Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2794. Zaterdag 20 Februari 1892. S3 3317.333333. 32e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: FEUILLETON. RANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. Yoor ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Mail vcrsch ij nl OiiiKtlair- ijttanravoml iiilffever n i; folitieli Overzicht. Het lijkt er wel iets naar alsof er voor Duitsch- land nieuwe uitzonderingswetten in aantocbt zijn. Bij de beraadslaging over de begrooting van spoor wegea kwam Siuger aan het woord en bracht het ontslag ter sprake, dat verscheiden socialistische werklieden had getroflen. Singer bestreed natuurlijk het recht van den Staat out als werkgever maat- regelen te nemen zooals er genomen zijn. l)e Minister van spoorwegen antwoordde, dat het vorige jaar slechts 5 gevallen van ontslag voorkwameu, die hier ter sprake konden komen. Slechts twee arbeiders echter werdeu ontslagen wegens hun optreden tegen de bestaande staatsorde. De Mi nister kon geen onderscheid inaken tusschen de propaganda en agitatie binnen of buiten de werk- plaatsen. De groote verantwoordelijkheid bij de spoorwegen eischt een strenge tucht, daarom is ook de bepaling aangenomen, dat in de werkplaatsen der staatsspoorwegen de arbeiders niet rnogen deelnemen aan de propaganda tegen de raaatschap pelijke orde. De ontslagen arbeiders zijn zeer humaan behandeld; zij kunnen overal werk zoeken, maar zij deugen niet voor de spoorwegen. Verder verklaarde de Minister dat ltij zou blijveu handelen, zooals hij tot dusverre gedaan had Later kwam de grootindustrieele Ereiher von Stumm met een heftigen aanval tegen de sociaal- democratie op. Hij meende, dat deze partij uit elken staatsarbeid moest worden geweerd, omdat de aauhangers elke tnaatschappelijke orde verstoren, zij diefstal en roof vergoelijkt en tot doel heelt de omwerping der monarchie. Zelfs de Parijsche commune werd er als voorbeeld bijgehaald. Daarop zeide Bebel, dat deze redevoering wellicht de voor- bereiding was tot eene nieuwe socialistenwet. De heer Haussmann (democraat) meende, dat men het socialistische gevaar overdreef en wenschte geen uitsluiting der socialisten van alien staatsarbeid en Moiler (nationaal-liberaal wilde dat men enkel de raddraaiers zou uitsluiten. Zoo dacht ookongeveer Schrader (Duitsch-vrijzinnige) en was tevens van geduchten, dat de gewelddadige politiek tegeu de socialisten fiasco had geinaakt. De conservatief Von Helldorff verklaarde, dat de opheffing der socialistenwet slechts eene proefneming was, hij vreesde dat die proefneming mislukt was en men naar andere middelen zou moeten omzien. Bebel verzeketde, dat de sociaal-democraten in geval van oorlog hun vaderlandsche plichten zouden behartigen en geen landverraad zouden plegeu en de vrij- conservatief Von Kardorff meende, dat het recht van vergaderen en de vrijheid van drukpers voor de socialisten moet beperkt worden. Barth, van Duitsch-vrijzinnige partij merkte op dat er plannen in toongevende kringen bestonden en meende eene socialistenwet in de lucht te zien hangen. Aan de recbterzijde veel rumoer 6) Outsteld terugdeinzend, staarde de generaal haar aan Onschuldig En voornamelijk op uw getuigenis werd hij Ja, zeide zij snikkend, dat is juist het groote, erge ongelukOch, eerst later heb ik bet inge- zienEn met in het begin wat weifelende stem, dan steeds welsprekender gaf zij haar opheldering. Haltbeval haar op eens de kommandant, hier schiet roijn eenvoudig soldatenverstand te kort. Hij schelde en zeide tot den binnentredende bediende: Ik verzoek mevrouw even hier te willen komen. Een oogenblik later verscheen de dame in de deur. Zij zag het meisje en bleef verwonderd staan. Wees zoo goed, lieve vrouw, te gaan zitten, zeide de oude heer, haar een stoel aanbiedend. Het is een zaak, die gij beter dan ik zult be- grijpen. En gij, mijn kind vertel de gescdiedenis nu nog eens van begin af. Grete gehoorzaamde en stortte, aangemoedigd door de vriendelijke blikken der oude dame, haar geheele hart uit. Met