Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2792. Zaterdag 13 Februari 1892. 2)33 32e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. JPolitieli Overzicht. De eenige vriend in de Zwarte Bergen gevoelt ook, dat de hongersnood Rusland teistert. Vorst Nikita schijnt tegenwoordig geen roebels uit Peters burg te ontvangen, wat men mag opmaken uit de ellende, die in hetkleine vorstendommetje heerschen - de is. Rusland, dat anders de onderdanen van den eenigen vriend van den Czaar zooveel mogelijk steunt moet thans al zijn hulpmiddelen zelf ge- bruiken. Vorst Nikita heeft nu in Fraukrijk groote voorraden graan laten koopen, maar hij verkoopt slechts tegen contant geld. Tengevolge van den toestand in MoDtenegro trekken duizenden Montenegrijnen naar Turkije en dat zegt wat naar Turkije gaan verhuizen. De Standaard heeft een bericht de wereld inge- zonden, dat velen de oogen doet richten naar de Nijlmonden. Het blad zegt, dat het Fransche en het Russiscbe smaldeel saam in de wateren van den Levant gaan kruisen en tot verzamel plaats Alexandria zullen hebben. Het doel zon zijn de inlandsche bevolking aan 't verstand te brengen dat de Fransch-Russische bond nu een feit is en de overeeukomst tusschen Frankrijk en Rusland te Konstantinopel en te Kairo te bevestigen. JNog wordt verteld, dat men ook zou pogen den Sultan te bewegen van Engeland te eischen, dat het Egypte ontruimt, en den nieuwen khedive onmiddeilijk onder de Porte te plaatsen. Zulke berichten zullen John Bull uit zijn vel doen springen. Het Engelsche parlement is geopend met eene rede van de Koningin, waarin verklaard werd dat de verhouding van Engeland tot de buitenlandsche mogendheden vriendschappelijk is geweest. In den onderkoning van Egypte heeft de Koningin eenen eerlijken bondgenoot verloren, wiens wijze regeering er toe bijdroeg om in weinige jaren de welvaart en den vrede in Egypte te herstellen. De Koningin stelt een vol vertrouwen in den opvolger van den onderkoning, die zeker dezelfde schrandere staat- kunde zal volgen. De Koningin hoopt, dat de inrichting van de haven te Zanzibar zal bijdragen tot de ontwikkeling van het grondgebied des Sultans en tot de uitbreiding van den Engelschen handel aan de oostkust van Afrika, De Koningin kondigt voorts de invoering van een lokale regeering in Ierland aan, overeenkomstig het stelsel in Engeland zelf gevolgd. Voorts eene wijziging in de conventie bestaande tusschen de regeering en de Engelsche bank en eindelijk eene verandering van de wetgeving betreffende de verantwoordelijkheid van patroons ten opzichte van ongevallen, aan werklieden over- komen. in Spanje blijft het bij voortduring onrustig. Nu weer hebben te Palancia, in Oud-Castilie, de spoorwegwerkers een oustuimige betooging gehouden en de overheidspersouen mishaudeld. De politie heeft de orde hersteld en een aantal personen in hechtenis genomen. Intusschen is te Xeres het rechtsgeding tegen de arnarchisten begonnen. Men F EUILLETON 4) Met een bedrukt hart begaf Qretd zich op den morgen van de terechtzitting, die door de geheele stad met spanning te geinoet werd gezien, op weg voor dien zwaren gang. Zij werd in een donker, laag vertrek gebracht, waar vijf in uniform gekleede personen om een tafel zaten een gewoon soldaat, een onderofficier, een sergeant, een luitenant en een kapitein. Deze vijf vorraden het gerechtshof waar- van de kapitein voorzitter was. Aan een andere tafel zat de auditeur, een oude, brommige heer, die als aanklager optrad, en op den achtergrond zat op een houten bank de beschuldigde, aan weerszijden een soldaat met de bajonet op het geweer, Daar- voor had op een stoel een der andere luitenants plaats genomen, die als verdediger optrad. Grete waagde niet naar die