Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2791. Woensdag 10 Februari 1892. 32e Jaargang. 2)23 023^<fi!I!l(&S31J23c Binnenland. FBUILLETON. 3) Ik was hier, verhaalde zij snikkend, in dien TER \E1ZE\S< Hi: (OIRAVT ABONNEMENT: Voor Per drie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit tilad verscliijnt Hinsrtag- en Vrijilajjavontl l»ij den iiitg-ever J. VAX It i: ii A It II G te Ter Xeuzen. f olitieli Overzicht. Nu de kertog van Clarence de eeuwige rust is ingegaan, wordt de aandacht in Engeland gevestigd op de troonsopvolging. Er moeten thans 72 erf- geuaine.i ziju. Be laatste plaats wordt ingenomen door Prinses Victoria van Teck, die met den hertog van Clarence anders de tweede plaats zou bebben ingenomen. De twintigste op de lijst is Wilhelm II, de Keizer van Duitschland, die onmiddellijk volgt op zijne rnoeder Keizerin Friedrich. De eerste op de lijst is natuurlijk de Prins van Wales en daarop volgt zijn zoon George. Toen de naatn van den braven Keizer Friedrich ons nit de pen vloeide,dachteu we tevens aan den beroem- deu Britschen doctor Mackenzie, die ook dezer dagen is overleden. Met Dr. Mackenzie is zeker inede een groot man ten grave gedaald, hoe ook door velen zijner Duitsche collega's, misschien mede uit nationalen trots, miskend engescholden. Hij bereikte den leeftijd van 54 jaren. Pas 26 jaar oud, stichlte bij reeds het hospitaal voor keel- lijders in Golden Square. Niet veel later werd hij professor aan het fioyal College of Surgeons. Zijne reputatie verspreidde zich buiten Engeland, toen zijn werk over de ziekten van keel en strotten- lioofd en ziju monographie over diphtheritis in de Fransche eu Duitsche talen waren overgebracht. Vandaar dat Kroonprins Frederik van Duitschland bij het gouden feest van Koningin Victoria in Engeland vertoevende, zijn hulp inriep. Aanvan- kelijk scheen de hooge patient op weg van herstel maar weldra traden de nieuwe en dreigende ziekie- verscbijuselen te voorschijn en juist in die kritieke dagen werd hij door den dood van den 90jantren Keizer tot den troon opgeroepen. Toen ontbrandde die onverkwikkelijke, ja ergerlijke strijd tusschen de eerste rnannen der faculteit Mackenzie, von Bergmann, Gerhardt e. a. die aan den dood van den uieuwen, bij velen zoo geliefden en geeerden Keizer eeu zoo tragisch karakter gaf. Mackenzie schreef nog een boek de laatste ziekte van Frederik den Edelen, dat opnieuw heftige tegeuspraak uit- lokte. In Engeland bleef het vertrouwen in den geneesheer ongeschokt, in Duitschland wilde men van hem niet meer hooren. Zijn overlijden roept de herinnering aan dit alles weder op. Onder deze droeve gebeurtenissen zien wij John Bull staan aan de overzijde van Pas de Calais met gefronst voorhoofd, wijd opengespalkte oogen, den blik vooruit, den hoed in den nek, de handen saamgevouwen achter 't kruis van den rug en zoo'n soort prugelstok ouder den arm. 't Gaat hen niet naar den vleesche. Daar ginds aan de Nijlmonden, waar ook zout water, en dus Britsch eigendom, wordt gevonden, is de jougeheer Abbas-Pacha zijn vader komen opvolgen, heeft zich zelf benoemd tot opperbevelhebber der Egyptische troepen en Driftig trok hij haar weg, en van de toonbank het zware pakmes grijpend, zeide hij hijgend Zwijg, of ik steek Wanhopig pakte zij met de beide handen den arm van den roover, hevig met hem worstelend en telkens en opnieuw weerhalmde haar kreet om hulp. Nu snelden van alle kanten menschen toe, in de deur van het portaal verscheen Gretes moeder, die op dat verschrikkelijk gezicht gillend neerzonk, maar boven al het getier uit klonk een heldere kommandeerende stemFuselier Kempe, laat dadelijk dat mes los Een oogenblik stond de soldaat als verlamd, toen lieteu zijn vingers het handvatsel van het wapen los, zoodat het op de vloer viel en bijna nog het arme meisje, dat half bewusteloos was neergezonken, getroffen had. Als 't ware geheel versuft zag de jouge man rond. Heer luitenant, stotterde hij, ik ik Zwijg, tot ik uw vraag, duwde de officier hem toe en weudde zich toen op minzamen toon