Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. TER NEUZEV, ft Februari 18»2. RECHTSZAKEN. Arroiidissements-reclitbank te Middelburg. morgen zagen wij, dat de knechts hem beetpakten eu omdat, hij geen tabak lustte, zijn mond vol propten met tabak, zoodat hij er bijna in stikte, waarna hij nog met de sleutels werd afgeranseld. Daarop zagen wij hem in geen twee dagen, tot eindelijk zijn moeder bij ons kwam, opgetogen van blijdschap, omdat ze bericht gekregen had haar zoon te mogen halen. Een oogenblik later kwam zij terug, wanhopig van droefheid met haar zoon in een rijtuig hij was bijna stervende en beklaagde zich bitter over het- geen hij geleden had, wiizende in zijn mond, waar de tabak nog inzatden volgenden dag was hij dood. Dit geschiedde alles onder den vorigen directeur, niet waar Ja, dat was een onraensch. Welk een geest dien man bezielde tegeuover de kraukziunigen, kan u het best na gaan uit het fet, dat wij hem eens tegen een nieuw aangekomen knecht hoorden schreeuwenEn jij, die ik dacht dat paarden kon dresseereu, kan jij geen gek dresseeren Heeft u er den tegenwoordigen directeur ook gekend en wat is dat voor een man Ja. Wij hebben nimmer gezien dat hijzelf de patienten mishandelde, zooals de vorige deed, maar wel hebben we gezien, dat de patienten onder zijn oogen mishandeld werden. Hij deed er niets tegen, inaar liep weg. Heeft u naar aanleidir.g van al wat u zag nooit eens moeita gedaan oin de regenten van het ge- sticht te waarschuwen Ja zeker. Naar aanleiding van dat geval met dien Scheveuinger ben ik gaan klageu eerst ging ik naar een regent, den heer Maas Geesteranus, die doodeenvoudig zei, dat hij van de week geen zitting had of zoo iets, maar dat ik maar eens naar een auder moest gaan, naar den heer Schuurbeque Boeije. Dien kon ik niet eens te spreken krijgen, waarop ik hem liet zeggen, wat ik te zeggen had door den knecht, die daarop terugkwam met de boodschap, dat het laster was en dat ik wel voorzichtig mocht wezen Toeu ben ik naar een regentes gegaau daar werd ik wel outvangeu, maar die vond dat de behandeling in het gesticht heel liefderijk was en dat ik maar eens naar den dokter moest gaan, die zou me wel anders vertellen. Nu, ik ging naar den dokter, destijds dokter Stark. Ik herhaalde bij hem de vraag die ik ook elders deed of er geen ander rniddel was om kraukziunigen te genezen dan mishandeling Hij werd woedend, sloeg zoo op de tafel dat de inkt uit zijn inktkoker sprong, dreigde mij met de politie te laten vervolgen en wees me de dear Van vervolging door de politie heb ik nooit iets gemerkt En ook geen verbetering na dien tijd Volstrekt niet. Integendeel, eenigen tijd daarna ranselde een knecht weer een patient af onder mijne oogen en zeide er bij ffga jij nou maar klagen, al hang ik ze hier op aan den hoogsten boom, dan maak je me nog niks als ze hier zijn, dan zijn ze ons Die knecht v. d. W. Later werd hij weggejaagd, omdat. hij Zoo, dus op zedelijk gebied O, rneneer, zwijg daarvan, dat kan en wil ik u niet alles vertellen. Het Zuiderzendigsfeest zal dit jaar worden gehouden op Woeusdag 20 Juli a. s. op Goeree, bij Bergen op Zoom. Aan 44 personen uit den burgerstand, in verschiliende plaatsen van ons laud, is door Z. H. den Paus de brouzen medaille „Bene Merenti" verleend. De Engelsche regeering heeft alien invoer van levend vee uit Denemarken in Engeland, Wales en Schotland verbodeu, ter oorzake van het mond- en klauwzeer onder eeue uit Denemarken aange- voerde lading vee ontdekt. frissche, open gelaat, en dan weer den doodsbleeken man met de trilleude lippen en hartstochtelijken blik, die haar hart deed beven. Wat las zij al niet in dien blik toorn, verbittering, wraakzucht, wanhoop maar neen, dat was niet alles, het was meer een diepe, oneindige, onuitsprekelijke smart. Zij kon er geen naam voor vinden, maar het pijnigde haar en knaagde aan haar binnenste, en er waren uren, waarin zij zich zelve niet als het slachtolfer van