I [i Z k t! Gemengde berichten. Binnenland. b tl TER XEIJZEA, 29 Januiiri 1892. RECHTSZAKEN. Of tl w w S e: v D tl! - w z i w v e 1. e a z b d d e P t 1 i Aan bet Ministerie van Binnenlandscbe Zaken zal eene statistiek worden bewerkt van bet aantal kinderen, die de gewone lagere school hebben verlaten, vodrdat zij kunnen worden geacht het gewoon lager onderwijs volledig te hebben genoten, in verband met de gemiddelde bevolking der scbolen en met het aantal kinderen, die het gewoon lager onderwijs wel ten einde volgen, en tevens de redenen vermeldende, die het te vroeg verlaten van de school veroorzaakten. Yoor dat doel zijn door tusschen- komst van de Commissarissen der Koningin in de provincien aan de gemeentebesturen tabellen toege- zonden ter invulling door de hoofden van scholen voor openbaar en bijzouder lager onderwijs. Vermoedelijk moet deze statistiek doen zien in hoever er noodzakelijkheid bestaat tot invoering van leerplicht. In 1876 werd bij vertrouwelijke aanscbrijving door den Minister van Oorlog aan de officieren verboden, met een parapluie te loopen, wanneer zij gekleed waren in burnou. Natuurlijk werd daar, toen dit bekeud werd, hartelijk om gelacheninaar dit. belette niet, dat de order zestien jaren van kracht bleef. Thans echter heeft de minister Seyffardt het verbod ingetrokken. Het Yaderl. deelde dezer dagen omtrent de brochure van mevr. Stuteu, over het Haagsche krankzinnigengesticht eenige bijzonderheden mede omtrent het afvriezen der voeten bij een jonge ver- pleegde en maakt op deze mededeeling thans een kant- teekening, die de zaak en daarmee de geheele in- richting in een nog slechter licht plaatst Volgens een ons toegezonden verhaal, zegt het blad, zouden de voeten van het bedoelde meisje niet afgevroren, inaar weggerot zijn, naar beweerd wordt ten gevolge van gebrekkige verpleging. De ouders van 't meisje hebben op dien grond een aanklacht iDgediend, doch het eind zou geweest zijn dat de vader, na ontvangst van /300 van de regenten, een verklaring heeft geteekend, dat hij van alle verdere vervolging zou afzien. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Ct. meldt, dat de zaak thans in onderzoek is bij de justitie en dat eveneens een onderzoek wordt inge- steld door het geneeskundig staatstoezichi. De post, die jaarlijks op de Haagsche gemeen- tebegrooting wordt uitgetrokken voor verpleging van onvermogende krankzinuigen in die inrichting bedraagt f 50,000. Wij herinneren hen, van wie om op de kiezerlijsten te worden gebracht, eigen aangifte wordt vereischt, dat zij zich v6or 15 Februari moeten aanmelden. Tot die categorieen behooren lo. zij die over het laatst verloopen dienstjaar in eene of meer gemeenten zijn aangeslagen geweest en dien aauslag betaald hebben in de personeele of in de grondbelas- ting in de eerstgenoemde belasting tot een bedrag, hetwelk, gevoegd bij den overigen aanslag, voor de huurwaarde een totalen aanslag oplevert, waarvau volgens de wet in de gemeente der inwouing geene remissie wordt toegekend en in de grondbelasting tot een bedrag van f 10 2o. zij die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder eener woning, van minstens 56 getaxeerde huurwaarde, een afgezonderd gedeelte in huur hebben, waarvan de huurwaarde, in verband met die van het geheele woonhuis, voor Ter Neuzen op minstens 28 wordt geschat, en 3°. zij die, als mede—eigenaars van onroerend Dit was een lichtstraal voor Van Leemput. Zijne verwonderde blikken zagen thans de waarheid in vollen glans. Groote God! Welk een verschrikkelijk ge heim, riep hij smartelijk aangedaan uit. Twijfel is niet meer mogelijk Roderijk is 't slachtoffer geweest van een schandelijken moord Maar er is nog rec'ntvaardigheid en alle menschelijke voorzorgen zijn dikwijls niets Arme vriend gij zijt mij wel voor altijd ontnomen, maar uw wensch zal vervuld worden uwe moorde- naars zullen gestraft en uw dood gewroken worden Van