richting haar oogen op te slaan, maar op bevel van den kapitein moest zij het doen. Herkent gij den beschuldigde? vraagde hij. Ja, fluisterde zij onder de blikken van den ge- vaDgene huiverend. Vertel ons dan het geval, juist zoo als het ge- beurd is. verwacht, dat ncht schuldigen ter dood zullen worden veroordeeld. De troepen zijn in de kazernen geconsigneerd, en patrouilles kruisen de stad door. Graaf Taaffe heeft zijn grooten tegenstander onder- scheidene betrekkiugen aangebodeu om hem zoo- doende van het politieke veld te verwijderen. Laatstelijk die van president der Rekenkamer in Oostenrijk, doch Von Plener heeft telkens voor de eer der benoeming bedankt. Dientengevolge hebben de Duitsche collega's in den Rijksraad hunne vreugde betoond. Vooral waardeeren zij dit besluit, omdat hij zelf over weinig of geen verinogen be- schikt, en het presidentschap niet alleen eene zeer invloedrijke betrekkiug is, maar ook een jaarlijksch inkomen van 22000 fl. geeft. De uitslag der verkiezingen voor de Hongaarsche Kamer is thans geheel bekend in 412 districten. Gekozen zijn 243 liberalen, 86 onafbankelijken, 62 nationalen, 14 unionisten, 3 afgevaardigden tot geen der partijen behoorende. Nog drie herstem- mingen moeten plaats hebben en nog een ver- kiezing. Te Berlijn overleed graaf Launay, Italiaansch gezant, in den ouderdom van 73 jaren, waarvan hij meer dan 20 jaren te Berlijn werkzaam was. Hij was deken van het corps diplomatique en bij ieder zeer gezien. Italie erkende ook zijne ver- diensten, hij was ridder eener orde, waarin nog nooit een diplomaat was opgeuomen, n.l. de orde van Annunziata. De Franschen kunnen in Tonking ook weer aan 't werk komen. In de provincie Duong hebben al reeds belangrijke gevechten plaats gehad tegen rooverbenden. De vijand werd verdreven, 15 mannen zijn gesneuveld. In de maand December hadden er ook al gevechten tegen roovers plaats gehad en ook bij die gelegenheden deden de Franschen velen in het zand bijten. Die woeste benden staan niet voor een beetje, gelukkig dat de Franschen evenmin vervaard zijn voor een kleinigheid. Bij het departement van marine is inbewerking het plan voor een vrijwillige marine—reserve. De Minister heeft daartoe, door tusschenkomst van de Commissarisen der Koningin, aan de gemeente- besturen gevraagd een overzicht van het personeel, uitmakende de bemanning der talrijke stooinvaar- tuigen, die als passagiers-, sleep- of vrachtboot de rivieren en binnenwateren van ons land bevaren. Onder het opschrift „een duistere zaak" deelt de Haagsche correspondent van het Dagblad voor Nederland, nog het volgeude mede uit het krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde in Den Haag ffZekere juffrouw uit Sneek is hierheen ge- komen om haar dochter uit het krankzinnigen gesticht te halen, en beklaagde zich bij ons dat men haar kind, trots herhaalden aandrang bij den Met gebroken stem voldeed Grete aan de uit- noodiging. Alles kwara tot in de geringste bijzonderheid met haar vroegere verklaring overeen. Hij dreigde u dus met den dood, nam de auditeur het woord. Hij zwaaide het mes en riepZwijg of ik steek u dood Ja, klonk het nauwelijks hoorbaar van de lippen van het meisje. Daar klouk van de bank van den beschuldigde een gillend neen De gevangene was opgesprongen, en de uitgestoken hand woest schuddend, herhaalde hij Neen Neen 1 Hij wilde meer zeggen, maar toornig voegde de kapitein hem toeZoo gij u niet bedaard houdt, Kempe, laat ik u in boeien slaan De beurt van spreken is dadelijk aan u Verzwaar uw vonnis niet noodeloos De gevangene viel weer op de bank neer en verborg het gelaat in zijn handen. Grete moest haar getuigenis onder eede bevestigen en mocht toen heengaan. Door vreeselijke aandoening ge- schokt, sleepte