een misdadiger, maar als een schuldige voorkwam. De rampzalige Welk een verschrik- kelijke straf wachtte hem Diefstal met poging tot moord belaas, er bevond zich onder de gevangenen een, die voor dezelfde misdaad tot levenslauge gevangenisstraf veroordeeld was, en de andere gevangenen, die in den winkel kwamen, verhaalden, dat een keten aan zijn been was ge- kloukeu, waaraan een zware kogel hing, en wanneer hij op de binnenplaats der vesting werkte, kon hij zich niet van de plek bewegen, of hij moest de kogel met moeite op zijn kruiwagen voor zich uit duwen. Zulk een lot trof ook den ongelukkige, uit wiens handen zij gered was zij rilde. Bitter berouwde het haar, dat zij dadelijk na de daad de zware aanklacht geuit en den volgenden morgen voor den auditeur herhaald had. Zij had andere zachtere woorden moeten vinden, die de misdaad in een minder duister licht hadden getoond maar het was eenmaal gebeurd en moest zich herhaleu, indien zij onder eede de getuigenis zou bevestigen En toen kwam een nieuwe onverwachte schok. Op zekeren dag toen beide vrouwen alleeu in den winkel waren, kwam een oud man binnen, een boer, en liet zich eenige huishoudelijke voor- Gisteren had alhier de verkiezing plaats voor een lid van de Kamer van Koophaudel. Hetaan- tal stemgerechtigden bedraagt 176. Met bijna alge- meene stemmen, 36 van 37 die opgekomen waren, werd gekozen de heer L. Schalk, die naar wij met genoegen vernemen deze benoeming aanneemt. De Kamer bestaat thans uit de volgende leden H. C. E. van IJsselsteijn, J. A. de Jonge, J. A. van Rompu, P. A. van de Velde, A Tholens Dingz., A. Hamelink en den nieuwbenoemde L. Schalk. De uitslag dezer laatste beslissing verheugt ons ten zeerste. Wij toch hebben steeds het nut dier instelling voor ouze gemeente bepleit we zien dus met het volste vertrouwen de Kamer aan het werk gaan voor de belaugen van Zeeuwsch—Vlaanderen in 't algemeeu en Ter Neuzen in 't bijzonder. De Noorsche brik Tana, kapt. Jensen, van Gent naar Tvedestrand in ballast, op 27 Jauuari 11. van Ter Neuzen naar de reede vertrokken en aldaar geankerd, is bij mist aangevaren door de Belgische stoomboot Lippe, van Nantes naar Antwerpen, met stukgoederen. De Tana, die kluiverboom verloor en andere averij bekwam, zal te Ter Neuzen op het kanaal de bekomen schade herstellen. Hock. 9 Febr. Heden werd alhier dour def landbouwvereeniging „Doelmatige Samenwerking" aanbesteed de levering van 124,600 K.G. kunst- mest. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor f 7,02 P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 6,99 G. J. Krol, te Zwolle, voor f 6,99 D. E. Wolfert Hz., te Ter Neuzen, voor /"6,97^ en Salomonson, te Rotterdam, voor f 6,87. Alsmede de levering van 35,200 K.G. chilisalpeter, waarvoor inschreven de heer G. J. Krol, te Zwolle, voor f 11,35 de fabriek van kunstmeststoffen te Bergen-op-Zoom, voor f 11,24 en de heer P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 11,22$; alles per 100 K.G. Aan de minste inschrijvers is de levering gegund. Zaamslag. Op 1 Januari j.l. bestond het aantal in de gemeente aanwezige kiuderen van 612 jaren oud uit 190 mannelijke en 197 vrouwelijke. Hieronder zijn 20 mannelijke en 20 vrouwelijke kinderen, die geen onderwijs genieten. Het aantal schoolgaande kindereu bedroeg in het geheel 252 m. en 219 vr. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken H. W., oud 49 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. d. F., oud 30 j., winkelier te Ter Neuzen, is wegens verduistering vrijgesproken. J. E. v. d. B, oud 14 j., te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. A. V., oud 25 j., dienstmeid te Hulst, is wegen diefstal veroord. tot 2 maanden gevaug. Te Goes zijn twee door trichinen besmette varkens onteigend en verbrand. Te Utrecht zijn ook trichinen gevonden in aldaar ter keuring aangeboden Amerikaansch spek. Men heeft te Wormerveer door tijdige ont- dekkiag de gevolgen van een gruwelijke misdaad