Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2789. Woensdag 3 Februari 1892. 32e Jaargang. BEKENDMAK1NG. De llurgeiiieester der geineente Ter Neuzen Binnenland. ABONNEMENT: FEUILLETQN. i) De verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zeeland, in de kiesdistricten Middelburg en Goes, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heeren Berdenis van Berlekom en Verselewel van der Bilt, zal plaats hebben op Maandag 22 Februari a. s., terwijl de herstemming zoo noodig, is bepaald op Maandag 7 Maart a. s. Het is eenvoudig de proef te nemen dagelijks een lepel versche verwarmde Stokholmer teer is voldoende om teerdampen door de geheele kamer te verspreiden, die de influenza-lijder dus van zelf inademt. TER SIEIIZEISCHE COIIRANT. Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit ltla.il verscliijnt Dinsiluu- en Vrijilaynvoiwl liij ilen nitgever J. V A M D E 1 A K D E te Ter Heuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den GemeeDteraad is belegd tegen Vrijdiig den 5 Februari 1892, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 2 Februari 1892. De Burgemeesler voornoemd, J. A. VAN BOVEN. folitielt Overzicht. Achtereenvolgens komen de hoofden der politieke partijen in Pruisen in het vuur. Ditinaal stond Ric'nter op namens de vrijzinnige partij. Meer dan twee uren was hij aau het woord en de ver gadering luisterde met gespannen aandacht. De redenaar vergat niet te zeggen, dat hij hier namens twee partijen sprak en kwam hard op tegen het gedwongen bijwonen van de lessen over den gods dienst. Hij ineende, dat de Miuister door deze wet een slagboom wilde stellen tegenover de be- grippen der sociaal-democraten en noemde het aankweeken van godsdienstige begrippen bij de jeugd een houten sabel tegenover de gevareu van het socialisme. Hij wilde de jeugd zien ontwikkeld tot nadeuken, opdat zij zullen kunnen zien de oumogelijkheid der sociaal-democratische theorien. Bij den strijd om de school, zeide Richter, zijn alle liberaleu het eens, en zij zouden dien opvatten als eenen kultuurkamp in beteren zin, niet rustende v<5or deze wet weder begraveu zal zijn. De Mi nister van eeredienst kwam daarna aan het woord en vond, dat er niet te twisteu viel met iemaud, die het Christendom en Gods woord bij den strijd tegen het socialisme gelijk stelde met een houten sabel. Daarna stond Stocker op en maakte van de vrijzinnigen en het Jodendom een potnat. De Jodenhater wachtte niet alles van de school, hij betreurde den geest die in Duitschland heerscht ouder het volk zelf, waaronder de schooijeugd toch te land komt. De heer Kardorff, tot de vrije conservatieve partij behoorende, toonde zich niet ouverdeeld voor het nieuwe ontwerp. Hij wees er op, dat in den laatsten tijd vele belangrijke wetten waren tot stand gekomen na ouderling overleg der partijen, en waarschuwde de conservatieven om met het Centrum vereenigd misbruik van de rnacht te maken, waarna een groot tumult van de rechter- zijde werd vernomen. De conservatieve fractie heeft zich in beginsel met het ontwerp vereenigd, doch wenscht in enkele opzichten veranderiugen aan te breugen, zoodat de volkschool blijve een staatsin- stelling en onafhankelijkheid van elke kerk. Uit een en auder blijkt, dat de aanneming der wet nog niet vast is, vooral niet zoo het waar is, wat men zegt, dat de Keizer niet wil, dat de wet tegen In de deur van een winkeltje aan de markt van de vesting C. stond de bevallige Grete Berger en keek de in den zonnegloed badende straat af Och, moeder, zeide zij even geeuweud het door zware blonde vlechten omlijste hoofdje naar den winkel keerend, vandaag komt er weer niemand 't Is veel te warm buiteu niemand waagt zich in die hitte.i Wees maar gerust, kind, zeide een vriendelijke stem binnen, de menschen zullen wel komen. Inderdaad, gij hebt gelijk! Daar zijn zeal wel is waar geen koopers, maar verkoopers Zoo Mogelijk gevangenen P Ja, Mathies en Frederik, onze