Gemengde berichten. TER XELZEX, 16 Februari 1892. RECHTSZAKEN. Arrundissements-rechtbank te Middelburg. in het NedeHandsch overgezet, Eten en laten eten, te lezen. Voorts staut het doel, waarvoor de bij- drage geschonken wordt, erop uitgedrukt. Ter veischaffing van huisvesting en voeding aan onbe- huisden in JNederland, terwijl de bijvoeging 25 cent de strekking heeft, gastvrouw of gastheer en gasten te doen weten, dat men geen giften van van hooger bedrag begeert, opdat de toepassing van den maatregel voor niemand hinderlijk worde. Naar het Dagbl. v. Ned. verneemt, zijn te Amster dam thans reeds 55 van die bussen geplaatst, en behoort onder de voorstanders van de zaak ook de burgemeester de heer Vening Meinesz. In veel andere steden van ons land hebben zicb eveneens verscheiden personen bereid verklaard, het eten en laten eten onder de aandacbt van hun gasten te brengen. Door belanghebbenden bij calamiteuze en bijdragende polders of waterschappen is meermalen de vraag geopperd of geene aanspraak op teruggaaf van het verhooging van het dijkgeschot en de bijdragen van aangrenzende polders kan gemaakt worden, indien later blijkt dat een groot goed slot aanwezig is en genoemd l/20 en de bijdragen niet noodig waren voor de kosten van zeewering en oeververdiging. Op bedoelde vraag werd steeds geantwoord dat bet betrokken reglement of de wet van 1870 daaromtrent niets vermelden, zoodat moest worden aangenomen dat geene teruggaat kan worden verleend. Blijkens bet laatst uitgebrachte verslag der provincie Zeeland beeft deze zaak het ecbter zoover gebracbt dat de vraag in bevestigenden zin is beantwoord in de vergadering van den dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Oud- en Jong Breskens. Het betrokken besluit om restitutie te verleenen is evenwel door Gedepu- teerde Staten niet goedgekeurd of liever laatstgemeld college moest bezwaar maken de gevraagde mach- tiging tot teruggaaf te geven. Ten einde belang hebbenden in de gelegenbeid te stellen van de ongegrondheid der aanspraak zicb te overtuigen, volgen hieronder de mot.ieven waarop de uitspraak of beslissing van Ged. Staten berust. Deze luiden in het verslag woordelijk aldus dat, volgens art. 96 van het reglement, bet bedrag van het dijkgeschot en van de bijdragen der aa grenzende polders of waterschappen, zooals dat door den dijkraad is vastgesteld en in de begrooting uitgetrokken, door het bestuur moet worden omge- slagen over de polders of waterschappen, terwijl het volgens art. 105 in de kas der waterkeering behoort te worden gestort, behoudens het geval van uitstel van betaling of verleende ontheffing in de art. 102104 bedoeld. (Dit uitstel of deze ont heffing heeft alleen betrekking op de gevaller. waarin eene bijdragende polder of waterschap te zwaar met kosten van eigen zeewering of de oeververde- diging mocht worden gedrukt) dat overigens noch in de wet van 19 Juli 1870 (Staatsblad n°. 117), noch in het reglement vrijheid gegeven wordt tot teruggaaf, geheel of gedeeltelijk, van het bedrag der aanslagen en dat wij (Ged. Staten), daar die vrijheid ont- breekt, met het oog op de stellige bepalingen van de artt. 96 en 105 van het reglement, den dijkraad onhevoegd achtten oro, zooals had plaats gehad, tot teruggaaf van belasting te besluiten. Het besluit werd daarna door den dijkraad inge- trokken. Aan den oever van den Thomaespolder ont- stond Zaterdag jl. een oeverafschuiving ter lengte van ougeveer 150 M. bij eene breedte van 70 a 80 M., zonder dat de bestaande oeverwerken daar- door eenige schade hebben geleden of er eenig gevaar ontstond. op mij Zij werd vuurrood, even alsof iemand haar gehoord had, toen sloeg zij de handen voor haar gelaat en schreide bitter. Ja, zij kon het zich niet langer verbloemen, wat zij zoo lang zich zelve had willen verbergen. Wat zij gevoelde was niet enkel medelijden met den ongelukkige, niet enkel droefheid over een schuld, die zij on- schuldig op zich had geladen, het was liefde, innige liefde voor den man, dien zij ongelukkig had ge maakt een betreurenswaardige, ten eenenmale hopelooze liefde. Daar zag zij het weer voor zich, het frissche trouwhartige gelaat en plotseling ver- keerde het in een