Gemengde berichten. TER XEE'ZE.V, 2 Februiiri 1892. RECHTSZAKEN. Arroudisseineiits-reditbniik te Middelhurg. Dat het bestuur van het krankzinnigengezicht een patient 3de klasse, Marie Schaap, welke hoege- naamd niet krankzinnig was, gedurende jaren in bet gesticht heeft gehouden, kaar tot baiswerk dwingende en, wanneer zij weigerde te werken, dreigde, haar in de eel te doen opsluiten, zoodat deze vrouw de beste jaren haars levens is geex- ploiteerd geworden, zonder daarvoor eenige ver- goeding te genieten, wat dan ook teDgevolge heeft gebad, dat het bestuur der inrichting, vreezende voor de gevolgen van nog verdere opsluiting, haar hare vrijheid teruggaf, waarop zij onmiddellijk persoonlijk een schriftelijke aanklacht bij de recbt- bank heeft ingediend, met verzoek om hare zaak te willen onderzoeken en het bestuur van het gesticht tot schadevergoediug te veroordeelen. Ik verineld verder dat eenigen tijd geleden het lijk van een patient door de famitie werd opge- vraagd en daarna werd geconstateerd, dat het lichaam op verscheidene plaatseu met blauwe vlekken was bedekt en bovendien het neusbeen was ver- brijzeld, welke zaak volgens geruchten reeds aanhangig was bij de rechtbank, maar op verzoek der weduwe weder van derol is afgeschreven geworden. Het krankzinriigengesticht te Loosduinen, op te richten door de Vereeniging tot verzorging van kraukzinnigen en zenuwlijders in Nederland, gevestigd te Utrecht, zal bestaan uit tien paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstgebouwen. Er mogen niet meer dan 500 kraukzinnigen, 250 manneu en 250 vrouwen, verpleegd worden. De geneeskundige behandeling der verpleegden wordt aan ten minste drie geneeskundigen opge- dragen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 200 bedraagt, moet aan tenminste een, zoolang het aantal verpleegden meer dan 200 maar niet meer dan 350 bedraagt, aan tenminste twee genees kundigen de geneeskundige behandeling zijn opge- dragen De Nederlandsche Hervormde kerk met haar meer dan twee millioen leden heeft geen eigen gebouw voor de vergaderingen van haar besturen en tot veilige berging van haar belangrijke kostbare archieven, waaronder de autografen der Synode, te Dordrecht in 1618/19 gehouden, en die van den beroemden Statenbijbel. Jaarlijks komt de Synode bijeen in een lokaal der Willemskerk te's Graven- hage, voor een matigeu huurprijs haar door heeren kerkvoogden afgestaan. Wei is daar door haar een brandvrije kluis gebouwd tot berging van het oud arcnief, doch de vochtigheid brengt groote schade aan. Ook is het vergaderlokaal laag van verdieping, slecht geventileerd, kil en vochtig. Men kan een beschrijviug daarvan lezen in het bekende geschrift, door dr. A. Kuyper bij het uitbreken der doleaniie uitgegeven en waarin hij zijn verhoor voor de Synode schetst. De Synode besloot in haar laatste zitting tot het stichten van een eigen gebouw tot het houdeu barer vergaderingen en tot veilige berging van haar archieven en boeken, en heeft daarvoor een geldleening uitgeschreven van f 55,000, verdeeld in aandeelen van f 25, rentende 2 pet. 's jaars en aflosbaar in 75 jaren. In de op Vrijdag 5 Februari a. s. te honden opeubare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de volgende punten in behandeling Wijzi- gen suppl. kohier hoofdel. omslag 1891idem gemeentebegrooting 1891idem gemeentebegrooting 1892 vernieuwen kadastrale registers; adressen betrekkelijk erfpachtsgronden oproeping sollicitanten onderwijzer school Ccommissie voor opmaken kohier hoofdel. omslag ingekomen stukken en aan- hangige zaken. Uit goede bron kan worden medegedeeld dat, bij eene gunstige beschikking voor plaatsing, aan de haven van den Margarethapolder, dezen zomer een weegbrug zal worden geplaatst. Bij Ministerieele beschikking dd. 23 Januari 1892 is L. D. Oosterveld te Epe benoemd tot deurwaarder der directe belastingen voor het dis trict Ter Neuzen, gemeenten Ter