tot het meisje. Hoe heeft zich het geval toeaedracen I Q O vroeg hij. getoond, dat hij vrij zelfstandig wenscht op te tredeu. De Engelsche geueraal Grenfell, chef der bezet- tingstroepen, had den jongen Khedive, door be- middeling van een aide-de camp uitgenoodigd het examen der militaire school bij te wonen. En wat bescheid geeft de Khedive daarop? e/Als Grenfell hem iets had mede te deelen, moest hij zelf komen en geen derden in 't werk nemen." Ook wilde Grenfell eenige voorstellen doen be- treffende het departement van oorlog maar Abbas- Pacha deed hem optnerken, dat de Egyptische Minister van oorlog deze voorstellen moest onder- zoeken en dat zij vervolgens in den ministerraad moesten worden besproken. Dat is iets anders dan ja en amen te zeggen op alles wat John Bull belieft te doen. De Franschen zullen zich er mee vermaken. 't Gaat dezen anders in Afrika niet recht naar den zin. Er zijn nu weer boodschappeu te Parijs gekomen uit de kolonie Porto Novo, waarin gezegd wordt, dat de Dahomeyanen de kuststrekeu van Groot- en Klein Popo hebben gepluuderd en verbrand. Zij hebben zich meester gemaakt van 3000 slaven. De bevolking vlucht op het aangrenzende Duitsche gebied, terwijl de handel stilstaat. In de Belgische Kamer zijn de discussien over de grondwets-herziening begonnenmaar de Kamer besloot met algemeene stemmen tot hei drukken en ronddeelen der ontwerpen, en de verzeudiug naar de afdeelingen. De socialisten, die permanent wilden vergaderdeu en dagelijks betoogingen wilden houdeu voor het gebouw der Kamer, tijdens de beraadslagiugen, ziju zonder veel drukte uit elkander gegaan. Welke houding de twee partijen in Belgie bij de behandeling der kieswet zullen aaunemen, valt op te maken uit de voorposten-gevechten der geueraals van die partijen en hare onderdeelen. De aanvoerder der radicale liberalen, Janson, heeft eon aantal wijzigingen in het kiesrecht voorgesteld. De regeering deed een voorstel, naar hetwelk het aantal kiezers vervijfvou- digd zou worden Woeste, de aanvoerder der cleri- calen, verklaart zich voor eene verminderiug van kiescijus; eeu deel der liberalen met Frere Orban strijdeu voor capaciteits-kiezers en eeu auder deel vraagt algemeen kiesrecht. Het land doet natuurlijk mee en is in opinie ver- deeld. De katholieken houden het er voor, dat elke uitbreidiug van stemrecht huune partij ten goede komt, maar houden alles liever zoo 't is, daar zij thans over twee derden der stemmen be- schikken. Een groot deel der liberalen is eveneens van oordeel, dat uitbreiding hun ten goede komt. (Der het referendum zal de meeste strijd nog komen, dat is of den Koning het recht zal worden gegeven, de natie te mogen raadplegen en zich naar hare uitspraak gedragen, voor eene wet door hem bekrachtigd wordt. Daar komt echter niets van. stoel daar bij mijn boek in slaap gevallen. Toen stond hij op eens voor mij en was dadelijk zoo vreemd. En toen ik de geldlade uithaalde, greep hij er naar, en toen ik om hulp riep, wilde hij mij vermoorden. Hui.erend sloeg zij opnieuw haar handen voor het gelaat. Hebt gij den man reeds vroeger gezien Neen, nooit, betuigde zij. Wees zoo goed, hem nog eens oplettend aan te zien. Aan dat bevel moest zij gehoorzamen, en met weerzin, vervuld van afgrijzen, sloeg zij haar blikken op den soldaat. Daar stond hij, niet als een betrapte booswicht, doch kaarsrecht, in zijn voile lengte opgericht, maar doodsbleek de lippen trillend van innerlijke outroering, en uit zijn fouke- lende oogen trof haar een blik, die haar voortaan wakend en droomend zou bijblijven. Neen, riep zij ineenkrimpend, nooit te voren zag ik hem kwel mij niet langer Arm kind, dus sprak de officier haar vertroostend toe, wees gerustdie zal u niet weer hiuderen en zich tot eenige soldaten wendende, die mede binneu- gedrougen waren, beval hij Neem hem de sabel af en breng hem naar de hoofdwacht. Een rilling ging door het lichaam van den fuselier toeu een kameraad hem de sabel uit den koppel trok, maar zonder vezet liet hij het toe eu volgde ook lijdzaam de soldaten, waarvan