voorkomen. Aan de fabriek De Liefde was drie achtereenvolgende Zaterdagen een pijp met oud, gebruikt, vettig katoen verstopt en de veiligheids- Klep bezwaard, zoodat, ware de gruwel niet bijtijds werpen toonen. Hij maakte eenige onverschil- lige aanmerkingen en begon toen eensklaps over den moordaanslag te spreken. Juist wilde Grete, welke elke toespeling op de zaak door de ziel sueed, wegsluipen, toen de oude man in snikkeu uitbarstte Och ik ben immers de vader van den ongelukkigen jongen, en ik kon 't haast niet gelooven, dat hij schuldig is. Haastig schoof Grete hem den leuningstoel toe en, haar dankbaar toeknikkend, vervolgde hij En hij zou dit lieve raeisje moorddadig aangevallen hebbeu P Neen, ik kan 't niet gelooven van den armen, armen jongen De vrouwen trachtten den ouden man te troos- ten zoo goed zij vermochten van lieverlede werd hij kalmer en liet zich het geval nauwkeurig ver- halen. Ja, zeide hij zachtkens, zoo hoorde ik het ook van anderen, en volgens dat, is hij verloren. Maar hoe duidelijk de zaak schijnt te zijn, er bliji't iets duisters, iets raadselachtigs in, dat ik niet noemen, niet zeggen kan, en toch is het er in. Mijn jongen een laffe sluipmoordeuaar nooit En dat ik oude vent nog zelf wel schuld er aan zou hebben, omdat ik hem zoo kort bield Uit mijn eigen diensttijd weet ik heel goed, dat de jongens meer noodig hebben dan zij krijgen, en om een paar daalders zou mijn Wilhelm neen, daar zit iets anders achter Grete legde haar hand op zijn schouder en zeide hartelijk Zie, dat gevoel ik ook. Er is nog iets anders bij. De oude man zag haar strak aan en vroeg na een poos met nadrukHebt gij hem werkelijk vroeger nooit gezien P Neen nooit ontdekt, de geheele fabriek in de lucht had moeten vliegen en dood of verininking het lot der arbeiders op de fabriek zou ziju geweest. Eu wie weet welke noodlottige gevolgen het gruwelstuk ook zou hebben gehad voor het deel dezer gemeente tegen- over de fabriek. Daar zeer natuurlijk niemand weet wie het heeft gedaan, hebben de eigenaars de nieuwe fabriek, waar het feit geschied is, laten stilstaan en de fabriekwerkers ontslageu. Een twintigtal moeten er naar Amsterdam ziju gegaau, naar vde zwarte spiegel'' om van het orakel te vernemen wie de dader of daders is of ziju. Het orakel heefi, volgens huune mededeeling sezegd »zes getrouwde knechts hebben het gedaan". Z >o is men nog even ver. Op een morgen van de vorige week zag men in de Lauwergracht te Arnhem een hoed drijven, terwijl een hond onophoudelijk blaffend langs den kaut liep, en hoe men hem ook trachtte te ver- jagen, telkens naar de plaats terug liep, waar de hoed te zien was en zich een eind ver in het water waagde. Men vermoedde, dat zich iemand had verdronken en stelde een onderzoek in. Aller- eerst echter werd de hoed opgevischt en nu bleek het, dat daarin vier jonge hondjes waren. Waar- schijnlijk was het de moeder, die haar jougen had geroken eu ze weer tot zich wilde nemen. Uit Woensel wordt dd. 4 Febr. geschreven De ophanden zijnde erfeuis van 42 millioen, waarvan bijna alle bladen melding maakten, is hier tegenwoordig Wet onderwerp van menig gesprek. Zooals reeds vermeld is, vergaderden in Eindhoven Vrijdag 28 Januari een veertigtal De Gruyters met een Belgischen notaris en advocaat. Onder de vergaderden was ook een arme schoorsteeuveger met ziju neef, een bedelaar, beiden uit het uaburige Woensel. Deze De Gruyter schijnt reeds lang de erfenis op 't oog gehad te hebben tenminste hij toonde den advocaat en den notaris en daarna de geheele vergaderiug een stamboom, waaraan hij niet minder dan 15 jaren gewerkt had, waarvoor hij stad eu land heeft afgeloopen en waarmede hij nu met wettige stukken bewees een rechtstreeksche afstamineling te zijn van zekeren Vlaamschen graaf uit de vorige eeuw. Men zou het waarlijk onzen zwarten „sinjeur" niet aangezien hebben, dat hem nog adelijk bloed door de aderen slroomde. Een paar berucbte vrouwspersonen te's