Neuzen, Iloek, Zaamslag, Hulst, Graauw, St. Jansteen, Clinge, Axel, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Door den Provincialeu Inspecteur te Middel- burg is benoemd tot visiteuse aan het grenskantoor Kauter, mejuffrouw J. M. Wichard, echtgenoote van den commies-ontvanger J. P. Vervenne aldaar. Zondag vierden de leden der scherpschutters- vereeniging //Voor Vaderland en Koning" alhier, het vijfjarig bestaan der vereeniging, waartoe men 's avonds 6 ure vergaderde op de bovenzaal bij het buitengewoon lid den heer J. Michielsen. Behalve dat verwenschte wambuis, omdat ik wist dat Leentje wacbtte. En in dien eersten, verschrikkelijken tijd troostte het me en hield het me op de been. Menigmaal dacht ik te gronde te gaan, maar op het rechte oogenblik dacht ik weer Leentje wacht. De tranen stonden den man in de oogen, maar al spoedig heruam hij zijn opgeruimden toon Wei ze heeft den langsten tijd gewacht. Over zes weken is het bruiloftvaarwel moeder Berger De vrouwen schudden hem hartelijk de hand, toen namen de gevangenen hun manden weer op en marcheerden met vasten tred, door hun wachter gevolgd, over de markt. (Wordt vervolgd.) vele der leden, enkele met hunne echtgenooten, waren eenige geintrodueeerden tegenwoordig. In de zaal waren op gepaste wijze aangebracht de emblemata van 's lands weerbaarheid met het eenvoudig vaandeltje, het geheel opgesierd met het portret van II. M. Koningin Wilhelmina, een geschenk van de bestuursleden J. F. de Cooker en en J. D. Riemens. De voorzitter schetste breedvoerig de oprichting en het bestaan der vereeniging tot op het tegen- woordige tijdstip. De vele eigenaardige moeilijk- heden tot de oprichting en instandhouding van eene vereeniging als deze deed Z.Ed duidelijk uit- komen. De betrekkelijk groote terugkeerende kosfen tot onderhoud en verbetering van wapenen, schiet- materiaal enz., en de gedurige mutatien, vooral der werkende leden, bracht het bestuur nog al eens in t nauw. Dit laatste blijkt al dadelijk, wanneer men weet, dat van de 26 werkende leden, waarmede het korps zijn bestaan intrad, slechts een zestal thans meer lid zijn. Onder deze laatste behoort ook nog steeds de ijverige sergeant-majoor-instructeur De Cooker. Bij de vele moeilijkheden die het bestuur vooral in den aanvang ondervond, ontbrak het echter ook niet aan steun, die menigmalen krachtig werd verleend, door den vroegtijdig tot eerelid beuoemden heer burgemeester Van Boven. Waar mogelijk, was Z.Ed.Achtb. steeds met zijn hulp en bijstand gereed. De voorzitter bracht dan ook die autoriteit, die verhinderd was de vergadering bij te wonen, warme hulde. Aan het eind van zijn verslag stelde de voorzitter een heildronk in op de beide Koninginnen, waarvan gisteren door het Bestuur onder de volgende be- woordingen telegrafisch bericht werd gezonden //Hare Majesteiten Koningin en Regentes, 's Gravenhage. De scherpschutters-vereeniging »Voor Vaderland en Koning", 31 Januari vergaderd tot feestelijke viering van haar vijfjarig bestaan, stelt op Uwe Majesteiten een heildronk in." In den namiddag kwam hierop van den Adjudant van dienst Grovestins het volgende telegrafisch antwoord z/Den heer Eijke, Commandant Scherpschuttersvereeniging, Ter Neuzen. De vereeniging voor Vaderland en Koning ont- vangt bij dezen den bizonderen dank van Hare Majesteit de Koningin-Regeutes voor uitgebrachten heildronk." Na den voorzitter volgden tal van voordrachten en uitvoeringen door verschillende leden en een paar geintrodueeerden. Menigen toost werd geslagen op den voorzitter en zijn gezin, op het bestuur, op de leden, op de weerbaarheid in het algemeen, op de oud-strijders 1830/31, op Vaderland en Regeering en op de plaats onzer inwoning, alien afgewisseld door het ziugen van vaderlandsche liederen. Laat in den avond scheidde men, de overtuiging medenemende, dat waardig en genoeglijk feest is gevierd. Aan dezen dag zal met het grootste genoegen zeker nog vele jaren worden teruggedacht. Onvermeld