Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANKONDIGING. Rigger met de Kaart No. 2793. Woensdag 17 Februari 1892. 32e Jaargang. Binnenland. FEUILLBTON. 5) TER NEIJZENSCHE COliRASIT ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireeteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit Idiiil verscliijnt UiiDidag- en Vrijdasavonil bij «len liitjyever I". 3. 1 A IS K E S A IS U E te Ter leuien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HOEK brengen ter kennis van belanghebbenden dat overeenkomstig 1 van art. 1 6 van het Regleinent op de wegen en voetpaden in Zeeland, proviuciaal blad n°. 2 van 1887, gedurende veertieu werk- dagen en wel van 20 (iezer tot en met 7 Maart a. S., dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeeutehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt de in zijn geheel, alsraede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gerecla- meerd hebben bij den Riad als door die belang hebbenden, welke zich door wijziging, 't zij ambts- halve, 't zij naar aanleiding van door auderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld achten. Hoek, 15 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoeind H. WOLFERT, Burgemeester. S. J. ROB1JN, Wd Secretaris. folitieli Overzicht. De groote steen des aanstoots tusschen de Belgische Ministers en hunne geestverwanten is weggeruimd. Er is met de rechterzijde overeen- stemming gekomen omtrent het referendum, 't Oor- spronkelijk voorstel werd door de regeering inge- trokkeu. Een uieuw ontwerp zal komen. In SpaDje is het nog verre van rustig. Het doodvonnis is aau de vier auarchisten te Xeres voltrokken, zonder eenige rustverstoring. Er is wel moeite gedaan om voor de ter dood veroor- deelden ontheffiug vau de doodstraf te verkrijgen, maar zonder baat. De Minister achtte het misdrijf van zoo erusLige i aard, dat hij het wensehelijk achtte, eene voorbeeldige strafoefening toe, te passen. Immers het was gebleken, dat de auarchisten het plan gevormd hadden zich meester te makeu van de gevaugenis, van het Raadhuis, vau het gerechts- gebouw en de kazernen, en de bezittingeu der inwoners onderling te verdeelen. De sameu- zweerders moeten op de medewerxing van een sergeant en 50 man van het te Xeres in garuizoeu liggende regiment cavalerie gerekend hebben, maar toen zij uitgetrokken waren en reeds de militaire wacht overrompeld en van hunne revolvers gebruik gemaakt hadden (op weg o. a. een niets kwaads vermoedend persoou ontmoetende, dien zij den hals afsneden), toen hoorden zij y verraad!roepen, waaruit hun bleek dat de militaireu zich niet bij de oproerlingen aansloten. De revolutie zou ge- lijktijdig te Cadix, San Fernando en eenige andere Het duurde een geruimen tijd eer Grete vernam, hoe het bij het proces was toegegaau, want de bijzonderheden vermeldt geen courant, en eerst langzamerhand kreeg men door de gesprekken der officieren, welke onder de burgerij verspreid werden, een duidelijke voorstelling vau het gebeurde. Toen Grete eindelijk de bekenteuis van den veroordeelde lioorde, scheen het haar toe, alsof zij een bedwel- meuden slag had gekregen en toen ging er een helder lieht voor haar op. Wat haar reeds als een duister vermoeden voor den geest zweefde, was haar eensklaps zekerheid geworden. Niemaud ge- loofde den ongelukkige, slechts zij alleen, en zij, zij juist had hem in het verderf gestort, op haar rustte de schuld van zijn vreeselijk lot. Als een schaduw van zich zelve sloop Grete rond, hare hersens pijnigeud met denken. Hoe meer zij de gebeurtenissen der noodlottige dagen in haar ge- heugen terug riep, des te duidelijker werd haar alles. Nu verstond zij die vereeniging van be- schroomdheid en onbeschaamdheid, die zich in het gedrag vau den ongelukkige openbaarde, nu begreep zij den laatsten blik, dien hij op haar sloeg, en dien zij niet kon vergeten. Ja, daar lag wanhoop in opgesloten, maar geen toorn, geen wraakzucht plaatseu uitbarsten. Een der veroordeelden heeft een brief