Leemput nam het manuscript, verborg het onder zijne kleereD, en toen hij zich genoegzaam hersteld gevoelde van zijne ontroering, giug hij naar beneden,betaalde en verliet dit huis des onheils onder belofte er spoedig met de gewapende macht terug te komen. Hij begaf zich eerst naar den pastoor van het dorp om eenige berichten in te winnen nopens de zedelijkheid van den herbergier en zijne vrouw. De pastoor verzekerde hem, dat het huis zeer berucht was, dat de kastelein reeds onderscheidene vonnissen wegens diefstal te zijnen laste had, en dat hij nog niet tot inkeer scheen gekomen te zijn. Hij maakte hem daarna deelgenoot van het verschrik kelijk geheim, en beiden waren overtuigd, dat zij de wezeulijke moordenaars op het spoor waren. De overheid der plaats werd ook van de zaak onderricht De magistraat oordeelde het raadzaam, eerst den bediende te laten komen, die toen op een naburige hoeve diende, om hem omtrent den moord van Roderijk te ondervragen. Na om beurten beloften en bedreigingen te hebben aangewend, gelukte het goed, in den aanslag voor de grondbelasting voor run hoofd voor een bedrag van minstens f 10 deelen. Door den controleur te Ter Neuzen zijn ter voldoening aan art. 2 van het Kon. besluit dd. 28 Nov. 1887 (Stbl. n°. 211) belast voor het jaar 1892, om overeenkomstig de bepalingen der kieswet de jaarlijksche huurwaarde der gedeelten van woonhuizen te schatten In de gemeenten Hulst, Graauw, Clinge, St. Jansteen, Hontenisse, Boschkapelle, Hengstdijk, Ossenisse, Stoppeldijk en Zaamslag de Rijksschatters J. B. Schift'er, P. van Mieghem en J. Wisse Jz., welke tevens zullen optreden als plaatsvervangend schatter in de ge meenten Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philip pine, YV estdorpe, Axel, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. In de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Axel, Koe wacht, Overslag en Zuiddorpe de Rijksschatters M. de Jonge, P. J. Wisse en G. de Visser, welke tevens zullen optreden als plaatsvervangend schatter in de gemeenten Hulst, Graauw, Clinge, St. Jan steen, Hontenisse, Boschkapelle, Hengstdijk, Osse nisse, Stoppeldijk en Zaamslag. Op 1 Februari a. s. wordt van het 4de bat. 3de reg. inf. te Vlissingen een detachement onder bevel van den 2den luit. Von Ilombracht, sterk 22 onder-officieren en minderen, gedurende 3 maanden te Ter Neuzen gedetacheerd. De Engelsche schoener Alice Scott, kapt. Rijder, met eene lading creosool van Algiers naar Selzaete bestemd, is gisteren namiddag tegen den Oost—havendam alhier aan den grond gevaren, doch hedennacht zonder assistentie of schade vlot ge komen en heeft de reis voortgezet. De Fransche schoener Souvenir, op 7 Dec. 1.1. van Ter Neuzen vertrokken, met bestemming van Gent naar Frankrijk, met eene lading kolen, eu alstoeD op de Kaloot gestrand, is thans afgebracht en Woensdag jl. door schipper J. van Gelder met de lading behouden te Vlissingen binnengebracht. Het Engelsche stoomschip Whimbrel, in de vorige week bij de Nieuwe sluis aan den grond gezeten, is te Vlissingen in het dok nagezien en door experts goedgekeurd. Het zal de lading weder innemen. In de eerste helft der maand Januari is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van P. van Hees te Muiden. Zaamslag, 28 Jan. De zoogenaamde hoender- dieven schijnen nog volstrekt niet genegen te zijn, huun® nachtelijke avonturen in onze gemeente te staken. Althans in den vorigen nacht zijn er hier weder twee pogingen tot diefstal aangewend. De eerste, bij den landbouwer J. B. in de na- bijheid van het dorp is verijdeld geworden door de waakzaamheid van den wachthond, die intijds de bewoners der hofstede wekte, waarna de ouge- noodigde bezoekers ijlings het hazenpad kozen. De andere poging echter, bij den landbouwer F. de J. in den polder Willem III, is maar al te goed gelukt, daar men hier 52 kippen ontvreemd heeft. In het belaug der veiligheid is het te hopen, dat