twee hem aan den arm pakten, terwijl de anderen hem Met 1 Maart zal aan 'sRijks Muut te Utrecht een aanvang worden gemaakt met de aanmunting van nieuw zilvergeid guldens, kwartjes en dub- beltjes. Voor de eerste maal zal dan van den nieuwen stempel met den beeldenaar van H. M. Koningin Wilhelmina worden gebruik gemaakt. Op ruim 76jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden de heer Fop Smit Jr., wieus groot fortuin hem in staat stelde veel te doen tot bevordering van de kuust. De overledene laat eene kostbare verzameling scbilderijeu na. Deze collectie geraamd op eene waarde van f 1,500,000, zal te Parijs in veiling gebracht worden. Den 15 Aug. a.s. zal het 25 jaar geledeu zijn, dat de heer dr. H. J. A. M. Schaepman, lid de Tweede Kamer, tot priester gewijd werd. Er heeft zich eene commissie van Katholieken uit verschillende steden gevormd om dr. Schaepman bij die gelegenheid eeu huldeblijk aan te bieden. In verband met een besluit tot uitbreiding van het aantal arrondissementen voor het lager onderwijs, waardoor eeuige benoemingen van school- opzieuers noodzakelijk wordt, heeft het hoofdbestuur van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers", bij adres, den Minister van Binnenlandsche Zaken in kenuis gesteld met den herhaaldelijk door onder wijzers nitgedrukten wensch om voor die betrekking bij voorkeur werkelijk onderwijsmannen te benoemen. De thans door mevr. Stuten geopenbaarde gruwelen uit het krankzinnigeugesticht aan het Slijkeinde in Den Haag worden volgens het Dagblad voor Nederlaud al jaren en jaren gepleegd, een bewereu, dat niet steunt op een los vermoeden, maar gegrond is op eeu zelfstandig onderzoek, dat de redactie van dat blad in de nu afgeloopen week persoonlijk heeft ingesteld bij vijf verschillende personeu. Met een gevoel van diepen weemoed voor onze deerniswaardige medemenschen en ook van schaamte voor ons land, zoo schrijft dat blad, ontwaarden wij, dat de ons gedane mededeelingen, in hare huiveriugwekkende, onderlinge eenstemmigheid, het bewijs leveren, dat de grofste mishandelingeu der patieuteu regel is geweest, siuds jaar en dag en maar steeds door regel is gebleven onder de elkaar opvolgende directeuren, dokters, regenten en inspecteurs Onze inlichtingen toch reiken ruim twintig jaar terug en werden ons voor zooveel dien tijd be- treft, verstrekt door ooggetuigeu, een mau en vrouw, die jaren lang achter den tuin van het krank- zinuigeugesticht hadden gewoond en dus kunnen rerhalen wat daar dagelijks ouder hunne oogen is geschied. Zij maakte geen oogenblik bezwaar omringden. De hoop volk, die zich intusschen verzameld had, trok mee, en de winkel werd gesloten. Het voorval met den fuselier Wilhelm Kempe was zoo klaar als de dag. De omstandigheden waarin men hem verrast had en de getuigenis van het overvallen meisje lieten aan zijn schuld niet twijfelen. Bovendien hadden eenige kameraden hem kort voor de poging tot diefstal voor den winkel van Juffrouw Berger zien op en neer gaan en voor de glazen staan kijken hij had dus op het insluimeren van het meisje geloerd, maar daarbij niet aan de luidklinkende schel gedacht. Weer andere kame raden vertelden, dat hij in den laatsten tijd her haaldelijk had geklaagd, dat zijn vader, een welge- stelde boer uit den omtrek, hem al te kort hield en juist nu had hij geld noodigop de vraag, waar voor had hij enkel op zijn eigenaardige stille manier geglimlacht. Met deze verzwarende getuigenissen stemden voor- zeker de verdere verklaringen van zijn bekenden eu vooral de zeer gunstige rapporten van ziju chefs volstrekt niet overeen. Kempe was algemeen be- mindzijn superieuren prezen hem, als iemand trouw en slipt in het vervullen van zijn plicht, die alleeu wat stil was en licht verlegen werd, wat ziclq echter gemakkelijk hieruit liet verklaren, dat hij moeilijk sprak en vooral in oogenblikkeu van opgewondenheid begon hij te stotteren en stumelen. Tot heden was zijn gedrag onberispelijk geweest, ons de verlangde inlichtingen te verstrekken en voor de waarheid daarvan in