Her- togenbosch, luisterende naar de vleiende namen „Moddermachine" en »Vlijmensche boerin", ziju voor een jaar althaus van de straat. Eene ontmoeting die zij eenigen tijd geleden samen met een Rotterdamsch handelsreiziger hadden (die hem f 65 kostte en waarmede door dezen de politie werd in kennis gesteld, bezorgde aan beide dames een jaar gevangenisstraf. Iu de kazerne te Leeuwarden heeft Vrijdag een vreeselijk ougeluk plaats gehad. Bij het exer- ceeren in een der lokaleu, waarbij de sergeant E. een peleton soldaten onderrichtte iu de lading en het vuren, waarbij hij voor de manschappen stond, die in geknielde houdiug aanlegden in de richting waar hij zich bevond, viel op het kommaudo vuur een schot, waardoor hij deerlijk in den buik ge- troffen neerviel. Op last van twee militaire ge- ueeskundigen werd hij terstond naar het militaire hospitaal vervoerd. De toestand is hoogst bedeukelijk. Bij ouderzoek is gebleken, dat het geweer van een korporaal een scherpe patroon bevatte. De gewonde sergeant is gehuwd en vader van drie kinderen. In Opsterland is nu de bestaande ellende vermeerderd door overstrooming. Het hooge water te Beets en omstreken heeft reeds verscheidene gezinuen genoodzaakt te verhuizeu. Een 5tal is naar Beetsterzwaag gevlucht en anderen zijn bij En van zijn meisje, voor wie hij het present wilde koopeu, weet men ook niets Wij in de stad hebben niets vernomen. Maar bij het militaire gerechtshof gaat alles zeer geheim- zinnig toe en wij weten niets zekers. Goed, ik zal naar hem toe gaan het verlof er toe heb ik reeds in den zak. Welke weg leidt naar de uiillitaire gevangenis Grete ging met den ouden mau naar de deur en wees hem deu weg. Op het punt van heen te gaan, keerde hij zich nog eens om en vroeg zacht Hebt gij mogelijk ook een boodschap aan hem Zij werd vuurrood en antwoordde even zachtJa, dat het mij erg spijt, maar dat ik niet anders heb kunnen doen. En dan, ja, als 't u belieft, breng ons toch bericht. Na bijna anderhalf uur keerde de oude man terug, ernstig maar bedaard. Ik heb den jongen op het hart gedrukt, verhaalde hij, en hij heeft mij beloofd, overmorgen, als de zaak voor komt, de voile waar- heid te zeggen. Mij wilde hij nog niets zeggen hij moest er eerst over denken, maar hij was onschul- dig, dat moest ik stellig gelooven. Eu u laat hij vriendelijk danken, en zijn grootste verdriet is, dat hij u zoo vreeselijk heeft doen ontstellen. Snikkend drukte Grete haar zakdoek voor de oogen, en toen zij hem wegnam, zag zij deu oude haar nog uit de verte toeknikken. De beide dagen voor het vonnis werd uitgesproken verliepen in droefheid. Wat kon den ongelukkige heipen Zijn daad was bewezen, helder als het daglicht, en mocht hij ook al de voile waarheid bekenneu, zijn veroordeeling moest stellig volgen. (Wordt vervolgd.) buren en vrienden gehuisvest. Blijft de stijging van het water aanhouden, dan zullen bovendien voor duizenden guldens turf uit de veenderijen wegspoelen. Op Vrijdagavond 16 December van het afge loopen jaar preekte Ds. G. J. Vos A*, in de Zuider- kerk te Amsterdam, naar aanleiding van deu tekst te vinden in de Ilandelingen der Apostelen III vers 12 en volgende. De koster had dien avond van den dienstdoenden predikant wegens andere bezigheden vrijaf gekregen. De gemeente was blijkbaar onder den indruk van het gesproken woord, toen zich opeens de luide stem vau Jan Willem Pameijer uit het ruim der kerk deed hooren, welke die der predikant telkens onderbrak met den uitroep„heel goed gezegd" of ook wel „het kon beter", en dan weer ,/ZOO is het goed". Deze brutale aaninatiging verwekte algemeene verontwaardiging. Een kerkeknecht plaatste zich nabij den praatzieken luisteraar, doch toen deze steeds lastiger werd, maakte Ds. Vos een einde aan het tumult, door de gemeente Gezatig 50 te laten zingen. Gedurende de uitvoering vau het gezang werd Pameijer uit de kerk verwijderd en later werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Op 