nagelaten, waarin hij aan zijn zoon en zijn kameraden den raad geeft de anarchistische leer als in strijd met de rechtvaardigheid en den godsdienst te verwerpen. Een telegram uit Lissabon zegt, dat er voor het huis van den Spaanschen Consul een dynamiet- bom outploft is. De ruiten werden verbrijzeld, maar niemand is gekwetst. Een ander telegram uit Rio de Janeiro meldt, dat daar weder eene omwenteling heeft plaats gehad en drie Ministers hun ontslag hebben genomen. Telegraaflijnen zijn doorgesueden. Sedert de verdrijviug van Keizer Pedro zaliger heeft Brazilie nog niets gedaan dan zich omwenteleu. De heeren generaals spelen er beurteliugs den baas. Voor den bloei van het land zijn die troebelen een doodsteek. Men vertelt nu, dat vorst Bismarck in het Heereuhuis zal verschijneu om te oppoueeren tegen het nieuwe schoolwetsontwerp. De commissie uit den Landdag, wie het ouderzoek van het ontwerp is opgedrageu, heeft een belangrijk besluit geno men, uamelijk door aan de eerste paragraaf toe te voegen De volksschool is eene iustelling van den Staat en is onder diens toezicht geplaatst. Alleen de leden van het centrum en de Polen stemden tegen dit gewichtig aanhangsel. Geld moet er komen, zegt de Duitsche vice- admiraal Hollmann tegen de begrootiugs-commissie van den Rijksdag, de uitbreiding der maritieme krachteu vau de andere mogendheden dringeu er toe, dat het personeel der Duitsche marine worde ver- meerderd en de vloot versterkt. De heer Hollmann gaf ten slotte als een pil om de schatkist te out- lasteu een overzicht van de vermeerderiug der Russische en Fransche vloten. Men weet nu een- maal, dat Hans Michel kippenvel krijgt en niet eeus noodig heeft gepriigeld zu werden om de laatste pfennig uit zijn zak te kloppen als er maar gekikt wordt van een Russisch-Fransche alliantie of vau iets dat er wel wat van heeft. Tegen den tijd der begrootingeu denken de heeren militairen altijd onweersbuien uit aan den politieken hemel. Daar is men anders al aan gewoon geraakt, zou men zeggen. De pogingom kouingin Nathalie weder te Belgrado in te huldigen is voorloopig mislukt. De Servische Skoepschtina heeft met 81 tegen 21 een motie van orde aangenoinen, waarin zij hare goedkeuring uitspreekt over de verklaringen, door den minister- president gegeven in antwoord op de iuterpellatie betreft'ende hare verbanning. De regeering had bijzondere voorzorgsinaatregelen genomen om onge- regeldheden te voorkomen. Noch Milan, noch Nathalie hebben thaus eenige hoop te voeden om door de vrieuden te worden ingehaald. Uit Weenen wordt bericht, dat vele Bulgaarsche uitgewekenen betrekiugen hebben gekregen bij de stoomvaartmaatschappij van vorst Gagarine, maar maar liefde, vurige, iu diepe smart zich vertereude liefde 1 Dat was het geheimzinnige, waar zij zoo lang over gepeinsd had, gedurende al dien tijd, en dat nu, nu zij het eindelijk begreep, haar met onuitsprekelijke droefheid, met vertereud berouw vervulde. Wat kon zij doen, om den ongelukkige te redden? Moest zij het opeulijk, luide uitschreeuwen lk, op wier getuigenis hij veroordeeld werd, ik geloof aan zijn onschuld Waarom, dus zou men haar verwijten, had zij dit niet dadelijk bekend En wat zou het den armeu gevangene geholpen hebben Hij was volgens een regelmatig vonuis veroordeeld en wie kon dat vounis vernietigeu Slechts een ding stond in haar macht, de arme lijder zou weten, dat zij aan zijn onschuld geloofde. Van de gevaugenen, welke van tijd tot tijd in haar wiukel kwameu, vernam zij, dat Kempe in weerwil van zijn zwaar vergrijp verlof had werkzaam te zijn, een gunst, welke hij stellig aan den goedeu naam had te daukeu, waarin hij bij den inspecteur, zijn voormaligen kapitein, stolid. Hij maakt borstels, vertelde de gevangene, maar natuurlijk mag hij nog in langen tijd niet uitgaan, wij nemeu zijn koopwaren voor hem mee. Toen de man, vau wien zij dit bericht ontving, op zekeren dag weer verscheen, wenkte zij hem ter zijde te komen en fluisterde hem toe Kuut gij Kempe