaan aannemen. Ik weet niet, of N. wie kan ook een N. kennen een vriend is van openbaar onderwijs. Omdat zijn meisjes en zijn Hendrik er van genieten, zou ik het haast zeggen. In dit geval wensch ik N. nog even in herinnering te brengen, dat er een apenliefde is, die dooddrukt in plaats van te koesteren. Ter Neuzen, H. J. VOOREN. 16 Febr. 1892. Hoofd der openbare school A. Mijnheer de Hedactenr In verschillende couranten las ik een bericht overgenomen uit de Dordr. courant, dat door den heer Bossers cand.-arts te Leiden een lijder aan rheumatiek was behandeld met sla-olie en terpentijn-olie en wel met hetzelfde succes als met de Sequah-olie. Tegen de rheumatiek der varkens gebruik ik sedert meer dan tien jaar terpentijn-olie met hyoxyamus- olie en wel met uitstekend succes. Varkens die zoo hevig aan rheumatiek leden, dat zij bij de minste aanraking het uitschreeuwen van pijn, worden door genoemd middel spoedig genezen. Zeer spoedig was het bij de varkenshoiulers bektmd, dat door mij de rheumatiek der zwijnen genezen kon worden Het middel ging dan ook zoo vlug van de hand, dat ik veronderstelde, dat het ook bij menschen kon gebruikt worden. Al spoedig vernam ik, dat het middel ook bij rheumatiek der menschen van uitstekende werking was. Een man die naar Amerika vertrok nam eenige fleschjes tegen het rheumatiek der varkens mede, verkocht ze aldaar voor een dollar per stuk en heeft zich nog vele fleschjes laten toezenden, totdat eindelijk de heeren Doctoren uit Amerika het middel hebben leeren kennen. Hyoxyamus-olie met terpentijn-olie, menthol en Eucalyptus-olie, heb ik als een uitstekend medikament tegen rheumatiek bij dier en mensch leeren kennen. Wil men succes hebben met de behandeling, dan blijft eene flinke inwrijving natuurlijk hoofdvereischtedit is ook met do Sequah-olie het geval. Patienten, die zich zelf inwrijven, zijn door eene inwrijving niet genezen, maar moeten een of meer fleschjes ter hunner genezing gebruiken en menigmaal helpt de inwrijving met de Sequah-olie in het geheel met. J. BAUWENS, Axel, 18 Febr. 1892. Provinc. Veearts. Van 1 tot en met 15 Februari. Ter H'eitxen. Huwelijks-aangiften. 12 Febr. Fran- ciscus de Rijk, oud 23 j., jm. en Johanna van de Wege, oud 20 j., jd. Jan Klaassen, oud 26 j., jm. en Alida Penne, oud 23 j., jd. jo* Huwelijks-voltrekkingen. 4 Febr. Louis Pladdet, oud 28 j., jm. en Maria Cornelia Hendrika de Visser, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Lucia, d. van Jan Pieter Gernler en van Maria Beun. 3 Febr. Dina Pieternella, d. van Cornell

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2