te staan met hun naam, dien wij de vrijheid hebben te publiceereu het zijn de heer en mejuffrouw Wanders, Konings- straat 160 aldaar. Jarenlang zoo verklaarden zij is ons daar het leven vergald door hetgeen wij er te zien en te hooren kregen het weenen en gillen der mishan- delde krankzinnigen. Gebeurde het dikwijls dat patienten werden mishandeld vroegen wij. Er ging geen dag voorbijhet was regel, alle patienten werden gestagen, soms met den slentelbos aan een touw, geduwd, gesleept en op allerlei andere wijzen mishandeld onder onze oogen. Herinnert gij u ook bepaalde gevallen O, ja, genoeg. Zoo was er eene juffrouw Van Th.die dikwijls niet hoorde als ze voor het eteu werd geroepen dan kwam er een oppasseres, die pakte haar op de ruwste wijze bij den kraag en duwde haar snel vooruit, onder het schatergelach van het overige personeel. Een ander, een jong- meusch, Voet geheeten, werd op den duur geranseld met den sleutelbosals zijn familie kwam, liep dezelfde beambte die hem dat aandeed, heel lief met hem aan zijn arm door den tuin te wandeleD, Dan hebben wij er een dame in zien brengen, een officiersvrouw, krankzinnig geworden na hare beval- lingdeze veroorloofde zich eens in 't gras te gaan liggen toen kwam de directeur zelf toen- maals zekere 't Hoof naar wij vernemen die pakte haar onbeschaamd bij allebei de beenen en sleepte haar zoo met de beenen in de hoogte door den tuin, om haar in een anderen hoek neer te smijteu Wij hebben onmiddellijk den echtgenoot van den ongelukkige gewaarschuwd, met dit gevolg, dat ze twee dagen later het gesticht had verlaten. Ook was er indertijd een zeer deftige meneer in, zeker een officier, die wel eens de gewoonte had het bovenlichaam te ontblooten en zoo alsof hij moest duelleeren, ging staan schermen tegen een boom, dan kwamen er knechts toegeschoten, die hem ranselden op het naakte lichaam zoo verschrik kelijk, dat geeseling niet erger kon zijn. Schelden, vloeken, tergen, slaan, was aan de orde van den dag, het was stelsel. Deze bepaalde staalijes noemden wij u slechts, omdat ze ons nog zoo helder voor den geest staan. Wij willen er u nog eeu noemen een van de ergste die wij hebben bijgewoond. Het is de geschiedenis van een idioten Scheveningschen jongen, die niemand kwaad deed, maar terwilla van de badgasten moest worden opgeruimd en in het gesticht werd gebracht. Wat die ongelukkige daar heeft geleden, is niet te zeggen. Zijn moeder mocht hem nooit zien en menigmaal hebben wij haar daarom in de gelegenheid gesteld van uit onze woning haar ougelukkig kind, dat ze zielslief had, gade te slaan. Eens op een en niemand had hem tot zulk een misdrijf, als waarvan men hem nu beschuldigde, in staat geacht. En welke waren nu zijn beweegredenen ertoe? Men deed onderzoek naar het meisje, voor wie hij, volgens zijn zeggen, de geschenken had willen koopen het zou toch niet voor de eerste maal geweest zijn dat een lichtzinnig meisje met haar overdreven eischen een man op den weg van het misdrijf had gebracht. Maar het bleek, dat Kempe volstrekt geen verloofde had en over het geheel tot geen meisje iu nadere betrekking stond. Dus was de inkoop voor het meisje slechts een voorwendsel, een onwaarheid geweest. Zeker had men de voile waarheid door een bekentenis van den misdadiger kunnen vernemen, maar deze bleef verstokt en antwoordde op alles wat men hem voorhield en op elke vermaning niets dan ziju hardnekkig Ik ben onschuldig De zaak van Wilhelm Kempe stond wanhopig slecht, en hoe onbegrijpelijk de beweegredenen ook schenen, toch kon niemand den onbeschaaraden roover verontschuldigen, die een jong, bloeiend menscheuleven had willen vernietigen. En toch ontstond diep medelijden in het hart van iemand, van wie men het zeker het allerminst zou verwacht hebben. Wakend en droomend zag Grete Berger altijd den ongelukkigen man voor zich en zonderliug, niet in zijn afschrikwekkende gedaante, met hoog opgegeven wapen, maar als den beschroom- den, verlegen stotterenden jongen man, met het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1