de grootste deelneming hoorden die beiden haar aan. Toen zij zweeg zeide mevrouw Von Hekstadt a> Ja> mijn arm kiud, het is stellig zooals gij zegt. Ik tenminste ben overtuigd. En zich tot Bij de voortzetting van het debat wees Bebel er op, dat er te veel voor de rails werd uitgegeven, omdat de Duitsche industrieelen aan het buitenland voor geringer prijs leverden dan aan Duitschland zelf. Vervolgens kwam het oplappeu der rails en het gebruik maken van valsche stempels in de fabrick van den heer Baare te Bochum ter sprake, waarop de Minister antwoordde, dat de stempelarij geen waarde had, daar de geleverde waren toch nog in de rijkswerkplaatseu en ten slotte nog eens op de plaats der bestemming werden gekeurd. De gelden, verzameld ten behoeve van een nationaal gedenkteeken voor Vorst Bismarck, bedragen met met iubegrip der renten thans ruim een millioen mark. Men heeft besloten, deze gelden te beleggen in Duitsche rijksobligatien, totdat men tot de stichting zal overgaan, waarmee gewacht zal worden totdat besloten is waar het Kaiser Wilhelm— Denkmal zal verrijzen. Op het parlementaire diner, door den Duitschen Minister Botticher gegeven, is de Keizer zelf tot half twaalf gebleven. Wel een uur lang sprak Wilhelm met de heeren Miquel, Herfurth, Clairon d' Haussonville, president van de commissie van rapporteurs over de schoolwet, en Erffa. In de zijzaal had de Keizer nog een lang onderhoud met Von Stumm, Krupp en den Beierschen gezant Von Eerchenfeld. Men meent te hebben opgemerkt, dat de Keizer met de rede van Stumm instemde en men is in de meening versterkt, dat men zich in de regeeringskringen ernstig bezig houdt met de sociaal-democratie, die vrijwat overmoed begint te toonen in de organeu en door de woord voerdere Te Londen begonuen de kolendragers eene werk staking, omdat een werkmau was ontslagenzij duurde evenwel kort, want later berichtte men, dat de arbeiders hun werk hadden hervat. Men vreest echter ook weder voor werkstaking onder de mijngravers op groote schaal, aangezien de patroons verklaren niet te kunnen toegeven van wege de lage prijzen en den verminderden afzet naar het buitenland. De mijneigenaars zeggen, dat er loonsvermindering moet plaats hebben en deze aankoudiging valt er bij de werklieden natuurlijk minder aaugenaam in Gisteren werd aan de stad Leiden door de Koniugiunen een bezoek gebracht. Eenvoudig was de ontvangst, omdat voor alle oflicieele eerebetoouing was bedankt. B. en W. en enkele andere auto- riteiten waren ter plaatse aauwezig om H.H. M.M te ontvangen. De wachtkamer 1" klasse was vorstelijk ingericht ter ontvangst. De dochters van de wethouders Juta eu De Sturler, bodeu bouquetten aan. Nu ging de toclit beginnen. De burgemeester in een rijtuig voorop daarna het kouinklijk rijtuig met vierspan en daarachter de andere hofrijtuigen. Langs straten en grachten, overal was de vlag uitgestoken. Bezocht werd allereerst de Academie, waar de rector magnificus prof. dr. H. Oort en de secretaris prof. C. P. Tiele en de assessoren H.H. M.M. ontvingen. In het academiegebouw werd H. M. een bouquet aangeboden door de dochter van den rector in de senaatskamer liggen ter bezichtiging de archiefstukken betreffende de prinsen die te Leiden gestudeerd hebben en de stichtingsoorkonde van prins Willem I. loen ging het langs grachten en straten voorbij Minerva, de Studecten-societeit, waar de Studeuten- vereenigingen met hare baniereu zich geposteerd hadden, naar het Rijks-Museum van natuurlijke historie, waar de directeur Dr. F. A. Jentink, de hooge bezoeksters ontving, terwijl zijn dochter en die van den oudsten conservator bloemenruikers aauboden. Na op een en ander met hooge inge- nomenheid de aandacht gevestigd te hebben, vroeg de directeur verlof om ter herinnering aan dit vorstelijk bezoek, een nieuwen vogel naar de Koniugin te rnogen noemen (dicseum Wilhelmine.) Vandaar langs de kweekschool voor Zeevaart, waar de jongens hun saluut aan Koningin en hare moeder op de gebruikelijke wijze brachten, langs singels enz. naar de