4 Februari 11. moest Pameijer voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam zich omtreut deze verstoring eener open bare godsdieustoefening verantwoordeu, doch hij verscheen niet, zoodat door de rechtbank verstek werd verleend. Het O. M. eischte tegen den beklaagde een geldboete van f 25. Te Parijs is weer een gruwelijke moord begaan die groote ontsteltenis teweegbracht, daar de misdaad op klaarlichten dag geschiedde en de moordenaar outkwam. Een gewezen kok die in de Rue Ram- buteau met een bejaarde vrouw samenwooude, was als naar gewoonte dezer dagen werk gaan zoeken maar keerde onverrichter zake terug. Toen hij thuis kwam, voud hij de vrouw op den vloer badende in haar bloed. Door zeven messteken was zij ver- moord. De buren hadden niets bemerkt. Dat hebzucht de drijfveer vaD den misdaad was, kan moeilijk worden aangenomen, want wel waren sommige laden opengebroken, maar er viel niet veel te stelen. Marguerite Tourcant bezat niet meer dan 25 stuivers die ze deuzelfden morgen van een vereeniging voor liefdadigheid had outvangeu Men verdiept zich in gissingeu wie de moordenaar kan zijn geweest. Even als overal elders, heerscht in Engeland nog veel bijgeloof en bij het sterven van den hertog van Clarence is dit op nieuw aau het licht gekomen. De Amerikaansche schrijver Eldar Poe verhaalt in een zijner vertellingen dat eens, in een groote i stad, tot schrik en ontsteltenis van de bewoners, de klok van den raadshuistoren in plaats van twaalf, dertieu heeft geslagen. Thans berichten erustige Engelsche bladen dat te middernacht de leden van een staatkundige club, die in de nabijheid van het parlements-gebouw te Londen zijue bijeen- komsten houdt, ontsteld opsprougen toen de klok van Westminster, precies als de klok in het verhaal van Poe, dertien slagen liet hooren. De wonderbaarlijke gebeurteuis werd druk be- sprokeu, want de bijgeloovigen ziju bepaald over- tuigd, dat, als de Westminster-klok dertien slaat, binnen drie maanden daarna een lid van de koniuk- lijke familie een ongeluk moet overkomen. Twee maanden later nu stierf de hertog vau Clarence. Het zonderlingste in de geheele geschiedenis is dat mannen, doorkneed op staatkundig gebied en niet oude wijven, de spookachtige dertien slagen beweren gehoord te hebben. Het nieuwe stelsel dat in Pruisen wordt toegepast bij het innen der iukomstenbelasting, waarbij de belastingschuldigen zelven hun inkomeu opgeveu, schijnt zeer voordeelige uitkomsten op te j leveren. Te Dusseldorf b. v. waren slechts 5 personen als millionair geschat, terwijl er nu 105 ziju, waarouder 46 //thalermilliouairs" d. w. z. dat hun kapitaal 3,000,000 mk. bedraagt. In Duisburg is het aantal millionairs van 2 tot 32 gestegen en in Frankfort wordt de opbrengst der inkomstenbe- lastiug dit jaar 3£ millioen mk. hooger dat het vorige jaar. Het disciplinaire gerechtshof te Berlijn ver- oordeelde graaf Limburg Stirum, wegens zijn artikel in de Kreuzzeitung over de handelsverdragen, tot outslag uit den dienst, verlies van zijn pensioen en verbeuring van zijn recht om den titel van gezant te voeren. Graaf Limburg Stirum wil tegen zijn vonnis bij het staatsministerie in hooger beroep komen. Van 16 tot en met 31 Januari. Hiilst. Huwelijks-aangiften. 30 Jan. Franciscus Xave- rius de Neijs, oud 21 j., jm. en Maria Louisa Frieot, oud 21 j., jd, Huwelijks-voltrekkingen. 27 Jan. Josephus Kamoen, oud 24 j., jm. en Rosalia Picavet, oud 25 j., jd. Geboorten. 18 Jan. Gustaaf Petrus, z. van Leonardus Blommaert en van Maria Coleta Buijsrogge. 19 Jan. Henri Willem Cornelis, z. van Petrus de Lozanne en van Helena Cornelia Eijlders. 30 Jan. Nathalia Wilhelmina, d. van Cornelis Hendrikus Verbruggen en van Philomena van Grem- berghe. Overlijden. 21 Jan. Marianna Crombeen, oud 72 j. ongeh. Petrus Praneiscus Boone, oud 24 j., z. van Pieter en van Anthonia Lauret. 23 Jan. Petrus Seraphinus Lauwereijs,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2