gezicht vol onuitsprekelijken kommer. Heel dicht bij haar klopte een hart, trouw en eerlijk, zooals geen tweede, zij had slechts den polsslag behoeven te verstaan en zou gelukkig zijn geweest. En nu beiden, beiden ongelukkig voor altijd Waar, waar vond zij een uitweg tot redding? Rusteloos liep zij den kleinen winkel op en neer, de beperkte ruinate drukte haar, zij stiet de deur open en ademde begeerig de verkwikkende lente- lucht in. Daar kwam de grijze kommandant der vesting over de marktzooals altijd maakte zij een beleefde neiging voor den ouden heer en kreeg een vriendelijken groet terug, het scheen zelfs alsof de generaal-majoor Von Keckstadt naar haar toe wilde koraen en haar aanspreken. Maar hij bedacht zich en ging verder. Toen kreeg zij plotseling als't ware een ingeving aan den wakkeren ouden heer, wiens goedhartigheid en zachtheid bij iedereeu bekend was, wilde zij openhartig bekennen, wat haar kwelde en martelde en hij zou haar raad geven. Hoek. De raadsvergadering van 1.1. Zaterdag werd bij- gewoond door den voorzitter Wolfert en de leden Van Wijek, Jac. Dieleman, De Regt, Jurrij, De Feijter, De Jonge en W. G. Dieleman. Allereerst werd door den voorzitter medegedeeld, dat wegens het overlijden van M. van Doeselaar, die tijdens de vacature van gemeente-secretaris als waarnemend zou optreden, die waarneming krachtens het reglement van orde door Burg, en Weth. was opgedragen aan den heer S. J. Robijn. De vergadering besloot die opdracht voor den verderen duur der vacature te bestendigen, waarna de heer Robijn beeedigd werd en zitting nam. Daarop werden gelezen de notulen der vergaderingen van 31 December en 2 Februari 1.1. Vervolgens vereenigde de Raad zich met de aanwijzing tot gemeentebode van den veldwachter J. Wondergem, nadat de voorzitter had medegedeeld dat de noodige goedkeuring op daartoe te verleenen machtiging van den heer Commissaris der Koningin was ontvangen. De jaarwedde, aan die betrekking te verbinden, werd door den Raad gesteld op f 40. Een ingekomen adres van L. Kiel om benoeming tot bode werd voor kennisgeving aangenomen en gedeponeerd. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een be- ambtebelast met het ophalen der schoolgelden. Met algemeene stemmen werd als zoodanig benoemd, op eene jaarwedde van 20, G. J. Buter. Volgens de mededeeling des voorzitters had zich geen voldoend getal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer aangemeld, in overleg met het hoofd der school adviseerden Burg, en Weth. de oproeping nog te herhalen en bij niet slagen het voorjaars-examen af te wachten. Coniform werd besloten. Over den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1891 werd beschikt met f 40, voor belooning van den gemeente-opzichter over 1891 en met f 10 voor schadever- goeding wegens het rooien van boompjes hinderlijk voor het erf van de geneesheerswoning. Ter tafel kwamen de vernieuwde ligger en kaart der wegen welke gedurende eene maand ter inzage had gelegen. Deze werden voorloopig vastgesteld om nader, gedurende 14 werkdagen, ter inzage te worden nedergelegd en daarna ter vaststelling aan Ged. Staten te worden voorgelegd. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor den dienst 1892 werd na in eene zitting met gesloten deuren te zijn behandeld, in openbare vastgesteld in totaal op 4152,63. Daarna werd de vergadering gesloten. Hulst. Bij de keuring van paarden op Maandag 1.1. alhier waren 9 hengsten en 13 merries aange- bracht. Ook was de aanvoer van ander vee dien dag groot, o. a. 17 runderen en 47 varkens. De boter gold f 1,05 per K.G. en de eieren f 0,85 per 26 stuks. II,list. Vrijdagnacht, tusschen 11 en 12 ure had in den Groote Kieldrechtpolder eene ontmoeting plaats tusschen een zevental zoutsrnokkelaars vau Meerdonk en de rijksambtenaren van St. Jansteen en Kouier. Na een hevig verzet, waarbij de amb tenaren zich verplicht zagen van hun revolver gebruik te makeri, kozen de smokkelaars met achter- lating van pi. m. 250 K.G. zout het hazenpad. Een der smokkelaars echter kon den dans niet ontspriugen. Hij werd naar Hulst gebracht. Bij het wegvoeren van het zout ontmoetten dezelfde ambtenaars nog twee zoutsrnokkelaars, welke pi. ra. vijftig