een briefje in de hand stoppen De hemel bewaar me, daar staat kassematteustraf dat Risof heeft bedankt, daar hij zich in de vesting Belgrado veiliger gevoelt dan op een Russisch schip, waar men zich nog eens zijn vroegere verstandhouding met de nihilisteu zou kunnen herinueren. De Bulgaarsche uitgewekenen hebben bericht ontvangen, dat de Russische regeering en de Panslavistische vereenigingen geen geld meer kunnen afstaan, dat het in Rusland zelf noodig is. Vandaar bovenge- noemd aanbod. Wat toch een gemeeue boel De hooge lijderes te St. Petersburg, de Czarine, wordt daags tweemaal door Dr. Mezger behandeld en dat zal zoo een maand moeten duren. Behalve ver- goeding van reiskosten bedraagt des doctor's dage- lijksch honorarium slechts 840 gulden, 'k Weet niet, hoe de man 't er voor doen kan Van 1872 tot 1889 ontviugen de water- keeringeu der calamiteuze polders of waterschappen iu Zeeland wegens tegemoetkoming in de kosten vau zeewering en oeververdedigiug de som van f 5,199,947,92^, waarvan door het rijk werd betaald 2/3 of f 3,466,631,95^ en door de pro vince V3 of 1,733,315,97. Door een aantal lotelingen of hunne vaders of voogden te Leiden zijn bezwaarschriften inge- diend bij Gedeputeerde Staten dier provincie, houdende verzoek tot vernietiging van de verledeu week voor de gemeente Leiden plaats gehad heb- bende lotiug der uationale militie. De ouregel- matigheid, welke tot dit verzoek heeft aanleiding gegeveu, zou, naar beweerd wordt, hierin bestaan, dat twee lotingsnommers, beide het cijfer 365 bevatteude, zijn gebleken iu de lotingsbus aauwezig te zijn, waardoor aan twee lotelingen eenzelfde nommer is ten deel gevalleu. Iu verband hiermede zou ook een nommer te weinig zich in de bus hebben bevonden, tengevolge waarvan de laatst- opgeroepene der voor de militie ingeschrevenen niet aan de lotiug heeft kunnen deeluemen. Uit overweging, dat een en ander van beslissenden invloed op den uitslag der lotiug is geweest, hebben belanghebbenden alzoo aan Gedeputeerde Staten verzocht eene nieuwe loting voor die gemeente te willen bevelen. Herhaaldeiijk komt het voor, dat door het personeel der Staatsspoorwegmaatschappij, met de treincoutrole belast, oujuiste gedeelten van retour- kaarten worden iugezameld, nl. dat op de heeureis het retourgedeelte in plaats van het heenreisgedeelte wordt afgescheurd. Daar hierdoor op de terugreis voor de reizigers ongerief ontstaat, door het nemen van nieuwe plaatsbewijzeu en de betaliug van de verhoogiug, hetgeea aanleiding tot reclames geeft, is door de directie der Staatsspoorwegmaatschappij bepaald, dat, wanneer door een beambte, die zich daaraan schuldig maakt, onmiddellijk daarvan wordt op, antwoordde de gevangene. Gij behoeft er niets van te weten, vervolgde zij. Koop alleen maar het varkenshaar, dat gij noodig hebt, en let er op, dat hij deze bosjes met het witte draadje krijgt. Zonder antwoord af te waehten, zeide zij luid, zoodat ook de argwanende soldaat het kon hooreu ja, varkenshaar kunt gij nu bij ons ook krijgen hier zijn een dozijn bosjes. In een der bosjes had zij een nietig briefje vastgemaakt, dat de woorden bevatte Margerete Berger gelooft nu dat Wilhelm Kempe ouschuldig is. Verscheiden wekeu verliepen de gevangene aan wien Grete haar briefje had toevertrouwd, kwam herhaaldeiijk in den wiukel, maar hij bleef opzettelijk op een afstaud van haar. Maar op een morgen schoof hij, zijn waren uitpakkend, een der zak- borsteltjes met stroo—mozai'k op de oppervlakte, haar opzettelijk toe. Zij begreep hem dadelijk en wilde het ding opnemen, maar haar moeder kwam tusscheubeideu neen, dat niet kind, dat is niet mooi bewerkt Grete raakte van haar stuk, maar de gevangene kwam haar te hulp Dat is zoo, 't is van een be ginner en daarom zoo goedkoop. Schielijk greep Grete het, en het borsteltje in haar zak stekend beginners moet men ondersteuuen en ik heb zelve een nieuwen haarborstel noodig. Verheugd eindelijk weer eens een glimlachje op kennis gegeven, dezen dan