het der politie spoedig moge gelukken de daders te vatten en aan deze brutale dieverijen voor goed een einde te maken. Axel, 27 Jan. Heden avond omstreeks 10 uur overleed alhier in den ouderdom van ruim 78 jaren de heer J. v. D. Schoonakker, secretaris dezer gemeente. Eene ongesteldheid van slechts eenige dagen ontrukte hem aan zijuen werkkring, waarin hij zich steeds gedurende ruim 52 jaren metijver en nauwgezetheid van zijne taak heeft gekweten. De gemeente verliest in hem een kundig en werkzaam ambtenaar. hem eindelijk den knecht een gedeelte der waarheid te doen bekennen, in zoover hij verklaarde geen deel aan de misdaad te hebben genomen, maar er slechts een bloot toeschouwer vau geweest te zijn. Op zijne stellige verklaringen werden de herbergier en zijne vrouw dadelijk in hechtenis genomen. Het proces werd spoedig in een behoorlijken vorm behandeld. Door bezwarende getuigenissen, welke de beschuldigden in hun laatste verschansingen terugdreven, van hun stuk gebracht, eindigden zij met de misdaad te bekennen. Zij verklaarden, dat zij na den moord van den marskramer diens lijk in eene mat hadden genaaid en met dat van Roderijk, dien zij voorzichtigheidshalve niet van zijne kleederen beroofd hadden, op twee verschillende kruiwagens hadden geplaatst. De bediende was den koopman gaan brengen in den kleinen vliet, die den molen van het dorp in beweging brengt en waar men hem ook werkelijk eenige dagen later had teruggevonden, zonder dat deze gebeurtenis eenig vermoeden had geworpen op de lieden der herberg. Het lichaam van Roderijk was door den herbergier naar het kanaal gevoerd en door dezen, na een gat in het ijs gemaakt te hebben, aan het water toever- trouwd. Op deze wijze waren behendig en zonder opschudding de twee voornaamste bewijzen hunner schuld verdwenen. De herbergier en zijn vrouw en ook de knecht werden ter dood verowdeeld. Het proces, waartoe deze zaak aanleiding gaf, is een der vermaardste zaken der 18de eeuw. Dinsdag 23 Februari a. s., voormiddags It) uur, zal worden behandeld voor de Arr. Rechtb. te Middelburg de zaak tegen Louwerse c. s. (zie ons blad van 5 Jan. jl.) Van wege het Openbaar Ministerie zullen 22 geluigen en 6 deskundigen, waaronder 4 artsen eu 2 scheikuudigen, worden gedagvaard. Woensdagnamiddag zaten onder de varandah van het Hotel Ponsen te Dordrecht een 50-tal vrouwen aan den voor rekening van Sequah aau- gerichten maaltijd aan. De orde die voorzat liet niets te wenschen over, evenmin als de opgeruimden toon die er heerschte. Het menu bestond uit erwtensoep met spek, witte kool met aardappelen en runderkarbonade, terwijl aan elke vrouw een sinaasappel en een glas melk werd gegeven. Even als Dinsdag hielp Sequah zelf, ook nu weder mede, bedienen, wat niet weinig in den geest viel. Een der vrouwen trad als tolk van de andere op, door in zeer goed gekozen woorden Sequah dank te zeggen voor het guile onthaal haar bereid. Ook Sequah richtte daarna het woord tot de aanzittenden, waarna het AWien Neerlandsch bloed" het //Engelsche volkslied" werden aangeheven en de vrouwen hoogst voldaan en in de beste orde huiswaarts keerden. Een eigenaardige verschijning op de ijsbaan te Oudebildtzijl is tegeuwoordig, naar de Leeuw. Ct. schrijft, de bekende lSjarige dwerg Gerrit Keizer. Met zijn impresario uit Ofen-Pest terug- gekeerd, om in de volgende maand weer te ver- trekken en te Leipzig op te treden, maakt hij zich zijn vacantie ten nutte met druk schaats te rijden. Gehandschoend, het hoofd gestoken in een ruige wintermuts, maakt hij in verhouding tot zijn lengte van 80 c M. een forschen streek en strekt zijn tochtjes zelfs uit tot de plaatsen in den omtrek, waar bij natuurlijk algemeen de aan- dacht trekt. Aardig is het te zien hoe hij soms in een oolijke bui den een of anderen baanveger verschrikt, door hem plotseling tusschen de beeneu door te glijden. Als een bewijs hoe zwaar de armlasten op sommige