zij zich met moeite voort. Intusschen werd het verhoor vervolgd. De vol- gende getuige was de luitenant, die den winkel was binnengekomen. Zijn verklaring stemde vol- komen overeen met die der aangevallene. Hij had de bedreiging van te zullen dooden wel niet gehoord burgemeester en den officier van justitie, niet wilde medegeven. Het meisje diende bij den heer G. in het Emmapark en is in het krankzinnigengesticht geplaatst zonder dat hare ouders er iets van wisten Mijiiheer bracht haar gewapend met een bewijsje van zijn buurman en dokter, doodeenvoudig naar het politiebureau, waar men haar een nacht opsloot en den volgenden dag met een paar agenten naar 't gesticht liet brengen! Dit was alles al in orde, toen haar moeder hier kwam op een uitnoodiging van mevr. G. om haar dochter te komen halen, omdat ze wat zenuwachtig was. In plaats van haar te kunnen medenemen, hoorde ze, dat haar kind in het gesticht zat. Ze mocht het ook niet zien, zoodat ze onverrichter zake naar Friesland moest terugkeeren. Ze had natuurlijk geen rust en is nu alweer sinds Woensdag hier, doch heeft het nog niet verder gebracht dan haar dochter ten minste te zien. Zij bevond haar kalm, maar hon- gerend en verlangend om er uit te komen, wat haar echter tot dusver niet werd vergund, trots alle moeite die de vrouw zich heeft gegeven bij burgemeester en justitie. Legio is het aantal vragen dat hier rijst. Is hier gehandeld krachtens art. 14 der wet door den burgemeester of neemt men aan onze politiebureaux maar een ieder in voorloopige be waring, die daar door een particulier wordt afge- leverd Hoe is het mogelijk, dat de officier van justitie vdor zijn requisitoir en de president der Rechtbank vdor zijn machtiging tot plaatsing in het gesticht de ouders van het meisje geheel buiten de zaak hebben gehouden Er loopen hier over deze zaak zonderlinge ge- ruchten, die wij ons wel zullen wachten te helpen verspreiden, doch dit nieuwe bewijs hoe gemak- kelijk het gaat om iemand in een krankzinnigen gesticht te brengen, strekt zeer zeker om de be staande onrust ook op dit punt nog te vermeerderen. Volgens een later bericht van denzelfden corres pondent is het meisje gisteren eindelijk in vrijheid gesteld. De Haagsche briefschrijver van de Zutfensche Ct. (het Tweede Kamerlid Goeman Borgesius) zegt o. a. De onthullingen over het Haagschekraukzinnigen- gesticht zijn hier het gewone discours van den dag. Ieder wil de brochure van mevrouw Stuten lezen en er is dan ook reeds een tweede druk van verschenen. Eerst werd er weinig gewicht aan gehecht, maar dat is geheel anders geworden, nu ook van andere zijde veel van 't geen in die brochure te lezen staat, bevestigd wordt. Trouwens eene beste reputatie had het Haagsche krankzinnigengesticht toch reeds niet. Raadpleegde een familie een geneesheer over het meest aan te bevelen gesticht dan was dikwijls het autwoordDe meeste gestichten zijn goed, maar ik mag u niet aanraden een bloedverwant te laten verplegen hier op het Slijkeinde. maar het mes in de opgeheven vuist van den mis- daniger en op den vloer ook het uit de lade ge- vallen geld zien liggen. Twijfel aan het booze opzet van den beschuldigde was, volgens verklaring van den getuige, volstrekt onmogelijk. Hetzelfde betuig- den nog eenige andere personen, welke op Grete's hulpgeschreeuw toegesneld waren. Fuselier Kempe, dus nam nu de kapitein het woord, gij hebt de getuigen gehoord en ik raad u welmeenend, door een openhartige bekentenis zoo mogelijk een zachter vonnis te verkrijgen. Blijft gij bij uw hardnekkige verklaring, dat gij onschuldig zijt, dan moet de wet u met haar voile kracht treffen. De beschuldigde antwoordde, zonderling kalm, of- schoon nu en dan weer tot zijn gebrek vervallend Ik dank