Lakenhal. Hier werden H.H. M.M. ontvangen door den directeur Dr. W. Pleijte en commissarisseD, werd een prachtig gebonden exem- plaar van den catalogus aangeboden, werd een en ander beziehtigd, waarna de vorstelijke bezoeksters naar 't station terugkeerden en te 4 ure vertrokken. Overal waar de Koninginnen passeerdeu, werden Haar hartelijke ovaties gebracht. Naar wij vernemeu, bestaat bij enkele oud- officieren der rijdende artillerie het voornemen om in het volgend jaar het lOOjarig bestaan van dat korps op feestelijke wijze te herdenken. Zooals men weet, deed de Stadhouder Willem V bij brief van 9 Januari 1793 aan den Raad van State het voorstel tot het oprichten van twee brigades rijdende artillerie. Dat voorstel werd door den Raad van State en door de Staten-Generaal goedgekeurd. De uitvoering van het besluit, het oprichten van twee brigades rijdende artillerie, werd opgedragen aan den Stadhouder die dan ook den 21 Maart d. a. v. de bevelen daartoe schijnt te hebben gegeven. Elke brigade, zou volgens risolutie, bestaan uit 2 compagnien en in elke compagnie stork zijn 6 ofiicieren, 102 onderofficieren en manschappen en 115 paardende kosten van beide brigades zouden bedragen f 143,083. Gelijk bekeud is, nam gemeld korps met roem deel o. a. bij Quatre-Bas, Waterloo en in 1830 Thans is de rijdende artillerie het kleinste korps van onze Ned. krijgsmacht en bestaat zij uit 2 veldbatterijen en 1 instructiebatterij. Het Haagsche Dagblad heeft thans ook een onderzoek doen instellen naar hetgeen over het krankzinnigengesticht is medegedeeld. In een artikel van den heer Vader van 's Gravenpolder, wordt medegedeeld, dat alles wat deze in het gesticht zag, hem in weerspraak scheen, met wat in de brochure van Mevrouw Stuten wordt medegedeeld. De in- richting van het gebouw is zoo doelinatig mogelijk j het nachtleger goed, net, frisch en zindelijkde cellen zijn goed verwarmd, met houten vloeren en voldoende geventileerdde verpleegden zijn tevre- den de directeur en de huismeesteres zijn volkomen voor hun taak berekend. Omtrent de oppassers kan de schrijver niets mededeelenalleen weet hij dat juffrouw Kerlen, de eerste opzichteres, die in de brochure niet vleiend wordt besproken, niet meer in functie is. Naar aanleiding van het onlangs te Leeuwarden plaats gehad hebbend ongeluk wordt op last van den inspecteur der infanlerie een onderzoek ingesteld naar den toestand de exercitie-patronen, die na kort gebruik zoodanig op scherpe patronen gelijken, dat ze er op het eerste gezicht moeilijk van zijn te onderscheiden. De exercitie-patronen hebben vertinde hulsen, doch het vertinsel blijkt zeer spoedig af te slijteu. In verband met een en ander worden bij alle korpsen honderden exercitie-patronen buiten gebruik gesteld. In een gehouden vergadering van de Veree- n*giDo voor Handel en Nijverheid te's Gravenhage, werd de wenschelijkheid bepleit, dat van regeerings- wege maatregelen worden genomen tot betere toe- passing van de wet op de lengte— en inhoudsmaten, omdat thans, niettegenstaande het jonge geslacht op de school onderwijs ontvangt, in het nieuwe maatstelsel, nog door zeer vele handelaren en neringdoenden met het oude stelsel wordt gemeten en gerekend. De vereeniging vooruoemd besloot, zich te dezer zake tot de Regeering te wenden. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw looft een prijs van f 50 uit voor de beste, mits goedgekeurde, beantwoording der volgende prijsvraag Hoe moeten de pasgeboren kalveren in de eerste dagen en weken behandeld en verzorgd worden Aan het antwoord moet worden toegevoegd een beknopt overzicht van het leven v66r de geboorte en de werkingen, die dadelijk en kort na de geboorte intreden tot voortzetting van het leven en de ontwikkeling van het jonge dier. Het antwoord moet zoo zijn ingericht, dat de gronden, waarop de voorop geplaatste bewering berust, duidelijk worden ontwikkeld, voordat tot de beantwoording der vraag wordt overgegaan. Het antwoord mag in zijn geheel hoogstens 2 vel druks beslaan. haar echtgenoot wendende