Friesche gemeenten drukken, diene dat in de gemeente J3ngwirden, met ongeveer 4000 inwoners, de uitgaven voor. het armwezen, met inbegrip van de kosten voor geneeskundige hulp en voor werkverschaffing, in het vorige jaar niet minder dan 19,500 hebben bedragen. Te Wageningen heeft een sclioenmakersgezel zich met de elst in de hand gestoken. Aanvan- kelijk meende hij geen nadeelige gevolgen daarvan te ondervinden, doch spoedig zwollen hand en arm hij zich onder rnoest stellen behandeling van een die bloedvergiftigiug op, zoodat geneesheer waarnam. In de Jan van Loonslaan te Rotterdam liep een man, die zoo zwaar beschonken was, dat hij op den grond viel en daar bleef liggen. Een agent van politie wilde den man naar het bureau brengen onmiddellijk schoten verscheidene mannen en vrouwen toe, die den beschoukene aan de handen van den agent ontrukten en medenamen. Daar de agent alleen was, kon hij zich tegen deze haudelir.g niet verzetten. Te Berlikum (prov. Friesland) zijn Zondag- avond de twee op wacht zijnde marechaussees onver- wachts door zes mannen aaugevallen en mishandeld, waarbij een dezer met een steen een der marechaussees zoodanig in het oog heeft geslagen, dat hij dat lichaamsdeel wel voor altijd verloren zal hebben. De marechaussee is ter verpleging in het militair hospitaal te Leeuwarden opgenomen de vermoe- delijke dader bevindt zich in arrest. In de N. Bred. Ct. leest men de volgende advertentie Ik ondergeteekende verzoek vriendelijk mij niet den titel van ,/Mevrouw" toe te voegendaar ik uiets liever verlang dan »Jufvrouw" genoemd te worden. Met achting, mejufvrouw Kwisthout- Yan Goch, Ginnenkestraat, Breda. Zooals wij eenigen tijd geleden mededeelden, lieten eenige vrachtrijders te Heereuveen wagens vervaardigen met wielen die geschikt. waren op de rails te loopen van de pas voltooide trambaan der Nederlandsche Tramwegmaatschappij Joure—Heeren- veen-Gorredijk. Zij kouden hierdoor zware vrachten met geringer trekkracht dan vroeger vervoeren der Tramwegmaatschappij werd hierdoor een zware concurrentie aaugedaan. Toen de Maatschappij een dezer vrachtrijders ver- vervolgde sprak de kantonrechter den man vrij en het aantal vrachtwagens na nam dit feit toe. De Maatschappij zal nu nog eens trachten een veroordeeling van een der vrachtrijders te verkrijgen LI. Vrijdag reed de chef van dienst Onderwater met eene losse machine van Heerenveen naar Gorredijk. Te Benedenknijpe stond de kar van den vrachtrijder De Vries van Bovenknijpe op de rails, waardoor de machine stoppen moest. De heer O., die tevens onbezoldigd rijksveldwachter is, bekeurde den man, zoodat deze zaak uogmaals voor het kantonrechter dienen zal. Men moet maar gelukkig zijn, schrijft de Tijd. Nauwelijks is de in den laatsten tijd bekend geworden Duivelshoeker W. door zijn erfenis van f 17,000 heen, of een nieuw buitenkansje, een erfenisje van f 6000, viel hem ten deel. Of liever niet hem maar den Duvelshoek," want tenzij hij in de dageu na zijne kortstondige weelde pijulijke ervariugen van de zijde der door hem beweldadigden van wege de ondankbaarheid, mocht hebben opge- daan, zal het daar wel weer voor een paar weken Luilekkerland zijn. Burgemeester en Wethouders van Utrecht waarschuwen de ingezetenen tegen het gebruik van Amerikaansch spek of ham daar bij de keuring op 26 Januari jl. van zoodanig spek aldaar de aanwezig- heid van trichinen is gebleken. Daarom wordt aangeraden het niet te gebruiken dan nadat het goed gekookt of sterk gebraden is. Door den ijsbreker Krimpen a. d. Lek van de firma Yan der Garden Co. te Gouda, werden gistereu de Oude Riju en de Gouwe weder bevaar- baar gemaakt. Op zijn weg naar Amsterdam ont- moette de ijsbreker, nabij oude Wetering zulk een tegenstand van de bevolking en werd de bemanning met zulk een regen vau steenen en stukken ijzer ontvangen, dat men geuoodzaakt werd terug te keeren. Woensdagochtend aanvaardde de ijsbreker opnieuw den