oude handels- vrienden. Zeker willeu ze hier komen. Au goed, als zij borstels hebben, dan zullen we ze nemen onze voorraad is op. Over het plein kwam een zonderlinge trits op het huis af. Voorop twee krachtig gebouwde inannen in korte, gitzwarte wambuizen met broeken van dezelfde kleur, waar de kanariegele schouder- snoeren leelijk op uitkwamen j ook de zwarte pet zouder klep had een schel gelen rand. Achter deze beideu liep een soldaat met helm en geweer, den zin der nationaal—liberalen zou worden aange- nomen. Door het geheele Duitsche rijk is de verjaardag van den Keizer gevierd. Z. M. telt nu 33 jaren. Aartshertogin Maria Valerie, dochter van Keizer Franz van Oostenrijk en gemalin van aartshertog Franz Salvator is bevallen van eene dochter. De Keizerin is lijdende aan rheumatische aandoeningen en kon de begrafenisplechtigkeid van hare moeder te Munchen niet bijwonen. Men is in Hongarije zeer beducht voor onge' regeldheden bij de aanstaande verkiezingen. Tot dusver hebben reeds 288 van de 345 districten, in welke verkiezingen moesten plaats hebben, militaire hulp gevraagd. Een avoDd-telegram uit Best meldt, dat tot op dat tijdstip waren gekozen 209 liberalen, 56 nationalen en 69 onafhankelijken. De Ministers Szapary, Szilagy en Fejervavy zijn gekozen. Voor de regeeringspartijte oordeelen naar den uitslag der verkieziugen in de provincien staan de zaken goed. Ook de oud-Minister Tisza is herkozen, Volgens de jongste berichten is de verwonding van den Buigaarschen Miuister erger dan men eerst meende. De doktoren verlaten den gewonde, die een aanval van koorts gehad heeft, niet. Dr, Eichelsberg, de adsistent van prof. Billroth te Weeuen is per telegram door vorst Ferdinand outboden om den patient te behandelen. Prof. Billroth was uitgenoodigd^ maar deze was door ziekte verhinderd. Niemand wordt bij den gewonde toegelaten. Naar aanleiding van de vele maatregelen die genomen worden, gelooft men dat Stamboeloff het slachtoffer is van een aanslag niet van een ongeluk. De Servische regeering heeft niet alleen de uit levering maar zelfs de uitzetting van den Bulgaar schen uitgewekene Rizoff geweigerd. Sauienzweerders tegen de regeering te Sofia zullen dus vervolgens behalve in Rusland, waar zij zelfs worden inge- huldigd, ook in Servie een schuilplaats vinden. Men behoeft niet te vragen wie het Servisch regentschap op de hand heeft en wat de reis van den jougen Koniug met zijn peters en meters te beduiden heeft gehad, de reis naar St. Petersburg. Uit Lissabon komen geruststellende tijdingen betreffende de crisis. Met groote welwillendheid worden de plannen der regeering bij Kamer en volk ontvangen en men bereidt zich voor tot het brengen van offers ten behoeve van het vaderland. In de Kamer was een voorstel aan de orde, behel- zende niets minder dan verkoop van een deel der kolonien. Ofschoon sommige leden der Cortes hier- van niet afkeerig schijnen te zijn, wil de Regeering er niets van weten. alsof die zwarte mannen, welke ieder een groote mand in de hand droegen, zijn gevangenen waren. Alle drie marcheerden in stijven pas op het winkeltje aan, met strakke gelaatstrekken recht voor zich uit starend. Maar zoodra zij den winkel binnengetredeu waren en de deur achter hen gesioten was, veranderden houding en gelaat der inannen. Een tevreden glimlach vloog over hue trekken, met een zucht van verlichting zette de soldaat het geweer in den hoek, de langste der beide zwarten stak de oude vrouw de hand toe en vroeg opgeruimd Hoe gaat 't moeder Berger P De vrouw knikte slechts glimlachend en nam uit een kastje een flesch met drie glaasjes, die zij vol schonk. Zonder de uitnoodiging af te wachten, alsof 't iets was, dat van zelf sprak, nam ieder der mannen een glaasje, dronk het uit en zette het meesmuilend weer op de tafel. Dit alles was een sterk vergrijp tegen de militaire wetten. Een gevangene, wien verlof was gegeven uit te gaan, mocht niet spreken, dan wat