u, heer kapitein, voor al de goedheid, die u hier ook betoont. Ja, ik zal de waarheid zeggeu, de voile geheele waarheid, maar u zult me niet gelooven. Wat hier straks juffrouw Berger verklaarde is waar. Het is waar voor zooverre het arme meisje het ondervonden en beleefd heeft, maar niet waar naar mijn weten en willen. Ik had voor het meisje, dat ik zoo dikwijls in de winkeldeur zag staan, of aan het raam met eenig handwerk bezig, reeds lang liefde opgevat, en dikwijls ging ik voorbij en deed er wel eens kleine inkoopen. Dat zij nooit TER NEUZEN, 12 Februari 1892. De loting voor de Nat. Mil. heden te Axel gehouden, heeft, voor wat de gemeente Ter Neuzen betreft, den volgenden uitslag gehad c r* g 2 g N A M E N Opgegeven o e LOTELINGEN. reclames. 1 de Jonge Meeuwis. 2 Jausen Jacobus. 3 de Bruijne David. Eenige zoon. 4 Scheele Marinus. Broederdienst. 5 Nelissen Willem Andreas. In dienst. 6 de Feijter Jacobus. 7 Verlinde Jacobus Cornelis. 8 Dekker Dirk. 9 den Boer Johan Henrie. 10 du Pon Jacobus A. de Haas. 11 van Hoeve Jannis Pieter. 12 Verijke Jozias Johannes C. Broederdienst. 13 Dieleman Jan Christiaan. 14 Veerman Gijsbregt Pieter. Eenige zoon. 15 Verpoorte Adriaan. Eenige zoon. 16 Dees Martinus. Broederdienst. 17 Solleveld Desire Pierre. 18 van Duijze Louis. 19 de Koeijer Abraham. Broederdienst. 20 't Gilde Cornelis. Eenige zoon. 21 de Witte Levinus Reinier. 22 van Es Marinus. 23 Jolijt Jacob Johannes. 24 Verhelst Martinus. Broederdienst. 25 van Driessen Pieter F. 26 Vermast Cornelius Th. Broederdienst. 27 Versluijs Hermanus. Broederdienst. 28 Uitdeuhof Augustinus F. 29 de Kraker Jannis. 30 ten Hoeve Johannes. Broederdienst 31 Dieleman Martinus. 32 de Smit Jan. Eenige zoon. 33 Leunis Reinier. 34 de Groen Pieter Jacob. 35 Bareman Gelijn. Eenige zoon. 36 Vereecke Adolphus. 37 '"t Gilde Willem Pieter. 38 van der Velden Johannes M. 39 Bliek Jacobus. Eenige zoon. 40 Harms Francois. 41 de Zeeuw Anthonie. 42 Hamelink Simon Cornelis. 43 van der Hooft Cornelis G. Broederdienst. 44 Moggre Jannis J. J. M. Broederdienst. 45 de Putter Levinus Jan. 46 van Strien Jan. Broederdienst. 47 Platteeuw Jacobus Reinier. 48 van Wijck Cornelis. 49 Klaassen Hendrik A. In dienst. 50 van Dixhoorn Leendert. Krankzinnig. acht op mij sloeg geloof ik gaarne in haar winkel komen dagelijks veel soldatenzij geeft hun wat zij verlangen en daarmede uit. Om den enkelen bekommert zij zich niet. Maar ik wilde opgemerkt worden, en zoo wachtte ik den gunstigen dag af den ongeluksdag. Om de brandende hitte werd het exerceeren afgezegd, en ik sloop om den winkel rond. Eerst waren er gevangenen binnen, en nadat deze vertrokken waren, bleef nog haar moeder. Kort daarop giug zij ook weg, maar ik dacht, dat zij terug kon komen en ik slenterde eeu poos op en neer, wachtend, nu en dan door de winkelramen kijkend. Eindelijk vatte ik moed en trad binnen. Dat het meisje zeer ontsteld van den stoel opvloog en mij driftig toesprak, bracht mij in verwarring. Ik wist niet recht, wat ik zou zeggen en toen zij over mijn meisje begon, stemde ik haastig toe. Ik dacht er aan, als zij eens mijn meisje zijn zou, en het denkbeeld kwam bij mij op, iets heel mooi's te koopen en het haar dan aan te bieden. Nu schoot mij tot mijn ontsteltenis te binnen, dat ik maar weinig geld bij mij had, maar ik herinnerde mij den dukaat aan mijn horlogeketting, en gaarne wilde ik dien opofferen. Toen ik dat zeide, werd zij veel vriendelijker en schertste met mij. Nu nam zij den dukaat, en terwijl zij zich bukte, om mij kleingeld terug te geven, streken haar hareq TER NEIIZENSCHE tOlRA\T Hit lil ml verscltijnt ninsdag- en Vrijdaifavnnd bij den uitgever VAX 1> K A V D G te Ter Xeuzen. DER 2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1