tocht, doch nu vergezeld van een paar rijks- veldwachters, zoodat het te voorzien is dat de be volking uu wel kalmer gestemd zal zijn, te meer daar een zachte regen den dooi bevordert. Dezer dagen stierven te Eindhoven twee zusters, slechts een dag na elkander. Yoor de eene was reeds een lijkkist gereed toen men bij het overlijden der andere besloot den timmerman te bewegen, de, gemaakte kist terug te nemen, om daarvoor een nieuwe te maken, groot genoeg om beide lijken daarin te leggen. Ook deze was gereed, toen een en ander de hoogere macht ter oore kwam, die onmiddellijk deed weten dat het leggen vau twee lijken in een kist niet was geoorloofd, zoodat in alle haast een nieuwe kist moest worden bijgemaakt. Op den Catharijnesingel te Utrecht ontmoette Dinsdag avond een ruim 20jarig dienstmeisje haar vrijer in gezelschap van een ander meisje. Zij ontstak hierover zoodanig in woede, dat zij, zonder naar eenige opheldering te willen luisteren, hare vermeende medediugster te lijf wilde. Toen haar geliefde zulks echter nog in tijds wist te beletten, snelde zij ouverwacht het talud van den weg af en sprong te water. Gelukkig bleef zij echter met hare rokken aan eenig rijshout hangen, waardoor het haar vrijer weinig moeite kostte haar weder op het droge te brengen. Thans door het koude bad merkbaar bedaarder geworden, vernam zij dat haar vermeende mede diugster, de zuster van haar beminde was, en deze was overgekomen om haar zieke moeder te be- zoeken. Daar die zuster reeds geruimen tijd te Amsterdam diende, had zij met deze nog geen kenuis gemaakt, vandaar dat zij haar voor haar medeminnares had aangezien. Uit Rotterdam wordt aan de Amst. Ct. ge- schreven Dat het verdeelen van eene erfenis zelden zonder ongenoegen gepaard gaat, ondervond Zaterdag te dezer stede een Delftsch ingezetene. Hij was met nog eenige andere Delvenaars naar Oud-Beierland geweest, om daar eene erfenis in ontvangst te nemen. Deze persoon in kwestie had er op gerekend zich eene goede portie te zien toewijzen, maar dat bleek niet iu de bedoeling der overige erfgenamen te liggen. Hij had zich te Oud-Beierland in het huis van den erflater een groote zak met centen toegeeindigd daarover ontstond bij de terugkomst aan het station te D. twist, die zoo hoog liep, dat de geheele in- houd van den zak over het perron rolde en alle erfgenamen aan het grabbelen gingen. De persoon, die den zak gedragen had, verliet het gezelschap, ging de stad in en verteerde alles wat hij bezat, tot zelfs zijn horloge en overjas eu is berooid naar zijne woonplaats te Delft terugge- keerd. In het afgeloopen jaar hadden binnen Rotter dam 345 branden plaats. De totale schade, door al deze branden aangericht of daaruit ontstaan, kan men, in ronde cijfers genomen, op ruim f 400,000 stellen, hetgeeu, de uitgestrektheid en het zielental der gemeente in aanmerking genomen, niet aanzienlijk mag genoemd worden, te meer wanneer in aanmerking wordt ge nomen, dat alleen de in het afgeloopen jaar plaats gehad hebbende brand in het rijks-entrepot aan de Spoorstraat eene schade van bijna 250,000, weder in ronde cijfers genomen, aanrichtte. Yan de bewoners van panden, waar brand plaats had, waren 54 met tegen brandschade verzekerd. Om een denkbeeld te geven van de uitge- breidheid der vloot, die in de verschillende havens te Rotterdam tijdens de vorst geborgen geweest is schrijft de N. R. Ct. kan dienen, dat zich 24 Januari 11., blijkens eene officieele telling, alleen in de buitenhavens, dus niet iu de Schie, Rotte, Singels, enz., 48 zeestoomschepen, 31 zeezeilschepen, 607 Rijnschepen, 969 binnenlandscbe schepen en 148 binnenlandsche stoomschepen bevondente zamen 1803 schepen. Kleine vaartuigen zijn daarbij buiteu rekening gelaten, en neemt men in aan merking dat zeer vele Rijnschepen meer ruimte innemen dan eene groote zeeboot, dan kan men

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1892 | | pagina 2