vervolgde zij Arthur de man moet in vrijheid gesteld worden. Maar de generaal luisterde niet naar haar, hij stond op en liep met onrustige schreden de kamer op en neer. Eindelijk bleef hij eensklaps staan. Voor het oogenblik kan er niets aan gedaan worden, zeide hij, Kempe is overeenkomstig de wet ver- oordeeld, maar ik zal de zaak aau zijn majesteit mededeelen. Over veertien dagen komt de Koning hier de vesting inspecteeren. Hij kan een nieuw onderzoek gelasten en hij zal het doen, wanneer de zaak hem naar waarheid wordt voorgedragen. Zijne majesteit logeert, zoo als altijd, in het kommandantshuis, eu dus krijgt gij, lieve vrouw, ook gelegenheid een woordje mee te praten. Maar mondje dichtGeen woord, aan niemand- Gij, lief kiud, zult zeker wel zwijgen Op den 19 April 1828, kwam Frederik Wilhelm III op zijn inspectiereis in de vesting. Onder het gebulder van het geschut op de wallen en het gelui der klokken deed de Koning zijn intocht. De stad weergalmde den geheelen dag van krijgs- zuchtig geraasen daarbij kwam nog de optocht der gilden met hun muziek. Grete zat aan het venster van haar vertrekje de winkel was om den feestdag gesloten en zag over het drukke gewoel op de inarkt. Zij sloeg geen acht op het verwarde gewemel, maar haar oogen bleven onaf- gebroken op het kommandantshuis gevestigd, waar Frederik Wilhelm III van tijd tot tijd aan de vensters verscheen, om met knikken en wuiven voor de juichende huldebetooningen die niet op- hielden, te danken. Ach hij zag er zoo ernstig, uit natuurlijk, hoeveel smartelijks had hij niet ondervonden, hoeveel bittere beproevingen niet moeten doorworstelen. Grete hoopte dat een boodschap van daar ginds door het gewoel heen tot haar zou doordringen, maar de dag verliep en er kwam geen tijding. 's Avonds te negen uur had de groote taptoe bij fakkellicht plaats, die als een vunge slang zich eerst om het maktplein kronkelde, dan in de straten verdween, weer terugkeerende en met een krachtig opflikkeren der op een hoop geworpen fakkels eindigde. Met de laatste vonk was ook Grete's hoop voor dien dag geduofd en ook de volgende scheen aan haar angstige beklemdheid geen einde te maken. Mel is waar had zij niet veel tijd tot nadenken, want de boeren waren bij troepen de stad biunen- gestroorad, en in den winkel was handen vol werk. Daar kwam tegen den middag een ordonans met de boodschap, dat Grete dadelijk aan het komman dantshuis moest komen. Onsteld zag haar moeder op, maar zonder haar eene verklaring te geven, volgde zij den soldaat, zooals zij ging en stond. Met moeite baanden zij zich een weg door het gedrang, en toen zij eindelijk voor het groote huis stonden, wien zag het meisje toen Blootshoofd, zoodat de wind in het lange grijze haar speelde, stond daar de oude op de vensters Kempe, den blik onafgewend van den Koning gevestigd, een papier hoog opgeheven in de hand houdende. at doet gij hier, vader Kempe vroeg zij hem haastig. Verbijsterd zag hij haar aan, eer hij haar herkende. Och, zijt gij hetGij hebt hem oDgelukkig ge- maakt. Maar hij is onschuldig. Hier heb ik't Hier staat 'tDe koning moet het zien, hij moet 't lezenMijn zoon moet vrij gelaten worden Gauw riep Grete, geef mij hetIk ga naar den koning. En eer de oude man het recht begrepen had, had zij hem het papier ontrukt en verdween met den misuoegd wenkenden soldaat in het portaal. Eindelijk mocht zij binnenkomen. In het begin schemerde het haar voor de oogen en zij voelde haar kieen knikken, maar een stem fluisterde haar toe Moed rnoed en zij herstelde zich. Nu zag zij de rijzige gestalte van den koning, dien de jaren niet vermochten te buigen, en zij staarde in het ernslige blauwe oog, welks stralen tot in de ziel schenen door te dringen. \an uw geval gehoord, zeide de monarch op zijn eigenaardige wijze van spreken. Vind zelf vreemd, heel vreemd. Maar kan het vonnis niet te niet doen. O majesteit, riep Grete neerknielend, hij is on schuldig Ik voel 't, ik, die hem te gronde heb gericht (Slot volgt.j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1