mag hier niet blijven, dat heden tot het versieren der bestuurszaal door het buitengewoon lid, de heer J. van Doeselaar, nog werd geschonken het portret der beide Koninginnen en dat eene ter feestvergadering gedane inzameling van gelden tot het formeeren van een fonds tot aanschaffing van een geschikt vaandel opbracht de som van ongeveer f 20. Dit geld zal in de Rijks-postspaarbank worden belegd, nadat aan niet ter vergadering aan- wezige leden eene lijst ter inteekening zal zijn aangeboden. Bij gepaste gelegenheden zal men trachten deze som te doen aangroeien. Iloek. De dag, waarnaar zoo lang gewenscht was, brak dan eindelijk aan, maar helaas met wind en regenvlagen, en tot variatie een beetje hagel. Maar op den droeven morgeu volgde een blijde middag de zon verdreef de zwarte luchten en toen onze nieuwe burgemeester, de heer H. Wolfert Hz., te 1,15 uur te Ter Neuzen aan wal stapte, was het weder tamelijk goed. Talrijk, ja ontelbaar was de menigte die getuige was van de eerste ontvangst door de Commissie. Omstuwd door honderden ging het voort naar onze gemeente, op wier grens de eerewacht, een 50taJ ruiters, Z.E.A. stond af te wachten. Daar sprak de commandant, de heer P. Ripmeester, de volgende toespraak uit z/Ed.Achtb. heer Burgemeester! Groot was onze vreugde, toen wij de blijde tijding vernamen, dat het H. M. behaagd had u te benoemen tot onzen Burgervader. Ofschoon onvoorbereid, was het mij daarom een aangename taak u op de grens onzer gemeente te begroeten. Wij toch Hoekenaren kennen u sinds jaren als een rechtschapen men9ch, wij toch, die u van nabij kennen, waardeeren u zoo lang reeds. Vol ver- trouwen geven wij dan ook de belaugen van onze gemeente in uwe handen. Blijf nog lang gespaard voor de uwen, blijf lang de behartiger van onze belangen, onze beschermer, onze vriend, onze beste burgervader Leve de Burgemeester I" De burgemeester dankte hartelijk voor deze treffende woorden en hoopte aan dit vertrouwen te voldoen. Thans ging het verder voort naar de Knolonder de prachtige boog werd de burgemeester bestrooid en luide toegejuicht. Bij den ingang van het dorp begroette de 1® wethouder, de heer J. van Wijck, den heer Wolfert recht hartelijk en onder begelei- ding van de tonen van het Ter Neuzensche muziek- gezelschap Apollo" ging het verder naar de raadzaal. Nadat de leden van den raad plaats genomen hadden, sprak de heer J. van Wijck den burge meester aldus aan z/Geachte heer Wolfert! Bij uwe intrede in de gemeente als hoofd van het gemeentebestuur, heet ik u namens den raad hartelijk welkom in het huis, waar het gemeente bestuur zetelt, om de teugels van het bewind in handen te nemen. Hare Majesteit de Koningin—Regentes wees u aan om burgemeester dezer gemeente te zijn en schonk u daardoor een blijk van vertrouwen, maar legde daarbij tevens een zeer gewichtige taak op uwe schouderen. Ik wensch u met dat blijk van verlrouwen en met de eer, die u ten deel viel hartelijk geluk, maar, ook namens den raad, spreek ik de hoop uit, dat gij, die reeds vroeger verscheidene jaren als lid van den raad en als wethouder deel van het bestuur dezer gemeente mocht uitmaken, dan ook volkomen zult beseffen welke taak heden door u wordt aanvaard, spreek ik den wensch uit dat het uw vuri^ste streven zal zijn om de be- trekking van burgemeester der gsmeente Hoek waardig te vervullen en die dienstbaar te maken aan de ware behartiging van de belangen der gemeente en van hare ingezetenen, zooveel dit in uw vermogen zal zijn. In dat geval kan ik u de verzekering geven, dat het aan de leden van den raad aangenaam zal zijn, met u samen te werken en met u naar het zellde doel le streven. De gemeente Hoek wensch ik er geluk mede dat, na een tijdsverloop van bijna 40 jaren weder een iuwoner met het burgemeestersambt mocht worden begiftigd. Wij zien met dankbaarheid terug op de goede diensten van en de warme behartiging der gemeente- belangen door hen, die in dat tijdsverloop