voor zijn zaken dringend noodzakelijk was iets te drinken, was vooral streng verboden en een soldaat, die hen vergezelde en zulk een vergrijp niet slechts dulde, maar er zelfs deel in nam, kon in geval het outdekt werd, op strenge straf rekenen. Maar iedereen in de kleine vesting wist, dat bet met de voorschriften niet zoo nauw genomen werd, dat zelfs de militaire overheden gaarne wat door de vingers zagen. Immers alleen gevangenen, welke zich onberispelijkgedroegen De Minister van Oorlog noodigt militieplich- tigen voor de lichting van 1892, die als telegrafist werkzaam zijn en in aanmerking wenschen te komen voor eene opleiding tot vesting-telegrafist, zoomede diegenen hunuer, die tot milicien-opzichter der genie wenschen te worden opgeleid, uit, daarvan te doen blijken, door zich voor 1 April 1892 schrif- telijk tot het depart, van Oorlog te wenden. Er wordt verzekerd, dat de oud-Minister van Waterstaat de beer J. P. Havelaar, thans afgevaardigde voor het district Gouda, dezer dagen zal worden benoemd tot hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegeu. Hierdoor zou te Gouda weder eene vacature voor de Tweede Kamer ontstaan. Als vermoedelijke opvolger van den heer De Roy van Zuidewijn tot president van de Algemeene Rekenkamer wordt genoemd de heer Borret, de oua-afgevaardigde van Oosterhout. Voor de vervulling der vacature van raadsheer in den Hoogen Raad, ontstaan door het overlijden van Mr. Van den Acker, zou het meest in aan merking komen de heer Ruijs van Beerenbroeck, oud-Minister van Justitie. Door het hoofdbestuur van deu Nederland- schen Bond ter bestrijdiug van overdreven Zondags- rust op het gebied van post- en telegraafverkeer is aan den Minister van Waterstaat een adres gericht, waarin door genoemd bestuur wordt gewezen op de groote belemmering en storing, die de dienst- beperking op de drie Kerstdagen van 1891 in het post- en telegraafverkeer hebben teweeggebracht en hoe, uit bijna alle oorden des lands klachten over het schadelijke, het ouhoudbare van zulk een toestand zijn gerezen en openbaar gemaakt. De Bond verzoekt den Minister ten slotte het daarheen te willen leiden, dat er voortaan onderscheid worde gemaakt tusschen Zon- en feestdagen, in dien zin namelijk dat de dienst op feestdagen uitbreiding erlange, vooral op die christelijke feestdagen, waarbij op de algemeene erkenning en viering valt af te dingen, alsook daar waar Zon- en feestdagen elkaar onmiddellijk of in eene zeer korte tijdsruimte op- volgeueene wijziging waarbij naar de meening van den Bond het algemeen belang zeer gebaat zoude zijn. Door de districts-schoolopzieners zijn de ge- meentebesturen uitgenoodigd tijdig maatregelen te en van een goede iuborst waren, kregen verlof zich met het een of ander bezig te houden en uit te gaan, daar geen overtredingen van hen te vreezen waren. En hoe menigeen stak niet in dat zwarte wambuis, die wellicht uit een militair oogpunt een vergrijp had begaan, maar dien de burgers toch als een braven, eerlijken kerel beschouwden en om zijn ongelnk diep beklaagden. In het jaar 1827, waarin ons verhaal ons verplaatst bestonden de militaire wetten nog in al hun vreese- ljke gestrengheid, een klein vergrijp tegen de subor dinate was voldoende, om den heethoofdige voor jaren tot gevangene te maken, en voor een klein vergrijp aan het eigendom waarvoor de hedendaagsche burgerlijke strafwet de geringste straf oplegd, onder- ging men een niet minder wreede straf. Maar zoo de ijzeren militare wetten ook al geen mededoogen kenden, dan bestond dat toch bij de directeuren der gevangenissen. Gevangenen, welke niet om een misdaad veroordeeld waren en zich goed gedroegen, kregen verlof, zich met een haud- werk bezig te houden. Zij mochten ambachten van allerlei aard, waarin zij bedreven waren, uitoefenen, de grondstoffen hiervoor onder geleide van een soldaat zelf inkoopen en hun afgewerkte goederen aan de afnemers brengen. Vooral was vlechtwerk bij de gevangenen gezocht uit gekleurde stroo- halmen vlochten en plakten zij sierhjke snuisterijen en het borstelmaken, en beide takken van nijverheid werden uitgeoefend bij het vervaardigen nemen voor invoering van de vrije en ordeoefe- ningen in de gymnastiek tegen 1 Januari 1893. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op het inrichten van lokalen en het aanstellen van personeel. Aan laatstbedoelden eisch kan gereede- lijk voldaan worden, iudien een of meer onder- wijzers van elke school zich beijveren om de akte te verwervendoch ten aanzien van het andere punt zullen de gemeenten, waar bijv. eene over- dekte speelplaats ontbreekt zich de oprichting van een gymnastiekzaal moeten getroosten. Naar men verondersteld, zal de stoombarge- dienst Middelburg-Vlissingen, welke eerst 1 Jan. zou gestaakt worden en daarna de dienst weder een maand voortzetten, ook thans den dienst nog minsteus 3 maanden voortzetten, omdat er nieuwe abonnements-kaarten, geldig gedurende drie maan den, zijn uitgegeven. Met 1 dezer is het centraal bureau van het telephoonnet te Middelburg voor het verkeer ge- opend, met een abonnementen—getal van pi. m. 50. De drinkwaterleidiug aldaar zal dezen zomer in exploitatie worden gebracht. Dr. P. J. Hollman te Alkmaar, dieonlangs het iuademen van teerdampen aanbeval tegen kink- hoest, heeft thans (naar hij aan het Handelsblad mededeelt) de ervaring opgedaan, dat ook de influenza niet bestand schijnt tegen Stokholmer teer. Mevr. Stuten, die ontzettende onthullingen over bet Krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde in Den Haag deed, deelt in de Ilaagsche Ct. mede, dat de bewindvoerders en betrekkingen der patienten zoo onvoorwaardelijk overtuigd zijn van de waarheid der door haar vermelde feiten, dat velen hunner inallerijl de toevertrouwde lijders nit het Ilaagsche gesticht verwijderden, omdat reeds vroeger door geruchten van treurigen aard hun vertrouwen in het bestuur van het gesticht was geschokt geworden. Geen wonder toch zoo vervolgt mevr. Stuten want wie herinnert zich niet het vreeselijk feit, dat twee jaren geleden heeft plaats gehad, dat een patient 3d" klasse in de eel de teeuen zijn bevroren Dat in een kouden winternacht van 1890/91, bij een onverwacht bezoek van den inspecteur dr. Ruysch, in een der cellen eene vrouw werd aangetroffen, geheel ongekleed op een stoel ge- bonden Dat door den heer officier van justitie een patiente, tot zijne familie behoorende, zonder opgaaf van redenen uit dat gesticht is overgebracht naar Veldwijk bij Ermelo van zakborsteltjes, die op de oppervlakte een veel- kleurig mozaiek van stroo droegen. Het arbeidsloon kregen de ongelukkigen niet zelven in handen. Waar hadden zij het ook moeten bewaren Het gevangenispak had geen enkele zak en om den onmisbaren zakdoek te bewaren, diende de mouwopslag, welke altijd nauwkeurig' werd onderzocht, of er ook verboden dingen in verborgen waren. De gevangene mocht geen geld in eigendom hebben, daarvoor had hij een boekje, waarin de verkoopers opschreven, wat zij bij hen gekocht hadden, en de koopers, wat zij van hun waren genomen hadden. Elke maand deden de onderofficieren met deze boekjes de ronde, be- taalden en ontviugen, en voor het voorschotwerd elk gecrediteerd. Grete was, terwijl moeder met de beide gevangenen den koop sloot, naar de keuken gegaan en keerde al spoedig met drie stevige boterhammen terug. Dat is goed juffertjeriep Mathies, nog een af- scheidsmaal bij moeder Berger Een afscheidsmaal ,J vroeg de oude vrouw ver- wonderd. Ja, vervolgde de ander vroolijk, aanstaande week zijn mijn vijf jaren om. En nu ik vrij kom ja, naar mijn berekening moet het zoowat honderd laalders zijn die ik nu krijg, En mijn Leentje leelt trouw op me gewacht en nu wordt er bruiloft gevierd en gij moet er ook bij zijn. Kijk, moeder Berger, daarom gaf ik ook nooit den raoed op in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 1