K.G. zout bij zich droegen. Deze wisten te ontkomen door het op een loopen te zetten. Het zout echter werd buit gemaakt. Roewaclit. Zondag gaf de rederijkerskamer „Tot Nut en Genoegen" hare tweede wintervoor- stelling ten voordeele der armen. Ondanks het ongunstige weder waren er vele bezoekers, waaronder nog al enkele vreemdelingen werden opgemerkt. De leden toonden, dat zij veel vorderingen gemaakt hadden. Hun spel was over het algemeen uit- stekend en het ontbrak hun dan ook van de zijde van het publiek niet aan bijvalsbetuigingen. Vooral het drama, ,/Armoede en ellende" werd levendig toegejuicht. Den schrijver van dit nog niet in druk verschenen drama den heer E. de Waele van Linay (Belgie), die persoonlijk de voorstelliug bijwoonde werd door den voorzitter der vereeuiging dank gezegd voor de welwillendheid, waarmede hij zijn stuk aan de vereeuiging had afgestaan en teveus geluk gewenscht met zijn goed geslaagde penne- vrucht. Luide bijvalsbetuigingen toonden, dat het publiek instemde met de woorden van den voor zitter. Van de stemming door het drama verwekt, maakte tevens de voorzitter gebruik om het mede lijden in te roepen voor een ongelukkig huisgezin in deze gemeente. Hij had het genoegen, dat Zij wist, dat het moeilijk was, bij hem toegelaten te worden, want hij werd dikwijls door de burgers met dingen lastig gevallen, waarover hij niet te beslissen hadzij rekenden maar op zijn goed hartigheid en menigmaal had het hem in onge- legenheid gebracht, als hij zich er mee inliet. Daarom had de verstandige echtgenoote van den kommandant voor de kamer van den ordonnans haar eigen wachtpost geplaatst, die last had, elkeen, die niet in uniform verscheen bij haar te brengen Op deze wijs werd menige storm bijtijds ontwekeu. Dit alles was Grete bekend, en des te blijder was hare verrassing, toen zij in weerwil hiervan bij den ouden heer werd toegelaten. Ik dacht wel, kind, dus sprak hij haar aan dat gij eens tot mij zoudt kotnen en mijue deur stond reeds lang voor u open. Ik zie u immers dagelijks, heb mij altijd over uw opgeruimd gezicht verheugd en nu moet ik die treurige verandering bij u zien. Ik begrijp u volkomen hoe zwaar die ongelukkige man zich ook jegens u vergreep, doet het u om zijnentwil leed, de gedachte aan zijn harde straf drukt u. Wel, tot uw troost kan ik u zeggen wat men tot verlichting van zijn leed kon doen, is geschied. "Wij alien hebben hem als een braaf soldaat gekend en nu nog begrijpen wij niet, hoe hij in krankzinnige verblinding. Toen rolden de traneu haar over de wangen, en riep zij Hij is immers onschuldig (Wordt vervolgd.) I ging eene daarop gevolgde collecte ruim 19 franken opbracht voor dit behoeftig gezin. De twee blij- spelen,/Het dorp in rep en roer" en „Het varken met twee hespen" werden goed afgespeeld. Vooral het laatste blijspel, waarin de heer E. Remery zoo uitstekend de hoofdrol vervulde, bracht gedurig de lachspieren in beweging. De zangvereeniging „Kunstliefde" luisterde door eenige goed gekozen muziekstukken de voorstelliug op. En het wnord van dank en lof, dat bij het einde der voorstelling door den voorzitter aan genoemde vereeuiging gebracht werd, was ruimschoots verdiend. Hoe onvoorzichtig het is van sommige koop- lieden om, vooral bij avond, hunne goederen onbe- heerd op straat te laten staan, terwijl zij in een of andere woning zijn om hunne zaken te doen, ondervond D. de S. verleden week altiier. Toen hij zijn kar beklom, bemerkte hij tot zijn schrik dat een goed gevulde korf met eieren spoorloos verdwenen was. Hoe hij ook zocht de dief was nergens te viuden. Ovcrslug. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn alhier bij den landbouwer Ed. Apers nabij de Roode Sluis 34 kippen ontvreemd. Evenals overal moeten wij tot ons leedwezen daarbij berichten dat de daders onbekend zijn. In deze gemeente bestaan 9 bierhuizen en is geen enkel lokaal waarin sterke drank in het kleiu wordt verkocht. Sedert de invoering der drank- wet is ook alhier nog geen proces-verbaal wegens dronkenschap opgemaakt. Gelukkige gemeente waar geen borreltjes worden verkocht Ilontenisse. Door den bisschop te Breda is tot pastoor alhier benoemd, den heer L. E. M. Verwilghen, kapelaan van de St. Antoniuskerk te Breda. Kanton Oostburg. Donderdag jl. was een tal- rijke menigte in de net versierde boveuzaal van het logement der kiuderen Buijsse bijeen gekoraen om het eerste winterconcert bij te wonen, dat de muziekvereeniging haren honorairen leden aanbood. Uit de overgroote belangstelling bleek, dat men aan dezen avond en aan deze eerste openbare uit- voering een moer feestelijk karakter wilde geven. En geen wonder. Drie jaren geleden toch ging de vorige muziekvereeniging ter ruste, maar daar het goede steeds blijft voortleven, werd zij gewekt uit haren diepen slaap door het initiatief van eenige kunstliefhebbers en met vernieuwde krachten toog zij aan den arbeid. Vandaar die talrijke opkomst, vandaar die smaak- vol versierde zaal en van daar ook die feestelijke stemming, die den geheelen avond voortduurde, Met een flink doorwrochte toespraak opende de voorzitter de heer K. A. Sanderse deze bijeenkomst. Hij schetste daarin de geschiedenis der oude ver eeuiging en somde de redenen op waarom zij 'tkwijnen gernakte, bracht warme hulde aan den ijver en den lust van den directeur der vereeuiging den heer I. van Overbeeke en wenschte hem toe, dat het hem nog lang gegeven mocht worden aan 't hoofd van dit gezelschap te blijven dat hem mogelijk mocht zijn zijne muzikale talenten over te planten op de werkende leden De werkende leden spoorde de voorzitter aan voort te gaan op den door hen ingeslagen weg, zich te spiegelen aan den ijver huns ieermeesters alzoo mede te werken om het Oostburgsche muziekgezelschap een waardige plaats te doen innemen in de rij harer zusteren van andere plaatsen. Voorts dankte hij alien, die hunnen financieelen steun aan de vereeniging schonken en beval haar bij voortduring in hunne welwillendheid aao, echter niet verzwijgende dat ook deze vereeniging van zekere zijde tegenwerking ondervindt. Hij betreurt dit, daar dit gezelschap zich noch beweegt op staatkundig noch op godsdienstig^ gebied, doch alleen kunst en poezie beoefent. Toch hoopte bij dat die mindere welwillendheid niet zou beletten om met krachtige hand voort te werken en vol te houden gedachtig aan 't oude »Je maintiendrai". Een woord van lof werd door hem gebracht aan een oudere zuster der vereeniging n.l. aan de zang vereeniging die hare roedewerking dezen avond verleende en niet weinig zou bijdragen om de prettige stemming door kunstgenot te verhoogen. In eene breede beschonwing over het nuttige van muziekvereenigingen in kleinere plaatsen trad de voor zitter vervolgens en wees er op hoe een fee9t zonder muziek liiets is, en hij doet de ontnisbaar- heid dezer gezelschappen duidelijk uitkomen. Muziek vervroolijkt, zij is de baanbreekster der beschaving kweekt edele gevoelens, wekt goede gedachten en daardoor verdient zij ieders achting. Spreker achtte het zijn plicht de jeugdige vereeniging niet zoo onaangediend binnen te leiden, daarom zijn woord vooraf. „Steunt zoo eindigde hij„Steunt de vereeniging met uw financieele en zedelijke kracht, zooals gij dit tot heden gedaan hebtwie weet groeit dan nog niet uit haar een flink muziekkorps waarop Oost- burg trotsch kan zijn en in hoop dat de struik een krachtige boom worde, open ik het eerste winterconcert van de Oostburgsche muziekvereeni ging. Daverende toejuichingen vielen den spreker ten deel. Het programma werd keurig uitgevoerd en een luid applaus viel vele nummers ten deel. Een zeer geanimeerd bal hield velen tot in de kleine uurtjes bijeen en zonder twijfel zal bij velen deze avond in aangename herinnering blijven. Onze beste wenschen voor de herboren vereeni- neme zij toe in innerlijke kracht en verwerve Oostburff. Op Zondag 14 Febr. hield de heer De Buisonje in de bovenzaal van het koffiehuis vau de wed. Joz. Risseeuw, zijn tweede volksvoor- lezing in dit jaargetijde. De zaal was te klein om alle belangstellenden te bergen, zoodat enkelen onverrichter zake moesten terugkeeren en velen zich met een n staan plaats" moesten vergenoegen. In een boeiende schets getiteld »Te laat" stelde spreker de noodzakelijkheid in 't licht, dat ieder maatregelen neme voor de toekomst, en bepleitte het nut der levensverzekeringen. Na een korte