haar bestuurden, zonder in de gemeente woouachtig te zijn, doch de wensch van vele ingezetenen om een burgemeester in de gemeente zelve te bezitten is thans vervuld, en ik druk de hoop uit, dat de ingezetenen dan ook in alien opzichte zullen toonen dat zij de vervulling van hunnen wensch met dauk- baarheid aanvaarden en in alien opzichte zullen streven, zich de vervulling van dien wensch waardig te maken. Moge Uw bestuur, onder Hoogeren Zegen strekken tot heil onzer gemeente en mogen bloei, welvaart en ontwikkeling in de gemeente daarvan de schoone vruchten zijn. En hiermede, mijnheer de burgemeester, verklaar ik U voor geinstalleerd en verzoek ik U het voor- zitterschap dezer vergadering te willen aanvaarden." De burgemeester dankte den beer Yan Wijck voor deze woorden en hoopte naar zijn vermogen de belangen der gemeente te bevorderen en vroeg daarvoor de medewerking van den raad. De ge meente had hem gezocht, hij had zich laten vindon, hij waardeerde dit en zal voor de gemeente zijn, wat hij kan. Hierna vroeg en verkreeg het woord de heer J. A. van Boven, oud-burgemeester van Hoek. Deze sprak ongeveer 't volgende Gehoor gevende aan de vriendelijke uitnoodiging, ben ik, oud-burgemeester dezer gemeente, in dezen vriendenkring, oin u burgemeester mijne hartelijke gelukwenschen aan te bieden. De zeer hartelijke ontvangst door de ingezetenen, geven den besten grond voor de blijde verwachting, dat uw optreden ten zegen der gemeente zal wezen. Zeer veel wordt gewenscht, niet zelden iets tegenstrijdigs, maar wat ik u toewensch, iets wat dikwijls over 't hoofd gezien wordt, wanneer veel vereischt wordt, is groot geluk. Bij gemis daaraan, falen de beste krachten, ook bij de beste voornemens. Dat dit geluk in groote mate uw deel zij Ook als burgemeester van Ter Neuzen een enkel woord. Moge de ambtelijke band thans verbroken zijn die Hoek en Ter Neuzen verbindt, de vriend- schapsband, moge jareu lang zoo blijven. De gemeenschappelijke belangen, de natuurlijke ligging zijn waarborgen, dat dit in de toekomst ook zoo zal wezen. Als burgemeester van Ter Neuzen wensch ik dat de uitstekende verhoudiug tusschen Ter Neuzen en Hoek zal voortduren. De Burgemeester dankte den heer Van Boven voor zijne welwillende woorden. Niemand meer het woord verlangende werd de vergadering gesloten. Thans ging het naar de school, waarvan een okaal eenvoudig doch netjes versierd was. Het toofd, de heer Goor, feliciteerde in wel gekozen woorden den Burgemeester, beval hem de belangen van bet onderwijs ten zeerste aan en verwachtte dat ZEd". optreden niet alleen voor dit, maar ook voor't volgende geslacht van groot nut mocht wezen. Hierna zongen de kinderen het volgend lied Laat de zangen klinken, klinken wijd en zijd 't Is de dag der vreugde, lang door ons verbeid. Vreugde doet ons zingen, vreugde lang verwacht, Daarom wordt U 't Welkom in dit lied gebracht. Welkom, Burgervader Welkom, wees gegroet Dat Gij hier Uw intocht viert doet 'tharte goed. Ja de jubeltonen, die w' U gaarne bien, Wil daar tevens in de beste wenschen zien. Waarde Burgervaderdat Uw wijs bestuur Over 't nedrig dorpje zij van langen duur. Geef 't Uw beste krachten, dit zij ons verzoek. Leef nog lang tot heil der jeugd van 't dorpje Hoek. Hierna begaven zich de burgemeester en de leden voorafgegaan door t muziekgezelschap „Apo!lo" en door de Eerewacht naar Mauritsfort. Wij even wel konden de feest vierenden niet meer volgen, daar het tijd was om ons verslag gereed te maken. Aog dit in 't volgend nummer spreken wij over een en ander uitvoeriger het dorp zag er met zijn honderden sparreboompjes alleraardigst uit. Schoone eerebogen, met toepasselijke opschriften, de nationals driekleur, alles gaf een recht feestelijke stemming. Heden avond illuminatie en vuurwerk als't weer het permitteert. Ook daarover, en over de feest- viering te Knol, in 't volgend nummer. Hoek. 1 oen men heden middag in optocht den nieuwen burgemeester