geen straf, zooals tot nog toe het geval is, zal worden opgelegd, mits hij het verkeerd ingenomen biljet niet vernietigd heeft. Men verwacht, dat hierdoor voortaan de door de reizigers in te dienen reclames gemakkelijker zullen kunnen worden nagegaan of zij al of niet gegrond zijn. Naar het Vad. verneemt, hebben regenten van het geneeskundig gesticht voor Krankzinnigen te 's Hage j.l. Donderdag eene vergadering ge- houden om de maatregelen te bespreken, die hunnerzijds kunnen worden genomen tot voor- lichting van den gemeenteraad, in afwachting van het aan die vergadering toegezegde rapport van den inspecteur, met het slaatstoezicht belast. Re genten hebben besloten Burg, en Weth. en leden van den raad uit te noodigen tot een bezoek aan het gesticht, waartoe een der bestuurders des Maaudags, Woensdags en Donderdags te half drie in het gebouw aanwezig zal zijn, tot het geven van alle inlichtingen omtrent huisvesting, voeding en nachtleger. Met het oog op de rust in het gesticht zullen de leden van den raad worden uit- genoodigd bij gemeenschappelijk bezoek zich in groepen van niet meer dan vijf personen te ver deelen. Mej. E. de Heer, gewezen oppasseres in bedoeld krankzinnigengesticht, noemt in de H. Ct. wat er tegen het gesticht wordt aangevoerd, lasteriug, en zij betwijfelt, of mevr. Stutea wel oprecht en naar waarachtige waarheid vertelt. Indien het echter wel waar is, wat zij vertelt schnjft mej. De Heer dan hebben die mishandelingen zeker plaats gehad op oogenblikken, dat directeur en geneesheer er niet warenwant zij zelve heeft o. a. bijgewoond, dat de dokter zeer zachtmoedig was, toen eene patient die hem een kop gloeiende koffie iu het gezicht wierp. En zegt zij verder ik zou nog zooveel kunnen aanhalen van wat wij met die ongelukkigen overbracht hebben. Miju onderviuding van twee jaar en vier maanden schrijft mej. De Heer is, dat dokter en directeur zich niets zullen verontrusten over deze schandalen in de courantenwant men moet weten, als ik, hoe de directeur oppasseressen aaumoedigt om goed te zijn tegen de ziekeu. Het denkbeeld van Alex. Dumas, om het tot een regel te maken, dat men aan hen die uit eten gaan de gelegenheid geeft een bijdrage af te zonderen voor hen die geen eten hebben, vindt ook een begin van toepassiug te Amsterdam. Eenige dames hebben het initiatief genomen, busjes te laten maken en deze met een circulaire aan families gezonden, van welke zij instemming met het denkbeeld mochten onderstellen. De bussen, voorzien vau een slot, zijn genum- merd en geven Duma's zinspreuk Qui dine donne het bleeke gelaat van haar dochter te zien, bracht de moeder en niets meer tegen in. Zoodra het mogelijk was, snelde Grete naar hare kamer, schoof den grendel voor de deur en maakte toen met haar zakmesje de strooversiering van het borsteltje los. Een klein stukje papier was er ouder vast gemaakt, en daarop stond in fijne, bleeke, nauwelijks leesbare letters het enkele woord „ge- lukkig." Schielijk sloot zij alles in een kistje en ging weer in den winkel, waar zij juist de gevangenen met hun wacht nog vondmet inspanning van al haar krachten vroeg zij, op onverschilligen toon Hoe gaat het toch met Kempe Ontsteld zag haar moeder haar aan, maar werd geruster, toen zij het meisje zoo kalm zag. O, antwoordde. de gevraagdehij schikt zich in zijn lot. Sedert een paar weken, hierbij zag de mau Grete veelbeteekend aan Suit hij onder het werkeu, en die dat bij ons doet, is over het ergste heen. Over het ergste heen en noch was geen jaar vau zijn langen straftijd verstrekenDie paar woorden, die zij hem had kunnen schrijven, hadden hem gelukkig gemaakt, en eensklaps herinuerde zij zich den gevangene Mathies en zijn woord, vol vertrouwen Leentje wacht op mij. 's Middags weer alleen op den winkel passend en zich in haar droefgeestige overpeinzingen ver- diepend, ontstelde zij over zich zelve, want duidelijk klonken de woorden vau haar lippenGrete wacht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1