pnuze werd door hem op uilstekende jze ten gehoore gebracht: ffDe Blinde" vau Jan van Beers, 't Was oude spijs maar op een keurigen schotel. De stilte en aandacht, waarmede de spreker werd aangehoord en de levendige toe juichingen, welke hem ten deel vielen aan 't slot, bewezen ten voile, dat hij zijnen talrijken hoorders en hoorderessen een genotvol oogenblik had verschaft. wDe reis vau Bootsman Kiabberoos en zijn vriend de Sergeant-schrijver om een erfenis te halen", was de titel van de laatste voordracht. Ook deze viel zeer in den smaak zijn hoorders dankten hem met daverend applaus. Wij hopen dat de heer De Buisonje in de talrijke opkomst en in de aandacht en belangstelling welke zijne lezingen ten dee! vallen, een spoorslag moge vinden om met deze nuttige en aangename voor- drachten voort te gaan. Naar wij vernemen is genoemde heer voornemens op 't laatst van deze of in 't begin der volgende maand een lezing te houden tegen entree en wij verwachten, dat hij ook dan, wat de opkomst aangaat, niet zal teleurgesleld worden. Zuidzailde, 15 Febr. Door het bestuur van het waterschap de Watering Cadzand werd heden, bij enkele inschrijviug, aaubesleed de aauleg van vier grindwegen, alsa. van Cadzand naar Re- tranchement; b. van Nie.uwvliet naar Cadzand; c. van Terholstede naar Potjes, d. van Zuidzande naar Nieuwvliet; waarvoor de raming bedraagt 69,960. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren J. Bruggeman, te Hansweert, voor f 81,000 D. de Kok, te Buurmalsem en W. Baggerman, te Ne- derhemert, voor f 78,300; P. J. Yisser, te Hans weert, voor f 70,500L. Brand Dz., te Giesendam, voor f 68,478 en M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 68,460. Aan den laagsten iuschrijver is het werk gegund. Ziiid/.amlc Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroep uitgebracht op den heer H. Limpers, predikant te Stavoren. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken O. J. F. K, oud 11 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. 1°. A. v. A., oud 13 j., 2°. A. W., oud 13 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens alsvoren veroord. ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. 1°. A. v. d. K., oud 18 j., 2°. C. C., oud 14 j., 3°. P. L. F., alien zonder beroep to Ter Neuzen, zijn wegens alsvoren de le tot 14 dagen, de 2° en 3e elk 3 dagen gevang. J. C. v. D., oud 15 j., zonder beroep te Hoek, is wegens alsvoren en oplichting ontslagen van rechtsvervolging en zijne opzending gelast in een verbeterhnis tot zijn 18de jaar. A. A. G., oud 14 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. C. J., oud 13 j., arbeider te Stoppeldijk, is wegens alsvoren veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. A. v. d. K., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens bedelarij vrijgesproken. J. J. S., oud 14 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens alsvoren vrijgesproken. E. d. B., oud 42 j., werkman te Clinge, is wegens beschadiging veroord. tot 8 boete of 6 dagen hecht. 1°. G. J. V., oud 29 j., 2°. A. S., oud 35 j., beiden voerman te Hulst, zijn wegens beleediging van een beambte veroord. de le tot f 8 boete of 6 dagen hecht. de 2e vrijgesproken. giug f IIUUIV J tF zij zich de belangstelling en medewerking van alien. Ongeveer een half jaar geleden werd door den conducteur Braad in den sneltrein Venloo Vlissingen een pakje gevonden, dat aan papieren eu diamanten eene sum van ruim 70 000 inhield, welk pakje door den conducteur bij zijne aankomst te Vlissingen aan den statiouschef aldaar werd ter hand gesteld. De eigenaar, een Engelscbman, kwam spoedig opdagen, en wilde aan den eerlijken vinder een belooning van f 120 ter hand stellen. Toen hij ecbter vernam, dat deze dat niet ten eigen bate mocht aannemen, maar dat dit geld ten bate van het zieken- en ondersteuningsfonds zou komen, stak hij het geld weer bij zich en ging heen. De vorige week nu ontving de conducteur Braad een pakje uit Engeland, waarin een prachtig remon- toir-horloge van zeer groote waarde. In een bege- leidend schrijven werd hem dit cadeau door den eigenaar van het verloren pakket, als een welver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2