naar het dorp geleidde, werd bij het binnenkomen een der paarden uit de eere wacht schichtighet sproug ter zijde en geraakte in zijne hewegingen een der toescbouwers, L. Sol, die dermate bezeerd werd, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden verleend. Hontenisse. Bij de op den 27 Jan. jl. door de landbouwers—vereeniging „Eigeu hulp" alhier gehouden aanbesteding van 57400 K.G. chilisal- peter en 55875 K.G. kunstraest, werd het minst ingeschreven door P. A. Adriaansens alhier, resp. voor 11,07 en 6,96 per 100 K.G. Hoofilplant. De onderwijzer J. P. van de Saude alhier is als zoodanig benoemd te Duiven- dijke. Biervliet. De verpachting der gronden van domeingoederen te Hulst bracht ruim 900 gulden meer op dan de vorige maal. Die in onze gemeente daarentegeu was veel ongunstiger, zoodat het bestuur der domeinen besloot de verschillende perceelen in den Braakman niet te guunen, en nu onderhands te verpachten. Naar men ons zegt, zijn de pachters overeenge- komen aan het verlangeu van het domeinbestuur gehoor te geven. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Februari de volgende vonnissen uitgesproken D. 't G., oud 56 j, vischkoopman te Axel, is wegens beleediging veroordeeld tot 1 en 3 boete of 8 en 1 dagen hechtenis. A. v. C., oud 28 j., broodjager te Axel, is wegens diefstal veroord. tot 1, of 1 dag hecht. 1°. J. S., oud 21 j., 2°. L. v. W., oud 21 j., 3". P. M. S., oud 15 j., 4". A. M. v. W., oud 14 j., 5°. J. J. S., oud 14 j., 6°. Ch. L. v. W., oud 12 j., 7°. J. C. v. W., oud 13 j arbeiders te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal vrijgesproken 1°. D. W., oud 20 j., 2°. C. W., oud 17 j., landbouwers te Ter Neuzen, zijn wegens mishande- liug veroord. ieder tot 8 boete of 6 dagen hecht. S. H., oud 27 j., werkster te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 3 f boete of 3 dagen hecht. E. S., oud 18 j., werkman te Axel, is wegens als voren veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hecht. A. d. C., oud 17 j., werkman te Graauw, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. M. S., oud 58 j., hui3vr. van C. B., werkster te 8t. Jansteen (Heikant), is wegens als voren en beleediging veroord. tot 7 dagen gevang. F. T. C., oud 12 j., te Koewacht, is wegens als voren veroord. tot 8 boete of 3 da^en hecht. In een iugezonden stuk in de Dord. Crt. opperde iemand het vermoeden dat de drank dien Sequah den lijders die hij behandelt ingeeft, cocaine, een pijnstillend middel bevatte, daar Sequah's dokter, de heer Doeft, bij een apotheker te Dordrecht cocaine had gekocht. De heer Davenport begaf zich onmiddellijk naar den apotheker, den heer Baumann, en vroeg hem of hij inderdaad verteld had dat dr. Doeft cocaine bij hem had gekocht. Toen de apotheker mede- deelde dat de bediende dit had verteld, vroeg de heer Davenport,/Weet gij niet mijnheer, de apo theker, dat het bij de wetten in Holland verboden is aan recepten bekendheid te geven Dokter Doeft, die 400 m. G. cocaine gekocht had, omdat hij die bij een kleine operatie van een zijner patienten moest gebruiken, heeft nu tegen den apotheker een vervolging ingesteld, wegens het openbaar maken van recepten. Op last van den officier van justitie te Dordrecht is Vrijdagmiddag Arie de Snoo, gewezen ijzerwerker in de fabriek van den heer J. H. Cappelle te Bolnes gevankelijk naar Dordrecht overgebracht als beschuldigd van valsche guldens te hebben vervaardigd en in omloop gebracht. Yijf getuigen hebben reeds verklaringeu in zijn nadeel afgelegd. Bij een bierhuishouder te Zevenaar zoo wordt aan de Arnh. Ct. gemeld trad dezer dagen een man binnen, die daar 45 cent verteerde zonder in staat te zijn te kunnen betalen. Zijn horloge werd in pand gegeven en genomen. Den volgenden morgen trad een arbeider binnen, zich voorgevende zijn broeder te zijn, betaalde de 45 cent en bestelde een borrel. De kastelein, hoewel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2